Naar een climax Regering haalde zwaarste geschut te voorschijn Kamer moet a.s. dinsdag een belangrijke beslissing nemen Compromis nog mogelijk? Eerste schip door het Suezkanaal Hugh Gaitskell: IJveren voor opheffing ijzeren gordijn Politie zette betoging zelf op touw De garnalenkotter IJM 23 eindelijk binnen Aanneming van de motie-Janssen in haar huidige vorm betekent verwerping van de begroting van alle ministers Inval in Zaandam Gedachtenis plaatjes voor monument AARDBEVING BESCHADIGT DUIZENDEN HUIZEN Mosje Sharett: Internationale goede trouw staat op het spel Opvarenden zijn verbaasd over zoveel bezorgdheid Tanker vergaan op Delaware Het weer Kwestie-kanaalgelden weer urgent Hongaarse verdachte: Om wapens in beslag te kunnen nemen ZATERDAG 9 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26851 Kijk de vijftiende uit voaar de zevende.*^ Spanning in de Kamer Onderdeel actie tegen marihuana-handelaren Kardinaal De Jong In Griekenland Falcon popeline regenjassen Minder zacht Onbevredigend, dat is in één woord samengevat ons oordeel over het voorlopig resultaat van het debat inzake de beperking van de bestedin gen, gedurende de afgelopen twee we ken in de Kamer gevoerd. Hoe ziet nu de „winst- en verliesre kening", of, als men wil, de „balans" er uit? Uit 20 uur kritiek, verzoeken om ver duidelijking en concreet geuite wensen, ten dele in de vorm van moties gegoten, resulteerde de volgende verlanglijst van de Kamer aan de regering. 1. Overheid, bevorder vooral ook bezui niging bij uw eigen diensten; uw voorstellen terzake gaan niet ver ge noeg. 3. Reageer uw eigen moeilijkheden niet op de eerste plaats af op de belas tingbetaler. 8. Regering, wees duidelijk in uw cij fers. Deskundigen uit de politieke zowel als uit de niet-politieke we reld zijn veel pessimistischer t.a.v. het eindresultaat, vooral voor de eco nomisch zwakkere consumenten. 4. Bescherm vooral het grote gezin door het toekennen van een extra verhoging van de kinderbijslag. 5. Houd rekening met nieuwe looneisen, wanneer onverhoopt de prijsstijgin gen de 6.8 pet. te boven gaan. 6. De Kamer wenst geen blokkering van gelden waarop de landbouw recht heeft en waarover hij in vrijheid moet kunnen beschikken. Wij geven toe, dat dit alles vrij ne gatief klinkt. Positief adviseerde de Ka mer daarnaast aan de regering, om naast de eigen bezuinigingen het kopen op afbetaling te vertragen, spaarzin en de bezitsvorming te bevorderen en de afschaffing van de consumentensubsi dies over een langere termijn te sprei den. Bijna 8 uur hadden 6 ministers nodig om het antwoord van de regering te formuleren. De samenvatting van dit antwoord voor wat het uiteindelijke resultaat betreft, behoeft slechts één volzin: een voor waardelijke verlaging van de voorgeno men melkprijsverhoging met 4 cent per "ter en voor de rest: wij kunnen geen Cent missen van de besparingen die het gevolg zijn van een uitvoering van het voorgestelde beperkingsprogramma, al dus dr. Drees. A.s. dinsdag zal de Kamer zich hebben uit te spreken over een aantal moties die van grote betekenis kunnen zijn voor het verder te voeren beleid. Over twee moties heeft de re gering vrijdag reeds haar onaan vaardbaar uitgesproken. Wat ons het minst in de hele discussie bevredigd heeft, zijn de motiveringen der regering, vooral zoals die zijn geko men van de ministers van Financiën en van Sociale Zaken. Het lijkt zo aan vaardbaar, dat de mindere verhoging van de melkprijs, welke voor de meeste grote gezinnen ook volgens de re gering niet te dragen is, nu maar zal worden betaald door mensem die meer dan 8.000 per jaar inkomen hebben, ofwel door ons allemaal wanneer de omzetbelasting met een kwart procent zal worden verhoogd. Maar, vragen wij ons met vele Ka merleden af, waarom belastingverho ging wanneer het mogelijk moet zijn om de 30 miljoen gulden waar het dit jaar om gaat, te vinden door middel van bezuinigingen op de eigen overheids uitgaven? De tegen-argumenten van minister Hofstra wekten bepaald erger nis. „Ik kan toch de politie of de be lastinginspecteurs niet afschaffen. Zulk een maatregel zou in het vlees van de bevolking snijden," aldus