Het hart óp de tong Kerk aan de Paul Krugerstraat bestaat vijftig jaar D Internationaal orgelconcours te Haarlem „St-Christoffel' vergaderde onder nieuwe voorzitter Stijging aantal ongevallen in Haarlem gevolg van toename verkeersintensiteit Theezet-duel in Haarlem NAAIMACHINES OOK HAARLEM HEEFT VORIG JAAR FLINK GEHAMSTERD In laatste kwartaal werd bij de spaar banken ruim 1 miljoen gulden méér terugbetaald dan ingelegd Sedert 1939 aantal motorvoertuigen meer dan verdubbeld De dronkemansrit in Heemstede Amerikaanse ingenieur veroordeeld voor rijden onder invloed en zonder rijbewijs Broeder Borromeus zilveren kloosterling DONDERDAG 7 MAART 1957 PAGINA 3 H.B.C.-SPELER TEN GRAVE GEDRAGEN MIDDENSTAND EN TOERISME Films Burgerlijke Stand Haarlem TG^r*: A' Pelser—Harskamp, z.; J. M. JansenSlijkerman z H M F. Bakker-Kristal, z.; p Thiissen- van der Renst, z.; Chr. Spknjaart—El- fers, d.; Th. M. Zonneveld-Lalerwei d.; A. A. Bouman—Sanders, d C f' J. van Heldenvan Leuven, d Een jaar gevangenis en vijf jaar ontzegging voor kantoorbediende VRIJGESPROKEN ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Tjufjilfc-rlL «oor «e RKPoro'^i' Commissie De Vrije Tijd Bollenkweker veroordeeld Haarlemse Rechtbank Militair op Rijksstraatweg aangereden FRANSE CHARME BIJ L'ABEILLE BOSKAMP O VER VEEN RENAULT BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT HAARLEMMERLIEDE VERJONGING VAN „MAATSCHAPPE LIJKE ZORG" .Borgtocht voor de Bouwkas Burgerlijke Stand Woonprobleem Beurs van Amsterdam Beurs van New York Interieur van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara, welke vijftig jaar geleden werd ingezegend. onderdag 14 maart zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de kerk, toegewijd aan de H.H. Elisabeth en Barbara, aan de Paul Krugerstraat in Haarlem-Noord plechtig ingezegend werd. Ofschoon aan dit gouden jubileum, naar ons werd me degedeeld, geen bij zondere aandacht zal worden besteed, daar nog maar een paar jaar geleden het vijftigjarig be staan van de paro chie onder pastoor A. W. J. Lühn met veel luister werd gevierd, is het toch wel interessant even bij dit jubileum stil te staan. Zoals bekend is de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara ontstaan uit de parochie van de H. Bavo in het vroegere en des tijds nog zelfstan dige Schoten. In het zuidelijke deel van deze gemeente, vrij wel geheel tegen en aansluitend op Haarlem, was een grote woonwijk" ver rezen, waarvan de geestelijke bedie- Vrijdag 15 maart wordt in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haarlem om drie uur 's middags en om acht uur 's avonds een thee-zet- duel gehouden, respectievelijk voor de scholen en de huisvrouwen. Het duel wordt gehouden om uit te maken, wie de kampioene thee-zetster is voor Haar lem en omgeving. Dit evenement is een plaatselijke wedstrijd, bedoeld als een voorronde in het kampioenschap theezetten in Noord holland. Onder grote belangstelling, o.m. van de besturen van HBC en de KNVB afd. Haarlem en vele HBC-leden, is van morgen op het St.-Bavokerkhof te Heemstede de 24-jarige Ton van der Aar ten grave gedragen, die j.l. zon dag tijdens de voetbalwedstrijd tussen HBC III en TYBB II onwel werd en korte tijd daarna, vermoedelijk als ge volg van een hartverlamming, over leed. In de Bavokerk droeg kapelaan C. Visser, districtsadviseur van de N.K.S. de Requiemmis op, waarbij het kerkkoor o.l.v. de heer J. Schneider de Gregoriaanse gezangen verzorgde. Ka pelaan Visser verrichtte ook de absou- te. Een groot aantal bloemstukken ge tuigde van de sympathie voor de over ledene. De Interdiocesane Kath. Midden standsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam belegt twee Kadermidda gen over het onderwerp „Middenstand en Toerisme". Deze middagen zullen worden belegd maandag 11 maart a.s. n.m. te 2 uur in het Frans Halsmuseum, Groot Hei ligland 62 te Haarlem, speciaal voor de bestuurders der Noordhollandse af delingen, en dinsdag 19 maart n.m. te 2.30 uur voor de Zuidholiandse en Zeeuwse afdelingen in de Dierentuin te Den Haag. Als sprekers zullen optreden de he ren C. Kuipers, hoofd van de afdeling Toerisme van het ministerie van Econo mische Zaken; de heer W. G. A. M. van Willige, directeur van d e Gew. Bond Zuid-Kennemerland van de V.V.V. en directeur van Haarlems' Bloei en de heer mr. R. H. Woltjer, directeur van de Provinciale V.V.V. in Zuid-Holland. CINEMA PALACE: Bonjour Kathrin, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Een stad gaat door de hel, str. volw., 2.30 en 8 uur. LIDO: De straat der geverfde lippen, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXORCity Lights, alle leeftijden, 2, 7 en 9.15. MINERVA: Summer Madness, 18 jaar, 8.15. