Leger heeft meer dan 501 oefen terrein te weinig Landmacht houdt al rekening met gebrek aan recreatieruimte Botsing tussen truck en motor I Zingen Racewagenfabrikanten l Luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten Tiger Moth bij Roosendaal neergestort SriNWIEL JONGE pHet bronnet je in de— V eiser tunnel Vrachtauto botst tegen autobus vol mijnwerkers Agré-gola DE OPLEIDING DER BATALJONS Geen ontslag van onderwijzeres bij huwelijk tjifi rette Financiële gelijkstelling tot en met hoger onderwijs Suezkanaal open voor schepen tot 500 ton Nederlandse delegatie samengesteld Nu ook kijken via grammofoonplaat Beëdiging is geen formaliteit Bs^eAe^nv CluAf Duo-passagier gedood 2124 mei Koningin en Prins naar Zweden Scholenbouwprogram ma moet opgevoerd Henk van Zalingen John Swaab Piloot en echtgenote gewond BRANDENBURG OVERLEDEN Italiaanse vinding Vier personen vrij ernstig gewond V erkeersonderwij s verplicht VRIJDAG 8 MAART 195? PAGINA 3 Het Nederlandse leger heeft voor zijn parate en opleidings- Lataljons 25.000 Ka oefenterrein nodig, voor herhalingsoefeningen bovendien 4.000 ha, in totaal dus 29.000 ha, die zonder beperkende bepalingen ten aanzien van het gebruik beschikbaar zouden moe ten zijn. In feite is echter slechts 14.500 ha beschikbaar, terwijl voor een deel hiervan nog beper kende bepalingen gelden. Er wordt dus slechts voor minder dan 50 pet in de behoefte aan oefenterrein voorzien, reden waar om jaarlijks ook in het buiten land (Duitsland) moet worden geoefend, welke oefeningen per jaar aan terreinhuur, vervoer e.d. bijna drie miljoen gulden kosten. Dit bedrag drukt onevenredig op de oorlogsbegroting. Aoeaf, AetaAjUd, kjuXpy**- vCïJioitflAjud/ 6o g&ct+vt Door extra lengte STELLING VAN VELE EERSTE KAMER-LEDEN: C.P.N.'raadslid A msterdam en lid der Eerste Kamer de ware Vaderlandse klare Eerste Kamer ontstemd Op lagere school Deze cijfers werden genoemd door ko lonel E. J. C. van Hootegem, hoofd operatiën en opleidingen van het hoofd kwartier generale staf, die donderdag middag te Utrecht het woord voerde op het congres, dat de Orkava, de orga nisatie van kamp- en vakantiebedrij- ven, ter gelegenheid van haar twee de lustrum hield. Het bestuur wilde op dit congres enige problemen aansnij den, die in verband met de toenemende 4 dvertentie Op de Amersfoortseweg te Nieuw Milligen onder de gemeente Apeldoorn is donderdagmorgen Dij een botsing tus sen een motorrijwiel en een truck met oplegger de 22-jarige H. Eijkenaar uit Apeldoorn, die op de duo van de motor zat, gedood. Het ongeluk ontstond omdat een an dere trekker met oplegger vaart min derde. Om een aanrijding te voorkomen week de bestuurder van de tweede op legger uit. Op hetzelfde moment nader de uit tegenovergestelde richting een door B. C. B. uit Apeldoorn bestuurde motor. Een botsing was onvermijdelijk. De duo-passagier kwam zo ongelukkig PI JA n> dat hij enige uren na aan- ln het Julianaziekenhuis te Apel- °Pgelopen verwondingen «f K motorrijder zelf werd met opgenomen ng in het ziekenhuis De onderwijzeres in een vaste betrek king bij het openbaar lager onderwijs, 4ie in het huwelijk treedt, behoeft vol- Sens het thans ingediende wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet in te genstelling met wat thans geldt niet meer te worden ontslagen. Wel wordt de gemeenteraad bevoegd bij verorde ning anders te bepalen. De besturen van bijzondere scholen hunnen in de akte van benoeming de bepaling opnemen, dat het huwelijk van de onderwijzeres haar ontslag tot gevolg heeft. Een dergelijke bepaling ontbrak tot dusver in geen enkele akte van benoeming, omdat het salaris van "■e gehuwde onderwijzeres, behalve in bijzondere gevallen, niet door het rijk wordt vergoed. Dit laatste verandert, wanneer dit ontwerp wet wordt. Bij het bijzonder onderwijs zal dan 4e gehuwde onderwijzeres om finan ciële redenen niet langer behoeven te Worden geweerd. recreatiebehoefte actueel zijn en had daarom kolonel Hootegem gevraagd over de militaire oefenterreinen te spre ken. Genoemde 29.000 is de min. opper vlakte aan oefenterreinen, die nodig is om de