Geestelijke verzorging van Hongaren nodig om integratie te bevorderen Ondanks enkele incidenten verloopt de opname in de Nederlandse samenleving gunstig Ills Controle Bedrijfsleven ontstemd over gebrekkig telefoonverkeer Dodelijke val uit zolderluik DODEN in het verkeer Mishandelino" berecht MEESTE VLUCHTELINGEN REEDS GEHUISVEST Verdachte weert zich voor de rechtbank te Boedapest GROTE AANTAL HUWELIJKEN NIET ONVERKLAARBAAR Geen nieuwe actie in V.N.-Assemblee 's nachts pijn Gehele familie de gevangenis in Endocil Portret van mgr. M. A. Jansen Presidente in een moeilijk parket Kamers van Koophandel zenden request aan minister van verkeer en waterstaat Kapper zwaar gewond na val uit raam CIGAR ETTES -Jx- J Bisschop van Rotter dam ontvangt kazuifel van „Sint-Adelbert DONDERDAG 1 MAART 1957 PAGINA 3 Internationale vereni ging Kinderbescherming Secretaris-generaal benoemd tanden AMER ICAN (Van een onzer redacteuren) Het merendeel van de bijna drieduizend Hongaarse vluchtelingen, die in de tweede helft van november naar Nederland kwamen, is reeds definitief gehuisvest. Voor 1.788 alleenstaanden overwegend jon gemannen was het huisvestingsprobleem minder moeilijk dan voor de 312 gezinnen. De eersten zijn ondergebracht in kosthuizen bij particulie ren of voornamelijk in de mijnstreek in gezellentehuizen. In de woon oorden, waarvan het aantal inmiddels tot vier is ingekrompen, verblijven nog 91 gezinnen, die wachten op toewijzing van een woning. Voor het over grote merendeel van de mannen en jongens kon via het rijksarbeidsbureau werk gevonden worden, zoveel mogelijk passend bij hun vroegere werk kring. Nu onderdak en arbeid grotendeels geregeld zijn en de vluchtelingen drie maanden gelegenheid gehad hebben om zich enigszins vertrouwd te maken met hun situatie in Nederland, is de tijd aangebroken om meer aan dacht te besteden aan hun geestelijke verzorging, mede om de verdere in tegratie in Nederland te bevorderen. Voor dit werk heeft de Hongaarse aalmoezenier in Nederland, pater Rochus Radanyi S. J., een bureau gevestigd te Amsterdam, Hobbemakade 51, tel. 721147, giro, 154219. Binnenkort zullen twee Hongaarse paters Jezuïeten uit München hem gedurende de vasten tijdelijk komen assisteren. Een assistent krijgt de mijnstreek tot werkterrein, de ander zal o.m. de woonoorden afreizen. Pater Radanyi zal zelf de steden, waar Hongaren geconcentreerd zijn, blijven bezoeken. Omstreeks juni zal hem een perma nente assistent, speciaal voor fle mijnstreek, worden toegewezen. - Advertentie Endocil, de HORMOON crème van Organon, wekt de huidcellen tot nieuw leven. De huid wordt zacht en soepelrimpels en ongaaf heden verdwijnen. De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik Endocil dus ook overdag als basis voor poeder of make-uo Ontsluier uw schoonheid met hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 De Hongaarse schrijver Gali, die te Boedapest terecht staat op beschuldi ging van het uitgeven van een illegaal blad, is gisteren ondervraagd over zijn artikelen over wegvoering van Honga ren naar de Sovjet-Unie. Volgens de Hongaarse regering zijn de berichten over deportatie een verzinsel van de Westelijke propaganda. Gali maakte het de presidente van. de rechtbank her haalde malen zeer moeilijk. Op de vraag van wie hij inlichtingen over deportaties ha dontvangen, zei Gali, dat hij het had gehoord van jongeman oen, die uit treinen, die hen naar de Sovjet-Unie brachten, zijn ontsnapt. Ook m het ziekenhuis, waarin hij thans wordt verpleegd, zijn een aantal mensen, die uit de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd, waarheen