De grotere gezinnen zullen wel quitte spelen Auto verleent geen voorrang Tussen roken en optreden van longkanker bestaat een associatie Oorzakelijk verband statistisch echter niet te bewijzen Advies aan de jeugd: rook niet of wees zeer matig Miljonairs in Rood China Volgens Labour wil het Engelse volk Macmillan kwijt MINISTER SUURHOFF IN KAMER K.V.P.-voorstel over belasting certificaten afgewezen Dr. Drees schrijft brief aan pres Eisenhower Vloer aanzienlijk verzakt Diefstal van f 400 uit portemonnaies in kazerne van Harderwijk Tussen neus en lippen Belgische vracht auto slippend over de weg Hebben en krijgen MET MODERN BEHANG KUNT U WONDEREN VERRICHTEN Koorddanser bakt pannekoeken boven stadsplein Overlevenden van de „Titanic" Gat van zeven meter Motorrijder dodelijk verongelukt CONCLUSIE VAN MEDISCH RAPPORT Hete films Niet haatdragend Puur hondje Hypnose-nota Handelaar in gestolen bromfietsen aangehouden Oude man dodelijk verongelukt Laat Uw woning ook werkelijk Uw .thuis zijn Zinvolle kleuren en patronen roepen eigen sfeer op 0 BEHANG kleedt en kleurt Conclusie uit tussentijdse verkiezingen i Frans spek met een Nederlands „luchtje ZATERDAG 9 MAART 195? PAGINA 5 Luchtvaartonderhandelingen Nederlandse zeeman in Zweden omgekomen Zaak van prijsvraag uitgesteld Sterftetoename Aanrijding met autobus loopt nog goed af Slachtoffer van paniek stemming Acht maanden geëist tegen directeur van exportbedrijf Provinciaal der Augustijnen op visitatie (Vervolg van pagina 1) Wanneer mijn berekeningen tenmin ste juist zijnMet deze ironische merking van de zijde van de heer Suur- hoff, die hii toevoegde aan zijn her nieuwd betoog, dat de grotere gezinnen door de relatieve voordelen, die tegen over de grotere lasten als gevolg van de bestedingsbeperking staan, wel quitte zullen spelen, leverde de minister van sociale zaken en volksgezondheid op zijn beurt een bijdrage tot de gespannen, vaak geprikkelde stemming, die giste ren in de Tweede Kamer heerste. In aansluiting op zijn betoog over de lasten van het grotere gezin kon minis ter Suurhoff moeilijk afwijzen, dat straks bij de behandeling van het wets ontwerp de verhoging van de kinderbij slag bij gelegenheid van de huurcom- pensatie vanzelf in de Kamer gaat ko men en dat dan ook over de eventuele noodzaak tot een extra verhoging kan worden gesproken. Hij begon echter alvast met bezwa ren daartegen in te brengen. Extra verhoging zou consequenties hebben voor andere groepen zoals de kleine zelfstandigen, de gepensioneerden en andere rentetrekkers die met de kin- derbiislag te maken hebben. Hij sprak de hoop uit dat men de totale com pensatie voor de huurverhoging bin nen hel raam van twee procent zal kunnen houden. Overleg hierover met de Stichting van de Arbeid is reeds gaande. De verhoging van de uitkeringen aan ouden van dagen, die iedere zes maan den ot nieuw aan de hand van de loon index moet worden bezien en herzien, wanneer zich een afwijking voordoet van gemiddeld drie procent, had de mi nister al verwerkt. Hij sprak van een stijging van de uitkeringen met 3,9 pro cent waartoe de wet de mogelijkheid kan bieden. Het verlangen van de P.v.d.A., neer gelegd in een motie om de melkprijs voor de scholen onveranderd te laten, werd door minister Suurhoff naar de ge meenten verwezen. Hierbij werd n og eens uitdrukkelijk verklaard: voor re kening van het Rijk kunnen geen nieu we lasten meer worden aanvaard. Minister Hofstra heeft intussen de ge dachte van de K.V.P. om een gedeelte De Nederlandse ambassadeur in dè Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft vrijdag aan president