Groentehandelaar doorgereden na aanrijding „onder invloed" Boeiend en gevarieerd programma op Haarlemse Interscholaire .Wat kunnen katholieken en protestanten doen voor de eenheid S Agenda Haarlem evins Openbare leeszaal Heemstede trekt meer belangstelling óp de tong COGNAC REMY MARTIN Ter camouflage van alcoholgebruik stuurde hij zijn broer naar de politie om bloedproef te laten afnemen De r.-k. H.B.S. in de Bollenstreek Pianorecital Robert Weisz Het motel bij de Veiser tunnel Declamatie - - dans H. Grimberg overleden Biljarten om de „Wilhelmina"- beker Aantal lezers katholieke afdeling iets teruggelopen V.S.O.P. 'fa* MAKtt** VRIJDAG 8 MAART 1957 PAGINA t» HAARLEMSE RECHTBANK Binnenkort eigen gebouw Rechter benoemd Noordhollands Philhar- monisch Orkest Burgerlijke Stand Haarlem Volgende week beslis sing over bouw vergunningen Oude dame aangereden Wandeltochten Een tot de laatste plaats bezette Stadsschouwburg heeft gisteravond genoten van de voordrachtsprestaties van enkele tientallen leerlingen van Haarlemse scholen in het kader van het Interscholair jeugd- toernooi. Prestaties die, wanneer men daarvoor de gepaste normen aan legt, veelal boven de middelmaat uitkwamen. Toen wij gisteravond huis waarts keerden hebben wij direct na thuiskomst de doos met pluimen voor de dag gehaald die wij ergens in een verloren hoekje van ons huis j hebben weggesloten en die alleen te voorschijn komt wanneer wij pluimen weg moeten geven. Sinds gisteravond is de voorraad flink geslonken. We zijn misschien te gul geweest, maar die gulheid zij ons vergeven, ze ker door hen die evenals wij genoten hebben van een kostelijke avond van voordracht, toneel en dans. Wegens de grote belangstelling voor dit onder deel van de Interscholaire waren de organisatoren genoopt een extra voorstelling in te lassen, die gistermiddag haar beslag gekregen heeft en waarvan het programma was samengesteld uit drie reeds vastgelegde Interessante bijeenkomst in de Open Deur programma s. Gemengd koor „Polyhymnia" hield jaarvergadering Films Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen Elkaar recht doen In „Hof van Holland" UW HAAR IS UW KROON MAISON C. 3. OERLEMANS Katholieke jeugd ter Stille Omgang Commissie „De Vrije Tijd" Katholieke afdeling Inbraak in Maerten van Heemskerkstraat opgelost Proefalarm II BLOEMENDAAL Bestuur buurtvereni ging Overveen actief Zeer oude uit het beste Cognac-gebied Beurs van Amsterdam Na een aanrijding met een in de Atjehstraat in Haarlem-noord gepar keerd staande auto was een 43-jarige groentenhandelaar, die zich gistermor gen te verantwoorden had voor de Haarlemse rechtbank, doorgereden. De aanrijding was een gevolg van het al coholgebruik van de groentenhande laar, die blijkbaar „nattigheid rook", want hij kwam, thuisgekomen, met zijn broer en compagnon overeen, dat deze Vanmorgen is men op de hoek van de Eerste Poellaan en de Laan van Rjjckevorsel te Lisse begonnen met het leggen van de fundamenten voor de semi-permanente school van de r.-k. H.B.S. voor de bloembollenstreek. Over enige dagen hoopt de aannemer dat Werk gereed te hebben. Op de funa- menten zal dan een prefab gebouw worden opgetrokken dat uit één groot en drie kleine lokalen bestaat. Aange nomen wordt dat het gebouw er binnen drie weken kan staan. Het is niet on waarschijnlijk dat reeds na de Paasva kantie de school in gebruik genomen kan worden. Verder mag redelijkerwijze worden aangenomen dat voor september het ge bouw met nog eenzelfde set zal worden uitgebreid. Deze verwachting vindt haar grond in het feit dat nu al re kening wordt gehouden met een leer- lingenaanwas van ongeveer honderd procent.Op het ogenblik telt de school dertig leerlingen. In een goed bezette gemeentelijke concertzaal gaf gisteravond de jonge Hongaarse pianist Robert Weisz een recital van Duitse roman- tische meesters. Hij heeft er met zijn grote pianistische gave, zijn feilloze techniek en diep doch beheerst gevoel een warm pleidooi voor gehouden. Er is kentering merkbaar onder sommige jonge kunstenaars, de Romantici wor den weer wat meer gewaardeerd, men behoeft zich niet bepaald meer te schamen als men de muziek van Schu mann mooi vindt en Brahms als nog iets meer dan een stroeve academicus beschouwt. Robert Weisz leverde een overtuigend