Binnenhof van Haarlems stadhuis intiem openluchttheater werkelijkheid worden i Inspecteur J. J. v. Sonsbeek jubileert en neemt afscheid Ch. E. Visser wordt 75 jaar O Het hart öp de tong Haarlemse amateurs gaan onder leiding van Joris Diels „De gebroken kruik" van Yon Kleist spelen m „Het dagboek van Anne Frank" Voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel Tweede abonnementsconcert N. Ph. O. in Minerva TAXI JUOOO Kijkspel Voorstelling Voor de leden van G. en W. Brand in laboratorium WOENSDAG 6 MAART 1957 PAGINA 3 Artistiek plan sal komende somer Dr. De Liefdestraat Het ziet er naar uit, dat Haarlem deze zomer een openluchttheatertje rijk zal zijn. Het ligt in de bedoeling om van 9 tot en met 18 augus tus van dit jaar een reeks toneelvoorstellingen te doen geven op de binnenhof van het Haarlems stadhuis de zogeheten Pandplaats. Het open luchttheatertje is speciaal bedoeld om de Haarlemse amateurtonelisten een zomer-speelgelegenheid te geven. In samenwerking met de overkoe pelingsorganen N.A.T.U. en W.K.A. zal een speelgroep worden gefor meerd uit de Haarlemse amateurs, en deze speelgroep zal onder regie van de Haagse acteur-regisseur Joris Diels een serie voorstellingen geven van „De Gebroken Kruik", een vrolijk blijspel van de Duitse toneelschrijver Heinrich von Kleist. Het spreekt vanzelf, dat er voor een dergelijke mani festatie van amateurtoneel een degelijke voorbereiding nodig is. Joris Diels heeft derhalve te kennen gegeven, dat hij al omstreeks half maart met de eerste repetities wil beginnen. Wanneer de plannen gerealiseerd kunnen worden, zal de Pandplaats weer als vanouds een openbaar centrum wor den, een voor het publiek toegankelijke binnenhof van het Huis der Ge meente. In vroeger jaren had de binnenhof reeds dat karakter. In de ze ventiende en achttiende eeuw werd er garenmarkt gehouden, zodat men in stadsbeschrijvingen van die tijd ook wel de naam „Garenmarkt" aantreft voor het schilderachtige binnenplaatsje. Later in de achttiende eeuw is de Pandplaats wel als „Jodenhal" gebruikt, als verkoopplaats van ritueel bereid vlees voor Joden. Films CI2NI4d£ 7AenA9?é B0nj0Ur Kathrin' a' 1- ^ANvo"w.LS2:.3oEe2nSt8adufrat d0°r de hCl' LIvDo?w.D2, 4r1a5?t7d|» g9e,V5eride "PPen- str" LUXOR: City Lights, afleef tij den. 2, 7 en RSHelïTi 4Sllf'7 en ROXY: Schoten in de nacht, 18 jaar STUDIO: Boezemvrienden, a. i„ 2.15, 7 en 9.15. Burgerlijke Stand Haarlem A°DerfRTR0UWD: J' AmeS 6n G' Dertig repetities Jan Steen Het weer 1111111 ÜH1 I OVERVEEN Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Vastenmeditaties voor jongeren Faillissement EXCLUSIEVE VOORJAARSSHOW KOSTER 40-jarig bestaan van „Eendracht maakt macht" Aanrijding veroorzaakt Machinist bij werk overleden Taptoe Unikers moeten slapen Waterpolo Proefalarm Beurs van Amsterdam «-> New York De officiële naamgeving van de Dr. De Liefdestraal is wegens onvoorziene omstandigheden voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het initiatief tot het plan om de bin nenhof van het stadhuis gedurende eni ge tijd in het zomerseizoen te gebrui ken als openluchttheater, is uitgegaan van een medewerker en een redacteur van ons blad. Zij zijn ervan uitgegaan, dat er in Haarlem voldoende belang stelling is voor het toneel om het bezit van een openluchttheater in de zomer maanden verantwoord te doen zijn. Het bezwaar van de meeste openluchtthe aters is echter, dat zij te ver buiten de stedelijke centra gelegen zijn, en dat zij te groot zijn. Het publiek is niet gemakkelijk geneigd om 's avonds de stad te verlaten om een openluchtvoor stelling te gaan bijwonen. Vaak is het weer van die aard, dat men niet het risico neemt om ver van huis te gaan. Anderzijds is de publieke belangstelling voor openluchtspelen vaak niet van die aard, dat een groot openluchttheater exploitabel is. Voor het publiek is het nadeel dan, dat men met een aantal bezoekers als het ware verloren zit in een veel te -ote toeschouwersruimte. Dit heeft de initiatiefnemers op de ge dachte gebracht om midden in Haar lem naar een intieme ruimte te zoeken, die geschikt zou zijn om als openlucht theater gebruikt te worden. Daarbij moest wel als vanzelf de aandacht ge trokken vorden door de schilderachtige binnenhof van het stadhuis, die aan alle