Gidsen en kabouters der Sint-Antoniusparochie vieren een luisterrijk feest Dr. W. B, Smit overleden Kantine van postkantoor aan Baljuwslaan officieel geopend „Stille Omgang" Bloemendaal vijf en twintig jaar Pater Huigens op een voetstuk; de leidsters in de wolken Directeur van de GGD te Haarlem Uit STAD 1 Ien STREEK MAANDAG 11 MAART 1957 PAGINA 3 10 JAAR ROSA DE LIMA-GROEP V erbouwereerd Eigen vlag Opening Bureau Her vormd Diakonaal Maatschappelijk Werk Kustbrigades in Haarlem bijeen 40 jaar bij Energiebedrijf r iiiiit Films Lmè ff £u£ 4ti5ha7ar9™t kwal4jk ne- Burgerlijke Stand Haarlem R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Brand in hooiberg te Vogelenzang W. van Waveren begraven HANDGEMEEN TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD Wachthuisje bij stad huis omvergereden Leidsevaartweg afgesloten Nieuwe hut voor William Doylestam Feest voor bejaarden Inbraak bij scheepswerf Ledenvergadering groenten- en fruitveiling Schilderes mevrouw Wouter sen overleden Programma V.U. en H.K.G. VOLLEYBAL ZANDVOORT Bezinningsmorgen van ..De Hanze" Stille Omgang in de nacht van 16 op 17 maart Beurs van Amsterdam - Ze hebben gisteren feestgevierd. De gidsen en kabouters van de Sint-Antoniusparochie met haar leidsters en aalmoezenier. En hoe! Het is een even waardig als luister rijk en uitbundig feest geworden, dat de meisjes van de Rosa de Lima-groep van de ouders aangeboden kregen. Een speciaal oudercomité had zich, mede dank zij de voortreffelijke steun van de ouders zelf, dermate ingespan nen, dat het feest onvergetelijk is ge worden. Het resultaat van al dat ijveren was zo groot, dat met name de leidsters en aalmoezenier R. Hui- gens, die toch geen van allen op hun mondje gevallen zijn, als verlegen kinderen zaten te luisteren en te kij ken. Het was een loffelijk idee van dat comité om de groep bij haar tienjarig bestaan eens een dag te bereiden, waarover noch de aalmoezenier noch de leidsters zich zorgen hoefden te maken. Het ging bij de ouders zo als tijdens de receptie de heer P. H. Borghouts betoogde niet zozeer om dat tweede lustrum, maar veel eer om eens hun waardering te uiten voor wat de leiding van de groep ter vorming van de kinderen presteert. De dag begon reeds met veel luister, toen 's morgens in de paterskerk aan de Groenmarkt 'n hoogmis-op-z'n-plech- tigst werd opgedragen tot intentie van de jubilerende groep. De celebrant, aal moezenier Huigens, werd daarbij geas sisteerd door pastoor K. Notenboom en pater Th. van Schie. Tijdens de plech tigheid voerde hij ook het woord, en in golvende volzinnen en op de hem eigen wijze gewaagde hij van het diepe gevoel van dankbaarheid, dat niet al leen de groep maar ook heel de paro chie moest opbrengen, omdat er in die tien jaar onder de schutse van Rosa de Lima zoveel door en voor de jeugd gedaan kon worden. Na afloop troffen de ongeveer. 150 gidsen en kabouters bp Brinkmann een welvoorziene tafel aan. Zij lieten zich niet onbetuigd en vooral de allerkleinsten genoten met vol le teugen en happen van dit kostelijk ontbijt. Was dat allemaal nog onder ons, an ders werd dit tijdens de receptie, die 's middags in Gebouw „Sint Bavo" werd gehouden. Talrijke parochianen, een veelkleurige receptie-oorkonde zal daarvan blijven getuigen, kwamen de lei ding, met Joke de Vries en pater Hui gens aan het hoofd, feliciteren. De heer J. Kimman, voorzitter van het Parochieel Sociaal Charitatief Cen trum, verklaarde, dat hij zelden een jeugdgroep zo snel en goed had zien uitgroeien. Zijn gelukwensen gingen ver gezeld van de nodige koppen-en-scho tels. Pater Th. van Schie en de heer P. Maas representeerden de St. Tar- cisiusgroep en het Don Bosco-gilde; zij verzekerden, dat de jongens van de parochie met de meisjes meejubelden. Een geschenk was daartoe het concrete bewjjs, zijnde, om meer dan één reden, een klok. Ondanks dat de ouders de feestdag reeds aanboden, bleven zij in de rij der feestpredikanten niet achterwege. De heer Borghout verheugde zich na mens hen er over, dat nog zovele meis jes haar vrije tijd willen besteden aan de jeugdbeweging. Verbouwereerd nam Joke de Vries het geschenk der ouders in ontvangst: een prachtige pick-up, waarbij nog enige platen gevoegd wa ren. Het apparaat werd meteen op zijn kwaliteit beproefd, en tot aller hilari teit klonken plots de daverende volzin nen door de zaal. die pater Huigens 's.morgens in de