bewijs dat Brahms sterk geladen muziek heeft geschreven met een somtijds sublieme melodiek, Schu mann werd onder zijn handen een ster ke belevenis van dynamische spannin gen, de Schubert-sonate op. 120 kreeg een parelende, soms jubilante vertol king, Mendelssohn deed met zijn Va riations sérieuses niet limonade-achtig aan doch presenteerde zich als een be hoorlijke wijn met een goed bouquet. De jonge, doch reeds grote pianist, mocht terecht een grootse ovatie in ontvangst nemen, waarop twee toegif ten volgden, waarvan vooral Mozart nog lang in de herinnering zal blijven. Mozart hebben we zelden zó mooi horen spelen. T. de Vr. Bij K. B. is benoemd tot rechter in de rechtbank te Haarlem mr. L. W. M. M. Drabbe. thans substituut-officier van Justitie in het arrondissement Amster dam en rechteT-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem. Dinsdagavond 12 maart zal het acht ste concert gegeven worden in de serie D van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest voor de eerste maal in Haarlem onder leiding van de nieuwe dirigent Henri Arends. Solistische me dewerking verlenen de pianiste Nicole Henriot, die sinds 1946 herhaaldelijk in ons land met het Concertgebouworkest en met de andere voorname orkesten heeft geconcerteerd. Het concert wordt geopend met het Concerto Grosno, no. 10 van G. F. Han del, waarna ter herdenking van de tien de sterfdag van Willem Pijper zes Ada gio's van deze componist zullen wor den uitgevoerd. Vervolgens wordt de Symphonie in Es grote terts van W. A. Mozart uitgevoerd. Na de pauze is Ni- cole Henriot de soliste in het Piano concert no. 1 van G. I. Tschaikofsky. Advertentie v.a. f 34.50 p.p ZIJ ZIJN IN DE WOLKEN NET HUN CONSTANT VERLOVINGS RINGEN 7 GEBOREN: A. M. Heilker-Klitsie, r-'' A: J- van Wooning-de Bie, z.; A. v ,,vV"er-C)0sterveer, d.; e. P. van Alt- \nit,Van Riet, d.; L. M. J. Blaauw-van d.; s. H. van Norden-Schaal- i ïV B. van Klinkenberg-Polak, p' Vergnes-Luiting, d.; S. Chr. den> 2 dochters. ONDERTROUWD: J. W. Smith en Lubbers. GETROUWD: p. Blokker en G. M. van Luyken; S. G. Hoekstra en J. G. S5H,A A- van der Meij en W. Kniep. OVERLEDEN: A. L. van der Meij, 47 j. Kamperlaan; T. Paulen-de Vos, 89 j. Maerten van Heemskerkstraat; J. T. J. „aar®"van Duren, 36 j. Kamperlaan; A. H. M. de Jong, 75 j. Orionweg; M. M. Donker-Schorer, 44 j. Oosterstraat. „nuchter" zijnde de schuld van de aan rijding op zich zou nemen en zich bij de politie zou melden. De politie nam de nuchtere broeder een bloedproef af, die uiteraard niets abnormaals aan toonde. „Man, je stinkt naar de drank", zei de eigenaar van de aangereden auto, toen de 43-jarige groentenhande laar kwam vertellen, dat zijn broer een aanrijding had gehad en dat hij de schade onderling wilde regelen. De eigenaar van de beschadigde auto, die de politie reeds had gewaarschuwd, stonk niet in het verhaal van de groen tenhandelaar, en zo kwam de ware toe dracht tenslotte aan het licht. Bij de behandeling van de zaak ver telde de verdachte, dat hij „van de zenuwen" zou zijn doorgereden. Hij had vier pilsjes gedronken en tegen de eige naar van de aangereden auto gezegd, „Man, je bent toch ook jong geweset!" Ter camouflage van zijn alcoholgebruik had hij zijn broer zich bij de politie laten melden, uit angst, dat hem de rij bevoegdheid zou worden ontzegd. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste wegens het rij den onder invloed 15.boete of der tig dagen, en voor de aanrijding en het doorrijden hierna een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. Silvain Groen, be pleitte clementie. Donderdagmorgen 21 maart zal de rechtbank vonnis wijzen. Volgende week zal beslist worden over de vergunningen die nodig zijn voor de bouw van het motel „Meerwei- de-IJmond", dat zal moeten verrijzen bij de noordelijke uitgang van de Vel- ser tunnel. Luidt de beslissing gunstig, dan zal eind april begonnen kunnen wor den met de bouw van het restauratie gedeelte. Het motel is een ontwerp van een architectenbureau uit Voorburg. Het bevat, behalve een restaurant voor tachtig bezoekers met aansluitend ter ras, dat uitzicht biedt op de tunneluit gang, een snackbar en 24 tweepersoons logeerkamers. Deze zjjn, evenals het rustlokaal voor vrachtrijders, gelegen op de eerste etage