zij waren gedeporteerd. De presidente antwoordde, dat het laatste haar niet interesseerde, het ging haar alleen om de inlichtingen, waarover hij beschikte voordat hij zijn artikelen in december schreef. Gali zei, dat het zijn bedoeling was de regering ertoe te brengen een uit leg te geven van de wegvoering van Hongaren naar de Sovjet-Unie De re gering had bijvoorbeeld kunnen' zeggen dat de politie in staat van wanorde verkeerde en dat er voorlopig geen an dere middelen waren ter bescherming van de veiligheid. De presidente ver bood hem hierover te spreken. Gali zei "ierop„Bovendien weet het gehele land ah deze feiten." *1®, Presidente zei vervolgens: „U hebt velp even> dat in 1944 de Duitsers dat j^hgaren hebben weggevoerd en jfe-i e Russen in 1956 hetzelfde hebben ka*!!: omdat alle dictaturen op el- de n J^en. Hoe hebt u, die zelf door tien ltsers is gedeporteerd, dat kun- ne" schrijven?" *R> deze vraag reageerde Gali slechts een glimlach. (A.F.P.) naTk>naieCretaris"Seneraal van de inter" nationale vereniging voor kinderbe- sfaoen^lng m Genave is per 1 juli aan staande benoemd Mulock Houwer, di- £tnfür van de opvoedingsinstelling Zandbergen te Amersfoort. De heer Mulock Houwer, die nu 24 jaar direc teur van de maatschappij Zandbergen is, gaat zich in zijn nieuwe functie op Internationaal niveau bezighouden met ae zorg voor misdeelde en door ander l«ed gekwelde kinderen. Over het algemeen mag geconsta teerd worden, dat de Nederlandse be volking de vluchtelingen niet alleen met liefde, maar ook met veel begrip in haar midden heeft opgenomen. Men heeft zich zjj het niet overal vol doende gerealiseerd, dat deze men sen na hun vlucht uit het vaderland zich in een psychisch zeer labiele toe stand bevinden, waaruit zjj slechts lang zaam en met veel tact opgeheven kun nen worden. Waar dit niet voldoende is aangevoeld, zijn de moeilijkheden niet uitgebleven. In enkele gevallen moest reeds na korte tijd een nieuw kosthuis gezocht worden voor alleenstaande Hongaren, omdat gezin en kostganger elkaar niet verstonden, ook niet in mentaliteit. On voldoende werd aangevoeld, dat het Nederlandse gezinsleven, onze ge woonten en zeden de Hongaren niet al leen onbekend zijn, maar ook onbe grijpelijk voorkomen. Orde, netheid en regelmaat in het huiselijk leven zijn het ideaal van de Nederlandse huisvrouw, .waarop zij geen inbreuk to lereert, hetgeen in enkele gevallen tot botsingen moest leiden met vooral jeugdige Hongaren, die een ander ge zinsleven gewend waren, minder aan dacht aan de woningen besteedden en andere normen hanteerden inzake ont spanning en uitgaan. Hierbij komt nog, dat de meeste vluchtelingen, die over het algemeen goedbetaald werk gevonden hebben, zich eerst even schrap moesten zetten om de plotselinge weelde te kunnen dragen. Enkele uitspattingen in café's en dansgelegenheden moeten in dit licht bezien worden. Gebleken is, dat Hongaren, die in gezellenhuizen zijn ondet gebracht, meer neiging vertonen om uit de band te springen dan dege nen, die bjj particulieren onderdak von den en over het algemeen meer per soonlijke aandacht genieten. Systematisch vergiftigd Om de enkele ontsporingen het zjjn gelukkig uitzonderingen 4e kun nen verklaren, moet men zich duide lijk re liseren in welke situatie de vluchtelingen verkeren. De jongeren on der hen zijn vanaf hun vroegste jeugd systematisch vergiftigd met communis tische propaganda en onbewust hebben velen wellicht iets van deze ideologie in zich opgenomen. Het gezag hebben zij, vooral na de dramatische gebeur- PATER R. RADANYI, S.J. tenissen