kerk gesproken had. Zijn predikatie bleek per band te zijn opgenomen. Maar daarmede waren de ouders niet klaar. De heer Borghout over handigde nog een foto van de gehele Rosa de Lima-groep, een „kiek", die iedereen in een uitbundige stem ming bracht. De meisjes stonden na melijk fris en frank opgesteld vóór het standbeeld van Loutje op de Gro te Markt, maar op de sokkel van de inventieve Haarlemmer prijkte nu, dank zijn een zeer geslaagde mon tage, pater Huigens met in zijn hand de letter J van Jeugd. De aalmoezenier was dus op een voet stuk gezet en naar aller mening te recht. Dat bleek trouwens ook uit een geschenk, dat de ouders hem toebe dacht hadden: een spiksplinternieuwe en glanzende fiets. Men was nauwelijks over zijn verras sing heen of daar presenteerde zich de heer H. Houtschild namens het pa rochieel Jeugdcomité. Ook hij had niet alleen een flink portie gelukwensen bij zich, maar ook geschenken: een groeps- vlag, ontworpen door Fietje Hin en vervaardigd door mevrouw Heyboer en materiaal voor handenarbeid. De vlag werd meteen gewijd door pastoor Noten boom, die daarna in een toespraak vast stelde, dat het begin, tien jaar gele den, ongetwijfeld moeilijk geweest is. Hij had alle lof voor het werk der leid sters en de aalmoezeniers, doch wilde met nadruk de vroegere leidsters en aalmoezeniers, de paters A. Wilshaus en A. Groen, daarin betrekken. Hij hoopte dat de leidsters honkvast zou den blijven en minstens over vijf jaar nog allen present zouden zijn. Na het oudercomité in hoge mate geprezen te hebben, sprak hij de verwachting uit, dat de meisjes van Rosa de Lima sa men een schakel zouden vormen in de liefdesketting, die de jeugd van heel de wereld samenbindt. Zoals gezegd, kwamen vele parochia nen en andere belangstellenden met hun gelukwensen. Van de laatste noe men wij de districtsaalmoezenier D. de Wit, de districtscommissaresse J. Ro zenkrans en de assistent-districtscom- missaresse E. Sanders. Tussen de be drijven door lieten gidsen en kabou ters op een allergenoeglijkste manier zien, hoe zij haar spel plegen te spe- ien. De rest van de dag verliep al even' plezierig. De St. Jorisband zorgde voor een geruchtmakende serenade en voorts De Ridderstraat heeft er een nieuw huisnummer bijgekregen: nummer 36. Het behoort aan het bureau van het Diakonaal maatschappelijk werk der Hervormde gemeente, dat de vroegere slagerij in dit pand heeft omgetoverd in een keurig en licht kantoor, waar de smaakvol ingerichte spreekkamer tjes er voor zullen zorgen, dat een rus tig gesprek tussen een van de beide maatschappelijke werksters en haar bezoekers mogelijk zal zijn. Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van dit bureau werd zaterdag middag in de Janskapel een receptie gehouden, tijdens welke de voorzitter van de diaconie der Hervormde gemeen te, de heer J. Vernhout, het bureau overdroeg aan de heer J. Spek als oud voorzitter van de commissie van ker kelijke gezinszorg. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. van Epen, directeur van het Hervormd maatschappelijk werk, mr. Wiebe Glas stra namens de Noordhollandse vereni ging het Oranje-Groene kruis, de oud ste maatschappelijke werkster in dienstjaren van het bureau mej. Ph. J. C. van Herwerden en mej. A. Bos, provinciaal maatschappelijk werkster der Hervormde kerk. In hotel Munniks op de Grote Markt in Haarlem zal op zaterdagmiddag 23 maart om drie uur een voorjaarsbij eenkomst worden gehouden van de Con tactcommissie kustbrigades van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De heer P. van der Mije te Zandvoort, voorzitter van deze com missie, zal een lezing houden over het werk der reddingsbrigades aan de kust. Op woensdag 13 maart zal de heer Th. J. H. van Waveren, eerste instru mentmaker, 40 jaar in dienst zijn bij het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem. In 1919 werd hij aangesteld tot monteur, waarna hij in 1939 tot me terhersteller promoveerde. Op 1 januari '48 werd hij hoofdmeterhersteller, wel ke functie later de naam kreeg van eerste instrumentmaker. De aanstaan- konden eerst de kabouters en later de i de jubilaris zal op 13 maart om half elf gidsen genieten van een poppenspel, ten raadhuize door de burgemeester dat verzorgd werd door Jan Nelissen. worden ontvangen. meer vervullen en ging .hij in afwach ting van een definitief Ontslag op ziek teverlof. Zijn functie werd vanaf die