Rustig en vlot verloop van de eerste Stille Omgang Mgr. P. Nierman en mgr. J.Baeten onder de 23.000 deelnemers Grote medewerking van de hoofdstedelijke politie Groot aantal inbraken opgehelderd Voorgestelde wijziging van Lager-onderwijs-wet roept problemen op Socialisatie van verzekering wezen actueel N«JÜdampo K.L.M.-piloot breekt drie halswervels Inspecteur Pirouette De haarlijn 1957 I Zes personen in arrest K.N.S.M.-schip „Amor" bij Kreta gezonken Bezwaren van K.O.V.-bestuur tegen gehuwde onderwijzeres Eén huurverhoging per kabinets periode voldoende Kielstra l Smokkelauto met 1200 kg boter bij Maastricht aan gehouden Levende bomin bankgebouw Mr. C. ten Hagen overleden na verkeersongeval BQMMER OP P.v.d.A.-CONGRES Wens van cle P.v.d.A. P.v.d.A. wenst straffere prijspolitiek Duidelijke „planning" voor het onderwijs Nieuwe C.A.O. blijft nog steeds uit Bij het zwemmen op Curagao Belgische chauffeur gearresteerd n Lid der Tweede Kamer De premieregeling eigen woningbouw ENGELS SCHIP ENIGE TIJD AAN DE KETTING Cautie van f150.000 betaald MAANDAG 11 MAART 1957 PAGINA IJSSELMEER VISSERS ONTSTEMD Geestelijk adviseur van boekverkopers Journalisten Beraad over lange duur van onderhandelingen Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT II Stoffelijk overschot van vermiste bejaarde gevonden KIND VERDRONKEN H. Toxopeus overleden (Van onze verslaggever) Twee bisschoppen hebben zondag nacht temidden van naar schatting 23.000 deelnemers de Stille Omgang ge maakt. Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, maakte voor de eerste maal als bisschop de stille tocht. Voor de omgang celebreerde hij het lol voor de 500 Groningse deelnemers in de O.L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht en hield daaronder een korte predikatie. Na de omgang droeg mgr. Nierman de pontificale H. Mis op in dezelfde kerk. Mgr. Jos W. M. Baeten, bisschop van Breda, kwam evenals het vorig jaar met een grote groep deelnemers uit zijn diocees naar Amstedam. Hij celebreer de in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus De Papegaai aan de Kalver- straat een pontificale H. Mis, waar onder hij de predikatie hield. Ook pel grims uit Zeeland duidelijk kenbaar aan hun Zeeuwse hoerendracht wa ren voor het eerst als zijn diocesanen meegekomen. De Spoorwegen hadden 17 extra trei nen ingelegd, hetgeen weliswaar minder is dan andere jaren maar het aantal autobussen was dit keer gestegen tot 230. Uit Eindhoven kwam de grootste groep (2.000), daarna volgden Leiden met 1.800, Twenthe met 1.600 en Westfries land en het Gooi met elk 900 deelne mers. Traditiegetrouw waren ongeveer 300 deelnemers uit Halfweg en omge ving te voet naar Amsterdam gekomen en zelfs waren er uit Roelofarendsveen en Westfriesland (65 km ver) komen lopen. Uit Obdam waren ze zaterdag middag om twaalf uur al vertrokken om des nachts bij aankomst in Am sterdam meteen de Stille Omgang te maken. De ordecommissarissen van de Stille Omgang kregen grote medewerking van twee detachementen van totaal 80 man van de Amsterdamse politie. Om de welhaast jaarlijkse moeilijkheden bij de café's op de Nieuwendijk te vermij den heeft men de Stille Omgang dit keer niet eerder dan om een uur laten beginnen, d.w.z. dat de eerste deelne mers op die tijd op de Dam waren. Dat gaf in het begin wel enige opstop ping op het Spui maar men voorkomt daarmede toch dat de devotie der deel nemers te lijden heeft door het uitgaan van de café's. De politie had intussen gezorgd dat de route vrij was en ge parkeerde auto's met kraanwagens weggesleept. De vele colonnes autobus- Onder leiding van de officier van justitie te Den Bosch hebben de Amster damse en Eindhovense recherche een froot aantal inbraken tot klaarheid ge- racht, in de jaren 1954 en 1955 op tal van plaatsen in Nederland gepleegd en waarbij voor minstens een ton aan geld