Volle laag voor professor Oud Dr. DREES: Het kabinet staat eenstemmig achter regeringsprogram „Een voorbereiding tot nieuwe positieve daden" Korporaal voor de krijgsraad OLIELEIDINGEN WORDEN DOOR SYRIË HERSTELD MEUBEL; Gunstelingen der (lichte) Muse O De huisvrouw houdt zandloper met het geld SPOEL OM die melkfles! Radio en T V. Vrijg esproken van dood door schuld KOKOSTAPIJT VIKINGTAPIJT Herderlijke brief van Oostduitse bisschop ft Consumptie-beperking vraagt verstandig kopen De ingebeelde zieke DONDERDAG 7 MAART 195> PAGINA 7 Werkgevers tegen verhoging inkomsten: of omzetbelasting Nederlanders naar het buitenland Niet te optimistisch De fysieke controle op de bouwactiviteit 1=^% PRISMA ,ady ca'endar ■ar/V rnlomA-nUnLUlatd kampervest 51 - tel. 21101 Produktie wordt hervat woningtextiel een ongekend grote sortering lfmodelkame xdoufettleeJ? Guus Jansen Willy van Hemert PRIMA 100 BREED8-^ 100 BREED KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Vol salaris naast A.O.W.-uitkering Voor ambtenaren, die na 65ste jaar in dienst blijven Verhoging loongrens in Eerste Kamer fl! Niet zo laten staan - metéén onder de kraan I Politieke discussie Eli Asser exit Scenario-prijsvraag voor de schooljeugd Vanavond (Van onze parlementaire redacteur) De tegenaanval op prof. Oud is gis teren met nieuwe moed voortgezet. Mi nister Suurhoff ontzegde het de oude liberale staatsman om als een hofnar in de Kamer op te treden en tussen wel iswaar geslaagde grapjes door ongepas te hatelijkheden te debiteren aan het adres van ministers door hen af te schilderen als politiek onfatsoenlijke op portunisten, die loonrondes in het leven roepen met het oog op komende ver kiezingen. Dat zou een volkomen on verantwoord misbruik zijn van de mi- De krijgsraad te velde-West heeft een 22-jarige dienstplichtige korporaal uit Utrecht vrijgesproken van de hem pri mair ten laste gelegde dood door schuld en hem wegens overtreding van het wegenverkeersreglement veroor deeld tot een geldboete van 75 sub sidiair 25 dagen hechtenis en een jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid. De korporaal was ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 11 november 1956 als bestuurder van een personen auto op de linkerrijbaan van de rijks weg HoevelakenApeldoorn had gere den met een snelheid van ongeveer 100 km en daarbij een voor hem uitrijden de auto had ingehaald. Om niet in aan raking te komen met het hem tegemoet komende verkeer had hij zich daarop met een plotselinge ruk naar rechts weer op de rechter rijbaan begeven waardoor hij de macht over het stuur had verloren en zijn auto op de linker rijbaan in aanrijding was gekomen met een hem tegemoet komend voertuig. Bij deze aanrijding werden een dienstplich tig soldaat en een inzittende van de tegenligger gedood. De auditeur-militair achtte het ten las te gelegde bewezen en beklaagde schul dig aan de dood van twee personen. De korporaal beweert, aldus de auditeur militair, dat de naast hem zittende sol daat aan zijn stuur heeft gerukt doch deze ontkent dit ten stelligste. Wei acht te hij het mogelijk dat de soldaat door de snelle ruk naar rechts tegen de chauf feur is aangeduwd. In ieder geval, aldus de auditeur-militair, doet een en ander niets af aan de schuld van beklaagde wiens snelheid te groot was en die, toen hij wilde passeren, de afstand niet juist had geschat. De auditeur-militair eiste een gevangenisstraf van drie maanden en ontzetting uit de rijbevoegdheid. De verdediger van beklaagde achtte het niet onwaarschijnlijk dat de naast hem zittende soldaat inderdaad op het kritieke ogenblik het stuur heeft aange raakt hetgeen zou blijken uit de opmer king die beklaagde onmiddellijk na het ongeluk tegen de soldaat zou heb ben gemaak: „Was met je vingers van het stuur gebleven." De raadsman was verder van oordeel dat slechts de inzittende van de tegenligger door schuld van de korporaal is omgekomen. De militair die gewond onder de auto lag, zou gedood zijn toen bij het opta kelen van de auto het touw brak en het voertuig met een smak op de gewonde neerkwam. Verdediger verzocht het hof bij het vaststellen van de straf met deze feiten te willen rekening houden. Na raadkamer kwam de krijgsraad tot bovengenoemde uitspraak. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland delen in een communiqué mede, met grote teleur stelling kennis te hebben genomen van het door de regering ingenomen stand punt om door verhoging van inkomsten- of omzetbelasting de middelen te ver- Vmfven voor de handhaving van de sub- u? op hielk. Genoemde verbonden in het kader van het beleid stabilisatie van lonen en prijzen dero itc«.Krootst:e helang, dat geen ver- noch on a!' "°ch op de ondernemingen wenteld consumenten worden afge- denk"n ditVan 11 et bedrijfsleven d era and en i e tin g ^or i? het bijen loze vennootschap gedreSlnVan Uaam' mingen. Zij zijn dLrfm de menin/toe" gedaan, dat de regering -^enals bii het ten aanzien van de bestedingsbe perking te voeren beleid op zijn minst een evenredig deel van de tegemoetko ming aan de landbouw zelf dient te financieren door verdergaande daad werkelijke bezuiniging op de overheids uitgaven. Door bemiddeling van het bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken Zaken wordt dr. A. H. J Prins te Glim men (Gron.) door de UNESCO uitge zonden naar Irak om de regering aldaar behulpzaam te zijn bij een onderzoek naar de waarden en behoeften van de bevolking in het aanpassingsproces aan ne moderne ontwikkeling. De heer Prins jn? mctor is in de natuurkunde aan de iiJKsuniversiteit te Groningen, is 25 fe- hari j.i. vja parjjs naar Bagdad ver trokken. De duur van de uitzending is ge steld op een jaar. De heren F. G. A. Huber te Bloemen- daal en R. T. de Jongh te Leiden hebben een benoeming aanvaard als arts in dienst van de Firestone plantations Company in Liberia.. ne heer Huber is 3 maart j.l. vertrokken; de heer de Jongh zal binnenkort naar Liberia gaan. nisteriële macht. Als u werkelijk een politicus van formaat is, dan neemt u deze beschuldiging van bedenkelijk boe renbedrog ruiterlijk terug, aldus de mi nister, die deze aanval op zijn persoon lijke integriteit hoog opnam. De rede van dr. Drees, die als laat ste aan het woord kwam, was voor het grootste deel eveneens tot professor Oud gericht. Het scherpst was hij bij het rechtzetten van de opmerkingen van de liberale fractievoorzitter over mi nister Helders, die volgens prof. Oud waarschijnlijk niet goed heeft geweten waar hij aan begonnen is toen hij tot het Kabinet toetrad. ,,A1 heeft hij niet uw grote politieke ervaring, hij heeft toch blijkbaar beter geweten wat hij deed dan Oud, toen deze zich onder de oprichters van de P.v.d.A. schaar de". Dr. Drees citeerde vervolgens uit de parlementaire geschiedenis van Oud ,,Het jongste verleden", om aan te to nen, dat de gang van zaken met het huidige kabinet in menig opzicht pre cies dezelfde is als die in de dertiger jaren, toen Oud zelf deel uitmaakte van het crisiskabinet Colijn. Ook toen bleef de regering, inclusief Oud, rustig aan het bewind, nadat iedereen had be weerd dat het vertrouwen ontbrak waarop het kon steunen en zelfs enige ministers voor hun post hadden be dankt omdat zij het persoonlijk niet eens waren met enkele crisismaatregelen. Tegenover de beschuldiging dat voor al het vorige kabinet Drees te optimis tisch is geweest stelde de minister-pre sident: ,.Wij zijn altijd nog minder op timistisch geweest dan allen, met wie wij te maken hebben gehad". Ook in het buitenland, aldus dr. Drees, vecht men met dezelfde moeilijkheden van toene mend inflatiegevaar, waartegenover slechts beperkingen van de bestedingen moeten worden gesteld. Hij noemde het programma van de regering een zo be langrijk stuk, dat de ministers