Eisenhower een brief van dr. Drees overhandigd over de Nederlands-Amerikaanse onder handelingen inzake de burgerlijke lucht vaart, die op 19 maart in Washington zullen worden hervat. De heer van Roijen deelde aan jour nalisten mede: „Ik denk, dat het feit, dat de premier een brief geschreven heeft aan de president het belang aan toont, dat mijn regering en land aan de komende onderhandelingen hechten". De ambassadeur verklaarde verder, dat hij geen vrijheid had om de inhoud van het schrijven mede te dalen. Van betrouwbare zijde werd intussen verzekerd, dat president Eisenhower volkomen doordrongen is van de nood zakelijkheid voor Nederland, tot een be vredigende luchtvaartovereenkomst te komen, doch dat de president op het ogenblik niet in de gelegenheid is enige cerplichting aan te gaan Het is president Eisenhower duide lijk, zo verzekerde men, dat de Ne derlandse regering bereid is, dit jaar een verhoging van de begrotingspost voor defensie te vragen als Neder landse bijdrage tot de verdediging van Europa in NATO-verband. Men kon niet verklaren, of Eisenhower meent, dat deze factor invloed zal hebben op een succesvol verloop der onderhandelingen óvei een lucht vaartverdrag, doch men zei daaren tegen wel te geloven, dat een en an der zal bijdragen tot het scheppen van een bevorderlijke atmosfeer tijdens de besprekingen op 19 maart. De Nederlandse ambassade in Wash ington heeft inmiddels een gunstig ver- «lag aan de Nederlandse regering ge- Eonden inzake de bespreking, die am bassadeur van Roijen alvast met presi dent Eisenhower inzake de burgerlucht vaart had. Vrjjdag zijn de bewoners van twee woningen in Maastricht geëvacueerd, omdat van de huizen de vloer aanzien lijk was verzakt. Dit ontdekte men bij herstel werkzaamheden. Onder de keu ken van een der woningen werd een gat ontdekt van ongeveer zeven meter diep. Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf heeft de 18-jarige zeeman J. M. Vroeg- op uit Creil in de N.O-polder in de ha ven van Uddevalla aan de Zweedse westkust een laadboom op het hoofd ge kregen. Hij overleed een kwartier later. Het ongeluk gebeurde tijdens het laden van het kustvaartuig Sparta" uit Gro ningen. Het stoffelijk overschot zal met de „Sparta" naar Nederland worden vervoerd. Voor de Amsterdamse kantonrechter zou hedenmorgen de directeur van de eerste Nederlandse puzzelonderneming terecht staan wegens het plaatsen van de prijsvraag „quitte of dubbel" in een radioweekblad. Dit wordt als een over treding van art. 1 der loterijwet be schouwd. De officier van justitie heeft onverwachts in deze zaak, die een ge volg is van de actie der justitie tegen kansspelen in persorganen, de dagvaar ding ingetrokken. Aangenomen wordt, dat het hier om een vormfout gaat en verwacht wordt, dat de officier binnen kort een nieuwe dagvaarding zal uit brengen. van de verhoging van de vennootschaps belasting in belastingcertificaten uit te keren definitief afgewezen. Over de ter mijn waaraan deze verhoging zal wor den gebonden kon hij geen nadere uit spraak doen. Dit zal eerst kunnen ge schieden wanneer de betreffende wets ontwerpen in behandeling komen. Prof. Zijlstra en ir. Witte hebben nogmaals hun beleid verdedigd. Ten slotte heeft de heer Mansholt de mo- tie-Droesen (K.V.P.) behandeld, die hij gevaarlijk noemde. De heer Droe- sen wil de grondrente losmaken uit de eigenaarslasten, die in de mini mumprijs zullen worden verwerkt. Hij deed dit om grondontwaarding te voorkomen. Na enig over en weer praten met de interrumperende K.V. P-er kwam de minister tot de toezeg ging dat hij akkoord gaat met een