de heer Hofstra. Wij zouden dit willen noemen het niet willen begrijpen wat de Kamer verlangt. De Kamer verlangt niet een beperking van de noodzakelijke dien sten, maar wel een scherper toezicht op de doelmatigheid van die noodzakelijke uitgaven. Ten aanzien van de positie van de consumenten kwam het hele debat eigènlijk op losse schroeven te staan door het merkwaardige antwoord van minister Suurhoff. De heer Van der Ploeg had hem gevraagd of de cliters, die de stijging van de kosten van le vensonderhoud uitdrukken, juist waren Hij, Van der Ploeg, beschikte n.l. over cijfers die het tegendeel aantoonden. Ik weet het niet, was het antwoord van de minister, ik heb nu wel andere cij fers, maar die zal ik over een paar dagen wel aan de vaste commissie van Sociale Zaken ter beschikking stellen en dan kunnen wij het geval nog eens opnieuw bekijken. Zelfs de Kamervoor zitter nam hier geen genoegen mee. En hij bereikte dat de cijfers aan de hele Kamer ter beschikking zullen worden gesteld. De heer Van der Ploeg heeft daarop' laten weten, dat hij zich dan het recht voorbehoudt om deze kant van de zaak helemaal opnieuw aan de orde te stellen. En dat er nog wel een robbertje zal moeten woeden ge vochten is eveneens duidelijk uit het debat gebleken, toen minister Suurhoff een extra verhoging van de kinderbij slag afwees met het onjuist gebleken argument, dat grote gezinnen als re gel niet veel meer huur betalen dan kleine gezinnen. Prompt legde de heer van der Ploeg hem cijfers voor, ont leen" aan het budget-onderzoek 1951 be- de levensstandaard van arbei dersgezinnen en cijfers, verstrekt door Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Onder leiding van een snipverkouden minister Drees, die nauwelijks meer kon praten, stapte het gehele kabinet vrydag de Tweede Kamer binnen, om goed te laten uitkomen, dat men het volledig eens was geworden over de houding die men zou aannemen. Op de ze demonstratieve intocht na een lang durige kabinetsvergadering volgden af wijzingen van de motie—Janssen (fi nanciering van de slechts gedeeltelijke verhoging van de melkprijs niet met hogere belastingen maar met bezuini gingen op het overheidsapparaat) en de motieBiewenga 50 miljoen voor de zelfstandige boeren niet blokkeren maar in contanten op tafel brengen) Het zwaarste geschut bracht minister Hofstra in stelling tegen eerstgenoem de wens van de Kamer. De minister liet het onaanvaardbaar tegen deze mo tie „i n de huidige v o r m" ver gezeld gaan van de verklaring. Aanne men van de motie zou betekenen ver werpen van de begrotingen van alle mi nisters. De regering zou, indien de Ka mer dit toch zou aannemen, daaruit haar consequenties trekken. Ook de tweede motie verklaarde hij onaanvaard baar, zonder daarbij uitdrukkelijk de ka binetskwestie te stellen. Dr. Drees heeft echter duidelijk gemaakt, hoe de rege ring over de moties denkt die dit debat heeft opgeleverd. Zij ziet ze niet als eenvoudige verlangens van de Kamer, die zij naast zich neer kan leggen, zoals met moties in het algemeen mogelijk is. Het gaat in dit geval om de aan kondiging van wat komende wetsont werpen zullen brengen. De regering neemt deze zaak dus hoog op. De minis ter-president deed een beroep op de Kamer om het wezenlijke van de rege ringsplannen inzake de beperking der bestedingen niet met moties aan te tas ten. Daarvoor zou de regering de ver antwoordelijkheid niet kunnen dragen. De spanning is er nu dus terdege in gekomen. De Kamer heeft die nog niet weggenomen door een antwoord. De ge hele middag is met de duplieken van de ministers heengegaan. Dinsdagmid dag zal de beslissing eerst vallen, wan neer na een derde spreektermjjn de bel gaat luiden voor de stemming. De mees te leden van de parlementaire delega tie naar Suriname, onder wie prof. Romme, zullen vermoedelijk hun ver trek uitstellen tot donderdag. Inmiddels heeft minister Hofstra met zyn toevoeging „in de huidige vorm" by zijn afwijzing van de motie-Janssen de deur opengezet voor een compromis. Hij gaf die deur nog een verdere duw door nog eens te verklaren, dat alle bezuinigingen die alsnog gevonden kun nen worden, ten