onmiddellijk boven de garages. Twaalf logeerkamers heb ben een keukentje, waar de logeergast zijn eigen potje kan koken. Boven het restaurant zijn enkele vergaderzalen geprojecteerd. De kosten van het pro ject worden geraamd op driekwart mil joen gulden. Om kwart over zeven gisteravond reed een 17-jarige wielrijder op het Kennemerplein een 80-jarige voetgang ster aan. Beiden kwamen te vallen. De oude dame werd met een zware hersen schudding en een diepe hoofdwonde naar de Mariastichting overgebracht, de jongeman had een gekneusde rech- terelleboog opgelopen en kon na be handeling in het ziekenhuis St. Joannes de Deo naar huis terugkeren. Het wandelseizoen 1957 wordt het ko mende weekeinde in de provincie Noord- Holland ingezet met voorjaarswandel tochten over afstanden van tien en twin tig kilometer. In het toaal kan men van dertien plaatsen in de gemeente uit aan deze tochten deelnemen. 9? Het was gisteravond eerst een passen en meten in de „Open Deur" aan de Gierstraat maar tenslotte waren de vele aanwezigen toch gezeten én kon pater B. Sluis O.F.M. bij het grote gezelschap dr. H. van der Linde, Ne derlands Hervormd predikant te Middel burg inleiden die zou spreken over het onderwerp Wat kunnen katholieken en protestanten voor de eenheid doen?" Spr. stelde allereerst vast dat wan neer katholieken en protestanten gaan disputeren over zaken van geloof en godsdienst dit vaak gebeurt met hete hoofden en koude harten Men kan ech ter ook de aandacht gevestigd houden op alles wat vereent In die sfeer met de gedachten ge richt op de Una Sancta wilde dr Van der Linde antwoord geven op de vraag wat naar de mening van protestanten ontbreekt aan de katholiciteit van ka tholieken. De dienst van het woord bijvoorbeeld zou een protestant bij de katholieken wat groter en beter willen zien waarbij spreker overigens erken de, dat de te grote nadruk bij de pro testant op het woord feitelijk leven is op één long. De verbinding van woord en sacrament leek hem wèl zo juist: dit is leven op twee longen. De Kerk, zo betoogde hij, is een ge leed lichaam; er zjin ambtsdragers, maar ook leken. En het uur der leken heeft thans geslagen. Als er van een De voorstelling van gisteravond telde twee hoogtepunten: het optreden van vier leerlingen van het Jac. P. Thijsse- lyceum in een fragment uit het toneel stuk „Happy en Glorious" van Lauren ce Housman en dat van zeven leer lingen van het Coornhertlyceum, die een fragment speelden uit „Waar hel kruis staat" van Eugene O'Neill. De leerlingen van Jac. P. Thijsse speelden de Engelse tekst met een voortreffe lijke uitspraak en een vaardige rol- kennis. Alle vier lieten zij daarbij uit stekende staaltjes toneelspel zien. Ook de Coornherters blijken iets van to neelspelen te weten. O'Neill mocht wen sen, dat al zijn stukken met zoveel span ning en dramatische bewogenheid ten tonele werden gebracht. Het cabaretje van enkele leerlingen van Sancta Maria en het Mendelcollege bleek een experiment, dat niet in alle opzichten het gemiddelde van de avond haalde. Wij hebben verder genoten van de solisten, die werk van C. S. Adema van Scheltema, Clara Eggink, H. C. An dersen, Jan Prins, Annie M. G. Schmidt, Albert Helman, Aart van der Leeuw, Antonie Donker, Vondel en van de dichters van „Ik was een- kint, soo kleynen kint" en „De sproke van Beatrijs" alle eer aandeden. De een wat minder dan de ander, maar allen toch op een ontwapenende, charmante en toegewijde manier, die tot bewonde ring en waardering noopte. Alleen één ding: wie leert die kinderen schouwen? Zij keken niet, wanneer zij hun vers of gedicht voordroegen, neen, zij schouwden over de hoofden van de mensen in de zaal heen. Laten de le raren Nederlands hun leerlingen kijken leren, kijken naar de mensen, wie zij iets te vertellen hebben De danseresjes van Sancta Maria, de Th. M. Ketelaarschool en het Ken- nemerlyceum deden het leuk. The beau tiful bathing girls dansten op de mu ziek van een tritsch-tratsch-polka van Johann Strauss een grappig niemen dalletje, terwijl een leerling van de H.B.S. voor meisjes een voortreffelijk staaltje danstechniek ten beste gaf en daarmee van een bijzonder talent ge tuigde. Een moedige en levendige crea tie met gevoel voor de zuivere lijn gaf een leerling van het Jac. P. Thijsse- lyceum van de dans, die Furiant ge heten was, terwijl een leerlinge van de Bronsteeschool liet zien tot welke hoog te de gemiddelde leerling van een ballet klas komen kan. Zij beheerste in de dans „Fantasie" haar stof goed. Leer lingen van de I.V.O.