nauwkeurig bepalen van de eigenaars- lasten. Nog belangrijker was zijn bijdraaien op bet punt van de door de overheid te bepalen besteding van gelden die bij de blokkering voor de boeren vrijkomen. De bedoeling is niet, aldus de minis ter, dat nu ineens kleine boeren worden gedwongen hun bedrijven te liquideren. Dat kan nog wel tientallen jaren aanlo pen. Wij weten immers nog niet eens precies wat een economisch verantwoord bedrijf eigenlijk is. Het enige wat ik vooropstel, is dat de regering mag ver wachten, dat de gelden die aan extra steun vrijkomen, besteed worden voor de vernieuwing en verbetering van de gebouwen. Van deze gematigde inter pretatie kon de Kamer althans met eni ge voldoening kennis nemen. Met nog een paar schimpscheuten aan het adres van prof. Oud werd het debat beëindigd. In het legeringsgebouw van een ka zerne te Harderwijk is een twintigtal portemonnaies en portefeuilles met to taal circa 400.van slapende militai ren ontvreemd. Twee jaar 'geleden om streeks dezelfde tijd werd in hetzelfde gebouw een diefstal gepleegd, waarbij voor een bedrag van 1.200.werd ontvreemd. De brigde-marechaussee stelt een onderzoek in. Omstreeks half een vrijdagmiddag verleende op het kruispunt Van Alke- madelaan-Ruychrocklaan in Den Haag een personenauto geen voorrang aan een motorrijwiel tengevolge waarvan de bestuurder naar rechts moest uitwij ken. Hij kwam toén in botsing met de trottoirband, waardoor de motor om sloeg en hijzelf tegen een boom werd geslagen en dermate ernstig werd ge wond, dat hjj ter plaatse overleed. Vrijdag is het Engelse m.s. „Thorpe Grange" bij de buitenhaven van Vlissingen aan de grond gelopen. In de loop van de dag is het bijna 8700 ton grote schip door enkele sleepboten losgetrokken. Een commissie uit de gezondheids raad, het medisch-wetenschappelijk ad viescollege van de regering, heeft op 32 maart van het vorig jaar aan de minister van sociale zaken en volks gezondheid een rapport uitgebracht om trent het verband tussen longkanker en roken. Zoals gisteren al in een deel van onze oplage kon worden gemeld, heeft de gezondheidsraad thans een nieuwe com missie in het leven geroepen, die tot taak heeft na te gaan, op welke wijze de jeugd het beste kan worden bena derd en voorgelicht omtrent de aan het roken als gewoonte verbonden be zwaren. Alle leden van de commissie waren het erover eens, dat er een associatie bestaat tussen het roken en het optre den van longkanker. Over de vraag in hoeverre deze associatie het bestaan van een oorzakelijk verband inhoudt, liepen de meningen nogal uiteen. De commissie heeft tenslotte moeten erken nen, dat langs statistische weg het be wijs van het causaal verband tussen ro ken en longkanker niet is te leveren. Het complex van factoren dat wijst op een bestaande relatie is echter zo groot en overtuigend dat bij afwezig heid van aantoonbare andere oorzaken menselijkerwijs moet worden aange- npmen dat hier een causaal verband bestaat. De meerderheid der commissie ver wacht intussen in de nabije toekomst een beangstigende stijging van de fre quentie van longkanker. Opzettelijk is afgezien, aldus het rapport, van elke kwantitatieve aanduiding omtrent de grootte van de toeneming der frequen tie aan longkanker tot heden. Daar on getwijfeld een deel van de in de sta tistiek vermelde stijging een schijnef- fect is, dat op verbetering in de dia gnostische methoden berust, heerst ar, ook in kringen van artsen, groot me ningsverschil omtrent de omvang van de reële stijging. Dat deze belangrijk is en dus, bij voortzetting, verontrus tend, staat intussen wel vast, aldus het