goede zullen komen aan de financiering van de kop van vier cent, die van de verhoging van de melkprjjs met een dubbeltje per liter wordt afgehaald. Het gaat echter niet aan, aldus de minister, dat rege ring zich met deze motie een opdracht Iaat geven tot een beperking van uit gaven, waarvan niet vaststaat of zij kan worden verwezenlijkt. Wederom werd erop gewezen, dat bezuinigingen in het overheidsapparaat niet op stel en sprong kunnen worden uitgevoerd na hetgeen er reeds van de diverse be grotingen is geschrapt. De Kamer moet goed bedenken, dat men daarmede niet de overheid maar de maatschappij zelf zou aantasten. Ter illustratie noemde de heer Hofstra verschillende posten op de onderwijs begroting, die een goed voorbeeld ge ven van wat er reeds ten koste van belangen die niets met het eigenlijke overheidsapparaat te maken hebben is Als onderdeel van een actie tegen een complot van marihuana-handelaren in Amsterdam heeft de Amsterdamse re cherche in samenwerking met de Zaan- damse politie een inval gedaan bij een echtpaar aan het Kalf te Zaandam. Bij het onderzoek in Amsterdam kon de Amsterdamse recherche de partij mari huana niet achterhalen. Eén der ver dachten echter leefde samen met een Zaandamse. Deze Zaandamse had bij haar ouders twee koffers vol met In dische hennep in bewaring gegeven. De koffers zijn nu door de recherche ge vonden. De inhoud wordt getaxeerd op een waarde van 30.000. de directie van de Wederopbouw aan de Stichting van de Arbeid. In het eerste geval bleken de huur- verschillen tussen woningen voor kleine en grote gezinnen te variëren van 7 tot 24 pet., in het tweede geval en daar bij ging het over woningen aanbesteed in 1954 en 1955 (30.000 per jaar) een verschil van maar liefst 35 pet. Uit dit alles moge worden afgeleid, dat de zaak met dit debat zeker niet ten einde is. Wij hebben niet het ge voel dat de gevolgen van de beperkings nota vooreerst zijn afgewogen aan de hand van het principe: verdeling van de lasten naar draagkracht. De rege ring zal nog heel wat duidelijk te maken hebben en de Kamer zal scherp de ont wikkeling moeten blijven volgen en mede bepalen. Het onbevredigende gevoel is gisteren tot een climax gestegen door de wijze waarop de argumenten door de rege ring werden aangescherpt om de laatste ronde te halen. De f 50 miljoen voor de boeren, niet over een jaar uitkeren, wanneer het misschien helemaal niet meer mogelijk is, maar n u werd de druppel genoemd, die de emmer der inflatiedreiging zou doen overlopen. Het dringend beroep van de heer Van der Ploeg óm, na alle waarschuwingen die er van 1954 af van K.V.P-zijde tot de regering zijn gericht, tenminste met een noodvoorziening voor weduwen en wezen te komen nu de definitieve regeling no jaren zal moeten wach ten, werd met een sneer van de mi nisteriële tafel geveegd. Als dat maar goed afloopt. WÜ zou den haast gaan verlangen van niet. Een regering, die zo weinig kans ziet om aan reële verlangens van de Kamer te gemoet te komen, begint, hoe dan ook, in een vreemde positie te geraken. Vrijdagmiddag heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, in de Tweede Kamer het woord gevoerd in het kader van de debatten over de bestedingsnota. Na de rede bespreken (v. I. n. r.) de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, en mr. L. G. Kortenhorstvoorzitter van de Tweede Kamer, de situatie. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat Egypte nog niet geantwoord heeft op het gemeen schappelijke westelijke voorstel van verleden maand voor de betalingsrege ling van de kanaalgelden, wanneer het Suezkanaal weer open is. Het plan om, hangende de regeling van de Suezkwes- tie, de helft van de kanaalgelden aan Egypte en de andere helft aan de we reldbank te betalen is door Hammars- kjöld aan de Egyptische regering voor gelegd. Volgens het westelijke voorstel af komstig van Groot-Brittannië, Frank rijk en een aantal andere zeevarende landen zal Egypte de kanaalgelden niet rechtstreeks van de gebruikers van het Suezkanaal ontvangen. De kanaal gelden zullen aan de wereldbank of een andere zogenaamde neutrale groep wor den betaald. Deze zal