-school tenslotte dansten op de muziek van Joegosla vische volksliederen een aantal rei- Woensdagavond hield het gemengd koor „Polyhymnia", na een vergade ring van het „Polyfonds", zijn 57ste jaarvergadering. Uit de verslagen van beide secretarissen en penningmees ters bleek, dat „Polyhymnia" met haar nevenorganisatie, zich mogen verheu gen in een gezond verenigingsleven. Voorzitter Zonneveld noemde het een unicum in het verenigingsleven, dat „Polyhymnia" een secretaris heeft die reeds onafgebroken gedurende 57 jaren zijn jaarverslag kan uitbrengen. Het uit zeven leden bestaande bestuur der ver eniging werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature van secretaris van het „Polyfonds" werd voorzien door de benoeming van de heer G. de Korte. Met een opwekking van beide voorzitters aan de leden om hun beste krachten in te zetten voor het koor en in het bijzonder voor het op 24 april in de Bagijnehofkapel met, medewer king van het Jongedameskoor „Clema tis", dirigente mej. A. Bonarius en het Dubbelmannenkwartet Harmonie te ge ven concert, werd de goed bezochte ver gadering besloten. dansjes, die door een van de meisjes ingestudeerd waren. Aan het begin van de avond heeft wethouder D. J. A. Geluk in een aar dig toespraakje een fraaie pluim gesto ken op de hoed van de heer H. Elsinga, die om gezondheidsredenen zijn functie als algemeen secretaris van het Inter scholair Comité na tien jaar heeft moe ten neerleggen. De heer Geluk liet zjjn dankwoord vergezeld gaan van een ge schenk, terwijl mevrouw Elsinga een kleine bloemenhulde werd bereid. Eer der had wethouder Geluk er zijn vreug de over uitgesproken, dat zovele offi ciële genodigden, onder wie de burge meesters van Heemstede en Zandvoort, raadsleden en onderwijzend personeel, I van hun belangstelling blijk hadden ge- geven. Hns. In Haarlem is, 96 jaar oud, overleden de heer H. J. Grimberg, gepénsioneerd officier-machinist der eerste klasse bjj de Marinestoomvaartdienst. De over ledene werd 11 februari 1861 geboren te Den Helder en werd te Hellevoet- sluis opgeleid aan de Machinistenschool. Daarna trad hij in dienst van de konink lijke Marine. Sinds 1911 was de heer Grimberg gepensioneerd. Jarenlang heeft hij gevaren in het toenmalige Nederlandsch-Indië. Hij was onder meer hoofd van de machineka mer van de „Noord-Brabant", een hal ve eeuw geleden het nieuwste en mo dernste schip van de marine, dat de Nederlandse regering naar Australië zond voor een grootse en internationale vlootrevue, die gehouden werd ter ge legenheid van de instelling van de Com monwealth of Australia. CINEMA PALACE: Oklahoma, 14 j., 1.45, 4.15, 6.45, 9.15. FRANS HALS: Alarm in de Pacific, 14 j„ 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: 2.30, 8. LIDO: Je kunt 't haar niet kwalijk ne men, 18 j„ 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De blonde heks, 18 j., 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zondag in de avond voorstellingen Helena van Troje, 14 jaar. Vr. 8.15, za. en zo. 7, 9.15. Za. 2.30 en zo. 2, 4.15: On moonlight bay. Ma. en di. 8.15 Picnic, 18 jaar. Wo. en do. 8.15: De vader van de bruid, alle leeft. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXYtot en met zo.: Blake helpt een handje, 18 jaar. Ma. tot en met do.: De onderwereld van Montmartre, str. volw., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15. STUDIO: Marie Antoinette, 18 j.. 2.15, 7, 9.15. Zo.' 2, 4.15, 7, 9.15. Vrijdag 8 maart Stadsschouwburg: Het Rott. Toneel met De volle waarheid (voor G. en W.) 8 uur. Zaterdag 9 en zondag 10 maart Stadsschouwburg: Julia. Een vrij boeiende toneelbewerking van de roman „Theater" van Somerset Maughan. Het verhaal speelt in de Parijse toneelwereld. Het Nieuw Ne derlands Toneel Gezelschap geeft er onder de regie van Frits van Dijk een charmante vertolking van, met Rie Gilhuys en John Gobau in de hoofdrollen. De wel eens wat al te lichtzinnige toon waarin het stuk ge schreven is, doet ons een voorbehoud ma ken. Voor jonge mensen is het geen ge schikte