gestelde eisen voldoet, centraal gelegen is en toch door zijn beslotenheid buiten het lawaai van het grote verkeer ligt, en dan juist voldoende bezoekers ruim te biedt. Toen daarover gesproken werd met de beheerder van het stadhuis, de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, was deze onmiddellijk enthousiast. Het plan bood immers de mogelijkheid om opnieuw de belangstelli ig van de Haar lemmers en van vreemdelingen te vra gen voor het prachtige oude stadhuis. De initiatiefnemers hebben daarop contact opgenomen met het bestuur van de stichting „Haarlems Bloei", dat on middellijk zijn volle medewerking toe- Joris Diels, die de voorstelling van Von Kleists „De gebroken kruik" door Haarlemse amateurs gaat regisseren. MneEssVkjaa°r.en d°" 815: Nummer Mad- Woensdag 6 maart Schouwburg! St. Elisabeth's Gasthuis met •»t>e weg naar het geluk" (besl.) 8 uur. Donderdag 7 maart Concertgebouw: Concertbureau Alphe- «aar. Tweede avond populaire pianisten- Ie£ie. Door Robert Weise, 8 uur. Schouwburg: Interscholaire, 7.30 uur. Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs yoor de Vrouw, tot 8 maart. Geopend van 10—5 en van 711 uur. GEBOREN: J. Meijer-Slijkhuis, z.; J. ™...L. Hooning-Ebbeling, z.; M. E. Drie- nuizen-Zwemmer, d.; J. Warmelink- Kiewiet, d.; L. J. M. Nelissen-Gorter, t,S?TR'°UWD: G. Langeveld en H. G. Kethans; J. Witkamp en C. G. van der ^ugten; C. Geleünse en E. Faber. OVERLEDEN: J. Hilberding-Van r> 83 L Gen. de Wetstraat; M. Buch.er-Severijnse, 86 j., Leidsevaart; O. van der Meij-Ickler, 69 j,, Gast- huisvest; N. A. van der Veer, 23 j., Gasthuisvest. zegde. Een openluchttheatertje in het centrum van de stad betekent immers een attractie te meer voor de vakantie ganger, en een mogelijkheid van ont spanning voor de Haarlemmer zelf. Men nam contact op met Joris Diels van de Haagsche Comedie, omdat deze zuiderling bij uitstek de geschikte man was, die een vrolijk blijspel tot leven zou kunnen wekken, dat tegelijkertijd de toneelminnaar kan boeien en voor de min of meer toevallige bezoeker een spookjesachtig kijkspel kan zijn. Het is de bedoeling van de organisa toren, dat er zoveel mogelijk amateur tonelisten bij de plannen betrokken wor den. Weliswaar biedt het toneel van het „Binnenhoftheater" geen plaats aan een grote bezetting, en ook telt „De Gebroken Kruik" niet meer dan ten- hoogste twaalf rollen, maar toch hoopt men door deze voorstelling het peil van het Haarlemse amateurtoneel weer iets op te voeren. Vooreerst is het de bedoeling, dat het stuk in dubbele be zetting wordt ingestudeerd, zodat de voorstelling afwisselend door de ene en door de andere groep gegeven kan wor den. Bovendien heeft men dan altijd de beschikking over invallers, wanneer iemand onverwacht uitvalt. Ook heeft regisseur Diels een aantal technische assistenten nodig, ie hij uit de Haarlem se amateurverenigingen hoopt te kunnen betrekken. Maar vooral is belangrijk, dat de circa dertig repetities die voor deze voorstelling nodig zijn bezocht kun nen worden door ieder die er belang stelling voor heeft. Dat maakt de repe tities tot een soort cursus voor het Haarlemse amateurtoneel. Om dertig repetities te kunnen hou den moet Joris Diels al medio maart beginnen met de voorbereiding van de voorstelling. Hü wil dan doorgaan tot half juni, waarna hü zoals de andere leden van de Haagsche Co medie op vakantie gaat tot begin augustus. Dat heeft voor de medespe lenden het voordeel, dat men.toch in de zomermaanden vakantie kan ne men. Medio juni moet de voorstel ling namelijk geheel speelklaar zijn. Gedurende de eerste week van augus tus zullen dan de verschillende gene rales gehouden worden om de tekst kennis, de belichting, de kostuums en de grime uit te proberen. Vooral de belichting speelt bjj een dergelijk open luchtspel een belangrijke rol, en de or ganisatoren hebben dan ook Henk Vos kuil, de toneelmeester van de Haar lemse schouwburg, bereid gevonden dit onderdeel voor zijn rekening te nemen. Juist om de kunstbelichting volledig tot zijn recht te laten komen, moet het aanvangsuur der voorstellingen zodanig worden vastgesteld, dat het duister reeds is ingevallen. Met het oog daar op is bepaald, dat de voorstellingen 's avonds om negen uur zullen begin nen. Er wordt dan doorgespeeld