de helft in bewa ring houden, hangende een definitieve regeling en de andere helft aan Egypte uitbetalen ter dekking van de exploi tatiekosten van het kanaal. Inmiddels is gisteren het Libanese vrachtschip Farida als eerste vaartuig door de weer opengestelde waterweg gevaren. Zoals gemeld heeft Egypte verklaard dat het Suezkanaal open staat voor schepen tot 800 ton, mits zij maar tol betalen aan Egypte. (Reuter, U.P.) Naar wij vernemen, zullen zondag 31 maart aan alle katholieke kerken van Nederland gedachtenisplaatjes met een afbeelding van wijlen Z. Em. Kardinaal de Jong worden aangeboden. De op brengst wordt door de verleden jaar hiertoe in het leven geroepen stichting bestemd voor het oprichten van een monument te Utrecht, dat de nerinne- ring aan de Kardinaal voor het nage slacht zal levend houden. afgeknepen. Het is natuurlijk mogelijk, aldus dr. Drees, om talrijke bezuiigin- gen aan te wijzen, maar het is dan nog maar de vraag of deze de voorkeur verdienen boven belastingverhoging. Wij kunnen natuurlijk het kleuteron derwijs gaan inkrimpen en de opleiding van de kleuterleidsters stopzetten, of de onderwijzerssalarissen laten voor wat zij zijn. Wij kunnen de Indische pen sioenen niet verder optrekken, of de steun aan de onderontwikkelde gebieden die de Kamer met grote meerderheid heeft aanvaard niet laten doorgaan. Is dat verantwoord? De regering staat echter open voor alle suggesties. Minister Hofstra herhaalde, dat de moeilijkheden op financieel gebied zeer groot zijn. De kapitaalmarkt moet voor de woningbouw volkomen aan de ge meenten worden overgelaten. De kas- positie van het rijk zal tot eind 1958 een tekort van honderden miljoenen blij ven aantonen. Iedere beperking van het program tot bezuiniging zal dat tekort doen toenemen. Het monetair evenwicht vraagt voortdurende aandacht. Wij staan voor een zwaar jaar. Voor de begro ting van 1958 maak ik mij geen enkele illusie, aldus de heer Hofstra. Het on derwijs en het Deltaplan gaan tientallen miljoenen meer eisen, het wegen- en tunnelplan blijft een groot vraagstuk. Onder deze omstandigheden mogen wij geen va banque spelen. De beide mo ties zouden de druppels zijn die de em; mer der inflatie doen overlopen. Zij kosten tezamen 110 miljoen. Dat is een ambitieus program, dat het even wicht in onze plannen zou verstoren. De nota is een complex, waarin uitgaven voor de landbouw en beperking van de bestedingen met pijnlijke zorg tegen el kaar zijn afgewogen. Ook de heer Suurhoff was in een stem ming van „nu geen enkele concessie meer". Met nauwelijks onderdrukte ver ontwaardiging veegde hij het voorstel van de heer van der Ploeg (K.V.P.), om nu eindelijk eens met een desnoods voorlopige voorziening voor weduwen en wezen voor de dag te komen, van de tafel. De bezetting van de afdeling „so ciale verzekering" is ten slotte beperkt. Met het oog op de bestedingsbeperking zal ik misschien nog een paar ambte naren moeten ontslaan, zo luidde zijn argumentatie. Bovendien zou een nood voorziening, veronderstel dat ik die zou gaan maken quid non uit de schat kist moeten worden betaald en die is leeg.. Door een aardbeving zijn gisteren in noord-Griekenland duizenden huizen in gestort. Er zijn 36 gewonden. Het Griek se koningspaar is aan boord van een torpedobootjager naar Volos, in het hart van het getroffen gebied, vertrok ken. Volos is twee jaar geleden ook door een ernstige aardbeving geteisterd. Het aantal slachtoffers is zo gering doordat de mensen na de eerste, betrek kelijk lichte, schok hun woningen ver lieten. In Zuid-Griekenland is later op de dag nog een lichte schok gevoeld, die geen schade van betekenis aan richtte. Volgens een officieel rapport zjjn in het gebied van Volos 750 gebouwen be schadigd, waarvan 250 ernstig, in het district Velestino 2.000 en in het district Farsala 800. (Reuter U.P.) (Van onze Haagse redacteur) Wij moeten ijveren voor opheffing van het Ijzeren gordijn en wij kunnen het probleem van de hereniging van Duits land niet negeren. Hiervoor moet een nieuwe aanpak gevonden worden. Door een overeenkomst met Rusland moet men tot een hereniging van Duitsland en tot vrijheid