strijdkrachten volgens interna tionale eisen paraat te maken en te houden, aldus kolonel Hootegem. Op enkele uitzonderingen na zijn aan de in Nederland beschikbare terreinen beperkende bepalingen verbonden; tankeenheden mogen b.v. slechts van enkele terreinen gebruik maken, el ders moet zeldzame vegetatie ge spaard worden, waardoor enclaves in de oefenterreinen ontstaan, andere terreinen zijn zo grillig van vorm, dat zij slechts gedeeltelijk bruikbaar zijn. Het aantal oefenterreinen is na de oorlog niet toegenomen; wel zijn er verschuivingen geweest. De parate sterkte der troepen is echter wel gro ter geworden, evenals de frequentie van de oefeningen, terwijl het materieel veel zwaarder is dan voor de oorlog. De landmacht legt zich dus belangrij ke beperkingen op, met het oog op de recreatiemoeilijkheden in ons dichtbe volkte land. Bovendien wordt van mi litaire zijde de nodige soepelheid be tracht, aldus kolonel Hootegem. Om de terreinen zoveel mogelijk te ontzien, wordt samengewerkt met de planolo gische dienst, de commissie natuurbe houd en recreatie en andere instanties. Ook binnen de strijdkrachten worden voor dit doel commissies ingesteld om b.v. zodanige maatregelen te ontwer pen, dat zo weinig mogelijk schade aan de terreinen wordt aangericht en de omwonende bevolking zo weinig moge lijk overlast ondervindt. Het meren deel van de oefenterreinen is geduren de het weekend vrij voor recreatie; op Vlieland wordt tijdens de recreatiepe riode niet met tanks geschoten. Van mi litaire zijde wordt rekening gehouden met de burgerbelangen, ook met de recreatie, aldus kolonel Hootegem, zelfs indien dit extra lasten op het bud get legt. Voor redelijke bezwaren staat de Landmacht altjjd open; zij vraagt tevens echter aan de burgers begrip voor haar grote moeilijkheden. Dat het gebrek aan recreatieruimte steeds groter wordt, bleek uit de cij fers, die de secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, mr. J. H. Klatte, tijdens het congres noemde met betrekking tot het sociaal toeris me. In 1954 besteedden de Nederland se vakantiegangers 325 miljoen gulden, in 1956 reeds 450 miljoen, welk bedrag 2,5 pet van de jaarlijkse gezinsconsump tie uitmaakt. In 1954 werd 200 miljoen gulden aan vakantietoeslag betaald, in 1956 490 miljoen. In 1954 werden 33 miljoen vakantiedagen buiten de eigen woonplaats doorgebracht, waarvan 17 miljoen bij familie en kennissen, 8 mil joen in hotels, pensions en ruilwonin- gen en 8 miljoen in moderne vakan tiegelegenheden, zoals zomerhuisjes, bungalows, kampeercentra e.d. Deze ontwikkeling zal zich in de toekomst nog verder voortzetten, aldus mr. Klat te, die daarom de doelstelling en werk wijze van de Orkava voor het sociaal toerisme prees. Advertentie Het secretariaat van H.M. de Konin gin deelt mede: ,,H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, heb ben een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan Z.M. de Koning en H.M. de Koningin van Zweden te Stockholm van dinsdag 21 mei tot vrij dag 24 mei a.s. H.M. en Z.K.H. zullen de reis naar Stockholm deels per vliegtuig, deels aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" maken. De kruiser, verge zeld van de onderzeeboot jagers Hr. Ms .Friesland" en „Rotterdam", zal op 21 mei a.s. tussen 11.00 en 11.30 uur in de haven van Stockholm voor anker gaan, waarop het officiële bezoek een aanvang neemt." Er is weer iets nieuws, dames en heren. In Oosten rijk hebben ze op een ge vaarlijk stuk autoweg ^zin gende stenen" aangebracht. Stroken wegdek van een speciaal soort stenen, die in combinatie met de voegen ;n de vulling daarvan een hoge gierende toon geven als er autobanden over rijden. Het is mooi gevonden, maar het lijkt me wel om je dood te schrikken als zo'n weg ineens begint te zihgen. Nee, daar re ken je zo gauw niet op. Het is mijn ervaring, dat wegen slechts zelden zingen; zelfs praten is er zelden bij. Maar mijn technische vriend, die ik gisteren sprak, was er enthousiast over, over de Oostenrijkse uitvinding. „Dat moeten ze hier ook invoeren", riep hij enthousiast. „En eeuwig zin gen de wegen...." (Van onze