Storm op komst over het door de regering toereikend geachte gezinsbudget wil van GAZA ontruimd geheel Vrachtauto rijdt op een mijn Soekarno akkoord met kabinet zonder communisten? Geprikkelde stemming in Tweede Kamer Eerst de cijfers op tafel, dan de Kamer verder praten Water welt op in bouwput Velser tunnel uit strook bij de Golf van Akaba zal morgen voltooid kunnen zijn Terugtocht IJmuidense garnalenkotter Eben Haezer IJm 23 terecht Schilderij van 120 meter ƒ30.000.- boete Maar in de Nationale Raad moeten zij wel worden opgenomen ök'MORRI J. J. VAN KOOTEN V err at ssing zacht weer Tulpenrallye gaat door Chauffeur bleef ongedeerd Hatta laat zich niet vermurwen Weer arrestaties en overvallen in Boedapest ïycubwj! Het weer Reinkel Autoscooter f 3295.- voor Eisenhower K.V.P. zint op een voor lopige voorziening voor weduwen en wezen Bevel van Ben Goerion snel ten uitvoer gelegd Grote ravage Te weinig belasting betaald MINISTER LUNS BETROKKEN BIJ AANRIJDING Meisje door zijn auto gegrepen en gewond DONDERDAG 7 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26849 m Klein leger in dicht bevolkt gebied Ernstige waarschuwing van Ben Goerion LEDEREN M0T0RKLEDING Weinig verandering in temperatuur Houtplein 20 Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 Tel. 12549 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuwerrklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor odvertentiën eventueel zonder opgave vao redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteurs) De drie ministers, die het tweede deel van het antwoord van de regering voor hun rekening hebben genomen, heb ben de stemming in de Tweede Kamer doen omslaan naar een vechthouding. Vandaag zal dit ongetwijfeld al tot uiting komen in de replieken, waarbij alle ka merleden, die al gesproken hebben, weer aan het woord zullen komen over de vele problemen die met de nota tot beperking van de bestedingen samen hangen. De nota begint hoe langer hoe duidelijker het karakter te krijgen van een vervolg op het wat magere re geringsprogramma van oktober. Er schijnen heel wat haken en ogen te zijn ontstaan, allereerst over de plannen van de minister van financiën om een degl van de melkprijs verhoging met nieuwe belastingen op te vangen. Een van de eersten die hierop gereageerd hebben is de Katholieke Middenstands bond geweest, die zich mét een tele gram tot regering en parlement heeft gericht om te waarschuwen tegen een verdere verhoging van de omzetbelas ting, die de moeilijkheden van het be drijfsleven nog zou doen toenemen. Onbekende bewonderaars van Eisenhower hebben de Amerikaanse president gisteren een aardige atten tie bewezen. Zij boden hem de oude Command Car" aan, die Eisenho-1 wer gedurende de gehele tweede wereldoorlog gebruikt heeft. De auto, een Cadillac-1942, is onlangs in West-Duitsland met vele andere oude auto's op een veiling van het Amerikaanse leger te koop aange boden Gisteren had men de nog altijd in de oude camouflagekleur geschil derde auto bij de uitgang van het Witte Huis neergezet. Mevrouw Eisenhovrer, diein het complot zat, haalde de president voor de lunch af en reed hem er langs. Eisenhower aarzelde geen ogenblik en riep dadelijk verrast uit: „Kijk, mijn oude auto" De wagen zal. worden onderge bracht in het Eisenhower-museum in Abilene, Kansas. De bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaai te Velsen, die tot nu toe voorspoedig is verlopen heeft woensdag een tegenslag gekregen. In oe bouwput aan de Noordkant van het Noordzeekanaa) heeft zich namelijk een v'el geonenbaard waardoor water in de OUwnut komt De directeur-generaal ï'n de rijkswaterstaat, de heer ir G. laris, is zich nog dezelfde dag van Qe situatie op de hoogte komen stellen. hB rijkswaterstaat deelt over het ge- afkrde het volgende mede: Tijdens de toouw van de tunnels te Velsen heeft j CIT westelijk van de spoorwegtunnel o de noordelijke bouwput een wel van Perkte capaciteit geopenbaard Het nu grondwater in deze tot is epste bouwput van Nederland rende InoJ °- KG bestaande watervoe der li jk Hut Zltater^™ „n