kost, 8 uur. Maandag 11 maart Stadsschouwburg: De vrouw met het ro de haar. Een psychologische thriller die al leen maar naar is. Er wordt een beetje de spot gedreven met huwelijkstrouw en lief de. Louis Borel regisseert de voorstelling slecht en speelt een der hoofdrollen nog slechter. Wel wordt -er goed gespeeld door Andrea Domburg en Ton Kuyl, 8.15 uur. Dinsdag 12 maart Stadsschouwburg: Julia, door Nieuw Ne derlands Toneel-Gezelschap, 8 u. (Abon. C.). Donderdag 14 maart Stadsschouwburg: Toneelvereniging Gijs- bert Japicx met ,,De Scoayer" (dil.8 u. Vrijdag 8 maart Concertgeb.: Concert Mannenkoor Cae- cilia onder leiding van Nico Hoogerwerff, met medewerking van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, Albert de Klerk, orgel, Jan Sevenstern, fluit. Anton de Boer, piano en David Hollestelle, bas-bariton, 8 uur. Zondag 10 maart Concertgebouw: Kunstkring Apollo: concert en cabaret, 8 uur. Maandag 11 maart Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, van 15.30 u. tot 16.30 uur. Dinsdag 12 maart Concertgebouw: N. Ph. Orkest. Achtste concert serie D onder leiding van Henri Arends. Solist: Nicole Henriot, piano, 8.15. Woensdag 13 maart Concertgebouw: Pauzeconcert door Piet Kee, 12.30 uur. Jeugdkoor Inter Nos concerteert onder leiding van Jan Booda, met medewerking van Emmy van Eden, 8 uur. Donderdag 14 maart Concertgebouw: Orgelconcert door Al- bert de Klerk, 8 uur. Vrijdag 8 maart Kennemerlyceum: Simon Carmiggelt houdt causerie ten bate van de stich ting Haarlemse kinderbewaarplaats, 8 u. Zaterdag 9 maart Concertgebouw: Kleinkunstavond Rijks kweekschool, 8 uur. Maandag 11 maart Frans Halsmuseum: Kadermiddag Inter diocesane katholieke middenstandsbond. - Onderwerp „Middenstand en toerisme", 2 u. Woensdag 13 maart Stadsschouwburg: Interscholair jeugd- toernooi. Dans, voordracht en toneel, 14 en 19.30 uur. Donderdag 14 maart Cinema Palace: Volksuniversiteit waar in opgenomen H.K.G. Film: „Escalier de service", 9.15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 18 uur, behalve 's ma en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse schooi 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—15 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse Schooi van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken:. Geopend van 10—16 uur, zondag van 13—16 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum: Geopend van 912.30 en van 1.304 u. Maquette tijdelijk in re paratie. Galerie Espace: Tentoonstelling van teke ningen, gouaches en aquarellen van Ber- tini, Buchheister, Hundertwasser, Schul- tre e.a. Dag. geopend van 1117 uur (tot 10 maart). Huis van Looy: Tentoonstelling van Inter scholair Jeugdtoernooi Haarlem 1957. Te kenen, handwerken, handenarbeid en fo tografie. Geopend dag. van 9—17 uur en van 19.30 tot 22 uur; zond. van 14—17 uur (tot 17 maart). binnenkerkelijk anticlericalisme sprake is, dan is dat een gezond verschijnsel. De leek moet in deze samenleving veel meer dan vroeger de verkondiger van de waarheid zijn. Vanzelfsprekend neem de leiding beslissingen, maar de leek moet daarbij gehoord worden. Als pre dikant zou dr. Van der Linde niet graag het advies van zijn kerkeraad missen. Evenmin het advies van de leken, als hij katholiek zielzorger zou zijn. Waar om zou een pastoor als een absoluut monarch moeten optreden, en niet als een constitutioneel vorst? Dr. van der Linde bracht vervol gens de plaats van de vrouw in de Kerk ter sprake. Het leek hem op zijn minst twijfelachtig, of de vrouw voor een ambt in de Kerk in aan merking komt. Hoe kan zij, zo vroeg hij zich af, Christus vertegenwoordi gen als voorzitter bij de Eucharistie viering? Het leek hem theologisch onmogelijk en bijbels niet te verant woorden. Zoals te verwachten was, sprak spre ker de wens uit, dat de roomse broe ders zich wat meer verdiepen in de H. Schrift, een noodzakelijke levensvoor waarde, welke de protestanten moeten blijven nakomen. Schriftlezing en huis- dienst moeten de katholieken zich nog eigen maken. Ten aanzien van het kerlied was dr. van der Linde ervan overtuigd, dat er bij voorbeeld in het Lutherse koraal, het Anglicaanse kerklied en in de ge zangen van de kerkgenootschappen in Amerika goudkorrels liggen verborgen, welke een algemeen kerkelijk