en sieraden werd buitgemaakt. Als hoofdpersonen waren hierbij betrokken een 48-jarige Eindhovenaar, bekend on der de naam van „rooie Frits", en een 30-jarige man, eveneens uit Eind hoven. Zij vonden handlangers In drie Amsterdammers. Vier van hen zaten reeds lang in arrest, de vijfde is dezer dagen aangehouden. Voorts is gearrsteerd een 40-ja- rige vrouw, een vriendin van „rooie Frits". Haar rol in de reeks inbraken is nog niet helemaal duidelijk. Zij schijnt veelal onder pressie van haar vriend te hebben gehandeld, doch heeft zich in elk geval aan heling schuldig ge maakt. Verder is proces-verbaal wegens heling opgemaakt tegen een vrouw in Amsterdam. In Eindhoven heeft het complot zich aan drie inbraken schul dig gemaakt, waarbij de buit echter ge ring was. Meer succes had de bende in Gronsveld, waar haar op het kantoor van de groenteveiling 4200 gulden in handen viel. In een villa in Bloemendaal was de buit nog veel groter: 1200 gulden in contanten en voor 24.000 gulden aim sie raden. Ongeveer vijftig kilometer ten wes ten van Kreta is vannacht in de Mid dellandse Zee het 2817 ton metende schip „Amor" van de K.N.S.M. gezon ken. Alle opvarenden zijn gered. Ze zijn aan boord genomen van de te hnlp ge snelde Italiaanse tanker „Ernesto Fas- sio". De „Emesto Fassio" seinde in de vroege ochtend, dat de „Amor" in nood verkeerde en in zinkende toestand was en dat door de „Ernesto" reddingboten waren uitgezet Even later berichtte de telegrafist van de „Emesto", dat de be manning van de „Amor" in eigen red dingboten was gestapt, doch dat het, vanwege het zware weer, uiterst moei lijk was voor de Italianen, om de boten te bereiken. Nog weer later, toen de „Amor" al in de diepte was verdwenen, werd gemeld, dat de „Ernesto Fassio" de reddingboten had bereikt en de bemanning van de „Amor" aan boord had genomen. De besturen van de combinatie van zuidelijke IJsselmeervissers hebben in een brief aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid diens aan dacht gevraagd voor de grote moeilijk heden van IJsselmeervissers. Zij ver zoeken voor dit jaar de zogenaamde hardheidsclausule op hen toe te passen. Dit is meegedeeld in een vergadering van vissers, die in Elburg is gehouden en waarin ook ernstige kritiek werd geoefend op het gebrek aan aandacht van de pers voor de grieven, die de vissers hebben, o.m. in verband met de Zuiderzeesteunwet en de invoering ▼an de algemene ouderdomswet. sen werden aan de grens van Amster dam opgevangen en naar een van de parkeerplaatsen gereden Niettemin hebben verscheidene autobussen nogal eigenmachtig een parkeerplaats gezocht hetgeen niet strookt met de orderege ling. De Stille Omgang, die onder uiterst zacht lenteweer werd gemaakt, verliep zeer rustig en vlot. Voor de deelnemers waren dertig Amsterdamse kerken inge schakeld. De Wereldomroep maakte voor West-Indië een rechtstreekse re portage uit de Begijnhofkapel. Op de Dam toonden televisie en filmjournaal belangstelling voor deze traditionele herdenking van het H. Sacrament van Mirakel. «v- Aan de Stille Omgang, die in de nacht van zaterdag ov zondag door Amsterdam trok, werd ditmaal deelgenomen door mgr. P. A. Nierman uit Groningen. (Van onze Haagse redacteur) Het bouwbedrijf kan met zijn huidi ge methodiek de taak, waarvoor het gesteld is in de sector van de woning bouw, niet aan. Er gebeurt wel iets wat de moder- paalde beleggingen voor de woning- bouwen betreft, doch het geschiedt slechts verspreid, te incidenteel. Daar om staat de Partij van de Arbeid de oprichting van een nationaal bouwbe drijf voor, waar zoveel kritiek op wordt geuit. Participatie van de overheid in het particuliere bedrijfsleven betekent een stap in de goede richting: als het rijk deelneemt in de particuliere bouw activiteit, dan moet het rijk ook wat te zeggen hebben. Aldus het Tweede Kamerlid J. Bommer in