De Valera praktisch zeker weer premier Kruiswoordraadsel Partijblad valt koningin Elizabeth aan Stakingen in Britse fabriek met loterij-opbrengst betaald AMSTLEVEN levensverzekering Moskou beticht Zweden van spionage ERIC DE NOORMAN Onverwacht succes van de Sinn Fein Oostenrijk wiist aartshertog uit Overheidsbeleid moet zuiniger Moskou iveigert Duitsers te repatriëren McLoughlin laat zich niet uit over politieke relaties NEDERLANDSE SPORTWAGEN Orgelbouwers 'Toespraak was van een ander IS PUZZLE IN DE KRANT EEN LOTERIJ? De Ierse verkiezingen Veerboot gekapseisd. 28 Russen verdronken Middenstandsbonden K.V.P.: Geen gemeng de commissie Multatuli-museum Poging tot doodslag in hoger beroep Fabriekje opgericht in Amsterdam Internationaal congres in Amsterdam Nehroe maakt excuses Boete geëist tegen dagbladdirecteur Franz-Joseph nam onwettige maatregelen" Ned. Nietiw-Guinea J. Brandenburg uit Oost-Berlijn terug Amsterdam koopt geboorte huis van Douwes Dekker 2' 2, jaar geëist DROEVIGE BALLADEN Veertien geheime agenten zouden gearresteerd zijn Oplossing van woensdag Katholieke Illustratie DONDERDAG 1 MAART 1957 PAGINA lAlSUEVtl EAMON DE VALERA Het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken heeft aan de vroegere Oostenrijkse aartshertog Franz-Joseph van Habsbnrg, die thans Spaans onder daan is, bevolen Oostenrijk onmiddel lijk te verlaten. In een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken wordt gezegd, dat de vroegere aarts hertog in april 195G met een Spaans di plomatiek riaspoort naar Oostenrijk is gekomen. Hij had een Oostenrijks visum gekregen, omdat hij beweerde, dat hij van de Spaanse regering de opdracht had ontvangen zorg t= dragen voor de architectuur van de Spaanse legatie al hier, aldus het communiqué. In feite echter, gaat het communiqué verder, gebruikte hij zijn bezoek aan Oostenrijk om het beheer over zijn grondbezit over te nemen. Hij nam een aantal onwettige maat regelen en bedreigde zelfs de burge meester van Bemdorf. De Oostenrijkse veiligheids-autoritei ten hebben daarom de aartshertog be volen Oostenrijk onmiddellijk te ver laten, daar zij anders de nodige maat regelen zullen nemen. tU.P.) Volgens het te West-Bcrlijn verschij nende blad Der Abend" zijn de vo rige week, tijdens Russische legerma- noeuvres op de Elbe, 28 Russische sol daten verdronken, toen een overladen veerboot' zonk. Volgens ooggetuigen zou de Russische bevelvoerende officier geen aandacht hebben besteed aan de kapitein van de veerboot, die waar schuwde, dat het veer overbelast was. Tachtig soldaten, en verder tanks, vrachtwagens en materieel waren op het veer geladen. Midden in de Elbe, ter hoogte van het plaatsje Aken in westelijk Dessau, kapseisde de veerboot. Vele soldaten zaten in de auto's en de tanks en kon den zich niet op tijd bevrijden. Het voorstel tot beperking van de verhoging van de melkprijs is voor de regering aanleiding geweest de ge dachte te uiten ofwel de omzetbelas ting met een half percent of wel de inkomstenbelasting van de f 8.000 gul den-grens af te verhogen. De in de commissie van overleg samenwerkende middenstandsbonden zijn echter, blij kens een telegram aan de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties van me ning, dat de opvatting van de regering, dat zij in haar huishouding niet meer zou kunnen bezuinigen, niet aanneme lijk is gemaakt. Indien de omzetbe lasting wordt doorberekend, brengt, al dus de bonden, deze verhoging het sta biliteitsbeleid in gevaar. Wordt de ver hoogde omzetbelasting niet doorbere kend dan betekent deze een directe last voor het bedrijfsleven. Uit