geen knip voor hun neus waard zouden zijn geweest als er geen enkel meningsver schil over zou zijn ontstaan. Dat me ningsverschil was overigens niet van politieke aard geweest. Na zakelijke discussies was er eenstemmigheid ver kregen over de verdediging van het program als eeii zaak van het gehele kabinet. Dr. Drees gaf toe dat het program een negatief karakter draagt, maar het wil de voorbereiding tot nieu we positieve daden zijn. Minister Witte gaf intussen aan waar om de regering het voorstel van de S.E.R. tot het uitoefenen van fysieke controle op de bouwactiviteit van het bedrijfsleven heeft geschrapt. De P.v.d. A. heeft hierover in eerste instantie haar onaanvaardbaar laten horen. De minister wees op de opvallend toege nomen discrepantie tussen de bedrijfs gebouwen en de bedrijfsmiddelen van andere aard en hij wees op de onuitvoer baarheid en de overbodigheid van het S.E.R.-voorstel. Dit zou erop neerko men dat geen transportloodsen, geen kantoorruimte en geen vierkante meter voor gebouwen met recreatieve doel einden in de industrie meer zouden kunnen worden toegelaten. Dat zou de harmonie geheel verstoren. De gebou wen aantasten die de produktie dienen was ook niet de bedoeling van de S.E.R. Het principiële punt dat ons scheidt is de vraag of de regering het bouw programma mag gebruiken voor de fysieke controle op investeringen, zo luidde de conclusie van ir. Witte. Hij zal, gezien de reacties in de banken van de P.v.d.A., wel niet de illusie hebben gehad dat hij met zijn betoog veel bekeerlingen in de socialistische rijen heeft gemaakt. Ook uit die hoek is dus nog storm te verwachten. Advertentie w |i;yw %jp^- 11 NIEUW! Datum aanwijzing: 5 'n m°d«ne vinding thans Y 9# ook in dameshorloges ^mm DDIAU1 U n B I AP CC natuurlijk bij HERMAN MULDER De volledige collectie PRISMA HORLOGES vindt U bij 'I SILVER STOEPKE - Grote Houtstraat 49 Onmiddellijk nadat hei besluit van Israël, zjjn troepen uit Gaza en het ge bied van de Golf van Akaba terug te trekken, definitief Was, heeft de Syri sche premier verklaard dat begonnen kan worden met het herstel van de olie- buisleidingen in Syrië, die bij het be gin van de Brits-Franse actie tegen Egypte werden opgeblazen. De premier heeft de „Iraq Petroleum Company", het gezamenlijk eigendom van Britse, Franse, Amerikaanse en Nederlandse belangen voorts meegedeeld dat onmid dellijk een begin zal worden gemaakt met het doorpompen van olie uit Irak naar de Syrische Middellandse-Zeeha- vens. De „Iraq Petroleum Company" heeft de Syrische regering, na een in janu ari jl. uitgevoerd onderzoek, medege deeld dat Iraakse olie binnen een week na het begin der herstelwerkzaamhe den tot een hoeveelheid van elf miljoen ton per jaar naar de havens Banias, in Syrië en Tripoli, in Libanon, zou kun nen worden doorgepompt. De 11 miljoen ton per jaar is maar betrekkelijk gering. Er zullen vele weken mee gemoeid zijn om de volledige hoeveelheid van de stil-liggende olievelden in Irak weer doorgevoerd te krijgen door de pijp leidingen. En het zal ook tijd vergen om tankers, die nu tussen Amerika en Europa varen, van route te doen veranderen om het transport door de Middellandse Zee weer op zich te ne men. Deskundigen menen, dat de eerste stap van I.P.C. zal zijn de buisleidin gen bij twee opgeblazen pomp-stations in Syrië te herstellen en onbeschadigde pompen in Irak allemaal het werk te laten doen om de olie door de hele buis lengte te stuwen. Geschat wordt, dat het drie tot zes maanden zal duren, voordat de pomp-stations in Syrië zelf weer in zoverre hersteld zijn, dat de olie met de oude snelheid weer door de buizen kan worden gedreven. Britse oliedeskundigen hebben ver- Advertentie L wj" WONIMGINBICHTIMft BEVERWIJK Geopend«-11.30 en u -Muur. Pi nsH int mi Herinnert u zich nog het mooie lied: Daar waar de molens staan en ruisend valt het graan Nee? Ook niet: Wo meine Wiege