tw tei: bezorgt de arb«- werkzaamheden hinder h« de Men denkt e.hter de wel. die laar schat ting van de technici van dc riikswa terstaat een capaciteit heeft van onee veer 25 m3 per uur (een in verohudfng Tot de totale capaciteit van de bema ling van deze bouwput, die 3.000 m3 Jvater per uur uitslaat, zeer geringe hoeveelheid) door middel van een uit- van de bronbemaling te kun- dlimineren Men tracht inmiddels te ufens de voorsprong van deze wel de tn'J?nen lokaliseren. De afbouw van neis vindt echter normaal voort- gang deihja^'uiting op deze officiële mede slist ,,-,Vernemen wii nog, dat het be- Van gesloten is dat hier sprake is h0uween lek in de kistdam rond de gitten Dan zou er een lek moeten haast twee sta'en damwanden, wat ste be n'et denkbaar is. De belangrijk- dat mma'in.'?sdeskimd!ge is van oordeel, te m,rn h'er met gewoon grondwater ma Ren heeft Op de Atlantische Oceaan ligt een serie depressies, die zich in het alge meen in noordoostelijke richting ver plaatst. Aan de flank hiervan voeren zuidwestelijke winden nieuwe hoeveel heden zachte oceaanlucht naar West- Europa. De gemiddelde temperatuur blijft daardoor boven normaal. Minister Hofstras vau zijn kant heeft uiterst voorzichtig het parlement al ge zegd, dat hij een eventuele verdere be zuiniging op het overheidsapparaat in mindering wil brengen van de extra las ten die de melkprijsverhoging met slechts zes cent zal meebrengen. Het alterna tief, de verhoging van de inkomsten belasting, is echter al evenmin iets waar de Kamer veel voor voelt. De horens van enige fracties, waar onder met name de K.V.P. zijn ech ter steil omhoog gegaan bij het argu ment van minister Suurhoff, die op merkte dat er wel voldoende compen satie voor de grotere gezinnen te vin den zal zijn in de normale stijging van de kinderbijslag die zal voortvloeien uit de looncompensatie voor de huurverho ging, zodat een extra verhoging van de kinderbijslag niet nodig zou zijn. De mening van de minister, dat het met deze extra lasten voor de gezinnen wel mee zal vallen, omdat grotere gezinnen gewoonlijk niet veel meer huur verwo nen dan kleinere gezinnen, heeft hele maal de deur doen dichtgaan. Men noemde Jit in de wandelgangen gisteren eenvoudig een argument pour besoin de la cause. De moeilijkheden die de regering zal krijgen met deze extra gezinslas- ten, die zij zelf erkent, zullen deze week intussen wel niet meer uitge vochten kunnen worden. De heer Suur- hoff heeft er heel handig enig cij fermateriaal, dat nog niet geheel ge reed Blijkt te zijn, tussen geschoven. Hij baseerde zijn weinig toeschietelijk standpunt op berekeningen, die op zijn departement werden gemaakt en die hij aan de vaste kamercommissie wilde overhandigen. Voorzitter Kor- tenhorst vroeg meteen, of de minis ter dat cijfermateriaal dan maar aan alle kamerleden wilde overhandigen. Het antwoord van de minister was aarzelend. Hij mompelde iets van „Ik had gedacht de commissie er nog wat bii te vertellen", maar hij heeft moe ten toegeven. Het standpunt van de K.V.P. zal nu zijn: eerst deze cijfers op tafel, opdat wii precies weten waar we met u aan toe zijn. Eerst daarna kunnen wij verde- praten. Ook de mededeling, dat de kinderbij slagwet niet' zoals de S.E.R. heeft ge adviseerd, moet blijven wachten totdat de regeling voor weduwen en wezen en de invaliditeitswet gereed zijn, was, hoe- we] verheugend, niet geheel bevredi gend. Minister Suurhoff zei er n.l. bii. da' er in ieder geval wel twee drie jaar voor nodig zijn om deze belang rijke wetten in het staatsblad te krijgen De K.V.P. heeft dat goed in haar oren geknoopt. Het slaat dus ook op de weduwen en wezenvoorzier.ing, waar voor de fractie ai enige jaren tever geefs vecht. Men bezint zich nu op maatregelen om althans een voorlopige voorziening voor weduwen en wezen erdoor te krijgen. Meer nouvast had men aan de mede deling van de minister van sociale za ken, dat de regering op dit moment geen toezeggingen kan doen omtrent een algemene loonsverhoging wanneer de stijging van de kosten van levenson derhoud onverhoopt niet beperkt zou