de ho gere inkomens, waarop een toch reeds zware progressieve inkomstenbelasting rust, moeten voldaan worden: de pre mie voor de algemene ouderdomsverze- tering, de huurverhoging en de geste gen kosten van het levensonderhoud. Een verhoging van de inkomstenbelas ting zou volgens deze bonden in strijd tijn met een evenredige verdeling van de lasten. De Ned Katholieke Midden standsband, de christelijke midden standsbond en de Kon. Ned. midden standsbond dringen er daarom met klem op aan te bevorderen, dat de oenodigde zestig miljoen worden ge vonden door bezuiniging in de over- leidshuishoudir.g. De K.V.P. heeft de ondertekenaars van het adres van intellectuelen aan de politieke partijen van 1 december 1956 inzake het verzoek om instelling van een gemengde commissie voor bezinning omtrent Ned. Nieuw-Guinea medege deeld, hieraan geen gevolg te kunnen geven, aangezien een dergelijke vorm van beraad staatsrechtelijk en politiek niet de meest aangewezene kan worden geacht. De katholieke kamerfracties hebben ach, aldus de K.V.P. o.m. in haar ant woord, bij herhaling intens bezig ge houden met het N.-Guinea-vraagstuk. Ma ernstig beraad en zeer bewust heb- oen deze fracties geconcludeerd tot een Nederlandse volledige verantwoorde lijkheid voor ontwikkeling van land en volk van N.-Guinea en kwamen zij tot de overtuiging, dat deze verant woordelijkheid hic et nunc alleen door handhaving van Nederlands soevereini teit op aanvaardbare wijze kan wor den beleefd. Uit de bijdragen der katholieke frac ties aan de openbare gedachtenwereld over de verschillende zijden van het vraagstuk is duidelijk gebleken, hoe zeer in het bijzonder van onze zijde aan de internationale aspecten aan dacht is geschonken", aldus het ant woord van de K.V.P. Bij de Ierse verkiezingen heeft de partij van de 74-jarige oud-premier Eamon de Valera waarschijnlijk aan zienlijke winst geboekt. Politieke waar nemers achten de terugkeer van De Va lera als premier praktisch zeker. De Dail, de volksvertegenwoordiging, telt 147 zetels. Toen de verdeling van 123 zetels bekend was, was de stand als volgt: De Valera's Fianna Fail 68 ze tels (voorheen 67), premier Costello's Fine Gael 34 zetels (voorheen 48), La bour: 1 zetel (voorheen 48), Boerenpar tij 3 zetels (voorheen 5), Onafhankelij- ken 7 zetels (voorheen 5), de extremis tische Sinn Fein 3 zetels, Nieuwe Re publikeinse partij 1 zetel (voorheen 3) Premier Costello is twee jaar en acht maanden aan het bewind geweest met een coalitie, bestaande uit de Fine Gael, Labour, Boerenpartij, Republikeinen en enkele onafhankelijken. Nieuwe verkie zingen waren nodig, nadat de Republi keinen zich uit de coalitie hadden terug getrokken. Politieke waarnemers in Dublin had den niet verwacht dat de Sinn Fein de politieke tak van de beweging die de vereniging van Noord-Ierland nr t de Ierse republiek met alle mogelijke middelen tracht te bereiken en met de recente gewapende overvallen in Noord- Ierland door het illegale Ierse Repu blikeinse Leger sympathiseert ook maar één zetel zou krijgen. De Sinn Fein heeft echter verklaard dat zij niet van plan is de zetels door haar vertegenwoordigers te laten inne men. Dit als protest tegen de verdeling van Ierland. Leden van het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse Leger (I.R.A.) heb ben gisteravond te Derrylin in Noord- Ierland een vuurgevecht met de poli tie geleverd. Zij hadden het gemunt op het politiebureau van het dorp en zou den uit de Ierse republiek zijn geko men. Een politieagent werd gewond. Volgens een woordvoerder van de po litie namen ongeveer 12 mannen aan de