stand Dort ist mein Heimatland Het is hetzelfde lied, maar vooral met de Duitse tekst werd het een eerste wereldsuc ces voor Guus Jansen. Met zijn compositie „Net als toen" heeft de Nederlandse lichte muze opnieuw een groot succes behaald en wel op het Eurovisie Song Festival, waar zij de eerste prijs wist te winnen. Guus Jansen kennen de meeste Amster dammers nog wel van toen hij achter het orgel van het Rembrandttheater zat. Enige jaren voor de oorlog kwam hij in dienst van de K.R.O., waar hij het Rococo-Octet samen stelde en tot succes voerde. Nog steeds werkt hij uitsluitend voor de K. R. O., als pianist en hammond-organist. In zijn laat ste kwaliteit maakte hij een groot aantal grammofoonplaten, die zeer populair werden. Het componeren van moderne amusementsmuziek zit hem in het bloed. Zijn werk is zeer gewild door de uiterst knappe, zeer goed speelbare instrumentatie. Na zijn eerste grote succes deed hij mee aan het Interna tionaal Festival van het Chanson in Knocke in 1953. En zijn liedje „Voortaan" kreeg de eerste prijs. Daarna was „Elfenbal" nog een bestseller. Guus Jansen, Amsterdammer van geboor te en daar afgestudeerd voor piano aan het roemrijke conservatorium, is nu 46 jaar. De maker van de tekst van „Net als toen" ./illy van Hemert, boekt nu zijn eerste offi ciële onderscheiding, als tekstdichter ten minste. Toch heeft hij in de loop der jaren zeker 1200 liedjes gemaakt. Willy van Hemert, thans 43 jaar, werü m Utrecht geboren, volgde daar het gym nasium en studeerde er rechten. De lichte muze trok hem en hij maakte carrière bij Frits Hirsch. In die tijd begon het tekstdich- ten, want de coupletten, half Nederlands, half Duits, die Hirsch in de derde acte altijd zong, waren van hem. Na de oorlog kwam Willy van Hemert bij de VARA, waar hij enige jaren een politiek cabaret leidde. In die tijd ontstonden honderden teksten. Het waren allemaal eendagsvliegen op één uit zondering na. Een ieder zal zich nog het hartroerende lied herinneren „Ben je in Rot terdam geboren", dat jarenlang hèt nummer van de draaiorgels was. Toen "de TV kwam, kreeg Van Hemert de dramatische sectie on der zich. Daar doet hij nog steeds voortref felijk werk. Enige tijd geleden sprak Guus Jansen hem aan om een tekst, want die had enige goede melodieën ter uitwerking liggen. Willy van Hemert maakte een refrein en naar aanleiding van dat refrein een tekst. Guus Jansen werkte het geheel uit. Zo ontstond een nieuw Nederlands succes, dat met een prijs werd bekroond. klaard, dat nu mogelijk binnen enkele weken enkele van de olieleveranties, die door Venezuela en de Verenigde Staten gee an worden tot aanvulling van het olietekort in West-Europa, vermin derd zullen moeten worden, om plaats te maken voor olie uit het Midden- Oosten. Advertentie Wee de volkeren, die God uit hun le ven hebben weggevaagd, zjj het, dat ze hem bestrijden of reeds lang hebben vergeten, aldus verklaart de Oostduitse bisschop, mgr. dr. Otto Spülbeck, apos tolisch administrator van Meissen in de Sovjet-zone van Duitsland in zjjn vastenbrief. De bisschop wijst de gelo vigen op de aanwezigheid van God in de wereld. De mensen moeten hun ogen weer openen voor de schoonheid, die hen overal omringt en waarvan God de schepper en instandhouder is. Dit zo schrpft hij geldt bijzon der voor de kinderen, want ze zijn groot geworden in atheïstische scholen. Zij heb ben nooit geleerd God te zien. Daarom moeten wij ons er niet over verbazen wanneer z{j zich wel over al het mooie verheugen, doch daarbij de gedachte aan God niet meer kennen. Wij moeten daarom, zo vervolgt mgr. Spülbeck, in onze gezinnen Gods nabijheid aan onze kinderen leren. In een dermate Godloze omgeving, waar met hartstocht het Godsbestaan geloo chend wordt, moeten wij met krachtige liefde en heilige ernst steeds weer God voor ogen houden en in ons hart be waren, opdat wij uit hem leven