rapport. In een toelichting op het rapport In Rood China mogen dan Mao Tse Toeng en zijn dienaren wel druk bezig zijn met het kapitalis me te doodverven, dat wil intussen nog niet zeggen, dat er geen Chine zen meer zijn, die een flink duitje achter de hand hebben. Kortgeleden heeft radio-Peking bekend gemaakt, dat er in China toch nog zeker 70 miljonairs zijn, die een kapitaaltje bezitten van meer dan een miljoen gulden. Radio Peking heeft aange kondigd, dat die rijke heren eens ste vig aan hun vestje zullen worden gevat. Voorlopig wordt de „beleefd heid" aan de kapitalisten zelf over gelaten. Ze worden door de rode re gering uitgenodigd, hun kapitaal te investeren in belangrijke industrieën ten behoeve van het volk. De rege ring verzekert hun dan een rente van een half procent. De directie van een van de grote bioscooptheaters in Georgia heeft wat nieuws bedacht ten einde meer bezoekers te trekken. Zij heeft een theater laten bouwen, waarin men zwemmend-en-wel of alleen maar drijvend op kussentjes- met-lucht van de film kan genieten. Bij voorkeur draait het theater nu \/|aac ptprc films, waarin het er heet aan toe V lCCö-CLClö gaat. hondje was zo verbouwereerd door het gebeurde, dat het, ook al weer uit pure genegenheid, zijn meesteres achterna sprong. Het hondje brak twee poten. Ingrid Bergman, de Zweedse film ster, vindt dat Amerikanen echt wel tolerante mensen zijn en be slist niet haatdragend. Het beste be wijs daartoe, vindt zij, is, dat de Amerikaanse uitvinder van de juke box zo'n automatische platen- draaier, die in cafë's wordt gebruikt nog in leven is. In Chicago heeft verleden week een petieterig hondje van de stam der Pekineesjes hevige op schudding veroorzaakt. Toen het beestje namelijk uit pure genegen heid opsprong tegen zijn meesteres, verloor mevrouw heur evenwicht en viel achteruit, door een openstaand raam, van een hoogte van vijf meter, op het grasveldje in haar tuin. Me vrouw kwam er met enige lichte in wendige kneuzingen van af. Het West-Duitsers hebben in 1956 per hoofd van de bevolking 95 pond vlees gegeten, aldus ver halen de statistieken, die voorts dui delijk maken, dat die hoeveelheid vlees sinds 1950 met 40 pond per hoofd van de bevolking is opgelo pen. Intussen liggen de West-Duit sers nog heel wat ponden achter bij de kampioen-vleeseters, de Austra liërs, die per hoofd van de bevol king in 1956 maar liefst 190 pond achter hun kiezen deden verdwijnen. In Engeland is een bijzondere lang speelplaat uitgekomen, waarineen redevoering is gegroefd van een iekere heer Pethworth, die zich hypnotiseur noemt. De heer Pethworth beweegt in zijn toespraak zijn luisteraars ertoe, het roken op te geven. In ons land wordt de plaat niet verkocht. Hoeft ook niet, want hier hebben wij de regeringsnota over de bestedingsbeperking. Siga retten een dubbeltje duurder. stelde de voorzitter van de gezond heidsraad, dr. J. Wester, tijdens een bijeenkomst in Den Haag vast, dat het mogelijk is gebleken een conclusie op te stellen, die rekening houdt met alle facetten van het probleem. Een rustige en verstandige conclusie, die er onder meer op neerkomt, dat het aannemelijk is dat de bestaande en toenemende frequentie van longkan ker in verband staat met roken en dat het gewenst is de jeugd op ge ëigende wijze te benaderen en te ad viseren niet aan roken te beginnen en indien wel wordt gerookt, vooral met sigaretten roken, matig te zijn. Dr. Wester noemde verschillende cij fers die over de absolute toename van de sterfte aan longkanker geen twijfel laten. In 1939 stierven er in Nederland 493 mannen en 130 vrouwen aan long