Haagse redactie) Nu de veranderende maatschappij en de daarin veranderende gezinssituatie het pedagogisch karakter der school hebben verhoogd en nu de wetenschap pen van pedagogiek en psychologie de betekenis van alle ontwikkelingsfasen van de opgroeiende mens hebben ver duidelijkt en beklemtoond, is nog scher per de noodzaak geaccentueerd van de bijzondere school, tenzij de ouders de openbare school verlangen. Aldus ad strueren vele leden der Eerste Kamer hun stelling, opgenomen in het voorlo pig verslag op de begroting van O. K. en \V., dat de financiële gelijkstelling bij het onderwijs moet worden uitge breid tot en met het hoger onderwijs. Zq spreken daarbij de wens uit, dat de gelijkstelling nog in de huidige parle mentaire periode zal worden verwezen lijkt. Deze leden verklaarden verder zich niet aan de indruk te hebben kunnen onttrekken, dat de overigens prijzens waardige activiteit van de gemeenten Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft in een rondschrij ven aan alle scheepvaartmaatschappijen bekendgemaakt, dat het kanaal met in gang van vandaag weer opengesteld is voor schepen tot 500 ton. De door vaart is alleen overdag mogelijk. e betreedt de ruime garage, waar de benzine en de olie harmo nieus geuren, je wringt je tus sen glanzende vierwielers, ondemvijl de in verraderlijke kronkels lig gende waterslangen in het oog hou dend, drukt twee olie-zwarte han den, die gauw eerst een Engelse sleutel en een sigaret terzijde leg gen, en volgt twee mannen in over alls naar een verre hoek. Daar gaat dan een deur open, die, onmiddel lijk nadat je met je gezelschap naar binnen bent gegaan, op slot klikt. „Zo", zegt een van de twee, „hier staat-ie dan. De Hirondelle". Die twee mannen zijn de 34-jarige Henk van Zalingen en de 28-jarige John Swaab; de garage ligt aan het rus tige Jacob Obrechtplein in Amster dam; de Hirondelle, het voorwerp van onze aandacht, is een dof-glim mend aluminiumprodukt, een lage, langgerekte racewagen. Ze is de eerste van de serie racewagens, die de beide constructeurs van plan zijn te bouwen. Van de tweede steken een paar meter verderop fragile de staken al omhoog. We staan in de eerste racewagenfabriek van Neder land. „Aan deze wagen hebben we m de nachtelijke uren heel wat ge sleuteld", vertelt John Swaab. „De deur ging dan op slot. leder boutje werd in de alcohol gereinigd en zorgvuldig met dunne lak bestreken en langzaam en geleidelijk kregen de tekeningen van Henk van Za lingen hun vorm. Hij is wel de grote man. Het is niet zijn eerste racewagen. Met zijn vorige kar ver overde hij het baanrecord van Zand poort". Uit een gesprek met beiden blijkt bij ieder woord, dat men met twee intelligente jonge mannen spreekt, die verzot zijn op de tech niek. De techniek van racewagens dan", zegt de heer Van Zalingen, „de rest is geen techniek". Beiden hebben hun tijd niet liever willen besteden dan aan auto's. Het is dan ook allerminst een toeval, dat ze elkaar gevonden hebben en dat de ideeënman, coureur en constructeur Henk van Zalingen materiaal en ruimte, deskundigheid en liefhebbe rij aanwezig vond bij John Swaab. Als je hun vraagt wat ze in vroe ger jaren gedaan hebben, dan is hel antwoord „automobielen". De heet Swaab is in dienst instructeur voor motortechniek geweest en de heer Van Zalingen heeft een ingenieurs graad voor motortechniek in Liver pool gehaald. Ze kunnen vertrouwen hebben in het eerste produkt uit hun fabriek. Niet alleen dat ze menen een wa gen te hebben geconstrueerd, die de capaciteiten van een prijswinnaar bezit, ook menen zij, dat hun doei: een redelijk goedkope Nederlandse racewagen te bouwen, bereikt is. Geen wonder dus, dat er sedert gis teren al blakende interesse van eni ge machtige automobielmensen geno teerd mag worden. „We gaan overi gens niet zo hard van stapel lopen; drie, hoogstens vier wagens per jaar afleveren is al mooi genoeg. De eer ste drie hebben nu al een koper" Henk van Zalingen garandeert l voor zijn nu gebouwde racewagen die met een 1000 cc-motor een snelheid van zeker 200 km. „Belang rijker", zo valt zijn collega hem in de rede, „is nog de wegligging". „Je moet die achterwielconstructie eens zien", zegt hij, nu hij bemerkt heeft, hoe gering ons technisch inzicht is. „Blaas nog maar niet zo hoog van de toren", kalmeert Henk van Zalin gen hem. Enfin, in de N.A.V.