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Schoten in de nacht, 18 jaar. STUDIO: Boezemvrienden, a. 1., 2.15, 7 en 9.15. Donderdag 7 maart Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, tot 8 maart. Geopend van 105 en van 711 uur. Schouwburg: Interscholaire, 7.30 uur. Concertgebouw: Concertbureau Alphe- naar. Tweede avond populaire pianisten serie. Door Robert Weisz, 8 uur. Vrijdag 8 maart Schouwburg: Rotterdams Toneel met ,,De volle waarheid" (voor G. en W.), 8 uur. „uY?"ceJvEebouw: Kon- Mannenkoor „Cae- Concert o. 1. v. Nico Hoogerwerf, m. m. v. Albert de Klerk, orgel, 8 u. ONDERTROWD: C. Hoogeboom en M. J. Florie; D. de Nie en L. J. Vos- hard; J. C. van Bree en G. Kujjken; V. p. Eijsvoogel en S. H. Stelma; W. Van Oossanen en M de Bree; H. Boeke- laar en L. P. Loogman; J. A. Otte en j. Bijster; J. W. Kuijer en M. A. ^faber; L. Buist en W. Eekhof; W. H. -'-Uckhardt en F Brandsma; S. P. Spoel- stra en L. M. Siemons. GETROUWD: J. B. F. Pulles en A. M. A. Th. Burgers; J. H. M. Lichtleit- ner en E R. Merckx; A. van der Aar en H. M. H. Drost; W. J. M Hageman en j m. Bos; T. J. Oostrom en S. £uiper; L. H. Koster en A. Koster; ning voor de pastoor van Schoten te zwaar werd. Onder pastoor Diekman van de Bavo- parochie werd besloten in het Scho terkwartier, dat reeds voor een groot deel tot Haarlem behoorde, een bij kerk te stichten. Dat kerkje, toege wijd aan de H, Elisabeth, kwam naar ontwerp van architect A. Bruning tot stand op een plaats, waar destijds het landgoed ,,'t Klooster" gelegen was, een historisch plekje grond, dat her inneringen opriep aan het „Convent onser Vrouwe Visitatie buyten de S. Janspoorte". Dat klooster was in de mideleeuwen een nederzetting van de Orde van Windesheim van de Broeders van het Gemene Leven. Het bijkerkje van Schoten werd spoe dig in gebruik genomen. Zondag 7 sep tember 1902 werd er voor het eerst de H. Mis opgedragen. Niet lang daarna zou het Schoterkwar tier tot een zelfstandige parochie ver heven worden. Reeds 29 januari 1903 werd het kerkbestuur van Schoten op de hoogte gesteld van de bisschop pelijke plannen om een nieuwe paro chie op te richten in het zuiden van Schoten, nadat een dag tevoren kape laan S. C. M. J. J. B. Meeus uit Veere benoemd was tot assistent te Schoten, kennelijk met de bedoeling, dat hem het pastoraat van de nieuwe parochie zou worden toevertrouwd. Zulks ge schiedde ook, en wel op 27 februari 1903, de geboortedag ook van de nieu we parochie, die op verzoek van haar eerste pastoor tevens onder de be scherming werd gesteld van de H. Barbara. Pastoor Meeus stelde al gauw vast, dat zijn kerkje te klein zou worden voor zijn nog steeds groeiende paro chie. Hij liep spoedig met plannen rond om een nieuwe kerk te' bouwen. In de kerkbestuursvergadering van 27 november 1905 werd tot bouw van een nieuwe kerk besloten en weer was het architect Brui.ing, die opdracht kreeg om een ontwerp te maken. Mgr. A. Carlier legde de eerste steen op 9 mei 1906 en na tien maanden kon de nieu we kerk reeds ingezegend worden. Dit geschiedde donderdag 14 maart 1907 door Haarlems Deken B. Dankelman. Zondag 17 maart werd het Allerheilig ste op plechtige wijze van de oude naar dc nieuwe kerk overgebracht. De consecratie van de kerk moest wegens ziekte van mgr. Callier worden uitgesteld, doch toen de bisschip her steld was, vond deze plechtigheid plaats op St. Jansdag, 24 juni, 1907. Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank een 29-jarige kantoorbedien de uit Aerdenhout veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Bovendien is hem voor vijf jaar de rijbevoegdheid ontno men. Op 2 oktober van het vorig jaar had hij een dollemansrit gemaakt door Haarlem en Heemstede, tengevolge waarvan een meisje voor haar leven invalide werd. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen hem 2 jaar gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De Haarlemse Rechtbank had op 15 no vember van het vorig jaar de zaak aan gehouden totdat een reclasseringsrap- port was ingewonnen. Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank een 54-jarige dame uit Aer denhout conform de eis van de officier van justitie vrijgesproken. Veertien da gen geleden stond zij in hoger beroep terecht omdat de kantonrechter haar tot een geldboete had veroordeeld we gens een aanrijding in de Zonnebloem laan te Aerdenhout, waaraan zij schuld zou hebben gehad. Eveneens werd vrijgesproken een 62- jarige dame uit Hoofddorp, die op 8 mei van het vorig jaar door onvoor zichtig oversteken bij het Proveniers huis in de Grote Houtstraat in Haar lem een aanrijding tussen twee auto's zou hebben veroorzaakt. De kanton rechter had haar in eerste instantie veroordeeld, maar de Haarlemse offi cier van justitie eiste veertien dagen geleden vrijspraak. Het internationaal orgelimprovisatie concours 1957 te Haarlem zal gehouden worden 8, 10, 11 en 12 juli. De jury zal dit keer gevormd worden door madame Marie Claire Alain uit Parijs, prof. Jo seph Ahrends uit Berlijn, en Adriaan Engels uit Den Haag. Deelnemers aan de improvisatiewedstrijd, die gehouden zal worden op het historisch Christian Mül- lerorgel van de oude St.-Bavolierk te Haarlem zijn: Hector Zeoli uit Buenos Aires, Joseph Fried*4ch Doppelbauer uit Wels (Oostenrijk), Hans Günther Wauer uit Merseburg (Duitsland), Klaas Bolt uit Haarlem en W. Daim uit Amsterdam. De deelnemers aan de wedstrijd zullen op 8 juli des avonds om acht uur in de oude St.-Bavo werken naar eigen keuze ten gehore brengen. De eigenlijke impro visatiewedstrijd wordt 10 juli des avonds om acht uur in de St.-Baaf gehouden. De volgende dag geeft de jury in dezelfde kerk 's avonds een orgelconcert en op 12 juli concerteert het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. prof. A. Heilier uit Wenen in de gemeentelijke concertzaal, aan welk concert de Haar lemse stadsorganist Piet Kee solistische medewerking verleent. Tijdens dit con cert zal Piet Kee de bekroonde compo sities van de dit jaar uitgeschreven prijsvraag ten gehore brengen. Na afloop van dit concert zal Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Uit het thans door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam ge publiceerde overzicht over het laatste kwartaal van 1956 blijkt, dat de Haar lemmers in de laatste maanden van het vorig jaar uit hoofde van ontsparing voor ruim 12 per persoon, of voor ongeveer 50 per gezin hamster-aanko pen hebben gedaan. Bij de Rijkspost spaarbank en de Nutsspaarbank in Haarlem werden in oktober, november en december 1956 1,3 miljoen gulden méér terugbetaald dan ingelegd, het geen neerkomt op een bedrag van bijna acht gulden per inwoner. De meeste te rugbetalingen blijken te zijn geschied in november, en de gespannen internatio nale toestand te dien tijde zal daaraan niet vreemd zijn geweest. In het derde kwartaal van 1956 wer den er juist 1,3 miljoen gulden meer ingelegd dan terugbetaald, In totaal werd in 1956 6,5 miljoen meer inge legd dan terugbetaald, hetgeen 39.13 per inwoner betekent. Sedert 1952 is er bij de Haarlemse spaarbanken voortdu rend meer ingelegd dan terugbetaald. Maar in vergelijking met 1955 is het bespaarde bedrag in 1956 teruggelopen en wel met ongeveer 15 pet. Dit wordt mede veroorzaakt door de ontsparing in het laatste kwartaal. Uit het feit, dat de omzetten bij de kleinhandel, en met name bij de voedings- en genotmidde lenhandel, gedurende de drie laatste maanden van 1956 gestegen zijn, mag men afleiden, dat het ontspaarde be drag voor een goed deel in deze handel v*n den tg QaUO 3>*>~ it ïicfyjfctv Het vroegere kerkje in het Schoterkwartier, de voorganger van de thans vijftig jarige kerk aan de Paul Krugerstraat. Dezer dagen vergaderde de afdeling Haarlem van de Vereniging van Han delsreizigers en Verzekeringsinspecteurs voor het eerst onder haar nieuwe voor zitter, de heer Abeling. In zijn openings woord sprak de voorzitter de hoop uit, dat