overvallen deel. Zij vluchtten later in de richting van de grens tussen Ul ster en de Ierse republiek. Dit was de derde overval op het politiebureau van Derrylin in de afgelopen twee maanden. (Reuter-U.P.) De heer J. Brandenburg, lid van de Amsterdamse gemeenteraad en de Eerste Kamer voor de CPN, die, ernstig ziek, onlangs naar een kliniek in Oost Berlijn werd overgebracht, is maandagavond weer naar Amsterdam vervoerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag besloten het geboorte huis van wijlen Eduard Douwes Dek ker, staande in de Korsjespoortsteeg, aan te kopen. Het ligt in het voorne men de benedenverdieping van dit ge bouw in te richten tot Multatuli-mu seum. De Multatuliana, die hier zullen worden tentoongesteld, bevinden zich thans nog in de universiteitsbibliotheek. Met de aankoop van het pand is een bedrag van ƒ14.000 gemoeid. Dr. Heinrich 'Veitz de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, heeft gis teren te Bonn verklaard dat de Russi sche regering geweigerd heeft het groot ste deel van de naar schatting 85.000 Duitsers, die nog in Rusland zijn, vrij te laten. Volgens dr. Waitz, die kortgele den in Moskou is geweest om de repa triëring te bewerkstelligen van de nog in Rusland zijnde Duitsers, verklaarde dat de Russische regering het standpunt inneemt dat alle Duitse krijgsgevange nen en vrijwel alle Duitse burgers reeds zijn gerepatrieerd. Volgens dr. Weitz hadden de Russen verklaard dat de meeste nog in hun land aanwezige Duitsers genaturaliseerd va ren, Russische burgers zijn, en dus niet voor repatriëring in aanmerking ko men. „De Russen beloofden te zullen helpen, als een Duitser zelf naar Duits land macht willen terugkeren. Zij stel den echter, dat de Russische wet geen tweevoudige nationa'iteit toelaat, en dat de meeste Duitsers ra de tweede we reldoorlog automatisch Russische bur gers zijn geworden". (U.P.). De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage heeft tegen een 33-jarige arbeider uit Lekkerkerk, die in hoger beroep terecht stond wegens poging tot doodslag bevestiging van het vonnis van de rechtbank, twee jaar en zes maanden, geëist. De arbeider had 26 september van het vorige jaar zijn ex-werkgever, de vee houder G. de Booij uit Lekkerkerk tijdens een woordenwisseling over een geldkwestie met een grote bijl bedreigd en, volgens het echtpaar De Booij, dat als getuige optrad, daarbij geroepen: „Ik sla je de hersens in". Toen de arbeider, weer volgens het echtpaar, de daad bij zijn woorden wilde voegen, kon De Booij nog juist de bijl uit de handen van de man rukken en de boerderij invluchten. Het hof zal 20 maart arrest wijzen. 28. Het blijkt al spoedig, dat ze de goede richting te pakken hebben. Na ver loop van tijd stuiten zij op een breed pad op de rivier. Terzijde van dit pad, verborgen tussen het dichte struikgewas, gaan zij door. Het is doodstil in het woud en deze onwerkelijke stilte hangt ook over de nederzetting, welke zij op de kleie open plek langs het riviertje ontdekken. Er liggen geen kano's op de landingsplaats, geen levende ziel beweegt zich tussen de ruwe hutten, geen stem klinkt op. De bewoners hebben in allerijl hun biezen gepakt, blijk baar beangst door de aanwezigheid van de Drakar. De twee mannen kijken elkaar zwijgend aan, dan keren zij op hun schreden terug. In het rossig licht van de vallende avond staan ze even later weer aan de oever van de brede stroom. Eric staart grimmig naar het water, dat in woeste kolkinken grauw en dreigend aan hen voorbij schiet. „Ik ga het proberen", wendt hij zich kortaf naar Nahenah. „Ik zal alleen