een uiteenzet ting, die zaterdag werd gegeven voor het congres van de P.v.d.A. in Den Haag. Spr. stelde, dat de stijging van de ka pitaalrente speciale problemen schept voor de huizen, die in aanbouw zijn. Het zou onjuist zijn een kleine groep van woningzoekenden extra te belasten met de gevolgen van de overspannen kapi taalmarkt. Het gevaar dreigt van ver sobering in het woningtype. Er moet ernstig gewaarschuwd worden de wo ningbouw niet te laten lijden onder de moeilijkheden van het moment, zo zei spr. De verzekeringmaatschappijen, die deelnemen aan de financiering van de woningbouw, moeten niet te hard spreken over offers omdat zij elders een hogere rente zouden kunnen krij gen. Wanneer men alle voorwaarden beziet, blijkt, dat zij nog niet zo slecht af zijn. De verzekeringmaatschappijen behoren tot de kleine groep, die door de huidige beperkingen niet wordt ge troffen, doch bevoordeeld wordt door de krappe kapitaalmarkt, aldus spr. De eis tot socialisatie van het verze keringwezen wordt weer actueel. Als daar geen meerderheid voor te vinden is, dan dient er toch een wettelijke regeling te komen om de verzekering- maatschappijen te dwingen tot be paalde beleggingen voor de wonnig- voorziening. Wanneer de woningbouw nog altijd onvoldoende blijft, dan is dit o.m. te wij ten aan de grote investeringen, die op het neventerrein van de bouw voor han del, verkeer en nijverheid geschieden. Wanneer deze activiteit afneemt is dit een gelukkig verschijnsel; de P.v.d.A. acht het nodig, dat hierop scherp wordt gelet. Wat verder de woningbouw be treft, moet geconstateerd worden, dat er nog veel huizen worden gebouwd, waar geen behoefte aan bestaat. Spr. wil de premie voor koopwoningen afgeschaft zien. Het huurpeil behandelend zei de heer Bommer, dat hij geen heil verwacht van een systeem van telkens kleine huur verhogingen. De etappes worden bepaald door de compensatie-mogelijkheden. Eé huurverhoging per kabinetsperiode is voldoende. In het volkshuisvestingpro gram, dat het congres zaterdag aan vaard heeft, wordt uitgesproken, dat iedere huurronde gepaard dient te gaan met een evenredige stijging van het inkomen van de grote massa der huur ders. De opbrengst van iedere verdere huurverhoging behoort, aldus het pro gram, voor een belangrijk deel te wor den aangewend tot verbetering, ver nieuwing en uitbreiding van de woning voorraad. Het Congres van de Partij van de Ar beid heeft een resolutie aangenomen, waarin het zijn verontrusting uitspreekt over het stijgen van de prijzen en aan dringt op een straffere prijspolitiek. Er werd voorts een voorstel aangeno men, waarin er bij het partijbestuur op wordt aangedrongen, al zjjn invloed te gebruiken om te voorkomen, dat het tot stand komen van een wettelijke regeling voor de weduwen- en wezenvoorziening vertraging zal ondervinden ten gevolge van de bestedingsbeperking. Op het congres van de Partij van de Arbeid te Den Haag heeft prof. dr. W. Banning zaterdag uitgesproken, dat de socialisten niet alleen in het economisch leven, maar ook op het terrein van het onderwijs een duidelijke leiding en „planning" wensen. Spr. zei, dat er een eind moet komen aan het indienen van nota's over onderwijshervorming. Men dient tot daden, d.w.z. tot het indienen van wetsontwerpen over te gaan. Deze wetsontwerpen moeten berusten op een visie op het structurele geheel van het onderwijsstelsel en niet onvruchtbaar worden door nu eens hier, dan weer daar iets te verbeteren. De P.v.d.A. verlangt een onderwijspolitiek op lange termijn, b.v. tot 1970. Zij hoopt, dat het onderwijsbeleid niet al die tijd door een K.V.P.-minister gevoerd zal worden, maar thans moeten de juiste grondsla gen gelegd worden, waar een P.v.d.A.