Opstandige bewegingen ook op en in Borneo Atjeh Tweede Kamer blijft op ham stuk staan Geen verdere belasting verhoging en ook geen blokkering Minister Suurhoff cijfert de lasten van grote gezinnen op een merkwaardige manier weg De grote gezinnen wonen echter in feite aanmerkelijk duurder J. J. VAN KOOTEN Meerderheid der moties zal worden aangenomen Terug uit Verenigde Staten Paarden draven in de Haarlemmerhout 90 vaartuigen verwoest Overwinning van De Valera Het weer regenmantels I V raagtekens Regering heeft laatste woord Eden weer ziek Twee arbeiders maken dodelijke val uit cabine 12-jarige jongen verdronken Felle brand in jachtwerf loods tfw MORRIS lefoteifcu &uy! Zacht weer ^SOLEX 349.50 Bij Hoogovens Een derde zwaar gewond Suedine Damesjasjes 49.50 hprrlem VRIJDAG 8 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26850 In Noordwijkerhout (Van onze Haagse redactie) Volgens minister Suurhoff zouden de grote gezinnen weliswaar met „en kele tientallen guldens" per jaar meer door de prijsstijgingen getroffen wor den dan kleinere gezinnen, doch deze extra-last zou verzacht worden door het feit, dat de grotere gezinnen voor relatief geringere huurlasten staan. De minister heeft zich bij deze uitlating gebaseerd op gegevens, welke afkomstig waren uit het budget-onderzoek 1951 voor handarbeiders. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) heeft donderdag in de Kamer reeds zijn bevreemding uitge sproken over de conclusies welke de minister uit dit budget-onderzoek ge trokken heeft. Hieronder drukken wij een tabel af, die een inzicht geeft in de resultaten waartoe het budgetonderzoek 1951 kwam. 2 pers. 3 4 5 6 7 en meer Huurbedragen per jaar in 1951 (guldens) A'dam, R'dam Overige steden Den Haag van 40.000 en meer inwoners 303 230 314 244 339 251 338 297 367 285 363 312 40.000 en minder en platteland 165 177 188 229 212 216 Gaat men uit van een gezin van vier personen als het gemiddelde gezin en een gezin van 7 personen als een groot gezin dan blijkt het huurverschil in de grote steden 7 pet., in de middelgrote steden 24 pet., en in de kleinere plaat sen en het platteland 15 pet. te bedra gen. Ten opzichte van een gezin van 2 personen bedragen de verschillen 20 tot 35 pet.. Ook de overgang van een gezin van 4 naar een gezin van 5 personen blijkt voor de middelgrote en kleine plaatsen zeer groot te zijn. Het is dus moeilijk te begrijpen hoe mirister Suurhoff tot zijn conclusie ge komen is. Mogelijk is de bewindsman uitgegaan van het landelijk gemiddelde, waardoor het beeld van de relatie tussen gezinsgrootte en huur echter zeer ver tekend wordt. Neemt men immers de drie gemeentegroepen samen en deelt men het resultaat per gezin, dan houdt men geen rekening met het feit, dat in de grote steden, waar de verschillen het minst groot zijn, de grote gezinnen het minst talrijk vertegenwoordigd zijn. De grotere gezinnen treft men juist het meest aan in de middelgrote en kleinere gemeenten. Het resultaat van deze bere kening is dan, dat de gemiddelde huui van de kleine gezinnen relatief hoog wordt, terwijl de gemiddelde huur van de grote gezinnen relatief laag lijkt. Nader inzicht over de huurverschillen kan ook worden verkregen uit de cijfers De Valera's Fianna Fail-partg heeft de overwinning behaald bij de Ierse al gemene verkiezingen. De thans 74-jari- ge Eamon de Valera, die drie jaar in de oppositie is geweest tegen de nu af tredende regering, een coalitie onder leiding van Costello van de ,,Fine Gael", zal nu opnieuw premier worden, een functie die hij reeds twintig jaren heeft vervuld. Met 78 zetels in de „Dail", het Ierse parlement, is hij ver zekerd van een bruikbare meerderheid. Vier leden van de Sinn-Fein-beweging hebben aangekondigd de „Dail" te zul len boycotten, waardoor het werkende ledental op 143 is gekomen. Van de an dere partijen kreeg de Fine Gael 40 zetels, Labour 12, boerenpartij 3, Sinn Fein 4, onafhankelgken 9 en republikei nen 1. De Valera, die eens door Engeland tijdens de Ierse onafhankelijkheidsstrijd gevangen is gezet, heeft bij de huidige verkiezingen betoogd dat een regering van één partij beter was om tot een oplossing van de Ierse economische problemen te geraken dan een coalitie regering. De Valera wordt door enige onafhan- kelijken