zon der pauze, zodat de toeschouwers kort na elf uur weer buiten staan en de ge legenheid hebben om bij mooi weer de geneugten van een laat-avondlijk ter- rasbezoek op de Grote Markt te sma ken. Het door Joris Diels gekozen stuk is daarom zo aantrekkelijk, omdat het door en door toneel is, litterair op ni veau staat en bovendien in Nederland speelt. „De Gebroken Kruik" van Heinrich von Kleist verhaalt de ge schiedenis van rechter Adam, een dorps magistraat ergens in ons land om streeks het begin van de achttiende eeuw. Een Gedeputeerde van het Hof van Utrecht komt hem bezoeken om de kassen te controleren en na te gaan of er wel op de juiste wijze recht ge sproken wordt. Een jonge boerenzoon, Ruprecht, moet terecht staan omdat hij bjj zijn geliefde binnengedrongen zou zijn en daarbij een kruik gebroken zou hebben. Via een krap uitgewerkte intri ge blijkt tenslotte, dat niet Ruprecht, maar rechter Adam zelf de schuldige »s geweest. T=^ec..hele Stuk ademt de sfeer van en Van Ostaven en het is Reling van Joris Diels om deze f*® LJ"de binnenhof van het stadhuis tot leven te roepen. Het toneel geeft het interieur van rechterswoning en daar binnen speelt zich heel de bonte come- af, levendig, vol grappen en valse verdachtmakingen en met een tragische ondergrond. Want het meisje, dat het nachtelijk bezoek ontvangen heeft, wei gert de onschuld van haar verloofde aan vankelijk toe te geven. Niet om hem een poets te bakken, maar omdat zij nie mand in discrediet wil brengen. In dat meisje speelt zich het drama af van het vastberaden en vol vertrouwen zijn, zelfs wanneer zij daardoor haar goe de naam dreigt te verliezen. Maar Von Kleist heeft deze tragische geschiedenis zorgvuldig ingewikkeld in een bonte, kleurrijke milieuschildering. In de litte ratuurgeschiedenis staat „De Gebroken Kruik" bekend als de best uitgewerkte comedie die van Von Kleist. Het spel wordt in Haarlem opgevoerd in de voor treffelijke vertaling van Jan van Lumey. Het is te hopen, dat dit uit de bur gerij voortgekomen initiatief succes heeft. Veel zal afhangen van het weer, maar de vooruitzichten zijn wat dat betreft bijzonder gunstig. Bovendien leert de ervaring, dat na acht uur 's avonds het weer vaak opknapt, wanneer het overdag wat druilerig is geweest. Het voordeel van de bin nenhof is, dat wanneer er onverhoopt een regenbui mocht vallen, de toe schouwers in korte tijd een plaats kunnen vinden onder de bogengalerjj. Anderzijds zal veel afhangen van het Haarlemse publiek en met name of het bereid zal zijn op een zomeravond de stilte van de binnenhof van het stadhuis op te zoeken om daar te gaan genieten van een kleurrijk, levendig blijspel, dat tegen de historische ach tergrond van een der oudste delen van het Haarlems stadhuis wordt op gevoerd onder leiding van een be langrijk kunstenaar als Joris Diels. De voorstelling wordt gegeven in de zuid-oosthoek van de binnenhof, dus links wanneer men vanuit de Koning straat de stadhuispoort de Pandplaats betreedt. In de drie overige kwadran ten van de binnenplaats zullen op tri bunes en banken ongeveer 450 zitplaat sen worden ingericht. De eigenlijke speelruimte wordt dus aan twee zijden omsloten door de bogengalerij die langs de Pandplaats loopt. Het ligt in de be doeling van Joris Diels om het speel plan te beleggen met zogeheten flack- stones, die het karakter van het acht tiende eeuwse Hollandse binnenhuis op aantrekkelijke wijze kunnen versterken. Voor het overige zullen slechts enkele balken het verdere decor aanduiden. Wanneer deze voorstellingenreeks suc ces heeft, zal men nagaan in hoeverre de binnenhof van het Stadhuis vaker voor dergelijke doeleinden kan worden gebruikt. Misschien zal men dit jaar al proberen om de reeks toneelvoorstel lingen van „De Gebroken Kruik" af te wisselen met enkele muziekavonden, terwjjl de mogelijkheid wordt nagegaan om onder de bogen van de Pandplaats een tentoonstelling in te richten van wer ken van Haarlemse schilders. Mis schien dat het mogelijk blijkt om in de komende jaren dit experiment voort te tiefnemer is tot het plan om een openluchttheater op de binnenhof van het zetten en daarmee Haarlem gedurende stadhuis in te richten, heeft voor onze lezers een schets gemaakt van de bin- de zomermaanden zijn eigen, intieme