-wed- strijden van 26 mei op Zandvoorl zullen ze met hun schepping voor de dag komen. „En dan kan men zien, dat we een behoorlijk eind in de goe de richting zijn", zo wordt er opge merkt en achteloos tilt Henk van Zalingen zijn wagen van voren twee decimeter van de grond. Totaal ge wicht 400 kg", verduidelijkt hij. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse delegatie voor de luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten over de door de K.L.M. gevraagde concessies is nu sa mengesteld. Als leider van de delega tie zal optreden de Staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel. Omstreeks half vijf donderdagmid dag is kort na het opstijgen de Tiger Moth P.H.-N.S.F., bestuurd door de eigenaar, de heer J. van der Hart, die een luchtvaart reclamebedrijf ex ploiteert, bij het vliegveld West Brabant te Seppe bij Roosendaal neergestort. De beide inzittenden, piloot en echtge note, werden gewond. Het ongeval gebeurde toen de heer v. d. Hart voor een testvlucht was op gestegen. Kort na de start draaide hij een rechtse bocht op ongeveer vijftien meter hoogte. Waarschijnlijk nam hij deze bocht te kort, waardoor het toestel in een vrille raakte en recht omlaag viel in een stuk dennenaanplant. Het toestel brak middendoor en zakte door het landingsgestel. Beide vleugels braken af. De piloot was snel bevrijd. Hij had een hoofdwond en klaagde over inwen dige pijnen. Zijn echtgenote, die als passagiere voor in het toestel mee vloog, zat bekneld en kon slechts met moeite worden bevrijd. Zij had een ge compliceerde beenbreuk, verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzingen. De toestand van beiden is niet levens gevaarlijk. Het toestel werd volkomen vernield en is door de Rijksluchtvaartdienst voor onderzoek in beslag genomen. Na een langdurige ziekte is donder dag overleden het Amsterdamse com munistische raadslid en lid der Eerste Kamer de heer J. Brandenburg. In de Amsterdamse raadsvergadering van donderdagavond heeft, toen het bericht bekend werd, de burgemeester mr. G. van Hall de overledene herdacht en in het bijzonder respect uitgesproken voor zijn houding in oorlogstijd. De heer Brandenburg nam toen actief deel aan het verzet. Een maand geleden zijn twee Russische professoren naar Am sterdam gekomen voor consult. Ruim een week geleden werd de zieke naar een kliniek in Oost-Berlljn vervoerd, vanwaar hij eerst enkele dagen geleden werd teruggebracht naar Amsterdam. Leden zijn: mr. H. J. Spanjaard, di recteur bij de Rijksluchtvaartdienst, drs. A. B. Speekenbrink, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, te vens hoofd van de economische afde ling van de Nederlandse ambassade in Washington, mr. J. C. Nieuwenhuijsen, assistent van de verkeersadviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. E. C. Baiz, vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen en mr. L. H. Slotemaker, directeur van de K.L.M. De naam van de alsnog aan te wijzen vertegenwoordiger van Suriname is nog niet bekend. De besprekingen zullen 19 maart in Washington aanvangen. Een prognose is moeilijk te maken. Wel is in kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de mening uitge sproken dat de onderhandelingen meer kans van slagen hebben dan de vorige. Een Italiaanse uitvinder heeft mee gedeeld, dat hij een grammofoonplaat heeft uitgevonden, die niet alleen mu- I ziek ten gehore brengt, doch bovendien j de uitvoerenden te zien geeft. En dat alles met een speciale draaitafel en een gewoon T.V.