tijd waargenomen door de adjunct directeur dokter Heijmans. Vorige week verergerde de toestand en zon dagmorgen is dr. Smit overleden. Gedurende zijn leven heeft dr. Smit zich in velerlei opzichten verdienstelijk gemaakt op het terrein van het maat schappelijk werk, waarin hij zich meer speciaal toelegde op sociaal-hygiëni sche arbeid. Tijdens zijn verblijf in Spaarndam, waar hij meer dan twaalf jaar geweest is, vervulde hij in de Ver eniging voor ziekenhuisverpleging, die mede door zijn toedoen was opgericht, de functie van secretaris. Toen echter Spaarndam door Haarlem was gean nexeerd, werd de vereniging opgehe ven. Verder vonden de Haarlemse af deling van de Maatschappij tot Bevor dering van de Geneeskunst, de Haar lemse Huisartsenvereniging, de com missie van toezicht op de in Haarlem werkende ziekenfondsen, het Witte Kruis en de Ongevallendienst te Haar lem in dr. Smit een gewaardeerd me dewerker. Niet zelden hebben deze in stellingen van zijn grote werkkracht geprofiteerd. Ook was dr. Smit voor zitter van de afd. Haarlem van het Ko ningin Wilhelminafonds en lid van de commissie van toezicht op het Huis van Bewaring in Haarlem. Woensdag om twaalf uur vindt op de Algemene Begraafplaats te Heemstede ,y> Een dag na zijn 63ste verjaardag is de begrafenis plaats, zondagmorgen te zijnen huize aan de van Oldebarneveldlaan te Haarlem overleden dr. W. B. Smit, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Vanmorgen heeft het personeel van de dienst in het ge bouw aan de Nieuwe Gracht zijn over leden directeur herdacht tijdens een korte bijeenkomst, waarop de adjunct directeur dokter D. Heijmans een kort memento heeft uitgesproken. Hij noem de dr. Smit een sociaal voelend medi cus, die het dienen van de volksge zondheid als een van zijn grootste idea len had gesteld. Ofschoon hjj vooral de laatste jaren gekweld werd door een ernstige ziekte, verrichtte hij met de vasthoudendheid van een Zeeuw zijn werk en trachtte hij nood te lenigen waar dat nodig was. Zaterdagmiddag is de kantine van het nieuwe Postkantoor aan de Bal juwslaan officiëel geopend. Het postge- bouw zelf, dat al geruime tijd in druk gebruik is, is niet met officieel ver toon opengesteld, omdat nog niet alle bouwwerkzaamheden zijn verricht. Het vermoeden bestaat overigens dat het gebouw in het geheel niet zal worden geopend, teneinde geld te besparen. Iedereen kan er niettemin terecht. Nadat de heer B. van de Geer, voor zitter van het bestuur van de kantine vereniging P.T.T. „Baljuw" er zijn vreugde over had uitgesproken dat men in groten getale aanwezig was, gaf de heer L. J. H. Kersten, directeur van het Postdistrict Haarlem, in een kort woord als zijn mening te kennen dat de kantinetijd een integrerend deel van de werkdag uitmaakt en derhalve in een prettige lokaliteit met een moder ne outillage behoort te worden doorge bracht. Het P.T.T. bedrijf, aldus de heer Kersten, heeft in samenwerking met de centrale afdeling gebouwen, de dienst estetische vorming en de Rijks gebouwendienst, van de kantine een smaakvol gebouwtje willen maken, waarin men rust kan vinden tussen en na het dikwijls enerverende werk in het postbedrijf. De heer Levinus Tollenaar heeft tot de intimiteit en ontspannende sfeer van de kantine een waardevolle bijdrage ge leverd door een decoratieve wandschil dering. De heer Kersten sprak tenslot te een woord van dank tot het kantine- bestuur en de beheerder, de heer P. Koomen, die jarenlang hebben geijverd om hun werk succesvol te doen zijn. De heer Koomen bracht vervolgens de dagen in herinnering, waarin men zon der geld of andere middelen het kan tinewezen tot iets van betekenis moest trachten te maken. Dat was in 1937, toen men met een geleend kapitaaltje van 25,- begon en het eerste jaar een omzet van 1000,- boekte. Het afgelo pen jaar was de omzet 37.000,- het geen mede te danken was aan het in terieur van de kantine, welke noodt tot een rustig zitje. In de oude kantine aan de Verspronkcweg bedroeg de omzet in 1955 21.000,-. Men moest het vorig jaar vier bediensters inschakelen, die CINEMA. PALACE: Oklahoma, 14 j.. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 2 MNS8 HALSAlarm ln de Pacific, 14 mYnERVADfrib^ond®heks.' 18 1., 2. 7. 