voor de satellietlanden zien te komen, waarbij wjj echter wel op onze hoede dienen te zijn. Dit zei vrijdag te Den Haag Hugh Gaitskell, de leider van de Britse Labourpartij in een toespraak op het congres van de Partij van de Arbeid. Met een ovationeel applaus begroette het congres de voormalige minister president van Israël, Mosje Sharett, die in een met veel temperament uitgespro ken rede zei, dat zjjn land door zich terug te trekken uit de gebieden, die het had bezet, thans zijn verhouding tot de Verenigde Naties heeft geregeld. Af gewacht moet worden of de dringende Een der beklaagden in een proces dat op het ogenblik in Boedapest wo. Jt gevoerd tegen elf personen die van con tra-revolutionaire activiteit beschul digd worden, heeft verklaard, dat een nieuwe betoging, uie 6 december werd gehouden, door de politie op touw was gezet om de wapens die nog in het be zit van studenten en andere jongeren waren, in beslag te kunnen nemen. Deze beklaagde, Ferenc Kovath, is een vroeger lid van de politieke politie. Hij was in 1955 als politieman ontsla gen. Hij staat terecht wegens medewer king aan een illegaal blad. Toen de rechter vroeg waarop hij zijn beschuldiging aan het adres van de poli tie baseerde, verklaarde Kovath, dat de aanplakbiljetten die hij en zijn vrien den gedrukt hadden en vaarin de beto gingen van 6 december afgeraden wer den, verscheurd waren, terwijl aanplak biljetten waarin de bevolking voor de demonstraties opgeroepen werd en die herkenbaar waren aan een rood bloem pje in een der hoeken, onbeschadigd bleven. (A.F.P.) vraagstukken, die tot de 'ernstige crisis leidden, hierdoor zijn opgelost. De eer ste vraag is of de voor de terugtrek king afgelegde verklaringen de prakti sche politiek zullen leiden en bepalen. De internationale goede trouw staat hier op het spel in het verzekeren van de veiligheid en van de uitoefening van de elementaire rechten van soevereine staten. Het tekort aan aandacht voor Israëls fundamentele eis om in veilig heid te kunnen bestaan, heeft reeds tot tragische resultaten geleid. De tweede vraag is of de internationale gemeen schap een duidelijke en ondubbelzinnige houding wil aannemen met betrekking tot het uiterst belangrijke vraagstuk van de vrede tussen Israël en de Arabische staten. Twee garnalenkotters liepen vrijdag middag langszij van elkaar de Vissers haven van IJmuiden binnen en meer den om kwart voor zes af in de hoek bij het dok. De IJm. 249 bracht de gar nalenkotter Eben Haezer IJm. 23, waar over de laatste dagen velen in onge rustheid hebben verkeerd, behouden binnen. De IJm. 205 was een kwartier tje eerder als voorloper binnen geko men. Eindelijk was er volledige zeker heid. De drie opvarenden verkeerden in de beste welstand. Het scheepje was behouden en mankeerde niets. Behalve dan de motor. Die had het er dinsdag al bij laten zitten en was eigenlijk de oorzaak van alle narigheid. Narigheid overigens voor de mensen aan de wal. Want de drie gebroeders 4 an Beisen hadden er zich geen vijf minuten zorg over gemaakt, dat ze aan de wal wel eens ongerust konden zijn. Ze hadden immers woensdag nog de Duitse kleine tanker Palma gepraaid? En die had beloofd hun motorpech even aan de wal te melden. Dat er met de reddingboot, een vliegtuig en door diverse garnalen- vissers naar hen gezocht was, ze keken er vreemd van op. Met mist een schip op zee gaan zoeken? Je kunt makkelijker een speld in een voer hooi terugvinden, meende de 27-jarige schip per Jo van Belzen, die overigens toch wel blij was zijn verloofde Tiny Bak ker, die natuurlijk direct aan boord kwam, weer te zien. Dinsdagmorgen, tijdens de laatste trek, merkten ze, dat de motor niet zo goed als anders liep. Een onderzoek wees uit, dat de koelwaterleiding ge barsten was. We hebben hem toen met asbest verpakt, aldus dé schipper, maar toen dat klaar was, zaten de olieleidingen verstopt. Ze waren toen een 8 tot 10 mijl noordwest ten noor den van IJmuiden en hadden toen goed zicht. Urenlang zijn ze met de motor bezig geweest, maar 's middags om een uur of drie besloten ze een tukkie te gaan doen. Ze waren al van zondagavond af in de weer. Woensdag