kanker. In 1950 en in 1955 waren deze aantallen respectievelijk 1180 en 167, en 1767 en 180. In 1955 was de sterfte aan longkanker per miljoen mannen zeven maal zo groot als in 1930. In 1955 was in Nederland op elke vierentwintig sterfgevallen bij mannen, zuigelingen inbegrepen, bij één geval longkanker de oorzaak van de dood. In de toelichting werd verder duide lijk gesteld, dat geen van de andere mogelijke factoren, die in de literatuur van het ontstaan van longkanker als mogelijke oorzaken worden genoqmd, ook maar vergelijkbar wordt gesteld aan het verband tussen roken en long kanker. Dr. Wester deed tenslotte enkele me dedelingen over een onderzoek, over het resultaat waarvan kortgeleden een artikel in een Engels medisch tijd schrift werd gepubliceerd. Het onder zoek werd door twee Engelse medici verricht in een enquête bij 11e artsen in ngeland. Er kwamen veertigduizend bruikbare antwoorden binnen. Het en quête-formulier bevatte vragen omtrent de op dat ogenblik bestaande persoon lijke rookgewoonten en de voorgeschie denis daarvan. Alle sterfgevallen, ook aan longkanker, werden daarna beke ken tegen de achtergrond van de eerder aangegeven rookgewoonten. Er konden tenslotte mededelingen worden gedaan over 1854 sterfgeval len, waarvan er 81 gevallen op 1714 mannen boven 35 jaar op longkan ker berustten. Er bleek een regel rechte verhouding te bestaan tussen de hoeveelheid die gerookt was en het aantal sterfgevallen aan longkan ker. Bij de sterke rokers kwam twin tig maal zoveel longkanker voor als bj) niet-rokers; dit gold voor elke leeftijdsgroep. Het opgeven van de rookgewoonte heeft zeker zin, zo bleek uit het onderzoek, omdat er een verband bestaat met de totaal gerookte hoeveelheid. De duidelijke en steeds toenemende sterfte aan longkanker in verband met roken wordt niet gecompenseerd door een daling van de frequentie van kanker van andere organen. Dr. Wester ver klaarde dat de vorm van het onder zoek en de kwaliteit van de onderzoe kers maken, dat deze genoemde uit komsten als zwaar wegende feiten moeten worden beschouwd. Een 22-jarige Utrechtenaar, die zich voordeed als handelaar in bromfietsen, is in zijn woonplaats door de politie aangehouden, omdat hij zou handelen in door hem gestolen bromfietsen. Hij nam gemiddeld een keer per week er gens een bromfiets weg. Bij de verkoop van een dergelijk vervoermiddel te Utrecht liep hij tegen de lamp. Uit het onderzoek bleek, dat hij in Rotterdam in de omgeving van het gewestelijk ar beidsbureau acht brommers had ge stolen. Drie ervan heeft de politie kun nen achterhalen. Zij waren in Hilver sum en Langerak terechtgekomen. Op de rijksweg Den Boscli-Nijmegen, onder de gemeente Geffen. heeft zich vrijdag een gecompliceerd auto-ongeval voorgedaan, tengevolge waarvan vier personen licht gewond werden. Een Belgische vrachtauto met aan hangwagen afkomstig uit Ooyem (West- Vlaanderen) trachtte ter hoogte van het café „De Vliegende Schotel" twee auto's, die vóór hem op de rijweg stil stonden, te passeren. Tijdens deze ma noeuvre bemerkte hij dat hem een auto bus van de Zuid-Ooster tegemoet kwam. Deze bus onderhoudt de dienst Grave-Den Bosch. De Belgische chauf feur remde zijn combinatie af, maar mede door het glibberige wegdek begon de aanhangwagen te slingeren en te slippen. De combinatie schoof met gro te snelheid dwars over de weg naar de bus toe, waarin _ich ruim 40 passagiers bevonden. De buschauffeur reageerde koelbloe dig.Hij voorkwam dat de vrachtauto zijn bus in de flank greep, waardoor de ze opengereten zou zijn, door de bus te gen een boom langs de weg te rijden. Wel