gesteund. Costello zal aan het bewind blijven tot de nieuwe Dail op 20 maart bijeenkomt. Dan zal de verkie zing van De Valera tot premier voor gesteld worden. (UP-Rtr) welke door de Centrale Directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de Stichting van de Arbeid verstrekt zjjn. Uit deze cijfers blijkt, dat in 1954, landelijk gezien, voor een 6-kamerwo- ning gemiddeld ƒ2,68 per week meer moest worden betaald dan voor een 3- vertrekswoning. Voor 1955 bedroeg dit cijfer 2,56. De huur van een 6-vertreks. woning bedraagt bijna 35 pet. meer dan van een 3-vertrekswoning. Een felle brand heeft donderdagmiddag een jachtwerf in Oost-Knollendam geteisterd. Tientallen jachtjes, motor- en zeilboten vielen ten prooi aan het vuur; slechts een vijftiental scheepjes kon worden gered. Men ziet hier de brandweer tijdens het blussingswerk; onder de ingestorte wand de resten van de trots van zovele bootbezitters. Officiële kringen in Djakarta houden thans ernstig rekening met de mogelijk heid, dat de opstandige bewegingen in Miden-Sumatra en Oost-Indonesië spoe dig zullen overslaan naar Borneo en Atjeh. In Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, is vandaag, ondanks een uitdrukkelijk verbod van de legerleiding in Djakarta, een reünie geopend van Je voormalige revolutionaire „Lambun Mangkurat"-divisie. De voorzitter van deze reünie, oud-majoor Hadji Arabani, zei in zijn openingswoord te hopen, dat de besprekingen „op een radicale en revolutionaire manier" zouden verlopen. Hij deed een beroep op zijn toehoorders, onder wie zich ook officieren van het 6e militaire district en plaatselijke autori teiten bevonden, om „de verantwoorde lijkheid voor de ontwikkeling van de provincie over te nemen." De centrale regering in Djakarta heeft de officieren van het zesde district al lange tijd ge wantrouwd. Xolonel Abimanju, die commandant van Borneo was, wordt in Djakarta in huisarrest gehoude, omdat hg zou hebben samengezworen met ko lonel Lubis, die in november een ver geefse poging deed de macht aan zich te trekken. De voorzitter van de revo lutionaire Banteng-raad in Midden-Su matra, luitenant-kolonel Ahmad Hus sein, heeft het congres in Bandjarmasin een gelukstelegram gezonden. Overste Hussein heeft vandaag tevens een afge zant van de militaire commandant van Atjeh, luitenant-kolonel Gaharu, ontvan gen. Deze afgezant, majoor Anwar Umar, heeft hem meegedeeld, dat de bevolking van Atjeh „haar eigen weg wenst te gaan en dat zjj wellicht het voorbeeld van Midden-Sumatra zal vol gen". Enkele dagen geleden werd al ge meld, dat overste Gaharu een speciale commissie had ingesteld, die was belast met de uitvoer van rubber naar landen in Zuid-Oost-Azië en dat de opbrengst van die export niet meer aan Djakarta zou worden afgedragen. Als Borneo en Atjeh inderdaad hun eigen weg zouden gaan, staat eigenlijk alleen Java nog onder het onbetwiste gezag van de in staat van ontbinding verkerende rege ring van Ali Sastroamidjojo. Reeds lang leeft in Zuid-Borneo de klacht, dat de centrale regering te wei nig van de inkomsten uit de rubber en olie beschikbaar stelt voor de plaatse lijke ontwikkeling. Ook wordt meer autonomie gewenst. Hoewel vorig jaar drie nieuwe provincies op Borneo wer den opgericht, zijn stemmen opgegaan voor de oprichting van een vierde, in Midden-Borneo. Hadji Arabani, voorzitter van de con ferentie, heeft verklaard, dat de bijeen komst gehouden werd, opdat de patriot ten, die zeven jaar vergeten zijn, op nieuw zouden kunnen werken op het terrein van de ontwikkeling, tot wel vaart bereikt kan worden door de be volking van Zuid-Borneo. Namens president Soekarno is van daag bekend gemaakt, dat hij begin volgende week zijn definitieve beslis sing over zijn conceptie zal bekend ma ken. Men neemt aan, dat hij voordien nog een ontmoeting zal hebben met Hatta. De communistische partij legt inmid dels een grote activiteit aan de dag om de conceptie van Soekarno er, hoe dan ook, door te krijgen. Zij heeft in een of ficiële verklarng Hatta er van beschul- dgd, dat hij door zijn verzet tegen de plannen van Soekarno de wanorde in Indonesië doet voortduren en het buiten land gelegenheid geeft „subversief tegen Indonesië werkzaam te zijn". In een andere verklaring geeft de P.K.I. namelijk de schuld voor alle op standige bewegingen in de buitengewes ten aan de Zuid-West Aziatische ver dragsorganisatie, de S.E.A.T.O. De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Dachjar, heeft het houden van voor aanstaande zondag georganiseerde massa-bijeen komsten verboden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 1343? FERD. B0LSTR. 48 A DAM Ifl. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk wat regen en in de ochtend hier en daar mist, later enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Zacht weer. Zon: 7.11-18.35 Maan: 10.48-2.16 Advertentie GROTE HOUTSTR.^7 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3 W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2-50 per maand, f7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.39 uur 's avonds teL 21544. Advertentie Houtplein 20 - Telefoon 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 zw. ui tv. Buiten de kringen van de nationa listische en natuurlijk van e communistische partij stuiten de ge vaarlijke denkbeelden van president Soekarno „tot redding van de Indo nesische natie" op een vrijwel eens gezind verzet. Toch doet Soekarno, blijkens de persberichten, slechts «choorvoetend en met tegenzin water d. zim wijn. Goed, hij is dan bereid vjo0^neming van communisten in het uiüe kabinet „uit te stellen", maar hpr,rn°eien wel degelijk zitting heb- tn de Nationale Raad. Achter de- „concessie" van de president kan en gevoegelijk een aantal vraagte- ens plaatsen. Het heeft er tot dus- (,er vmmers alle schijn van gehad, kahe miT"sters *w het nieuwe ",et louter als de gedienstigen Nationale Raad wenst te be- koorrlWe]1' gaat er dus mee afc" voorl communisten althans PlS geen roergangers zullen r. waar hij blijft vasthouden aan jn plan om hen deel te laten ne en aan het bepalen van de koers. "concessie" lijkt nauwelijks voort te spruiten uit het verlangen t? sP°edig mogelijk orde op de na- wnale zaken te stellen. Soekarno racht zijn conceptie te redden, ook al valt Indonesië ondertussen in stuk ken uiteen. Vanmorgen is Prins Bernhard op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. De Prins werd verwelkomd door Koningin Juliana. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag zal de regering tot beslissin gen moeten komen over het al of niet aanvaarden van de wensen van de Ka mer met betrekking tot enkele kernpun ten in het bezuinigingsprogram. Na twee weken discussiëren komt het eind van het debat over de nota tot beper king van de bestedingen in zicht. Dat wil niet zeggen, dat regering en volks vertegenwoordiging elkaar op alle pun ten gevonden of zelfs maar begrepen hebben. Herhaaldelijk is tijdens de re plieken te kennen gegeven, dat reeds het debat over de begroting van land bouw de volgende week als een voort zetting moet worden gezien van de be handeling van de bestedingsnota. Ook het voor de K.V.P. belangrijke probleem van de lasten die het program voor de gezinnen betekent, kon bij gebrek aan gegevens niet worden afgehandeld. De heer van der Ploeg (K.V.P.) heeft voor gesteld dat minister Suurhoff cijferma teriaal waaruit hij conclusies heeft ge trokken over de extra lasten die op de grotere gezinnen komen te drukken en de vermeende compensaties die daar ruimschoots tegenover zouden staan, eerst ter bestudering zal overleggen. De Kamercommissie die deze zaken behan delt kan er dan een rapport over maken waarna de gehele gezinskwestie apart in het openbaar aan de orde kan wor den gesteld. Wel kan vandaag een duidelijk ant woord worden verwacht over de volgen de verlangens van de Kamer: a. Geen verdere belastingverhoging om de stijging van de melkprijs van 10 tot 6 cent per liter te beperken. Hierover is een motie ingediend door de heer Janssen (K.V.P.), die reeds de instemming heeft gekregen van drie andere fracties: V.V.D., A.R. en S.G.P. Aanneming is dus verzekerd. Ook de P.v.d.A. wil de melkprijs slechts met zes'cent verhoogd zien, doch voelt ter compensatie daarvan het meest voor een progressie van de inkomstenbelas ting. b. Geen blokkering van de toege zegde 50 miljoen voor de landbouw, met welk bedrag de eigenaarslasten van de boeren beter in de garantie prijzen tot uiting kunnen worden ge bracht. De heer Biewenga (A.R.) heeft