nenhof. Men ziet het gedeelte, waar deze zomer „De gebroken kruik" gespeeld openluchttheatertje te geven in het hart van de oude stad. zal ^rden. Onze medewerker voor beeldende kunstenLevinus Tollenaardie mede-initia- Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer J. J. v. Sonsbeek, Joan Mauritsplein 4 te Over- veen, sinds 1 januari 1946 inspecteur van politie te Bloemendaal, de politie dienst verlaten. Bovendien zal hij zon dag 17 maart veertig jaar in overheids dienst zijn. Dit jubileum zal op maan dag 18 maart worden gevierd. Aan een om 12 uur op deze dag beginnende re ceptie voor belangstellenden in het poli tiebureau gaat een interne samenkomst vooraf, waar o.m. zullen spreken burge meester dr. D. H. Peereboom Voller, de hoofdinspecteur corpschef J. Voer man en zijn voorganger, de heer P. J. v. IJzendoorn, thans commissaris van politie te Zaandam. De heer v. Sonsbeek werd op 10 juli 1896 geboren te Den Haag. Op 17 maart 1917 trad hij in militaire dienst. Een jaar later kwam hij als sergeant bij het corps politietroepen, waar hij in 1928 bevorderd werd tot sergeant-majoor en geplaatst te Ede. Na de meidagen in 1940 was de heer v. Sonsbeek nog korte tijd bij de gemeentepolitie van Ede werk zaam om daarna als brigade-comman dant der marechaussee (de nieuwe naam van het corps politietroepen) naar Over- veen te worden overgeplaatst. Tijdens de oorlogsjaren bleef hij in Overveen, sloeg een aanbod om luite nant der marechaussee te worden van de hand, en kwam in 1944 bij de re chercheschool, die toen was gevestigd op huize Duinlust, waar nu het cen traal instituut voor de opleiding van sportleiders is gevestigd. In de illegali teit maakte de heer v. Sonsbeek zich zeer verdienstelijk. Op 7 mei 1945 werd hij benoemd tot commandant van de arrestatieploegen van de binnenlandse strijdkrachten. Daarna volgde op 1 ja nuari 1946 zijn benoeming tot inspec- Franse Romans: R. Bésus: Le scan- dale; J. BlochMichel: Un homme estimable: P. A. de Bock: Terres bas ses; J. de Boulle: Le desperado; P. Brisson: Le lierre; A. Camus: La chute; J. Malaquais: Le gaffeur; S. d'Otre- mont; L'amour déraisonable; F. Oyono: Une vie de boy; E. Pagès: Ricochets; H. Quelfélec: Un feu s'allume sur la mer: A. RobbeGrillet: Le voyeur; J. Rousselot: Le luxe des pauvres; C. Roy: Le soleil sur la terre; M. de SaintPierre: Dieu vous garde des femmes; P. H. Simon: Elsinfor; K. Yacine: Nedjma. Wie het dagboek van Anne Frank op het toneel weer tot leven heeft zien ko men, zou alleen maar stil kunnen zijn. Hij heeft tijd nodig om zijn indrukken te verwerken; maar hij wil er ook over praten, verbijsterd nog over het dra ma, waarmede hij zonder pardon werd geconfronteerd. Daarom schrijven wij er nog eens over, nu wij gisteravond in de stadsschouwburg de ook reeds in onze courant zo geprezen vertolking hebben gezien, welke de toneelgroep „Theater" van „Het Dagboek" gaf voor de leden van „Geloof en Wetenschap". Met te verklaren, dat het zo mooi of zo indrukwekkend was, zegt men feitelijk niets. De indrukken zijn moeilijk in woorden te vatten. Het verhaal van het Joodse meisje Anne Frank, dat met haar ouders, zus en enkele anderen ondergedoken is in het Achterhuis nan een Amsterdams kantoor, is nu» eenmaal geen fantas tisch gegeven, maar een harde werke lijkheid, die mensen, gewone mensen, ieder met hun deugden en gebreken, hebben moeten aanvaarden. Die men selijkheid bepaalt de sfeer van het stuk, en wel zo reëel, dat de toeschouwer er volkomen in wordt opgenomen, zich ontzet bewust wordend, dat hij mis schien ooit als de te gemoedelijke wan delaar het voorhuis, waar dat ook ge staan heeft, is voorbljgewandeld. Laten wü het hierbij laten. Ieder heeft aan zijn eigen gedachten genoeg. Na men noemen moge hier overbodig zijn, of het zou die van Martine Crefcoeur zijn, omdat zij met haar pure creatie van Anne Frank ons een naar volwas senheid groeiend meisje heeft getekend, dat ons geloof in welke toekomst dan ook heeft versterkt. Voor de leden van „Geloof en We tenschap" is er bovendien reden om dankbaar te zijn jegens hun bestuur, dat er in geslaagd is deze voorstelling ex tra in het programma te brengen. Voor het vierde jaar worden in de St. Jozefkerk, Jansstraat 41, de lijdens meditaties gehouden voor jongeren bo ven de 16 jaar. Het is duidelijk geble ken dat de jóngeren dit op prijs stel len en dat zij dit ook willen. Ze wor den persoonlijk aangesproken. Nu zal prof. dr. J. Stieger met hen mediteren. Zaterdagavond 9 maart om half negen zal de eerste meditatie gehouden wor den. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 5 maart in staat van faillissement verklaard: A. J. H. Kuyt, van beroep boekhouder, wonende te Haarlem, Jan Luyken- straat 33. Rechter-Commissaris: Mr N. Smits. Curator; Mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haar lem, Verspronckweg 3. p dinsdag 12 maart zal het 75 jaar geleden zijn, dat de heer Charles Emmanuel Visser in Kampen ge boren werd. Er zullen weinig Haarlem mers zijn, die vermoeden, dat deze krachtige voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken reeds zulk een hoge leeftijd heeft bereikt. Zijn loop, zijn werkwijze en zijn reacties zijn militair. Hy ordent snel, overziet de situatie en handelt daarnaar. Toch is deze geslaagde zakenman volgende week vrijdag 75 jaar oud, en hoewel er van een grootse huldiging geen sprake zal zijn, biedt hij zijn talloze vrienden, ken nissen en relaties de gelegenheid om die dag tussen vier en zes uur hun ge lukwensen aan te bieden. Charles Emmanuel Visser begon zijn carrière als officier. Hij volgde de K.M.A. in Breda en werd in 1903 be ëdigd als tweede luitenant. Vier jaar later, in het jaar van zijn huwelijk, ver trok hij als K.N.I.L.-luitenant naar In- dië, waar hij tot het begin van de eerste wereldoorlog bleef. Omstreeks 1914 keerde hü naar Nederland terug, werd in 1917 bevorderd tot kapitein en werd in 1925 als majoor gepensioneerd. Het jaar tevoren reeds was hij benoemd tot chef Algemene Zak^n van de N.V. Werk spoor in Amsterdam. Met deze overgang naar het particu liere bedrijfsleven, begon voor de heer Visser een nieuwe carrière. In 1937 werd hij bedrijfsleider bij de N.V. Drost en enkele maanden later reeds volgde zijn benoeming tot directeur. In 1947 werd hij president-directeur en tenslotte in 1953 gedelegeerd commissaris bij de ze Haarlemse fabriek. Ondanks deze carriëre in het bedrijfsleven, is de heer Visser in hart en nieren militair geble ven. Maar deze karaktertrek maakte hem juist ook tot de geschikte figuur om een groot bedrijf te organiseren, of het nu een metaal- of een chocolade fabriek betrof. Maar naast zijn ambtelijke bezighe den, had de heer Visser een grote belangstelling voor de menselijke no den. Dit bracht hem bij. het Rode Kruis, waarvan hij enige jaren voor zitter is geweest, in welke hoedanig heid hü de leiding had van de hulp actie ten tijde van de Februariramp in 1953. Mede in verband met zijn be langrijke werk ten behoeve van het Rode Kruis, is de heer Visser onder scheiden met het Officierschap in de orde van Oranje-Nassau. Na de oor log is de heer Visser voorzitter ge weest van het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In 1945 werd hij lid van de Kamer van Koophandel, in 1948 ondervoorzitter en op 1 januari 1953 tenslotte werd hij gekozen tot voor zitter van de Haarlemse Kamer, in welke functie hij onlangs herkozen is. Het is kenmerkend voor de hoge plichtsopvattingen van de thans vijf en zeventigjarige voorzitter van de Kamer van Koophandel, dat hp niet in com missies zitting wilde nemen. Als voor zitter van de Kamer van Koophandel 1i samenwerking met de Heemsteed- I tens muzikaal spel, maar tevens door se Kunstkring trad dinsdagavond 1 in^ uitstekende^ samenwerking met het in het Minervatheater te Heemste de het Noordhollands Philharmonisch Orkest op onder leiding van Marinus Adam. Dit was het tweede concert in de Tschaikowsky-cyclus. Dirigent Ma rinus Adam heeft gisteravond wederom getoond dat het orkest onder zijn lei ding tot uitstekende prestaties in staat is. Mede door de meer doelmatige, of zo men wil aangepaste programmakeu ze, was de kwaliteit van dit concert veel beter dan het eerste in deze cyclus, van enkele weken geleden, dat onder leiding van Henri Arends stond. De klankverhoudingen waren homogener en het geheel pakte meer. De Serenade voor Strijkorkest bezat een warm zin gende toon, terwijl de uitbeelding zeer muzikaal was. De cellist Tibor de Ma- chula verraste niet alleen door zijn in- orkest een virtuoze