kunnen blijven tot 6,8 pet., hetgeen de vakverenigingen voor 1957 als uiterste grens hebben gesteld. De regering is er zich van bewust, dat de vakvereni gingen zich in dat geval niet meer ge bonden voelen, maar de regering ziet haar verantwoordelijkheid breder. Een loonsverhoging zou wel eens een heel slechte remedie kunnen zijn, zo merk te minister Suurhoff op. Voor de landarbeiders liet do mi nister eenzelfde weinig toeschietelijk geluid horen: wanneer de werkclassi- ficatie ertoe zou leiden, dat hun lo nen nog verder o nhooggaan dan de drie procent die <_ij nu zullen krijgen, dan zal daarbij nauwkeurig moeten worden afgewogen of de economische positie van ons land dat wel dragen kan. De ouden van dagen zullen hei moeten doen met de wettelijke uitke ring krachtens de Algemene Ouder domsverzekering, die met het loon peil mee oploopt. Na de uitkering van een looncompensatie die men op twee procent kan stellen in verband met de huurverhoging, zal de premie voor de A.O.V. om die reden ongetwijfeld mee omhooggaan. Ten slotte zit er nog het een en an der in het vet voor minister Mansholt, wiens biokkeringsplannen de Kamer nog altijd niet best verteerbaar acht, ook al heeft de minister een veer gelaten door de sanering van directe staats- dwang te ontdoen. Onder die omstandig heden was het begrijpelijk, dat niemand er iets voor voelde om gistermiddag al met de replieken te beginnen. Men wil de na het antwoord der zes ministers eerst eens even de balans opmaken. De fracties zijn onmiddellijk gaan vergade ren en vanmorge om tien uur liep het kamergebouw al weer vol. (Van onze sportredacteur) „Redelijkerwijs gesproken", zo for muleerde vandaag de heer Piet Nortier het, „zal de tulpenrallye dit jaar wor den gehouden." De minister van econo mische zaken heeft woensdag zij het nog officieus zijn goedkeuring ge hecht aan het organiseren van de Tul penrallye 1957, zodat ook een fiat van de minister van verkeer en waterstaat verwacht mag worden. De start van de rallye zal zijn maan dagavond 6 mei. Uit de verschillende startplaatsen gaat de tocht naar Stutt gart, waar de gemeenschappelijke route begint. Via Frankrijk gaat de tocht ver volgens naar de Oostenrijkse en Beierse Alpen. Weer via Oostenrijk en vlak langs de Tsjechische grens gaat de route dan over de Nürburgring naar Nederland terug. Donderdag 9 mei is in de loop van de middag de finish in Noordwijk. De klassementsproeven, acht a negen in getal, zullen van een geheel nieuw karakter zijn. Het handicap-systeem is weggelaten en daarvoor in de plaats is het winstpunten-systeem teruggekeerd. Het zogenaamde containerverkeer der Duitse spoorwegen is thans ook aangeslo ten aan het Nederlandse, Belgische. Oos tenrijkse. Zweedse, Italiaanse en Zwitserse verkeersn 't. De containers, die op de stations door vrachtauto's overgenomen of afgeleverd worden, maken in de praktijk een verkeer van huis tot huis mogelijk. Demonstrerende Israëliërs in Jeruzalem. Linnen een etmaal hebben de Israëli- hs troepen het gehele gebied van Gaza mtruimd. Nadat de Israëlische volks- ertegenwoordiging, de Knesseth, gis- eravond drie moties van wantrouwen tegen de regering van David ben Goe rion had verworpen en zich daarmee u-hter het standpunt van de premier had geschaard, dat de strijdkrachten van Israël de strook van Gaza en het In de gemeente Alem op een terrein nabij de oude Maas-arm langs de bin nendijk van Alem naar Rossum is woensdagmiddag een zware Duitse an ti tank-mijn ontploft op het moment dat een zware zandauto er over heen reed. De auto, een GMC-vrachtwagen, werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Een van de wielen werd afgerukt, de motor werd voor een groot deel open gereten en de auto werd door de lucht druk enkele meters opzij gegooid. Onbegrijpelijk is het dat de chauffeur K. Leeuwenberg uit Hurwenen niets mankeert. Alleen een van zijn klom pen is door de rondvliegende brokstuk ken beschadigd. Later zijn tot op hon derdvijftig meter van de ontploffings plaats nog wrakstukken van de auto gevonden. Door de explosie werd een gat in de grond