gaan, gij kunt het niet wagen met uw verwon dingen, Nahenah. Volg dan deze oever tot aan Masoi's dorp. Daar zal men u met een kano overzetten". De oude krijger staart hem roerloos aan; dan richt hij zich trots op. „Mijn bleke broeder heeft met Nahenah de pijp des verbonds gerookt", antwoordt hij zacht. „Nahenah zal u dus volgen over de brede stroom, mijn broeder. Waar gij gaat, gaat Nahenah, waar gij sterft, sterft Nahenah". „Newsweek", het bekende Ameri kaanse weekblad, drukt zoals ge meld sinds kort zijn Europese editie in Amsterdam en de komst naar de Nederlandse hoofdstad was uiteraard voor de redactie aanlei ding om een verslaggever op pad te zenden in „bustling Amsterdam", dat zo mooi ligt in „A picturesque land of tulips, windmills and wooden shoes". Amsterdam krijgt een beste pers van onze Amerikaanse collega en hij heeft bovendien iets ont dekt, dat zelfs de meest opgewon den VVV-propagandist nog niet aan een reclamefolder heeft durven toe vertrouwen. Want wat heeft hij ge hoord? „In het befaamde Lido kan de toerist voortreffelijke Hollandse genever drinken, en rijsttafelen, ter wijl hij luistert naar de droevige balladen, die gezongen worden door gevar genen in het nabij gelegen Huis van Bewaring"Oh Nicolaas Kroe- ;e, dat jij dat nog niet ontdekt hebt. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In het op maandag begonnen publie ke onderzoek naar de oorzaak van de stakingen by de Briggs-chassisfabriek, waar sedert de overname door de Ford- maatschappij in 1953 meer dan vijfhon derd stakingen hebben plaats gevonden, werden gisteren enige interessante ont hullingen gedaan. De rechter die het onderzoek, dat plaats vindt in Church House, Westminster, leidt, Lord Ca meron, vroeg gisteren of het juist was, dat de gelden benodigd voor het orga niseren van de stakingen en de rest van de werkzaamheden van de perso- neelsvertegenwoordigers in de Briggs fabriek afkomstig waren van loterijen. Een van de personeelsvertegenwoordi- gers, Mitchell, gaf toe dat dit juist was en dat de personeelsvertegenwoor- digers, dank zij deze loterijen, beschik ten over aanzienlijke sommen. Lord Cameron gaf zelf de volgende bijzonderheden, die een enigszins vreemd licht werpen op de arbeidsver houdingen bij de Briggs fabriek voor Twee Amsterdamse automobieltechnici hebben een sportwagen gebouwd: „L'Hi- rondelle", die men in kleine series hoopt te fabriceren. De wagen, die in drie verschillende uitvoeringen verkrijgbaar zal zijn afhankelijk van de klasse, waarin de berijder wil uitkomen heeft een gewicht van 395 kg, en biedt plaats aan twee personen. Over enkele weken zal men een proefrit houden, waarop in mei dan het debuut tijdens een wedstrijd volgt. Twee enthousiaste beoefenaren van de automobielsport, de 34-jarige ir. H. van Zalingen en de 28-jarige garage houder J. Swaab, hebben in het bedrijf van Swaab te Amsterdam een fabriek je van sportwagens, het eerste in ons land, opgericht, dat zo er bij de Kamer van Koophandel geen bezwaar tegen deze naam bestaat het merk ,,1'Hirondelle" op de baan zal brengen. De constructeurs bouwen zelf ontwor pen sportwagens en als de zaak finan cieel goed loopt, dan zullen zij in de komende winter een Nederlandse Grand Prix-wagen, uiteraard met een buitenlandse motor, op stapel zetten. Zo stout zijn de plannen Van Zaljngen heeft op het gebied van de sportwagenconstructie zijn sporen reeds verdiend. Het ronderecord voor sportwagens in alle klassen van het cir cuit van Zandvoort staat op zijn naam met 134 km per uur, gemaakt in een zelfgebouwde wagen. In de fabriek staat nu reeds een bijna bedrijfsklare