zijn ze opnieuw met de motor aan het werk gegaan. Het was toen dik van de mist. Door de stroom waren ze wat zuidover gezet. Om niet Op de rivier de Delaware bij Newcastle in de Amerikaanse staat Delaware is de olietanker „Mission San Francisco", van de Amerikaanse marine, door een hevige explosie in twee stukken gebroken en brandend gezonken, na een aanvaring met het Liberiaanse vrachtschip „Etna II". Er zouden elf opvarenden worden vermist. Op de bovenste foto ziet men de beide helften, waarvan het achterschip nog brandt, zinkend in de rivier. De onderste foto toont het aan land brengen van een overlevende. De garnalenkotter IJm. 23 „Eben Hae- zer" is terecht. Gisteravond is het scheepje, dat enige tijd vermist werd, de haven van IJmuiden binnengesleept. V. I. n. r. ziet men schipper Johannes van Belzen en zijn broers Klaas en Jan, die enkele moeilijke dagen op zee heb ben doorgebracht. verder uit de koers te raken, zijn ze toen voor anker gegaan. 's Middags hebben ze met het op en neer halen van de vlag de aan dacht weten te trekken van de klei ne Duitse tanker Palma. Ze zijn even langszij gekomen, maar de drie broers waren er wel wat huiverig van. Zo'n groot schip kan je makkelijk kraken en dan zak je naar de diepte voor je 't weet. De Duitser vertelde ook niets over een noodbericht, dat door Scheveningen-Radio was uitgezonden. Ze vroegen aan de Duitsers brood, melk en sigaretten-papier. Het laat ste hadden ze niet, maar ze gaven een hele slof sigaretten en dat was nog wel zo plezierig. De door de Duitsers aan Schevenin gen-Radio opgegeven positie klopte he lemaal niet, aldus de schipper. Ze za ten een mijl of tien dwars uit de wal van Zandvoort. Dat ze door de andere gamalenvissers niet gezien waren, vonden ze ook zo gek niet. Ze hadden wat droger gevist dan die anderen en bovendien die mist. En wie verwacht nou, dat het bijna een week lang mis tig zal zijn. Schipper Jo van Belzen had het nog niet eerder meegemaakt dan in de week na de februari-ramp. En geen zuchtje wind. dus je zeilen behoefde je ook niet bij te zetten. Vrijdagmorgen was er eindelijk een kouwtje gekomen uit het zuiden. Ze had den er direct gebruik van gemaakt en waren voor de vloed naar de kant van IJmuiden gekomen. Maar om één uur was het weer over. Gelukkig werden ze toen kort daarna opgemerkt door de uitvarende treiler Stadt Enckhuysen. Die gaf direct een seintje aan Scheve ningen-Radio en via de kustwacht werd de reddingboot Neeltje Jacoba, die in de buurt van Noordwjjk zocht, gewaar schuwd. En of hij meteen even de bood schap wilde doorgeven aan de IJm. 205 en de IJm. 249, die ook die kant uit waren. De rest is gauw verteld. Om vier vrijdagmiddag maakte de IJm. 249 de vermiste kotter vast op een mijl of acht noordwest van IJmuiden. Schipper Barend v. d. Ree was de gelukkige vinder. En toen samen op huis aan. De moeder van de drie opvarenden was intussen in Arnemuiden al gerust ge steld. De burgemeester was haar per soonlijk het goede nieuws komen ver tellen. En ook daar keken de drie broers raar van op. Was het dan zo erg? Toch waren ze wel blij nu binnen te zijn. Vandaag is Jan, de jongste van de drie. jarig. En zondag viert Klaas, de middelste, zijn 24e verjaardag. Na een reis, die voor een garnalenkotter meestal niet langer dan 24 unr en door gaans zelfs veel korter dunrt. hebben ze nu alle reden die verjaardagen ex tra te vieren. En die honderd kilo gar nalen, die intussen voor de consumptie niet meer geschikt zijn? Ze brengen toch altijd nog de vismeelprijs op. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 1345» FERD B01STR. 48 ADAM TEl 7U162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met op klaringen. In de ochtend hier en daar mist. Matige, nu en dan vrij krachtige zuidoostelijke wind. Over het algemeen minder zacht. Zondag; Zon: 7.09-18.37. Maan: 11.48-3.12. Maandag: Zon: 7.06-18.39. Maan: 12.58-4.00. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuwerrklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich bet recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave vai» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1