gezan- genboek zouden sieren. Dr. van der Linde merkte verder op, dat men bij de bestudering van de ge schiedenis hun, wie men eeuwenlang onrecht heeft aangedaan, recht moet gaan doen. Protestantse en roomse ge schiedenisboekjes gaan vaak aan het euvel der eenzijdigheid mank. Zonder zijn theologische waardering overboord te zetten, moet men het goede zien bij de anderen, dit niet verdoezelen en beslist niet verkeerd uitleggen. Veel ver wachtte spreker daarom van een insti tuut, dat misverstanden uit de wereld zou helpen, een college van protestan ten en katholieken, dat bepaalde kwes ties officieel en met kennis van zaken uit de doeken zou doen. Dr. Van der Linde besloot zijn cau serie met enkele opmerkingen over de verdraagzaamheid, waarhij he opmerk te, dat vrijheid van geloof vrijheid van getuigenis insluit. Toen spreker gevraagd werd, of hij niet dacht, dat het gebed het voornaam ste middel was om de Una Sancta-ge- dachte ingang te doen vinden, antwoord de hij, dat bidden heel goed is, maar dat werken daarvoor geen kwaad kan. Pater Sluis sprak een slotwoord en wekte de aanwezigen op tot bezinning op de volle actualisering der eigen ka tholiciteit. Ongecorrigeerd) In het biljarttoernooi om de „H'ilhel- mina"-beker schitteren de facetten van het nobele spel slechts bij uitzondering. Er ligt geen glans over de gedemon streerde kleinspelkunst, voorzover men daaraan toekomt. Het toernooiveld is overigens zeer gemêleerd, er spelen la conieke „makers mee met op ieder moment de energie voor een „demar rage", maar ook volslagen systeem biljarters, die in hun constructies schoonheid trachtten te leggen en voor wie iedere irritatie fataal kan zijn. De balans van gisteravond kan even als die van de eerste avond geen ont zag inboezemen. Dickmann toonde in z(jn eerste partij van dit toernooi een geconcentreerde slagvaardigheid, waarop Lunenburg geen repliek wist. Met een goede serie van 77, aangeezt met de hem eigen elegante touché, liet Dickmann zijn tegenstander, die tevens concurrent was, ver achter zich: 300 om 206. Het moyenne van de D.E.S. crack: 16.66, werd door de dankbare biljartliefhebbers hartelijk toegeklapt, maar voor de kenners was er nog niet veel te waarderen geweest. Op de an dere tafel stond Jan Willemse op zijn gemak een „lekker" partijtje te spelen tegen de geheel van slag zijnde Witte- koek, die met een reeks van twintig, moeizaam bijeengegaard, zonder een ogenblik tot een pure rappel te komen al tevreden was. Jan Willemse dus scoorde zorgeloos met in zijn achter hoofd de veilige waarborg dat zijn te genstander hem toch niet zou kunnen inhalen. Een serie van 87, een nuttige mélange van stevige carambolage via de banden en accuraat klein spel, uiter aard vol correctiestootjes, maar ook ge tuigend van fantasie en techniek. Een belangrijk duel was dat tussen Doves en Dickmann, twee gevoelige caramboleurs met de esprit om een kaarsrecht spoor naar de finish te trek ken. Dickmann begon tamelijk sterk, of beter: Doves startte slecht. Om streeks de 150 lag de D.E.S. man nog vele punten voor, maar daarna bleek zijn pantser niet zwaar genoeg om de onstuimig opdringende Doves van de overwinning te houden. J. Willemse 300 21 87 14.28 2 J. Wittekoek 142 21 24 6.76 0 p. Dickmann 300 18 77 16.66 2 R. Lunenburg 206 18 35 11.44 0 K. Meyer 300 21 75 14.28 2 J. Wittekoek 70 21 16 3.33 0 J. Doves 300 20 82 15.00 2 P. Dickmann 275 20 50 13.75 0 Advertentie MITS GOED VERZORGD. Wij brengen u de nieuwste Permanent- Wave en de nieuwste kleurspoelingen, welke het verven overbodig maken. Haaronderzoek gratis. PERMANENT-WAVE vanaf 12.50 Gierstraat 69, Haarlem, Tel. 21736 De gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek te Heemstede mag zich in een steeds grotere belangstelling ver heugen. Blijkens het jaarverslag over 1956, dat vandaag verschenen is, is het aantal ingeschreven lezers gestegen van 3163 in 1955 tot 3392. Er werden 124.015 boeken uitgeleend, terwijl het aantal bezoeken aan de leeszalen op liep tot 10.997, een stijging van ruim driehonderd. Het aantal ingewerkte boeken steeg van 21.711 tot 22.509. Daaronder bevonden zich 3823 jeugd- goeken. Op deze jeugdboeken, opgesteld in een ruimte tussen de algemene en katholieke afdelingen, werd in de twee de jeugdboekenweek de