Plan Zeebad IJnmiden kreeg volledige instemming Zonder particulier initiatief nooit te realiseren Belangrijke wedstrijd voor Haarlem tegen VAS II Nieuwe garantieprijzen in de landbouw Goede prestatie van Leonidas tegen kampioen Concordia: 3-3 m Het geschenk thans weer een bekroonde novelle NAAIMACHINES KRUISWOORDRAADSEL I 1 1 Beter mini^timr New York dan een tweede basis-industrie DE NOORMAN Voor tarwe, suiker en melk Inspecteur- K iels*ra L herdaent s GEMEENTERAAD VAN VELSEN HOOGTEZON H. J. M AERTENS N. V. ÜE S( 'HAAKCOMPETITIE U'ItW/Ayl ABDIJSIROOP^ Hekkensluiter DDO boekt volle winst Hoofdagenten beboet 1! BOEKENWEEK 1957 „DE ZYLPOORT" WOENSDAG 13 MAART 1957 PAGINA Tentenkamp GELIJKE SPELEN VOOR D.W.T. 2 EN D.W.R. Haarlems iudo-succes BILJARTEN OM DERDE KT AS KADER-TITEL ENGEL, Gr.Houtstr 181, Tel. 14444 SANTPOOR'l STILLE OMGANG HANDBAL DISTRICT KENNEMERLAND De jam voor mannen <0 0» ZWAARDENAKER door L. J. SCHMIDT p - Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag In Tweede Kamer Mr. C. ten Hagen Koningin en Prins bij erepromotie SHERRY van Beaufort Zoals te verwachten was heeft het plan Zeebad IJ muiden dinsdagavond in de vergadering van Velsens gemeen teraad heel wat tongen losgemaakt. En al waren er nog heel wat vragen en hier en daar ook wel enige bedcn'.'.n- gen. de waardering voor het vele en snelle werk van de strandcommissie was onverdeeld. Aangezien het strand- plan ook reeds een visie geeft op de mogelijke ontwikkeling van Zeewijk ten zuiden van de thans in aanbouw zijnde Duinwijk, is ook dit deel niet onbesproken gebleven. De heer V/alt huis (C.H.) maakte daarbij de opmer king hier liever een miniatuur New York te zien verrijzen dan een tweede basis-industrie. Tenslotte heeft de raad. zijn instemming met het plan betuigd wat betekent, dat het thans neergelegd -al u-orden in een uitbreidingsp'an, zo dat het te eniger tijd ook zal worden vooreelegd aan Gedeputeerde Staten. Het plan gaat dan een positief element vormen in de besprekingen over het al dan niet openhouden in het streek plan van de mogelijkheid voor een tweede basis-industrie. En wethouder Verbeek zei te geloven, dat dit plan althans bij Gedeputeerde Staten meer instemming zal verwekken dan het streven om toch nop een mogelijkheid voor een tweede basis-industrie open te houden. Namens de K.V.P. constateerde de heer J. van Leeuwen, dat het bezoek aan het IJmuidense strand in de na oorlogse jaren enorm is toegenomen. Nergens elders aan de kust heeft men zo'n aantrekkelijke wandelpier en de drukte van binnenkomende en uitva rende schepen. Hij zag nogal wat som bere wolken in mogelijke tegenksntinr van defensie, riikswate-s'aat, enz. Her ziening van de pieren zou het elf strandplan omver werpen. Eén ding is in het plan vergeten, al dus de heer Van Leeuwen. Men heeft niet aan God gedacht. De katholieke fractie heeft in het plan node gemist enige plaatsen, waar een kapel kan worden gebouwd. De ervaring in an dere badplaatsen beeft bewezen, dat hieraan grote behoefte is. Ondanks alle waardering voor het werk ven de Vel- ser Gemeenschap was de k-t^olitke fractie ook niet zo erg enthousiast voor de taak, die de strandcommissie bij het leiding geven aan de recreatie heeft toegedacht. Taak van de Velser Ge meenschap is immers niet om zelf te organiseren, maar alleen te Stimuleren en te coördineren. Het feit. dat men denkt aan een dependance van de ge meentelijke openbare blibliotheek deed hem opmerken, dat de katholieken er dan ook wel een dependance van hun bibliotheek op zijn plaats achten. Ten slotte verklaarde hij niet in te zien, waarom het particulier initiatief bij de exploitatie-opzet geen kans mag heb ben. Algemeen was er voldoening, dat men bij de bouw van het nieuwe woonge bied Zeewijk denkt aan een andere op zet met behoud van het geaccidenteer de duinterrein. Mevr. Klimp (Arb.) sug