de samenwerking met de verschil lende commissies op dezelfde voet voortgezet zou worden. Een der agendapunten was de verkie zing van een nieuw bestuurslid. Kandi daat waren de heren Bakker, Boos en Odijk. Laatstgenoemde werd na her stemming in het bestuur benoemd. De hoofdschotel van de vergadering werd gevormd door een causerie van de heer F. Werker, hoofdbestuurslid, die sprak over de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, een instelling, waarover nog veel wanbegrip bestaat. Wij mogen het bij deze aantekening laten, daar reeds herhaaldelijk in onze courant ge schreven is over het doe] en de werk wijze van de P.B.O., evenals over de Sociaal Economische Raad (S.E.R.), welke ook door de heer Werker bespro ken werd. Na diens inleiding volgde de instal latie van het nieuwe lid., de heer G. v.d. Helm. De heer C. Janus sprak ver volgens over het onderwerp „Zelfs als u geen order krijgt, dient u altijd iets g Chu' M. Roest en M B kontags; Windruk" g°e" en jat.Gr e? G' Vriend; W. F. de Vries deT®d'l, van U van der 2wet; P. F L Mnia ninSshoven en w- Schipper; D. Mulder en E. H. E. van der Kleut; G. ti' 'y Oes en P. C. StruijkenkampA. a' ni. „on2man en D. van der Pligt; an Aen Ten H. A. Brands; P. Bosman OVERLEDEN: H. L. F. E. Baum, 60 3, Leidsevaart; ,J G. van Lit, 60 j„ verspronckweg; j, M. KramersVos van Avezathe, 78 j., Croesenstraat; M. van Rekom, 86 j., Jansstraat. Ter vergadering werd nog medege deeld, dat de Stille Omgang van „St.- Christoffel" zaterdag 16 maart wordt gehouden. De deelnemers verzamelen zich om kwart voor elf in de hal van het station. Tjjdens de rondvraag vroeg de heer Samson, of het bestuur ermee bekend was, dat de K.A.B. in Amsterdam 50.000 folders heeft rondgestuurd, waar in de leden opgewekt worden elke prijs opdrijving door de winkeliers onmid dellijk te melden. Deze manier van werken heeft bij verschillende midden standers een onsympathieke indruk ge maakt. Omdat „St.-Christoffel" bij de K.A.B. is aangesloten, worden de leden door sommige winkeliers lelijk aange keken. De voorzitter zegde de heer Samson toe over deze kwestie contact op te zullen nemen met het hoofdbestuur. Rector J. van der Zalm uit Alkmaar zal vrijdagavond in het gebouw der Sint Vincentiusvereniging aan de Zoete- straat spreken voor de r.-k. Commis sie „De Vrije Tijd", conferentie van hef H. Hart, spreken over „Het leven van Maria" en „Een reis door Oostenrijk." Beide onderwerpen zullen met gekleur de filmstroken worden toegelicht. Deze avond de laatste van het seizoen zal om acht uur beginnen. Conform de eis is een 44-jarige bol lenkweker uit Vogelenzang door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging Uit de rijbevoegdheid. Op 19 januari van dit jaar had de bollenkwe ker onder invloed van alcohol enkele rondjes gereden om een plantsoentje in Heemstede en was daarna de bloem perken ingereden. De verdediger had veertien dagen geleden tijdens de be handeling van de zaaK voor de Haar lemse Rechtbank aangevoerd, dat zijn cliënt gehandeld had als gevolg van een zenuwcrisis. terecht is gekomen. De laatste jaren werd er regelmatig één miljoen gulden meer ingelegd dan terugbetaald bij de spaarbanken. De omzet van de Haarlemse indus triële bedrijven met meer dan tien man personeel, bedroeg in het derde kwar taal van 1956 ruim 65,5 miljoen gulden. In vergelijking met het tweede kwar taal, betekent dit een stijging met on geveer 0,7 pet. Van de totale omzet werd 21 pet. ofwel 14 miljoen gulden geëxporteerd. Het aantal geheel werk lozen is in de maanden november, de cember en januari gestegen van 269 tot 488 personen. Het aantal aanvragen om arbeidskrachten is in die periode ge daald van 1658 op 1465. Hoewel hierbij seizoeninvloeden een rol spelen en men in aanmerking moet nemen, dat het aantal geheel werklozen steeds stijgt in de periode november, december en ja nuari. mag toch geconcludeerd worden, dat de schaarste op de arbeidsmarkt enigszins is afgenomen. Het aantal ge heel werklozen bedroeg op 31 januari van dit jaar 488, het jaar tevoren op die datum 621. De Haarlemse bevolking nam in het laatste kwartaal van 1956 toe met 98 zielen, hetgeen een groeipercentage be tekent van 0,6. Voor heel Nederland