kreeg de bus een smak van de aanhangwagen, die hierdoor van de trekker losgeslagen werd en vóór de bus kantelde. De materiële schade was zeer groot. De Belgische combinatie was opengereten, de cabine van de bus zwaar gehavend. De buschauffeur moest uit de brokstukken worden be vrijd. Hij werd naar het ziekenhuis in Oss vervoerd. Zijn verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Ook drie passagiers werden naar het ziekenhuis gebracht, maar konden in de loop van de dag weer naar huis gaan. Vrijdag is de 81-jarige wielrijder W. van V. uit Den Haag, doordat hij, naar de politie mededeelt, geen voorrang verleende op de hoek van De la Rey- weg en de Kempstraat te Den Haag in botsing gekomen met een vrachtauto. Het slachtoffer is later in het zieken huis aan het Westeinde overleden. De oud-vaderlandse spreekwijze luidt, dat men geen oude schoenen moet weggooien voor men in het bezit is van nieuwe. Dat is een degelijke p- vatting, tegen dewelke men nauwelijks bezwaar kan hebben. Zonder nu het excellente gezelschap, dat onze huidige regering vormt, met een stel oude schoenen te willen ver gelijken, moet ik toch zeggen: gooi nou niets weg. Er liggen namelijk in het onderhavige geval in het geheel geen nieuwe schoenen in het verschiet. De formateurs zijn al lang op en an dere ministeTiabele personen dan de ministers zijn er sinds de afgelopen zomer niet meer. En ook zijn er nog geen krachtdadige mannen op 'vakan tie. Bovendien zijn we het nog steeds eens over al die dingen waarover wij het oneens en oneens over alles waarover wij het eens zouden kun nen zijn. Er is nog niets veranderd. Waarom dus nog eens maanden zoe ken naar iets wat er al is? Laten wij het in 's hemelsnaam zo houden; wij weten wél precies wat wij hebben, maar wij weten even precies wat wij krijgen. (Advertentie) (Van een deskundige) Aan het eind van de vorige eeuw kon men in vele huizen de wonderlijkste combinaties van behang en meubilair aantreffen. Men koos een behang op zijn eigen merites, zonder rekening te houden met licht- en ruimte-werking. Kleurenpsychologie was nog een onbe kend begrip. Natuurlijk kwam daar een reactie op. De jongere generatie brak resoluut met mufheid en dufheid. Zij wilde licht en lucht, kleur en fleur in de dagelijkse omgeving. En dus maakte zij als reactie op de duistere stofnesten uit groot moeders tijd de wanden effen wit of crème. De kamers leken groter. Het was er lichter en gezelliger. Maar er was één bezwaar: de meeste woningen gin gen op elkaar gelijken als twee druppels water. Na de tweede wereldoorlog kwam de grote „doorbraak". Men begreep dat een huis een werkelijk „thuis" moet zijn: een plek met een eigen karakter, waar de moegezwoegde mens na een jachtige werkdag tot rust kan komen in een harmonieuze sfeer, die past bij de eigen persoonlijkheid. Op het inzicht volgde de daad. Kleur- psychologen, kunstenaars en industrie reikten elkaar de hand en lanceerden volstrekt nieuwe behangsoorten. Koste lijk, „levend" behang, dat het ideaal van de eigen sfeer binnen het bereik van miljoenen brengt. Met modem behang van de jaar gang 1957 kan men wonderen ver richten. Nooit tevoren was er zo'n rijk dom aan zinvolle patronen, zo'n weelde aan aantrekkelijke kleuren. Nooit waren de mogelijkheden zo groot om door het kiezen van de juiste kleurencombinaties de sfeer en zelfs de schijnbare vorm van een vertrek te beïnvloeden. Lees daar over ook de volgende publicaties. Wie In dit voorjaar met het plan rondloopt zijn kamer opnieuw te laten behangen, wordt aangeraden een briefkaart met naam en adres (van zichzelf en van zijn