- minister op kar voort bouwen. Prof. Banning merkte voorts op, dat er wegen gevonden moeten worden voor een levend, soepel en vertrouwenwek kend contact van de regering met de mensen, die het onderwijs dragen en stuwen. Als socialistisch on der wijs-ide aal noemde spr.: een wezenlijk op el kaar betrokken persoonlijkheidsvor ming en toerusting voor de gemeen schap ,het toekomstig gezin, de toekom stige arbeidstaak, de gemeenschap van het eigen volk en de samenleving der vrije volken. Men kan zeggen, dat wij de sociale en economische vraagstukken aardig in onze greep beginnen te krij gen, maar, zo besloot prof. Banning zijn redevoering, in het komende stadium worden voor de P.v.d.A. de geestelijke vraagstukken de strijd om heel het volk te laten delen in de goederen der cultuur veel belangrijker dan de eco nomische en sociale problematiek. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de Ned. Kath. Bond van Boek verkopers pater dr. P. J. Cools M.S.C. te Tilburg: Advertentie In een zaterdagmiddag gehouden ge meenschappelijke vergadering van de besturen van de Nederlandse Journalis ten Kring, de Katholieke Nederlandse Journalisten Kring en de Protestant- christelijke Journalisten Kring heeft men zich beraden over de lange duur der on derhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalisten tussen een de legatie van de Vereniging De Nederland se Dagbladpers vereniging van dag bladdirecties en een delegatie van de genoemde journalistenkringen. Dit be raad diende mede om de houding te be palen ten aanzien van het verzoek van een groot aantal leden, die geïnformeerd willen worden waarom geen overeen stemming is bereikt over een nieuwe C.A.O., die reeds 1 januari in werking had moeten treden en enigermate tege moet had moeten komen in de voort durende achterstand van de journalisten, sa' issen. De onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. zijn reeds midden vorig jaar be gonnen en hebben nog steeds niet tot een resultaat geleid. De besturen hebben zich door hun onderhandelingsdelegatie laten voor lichten en het door die delegatie gevoer de beleid opnieuw onderschreven. Mede om tegemoet te komen aan het ver langen der leden zal op korte termijn een bijeenkomst van de leden der drie kringen worden gehouden, waarop de journalisten zullen worden geïnformeerd omtrent het trage verloop der onder handelingen en de oorzaken daarvan. De dagelijkse besturen der journalisten kringen zijn met de organisatie van deze bijeenkomst belast eri hebben bevoegd heid gekregen daaraan het karakter te geven dat zij wenselijk achten. „De voorgestelde wijziging van de La ger Onderwijswet zal de mogelijkheid scheppen om de gehuwde onderwijze res in vaste dienst te benoemen ook als ze geen kostwinster is". Het verbonds- bestuur van het Katholiek Onderwij- zersverbond heeft zich in zijn vergade ring van zaterdag opnieuw tegen deze mogelijkheid verklaard. Het K.O.V. acht het funest voor het gezin, maar ook voor de gehuwde vrouw zelf, als de moeder door werk buitenshuis aan haar gezin wordt onttrokken. Gevreesd j wordt, dat geleidelijk aan weer zoda- nige toestanden zullen ontstaan, dat de gehuwde vrouw noodzakelijk moet gaan i meeverdienen. Naast deze bezwaren, liggend in het sociale en economische vlak, wijst het K.O.V. op het gevaar van „vertrouwelijking" van het onder wijzersambt. Daardoor zullen straks, als het leerkrachtentekort is overwonnen, tal van jonge mannelijke onderwijzers geen betrekking kunnen vinden, hetgeen zeker de animo voor het onderwijzers ambt vooral onder de jonge mannen sterk zal verminderen. De principiële doorvoering van de zesklassige lagere school, hetgeen met zich meebrengt het vervallen van de huidige zevende en achtste klas, roept logischerwijze het probleem op, wat er met de leerlingen na de zesde klas moet gebeuren, als deze niet naar het middelbaar onderwijs, het U.L.O. of het nijverheidsonderwijs gaan. Een uitbrei ding van het aantal centrale V.G.L.O.