-toestel. De uitvinder. Antonio Bubbiani, een 29-jarige boekhouder, heeft zijn uit vinding gebaseerd op het principe van de „scanning unit" van de televisie. Zijn grammofoonplaat heeft twee „groeven" naast elkaar, al zijn het meer beeldstroken, zij het van mini male breedte: de ene is een gewone „sound track", de tweede is een „groef" van l-100e millimeter breed te, waarop het „beeld" is gefotogra feerd. Terwijl nu de plaat met grote snel heid (3.000 omwentelingen per mi nuut) draait, tast een foto-elektrische cel zowel het geluid als de „scanning line" af. Terwijl het geluid door de versterker en luidspreker ten gehore gebracht wordt, gaan de impulsen van de scanningline naar het beeldscherm. Bubbiani zegt, dat de fabricage van dergelijke grammofoonplaten zeer goedkoop kan zijn, en dat een plaat van 39 cm niet meer dan (omgere kend) 9 gulden behoeft te kosten. De draaitafel, die nodig is, zou ongeveer 300 gulden gaan kosten. Het systeem is volgens de uitvinder nog niet volmaakt, want op het ogen blik is de maximale speelduur 3 minu ten. De 9.000 omwentelingen, die de plaat in die tijd maakt, betekenen im mers 9.000 „windingen" van de twee naast elkaar liggende groeven. De uit vinder meent echter, dat het mogelijk is, een nog fijner filmkorrel te gebrui ken voor de opname, zodat de groeven nog smaller kunnen worden. (U. P.) Het ging allemaal wonderlijk goed en voorspoedig bij de tunnelbouw in Velsen. Eerst aan de zuidkant van het kanaal een bouwput van maar even 27 meter diep de grond in, daar na aan de noordkant hetzelfde. De diepste bouwput, tot nu toe ooit in Ne derland gemaakt. Je liep daar beneden in de bouwput en dan kon je hoog bo ven je hoofd de zeekastelen over het Noordzeekanaal voorbij zien varen. Beneden geen spatje water op de grond en een eind boven je schepen op een kanaal, dat zo tegen de 15 me ter diep water bevat. De technici staan voor niets. En nou ineens is daar zo'n geniepig bronnetje versche nen. Water, dat zo maar uit de grond opborrelt. 25 Kubieke meter per uur, dat wil zeggen 25.000 liter per uur. Het is een tegenslag. Maar dan een, die men eigenlek al veel eerder voor mogelijk had gehouden. Het komt er dus op neer, dat de deskundigen nu min of meer toegeven, dat zjj het al die tjjd vreemd hebben gevonden, dat het allemaal zo voortreffelijk ging. En natuurlijk vinden zij het niét leuk, dat er bjj het scheiden van de markt zo'n nare strubbeling is opgetreden. Er zjjn hoge autoriteiten bij gehaald, het is aanvankelijk wat gebagatelliseerd en zelfs anders voorgesteld dan het in werkelijkheid was. Maar als de bron- bemaling in staat is 3.000 kubieke me ter water per uur uit de bouwput te staan, dan maken 25 kubieke meters meer of minder niet zo'n groot ver schil. En de mensen werken dus even rustig door daar diep in de grond. Ze zijn heus niet benauwd, dat elk ogen blik het water van het Noordzeeka naal zich als een lawine over hen uit zal storten. Arbeiders en technici ondervinden enige hinder van het water. Het werk vindt echter normaal voortgang. Al dus de laconieke mededeling van rijks waterstaat Ze gaan door, de mannen, die sedert enige jaren in Velsen hun gigantisch werk diep in de aardschoot verrichten. Van het midden van het kanaal uit hebben zij eerst naar het zuiden toe de dubbele autotunnel en de spoorwegtunnel moot voor moot ge bouwd. En terwijl aan die kant de tunnels boven de grond uitkwamen, begon het werk van Beverwijk af naar het kanaal toe. Van het noorden uit steeds dieper de grond in. En nu zit ten ze weer op het diepste punt. Van de dubbele autotunnel ontbreken nog maar twee moten. Voor de ene moot staat de bekisting al. Het be- tonstorten kan beginnen. De dan nog ontbrekende moot volgt direct daar na. Van de spoorwegtunnel moet nog een dikke vijftig meter gestort wor den. Maar ook dat gaat in een snel tempo. In de zuidelijke autotunnel wordt de dubbele spoorbaan al ge legd. Het eerste werktreintje is maan dag de tunnel ingedoken, een kleine loc had de primeur. Het werk vindt immers normaal voortgang. Nog een korte tijd en de bouwput kan weer dichtgegooid. Niet zonder meer. Op 16 meter diepte is een klei laag doorbroken, die grondwater en spanningswater gescheiden houdt. Die laag moet weer hersteld worden om de drinkwatervoorziening, de schei ding tussen zoet en brak water veilig te stellen. Dan zullen de pompen een voor een verdwijnen. Het kanaal zal zijn vergrote breedte krijgen. Over een half jaar zal het bekeken zijn. Want