behanger) te sturen aan Rath Doodeheefver, Prinsen gracht 730-736, Amsterdam. Hij ont vangt dan gratis een fraai prospectus met instructieve behangsuggesties en enige van de 1001-mogeIijkheden, die R D-behangsels bieden. Rath Doodeheefver ontwerpers en fabrikanten van behangselpapier etc. I gegeven zou hebben. In plaats daar van zou hij een persoonlijke misluk- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In het hoofdartikel van heden vraagt het socialistische dagblad de Daily He rald met welk gezag Macmillan, En- gelands eerste minister, Groot Brittan- nië vertegenwoordigen kan bij zjjn be zoek van heden aan Parijs aan Mollet, en z(jn bezoek over veertien dagen aan Bermuda, waar hij president Eisenho wer zal ontmoeten. Volgens het socia listische dagblad zou Macmillan het ge zag ontberen om namens Brittannië te kunnen spreken, want de uitslagen van de tussentijdse verkiezingen zouden hebben aangetoond dat het electoraar zijn vertrouwen in hem heeft verloren. Zelfs vele van zijn partijgenoten onder de kiezers zouden de trouw hebben op gezegd en op Labour hebben gestemd. Het blad trekt de conclusie dat het Britse volk duidelijk heeft aangetoond, dat het de Macmillan-regering kwijt wil, en het verwacht dat de komende tus sentijdse verkiezingen, en er zijn er vier op komst, wederom zullen bewijzen dat de regering bezig is de ondergang tegemoet te gaan. De conservatieven hadden, volgens dit blad, tevergeefs gehoopt dat Mac millan zijn partij een nieuw aanzien In het Odeon-theater aan Leicester-Square in Londen hebben veertien overle venden van de ramp van de „Titanic", die in de nacht van 14 op 15 april 1912 bij Kaap Race op een ijsberg liep en zonk, waardoor 1517 opvarenden omkwa men, elkaar weergezien. Zij waren bijeengekomen voor besprekingen met Walter Lord, de schrijver van „A night to remember", dat onlangs ook in „De Tijd" besproken is. De J. Arthur Rank-filmmaatschappij gaat het boek verfilmen en daarvoor hebben overlevenden het verhaal toegelicht. Men ziet hier mej. Edith Russell uit Ohio (V.S.) in gesprek met William Macquitty, die de film zal maken. Hij heeft in de hand het speelgoedvarkentje, waarmee mej. Russell in die barre nacht de kinderen bij haar in de reddingsboot rustig hield. Advertentie Eeuwen en eeuwen geleden bleek de koorddanser reeds present om de mensen op volksfeesten te vermaken. Menig ar tiest zocht het hoog in de ruimte, zijn koord gespannen tussen twee torens. Reeds in de middeleeuwen keek men daar zijn ogen op uit en zelfs vandaag is dat stoute staaltje hier en daar nog te zien. De meest bekende van deze waaghalzen is Blondin geweest. Op een hoog gespannen kabel stak hij de woeste Niagara waterval over en later ook de Theems te Londen en de Seine te Parijs. Ook balanceerde hij, op angstwekkende hoogte, staande op een stoel die met één poot op de kabel rustte. Of hij droeg de een of andere zonderling die zich daar toe aanbood, op zijn rug over het koord. En zijn sterkste staaltje was om met een fornuis naar boven te klimmen en mid den boven het stads- of dorpsplein pannekoeken te gaan bakken als stond hij thuis in de keuken! Er komt geen einde aan de prachtige verhalen in het album „De Bonte Droom van het Circus - geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Dove- ren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen. Voor sleciits f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brief (kaart) bestellen bij het Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rij ksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! king gebleken zijn. En de Herald ein digt met