geslagen van ruim een meter diep en drie meter doorsnede. Het terrein waarop zich dit ongeval heeft voorgedaan is tijdens de oorlog door de Duitsers ondermijnd geweest. De zuivering na de bevrijding is niet geheel afdoende geweest, zo is nu ge bleken. Sedert korte tijd is men ten be hoeve van de wegenbouw op het ter rein met graven bezig. Op aanraden van de burgemeester van Alem, is van wege de explosie het werk neergelegd in afwachting van een nader onder zoek door experts van de mijnenoprui- mingsdienst. buitengewone vergadering van ■verdedigt zijn beleid. Israëlische parlement. Goerion, Als een juichkreet kwam tegen één uur vanmiddag het bericht van een nog onbekend Duits schip dat op ongeveer twintig mijl west ten zuiden van IJmui den de sinds Dinsdag vermiste garnalen- kotter Eben Haezer IJM 23 was aan getroffen. Het schip kampte met ma- chineschade. De Duitser heeft de drie opvarenden van eten en drinken voor zien. Zeer waarschijnlijk zal een sleep boot van bureau Wijsmuller de garna lenkotter gaan halen. De gehele woensdagmiddag is mei alle beschikbare middelen de kuststrook tussen IJmuiden en Hoek van Holland Het „Pantheon de la Guerre enorm schilderij van 120 meter lengte en 15 meter breed, dat tijdens de eer ste wereldoorlog door 128 Franse schil ders werd vervaardigd en dat in 1927 voor tentoonstellingen naar de Ver. Sta ten werd verscheept. Het doek, dat maar liefst 10 ton weegt met de hou ten spindel mee, waarop het voor het vervoer is gerold, heeft indertijd vee belangstelling getrokken, maar lag toch al vele jaren opgeslagen, omdat men kennelijk geen „plaatsje" kon vin den om het op te hangen. Nu echter heeft de huidige eigenaar het schilderij geschonken aan Kansas City. De aankomst aldaar. afgezocht naar de IJmuidense garnalen- kotter Eben Haezer IJM 23. Het scheep je van 15,38 m. lengte is maandag te gen de avond naar zee gegaan en daar na ontbreekt ieder spoor, jfcr is geen radio aan boord. Normaal had de kotter dinsdagmorgen weer aan de markt moe ten zijn. Toen het schip niet verscheen nam men aan, dat de bemanning be sloten had die dag de visserij nog voort te zetten. Ook 's avonds dacht men nog niet direct aan het ergste. Men vermoed de, dat zij er nog een tweede nacht bij zou nemen. Maar woensdagmorgen verscheen de IJM 23 weer niet. En de opvarenden van de overige garnalen- kotters hadden geen van allen de ver miste kotter gezien. Drie broers zijn maandagmiddag op gewekt naar zee gegaan: Jo, Klaas en Jan van Belzen uit Arnemuiden. Jo van Belzen had de kotter in huurkoop van de heer A. v. d. Ree uit IJmuiden. Na hun vertrek heeft niemand ze meer ge zien. De reddingboot Neeltje JaCoba, die tot donker worden toe de zee heeft afgezocht, kon niets vinden. Het am- phibievliegtuig Zara van Valkenburg was van half drie tot kwart voor zes in de lucht. Toen moesthet zoeken worden gestaakt, omdat het zicht min der werd. Scheveningen-Radio riep tel kens een spoedbericht om, waarin de scheepvaart verzocht werd uit te zien naar de kotter. Maar er kwamen geen berichten terug. Thans is alle angst en spanning weg genomen. De Rotterdamse rechtbank heeft een 55-jarige directeur van een N.V. te Krimpen a.d. IJssel, veroordeeld tot tweemaal 10.000.- boefe, subs, tweemaal tien weken hechtenis en zijn N.V. tot 10.000.- boete of tien weken. Gedurende ongeveer drie jaar had de man bijna ƒ27.000.- te weinig belas ting betaald, maar, zo werd ter terecht- ziting gezegd, hij had hiermee veel voor zijn personeel gedaan. Geëist was tegen de N.V. 10.000.