dit in een motie neergelegd, die mede is ondertekend door V.V.D., C.H. en K.V.P., zodat een ruime meerderheid vaststaat. c. De verhoging van de pachtprijzen mag niet betekenen, dat de waarde van de grond wordt aangetast. De heer Droesen (K.V.P.) heeft dit ter voor koming van moeilijkheden grond zou o.m. minder onderpandwaarde hebben voor credieten door een motie willen voorkomen. Men kan aannemen, dat het niet-socialistische deel van de Ka mer deze daad van voorzichtigheid wel met voorstemmen zal honoreren. Verder zal moeten blijken in hoeverre de K.V.P. succes zal hebben met haar eis, dat de helft van de verhoging van de vennootschapsbelasting in belas tingcertificaten moet worden opgebracht. Anders is deze belastingverhoging Voor de fractie onaanvaardbaar. De •ninister van financiën is voorts uitge- hpdigd nader aan te geven wat precies z.Vin concessie inhoudt, dat deze belas ting een tijdelijk karakter zal dragen. Tenslotte heeft de P.v.d.A. een mo tie ingediend, waarin de regering Wordt gewezen op het gevaar, dat de stijging van de melkprijs het verbruik van melk op school door kinderen na delig zal beïnvloeden. De fractie vraagt om in tegenstelling met het beperkingsprogram anderhalf miljoen beschikbaar te stellen opdat de melk prijs voor de schoolmelk niet behoeft te worden verhoogd. Over deze motie hebben andere fracties zich nog niet uitgesproken. Zowel de heer van der Ploeg (K.V.P.) als de heer Roemers (P.v.d.A.) hebben hun bezorgdheid te kennen gegeven over de stijging van de kosten van levensonderhoud in 1957, te meer waar de twee percent loonsverhoging die- bij de komende huurstfjging zal worden gegeven, niet voldoende compensatie zal inhouden. De heer Roemers (P.v.d.A.) sprak over een herverdeling van lasten, zo dat de lagere inkomens niet achterop raken bij een algemene compensatie. De heer van der Ploeg (K.V.P.) le verde een voorgevecht met minister Suurhoff over de extra lasten, die de prijsstijgingen voor de grote gezinnen zullen meebrengen. Hij noemde cijfers waarover de Stichting van de Arbeid beschikt en waaruit blijkt, dat de hu ren van grotere woningen veel meer zijn gestegen dan die van de kleine. Vooral op het platteland is dit het geval. De minister zal zijn conclusie moeten herzien, dat het met de grote gezinnen wel los zal lopen. Tegenover enige prijsstijgingen zouden volgens de minister relatief lagere huren staan. De K.V.P. was voorts teleurgesteld over de mededeling, dat de instelling van een weduwen- en wezenvoorziening nog wel twee a drie jaar zal duren. Hij vroeg alsnog een noodvoorziening te ontwerpen zoals de S.E.R. heeft gead viseerd. Prof. Oud hield een boeiend betoog ter verdediging van wat er van achter de regeringstafel naar zjjn hoofd was geslingerd. „De regering had mij geen beter compliment kunnen maken dan mij een onderhoudende politieke confe rencier te noemen. Ik meen, dat dit de manier is om buiten het parlement nog enige belangstelling te wekken voor de batten, die een zo technisch karakter dragen als dit", aldus prof. Oud. De beschouwingen van het socialistische Kamerlid Roemers aan zijn adres noemde hij „gepeperde lawaaisaus". Kregen de socialisten van prof. Oud een lesje vanwege hun gebrek aan fan tasie, zich uitende in politiek overge voelige tenen, drs. Hazenbosch zette hen op hun nummer voor de huichel achtige wijze waarop zij in het debat met het begrip „politieke hygiëne" te gen de AR waren opgetreden. De jonge anti-revolutionaire spreker toonde met uitlatingen van de P.v.d.A. aan, hoe de socialisten de kunst verstaan als het in hun kraam te pas komt, tegen over het Nederlandse volk van twee wal letjes te eten en zelfs de belastingver laging, waar zij altijd tegen zijn, voor te stellen als een vrucht van hun beleid. Oud-premier Eden van Engeland, die op Nieuw-Zeeland vertoeft, heeft op nieuw een koortsaanval gehad. Zoais bekend is Eden om gezondheidsrede nen afgetreden. (RtrU.P.) Bjj Hoogovens heeft zich donderdag een ernstig ongeval voorgedaan bg het naar boven hijsen van een cabine ten gevolge waarvan twee arbeiders zijn gedood en een derde zeer ernstig werd gewond. Aan de westkant van de staalfabriek had men donderdag de cabine van een nieuwe halkraan met behulp van twee lieren omhoog gehesen om de