gereerde, om er al vast 'Dij de realise ring van Duinwijk een proef mee te nemen. De heer De Jong (A.R.) had in het plan graag de mogelijkheid gezien van woonhuizen bij het strand, die dan als pensions geëxploiteerd zouden kun nen worden. Verschillende sprekers hebben ook nog gepleit om het strand binnen de pieren als badgelegenheid te handhaven. Het is de bakermat van het Umuidense strand geweest. De katholieken kregen van pro testantse zijde geen steun ten aanzien van de gevraagde ruimte voor ka pellen. De gedachte aan kapellen werd wel juist geacht, maar het ini tiatief hiervoor zou van de kerkelijke organisaties dienen uit te gaan. De heer Van Leeuwen stelde daartegen over, dat de leden de kerk uitmaken. En als lid van de Katholieke Kerk zou hij in zijn taak tekort schieten, als hij hier niet over sprak. Wethouder Verbeek, allereerst spre kende over Zeewijk, merkte op, dat tot nu toe bij de bebouwing in deze ge meente te weinig rekening is gehouden met ruimte voor de jeugd. De opzet van Zeewijk voorziet in deze behoefte. Voor de bewoners van Velsen trekt de eengezinswoning nog het meest. Maar daar valt niet meer aan te denken. En dan is torenbouw met een lift en an dere voorzieningen aantrekkelijker dan vier of vijf woonlagen zonder lift. Wie boven in een flat van 4 etages woont, is meer te beklagen dan de bewoner van een torenflat-met-lift 10-hoog. Dergelijke gebouwen zijn ook voor bejaarden bewoonbaar. Wat betreft het in eigendom verkrij gen van de grond was de wethouder vrij optimistisch. Hij had de plannen aan de grondeigenaren laten zien en heeft daarbij begrip gevonden voor de gedachte, die de gemeente koestert. Met de familie Van Tuyll, van wie reeds veel grond aan de gemeente is over gegaan, heeft hij tot nu toe zeer pret tige contacten gehad. In het streekplan is een spoorlijn tot aan het strand aangegeven. In het strandplan ontbreekt deze. De spoorlijn is de gemeente wel welkom, omdat het wijst In de richting van een uit breiding van het woongebied. Maar de deskundigen twijfelen aan de uitvoe ringsmogelijkheid. Een dergelijke spoor lijn zou zeer belangrijke kunstwerken vergen. Maar wil de spoorlijn er ooit komen, dan zullen de Nederlandse Spoorwegen er wat In moeten zien. Het tentenkamp achtte de wethou der zeer belangrijk. Als het moge lijk blijkt dit eerder te realiseren dan het strandplan, dan zal het college zeker in die richting werken. Uit breiding van de geprojecteerde bou levard tot Zandvoort wordt niet wen selijk geacht, omdat het dan een ra cebaan gaat worden. Met enig leed in het hart zal men afstand moeten doen. van het strand tussen de pieren, omdat het hygiënisch niet verant woord is. Misschien ligt er wel een mogelijkheid voor een speciaal zwem bad. Sprekend over de Velser Gemeen schap was de wethouder het niet met de katholieke woordvoerder eens. Als er nu één element is van particulier initiatief, dan is het de Velser Gemeen schap, betoogde hij. En hij was van mening, dat men alleen maar blij kon zijn, dat van die kant een helpende hand werd geboden. Kerken in het strandplan achtte hij overbodig, omdat het nieuwe woongebied het strand tot op ongeveer 300 meter zal naderen. En daarin zullen natuurlijk kerken komen. In welk tempo het strandplan gerea liseerd zal kunnen worden, is moeilijk te zeggen. Er zijn tal van mogelijkhe den. Hoofdzaak is, dat de gemeente pro beert het voor elkaar te krijgen. Daarbij zullen moeilijkheden niet uit blijven. Maar het is een mooie taak, omdat de betekenis van het strandplan ver uitgaat boven het gemeentelijk be lang. Daarom is het belangrijk, dat de gemeente probeert het zoveel mogelijk in één hand te houden en de eerste viool te stielen, opdat het niet een richting uitgaat, die de gemeente niet wenst. In tweede instantie betoogde de wet houder dat het dwaasheid is te denken, dat het strandplan