- scholen is hier de cplossing. Deze op lossing zal bereikt moeten worden door een juist opgezette scholenplanning. Het katholiek onderwijs zzl deze planning in eigen hand moeten houden en voor komen moet worden, dat onderlinge con currentie een rol gaat spelen. Door er voor te zorgen, dat goede V.G.L.O.- scholen worden opgericht, zodat ze voor de kinderen in de omgeving bereikbaar zijn, vervalt de noodzaak om met toe stemming van de minister nog tijdelijk de achtjarige lagere school te handha ven. Het K.O.V. zal in samenwerking met andere betrokken instanties de nieuwe situatie bestuderen. De bestedingsbeperking mag niet worden toegepast in een zodanige vorm, dat credieten, die zijn toege staan voor het bijzonder onderwijs De derde piloot van het zaterdag op Curacao aangekomen K.L.M.-vliegtuig, Peter Stein, is zaterdagmiddag bij het zwemmen in de Piscaderabaaiclub een ernstig ongeluk overkomen. Hij brak bij het duiken drie halswervels en is in levensgevaarlijke toestand in het zieken huis opgenomen. Op de Rijksweg bij Wassenaar heeft zich zf «agmiddag een gecompliceerd ongeluk voorgedaan, waarbij een bromfietser om het leven kwam. Een uit de richting Leiden komende militaire vrachtwagen botste tegen een voorligger, die linksaf wilde gaan. Na de botsing slaagde de chauffeur er niet in op de autoweg te blijven en schoof het rijwielpad op, waar hij een bromfietser greep. Op de foto ziet men de verkreukelde bromfiets aan de achterzijde van de mili taire wagen. 43 - „Maar laat ik u antwoord geven op uw vraag. De juffrouw van hiernaast verhuurt kamers, meest al aan meisjes en wat voor! Het is alsof zij ze uit zoekt, want de een is al mooier dan de andere en al ben ik oud, het gevoel voor een mooie vrouw verlies ik nooit. Ik kan me voorstellen, dat een meisje dat alleen staat, niet graag in een groot pen sion onderdak zoekt. Er zijn daar natuurlijk ook veel jongelui... De verhouding tussen man en vrouw te genwoordig... praat me er niet van... je maakt wat mee als ambtenaar op de afdeling bevolking. Maar om op uw vraag terug te komen, die meis jes gedragen zich zeer behoorlijk, geen manvolk over de vloer en worden ze al eens een keer thuis ge bracht, dan brengt haar geleider het niet verder dan de voordeur. Als u meent, dat het een verdacht huis is, dan slaat u de plank mis... geen sprake van. Er heeft kort geleden een meisje gewoond, een allerliefst kind. Ze voelde zich zichtbaar eenzaam. Ze is er zeker veertien dagen geweest en elke keer als ze uitging en mijn raam passeerde, groette zij vriendelijk. Mijn huishoudster had haar willen vra gen eens bij ons aan te komen maar ik was van mening, dat het lieve kind hier niets zou vinden. Wat kunnen wij nu zo'n jong, mooi kind aanbieden? Zegt u nu zelf!" „Is ze er dan niet meer?", vroeg Kielstra. „Neen, ze was plotseling verdwenen en toen zag Ik ineens een ander meisje, ook heel lief. Ik hoorde haar Frans spreken met een heer, die haar kwam afhalen, maar in zijn auto bleef wachten." Kielstra was een en al aandacht. „Kunt u het meisje beschrijven waar u het eerst over had?" „Daar heb ik geen aanleg voor, maar ja... wat zal ik zeggen... ze was mooi, heel mooi, donker haar, kort geknipt, slank... maar waarom vraagt u me dat? Heeft u er belang bij?" Kielstra wilde zich liever niet als mspecteur be kend maken en antwoordde daarom: „U moet weten, dat een nichtje van mij uit Pa rijs naar Den Haag gekomen is. Ze is spoorloos ver dwenen... hoe... daar zal ik wel niet achter komen, maar ik weet, dat ze in de stad moet zgn. Ik ben nu bezig zelf een onderzoek in te stellen naar haar verblijfplaats. Toevallig hoorde ik, dat hier een pen sion is, waar alleen meisjes hun intrek nemen. Ik vond het niet de aangewezen weg om dadelijk ter plaatse te gaan informeren, reden waarom ik bij u kwam. De beschrijving die u van haar geeft, komt wel enigszins