vertolking te geven van de „rococovariaties". Zijn succes was zeer groot, waarin hij dirigent en orkest liet delen. Het gedeelte na de pauze bleef op hetzelfde goede niveau staan. Een gespannen en fraai klinken de ouverture „Romeo et Juliette" werd gevolgd door de Suite uit het ballet „de Notenkraker". De acht onderdelen van dit werk zijn even zovele juweel tjes van muzikale inventie, waaraan de populariteit geen enkele afbreuk ver mag te doen, ook al worden ze nog zo dikwijls gespeeld. Opvallend was de rit mische strakheid waarmede Marinus Adam het werk liet klinken, terwijl de mooie toonvorming van het blazers- korps al even opvallend was. Een voortreffelijk concert waar veel viel te genieten. J. L. wilde hp' boven de onderafdelingen blij ven staan om vrijelijk zijn keuze te kunnen bepalen. Op een leeftijd, dat an deren van hun pensioen gaan genieten, begon de heer Visser zijn werkzaamhe den in de Kamer van Koophandel. Hü heeft dat werk voortgezet, ook nu nog, actief en onvermoeid. Het zal moeilijk zijn om alle verdiensten te overzien, die deze eminente burger in de loop der jaren voor Haarlem heeft gehad. Bij het samenstellen van de zeer ge varieerde collectie modellen, die ons gistermiddag in Dreefzicht door de fir ma Koster getoond werden, is terdege rekening gehouden met het feit, dat in ons kille klimaat de al te zomerse kle ding maar zelden op haar plaats is. Er waren natuurlijk wel gezellige, lichte zo merjurken, maar de linnen en jersey japonnen dikwijls met jasjes, cape of pellerine de geklede en sportieve tailleurs, vormden toch wel de hoofd schotel. Prachtige mantels werden ook getoond, meestal passend bij een tail leur of japon, en bijzonder opvallend door de soepel vallende lijn en uitste kende coupe. De mouwen waren aan geknipt of laag aangezet, heel wijd en dikwijls afgezet met bont. Er waren prachtige jersey weef seis, zo wel voor japonnen, pakjes als mantels. De kleuren rood en geel in alle mo gelijke nuances waren overheersend. Voor de hoeden had de firma Joop Knoppers en David Vos uit Amsterdam gezorgd. De modellen hadden veelal grote bollen en kleine randen en sloten om het hoofd; sommige waren geïnspi reerd op de baret. Zeer gedistingeerd was een rose hoede met grote bol, waar als garnering rozen plat tegen verwerkt waren. De grote hoeden, die in de col lectie ook vertegenwoordigd waren, overschaduwden het gezicht. We zagen nog iets heel nieuws op het gebied van de hoedenmode: een paar modellen van houtvezel op stro verwerkt. Bij de japonnen viel ook iets nieuws te zien, namelijk een materiaal met een bouillonné effect. Het bijzondere van de beige japon uit dit materiaal ver vaardigd was, dat de stof gemakkelijk zelf gewassen kan worden en geen strijk beurt nodig heeft, werkelijk ideaal dus! De garnering van de japonnen be stond voornamelijk uit draperieën en als de modellen glad waren, hadden ze toch nog dikwijls een gedrapeerde cein tuur. Het chemisierjurkje is favoriet dit seizoen. Een bijzonder effectvol geheel vormde de zwart-wit gestreepte chemi- sier met de rode gedrapeerde ceintuur, eindigend in twee slippen, die op de zij naden vielen tot aan de zoom. Op de rug had men een paar decimeter boven en onder de taille een patte aange bracht en deze nog geaccentueerd door twee zwarte knopen. In ons tamelijk sombere klimaat val len de helgekleurde bloemmotieven al tijd in de smaak. En die zagen wij hier bü meerdere modellen. Een strak aan gesloten japon viel ons op door de bij zondere rijkdom aan kleuren. Als bij zonderheid werd daarbij vermeld, dat voor de imprimé, waarvan de japon ver vaardigd was, éénentwintig kleuren wa ren gebruikt. Al geldt het winterseizoen bij uitstek als het „uitgaande seizoen, toch wil dat niet zeggen, dat cocktail- en avondtoi letten in de zomergarderobe van de vrouw overbodig zijn. Een luid applaus steeg op, toen een van de mannequins een zwarte half lan ge avondjapon toonde met een stijf uit staande rok, die aan de voorkant ge schulpt was en van achteren in een prachtige ronding omlaag ging. Daar de japon van achteren langer was dan van voren had men de rok tegenge- voerd met witte rouches, die een opval lend effect gaven. De op eigen atelier vervaardigde bruidsjapon van roomkleurige zijde met applicatiemotieven van kant was een waar hoogtepunt van deze show. Zeer apart was de lange sleep, die met een enorme strik op de rug was beves tigd. Th. W. Advert entte Om tien over zes vanmorgen ontdek ten personeelsleden van de N. V. Gra fische Industrie aan de Gedempte Oude Gracht 90 dat het fotografisch labora torium in brand stond. De ruimte brandde geheel uit. Over de oorzaak van het ontstaan van het vuur is nog niets bekend. De schade zal vermoe- delük aanzienlqk zün, want men vreest dat verschillende negatieven van films zün beschadigd. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Vereniging van Fruit-, Aardappel, en Groenten-groothandela ren „Eendracht Maakt Macht" te Haarlem, werd gistermiddag in de Kroonzaal van café-restaurant Brink- mann een zeer geanimeerde receptie ge houden. De bestuursleden werden ge complimenteerd door afgevaardigden van verschillende andere organisaties betreffende de handel in aardappelen, groenten en fruit, onder anderen van de drie Haarlemse verenigingen „Onderling Belang", „Sint Marcus" en „Draagt Elkanders Lasten", van vei- lingbesturen en van andere relaties. Voorts boden hun gelukwensen aan mr. A. G. de Blécourt, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omliggende Gemeen ten en de heer J. H. W. Scholte, direc teur van de gemeentelüke Haarlemse dienst voor het Haven- en Marktwezen. De bestuurder van een vuilnisauto van de Haarlemse reinigingsdienst gaf gistermiddag om kwart over twaalf op het kruispunt van de Vondelweg met de Jan Gijzenkade en de Spaarndam- scheweg geen voorrang aan een perso nenauto. De trommelauto reed in zui- delüke richting over de Vondelweg, terwül de andere wagen in de richting Spaarndam ging over de Jan Gijzen kade. Door de botsing liep de bestuur der van de personenwagen een gebro ken knieschüf op. Hü werd overge bracht naar het Grote Gasthuis. Zün auto moest per kraanwagen worden weggesleept. Bij het werk aan de rioleringen in de Julianalaan te Overveen is maandag morgen bij het naar zijn werk gaan de 60-jarige Haarlemse walsmachinist K. op het zuidelijk voetpad in elkaar gezakt. Een arts van het marinehospitaal kon slechts de dood, veroorzaakt door een hartverlamming, constateren. Het stof felijk overschot is naar het hospitaal overgebracht. Zoals bekend wordt zaterdag 11 mei in Haarlem een grote Taptoe Unique op de Grote Markt gehouden. De daar aan deelnemende muzikanten, zeventig in getal, komen van ver en zullen in Haarlem moeten overnachten. Wie ge negen is een muzikant een nacht onder dak te verlenen, kan zich melden bij de ..Organisatie Taptoe Unique 1957", bureau Stichting Haarlems Bloei, Stad huis. Voor de tweede ronde van de beker- afvalcompetitie heeft Haarlem dinsdag avond in het Sportfondsenbad Haarlem een polo-wedstrüd gespeeld tegen Dol fijn. Door Knape en Swüghuisen kwa men de gasten met 20 voor, waarna Haarlem pas wat produktiever in de aanval werd en Paanakker en Bülsma de ruststand op 22 brachten. In de tweede helft wist de thuisclub verschei dene malen tot dichtbij Dolfijn doel te komen, maar kreeg geen kans te doel punten. Swüghuisen slaagde er tenslotte in de Dolfün overwinning op 32 te brengen, waardoor Haarlem van ver- der spelen voor de bekercompetitie is uitgeschakeld. In Rotterdam is DWR flink van leer getrokken tegen RZC, dat met 50 werd geklopt. Met deze over winning heeft DWR de derde ronde van de bekerafvalcompetitie overleefd. teur van politie derde klasse te Bloemen daal en precies een jaar later zün be vordering tot inspecteur tweede klasse. Hij was plaatsvervangend corpschef te Bloemendaal. Vermoedelijk zal in de vacature van de heer v. Sonsbeek niet worden voorzien door de benoeming van een nieuwe inspecteur maar door de be noeming van een adjudant. Daarmee wordt een oude situatie hersteld, dat Bloemendaal een hoofdinspecteur, een inspecteur en een adjudant in de top van zijn gemeentepolitie heeft. De in specteur van politie J. L. de Rave zal met ingang van 1 april waarne mend corpschef worden. (De in deze rubriek geplaatste BRIE- VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Gaarne wilde ik, zij het zeer in het kort, mij mening geven over het heden middag gehouden proef-alarm met de hier ter stede geplaatste sirenes. Het is stellig niet mijn bedoeling te