cabine aan het kraanlichaam te monteren. Nadat de cabine aan één kant voorlopig bevestigd was, moest de andere zijde nog iets worden bijgehesen. Hierbij is de kraanhaak van de hijsende lier open getrokken waardoor de cabine haar op- hangpunt aan die zijde verloor en zwaaiend i.an de andere haak bleef han gen. Drie arbeiders van Bijkers Aan- nemings Mij. uit Gorinchem, die dit werk uitvoert, vielen daarbij uit de ca bine. Een van hen, de 47-jarige A. W. W. Rave uit Hattem liep een schedel- basisfractuur op tengevolge waarvan hij zonder tot bewustzijn te zijn geko men ter plaatse is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. De 37-jarige C. van Kaam uit Vlissingen moest in zeer ernstige toestand in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen, waar hij vannacht is overleden. Deze was eveneens gehuwd en laat twee kinde ren achter. De derde arbeider, de 37- jarige A. M. Broekhuizen uit Blerick is met gebroken kaak en neus via het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk naar de afdeling kaakchirurgie van het Stads-academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de twaalfjarige Joop Broekhof uit Noordwijkerhout bij het spelen op een vlot in de vaarsloot van de zanderij VeenenburgElsbroek te Noordwijker hout te water geraakt en verdronken. Pogingen van vriendjes om hem te redden mochten niet baten. Tot nog toe is de rijkspolitie er niet in geslaagd het stoffelijk overschot van de jongen te vinden. Overwogen wordt, duikers in te schakelen. Donderdagmiddag 3 uur is de bron in de noordelijke bouwput van de Velser tunnel, die enige tijd zorgen heeft ge baard wegens het feit dat er elk uur 25 m3 water ten westen van de spoor- wegtunnel op het diepste punt van de bouwput binnenstroomde, opgehouden. Rijkswaterstaat had alle mogelijke maatregelen genomen om deze water toevoer te stoppen, o.m. door diepbo- ring, pompen en het dichtsmeren met slib van de kanaalwand. De vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland heeft gisteren een provinciale keuring gehouden in de Haarlemmerhout. Het voordraven van de fraaie paarden omlijst door het natuurschoon van de Hout was een prachtig kijkspel. Donderdagmiddag omstreeks één uur zagen omwonenden, in het botenhuis annex scheepswerf van de fa. Dubbeld te Oost-Knollendam, (gem. Wormer) een sterke rookontwikkeling optreden. Dit bleek het begin te zijn van een brand die weldra met kracht om zich heen greep. De in allerijl gewaarschuw de brandweer van Oost-Knollendam, geassisteerd door de brandweren van Wormer en Wormerveer, die ieder met twee wagens uitrukten, pakte on der leiding van de heer J. Molenaanr de zaak resoluut aan. Uit plm. 12 slan gen werden enorme watermassa's in de vuurzee geslingerd. Hoewel er groot gevaar bestond voor de belendende per celen, gelukte het tenslotte de brand te beperken tot het botenhuis. Dit botenhuis was een winterberging voor motorboten, zeiljachten e.d. Er la gen er plm. 100 opgeslagen, van welke er 90 een prooi der vlammen werden. Tevens ging een hoeveelheid plastic verloren bestemd voor de fabricage van z.g. plastic race-boten. Van deze boten waren er. als onderdeel van een grote buitenlandse order, inmiddels een veertigtal gereed gekomen, die even eens aan het vuur ten offer vielen. Naar men ons mededeelde zouden ook de gietvormen voor de vervaardiging van deze boten verloren zijn gegaan. Het gebouw brandde vrijwel geheel uit. De blussingswerkzaamheden werden ernstig bemoeilijkt door de grote hitte. Het was de brandweerlieden niet mo gelijk dichter dan 5 a 6 meter bij de vuurhaard te komen, mede door een grote rookontwikkeling. Bovendien wer den de aanwezigen opgeschrikt door een aantal ontploffingen. Dit bleken la ter met benzine gevulde bussen te zijn geweest. Om 4 uur was men de brand meester en kon men met het nablussen beginnen. Over het ontstaan van de brand tast men nog in het duister. Hoe groot de schade is, valt voorlo pig nog niet te zeggen, doch deskun digen schatten haar op enige honderd duizenden guldens. In hoeverre een en ander door de verzekering wordt ge dekt is nog niet vast te stellen. De bo ten moeten door hun eigenaar tegen brand worden verzekerd, doch niet al len hebben dit gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1