in oktober en november van verleden jaar, slechts als een vijand leren zien en verzet tegen het gezag als een vaderlandlievende daad. Eenmaal in het vrije westen valt het hun aanvankelijk moeilijk alle gezag te respecteren. Te lang hebben zij onder druk en spionage geleefd om onmiddel lijk te kunnen aanvaarden, dat het vrije westen slechts gezag kent om orde en veiligheid te handhaven; elk uniform jaagt hun schrik aan. „De vluchtelingen zijn overtuigde anti communisten, maar dit betekent niet, dat zij automatisch ook goede democra ten zijn", aldus de heer J. C. van Broekhuyzen, directeur van de Euro- paische Bildungsgemeinschaft Eisener Vorhang, die onlangs te Utrecht een in leiding hield over de aanpassingsmoei lijkheden -van de vluchtelingen. „Zij komen vol hoop naar het westen, dat een unieke kans krijgt hen te helpen zoeken naar een nieuwe levensinhoud en nieuwe perspectieven. Maar de over gang van de duidelijk geprofileerde wereld, waarin zij geleefd hebben, naar een volkomen anders geprofileerde we reld is moeilijk". Het vrijheidsbegrip, dat de Hongaren zich eigen gemaakt hebben, is veelal overtrokken. Vluchtend, met achterla ting van veel, dat hun dierbaar was, en soms vechtend hebben zij zich ont trokken aan de onderdrukking en het vrije westen bereikt. Daar moesten zij echter ervaren, dat ware vrijheid slechts in gebondenheid kan bestaan. Gedrags regels, die in Nederland als zeer nor maal en noodzakelijk beschouwd wor den, ervoeren zij als een inbreuk op hun zo moeizaam verworven vrijheid. Deze botsing doet zich o.a. voor op het gebied v»n ri« sociale wetgeving. Moeilijkheden met jeugdlonen In het Katholiek Sociaal Tijdschrift van januari 1957 wijst mej. mr. M. J. Th. Haas, medewerkster aan de Socia le Raad te Nijmegen en secretaresse van de stichting Vluchtelingenhulp voor Njjmegen en omstreken, er op, dat de economie in communistisch Hongarije op roofbouw berust, ook op arbeids krachten, die betaald worden naar hun produktie. Jonge en sterke arbeiders verkeren dus relatief in de beste posi tie, hetgeen bij ons loonsysteem niet het geval is. Jonge Hongaren beklagen zich, dat zij minder verdienen dan Neder- itÉMÉmB Het wekt enige verwondering, dat er tussen de Hongaarse vluch telingen zoveel huwelijken geslo ten worden; voor de Kerk reeds meer dan dertig. Zijn alle geval len wel helemaal in orde? Pater Radanyi is er nogal gerust over. De meeste vluchtelingen hebben burgerlijke papieren bij zich. Voor het kerkelijk huwelijk moeten zij, indien zij hun ongehuwde staat niet kunnen aantonen, onder ede verklaren, dat zij gedoopt en niet gehuwd zijn. Uiteraard blijft het mogelijk, dat een man gevlucht is om zijn vrouw achter te laten en in den vreemde opnieuw te trou wen, maar in een dergelijk geval zal geen prijs gesteld worden op een kerkelijke inzegening. De om standigheid, dat vele vluchtelin gen elkaar kennen of elkaar hun levensgeschiedenis vertellen, ver gemakkelijkt eventuele controle op de juistheid van de opgave, die overigens onmiddellijk na aan komst in Nederland geschiedde, toen de meeste vluchtelingen nog te geëmotioneerd waren om de waarheid geweld aan te doen. Een verklaring voor het grote aantal huwelijken is ook, dat vele verloofde paartjes gevlucht zijn. Ver van hun familieleden zoeken zij steun bij elkaar; een spoedig huwelijk is dan vaak de beste op lossing. Onder de vluchtelingen bevinden zich ook jongelui, die in Hongarije niet durfden trouwen en om deze reden samen hun land verlaten hebben. Advertentie landse arbeiders, hoewel hun prestatie groter is. Men kan wel wijzen op