was dat percentage 0,29. De Haarlemse bevolking telt thans 167.263 zielen. In de laatste kwartalen van 1953 en 1954 groeide de Haarlemse bevolking met 0,2 pet, dus iets minder sterk dan in het afgelopen jaar. In het laatste kwar taal 1955 daalde de bevolking in zielen tal zelfs met 0,13 pet. De betrekkelijk sterke groei verleden jaar wordt mede veroorzaakt door de vestiging van 88 Hongaarse mannen in Haarlem De trage groei wordt nóg steeds veroor zaakt door een relatief groot vertrek- overschot. De bouwactiviteit heeft in het laat ste seizoen van 1956 geprofiteerd van de betrekkelijk gunstige weersom standigheden. Er kwamen 178 wonin gen gereed, tegen 125 in dezelfde pe riode van het voorafgaande jaar. Van 480 woningen werd de bouw begon nen, in het overeenkomstige tijdvak van 1955 was dat aantal slechts 150. Op 31 december 1956 waren in Haar lem 1311 woningen in aanbouw, het geen een na-oorlogs record betekent. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een Amerikaanse aircraft- engineer, die in de afgelopen zomer in Amsterdam onder invloed van alcohol en zonder Nederlands rijbewijs gereden zou hebben. Ook was hem veertien da gen geleden vervalsing van een inter nationaal rijbewijs ten laste gelegd. De Amerikaan werd vanmorgen voor het rijden onder invloed veroordeeld tot een week gevangenisstraf en twee jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid. Voor het rijden zonder rijbewijs werd hij ver oordeeld tot vijftig gulden boete sub sidiair vijftien dagen. De Rechtbank achtte de vervalsing in geschrifte niet bewezen. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie tegen de Amerikaan voor het eerste delict een maand ge vangenisstraf geëist en voor de twee an dere vergrijpen vijftig gulden boete of vijftien dagen. Gisteravond om ongeveeer kwart over elf is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Spaarnhovenstraat een 44-jarige korporaal van het leger door een auto aangereden. De bestuurder van de auto verleende aan de korporaal, die over de Rijksstraatweg fietste, geen voor rang. De militair werd met een hoofd wond en vermoedelijk een hersenschud ding naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Vrijdag 15 maart is er 's avonds in de bovenzaal van het gemeentelijk con certgebouw een bijeenkomst van „Oost en West." Er wordt een film gedraaid, welke tof titel heeft „Waar palmen .wuiven," Cremers, in de ridderzaal van het stad huis te Haarlem de wisselprijs aan de winnaar van de improvisatiewedstrijd uitreiken. Zowel de improvisatiewed strijd als de overige concerten zullen door de NCRV en de Wereldomroep worden uitgezonden, terwijl het geheel is opgenomen binnen het kader van het Holland Festival. Van 6 t/m 27 juli wordt onder direc tie van de heer J. F. Obermayer uit Heemstede de zomerakademie voor orgel te Haarlem georganiseerd. Uit tal van landen hebben zich reeds deel nemers gemeld. Als docenten zullen optreden Anton Heiller (Wenen) voor interpretatie (speciale cursus over de koraalwerken van Bach); Gustav Leonhardt (Amsterdam) eveneens voor interpretatie (cursus over litera tuur uit de zeventiende en achttiende eeuw); madame Marie Claire Alain (Parijs en Cor Kee (Zaandam) beiden voor improvisatie en dr. Henk Badings (Bilthoven) voor compositie. Lezingen worden gehouden door prof. J. Ahrens (Berlijn), J. Zachariassen (Aabenraa), H. Brandts Buys (Hilversum), dr. J. F. Obermayer (Heemstede) en dr. M. A. Vente (Utrecht). Vier leerlingen van Haarlemse middel bare scholen die bijzondere orgelpresta ties hebben geleverd tijdens het inter- scholair jeugdtoernooi, mogen de zomer akademie als hospitant bezoeken. In hotel Duin en Kruidberg te Sant poort werd ons gistermiddag door de firma l'Abeille een zeer bijzondere show voorgetoverd, die uitblonk door exclusieve en uitstekend draagbare mo dellen. Toon Smit zorgde met zijn bui tengewoon geslaagde collectie hoeden voor de finishing touch van het char mante geheel. Het bekende Haarlemse couturehuis is in zijn bedoeling om de Franse mo de aan te passen aan de eisen van de Nederlandse vrouw in alle opzichten geslaagd. Van de mantelcostuums en japonnen met jasjes waren de jasjes geen van alle strak aangesloten, maar