gaan debatteren over de al of niet noodzake lijkheid of wenselijkheid van dit proef alarm, doch wèl wilde ik even een apart aspect belichten waar, de hier over be slissende instantie(s) te weinig of in het geheel geen aandacht aan hebben ge schonken. Het betreft n.l. de hier ter stede gevestigde Hongaarse gezinnen. De ingezetenen van Haarlem zijn op dit bovengenoemde proefalarm van sirenes geattendeerd via de plaatselijke pers, en ik mag aannemen dat dit vrij al gemeen bekend was. Doch wie heeft er nu die Hongaarse gezinnen ingelicht over dit proefalarm? Toen om 12 uur het geluid van de, ln de buurt geplaatste, sirene weerklonk, kwamen nagenoeg alle vijf, bü ons in de buurt gehuisveste, Hongaarse moe ders, met kinderen om zich heen, en de kleinste op de arm, met een gezicht vol schrik en bange voorgevoelens de bal- cons van hun resp. flatwoningen opge rend, om te zien wat of er aan de hand. of liever gezegd, wat er in de lucht was. Ik stel mij voor, dat de zenuwen van deze mensen misschien door de harte lijke ontvangst en verzorging van „het eerste uur" reeds aardig gekalmeerd, zijn, maar op het ogenblik dat de sire nes gehoord werden, zullen zij wel een behoorlijke knauw gekregen hebben. Zo dit gebeurd is, had men dit toch stellig kunnen voorkomen door bijtijds deze mensen die onze eigen dagbladen niet kunnen lezen, desnoods apart even in te lichten. Het is niet meer dan gewoon om. nu deze vluchtelingen in onze Haarlemse samenleving zijn opgenomen, ook een wakend oog op hun verdere belangen te houden. Daarop hebben zij recht als Haarlemse ingezetenen in het alge meen, en zeker de eerste tijd tot zij „letterwüs" zün. Mün verbazing uitend over het fiet, dat van de vele „verlichte geesten" wel ke in allerlei instanties en besturen in Haarlem steeds de eerste viool willen spelen, niemand aan bovengenoemd feit heeft gedacht of aandacht heeft ge schonken, dank ik voor de gelegenheid in deze m ün mening te hebben mo gen weergeven. C. J. Feringa, Hannie Schaftstraat 66 I. NASCHRIFT: Het contact met de Hongaarse gezinnen in de Hannie Schaftstraat wordt gedeelteliik onder houden door een maatschappelük werk ster van het Interparochieël Sociaal Charitatief Centrum in Haarlem, die dit werk verricht naast haar toch reeds drukke dagtaak. Het is ons bekend, dat zü zaterdagmiddag met een korte va kantie de stad uit is gegaan en pas vanochtend terugkeerde. Zij wist niets van de plannen om maandag propfa- larm te geven, aangezien het desbetref fende bericht eerst zaterdagmiddag in de courant is verschenen. Daarnaast hebben de Hongaarse gezinnen con tact met de Haarlemse samenleving via de hun toegevoegde tolken. Dit contact is uiteraard veel intensiever dan dat van de maatschappelijk werkster. Wellicht had het op de weg der tolken gelegen om de Hongaarse gezinnen in te lich ten omtrent het te houden proefalarm. Voor het overige moeten wij herinne ren aan het beroep, dat bij de komst der Hongaren is gedaan op de burger zin der buurtbewoners. Het feit, dat de aankondiging van het proefalarm zo Iaat werd bekend gemaakt, en het feit dat men begrijpelijkerwijs gemakkelijk ver geet de Hongaarse gezinnen van een al gemeen bekend feit op de hoogte te stel len, vormen dus een alleszins accepta bele verklaring, al zij toegegeven dat deze omissie ten opzichte van de Hon garen betreurenswaardig is. Een volgen de keer zal men ongetwijfeld niet ver zuimen de Hongaarse gezinnen tüdig te waarschuwenREDACTIE. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3(4 Ned-1953 314 Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 3',4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 I 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unie H.VA. Deli Mij. Cert. A'dam 2(4 '561 A'dam '56 H A'dam III Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Bteel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: Vorig Opening slot 6/3 9234 92% 921, 92 87 87(4 87A 87(4 90 92(4 87% 86", 166(4 201(4 198 170(4 303 190 mm 300 364% 363% 265 252% 250 168.10 167.30 79 V, 78% 167(4 166 15614 156 172% 171 93% 95(4 94 94% 104 104(4 4/3 5/3 62% 62% 43% 43% 71% 71% 66% 56(* 40 40 109(4 109% 37% 37% 34% 34 51% 51% 44 43% 81% 82% 43 43 43% 43% 35% 36% 60% 60% goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3