- boete en tegen de directeur tweemaal een maand hechtenis. De correspondent van het A.N.P. in Djakarta verneemt uit gewoonlijk wel ingelichte kringen, dat president Soe karno thans bereid is de opneming van communisten in een nieuw kabinet „uit te stellen", zulks in verband met de krachtige oppositie daartegen van de religieuze partijen en van de bevolking in de buitengewesten, in het bijzonder die van Sumatra en Oost-ïndonesië. Maar wel wil hij, volgens het Islamiti sche dagblad „Abadi", vasthouden aan zijn plan om de communisten op te ne men in de Nationale Raad. die onder zijn persoonlijke leiding zou moeten staan en die het recht zou hebben het kabinet adviezen te geven, „of daarom gevraagd wordt of niet". De chef-staf van de Indonesische landmacht, gene- raal-majoor Nasution, zou volgens „Aba di" aan de president hebben meege deeld, dat de legerleiding de vorming wenst van een presidentieel kabinet, zonder communisten en met de voor malige vice-president drs. Mohammed Hatta op een belangrijke post. In Dja karta deed gisteravond het gerucht de ronde, dat Hatta van de president reeds het aanbod had gekregen zulk een „hoge post" in te nemen, maar de se cretaris van Hatta verklaarde vandaag, dat de beide leiders de laatste dagen geen contact meer met elkaar hebben gehad. Een ontmoeting tussen hen bei den, die voor dinsdag j.l. was vastge steld, is op verzoek van Soekarno uit gesteld. Het onafhankelijke dagblad „Times of Indonesia" voorspelde van morgen, dat Hatta geen enkele functie zal aanvaarden, indien de president erop blijft staan, dat de communisten zitting zuilen hebben in een van de door hem beoogde lichamen. Volgens het socialistische dagblad „Pedoman" heeft de militaire bevelheb ber van Atjeh, luitenant-kolonel Sja- maun Gaharu, een commissie in het leven geroepen, die ten behoeve van dit gewest voornamelijk rubber moet uit voeren naar de landen in Zuid-Oost- Azië. De inkomsten, die uit deze han del voortvloeien, zullen niet worden afgedragen aan de centrale regering, maar gebruikt worden voor de econo mische ontwikkeling van Noord-Suma- tra en voor een plan om de leden van de Darui Islam, die nu ai bijna vier jaar tegen de regeringstroepen vechten, de mogelijkheid te verschaffen een nor maal leven te gaan leiden. Het besluit van Gaharu, dat geïnspireerd lijkt op de maatregelen, die de provincie Zuid- Sumatra enkele weken geleden heeft genomen, zou navolging vinden bij de militaire bevelhebbers in Borneo en op Celebes. Volgens oerichten die uit Djakarta in Singapore zijn ontvangen, worden arti kelen en berichten van buitenlandse correspondenten in Indonesië aan cen suur onderworpen. In Indonesië bestaat officieel geen censuur op de pers, maar volgens de berichten wordt zij niettemin toegepast sedert de opstan dige bewegingen, die vorig jaar decem ber in Sumatra begonnen zijn. De cor respondenten te Djakarta moeten hun telegrammen op het postkantoor depo neren, waar deze verder worden door gegeven aan de telegraafdienst. Naar de verklaringen vermelden, worden de telegrammen behandeld door Indonesi sche censors. Sommige telegrammen worden meer dan vier en twintig uur vertraagd, andere worden pas doorge seind nadat er zinsneden uit zijn weg geknipt. De Bantengraad m Midden-Sumatra heeft bekend gemaakt, dat voor het lo pende jaar een bedrag van twee mil jard rupiah bij de centrale regering in Djakarta is aangevraagd. Indien de re gering de ingediende begroting tot dit bedrag goedkeurt, zullen de moeilijk heden, waarvoor de raad zich thans ziet gesteld, zijn opgelost aldus de raad. (A.N.P.-U.P.) Omstreeks vijf over een is woensdag middag in de Alexanderstraat te 's-Gra- venhage het elfjarig dochtertje van de familie R. uit Wassenaar, toen het voor een langzaam de halte naderende autobus overstak, tegen een personen auto opgelopen die juist de bus passeer de. In de personenauto, bestuurd door zijn chauffeur, bevond zich de minister van buitenlandse zaken. mr. Luns. Het meisje kreeg een linkeronder- beenfractuur en een hersenschudding en is naar het ziekenhuis Bronovo over gebracht. De Hongaarse militie heeft een over val gedaan op een studentenhuis in Var, een voorstad van Boedapest. De actie duurde verscheidene uren. De 25 studenten, die zich in het gebouw be vonden, werden met nieuw aangeko- menen gevankelijk weggevoerd. Er zouden wapens zijn gevonden, maar studenten in Boedapest zeiden dat de militie deze er zelf had neergelegd om de actie te rechtvaardigen. In Boedapest zijn voorts overvallen gedaan op restaurants, andere openba re lokaliteiten en fabrieken. Het ging vooral om vroegere leden van de arbei dersraden en revolutionaire comité's alsmede jm studenten. In Miskolc zijn na een demonstratie, waarbij studenten zich met rode verf en in rode kleren toegetakeld hadden zeventig van hen gearresteerd. Volgens gewoonlijk be trouwbare zegslieden zijn de laatste weken een of twee militieleden per nacht om het leven gebracht. gebied aan de westelijke oever van de Golf van Akaba (Sjarm al Sjeik) moe ten verlaten, werd onmiddellijk met de evacuatie begonnen. De ontruiming had een vlot en ordelijk verloop. Een ge mengd Noors-Deens bataljon vormde de voorhoede van het V.N.