met de bedoelde persoon overeen. Kunt u ook zeggen hoe haar opvolgster er uit zag?" De heer van Wijk beschreef, niet onverdienstelijk, het uiterlijk van Alice. „Wanneer heeft u haar voorgangster het laatst ge zien? Kunt u zich dat nog herinneren?" „Ja, dat kan ik wel ongeveer zeggen." De heer van Wijk keek peinzend, zette zijn vinger op z'n voorhoofd ter stimulering van zijn gedachtenconcen- tratie. Hij gaf een datum op juist één dag vóór die, waarop het meisje in de duinen gevonden was. „Heeft u niets gemerkt van haar vertrek?" „Neen, helaas niet. Ik had graag afscheid van haar genomen, hoewel ik haar persoonlijk niet ken de, maar dat had ik geen bezwaar gevonden. Had ik maar geweten dat ze wegging." „Verduiveld jammer, nu weten we niet waarheen ze is vertrokken." „Ja... dat is zo... u zoudt nadere inlichtingen hier naast kunnen vragen, maar dat mens is niet al te vriendelijk, daar moet ik u voor waarschuwen." Kielstra nam afscheid van de vriendelijke oude heer, bedankte hem voor de inlichtingen en beloofde hem zijn raad op te volgen. „Ik vrees dat ze niet thuis is. Ze is blijkbaar plot seling weggegaan zonder iets te zeggen, want de bak ker en de melkboer hebben een paar dagen tever geefs aan de bel gehangen." „Kan haar misschien een ongeluk overkomen zijn?", vroeg Kielstra. „Dat denk ik niet. Ik heb haar met een tas zien vertrekken en dacht al, waar moet die heen en na dien was er niemand thuis." „Hoe heette die juffrouw?" „Van Velzen, ongehuwd, ongeveer 60 jaar." „Enfin," zei Kielstra, „we zullen het maar eens proberen." Zijn poging om toegang tot het huis te krijgen, faalde evenwel. Onderweg naar huis overdacht hij het gebeurde. Een onderzoek, door rechercheurs ingesteld, had tot resultaat gehad, dat was komen vast te staan, dat het huis door de bewoonster verlaten was. Op ver zoek van Kielstra werd nu naar haar verblijfplaats gezocht. Tot zover had hij niet veel bereikt. Veel waarde hechtte hij overigens niet aan de verklarin gen, die de juffrouw eventueel zou hebben afge legd, maar van enorm belang was het feit, dat het meisje, dat in de duinen was gevonden, zeer waar schijnlijk op het adres in de Balistraat had gewoond. Zou dat het geval zijn, dan was het vrijwel zeker, dat er verband bestond tussen haar en de club. Thuis gekomen, bleef hij nog uren het vraagstuk bekijken, overwoog alles en kwam tot de slotsom, dat het 't beste was, de gedragingen van de club leden na te gaan en af te wachten, in hoeverre daar mee tevens de misdaden zouden worden onthuld. De volgende dag deed hij verslag aan de H.I., die instemde met het plan Alice met Brentano naar Brussel te laten gaan. „Er zijn grote gevaren aan verbonden," vond de H.I., „maar ik zal de commissaris verzoeken de Brusselse politie ervan te overtuigen en te doordrin gen, dat niets nagelaten mag worden om de veilig heid van juffrouw van Veen te verzekeren. Eerst wanneer ik daarvan volledig overtuigd ben kan ik mijn toestemming geven. De gangen van de heer Brentano zullen eveneens moeten worden nagegaan, maar dat spreekt vanzelf." (Wordt vervolgd) op grond van de bepalingen der la ger onderwijswet, opnieuw discutabel gesteld worden uit een oogpunt van bestedingsbeperking. De circulaire van 14 januari 1957 aan de gemeen tebesturen maakt het nodig om dit princiepe duidelijk te stellen. Het spreekt vanzelf, dat het bijzonder on derwijs volledig moet meewerken om te komen tot dezelfde bestedings beperking als die, welke aan het open baar onderwijs zal worden opgelegd. Het K.O.V. meent echter, dat dit niet kan gaan via een aantasting van de rechten, neergelegd in de lager on derwijswet. Het Verbondsbestuur besprak ook en kele onderdelen van de rechtspositie der kleuterleidsters. Scherp werd ver oordeeld de regeling, dat de werkelijke diensttijd der kleuterleidster vóór de in werkingtreding der kleuter-onderwijs