soms heel flauw getailleerd. In de rug vielen zij dikwijls iets langer, wat een prachtige lijn gaf en slank afkleedde. Afstaande kragen waren favoriet. De japonnen vertoonden veel ronde halsuitsnijdingen. De garnering was steeds eenvoudig gehouden en bestond voornamelijk uit knopen, biesjes en lint. Sommige japonnen hadden als enig accent een op vorm gesneden ceintuur, tuur. De blousende lijn zagen wij zowel bij de mantelcostuums als de lange man tels. Een opvallend mooie mantel was een recht, ceriserood model, dat op de linkerschouder met een grote knoop sloot. De driekwart mouwen eindigden in een strakke manchet. Veel hoeden hadden grote randen. Enkele modellen, waarbij de rand aan de voorkant was teruggeslagen, gaven het idee van een zuidwester, maar dan een zeer modieuze zuidwester. Iets nieuws waren zogenaamde tulen muts jes, die het haar als een waas omhul len. Zij werden voornamelijk gegar neerd met bloemen gedragen bij ge klede toiletten, zoals een witte,- zware zijden japon met ingeweven bloemmo tieven, waarover een zwarte mantel met afstaande smalle kraag in hetzelf de dessin. De hoeden waren stuk voor stuk afgestemd op de modellen, waarbij ze getoond werden. Een romantische zwarte hoed van Italiaans stro pre cies een enorme bloem werd gedra gen bij een strakke, zwarte japon, voorzien van een wit zijden stola met zwarte noppen. De stola verdween aan de voorkant onder een losse slip, die met twee knopen was bevestigd en van dezelfde stof was als de japon. Een mooie combinatie was ook een impri- mé japon met een hoedje van hetzelf de materiaal. De echte zomerse japonnen waren vervaardigd van kleurige imprimé's. De rokken van sommige modellen waaierden ter hoogte van de knie wijd uit, wat bij het lopen een sierlijk effect gaf. Nauwe rokken zagen wij niet al leen bij mantelcostuums en middagja ponnen, maar ook bij cocktailtoiletten, lange en voetvrije robes. Vooral in het laatste geval kreeg het model iets zeer aparts. Het bruidstoilet van organza brode was werkelijk een luisterrijk slot van deze alleszins geslaagde show. Th. W. Gistermorgen heeft een 52-jarige los- werkman uit Wijk aan Zee bij het af stappen van zijn fiets in de Lange He renstraat zijn rechter dijbeen gebroken. De man werd ter verpleging in het Ro de Kruisziekenhuis te Beverwijk opgeno men. Advertentie BtOEMENDAALSEWEG 259 TELEF 23510 Morgen, de feestdag van Sint Joannes de Deo, is het vijfentwintig jaar geleden, dat broeder Borromeus het kloosterkleed ontving in de Congregatie van de Broe ders van Barmhartigheid van Sint Joan nes de Deo. Broeder Borromeus (Cornells Faber) werd 16 maart 1912 te Utrecht geboren. Na zijn intrede in de Congregatie is hij werkzaam geweest in verschillende zie- keninrichtingen, namelijk te 's-Hertogen- bosch, Haarlem en Beek bij Nijmegen. In 1944 kwam hij in Haarlem terug, waar hij in het ziekenhuis aan de Maarten van Heemskerkstraat op velerlei terrein werkzaam is geweest. Thans is hij hel hoofd van de huishoudelijke dienst. De personeelsvereniging van het zie kenhuis heeft veel aan broeder Borro meus te danken. Bij toneelvoorstellingen, die in het ziekenhuis gegeven worden, is hij een uitstekend inspiciënt, voor wie niets te veel is. Vrijdag 8 maart wordt het zilveren kloosterfeest gevierd in het moederhuis van de Congregatie te Helvoirt. De zelfde avond nog keert de jubilaris naar Haarlem terug, waar hem een huldiging vanwege zijn medebroeders wordt be reid. Zaterdag 9 maart geschiedt de viering van het feest met veel plechtigheid. De rector van het ziekenhuis, mgr. C. G. van Trigt, draagt dan 's morgens om half negen een plechtige H. Mis op tot inten tie van de jubilaris. Daarna is er van half twaalf tot half één receptie. Advertentie 300 kg, 1000 kg en 1500 kg. Geheel ontworpen op praktijk. Laadruimte tot 9,m3. Prijzen geheel compleet resp. 4190.f 6900.en f 6900. Laag brandstofverbruik. In de raadsvergadering der gemeente- te Haarlemmerliede en Spaarnwoude is reeds verschillende malen aangedron gen op een verjonging van het bestuur van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. B. en W. stel len thans de raad voor het reglement van de Instelling te wijzigen in dier voe ge, dat zij, die de 65-jarige leeftijd be reikt hebben, niet tot lid kunnen wor den benoemd. Aftredende leden, die de 65-jarige leeftijd bereikt hebben, kun nen tot hun 70-ste jaar herbenoemd worden. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen aan de gemeente raad voor zich tot een bedrag van 10.000 te verbinden om het tijdig be talen van de rente en de aflossing te waarborgen van de door de N.V. Bouw kas Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van ten hoogste 7.000.000 te sluiten geldleningen. Zoals bekend neemt de gemeente deel aan de finan cieringsregeling van de Bouwkas tot het bevorderen van het eigen-woning- bezit. GEBOREN: E. Hiemstra en A. Dam, d.; G. Hendriks en E. Bolt, d.; J. L. van der Burgt en W. C. M. Reijnders, d.; W. J. F Nielen en W A M Wou denberg, d; D. Th. Veldman en A. J. Jak, z.; J. de Vos en J. Mindertsma, d.G. van den Bor en H. van der Peet, d.; C. Groot en M. L. van de Velde, d. ONDERTROUWD: A. van Schaik en S. Hoek; H. H. Pardoen en J. de Rooij. GETROUWD: J. Th. Beentjes en K. ,P Zandvliet; A. C. Groot en A. Poel geest; M. J. Kroon en W. M. van War merdam; P. A. W. de Rooy en E. M. Bottelier; L. van Neuren en E. Hoek- sema. (De tn deze rubrtek pep Laatste BRIE VE N VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem Ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Het woord „woonprobleem" roept b« de een wrevel, bij de ander ergernis en bij een derde woede op. Het is ook werkelijk een probleem dat om oplos sing schreeuwt, maar dat niet zo mak kelijk op te lossen is. Deze laatste moei lijkheid mag echter geen reden wor den tot onrechtvaardigheden en als er ergens een grote onrechtvaardigheid be staat, dan is het. wel hier tegenover de ongehuwden. Komt een ongehuwde aan het desbetreffende bureau met een aanvraag voor woonruimte, dan ge beurt het niet zelden dat hij of zij wordt afgepoeierd met een „O, bent u niet getrouwd? Wat doet u hier dan eigenlijk?" Daar sta je dan als „min derwaardig sujet". Wel „mag" de onge huwde een onrechtvaardig hoog tarief aan belasting betalen. Een overblijfsel uit de bezettingstijd, waarvan de op ruiming steeds op de lange baan wordt geschoven. De ongehuwden worden overgeleverd aan kamerwoekeraars, die een ongelofelijke prijs durven vra gen voor een „gemeubileerde" kamer. Wat doet de overheid tegen zulke woe ker? Niets. In het rrfaandelijks orgaan van de Nederlandse Vrijgezellenbond stond in een „Open brief aan alle over heidsinstanties die het aangaat" in duidelijke, controleerbare cijfers uitge rekend, hoe iemand uit een huis, waar voor hijzelf 140 huur per maand be taalt, een netto winst wist te halen van zegge en schrijve 550 per maand. Komt er een huurverhoging, dan wordt de huur per kamer met hetzelfde per centage verhoogd, zodat ook de winst met dit percentage verhoogd wordt. Kunt u zich voorstellen, dat zulke vei> huurders naar een huurverhoging zit ten te snakken? Maar wie betaalt het gelag? De ongehuwde kamerhuurder. Deze hoge huur dan, verhoogd met de hoge belasting, verhoogd met de eventuele premie voor pensioenfonds, waarin berekend de bijdrage voor het weduwen- en wezenfonds (ook een on rechtvaardigheid in zich tegenover da ongehuwde), doen het brutosalaris van een ongehuwde aardig stinken. Daarvan moeten velen dan ook nog hun eet huis betalen, want op hun gehuurde kamer mogen ze niet koken. En en pension wil „men" geen mensen. Al leen dus verplichtingen maar geen rechten voor de ongehuwden. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen, terwille van de rechtvaardig heid de ongehuwde aanvrager om woonruimte in volgorde op de lijst te plaatsen, en bij een eventueel ter be schikking komen van ruimte geen on derscheid te maken tussen gehuwd en ongehuwd? Waarom zou b.v. een in haast gehuwd stel meer rechten heb ben dan een ongehuwde, die haar of zijn sporen in het maatschappelijk le ven reeds ruim verdiend heeft? Dit wil niet zeggen, dat b.v. een ongehuwde van 21 jaar direct maar in aanmer king zou moeten komen voor woonruim te, maar als iemand de leeftijd van 35 a 40 jaar bereikt heeft, heeft deze toch wel recht op iets eigens. Ook een heel huis wordt niet verlangd. Er zijn genoeg kleine woninkjes, juist geschikt voor 1 