de redelijke gronden van het Nederlandse systeem, maar aldus mej. Haas „daar mee zijn echter niet de gevolgen weg- gepraat var een twaalfjarig communis tisch jaagsysteem, waarin de arbei ders werden beloond uitsluitend op grond van hun prestatie en waaraan uiteraard de jonge, sterkere arbeiders zich het gemakkelijkst konden aanpas sen. Van een relatief gunstige positie in Hongarije komen zij in de Nederlandse verhoudingen in een relatief ongunsti ge positie, hetgeen hun onzekerheid over hun toekomst in Nederland ver groot, vooral zo lang zij de koopkracht van het Nederlandse geld niet kennen". Daarbij komt nog, dat ongehuwde Hongaren voor kostgeld en kamerhuur vaak meer moeten betalen dan hun Nederlandse leeftijdgenoten, die in ge zinsverband leven. Mej. Haas acht het daarom noodzakelijk, dat de organisa ties voor hulpverlening van geval tot geval bezien in hoeverre een bijzonde re tegemoetkoming nodig is. Naar wij vernemen, geven enige bedrijven reeds een extra toelage voor kost en inwo ning. Godsdienstige moeilijkheden Aanpassingsmoeilijkheden doen zich ook voor bij de godsdienstbeleving. Voor een deel schuilen de moeilijkhe den in het niet verstaan van de Neder landse taal de belangstelling voor de taalcursussen is niet bijzonder groot maar voornamelijk in de geheel andere verhoudingen van het kerkelijk leven in Nederland. In enkele geval len zijn deze moeilijkheden voor de ge zinnen aanleiding geweest hun Hongaar se kostganger de huur op te zeggen. „Zij bidden niet aan tafel, gaan niet naar de kerk, biechten niet en zijn niet op tijd thuis voor het avondgebed", al dus de goedbedoelende katholieken, die er geen vrede mee konden hebben, dat hun kostganger blijkbaar anders gewend was. Over het algemeen beijveren de pa rochiegeestelijken en parochiële maat schappelijke werksters zich met de vluchtelingen in contact te komen. Hierbij moet echter de nodige voor zichtigheid betracht worden om te voor komen, dat de Hongaren, die uiteraard wantrouwend staan tegenover elke be naderingspoging op het ideologische vlak, dit contact verkeerd zouden uit leggen. Om die reden hebben ook de K.A.B. en K.A.J. zich tot op heden terughoudend getoond, ai worden er in plaatselijke afdelingen wel enige con tacten gelegd. Een terughoudendheid, die men helaas niet bij bepaalde niet- katholieke organisaties heeft kunnen opbrengen. Wat de zielzorg betreft, zal op den duur toch een parochiële binding tot stand moeten komen, omdat de Hon gaarse aalmoezenier niet in staat is ook niet met de verwachte assistentie de Hongaarse concentraties vaker dan één keer in de maand te bezoeken. Om intussen toch iets aan de gees telijke verzorging te doen, heeft pater Radanyi met medewerking van het r.-k. Huisvestingscomité duizend abon nementen genomen op ,,A Sziv" (Het Hart), een in Canada verschijnend Hongaars katholiek maandblad, dat nu in Nederland verspreid wordt. Voorts heeft de aalmoezenier enige brochures in voorbereiding, o.m. over de aanpassing van de vluchtelingen aan het nieuwe leven, over het geloof in de moderne wereld en over het ge bed in deze tijd. In de eerste brochu re wordt de vluchtelingen gewezen op de voor hen uitzonderlijke Nederland se levensgewoonten en op de wijze, waarop de Hongaren, zonder hun ge voel van eigenwaarde te verliezen, zich hierbij moeten aanpassen. De schrijver spoort de vluchtelingen aan hun cultuurschat 'te bewaren en in dienst te stellen van hun nieuwe va derland. De uitgave van deze brochures en an dere activiteiten op godsdienstig terrein zondag 10 maart b.v. wordt in La ren een bijeenkomst georganiseerd