sportwagen, die waar schijnlijk over een maand op het cir cuit van Zandvoort getest zal worden. Behalve de in te bouwen motor naar keuze van de koper is de wagen ge heel ontworpen door ir. van Zalingen. Het chassis van de ,,1'Hirondeile" wordt vervaardigd van dunw'andig mo- lybdeen staal, dat ook in de vliegtuig industrie wordt gebruikt. Het gehele chassis weegt niet meer dan 24 kg de maanden maart tot augustus van hef vorige jaar. Gedurende deze periode van zes maanden brachten de loterijen 162.000 gld. op waarvan 94.000 gld werd uitgekeerd in de vorm van prij zen. Duizend gulden werd betaald voor de onkosten van het drukwerk en 1200 gld. werd besteed aan „stakings-onkos- ten" in de maand juli van het vorig jaar. Onder de uitgaven, aldus Lord Ca meron, bevond zich o.m. een post van f 21.000,- voor „fabrieksonkosten". De heer Mitchell gaf toe, dat van elk lo terijbriefje, dat verkocht werd, een stui ver werd afgestaan aan de perso- neelsvertegenwoordigers voor maaltij den en andere onkosten. Lord Cameron noemde nog een ande re post van ca. 9000,- voor het bestrij den van stakingsonkosten. Eerder in een verhoor probeerde hij tevergeefs McLoughlin, de man die verantwoor delijk was voor de laatste staking bij Briggs, te bewegen antwoord te geven op de vraag of hij betrekkingen onder hield met een politieke partij (min stens één van de belangrijkste oorza ken van de arbeidsonlusten bij Briggs is communistische sabotage). De heer McLoughlin weigerde antwoord te ge ven op de vraag. De zitting werd ver daagd tot maandag van de volgende week. Het nieuwe Centraal Station in Rotter dam nadert zijn voltooiing. In de beide steigers voor het middenfront verrijzen zuilen. Advertentie De Sovjet-regering heeft aan de Zweedse ambassadeur in Moskou een nota gezonden waarin Zweden beschul digd wordt van spionage in de Sovjet- Unie. Volgens de nota zijn „onlangs" veertien agenten van de Zweedse ge heime dienst in de Sovjet-Unie gear resteerd. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft op de nota ge reageerd met de verklaring, dat de be schuldiging ongegrond is. Volgens de Sovjet-nota is in decem ber jl. ,,de Zweedse spion Mumm En- del gearresteerd, toen hij poogde in radiocontact te komen met een spion- nage-centrum in Stockholm". Tevoren hadden Russische organen ontdekt, dat „zekere groepen door de Zweedse ge heime dienst naar Russische gebied wa ren gezonden om te spioneren en onder mijnende activiteit te bedrijven". Be halve Mumm waren er nog dertien „agenten van de Zweedse geheime dienst" gearresteerd, die in de nota met name worden genoemd. Op de arres tanten is spionagemateriaal gevonden, zoals cocfeé, wapens en vervalste Sov jet-documenten, die in Zweden waren vervaardigd, aldus de Sovjet-nota. De Zweedse agenten zijn inmiddels tot „verschillende straffen" veroor deeld, aldus de nota, waarin voorts protest wordt aangetekend tegen het be weerde optreden van de Zweedse ge heime dienst en een beroep op de Zweedse regering wordt gedaan „een eind aan dergelijke acties te maken." (Rtr-U.P.) Van 3 tot 7 september zal voor het eerst een internationaal orgelbouwers congres worden gehouden en wel in Amsterdam. Een van de belangrijkste discussie-onderwerpen is de oprichting van de „international society of organ builders", in navolging van de in 1957 opgerichte Britse „incorporated society of organ builders". Doel van deze internationale organisa tie van orgelbouwers zal o.m. moeten zijn het bevorderen van een goede vak opleiding, internationale uitwisseling van leerlingen, oprichting van een vak tijdschrift, regeling van