alleen door de ge meente verwezenlijkt zou kunnen wor den. Maar het is noa groter dwaasheid te menen dat het alleen door het par- j slo-Tune-Jen b^Ken-Am-Ju b 0-3; Dun- ticuher initiatie/ zal kunnen geschie-Hon(f „_Ken-Am-Ju a 1-3. ren. De heer AJ. van Leusen had -n-- t-oo1fol]t TtZdS zïche9aïleden oI a 2 punten- a 3'mm ten. Ken- nbierfi-, ril nïïwht Am"Ju a 5 nunten. Tung-Jen b 1 punt, va^'hetkerkelijk leven verklaarde de i punten en Ken"Am"Ju b 6 ™nten. I" i ?un Hong b 3 punten en Ken-Am-Ju b 6 nun ten. Advertentie VER EN v rik HUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2, Haarlem, Tel. 15228 In het Sportfond*~enb?.d Haarlem kre gen de heren van DWT 2 dinsdagavond Amstel 1 op bozoe "Iet een doorslag bal verkreeg Amstel door Spruit de lei ding, waarna Ben Roozekrans de rust stand op 1—1 bracht. In de tweede helft kwamen de Haarlemmers wat meer in de aanval en na een misser van Ben Roozekrans schoot Traksel raak. Een overtreding in de DWT gelederen be zorgde Spruit een strafworp waardoor DWT met een geljjk spel genoegen moest nemen. Voor de derde ronde van de bekeraf- val competitie KNZB speelde DWR 1 tegen Sleutelstad 1. Na een verkregen spelersmeerderheid, door een overtre ding van Wildschut, nam Sleutelstad in de eerste helft door Bekkering de lei ding. Na de hervatting boekte Wisker met een ver schot succes (11). Door een overtreding van Fred de Bruyn verkregen de gasten wederom een spe lersmeerderheid die door Berkei benut werd om de stand op 12 te brengen. Tenslotte scoorde Sint de gelijkmaker: 2—2. Door deze uitslag is DWR uitge schakeld voor de bekercompetitie. Op het te Den Helder door Ge ama teur Judoclub Dun-Hong georganiseerde driehoekstoernooi: Haarlem-Amsterdam- Den Helder, waren drie clubs met twee teams aangetreden, een B-team van Oranje tot groen en een A-team van blauw tot bruin. De uitsla"en waren: Dun-HongTun"-Ten b 1-1: Tung-Jen a Ken-^m-.Tu a 2-2: Dun Hoeg bKen- Am-.Tu b 2-3: Dun-Hong aTung-.Ten a 'fcv - tv.ff 33. Hoewel Svein zich niet bij de doden bevindt, twijfelt de Noorman er niet aan, of hij is omgekomen bij de laffe overval van Glum en zijn mannen. In machteloze woede en wanhoop staart hij voor zich uit en Nahenah schrikt van de felle koude gloed in zijn ogen. Dan wendt Eric zich af en ontneemt een der dode piraten wapens en schild. Nahenah volgt zijn voorbeeld. Zij doorzoeken de bosjes in de omtrek van de nederzetting, maar zonder resul taat. „De drijfveer voor de moordpartij is duidelijk", gromt de Noorman grim mig. Glum vertrouwde zijn eigen mannen niet genoeg om de Drakar onder flinke bewaking achter te laten. Ze konden er dan wel eens met de boot en het goud vandoor gaan, zonder hem. Omgekeerd wilden die kerels hem ook niet aan boord laten met een troep, groot genoeg om zee te kiezen. Dus was Glum gebleven met een paar man, die hij of vertrouwde of meende de baas te kunnen, maar hij durfde het niet aan, betrekkelijk weerloos achter te blij ven, zolang Svein en mijn krijgers zo dicht in de buurt waren, daarom deze overval. Ze zijn natuurlijk op weg naar de ruïne. Nahenah knikt zwijgend en wijst voor zich op de grond. „Dit is de weg, welke zij genomen hebben, broe der." „Er achteraan, dit is het enige wat wij doen kunnen", zegt Eric. „Waar schijnlijk hebben zij gevangenen gemaakt om hun de weg te wijzen en deze ongelukkigen moeten wij trachten te redden." Zo volgen zij haastig het spoor, dat Nahenah met onfeilbare zekerheid weet te vinden. Ze zijn echter nauwe lijks enkele uren onderweg als Eric eensklaps scherp luisterend stil staat. „We worden gevolgd", fluistert hij Nahenah toe. „Snel, verberg U." Advertentie wethouder tenslotte, dat als hiervoor iets gedaan moet worden, het pollege daarvoor steeds een open oog heeft ge toond en alle mogelijke medewerking zal veHenev. In café „Die Raeckse" aan de Raaks begint