persoon. In sommige steden heeft men reeds begrip voor deze cate gorie van landgenoten en worden bij de nieuw te bouwen woningblocs de „on voordelige hoeken" als 1-persoonswo- ning geconstrueerd. Maar dit is helaas nog veel te weinig. Vergeet u niet, dat het aantal ongehuwde volwassenen op 12 pet van de bevolking wordt ge schat. Er heeft zich in ons land al een bond gevormd, die de belangen van de ongehuwden wat betreft belasting en woonruimte, behartigt. Deze Bond heeft al veel bereikt, maar tevreden is hij niet. Nog lang niet. ALPH. M.B. Blijkens het kwartaaloverzicht van het snel groeiende aantal motorvoertui- het N.E.I. te Rotterdam bedroeg het gen. Uif een statistiek van het Centraal aantal verkeersongelukken met tenmln- Bureau voor Statistiek blijkt, dat het ste lichamelijk letsel in Haarlem gedu- aantal motorrijwielen en personenauto's rende de maanden juli, augustus en sep- in Haarlem sedert 1939 meer dan ver- tember van het vorige jaar 170. Dit getal dubbeld is. Het aantal vrachtauto's is is opnieuw hoger dan de cijfers in de- in die periode gestegen met 40%. De zelfde periode van de voorafgaande snelle opkomst van de bromfiets moge jaren. In 1953 bedroeg dit aantal nog 113. blijken uit het feit, dat op 1 augustus Voor een goed deel moet deze stijging 1955 ruim 6.650 bromfietsen zijn geteld worden toegeschreven, aldus het N.E.I., in Haarlem. Dit betekent dat van iedere aan de steeds toenemende intensiteit duizend inwoners er veertig een brom- van het verkeer in Haarlem. fiets hebben. De groei van het aantal Deze toenemende intensiteit van het motorvoertuigen in Haarlem blijke uit verkeer wordt vooral veroorzaakt door het volgende staatje: Bromfietsen Motorrijwielen Personenauto's Vrachtauto's jaar totaal per 1000 totaal per 1000 totaal per 1000 totaal per 1000 inwoners inwoners inwoners inwoners 1939 1.198 8,6 1.891 13,6 927 6,7 1948 1.235 7,7 1.405 8,8 918 5,7 1951 1.971 12,0 1.675 10,2 2.613 15,9 1.166 7,1 1952 3.086 18,7 1.849 11,2 2.879 17,4 1.188 7,2 1953 3.861 23,4 1.865 11,3 3.221 19,4 1.161 7,0 1954 5.153 31,1 2.082 12,5 3.706 22.3 1.248 7,5 1955 6.687 40,1 2.442 14,6 4.643 27,8 1.330 8.0 NASCHRIFT: De kwestie van de huis vesting der ongehuwden is bijzonder moeilijk. Het huisvestingsbureau heeft veelal geen ruimte beschikbaar voor ongehuwden, omdat men op de eerste plaats de gezinnen onder dak wil helpen. Evenals de jong gehuwden zijn de ongehuwden de dupe van deze situa tie. De gemeente Haarlem bestudeert thans hoe men de ongehuwden enig soelaas kan bieden. Weinig voelt men evenmin trouwens als de meeste ongehuwden voor zgn. vrijgezellen- flats. Men zoekt naar een mogelijkheid om speciale woningen te bouwen voor ongehuwden, maar anderzijds geeft men er vooralsnog de voorkeur aan, deze zeer kleine woningen beschikbaar te stellen voor jonggehuwden. Een op lossing ziet men vooralsnog niet, be halve dan dat in incidentele gevallen zeer kleine complexen voor ongehuw den worden gebouwd, zoals het complex van acht voor „Onze Woning" in Delft- wijk. REDACTIE De afdeling Haarlem van de Katho lieke Bond van bejaarden en gepension- neerden houdt donderdag 28 maart, 's middags om half drie, haar jaarver gadering in het Stoofke aan de Stoof steeg. (Niet officiële koenen) Vorig slot 3% Ned. 1953 92% 3% Ned. 1953 92 3% Ned. 1956 92% 3% Ned. 1948 86% 3% Ned. 1950 87 3% Ned. 1954 87% S>/« Ned. 1955 1 87% 3-3% Ned. 1947 89H 3 Ned. 62-64 Pel. fac. 92% tnschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. eert 16634 A.K.U. 178% Van Berkei's Patent 171% Calvé-Delft cert 300 Van Gelder 189 Kon. Hoogvens cert 2:16 Unilever Cert 362% Ned. Kabel 265 Philips 250% Kon Petroleum 167,50 „Amsterdam" Rubber 78% Holi Amerika Lijn 166 Kon. Ned. Stoomb. Mij 155% Ned Scheepv Unie 170% B-VA 93% Dell Mi). Cert. 934 A'dam 2% '561 94% A'dam '56 II 103% A'dam III 103% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ware Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming; Opening 7/3 92% 90 92 i 87& 199% 366% 252% 169.50 76% 165% 155 171% 5/3 6/3 62% 62% 43% 43% 71% 74% 56% 56% 40 40% 109% 109% 37% 38 34 34% 51% 52% 43% 44 82% 83ex 43 43 43% 42% 36% 35% 60% 60% goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3