de leuze die men steeds meer hoort dezer dagen van socialis tische zijde, de leuze namelijk dat Engeland recht heeft op nieuwe alge mene verkiezingen. Het blad ver zuimt te zeggen wat de socialisten zouden doen indien zij, zoals zij hopen en verwachten, de macht zouden her winnen. De oppositie van Labour is tot heden geheel negatief geweest, en het wachten is nog steeds op een positief politiek program als alterna tief voor het inderdaad weinig indruk wekkend beleid van de conservatie ve regering. Het liberale dagblad de News Chroni cle wijdt eveneens heden een hoofdar tikel aan de resultaten van de tus sentijdse verkiezingen. Het blad meent dat er werkelijk gevaar bestaat dat de regering het slachtoffer zal worden van een paniekstemming en dat zij haar be leid dientengevolge, met rampzalige ge volgen voor zowel het land als de re gering, zou wijzigen om haar populari teit te verhogen onder die conservatie ven die hun regering beu zijn. Het conservatieve dagblad de Daily Telegraph geeft hedenochtend toe in een hoofdartikel dat de resultaten van de tussentijdse verkiezingen, voor al de uitslag in Anthony Edens oude kiesdistrict, schokkend zijn. Het meent dat de conservatieve kiezers die thuis zijn gebleven of die zelfs socialistisch gestemd hebben, over twee of drie ja ren niet bereid zullen blijken Labour te stemmen, mits de huidige regering de moed heeft om een realistische politiek te voeren in financieel op zicht. Het blad maakt een wijze op merking aan het einde van het hoofd artikel. Het zegt dat men de socialis ten moet aanmoedigen voort te gaan met hun beweringen dat Labour bin nenkort weer aan de macht zal zijn. Want hoe meer kiezers van rechts en van de middenmoot beseffen dat het alternatief voor de huidige rege ring een terugkeer van Labour zou be tekenen, hoe minder zij geneigd zouden zijn om mee te helpen dit succes van Labour te verzekeren. Het is inderdaad moeilijk te geloven, dat de ontevredenen onder de conser vatieven van Engeland ontevreden omdat hun eigen regering te links is bereid zouden blijken om te helpen een linksere regering aan de macht te bren gen. De officier van justitie bij de recht bank te Zutphen heeft acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de direc teur van een vleesexportmaatschappij te Groenlo, die ervan werd verdacht een partij Frans spek naar Duitsland te heb ben geleverd en, om in Duitsland de indruk te wekken dat dit spek uit Ne derland afkomstig was, een certificaat van oorsprong en een gezondheidscer tificaat had vervalst. De directeur-ge neraal van de voedselvoorziening ver klaarde, dat de handelingen van ver dachte zowel op het gebied van de han delspolitiek als uit veterinair oogpunt ernstige nadelen kunnen veroorzaken. De verdediger was van mening, dat er geen gevaar voor de volksgezondheid kon ontstaan en betoogde dat noch ver dachte noch het bedrijf iets aan deza zaak hadden verdiend. Zijn cliënt moest, om niet met het spek te blijven zit ten, wel iets doen. De prior provinciaal der Nederlandse Augustijnen-provincie, pater dr. lector Athanasius van der Weijden, is vrijdag van Schiphol vertrokken voor een visi tatie naar Nieuw-Guinea, waar de Augustijnen sinds 1953 werkzaam zijn. Van Nieuw-Guinea zal pater Van der Weijden vervolgens doorreizen naar Bolivia en Cuba om daar eveneens visi tatie te houden. Tijdens de periode van zijn afwezig heid zal als vicarius provinciaal optre den pater drs. lect. Nicolaus de Wit, die zijn intrek heeft genomen in het pro- vincialaat, Ridderstraat 42 te Culem- borg. 77

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5