van katholieke Hongaarse en Nederlandse studenten kost het bureau van de aalmoezenier veel geld. Het Neder landse volk heeft voor de materiële verzorging van de vluchtelingen veel geld bijeengebracht, maar voor de nu veel belangrijker geestelijke verzorging is het moeilijk fondsen te vinden. Communistische propaganda Toch zal de geestelijke verzorging, evenals de culturele vorming, niet ver waarloosd mogen worden, mede om de vluchtelingen te beschermen tegen com. munistische propaganda, die met ont stellend gemak de feiten verdraait en enkele incidenten opblaast tot algemene toestanden. Een fraai voorbeeld hier van vindt men in het Russische vakver enigingsorgaan „Troed", dat onlangs een brief uit Nederland publiceerde, waarin gezegd wordt, dat de Hongaar se vluchtelingen in Nederland in de greep verkeren van kapitalistische uit buiting en armoede. Troed doet ons zelfs de eer aan De Tijd te citeren met betrekking tot de incidenten en het „gruwelijke gedrag van de Hongaarse vluchtelingen" in de mijnstreek, uiter aard zonder te vermelden, dat deze incidenten uitzondering zijn en dat de inschakeling in het arbeidsproces over het algemeen tot grote tevredenheid van zowel de Hongaren als de Neder landers geschiedt. Ook rechtstreeks worden de Honga ren, zij het voorzichtig, van communis tische zijde benaderd. Een reden ^te meer om de nazorg via plaatselijke comité's e.d. zo doeltreffend mogelijk te organiseren. Het Nederlandse volk heeft de vluchtelingen spontaan opge nomen en materieel goed verzorgd. Het moeilijkste werk moet echter nog ge daan worden. De medewerking hieraan moge minstens even groot zijn, omdat het welslagen van de integratie in Nederland er van afhangt, al zullen de resultaten pas over enige jaren dui delijk zichtbaar zijn. De Verenigde Staten hebben na over leg met een aantal gelijkgestemde lan den besloten, voor het ogenblik in de V.N. geen actie te ondernemen ten aanzien van de Hongaarse kwestie, maar er wel voor te zorgen, dat het vraagstuk op de agenda van de Alge- i mene Vergadering blijft staan. Normal* tub* 44 ct De Kamer van Koophandel van Gooi land heeft in een request aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, melding gemaakt van ernstige ongerustheid en ontstemming die in kringen van het be drijfsleven heerst over de stand van za ken in het telefoonbedrijf van de PTT. Deze ontstemming heeft betrekking op het in onvoldoende mate verkrijgen van nieuw aangevraagde telefoonaanslui tingen en op de onmogelijkheid om op be paalde momenten van de dag automati sche interlocale of internationale ver bindingen tot stand te brengen. Het request is gezonden mede namens de Kamers van Alkmaar, Amersfoort, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Gouda. Groningen, Haarlem, Harderwijk, Henge. lo, 's-Hertogenbosch, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijme- gej Terneuzen, Tiel, Tilburg, Utrecht, Veendam, Vlaardingen, Waalwijk, Zaan dam en Zutphen. De klaarblijkelijke overbelasting van de bestaande lijnen en apparatuur en de onvoldoende capaciteit der centrales ma. ken, dat het telefoneren in tal van ge vallen in Nederland niet meer aan de te stellen eisen voldoet, aldus het request Goede telefoonverbindingen dienen naar het gevoelen van de Kamer op een lijn te worden gesteld met goede havens, luchtverbindingen en wegen, opdat de communicatie binnenlands en met het buitenland gewaarborgd zij. Het is naar de mening der Kamer ontoelaatbaar, dat de uitrusting van het Nederlandse be drijfsleven in vergelijking met die van het buitenland achter zou blijven, mede