het expertise wezen enz. Het congres wordt op 3 september geopend in het Amsterdamse stadhuis, waarna gedurende twee dagen discus siebijeenkomsten worden gehouden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Er zullen voordrachten worden gehou den en films worden vertoond. Voor de middag en avond staan orgelconcerten op Amsterdamse orgels op het pro gramma. Dit gedeelte van het congres wordt op donderdag 5 september beslo ten met een concert voor orgel en or kest in het Concertgebouw. Daarna gaan de congressisten twee dagen op excur sie door ons land, om verschillende in teressante orgels te horen en te be zichtigen. Het internationale comité van initia tiefnemers wordt gevormd door de he ren: W. R. Daniels (J. Moller inc.), Hagerstown (U.S.A.), D. A. Flentrop, Zaandam, Alfred Fuhrer, Wilhelmsha ven, Walter Holtkamp, Cleveland (U.S. A.). Gebr. Jehmlich, Dresden, Joh. Klais, Bonn, E. A. Roethinger, Straats burg, Gebr. Stinkens, Zeist en Henry Willis, Londen. Het secretariaat van het congres be rust bij de heer G. A. C. de Graaf, (postbus 1063) Amsterdam. Horizontaal 1. hoofdofficier - ernstig 2. draaibord - slede 3. vriend (Fr.) - heilige - bekende opera 4. bosgod - waterkering 5. vissersvaartuig - grasstrook langs weg 6. gemalen zaden - over 7. heer (D.) - schoof 8. reeds - ovenkrabber - pausennaam 9. inschrijvings- boek - windrichting 10. zich voeden - trekken 00 11. onwetend Verticaal: 1. ziek - vrouwenverblijf 2. familielid - eierpannekoek 3. schittering - touw 4. plaatsbepaling - snoodaard 5. veter - rund 6. wondvocht - ondergrondse spoorweg 7. officier (afk.) - zacht 8. en anderen 10. jong varken meisjesnaam droombeeld wens bij jaar wisseling waarneming door radiogolven appel 11. geluidmachine Horizontaal: 1. voile; 5. falen; 8. kordaat; 11. oer; 14. baard: 15. etter; 16. eik; 20. harpoen: 24. koele; 25. meter. Verticaal: 2. ik; 3. lor; 4. er; 5. fa; 6. aak; 7. lt.: 9. die; 10 abt; 11. ode; 12. rek; 13. vrij; 17. iep; 18. dal; 19. ree; 20. he; 21. re; 22. om; 23. n.t. De Indische premier, Nehroe, heeft koningin Elizabeth van Engeland zijn verontschuldigingen aangeboden voor een „alle perken te buiten gaand" arti kel, dat in de „Economic Review", een partijblad van de Indische congrespar tij, is gepubliceerd. Nehroe zegt in een verklaring onder meer dat zijn aan dacht op het bewuste artikel was geves tigd en dat hfj hevig geschokt was bij de lezing ervan. In de Britse dagbladpers heeft het artikel nogal wat stof doen opwaaien. In verband met koningin Elizabeths be zoek aan Portugal werd in het artikel het Britse en Portugese „imperialisme" gehekeld. „Het bezoek is van belang in zoverre al deze „beschavers" aan de vooravond staan van hun uiteindelijke verdwijning, aldus het artikel. Deze vo gels van eenzelfde pluimage zijn vlak voor hun ondergang samengehokt, maar wat ze ook moeten doen, hun einde is nabij. Dat is het oordeel van de geschie denis". De aanval was gebaseerd op een rede voering, welke het blad abusievelijk Na dertien jaren van ballingschap mo gen enige volkeren welke indertijd door Stalin in hun geheel uit de Kaukasus naar Siberië waren overgebracht, thans naar hun oude land terugkeren. De K. I. van deze week brengt er een artikel over. Ver der is er een reportage over het schilde ren van gevelportretten en grote reclame doeken voor bioscopen, waarin zich het atelier van de schilder Luhlf te Amster dam heeft gespecialiseerd. J. \V. Hofwijk vertelt bij eigen foto's uitvoerig over het Canadees-Amerikaanse project van de New Seaway, waardoor het mogelijk zal wor den, dat zeeschepen via de Saint Law