wet op 1 januari 1956 niet voor pensioen kan worden ingekocht. Er is daardoor een groep oudere kleuterleidsters, on der wie er zijn, die al tientallen jaren hun beste krachten aan de kleuters ge geven hebben, die geen zeven voor pen sioen meetellende jaren meer kunnen bereiken, ze zullen dus op 65-jarige leef tijd ontslagen worden zonder pensioen. Deze kleuterleidsters zijn nu verplicht tot aan hun ontslag te betalen voor een pensioen, dat zij niet kunnen krijgen. In de nacht van vrijdag op zaterdag, heeft een mobiele groep van de cen trale veldpost der Nederlandse douane vlak voor het grenskantoor St.-Pieter bij Maastricht een Belgische vracht wagen aangehouden. Ogenschijnlijk was de auto leeg, doch bij nader onder zoek ontdekten de oplettende Neder landse douane-beambten een geheime bergplaats tussen de cabine en de laad bak, waarin dozen met Nederlandse koelhuisboter waren opgestapeld, in to taal 1200 kg. De bestuurder, afkomstig uit een plaatsje ten zuiden van Leuven in België, werd gearresteerd en te Maastricht in verzekerde bewaring ge steld. De vrachtauto reed geregeld van België naar Duitsland met groenten. Boter en vrachtwagen werden in be slag genomen. Een andere auto, die blijkbaar als voorwagen fungeerde, is met grote snelheid doorgereden, toen de bestuur der onraad bemerkte. „Pirouette" heet de haarlijn, die be stemd is om de „Ligne Romance" van het vorig jaar op te volgen. Het nieuwe kapsel wordt voornamelijk bepaald door de twee haarlokken, die aan weerszijden van het voorhoofd naar elkaar toe worden gekruld. Voor geval er van een scheiding sprake is, bevindt die zich in het midden. Het haar aan de zijkanten wordt naar achteren ge werkt, het achterhaar blijft kort, en wordt óf schuinvallend naar één kant verwerkt, óf naar het midden toege- knipt. Er bestaat beslist geen tendens naar langer haar en in feite is het zo, dat iedereen kan blijven dTagen wat haar goeddunkt, zoals momenteel in de mode ook het geval is. Voor de kap pers betekent deze „Pirouette" dan ook niet veel meer dan „een kapsel er bij". Wel doet, wie up to date wil zijn, er goed aan, ook in de coiffure een vloeiende, golvende lijn na te streven. Bij het model op de foto wordt het voorste deel van het kapsel intact ge houden door een clipje; ook een kam metje (van bescheiden formaat) hebben we hiervoor zien gebruiken. In de hossen van staatsbosbeheer te Woudenberg is tijdens een drijfjacht in de omgeving van de Zeisterweg bij toeval het stoffelijk overschot gevon den van de sedert 1 oktober van het vorig jaar vermiste 81-jarige oud-kan tonrechter J. A. v. d. M. uit Zeist. Een politieonderzoek wees uit, dat van enig misdrijf geen sprake is. De heer v. d. M. is tijdens een wandeling blijk baar door de dood overvallen. In de Rode Beek onder de gemeente Millen (Zelfkant) is zaterdagmiddag de vierjarige Willem van Deursen uit het woonwagenkamp te Sittard verdron ken. Het kindje is spelenderwijs in het water geraakt en enkele uren later in Millen uit de Rode Beek gehaald. Een kassier van een tymk in Montreal kreeg vrijdag een man voor zijn loket, die met een revolver zwaaide, onsamenhangende taal uitsloeg en dreigde zichzelf en de bank op te blazen als hij niet spoedig al het voorradige geld kreeg. De kassier hield de man aan de praat en wist alarm te slaan. Binnen enkele seconden stonden 25 radio-auto's van de politie voor de deur van de bank. De man, die zich als „levende bom" had voorgesteld, had de kas sier echter de hoofddeur laten sluiten. „Vooruit, schiet maar. Als ik er aan ga, dan gaan tienduizend mensen er aan", had de man gezegd. De politie eiste toegang. Daarop loste de vreemdeling een schot in de lucht, en zei tegen de kassier: „Laat de politie zonder uxtpens met de handen om hoog binnen komen". De politie kwam binnen, echter met wapens, via de in allerijl gerammeide