kunnen. De bisschop wijst vervolgens op de ge beurtenissen in Polen en Hongarije, wel ke hij een teken Gods noemt zowel voor de gelovigen als voor de hele we reld. (K.N.P.) Ambtenaren, die krachtens een wet telijke regeling na hun 65ste jaar in dienst blijven, zullen niet worden ge kort in hun salaris, hoewel zij boven dien ouderdomspensioen ontvangen. Mi nister Struycken, die dit heeft ver klaard in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Welter (K.V.P.), ziet een principieel verschil tussen het ge noemde geval en dat waarbij de gepen sioneerde ambtenaar i.v.m. de A.O.W. in zijn pensioen wordt gekort. Aan de korting van de pensioenen lag de gedachte ten grondslag, zo stelt de minister, dat moet kunnen worden voor komen dat er een onjuiste verhouding bestaat tusen het totale pensioeninko men en de vóór het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd genoten inkomsten uit arbeid. In het door de heer Weiter genoemde geval gaat het echter om een beloning voor geleverde prestaties, die slechts afhankelijk kan zijn van de waarde van die prestaties. Van een korting op het arbeidsinkomen kan daarom geen spra ke zijn. (Van onze Haagse redactie) De oppositie in de Eerste Kamer te gen een verhoging van de loongrens voor een aantal sociale verzekerings wetten van ƒ6000,- tot ƒ6900,- is zeer gering. Terwijl zeer vele leden de ver hoging als „alleszins redelijk" bestem pelen, zijn verschillende leden van me ning, dat thans personen onder de so ciale wetten gaan vallen, die er eigen lijk niet thuis horen. Huns inziens zou de verhoging van de loongrens moeten worden gebonden aan het loonpeil, het geen betekent, dat een dergelijke ver hoging slechts verband mag houden met de waardedaling van het geld. Het algemeen aanvaarde beginsel is im mers, zo betoogden zij, dat de renten en uitkeringen waardevast moeten zijn. Thans echter heeft de regering ook de „welvaartsloonronde" in haar be rekening verdisconteerd, omdat zij meent, dat bij een vrijwel algemene loonstijging moet worden voorkomen, dat personen, die aanvankelijk wel bij de sociale verzekeringswetten waren betrokken daar thans niet meer onder zouden vallen. Hoe aangenaam voor de daarbij betrokkenen deze tegemoetko ming ook mogezijn, zij past niet in het kader van de sociale verzekering, zo meenden deze leden. Het daagse leven raakt steeds meer vol met dingen, die we niet precies begrijpen. Vroeger was het allemaal veel duidelijker. Als je licht of warmte nodig had stak je een kaars aan of een vuur. Als je muziek wil de horen, liet je de speelman komen en als je je wilde verstrooien ging je naar het toneel. Als iedereen geld had en kon kopen wat er geboden werd, dan was er welvaart. Maar nu is dat allemaal veel kunstmatiger. Licht en warmte (oliestook) -kun je krijgen met een knop-omdraai. Ook voor muziek, door de radio, of een kijkspel, door de televisie, draai je de knop maar om. En de welvaart verandert plotseling door de knoppen van de rekenmachine. De winkels zijn precies even vol wellicht voller als vorig jaar, er wordt evenveel of méér ver diend, maar we krijgen te horen, dat de welvaart is omgeslagen en dat we minder moeten gaan be steden. Hoe zit dat voor de huisvrouw, die geacht wordt zowat 85 pet van het nationale inkomen door haar handen te laten gaan. Zij heeft dus de grootste greep op de zand loper, waardoor het gezinsinko men, het binnengekomen geld wegstroomt. Maar ergens anders weer binnenstroomt. Want geld verdwijnt per slot toch niet van de aardbodem. Maar de gang van dat magische papier is veel te ingewikkeld om door de gewone leek nog begrepen te worden. Nu moeten we, met onze prop volle winkels, met de geboden massale verzorging van de levens aanvang tot de levensavond, en het bezit van zoveel niet-noodza- kelijke als reeds 100.000 geplaatste televisietoestellen, die vertier in woonkamers brengen, toch maar