aandacht van de volwassenen nog eens extra geves tigd door een tentoonstelling van India nenboeken in de bibliotheek der volwas senen. Deze expositie was door de kinderen van de jeugdbibliotheek met Indianentekeningen en -voorwerpen op geluisterd. Het resultaat van de ten toonstelling is geweest, dat sommige ouders, die tot nog toe volstaan hadden Van de zijde van het districtshoofd kwartier der Katholieke Jeugdbewe ging in Haarlem wordt ons het volgen de meegedeeld: „Als een machtig leger trekken de katholieke mannen dit jaar ter Stille Omgang om Gods hulp af te smeken voor de Kerk der Stilte. Is er in deze tijd wel een indrukwekkender intentie mogelijk ?Verbonden met onze vervolg de broeders in het Geloof willen wij, vooral in deze Vastentijd, gaarne het offer van onze nachtrust brengen om in een stille bedetocht voor hen te bid den. Op 24 maart a.s., de derde Omgang nacht, zal ook de jeugd naar Amster dam trekken om zich in de onafzien bare rijen van biddende mannen te scharen. Alle jongens van 12 jaar en ouder kunnen hieraan deelnemen. Ze moeten zich opgeven bij de aalmoeze nier of jeugdleider van hun parochie. De reis naar Amsterdam wordt per bus gemaakt en de totale kosten bedragen 1,50. 's Nachts om 1 uur zal in de kerk van de H. Johannes de Doper in de Amsterdamstraat een kort lof worden gehouden. Daarna wordt naar Amster dam gereisd, de Stille Omgang ge maakt en het H. Misoffer gevierd. Om uiterlijk half zeven 's morgens zijn de jongens weer in Haarlem terug. De jeugdleiders kunnen de nodige kaarten (gezamelijk per parochie) ver krijgen bij de heer J. A. Smit, Gen. Cronjéstraat 128, Haarlem, uitsluitend op vrijdag 22 maart a.s. Wij vertrouwen, dat de ouders hun jon gens zullen aansporen zich voor de Stille Omgang op te geven". Om misverstand te voorkomen zij medegedeeld, dat de bijeenkomst van de r.-k. commissie „De Vrije Tijd", niet vanavond, maar vrijdag 15 maart gehouden wordt in het St.-Vincentiusge- bouw aan de Zoetestraat. Rector J. van der Zalm uit Alkmaar spreekt dan over „Het leven van Maria" en vertelt over een reis door Oostenrijk. met het meenemen van een kinder boek op hun eigen abonnement, voor hun kinderen een abonnement mee brachten. Door het gezamenlijk werken aan de tentoonstelling werd er weer eens ander contact gelegd tussen de kinderen en de jeugdbibliotheek, zoals dat ook het geval is door het regelmatig vertellen van een verhaal voor de ver- bijeenkomsten werden gemiddeld door schillende leeftijdsgroepen. Die vertel- bijeenkomsten werden gemiddeld door 65 kinderen bezocht. In oktober van het vorig jaar werd de bibliotheek door een groep van ruim dertig Nederlandse bibliothecarissen, die zich van de gang van zaken in Heemstede op de hoogte hebben ge steld. Met gevoelens van spijt wordt het vertrek van mejuffrouw Th. van Andel in het jaarverslag gememoreerd. Na het behalen van haar directeursdi ploma werd zij als leidster van het filiaal Oost van de Haarlemse stadsbi- bibliotheek aangesteld. In het afgelopen jaar kwam er een vrij belangrijke wij ziging in de salarisschaal voor het per soneel tot stand, hetgeen reeds direct tot enige verhoging van de salarissen aanleiding gaf. In 1956 werden in het uitleenbureau van de algemene afde ling kleine tentoonstellingen over uit eenlopende onderwerpen gehouden. Uit de nadere specificaties van het verslag blijkt, dat het aantal ingeschre ven lezers van de katholieke afdeling in het verslagjaar is teruggelopen van 525 en 486. Bij de jeugdafdeling ston den 516 lezertjes ingeschreven (vorig jaar 488). De bibliotheek voor volwas senen van de katholieke afdeling be zat aan het einde van het verslagjaar 3914 boeken, de jeugdafdeling 432. Ver der bezit de katholieke afdeling abon nementen op vier dagbladen, op veer tien weekbladen en op twee en twintig maandbladen. Voor de algemene afde ling zijn deze cijfers acht, vier en vijf tig en zeven en tachtig. In het afgelopen jaar werd een be gin gemaakt met de aanleg van een getypte kaartcatalogus voor de lezers van de katholieke afdeling. De roman catalogus werd voltooid en werd in een oplaag van vierhonderd exempla ren uitgegeven. Tenslotte maakt het verslag er gewag van, dat het aan tal uitgeleende boeken in de katho lieke afdeling 36.168 bedroeg. In ver gelijking