9.15. ,eKn S- 815 Picnic, 18 jaar. alle' leeft vader van de bruid' EiML?5A^9.:i5SiSSi' 06 J°nge keizerin. a- ROXY: De onderwereld van Montmar»™ «tr volw., 2.30, 7, 9.15. wnanre, sir. STUDIO: Marie Antoinette, 18 j., 15 7 9.15. Maandag 11 maart Schouwburg: „De vrouw met het rode haar" door het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap, 8.15 uur Dinsdag 12 maart Stadsschouwburg: Julia, door Nieuw Ne derlands Toneel-Gezelschap, 8 u. (Abon. C.). Concertgebouw: N. Ph. Orkest. Achtste concert serie D onder leiding van Henri Arends. Solist: Nicole Henriot, piano, 8.15. ONDERTROUWD: S. Smit en J. M. vaars. GETROUWD: W. H. Uijtenhoorn en *-• A. Berk. GEBOREN: M. E. van der Velden- Retg, z.; G. Klungel-de Wind, z.; C. jjhijens-Bastiaanse, d.; J. G. Zeijle- maker-de Keijser, d.; P. Duizer-Ver- vloed, d.M. G. Duut-Wessel, d. OVERLEDEN: H. H. van der Linde, 23 E-, Hazepaterslaan; J. van Schra- vendijk, 82 jr Maerten van Heemskerk straat; H. J. w. Grimberg, 96 jr., Sant poorterstraat; N. W. F. G. L. van Veld- huijsen, 60 jr., Keizer Karelstraat; M. Groeneweg-Schuitemaker, 73 jr., Twijn- derslaan. Dr. Wisse Boudewijn Smit werd 9 maart 1894 in 's Heer Arendskerke in Zeeland geboren. Hij bezocht de Rijks HBS te Goes en na het behalen van het diploma trachtte hij zich een posi tie te verwerven in de handel. Tijdens zijn militaire loopbaan in Utrecht vat te hij het plan op, voor arts te gaan studeren. Na een studietijd van vijf jaar behaalde hij in 1921 aan de Utrechtse universiteit het artsendiplo ma. In 1939 promoveerde de heer Smit aan dezelfde universiteit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de Sociale Geneeskunde. In mei 1922 werd hij benoemd tot ge meente- en schoolarts in Spaarndam. Als gevolg van de annexatie van Spaarndam op 1 mei 1927 kwam dr. Smit op die datum in dienst van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst van Haarlem. In no vember 1934 volgde zijn benoeming tot directeur. Sinds medio 1956 kon hij van wege zijn ziekte die functie niet langer De arbeid: van de gehuwde vrouw buiten haar gezin; Bezitsvorming: (Ar tikelen De Tijd); P. J. Bouman: An ton Philips; P. van Breugel: Schadu wen en gestalten; P. de Bruin: Het sociaal probleem; F. J. J. Buytendijk: Nogmaals over de vrije-tijdsbesteding van de werkende vrouw; J. A. A. van Doorn: Sociologie van de organisatie; J. E. Ellemers: De februari-ramp; so ciologie van een samenleving in nood; S. T. R. Evers: Muziekopvoeding op de Lagere School; Everyman's United Na tions; K. Gauger In noodtijd?; L. Lau- wers: Het communisme en de cultuur; F. van MechelenInleiding tot het pu blieke opinie- en marktonderzoek; A. Oldendorff: De vreemdeling; F. Pau wels: Het recht viert feest; J. Pieper: De regels van het matschappelijk spel; Psychologie van de werkende vrouw; F. J. H. M. van der Ven: Het vrije be roep; Voldoening van de arbeid: E. Westrate: De organisatie van het eco nomische leven. De leden van de afdeling Haarlem der Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging in het bisdom Haarlem, groep Gilde, houden een bezinningsavond op woensdag 13 maart in de kapel van Sancta Maria, Florapark 2, om 8 uur. Dit jaar is het vijf en twintig jaar geleden, dat de afdeling Bloemendaal van het „Genootschap van den Stillen Omgang" werd opgericht en dat de mannelijke parochianen van Bloemen daal voor het eerst in eigen verband ter bedevaart gingen naar de Heilige Stede. De kerkgangers hebben gisteren in Bloemendaal een folder ontvangen, waarin de geschiedenis van die kwart eeuw in kort bestek beschreven staat. Uit dat overzicht blqkt, dat woens dag 17 februari 1932 een aantal Bloe mendalers op initiatief van kapelaan H. C. A. M. Roelvink hijeen kwam in het toenmalige parochiehuis aan de Zomerzorgerlaan om te komen tot stichting van een eigen afdeling van de Stille Omgang, Die stichting kreeg inderdaad haar beslag en het bestuur werd samengesteld uit de heren dr. A. J. H. Lasance (voorzitter), P. J. de Zwart (secretaris), H. Poelgeest (pen ningmeester), J. Lindeman en G. Cor- nelissen. Pastoor L. J. Willenbrog werd moderator. Nog hetzelfde jaar ging de afdeling met 39 leden en 6 adspirant leden ter bedevaart naar Amsterdam, deels te voet deels per autobus. Men ging dat eerste jaar ter kerke in de kapel van het Maagdenhuis aan het Amsterdamse Spui. Wegens vertrek uit de parochie werd de voorzitter reeds een jaar later opge volgd door de heer L. J. P. N. A. Bouw. man, die na enkele jaren wegens ver huizing naar Heemstede aftrad. Vrjjwel ieder jaar werd de deelname van de Bloemendalers