aannemen, dat de welvaart, waar we vorig jaar nog met een gerust hart tegen aan leunden, in eens is omgeslagen, en dat we niet meer zo rijk zijn. De materiële welvaart, die voor het oog achter de winkel-etalages lijkt opge schept, klopt namelijk niet meer helemaal met wat men noemt de betalingsbalans. Als land voeren we meer goederen in dan uit en dat is mis. Behalve onze zuiver omlijnde in- en uitvoer is er ook nog wel de doorvoerhandel, waar in Nederland groot is, maar hoe het zij, uit deze voor de huisvrouw volstrekt onoverzichtelijke eco nomische puzzle schijnt één ding naar voren te komen, namelijk dat de industrie méér moet produ ceren geholpen met kapitaal door ons allemaal gespaard en dat het binnenlands verbruik moet beperkt worden opdat we minder behoeven in te voeren uit andere landen en meer naar het buitenland kunnen verkopen. Het is moeilijk omdat het fictief lijkt vooral omdat we tot voor kort verwijten te horen kregen als een te gering verbruik van schoenen, van textiel, van meubelen, van gordijnen, van vis, van wijn U weet wel, zo in de zin van: de Belgen zijn veel beter, die kopen drie maal zoveel kleren. De Fran sen zijn veel flinker, die drinken vijftig maal zoveel wijn, de Noren zijn veel verstandiger, die eten tien maal zoveel vis; de Amerika nen zijn veel royaler, die kopen gemiddeld veel meer paar schoe nen. Maar goed, de consumptie moet ingesnoeid. Waar komt dat op neer? Al dadelijk hierop, dat we, De kringloop van geld en goederen, in handen van de huisvrouw. gedwongen met zijn allen min der gaan uitgeven omdat ieders inkomen vermindert door de in januari ingevoerde ouderdoms voorziening. Iedereen betaalt daarvoor premie. Loontrekkenden gaan weliswaar vooruit door de loonsverhoging, maar er gaat nog meer af door de bijdrage voor de veilige oude dag. Alles bij el kaar wordt het gezinsinkomen van de gesalarieerden 12 pet minder. Daardoor hebben we dus allemaal samen al minder te besteden. Bo vendien wordt het leven duurder. Dat mag wel niet voor los en vast. Maar volgens de wet mogen hon den ook niet loslopen en die kom je tóch overal tegen. De prijzen het publiek werd ingelegd dan door de bank uitbetaald. Onbe heerst kopen maakt de bezitter echter materieel niet veel rijker. Beperking van het kopen bete kent dan ook allereerst, voor ieders welzijn, gedisciplineerd kopen. Wat het hamsteren betreft- maar raak inslaan zoals gebeurd is, is nog heel iets anders dan het aanleggen van een buffer-voor raadje, waar in genoemd blad van de Huishoudraad zelfs op wordt aangedrongen zolang de in ternationale toestand nog niet helemaal rustgevend is. Zoiets zou dan kunnen bestaan uit niet be derfelijke levensmiddelen om de gezinsbehoeften van bijvoorbeeld veertien dagen te dekken. Door roulatie kan men een en ander steeds vers houden. Een „stoot- voorraadje" zeep en textiel om in noodgeval (vooral met kinde ren) niet dadelijk in verlegenheid te komen, hoort er bij. De aan schaf ervan kan men desnoods over enige maanden spreiden. Dan doet men, zonder ook maar iets te ontwrichten, wat in deze tijd redelijk is. Consumptie-beperking, wat een heel mooi theoretisch woord is', is in de praktijk helemaal niet mak kelijk te realiseren als de nood zaak niet tot de verbeelding spreekt. In de bezettingsjaren deden we er ook aan. Maar toen moesten we wel vijf jaar met dezelfde jas doen en het vinger- zijn net zo min voor alles en over al aan de ketting te leggen. Meer dan ooit wordt het dus zaak, met kennis vanzaken en vooral verstandig te kopen, voor iedereen, maar vooral voor de huisvrouw, die zoveel in de win kels komt. Daar kan ze dan net mooi mee beginnen als de uitver kooprage weer geluwd is. Want in de opruiming wordt er meestal nogal ongedisciplineerd en onver standig gekocht. En we nemen aan, dat er ook langzamerhand wel voldoende leergeld is betaald voor het kip-zonder-kop géham- ster zoals