een onverwachte wel ten spijt, de peildatum om het werk klaar te hebben is zaterdag 28 september. En bij de waterstaat zijn ze mannen van hun woord. Wel of geen wel. op het gebied van het onderwijs de grenzen wel eens overschrijdt. O.a. had men hierbij op het oog de pedagogi sche centra in 's-Gravenhage en En schede en de consulent voor tekenen te Amsterdam. Voor wat betreft de in houd van het onderwijs meenden zij, dat meer aandacht zou moeten worden geschonken aan aspecten als: eerbied voor het gezag, bereidheid het alge meen welzijn te nemen voor wat het is, zonder dit te vereenzelvigen met groepsbelangen, kennis van rechten en plichten van de staatsburger e.d. Er valt, zo meenden zij, in dit opzicht wel iets te leren van de V.S. Ook t.a.v. het hoger onderwijs wordt verwezen naar de V.S., waar reeds lang een vak „pu blic administration" bestaat. Een on derzoek naar de mogelijkheid om ook in Nederland een zelfstandig leervak „bestuurskunde" in te voeren, achten vele leden gewenst. Hoe denkt de mi nister hierover? vragen zij. Algemeen is de aandrang vanuit de Kamer voor een opvoering van het scholenbouwprogramma. Men had in dit verband met voldoening geconsta teerd, dat voor dit doel op de begro ting een belangrijk hoger bedrag is uit getrokken. Het is opmerkelijk, dat verreweg het grootste deel van de senaat zich niet rechtstreeks uitspreekt voor een verhoging van de lerarensalarissen, al merken vele leden op. dat een ver betering van de financiële positie van invloed zal zijn bij het bestrijden van het tekort aan bevoegde leraren. Ove rigens beperkt de Kamer zich in hoofdzaak tot een klacht over het slechte functioneren van het georga niseerd overleg. Hiermede hangen ook samen de reacties die worden opgewekt bij de -hans door minister Cals gevolgde methode van gedeelte lijke salarisherzieningen. De toelating van bezitters van mid delbare akten tot de universiteit wordt door zeer vele leden verdedigd. Deze toelating zou volgens hen zo kunnen worden geregeld, dat het vak, waarin een volledige bevoegdheid is verkregen, het hoofdvak van de universitaire stu die wordt. In de hoofdstraat te Amstenrade is donderdagmiddag even na drieën een zware tientons vrachtauto, beladen met dakpannen, tegen een L.T.M.-autobus met mijnwerkers gebotst. Bq deze bot sing werden vier personen vrij ernstig gewond. De 25-jarige chauffeur van de vrachtauto moest in levensgevaarlijke toestand in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. Drie mijn werkers, inzittenden van de autobus, allen uit Sittard, werden eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur van de autobus liep merkwaardigerwijze slechts lichte ver wondingen op, ofschoon de voorkant van de autobus zwaar werd gehavend. Ook de vrachtauto werd zeer zwaar be schadigd. De botsing geschiedde toen de vrachtauto een geparkeerd staande luxewagen wilde passeren en daarbij iets te veel naar links uitweek. De chauffeur van de autobus, die nog een botsing trachtte te vermijden, remde uit alle macht. De bus slipte en vloog tegen de vrachtauto op. Gezien de gro te ravage mag het een wonder heten dat van de meer dan dertig autobus passagiers, allemaal mijnwerkers van Staatsmijn Emma, er slechts drie wer den gewond. (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer is ernstig ontstemd over het verslag,' dat een radioreporter heeft gegeven over de beëdiging van de nieuwe leden der Tweede Kamer, tn het voorlopig verslag op de begro ting van o„ k. en w. wordt door vele le den ernstig bezwaar gemaakt tegen de uitdrukking „formaliteit," welke in dit verband werd gebruikt. Het zou ge wenst zijn, dat de minister er bij de omroepverenigingen op aandringt dat dergelijke kwalificaties worden verme den en dat bjj zulke plechtigheden en ook tijdens het spelen van het Wilhel mus het verslag wordt onderbroken. Het verkeersonderwijs zal, als onder deel van het vak aardrijkskunde, op de lagere scholen verplicht in het leerplan worden opgenomen. Dit is door minis ter Cals thans voorgesteld in een wijzi ging van de L.O.-wet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3