voordeur. De man met de revolver werd ogenblik kelijk neergeschoten. Zwaargewond als hij was, zette men de man in een stoel. Uiterst voorzichtig werden de draden, die van batterijen in s mans binnenzak via een contactknop in zijn buitenzak naar een collectie van slaghoedjes voorziene dynamietstaven leidden, losgemaakt. De man had voortdurend met één hand in een zak gestaan Toen de bom onschadelijk gemaakt was, is de man naar een zieken huis gebracht. Hij heeft een kogel in de nek. Zaterdag heeft de politie, die in de zak van de „levende bom" een bos sleutels had aangetroffen, een bagagekluis op het station van de Canadian National Railways in Montreal opengemaakt en daar zes staven dynamiet aangetroffen met een klok. De tijdbom, want dat was het, 'xad om vijf uur zaterdagochtend zullen exploderen. De politie was er echter bijtijds bij. In de nacht van zondag op maandag ls het ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Den Haag in de leeftijd van 52 jaar overleden het Tweede-Kamerlid mr. C. J. A. M. ten Hagen, die donderdagmid dag overstekend op de Vijverdam aan gereden was. Bij dit ongeluk werd hij zeer ernstig gewond aan het hoofd. De heer Ten Hagen had rechten ge studeerd in Nijmegen. Hij werd advocaat en procureur. In de oorlog was hij een van de oprichters van het illegale blad „Christofoor". Hij toonde zich steeds een zeer strijdbare figuur. Bij de oprichting van de P.v.d.A. trad hij als katholiek toe tot deze partij. Sinds november 1945 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij is tevens wethouder van Financiën en Onderwijs geweest in Nijmegen. Mr. Ten Hagen was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op 85-jarige leeftijd is te Delfzijl over leden de heer H. Toxopeus, die twintig jaar voogd van het Waddeneiland Rot- tumeroog is geweest. De heer Toxopeus is geboren in Nansum (bij Holwierde) en is zijn loopbaan begonnen als ma troos. Later was hij kapitein op de sleepboot Borkum en als zodanig heeft hij een aantal reddingen ter zee verricht. Als voogd over Rottumeroog werd hij in 1936 opgevolgd door zijn zoon Jan. De stichting Het Nederlandsch Im presariaat heeft dit jaar, na een selec tie uit 80 bij haar aangesloten jonge kunstenaars, de Rotterdamse pianiste Janine van Mever de prijs toegekend: een recital in de hoofdstad. De N.V. Bouwkas van Nederlandse Gemeenten heeft zich nogmaals tot de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gewend met het ver zoek de rijkssubsidie ingevolge de pre mieregeling en de regeling „bevorde ring eigen woningbezit" nader te be zien. De Bouwkas betoogt, dat de huurverhoging van 25 pet. weliswaar de marge zal vergroten voor hen, die bereid zijn een eigen woning te bou wen, maar dat deze huurverhoging de evenwichtstoestand tussen bouwkosten en dekkende huren nog allerminst tot stand brengt. De bouwkosten zijn ook meer gestegen dan de loonsverhogin gen, zo wordt verder opgemerkt, wat al bijeen betekent, dat de minimum- inkomstengrens, waarmee men redelij kerwijs nog een eigen woning kan fi nancieren, ongunstiger is komen lig gen dan toen de, premieregeling van kracht werd. Nu de regering het eigen woningbezit wil bevorderen, aldus de bouwkas van Nederlandse gemeenten, zal een verhoging van de van rijkswe ge beschikbaar gestelde premies niet achterwege kunnen blijven. Het Britse schip Thorpe Grange, dat in de nacht van donderdag op vrijdag bij Ritthem aan de grond is gelopen en vrijdagmiddag is vlotgesleept, is die zelfde avond aan de ketting gelegd. Dat gebeurde op verzoek van mr. A. J. van de Weel, rechtskundig raads man van de polder Walcheren. Vol gens het polderbestuur heeft het schip namelijk de zeedijk beschadigd. Nadat een cautie van 150.000,- gestort was, heeft het schip zaterdagmorgen zijn reis naar Londen kunnen voortzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4