in november gebeurd is. Want toen is er een ware koop woede losgebroken. Het maand- bulletin van de Huishoudraad geeft daar enkele mooie staaltjes van. Een koopster, in november j.l. gegrepen door de hamster woede, bekeek in een textielzaak een wollen onderbroek voor haar man, nadat ze de gewenste maat had opgegeven. „Die is te klein, mevrouw", zei de verkoopster. „Ach juffrouw", was het ant woord, „straks is mijn man blij, dat hij het ding aan kan trekken". Nog mooier is het verhaal van de ingeblikte worstjes, nog uit 1940, die door een doorgewinterde ham ster-dame in november 1956 bij de slager ingeruild werden voor een verse hamstervoorraad! De zestien jaar oude worstjes uit 1940 werden los aan de clientèle ver kocht. Wat wel pleit voor de houd baarheid van worst in blik, maar niet voor een bepaalde mentali teit. Er is de laatste maanden heel wat geld uitgegeven. In november 1956 is er 19 miljoen gulden meer bij de spaarbank opgenomen dan ingelegd terwijl er in november 1955 21 miljoen gulden méér door hoedje boter nog halveren. Nu is alles er, zelfs op afbetaling. En onze eisen zijn sinds 1950 steeds in stijgende lijn gegaan. In 1953 bijvoorbeeld nam, bij aankoop van een goed vaderlands artikel als een regenjas, 36 procent van de kopers een jas tussen de veer tig en de vijftig gulden en slee hts 21 procent had de prijs van hon derd tot honderdvijftig gulden er voor over. Nu heeft de jas tussen de veertig en de vijftig nog maar kans op 19 procent van de koop lustigen. Terwijl meer dan 30 pro cent zijn zinnen zet op een „dure" mantel boven de honderd gulden. De welvaart steeg, de eisen ste gen. De tijdnood steeg ook, de huisvrouw heeft geen tijd meer om zuinig te zijn, om kleren einde loos te verstellen en te repareren, om van oud nieuw en van groot klein te maken. Royaal zijn spaart tijd. We doen steeds makkelijker weg. Naar het Amerikaanse sprookje van: iedere sok met een gat in de vuilnisbak, beginnen we al aardig toe te leven. Trouwens, de dingen slijten ook" veel sneller dan vroeger. Er was eens een tijd, dat zelfgeweven kleren van moeder op dochter overgingen. Stel u voor: twee, zelfs drie generaties met één ja pon. En nu: elk seizoen heel wat nieuws. De hectische produktie dringt het ons aan alle kanten op. Maar de landseconomie vraagt nu weer om matiging. De huisvrouw zit daar tussen in. Als ze met ver stand koopt en met redelijk in zicht wat de noodzaak betreft, zal het wel los lopen. Maar wat is nu precies nodig? Dat is, in een tijd van (schijn)welvaart juist het moeilijke. A. Bgl. Advertentie Van Molière's bekende blijspel „De ingebeelde zieke" werd gisteravond voor de V.A.R.A.-TV een opvoering gegeven onder regie van Kees van Ier- sel. De regisseur ging er van uit, dat dit spel meer klucht dan blijspel is. Hij heeft deze opvatting ook waar we ten te maken, zij het dat hij zeer sterk naar uitsluitend de klucht neigde. En fin, men kan zeer geleerd willen doen door hier accenten af te wegen, hoofd zaak is, dat men een van de Franse klassieken voor de camera's bracht en dat dat als uitzending zeer geslaagd geschiedde. Kees van Iersel had ditmaal een zeer beknopte mise-en-scène, doch veel aandacht besteed aan het camerawerk. Niet alles verliep vlekkeloos, het ge heel was nochtans fraai en overtuigend. Alle medespelenden te vermelden heeft weinig zin. De ingebeelde zieke van Hans Tiemeyer was goed, de dienstmaagd van Georgette Hagedoom een verfrissende vondst, de minnaar van Henk van Ulsen jong en briljant, de Bonnefol van Herbert Joeks een schot in de roos. Zingen laten in zo'n opvoering is spelen met het noodlot. Welnu, men won de „pool". Aangezien vandaag een P. v.d. A.- congres begint wilde de V.A.R.A. ook iets politieks laten zien en horen. Er was daarom een discussie tussen Prof. Banning en de bekende N.C.R.V.