aan de Omgang groter. Na het overlijden van pastoor Willenborg werd het moderatorschap overgenomen door pastoor L. Beune, die zjjn parochianen bleef opwekken in groter getale aan de Omgang deel te nemen. Uit het overzicht blijkt verder, dat het pastoor Beune een doorn in het oog was, dat de Bloemendaalse bedevaart gangers weliswaar d-voot en in groeps verband de Stille Omgang volbrachten, doch na afloop in vele richtingen een heenkomen zochten in het grote Amster dam. Op initiatief van een der bestuurs leden is toen de schuilkerk „Ons Liev' Heer op Solder" opnieuw in gereedheid gebracht en het was wel de belangrijkste dag in de historie van de Bloemendaalse afdeling, toen haar moderator als eerste priester, na tientallen jaren, weer de die zich tijdens de eerste tocht onver getelijk maakte door, als voorbidder in aandachtig gebed, met gesloten ogen in de sloot naast de grote weg van Haarlem naar Amsterdam te stappen. Of anders om de afgevaardigde ter algemene jaarvergadering te Amster dam, die in Krasnapolsky wel in een vergaderzaal terecht kwam, maar tot de ontdekking kwam, dat hij zich in het gezelschap bevond van leden van de Vrijdenkersvereniging „De Dage raad" Het huidige bestuur der afdeling wordt thans gevormd door de heren H. F. Heerkens Thijssen (voorzitter), A. Even (secretaris), H. C. J. Huiskeshoven (penningmeester), G. Cornelissen en W. J. Wilms Floet. Pastoor dr. A. A. Olierook is moderator. De twee eerst genoemde heren vervullen nu reeds twintig jaar hun bestuursfunctie. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum wordt er zondag 17 maart in de parochiekerk van Bloemendaal om 9 uur een plechtige hoogmis opgedragen. De Bloemendalers gaan dit jaar in de nacht van 23 op 24 maart ter Stille Omgang. Zaterdag 23 maart is er om 9 uur een kort lof in de parochiekerk, daarna vertrekken de lopende pelgrims. De treinreizigers arriveren 2 uur te Amsterdam. Na de Omgang is om on geveer 3.45 uur de H. Mis in de Schuil kerk, waarna het gebruikelijk ontbijt volgtOm 6 uur vertrekt de groep uit Amsterdam. Doordat kinderen met vuur speelden, is er gistermiddag om 3 uur brand ontstaan in een hooiberg, gelegen ach ter de boerderfj van de heer Hulsbosch aan de Vogelenzangseweg 198 te Voge lenzang. Toevallig passeerde op dat moment de brandweercommandant van het rayon Vogelenzang, de heer J. W. Buschman, die met enkele geleende schuimblussers en een straal op de wa terleiding het vuur wist te bedwingen. In alle stilte is zaterdag op de be- H. Mis opdroeg in de oude schuilkerk, i graafplaats Westerveid te Driehuis het Tio _x- li iefrtffoliiL* mrorcnVint +r*v> oop/Ia KopIoM De prettige rustige stemming bleef be houden, doordat na de H. Mis aan de Bloemendalers gastvrijheid werd ver leend in het gesticht Vredenburg. La ter mocht men gebruik maken van de lokalen van het St.-Franciscus Liefde werk. Trokken de Bloemendaalse pel grims altijd pieus in het nachtelijk uur naar Amsterdam, er was ook wei eens reden tot een vrome glimlach. Zo bijvoorbeeld om een secretaris, stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer Wijnand van Waveren. in leven president-directeur der N.V. Van Waveren's Koninklijke Graanhandel, die vorige week woensdag op 76-jarige leeftijd te Aerdenhout is overleden. De heer Van Waveren genoot vroeger be kendheid in sportkringen als voetballer en cricket-speler. Voorts was hij jaren lang lid van de gemeenteraad van Bloe mendaal. Zijn verdiensten vonden o.m. erkenning door een benoeming tot offi cier in de orde van Oranje Nassau, niet minder dan 150.000 kopjes koffie verkochten. De kantine is nu rendabel genoeg om zich zelf te bedruipen. De heer Koomen uitte woorden van waarde ring aan het adres van de vroegere beheerder en de secretaris en pen ningmeester van het bestuur, op wier vele werk men thans kan voortbor duren. Spr. bracht ook dank aan de heer H. M. van Dijk, van de Rijks gebouwendienst, en de heer Tolle naar, wiens schilderingen bijzonder in de smaak vallen, niet in het minst van de dagelijkse bezoekers. De oud-beheerder van de kantine, de heer W. Flooren, herinnerde er aan dat de kantine, die men vroeger bezat, ter nauwernood plaats bood aan een tien tal personen, die zich dan nog met een staanplaats tevreden moesten stellen. De heer Meyer sprak namens de Al gemene Bond van Ambtenaren, de KA- BO en de Christelijke Organisatie van Ambtenaren, terwijl tenslotte