gelet op de zeer bijzondere positie, die Nederland inneemt op het kruispunt van wegen tussen oost- west- en noord- zuid- Europa. Het is gedurende het grootste gedeelte van de dag reeds thans in velen delen van het land niet goed mogelijk op korte termijn interlocale verbindingen te ver krijgen. Spoedeisende zaken kunnen niet met de vereiste snelheid worden afge daan. Daarnaast blijven reeds tal van nieuwe woningen, zelfs gehele wijken, verstoken van telefoonaansluiting, zodat men ook niet meer in staat is in de In een pand aan de Vughterstraat in Den Bosch is de 57-jarige kleermaker H. van Dormalen woensdagmorgen door een zolderluik gevallen. Hij viel op de 6 meter daaronder gelegen vloer en overleed vrijwel onmiddellijk. Dezelfde ochtend viel de kapper J. Peltzer, die achter het stadhuis van Den Bosch woont, uit het raam van de tweede ver dieping van zijn woning. Hij moest met ernstige verwondingen aan hoofd, ar men en benen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. Het vijfjarig dochtertje Jannie van de familie Ulijn uit de Jacob Poelsstraat te Oss is woensdag ter hoogte van de kleuterschool nabij de Berghemseweg door een /rachtauto aangereden. Het meisje kwam uit school en stak de weg over, achter een auto die van linkr kwam. Het had geen erg in de vrachtauto welke van rechts naderde. De chauffeur van deze vrachtauto kon een aanrijding niet meer vermijden. Het meisje werd gegrepen en was vrijwel op slag dood. Tegen twaalf uur werd woensdagmor gen de 66-jarige bromfietser C. Steen bergen uit Apeldoorn bij het oversteken van de Apeldoornseweg te Vaassen door een auto aangereden. De man was vrij wel op slag dood. Op de Slinge te Rotterdam is woens dagmorgen de 81-jarige A. van Winger den, die aan de Dorpsweg woont, aan gereden door een vrachtauto. De man was op slag dood. Zijn stoffelijk over schot is naar het Zuiderziekenhuis over gebracht. De chauffeur van de auto kreeg een shock en moest in hetzelfde ziekenhuis worden opgenomen. Op de nieuwe weg tussen Simpelveld en Nijswiller in Zuid-Limburg werd woensdagnacht de 26-jarige W. H. uit Sittard gedood, toen hij langs de weg bezig was met de reparatie van een de fect geraakte kleine personenauto en werd gegrepen door een uit de richting Nijswiller komende vrachtauto. De per sonenauto weTd door de botsing van de weg geslingerd, waarbij mej. S. uit Born, die in de auto zat. ernstig werd gewond en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. avonduren de nodige contacten te leggen, die overdag door het bezet zijn van de interlocale lijnen niet tot stand gebracht kunnen worden. Met zeer grote bezorgdheid heeft de Kamer van Koophandel vernomen, dat de regering voornemens is een sterke investeringsbeperking, ook voor het te lefoonbedrijf der PTT toe te passen. De Kamer, meent, dat uitbreiding van het telefoonbedrijf van een dusdanige urgentie is, dat deze uitgaat boven die van tal van andere werken, die wél worden uitgevoerd. Blijkens officiële gegevens bedroeg per 1 januari 1955 de telefoondichtheid in Nederland per honderd inwoners 9.56. Dit aantal steekt ongunstig af bij dat van andere landen, slechts België en West- Duitsland liggen ongeveer gelijk of op iets lager niveau. In andere landen lui den de cijfers; Zweden 28.99, Zwitser land 23.06, Denemarken 19.46. Noorwe gen 13.44, Engeland 12.74, Finland. 