met vorig jaar een teruggang van elf. De politie heeft twee Haarlemmers aangehouden, 19 en 23 jaar oud. die bekend hebben in de nacht van 30 no vember op 1 december in een woning aan de Maerten van Heemskerkstraat te zijn geweest, waar zij een bedrag van 1600 wegnamen. Voorts bekenden zy een poging tot inbraak in een eter- niet-fabriek aan de Spaarnwouderstraat, welke niet bij de politie is gerapporteerd. Zij stalen tenslotte nog elf gulden uit de Haarlemmer Oliefabriek aan de An- thoniestraat, waar zij zich door inklim ming toegang verschaften. Beiden zijn vandaag voor de officier van justitie geleid. -wr -w i <m (De In deze rubriek geplaatste BRIE VE N VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem Ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Ik las in uw blad het ingezonden stukje onder het opschrift „Proef alarm" Mijn bezwaar tegen het proefalarm is dat het gesteld is op een verkeerd uur, namelijk om 12 uur (elke eerste maandag van de maand) Hoeveel honderden mensen zullen er zijn die nachtdienst hebben gehad en die om 12 uur nog in een diepe „nacht rust jijn om krachten te verzamelen voor de komende dinsdagnacht? Ik denk aan de continu-arbeiders, brand weer, aan de mensen bij de posterijen, telefoon en telegraaf, aan verpleegsters en verplegers, aan de politie (waartoe ik zelf behoor) enzovoorts. Waarom dit proefalarm niet gesteld op 16 uur of anders mijnentwege op 4 uur 's nachts? (Dit laatste om goed te laten uitkomen wat ik bedoel) L VAN DER NOORT NASCHRIFT: Het proefalarm dient te worden gesteld op een uur waarop het naar verhouding de minste last veroorzaakt. Daarom is 4 uur 's nachts evident een onredelijk uur en is 12 uur overdag een beter tijdstip. Maar zou 4 uur in de middag niet nog beter zijn dan 12 uur? Onze inzender suggereert het. Wij zijn het met hem eens-Red. L. van der Noort. Caninefatestraat 38 Haarlem-N. Het bestuur van de onlangs opge richte buurtvereniging Overveen heeft tijdens een bijeenkomst met de leden in hotel Roozendaal meegedeeld dat men een interessant onderhoud heeft gehad met de burgemeester van Bloe- mendaal, die met belangstelling de wen sen en bezwaren van de delegatie, be staande uit voorzitter K. 3. Aanstoot en secretaris J. A. Boskamp, heeft aangehoord. Het bestuur is van plan een subsidie aan te vragen om in de tuin van de vil la Djembur in het hart van het dorp Overveen een zandbak aan te leggen voor de kleuters. Daarmee houdt ver band de mogelijkheid om enkele stra ten een paar uren per dag af te sluiten voor het verkeer om spelende en rol schaatsende kinderen de ruimte te ge ven. De burgemeester was het eens met het plan om dit jaar een winkel week te organiseren. Over het plan om het verkeer met „klaar-overs" te be dwingen toonde de burgervader zich evenmin als de korpschef van politie enthousiast. Voorts is men doende een mogelijk heid te zoeken tot het stichten van loka. liteiten waarin het clubieven gestimu leerd kan worden. Hieromtrent heeft de heer B. Fels, directeur van het bu reau voor maatschappelijk werk, verze kerd dat men een subsidie kan krijgen om clut>- en buurthuizen op te richten. Tenslotte gewaagde de voorzitter van een onderhoud dat het bestuur gehad heeft met de gedeputeerde mej. mr. A. E. Ribbius Pelletier over het be zwaarschrift tegen het ontwerp-streek- plan Zuid-Kennemerland. Er konden geen mededelingen worden gedaan over de resultaten van dit gesprek. De heer P. J. Kapteyn uit Bentveld hield op de ze ledenbijeenkomst een causerie over Israël. Advertentie COGNAC IMPORTEURS: )ACOBUS BOELEN AMSTERDAM (Niet officiële koersen 3% Ned. 1953 3',a Ned 1953 354 Ned 1956 354 Ned 1948 354 Ned 1950 3'4 Ned 1954 35» Ned. 1955 1 3-35a NeO 1947 3 Ned. 62-64 bel fac Inscftr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mb cert AJLD Van BerKei's Patent CaJvè-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Boll Amerika LJjn Kon Ned Stoomb Mb Ned Scheepv Unie HV.A Deli Mi). Cert. A dam 25b '56 1 A'dam '56 D A'dam UI Vong Opening slot 8/3 9354b 92% 92 tg 92% 865.4 87 87% 87% 90H 92 A 923g 875# 87 V* 16654 1997# 1961* 171 302 5J 189 296 366% 363 H 262 25254 251 Va 169.50 167.70 775. 77 166 166 15554 155»,fc 171% 371 9354 93 92 94 f| 1035# 104

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5