-spre- ker prof. mr. I. A. Diepenhorst. Het zou gaan over „De grondslagen van de politieke partijvorming in Nederland". Daaraan is men niet geheel toegeko men, want in dit land blijft men meest al al voor de grondslagen steken. Maar men mag de geleerde sprekers dank baar zijn voor hun toch altijd verhelde rende woorden, openhartig, fris van de lever, zeer gefundeerd uitgesproken. Hier werd niet in de ruimte gesproken, neen er werd voor de vuist weg een knap betoog opgezet. De burgemeester van Utrecht was neutraal gesprekslei der. Nu, wij hebben hem dan ook niet gehoord. Naar thans bekend wordt zal de tekst schrijver Eli Asser ook niet meer aan de V.A.R.A.-TV meewerken. Het is een conflict met twee kanten. Asser wenst medezeggenschap in de regie, de regie wenst niets met Asser te maken te heb ben. Een en ander heeft, uiteraard, een voorgeschiedenis. De journalist Eli Asser werd enige jaren geleden door de VAR.A. aange zocht als tekstschrijver voor de Show boat. Zijn ster steeg met de week, maar met het stijgen van zijn ster .wenste hij meer zeggenschap in de presentatie van zijn tekst. Karei Prior verbrak ten slotte de samenwerking. Daarna ging hij voor de V.A.R.A.- TV werken, maar reeds bij de eerste uitzending kwam het tot een conflict met regisseur Ben Steggerda. De heer Broeksz, de diplomaat van de V.A.R.A., suste de zaak, doch met de misluk king van de laatste tekst van Eli Asser kwam het conflict tot een hoogtepunt. Nu zijn alle verbintenissen tussen Eli Asser en de V.A.R.A. verbroken. Deze gang van zaken heeft alle tekst schrijvers iets te leren. Men kan, wan neer men voor een nieuw medium als radio of TV gaat werken, de eis stellen van .dit medium iets meer te willen we ten. Men kan vrije toegang tot de stu dio's, tot de repetities, ja zelfs tot de repeteerruimten van andere program ma's vragen. Men kan de tijd vragen zich in te werken, zich volledig van alles op de hoogte te stellen. De tekst, eenmaal overgedragen, komt verder echter voor verantwoording van de om roep en dus van de regisseur. Uiter aard wenst deze in zijn opvatting geen enkele inmenging. J. v. S. Het Nederlands Filminstituut te Am sterdam heeft in samenwerking met het Instituut Film en Jeugd te Den Haag een prijsvraag uitgeschreven on der de jeugd van alle scholen voor voortgezet onderwijs (Mulo, Ambacht scholen, Middelbare scholen e.d.) voor een filmscenario. Het is de bedoeling, dat leerlingen van deze scholen individueel of klas- gewijs zelf een beknopt scenario sa menstellen voor een film, zoals zü die graag gemaakt zouden zien. In het prijsvraag-reglement (op aanvraag verkrijgbaar bij het Nederlands film instituut) worden een drietal mogelijk heden voor een dergelijk scenario op gesomd. Desgewenst zorgt het Neder lands Filminstituut voor een mondelinge instructie op de scholen, die mee wensen te doen. De beste scenario's zullen worden bekroond tijdens de Filmweek-Den Haag, welke in de week van 1722 ju ni van dit jaar wordt gehouden. Voor de winnaars zijn diverse interessante prijzen beschikbaar. Voor de A.V.R.O. wordt vanavond een uitvoering gegeven van het gees telijk oratorium Samson" van G. F. Haendel. Onder de solisten is de En gelse sopraan Jennifer Vyvyan. Verder werken mee het koor van de Neder landse Haendelvereniging, het ver sterkt Kunstmaandorkest, het geheel o.l.v. Jack Loorij (402 m20.05 u). Voor het Derde Programma speelt het Londens Symfonieorkest o.l.v. Jean Foumet de Symphonie Fantastique van Berlioz. Later wordt nog met solisten van dezelfde componist uitgevoerd het oratorium „Lelio" (464 m21.25 u). Voor het Franse nationale program ma speelt het Symfonieorkest van Pa rijs 0-l.v. Ataulfo Argenta werk van Spaanse componisten, waaronder van de Falla. Van deze componist wordt o.a. uitgevoerd „Sept chansons populaires espagnoles" voor sopraan en orkest, waarbij Teresa Bergonza, sopraan, so liste is (347 m20 u).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7