de heer H. Kunkler het woord voerde als afgevaardigde van alle ambtenaren, die werkzaam zijn in het stationspostge- bouw. Hij bood een fraaie vitrine aan en bloemen voor mevrouw Koomen en de bediensters. Na de pauze gaf de heer Tollenaar op verzoek van de kantinebeheerder een uitleg van de schilderingen die hjj op de wanden heeft aangebracht. Een kraaiende haan symboliseert de tijd, een rustende man de ontspan ning en een fluitspeler het amuse ment. Deze voorstellingen zijn in een kantine van een postgebouw uitste kend op hun plaats. De heer Tolle naar zei blij te zijn voor vele waar derende reacties, die hij heeft erva ren voor dit moderne schilderwerk, dat niet voor iedereen direct te begrijpen is. Tijdens de eerste helft van de voet balwedstrijd tussen R.C.H. en Storm vogels, welke gistermiddag in het Heemsteedse Sportpark is gespeeld, is een handgemeen ontstaan tussen een bezoeker en een controleur. De bezoe ker was het niet eens met bepaalde door de controleur getroffen regelingen en gaf deze een stomp en een trap te gen het lichaam. De geslagene liep ver wondingen op aan zijn vingers. Tegen de bezoeker werd proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling, waarna men hem van het veld verwijderde. Zaterdagavond omstreeks half elf heeft een 59-jarige autobestuurder uit Amsterdam het wachthekje van de bus halte voor het stadhuis op de Grote Markt omvergereden. De auto, die de vluchtheuvel aan de linkerkant passeer de, moet recht op het hekje zijn inge reden, daar dit in bijna horizontale stand verbogen werd. Uit een politio neel onderzoek is gebleken, dat de be stuurder niet onder de invloed was van drankgebruik. Vermoedelijk heeft hij, de Koningstraat in willende rijden, een verkeerde manoevre gemaakt. De ware toedracht van de aanrijding is echter niet geheel zeker, zodat de Haarlemse politie ooggetuigen verzoekt zich in ver binding te stellen met de Verkeerspoli tie in de Lange Wijngaardstraat. Woensdag 13 en donderdag 14 maart is de Leidsevaartweg tussen de Zand- voortselaan en het bruggetje bij de Am sterdamse Waterleiding voor alle ver keer in beide richtingen afgesloten tus sen zeven uur 's morgens en zes uur in de namiddag. De voortrekkers van de William Doy lestam in de Sint Jansparochie hebben gisteren de plechtige ingebruikneming gevierd van hun nieuwe stamhut in de Hanny Schaftstraat 72 onder. Aalmoe zenier Zwaan droeg 's-morgens een H. Mis op ter intentie van de stam, waar op een feestelijk ontbijt volgde. Dis- tricts-commissaris Nooy, zijn ambtge noot Kramer van de Voortrekkers, oud- oubaas Smit en de heer Rood van de Woningbouwvereniging Sint Bavo zaten hier onder anderen aan. In welgekozen bewoordingen wenste de heer Rood de voortrekkers geluk en overhandigde hen de sleutel van hun hut. Aalmoezenier Zwaan zegende deze hierop in. Ten slotte werd „baas van der Putten" ge ïnstalleerd. 's Middags werd 'ter ge legenheid van de ingebruikneming een zeer druk bezochte receptie gehouden. Op kamelen gezeten trokken Zweedse soldaten van de V.N.-strijdkrachten in het Midden-Oosten door de Sinaï- woestijn naar het gebied van Gaza, om daar de stellingen van de teruggetrok ken Israëliërs over te nemen. De rit per kameel ging de Zweden best af, maar toch zullen ze zich wel prettiger voe len op ski-patrouille in het noorden van hun eigen land. Bedrijfsaalmoezenier C. P. Geraets zal donderdagavond 14 maart in het parochiehuis van de Sint Jansparochie voor de leden der K.A.B., kring oost spreken over „katholiek in merg en been - ook in het bedrijf". De stichting Adoptie-commissie Be jaarden, onder voorzitterschap van de heer J. W. Th. Fibbe, viert woensdag 20 maart wederom haar halfjaarlijkse feest. Zij heeft hiervoor ongeveer 2.600 bejaarden ingeschreven. De heift hier van wordt uitgenodigd voor de middag voorstelling, de anderen voor de avond voorstelling. Het aantal bejaarden, dat zich hiervoor laat inschrijven wordt naar verluid steeds groter. Wel licht moeten in de toekomst hierdoor drie voorstellingen gegeven worden. Er is voor het feest een aantrekkelijk va riété-program samengesteld. Vele auto mobilisten stellen zich weer beschik baar voor het halen en brengen van hulpbehoevenden. Van het terrein van een scheepswerf in de Waarderpolder hebben onbeken den in de nacht van vrijdag op zater dag ongeveer 2.500 tot 3.000 kg hoek ijzer ontvreemd. Zij hebben zich toe gang verschaft door over een ongeveer twee meter hoge schutting te klimmen. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer vijftienhonderd gulden. Dinsdag 12 maart zal de Haarlemse Groenten- en Fruitveiling-vereniging 's morgens om 2 uur bij Brinkmann op de Grote Markt haar Algemene Leden vergadering houden. Aan de orde komt o.a. een bestuursvoorstel om de goed keuring voor het heffen van de 1 pro cent van de bruto-omzet te continueren tot 31 maart van het volgend jaar, en een bestuursvoorstel tot goedkeuring van het landelijk uniforme Veilingregle ment. In de ouderdom van 81 jaar is te Haarlem overleden de kunstschilderes mevrouw E. L. H. Woutersenvan Does- burgh. Te Amsterdam geboren kreeg de thans ontslapene haar opleiding aan de rijks academie voor beeldende kunsten aldaar en later bij kunstschilders in Brussel en Stuttgart. Zij heeft portretten, inte rieurstukken en stillevens geschilderd. Zij was lid van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van het genootschap „Kunst zij ons doel" te Haarlem. Voor de leden van de Volksuniversi teit voor Haarlem en Omstreken, waarin opgenomen de Haarlemse Kunst Ge meenschap, zal donderdagavond 14 maart in Cinema Palace, in de Grote Houtstraat de film „Escalier de service" van Carlo Rim gedraaid worden. In het voorprogramma zullen vertoond worden „Gazouli, petit oiseau", een poppen- filmpje van Starevitch en „Elle sera appelée femme" van G. de Boe. Deze filmavond zal om 21.15 uur aanvangen. Godfried Bomans spreekt donderdag avond 21 maart in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum over „Op het mes". De welbekende Haarlemmer wil onder dit motto hedendaagse toestanden en gebeurtenissen met kritische blik beschouwen. De bekende Vlaamse schrijver Ray mond Brulez zal te beluisteren zijn op dinsdagavond 26 maart, eveneens in de Renaissancezaal in de serie „Schrij vers spreken". Indien wij de resultaten van de vol leybalteams op de ranglijsten bezien, blijkt direct de uitzonderlijke prestatie van het herenteam van VELOX, wel ke ploeg op fraaie wijze in de eerste klasse aan de leiding gaat met slechts één verliespunt, waardoor de mogelijk heden voor een kampioenscsap en een plaats in de gewestelijke overgangs klasse nu wel bijzonder groot zijn. Hoewel de overige katholieke teams met minder in het oog lopende plaat sen genoegen moeten nemen, waren de prestaties zeker nog wel redelijk, wel licht met uitzondering van de teams Velox 2 en D.S.S. 3, welke ploegen met de laatste plhatsen genoegen moeten nemen. Bij de dames blijkt het overigens niet zo best gesteld met de prestaties, want de Velox dames bezetten in de hoogste klasse de laatste plaats en zullen on herroepelijk degraderen, terwijl de Onze Gezellen dames zich slechts ten koste van Velox van deze fatale plaats afhielden. AVC, Vesmia en HBC deden net ge lukkig beter en ofschoon in deze klasse met het sterke die Raeckse vanzelfspre kend niet aan kampioenstitels valt te denken, nemen deze teams toch zeer behoorlijke plaatsen in. Helaas blijkt ook het reserve dames team van Velox niet tot grootse daden in staat, want deze ploeg moet even eens genoegen nemen met de laatste plaats in de tweede klasse. Maandag 18 maart belegt de St. Adel- bert-vereniging, afdeling Haarlem, in de voorzaal van Brinkmann, 's avonds om acht uur, een bijeenkomst, waarop men tot een openhartig gesprek wil komen over „de verhouding tussen priester en intellectuele leek". Pastoor dr. A. A. Olierook en mr. F. J. A. Verberk zullen het gespreksthema ieder vanuit hun eigen standpunt inleiden. Voor deze bijeenkomst, welke een be sloten karakter draagt, zijn alle in de zielzorg werkzame priesters uit het de kenaat Haarlem uitgenodigd. Het gezelschap van de Stille Om gang, afdeling Heemstede, houdt dit jaar de omgang te Amsterdam in de nacht van zaterdag 16 op zondag 17 maart. Woensdag 13 maart is er een algemene vergadering in het parochie huis Anno Santo .welke om kwart over acht begint. Het woord zal gevoerd wor den door pater P. Schiphorst uit Nij megen. Uit het jaarverslag van het agent schap Haarlem van de Centrale Volks bank blijkt, dat de stand op 1 januari 1956 was 104.745.05, De inlagen in 1956 bedroegen 77.133,42. Terugbetaald werd 49.731,55. Er werd een gekweekte rente geboekt van 2,392,81. Het tegoed per 1 januari 1957 bedroeg 134.539,73. Het getal spaarders neemt regelmatig toe. Op de Cruquiesweg is zaterdagmor gen omstreeks kwart voor negen een personenauto tegen een ijzeren hek ge botst doordat de bestuurder moest uit wijken voor een plotseling naar de Ja- valaan overstekende wielrijder. De auto kwam in aanraking met een lichtmast en een boom en tot stilstand tegen het hek. Het voertuig was zwaar bescha digd. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De afdeling Zandvoort van de r.-k. midlenstandsvereniging „De Hanze" hield zondag haar jaarlijkse bezinnings morgen. De bondsadviseur, pater Rem- bertus O.F.M. Cap., droeg 's morgens om half acht in de parochiekerk het H. Misoffer op voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden. Na de H. Mis volgde een zeer geanimeerd ge meenschappelijk ontbijt in restaurant Rinkel. De voorzitter, de heer C. Sie gers, sprak een begroetingswoord waar in hij het vertrouwen uitsprak, dat de jaarlijkse bezinningsmorgen een steeds grotere belangstelling van de „Hanze"- leden en hun echtgenoten zou ondervin den. Na het ontbijt hield pater Rembertus een toespraak, waarin hij de Zandvoort- se katholieke middenstanders, met in het verschiet een hopelijk druk seizoen, confronteerde met de betekenis en de waarde van het gebed. Het gebed is voor alles een gesprek met God. Te veel is men daarbij geneigd te vluchten in formules; maar een paar woorden, recht uit het hart, hebben meestal gro tere waarde dan lange formule-gebeden waar men zijn aandacht niet bij kan houden. Ook zijn tijdelijke zorgen kon men in een gesprek met God aan Hem voorleggen, want God luistert graag naar ons. Deze praktisch gerichte geest van het gebed zal het ons gemakkelijk maken ons leven ook al houden tal rijke beslommeringen ons bezig steeds meer op God te richten. De heer C. I. Versteege maakte van deze gelegenheid gebruik om „De Han- ze"-leden op te wekken de actie voor het orgelfonds te steunen. In de pa rochiekerk is thans nog een orgel in ge bruik dat van een veel te geringe ca paciteit is. Van de zeven registers zijn er slechts vier in gebruik. Een nieuw orgel is dan ook allerminst een luxe. Het actiecomité probeert nu door het plaatsen van „pijpen" (ter waarde van 5 tot 100 per stuk) een kapitaal bij een te brengen, dat het kerkbestuur in staat zal stellen een nieuw orgel te be stellen. In zijn slotwoord kon de heer Siegers terecht gewagen van een geslaagde be zinningsmorgen. De afdeling Zandvoort-Aerdenhout van het genootschap van de Stille Om gang hield een tamelijk druk bezocht* ledenvergadering in het patronaatsge bouw te Zandvoort. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter, da heer J. L. C. Lindeman, het gevoelig verlies dat de afdeling heeft geleden door het overlijden van haar secretaris, de heer J. G. Crabbendam. De overlede ne was de stuwende kracht van de afde ling en de perfecte organisatie van da bedevaarten naar Amsterdam was gro tendeels zijn werk. Voor zijn zielerust en die van de andere overleden leden werd vervolgens een gebed gebeden. In een vlot tempo werd de agenda af gewerkt. Tot secretaris werd gekozen de heer J. J. P. M. Crabbendam jr. De regeling van de bedevaart, welke in de nacht van 16 op 17 maart zal worden gehouden, werd vastgesteld. De deelnemers' die van Haarlem af willen lopen, vertrekken met de tram van 23.05 uur uit Zandvoort. De overige pel grims vertrekken met extra trams, 's nachts om half twee uit Zandvoort. Reisbiljetten zijn verkrijgbaar voor leden uit Aerdenhout en Bentveld in de pastorie aan de Sparrenlaan op zon dag 10 maart na de hoogmis en na de H. Mis van elf uur. Voor de Zand- voortse leden in het patronaatsgebouw op zaterdag 9 maart van 's avonds 7 uur tot 8.30 uur, op zondag 10 maart na de H. Mis van elf uur tot half een en op woensdag 13 en vrijdag 15 maart 's avonds van 8.15 uur tot 9 uur. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3(6 Ned. 1953 3(6 Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3(6 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. HandeJ Mil cert AJK.U Van Berkel's Patent Cajvè-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scbeepv. Unie H.VJt Deli Mf). Cert A'dam 2(6 '56 X A'dam *56 U A'dem HI Vorig Opening slot 11/3 92(6 92A 92% 86% 86% 87% 87% 90% 90 9 2Ü 92% 87% 166(6 186(4 195 V* 170 300(4 189 295(4 362% 361% 262 251% 251 167,80 166.50 77 75% 166(4 167% 155 154% 171% 171% 92(4 93% 93(6 95 98(6 104 104%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3