10.27, Luxemburg 9,82. De Kamer hoopt, dat alles in het werk gesteld wordt om de uitbreiding van het telefoonnet in Nederland met groter kracht dan tot dusvere te doen geschie den. Toen de ober in de trein- restauratie mijn kopje kof fie bracht zei de man. die tegenover mij zat en die al een poosje met vastberaden kaken had zitten toekijken ineens: „Geef meneer een ander kopje". De ober en ik schrokken samen op. „Hoezo", vroeg ik gealarmeerd, want ik zag niets wat op een ongerechtig heid leek „voor mij hoeft het niet". Maar de man hield vol. met de hardnekkigheid van een politicus die het volk goed wil doen tot de dood er op volgt. Bij nader inzien bleek er een on ooglijk barstje in de kop te zitten. En de ober goot het bruine vocht dus ge. dwee in een ander over. „DT hóéft niks aan te mankeren", zei mijn reisgenoot. „Nee", antwoordde ik. „maar wat kan u m ij n koffie schelen". Enfin, hij was dan controleur. En hij reisde niet voor spek en bonen in al die treinen mee. En als het goed kon wezen zou het ook goed zijn En hij was er zegt-u-nou-zelf voor de clien tele. En bovendien was het dan nog mooi weer vandaag ook. Wij namen er een glaasje bier op, aangeboden „door het huis". Service. En ik kwam alles te weten omtrent wezen en achtergrond van het contro leurs-vak. In Utrecht moest hij er uit. Wij na men hartelijk afscheid. Maar ik kon toch niet nalaten hem even terug te roepen. „Er zat een barst in uw glas", zei ik naar waarheid. Advertentie RO XX ÜPlSwSlPIP In opdracht van de St.-Lodewijksparochie te Leiden heeft de Rotterdams* kunstschilder Adriaan van der Plas een portret geschilderd van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam. Dit portret zal een plaats krijgen in de zaal van de pastorie der St.-Lodewijkskerk te Leiden, waarvan mgr. Jansen in zijn Leid se tijd bouwpastoor is geweest. Dit is het eerste geschilderde portret, dat van mgr. Jansen gemaakt werd. Advertentie en aldoor wakker helpen direct Op de eerste verjaardag van zijn be noeming tot bisschop van Rotterdam heeft mgr. M. A. Jansen woensdag avond te zijnen huize van een deputatie van de St.-Adelbertvereniging, afdeling Leiden, een geschenk ontvangen, dat hem bij zijn afscheid als deken van Lei den en buitengewoon lid van de afdeling was toegezegd, bestaande uit een door Dom van der Laan O.S.B. ontworpen kazuifel. Het geschenk werd aangebo den door de voorzitter, dr. W. J. J. DIjsselbloem, de secretaris drs. G. Ber gen, en de leden W. A. Simonis en K. Rogier. Mgr. Jansen was zeer verheugd over het fraaie geschenk en zegde de schenkers toe, dat hij het kazuifel zal bestemmen voor privé gebruik in de huiskapel. Voor de Groninger Politierechter stond woensdagmorgen wegens mishan deling een hele familie terecht, te weten moeder, haar drie dochters, haar zoon en haar a.s. schoonzoon. Allen hadden ze de moeder van laatstgenoemde mis handeld. Dat hadden vier getuigen ge zien. Het slachtoffer had een lichte her senschudding gekregen en was bewus teloos geraakt. Veertien dagen geleden diende deze zaak al, maar toen ontken den allen in koor en werd zulk een bru tale houding aangenomen, dat de poli tierechter de zaak opnieuw liet onder zoeken, en de hele familie ter zitting liet arresteren. Het verblijf in het huis van bewaring had in zoverre succes gehad, dat een van de dochters en de zoon schuld bekenden. De anderen ble ven echter ontkennen. De Politierech ter achtte het tenlaste gelegde bewezen en veroordeelde een van de dochters tot een voorwaardelijke straf van dertig dagen. De twee anderen tot 33 dagen celstraf, waarvan 30 dagen voorwaar delijk. De zoon tot 60 dagen, waarvan 50 dagen voorwaardelijk (eis 6 weken), de moeder tot 60 dagen, waarvan 40 dagen voorwaardelijk en de a.s schoon zoon tot 60 dasen aevanaenisstraL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5