rence doorvaren naar de Grote Meren. In een artikel over de handel in blanke sla vinnen uit Europese landen worden over de omvang van dit wraakroepende bedrijf gegevens vermeld, welke weinig bekend zijn en de lezer diep doen ontstellen. Dr. A. Melchior schrijft bij eigen tekeningen over de Masai's, de zigeuners van Afrika, en over een uitvoering van wilde neger dansen. Ook is er nog een artikeltje over Olga Deterding, dochter van wijlen Sir Henry Deterding, die zich gevoegd heeft bij de staf van dr. Albert Schweitzer in de melaatsenkolonie Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika. De karakteristiek der week is gewijd aan de oud-padvinderslei der Paul Siple, die als leider is aangewe zen van de Amerikaanse groep, welke in verhand met het geofysisch jaar de eerste overwinteringspoging aan de Zuidpool moet ondernemen. Jan Cottaar schrijft over een voetbaltoernooi in de missie van Baga- moyo, Oost-Afrika, van de Nederlandse pa ters van de H. Geest; een stukje pioniers werk, waarvoor een rijke Mohammedaan een beker ter beschikking had gesteld! Woensdag hebben bijna 12.000 perso nen, onder wie vele buitenlanders, een bezoek aan de R.A.I.-tentoonstelling van bromfietsen, scooters en motoren ge bracht. Het totaal aantal bezoekers is hiermede gestegen tot ruim 75.000. iaan koningin Elizabeth toeschreef. Zo stond in het artikel „in een redevoering in Portugal zei de koningin dat de we reld thans zorgwekkender dagen be leeft dan een halve eeuw geleden, en dat het beschavingswerk dat wij voortzet ten niet altijd dat begrip ontmoette, dat gezien de bereikte resultaten terecht ver wacht had mogen worden". Deze woor den waren in werkelijkheid afkomstig van de Portugese president Lopes. De Amsterdamse kantonrechter zal 20 maart schriftelijk vonnis wijzen in de eerste zaak, die de Justitie aanhan gig heeft gemaakt tegen kranten, die prijsvragen opnemen. Het ging hier om de prijsvraag „kruis of munt", welke wekelijks in een dagblad verschijnt. De Officier van Justitie achtte dit een overtreding van art. i. van de Loterij- wet omdat naar zijn mening de deel nemers geen overwegende invloed kun nen uitoefenen op de kansbepaling en eiste in deze principiële zaak 100 boe te of een week hechtenis. In de dagvaarding was de puzzle een „prijsvraag-advertentie" genoemd maar de directeur van het dagbladbedrijf, die terecht stond, zeide dat het hier niet om een loterij of advertentie gaat maar om een redactioneel onderdeel. Hij ver klaarde dat de krant geen geldelijk voor. deel van de prijsvraag trekt doordat de losse verkoop van het nummer, waarin de prijsvraag voorkomt, groter zou wor den. Integendeel, hij had de indruk dat er geld bij moet. De rechercheur, die ruim een jaar geleden de zaak had onderzocht, meen de eerst dat de puzzle geen overtreding van de Loterijwet was, maar toen ne gen weken lang niemand een goede op lossing had ingezonden, was hii van me ning veranderd. Er werd een lang debat gevoerd tus sen de kantonrechter en de Officier enerzijds met de puzzleredacteuren, die als getuigen werden gehoord, ander zijds over de mogelijkheden om de puzzle te winnen. Naar de mening der redacteuren kon men door redenering wel degelijk tot een oplossing komen en had de puzzle dus niets met een lo terij te maken. De verdediger, mr. J. M. Levenbach, stelde dat de dagvaarding foutief van een „prijsvraag-advertentie" spreekt en vroeg de kantonrechter de dagvaar ding nietig te verklaren of de feiten wel bewezen te verklaren maar met ont slag van rechtsvervolging voor de ver dachte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2