-poIitieleger, dat de strook van de Israëliërs over nam. Te middernacht werd de burge meester van Gaza, Rusjdi Sjawa, for meel voorgesteld aan de nieuwe militai re gouverneur van Gaza, de Deense luitenant-kolonel Carl Engholm. De bur gemeester sprak nog zijn dank uit aan de Israëliërs voor hun „menslievend op treden." Tegen het aanbreken van de dag werd gemeld, dat alle Israëlische troepen de strook van Gaza hadden ver laten. De terugtocht uit Sjarm al Sjeik zal pas morgen zijn voltooid, omdat de Israëliërs daar veel zwaar materiaal en artillerie hebben samengetrokken. Sjarm al Sjeik zal door Finse troepen worden bezet. De Israëliërs hebben de Egypti sche artillerie-stellingen, die de Gofi van Akaba daar beheersten, opgeblazen, maar de Golf is er zo smal, dat men ook met zware machinegeweren de scheepvaart onmogelijk kan maken. Het kleine leger onder bevel van generaal-majoor Bums heeft nu de verantwoordelijkheid voor een dicht bevolkt gebied op zich genomen. In het gebied van Gaza, dat 40 km. lang en gemiddeld 8 km. breed is, wonen ongeveer 300.000 mensen. De drie moties van wantrouwen te gen de regering van Ben Goerion wer den met een vrij grote meerderheid ver worpen, een motie van de uiterst recht se vrijheidsbeweging met 81 tegen 25, een van de communisten met 104 tegen 6 en een van de algemene zionisten bond met 85 tegen 25 stemmen. „Israël beschouwt de wapenstil standsovereenkomst met Egypte als op geheven, daar zij door Egypte zelf is vernietigd. Het bestuur over Gaza zal niet zijn gegrondvest op de dode be standsovereenkomst", aldus verklaarde Ben Goerion in een rede voor de stem ming. Omtrent de vrijheid van vaart door de Golf van Akaba .verklaarde Ben Goe rion: „Wij zullen ons niet laten af schrikken door de dreigende woorden van de Egyptische dictator, die heeft verklaard dat de straat van Tiran on der de Egyptische territoriale wateren valt." Ben Goerion zei ook: „De pogingen, om de vrede te bewaren, zullen ver geefs zijn, indien niet-officiële beloften niet worden nagekomen". Ben Goerion doelde daarbij kennelijk op de bespre kingen, die Israëlische en Amerikaanse vertegenwoordigers voor de bekendma king van Israël over de terugtrekking van de troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba hebben ge voerd. „Verklaringen alleen vormen geen garantie voor Israëls rechten", zo ver volgde de premier. „Wij kunnen niet op verklaringen alleen bouwen. De opstel lers van de verklaringen kunnen ze morgen tegenspreken of uitleggen zoals zij zelf wensen. Er zijn verklaringen afgelegd dat de toekomst van de strook van Gaza geregeld wordt door de bestandsovereenkomst, maar dat ont kenen wij", aldus Ben Goerion, „omdat in de afgelopen acht jaar de tegenpartij de bestandsovereenkomst niet nageko men is." „Bovendien moeten de grote mogendheden toegeven, dat de Verenig de Naties acht jaar lang onrechtvaar dig tegenover Israël zijn geweest. Laten zij dat eerst rechtzetten." En Ben Goerion waarschuwde, dat, „als er iets op grond van de bestands overeenkomst in Gaza wordt gedaan dat de toestand van vier maanden ge leden herstellen zal, Israël zijn recht op vrijheid van actie en het gebruik uitoefenen." (Rtr.-U.P.) van zjjn strijdkrachten zal Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrü veel bewolking met plaatse lijk wat regen en in de ochtend hier en daar mist, later enkele op klaringen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 7.13-18.34 Maan: 9.58-1.15 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1