vanavond een biüarttoernooi om het kampioenschap van het district Haarlem, derde klas kader k'ein biljart 38/2. De deelnemers zijn: ,T. Har*og (Ex celsior), C. Hellingman (DES), H. Ketel (Groenendaal), J. van de I,inden (1939- Bloemendaal). W. Luiten (Hof van Hol land) A. Swart (Park Sociëtéit). J. F Nobels (Hof van Holland), C. Y. Philip- po (Hof van Holland) en J. Willêmse (SW). De wedstrijden duren tot en met zondag 17 maart. Iedere avond beginnen de partijen om zeven uur. De lengte der partijen is 250 caramboles. In de eindstrijd om de Drieho°ksbeker kwam dus Ken-Am-Ju a tewn Ken-Am- Ju welke strijd met 2-0 door Ken-Am-Ju a werd gewonnen. De grootste iudoër -T. Bluming, 2e dan, en de kleinste. W. Giesberts, 2e dan, maakten een serie-ge vecht. Voor de onderlinge competitie van de R -K. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de navolgende partijen gesneeld: HooglandBleekemolen li - Vv. Rijns oeverHuyboom y.-uReeuwijk—v. Egmond 0-1, HopmanBleekemolen 1-0, PancrasHoogland afgebr., HoltkamD v. Rijnsoever 0-1, Haverkort—Baas 1-0. GoedemansHuneker 0-1. v. d. Stoop- de Lange 0-1, Rasingv. Schie 1-0, Joos- tenKomen 0-1, CornelissenBaas 0-1, HaverkortHuneker 1-0, v. d. Stoop Joosten 1-0, GoedemansRasing 0-1. Voor de promotiewedstrijden zijn nu ook de data vastgesteld, n.l. 21 maart: HWP—HSG2 en 5 april: HSG 2—HWP. Zaterdag en zondag zullen de schaak club Haarlem en het Haarlems Schaak gezelschap de strijd aanbinden met resp. V.A.S. II (A'dam) en B.S.G. (Bussum). Voor Ha.S.G. staan geen belangen meer op het spel, maar voor Haarlem en B.S.G. wordt het een strijd om lijfsbehoud. Beide verenigingen hebben nog kans op de voorlaatste plaats te belanden, het geen degradatie tot gevolg zal hebben. Hiervoor komt ook nog in aanmerking het Utrechtse De Dom. dat tegen het reeds gedegradeerde Apeldoorn een vrij zekere overwinning tegemoet gaat. De Utrechtenaren komen dan op een totaal van vier punten. Dit puntenaantal heb ben Haarlem en B.S.G. reeds behaald, doch de kans is groot dat zij na zondag nog op hetzelfde totaal staan. In dat ge val zullen de behaalde bordpunten de doorslag geven. In dit opzicht is de po sitie van Haarlem vrij gunstig en kan het zich zelfs een kleine nederlaag permi- teren. Beide ontmoetingen zullen bij Brinkmann op de Grote Markt worden gespeeld. Voor de bezetting van de eerste plaats treden Hilversum en Staun ton in Groningen tegen elkaar in het strijdperk. Slagen de schakers uit Hil versum er in een zege te behalen, dan kunnen zij zich gaan voorbereiden op de strijd in de hoogste klas van de Konink- Adv ertentle Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met SR SIROOP lijke Nederlandse Schaakbond. De stand bij het ingaan van de laatste ronde luidt: 1 Staunton (Gron.) 6 6 - - 12 38^-21',4 2 Hi.S.G. (H'sum) 6 5 - 1 10 41-19 3 V.A.S. II (A'dam) 6 5 - 1 10 36/4-23H 4 Ha.S.G. 6 3 - 3 6 2TA-32Ve 5 Haarlem 6 2 - 4 4 27-33 6 B.S.G. (Bussum) 6 2 - 4 4 25/>-34% 7 De Dom (Utrecht) 6 1 - 5 2 21/4-38 v2 8 Apeldoorn 6 - - 6 0 22/4-37% De uitslag van de wedstrijd De Dom- B.S.G. werd definitief 4/4-5% voor B.S.G. en is in deze stand verwerkt. Het eerste tiental van V.A.S. versloeg in de hoofdklasse van de K.N.S.B. Rot terdam met 6-4. De Amsterdammers werden door dit resultaat kampioen van Nederland. In de N.H.S.B. kwamen de afgelopen week slechts enkele teams in het strijd perk. In de overgangsklas werd de uit slag van Schaaklust-Bloemendaal 4/4-4 met nog één te beslissen wedstrijd. In 3C deelden de reserves van H.W.P. en Weenink zonder te spelen de buit. Een belangrijke overwinning boekte Aals meer 2 in 3D tegen Kennemerland. De Aalsmeerders moeten nu afwachten wat Bloemendaal 2 tegen Het Oude Slot doet. Door Ha.S.G. wordt elk jaar een toer nooi georganiseerd voor zestallen van scholen. Het Coornhert Lyceum was er reéds tweemaal achtereen in geslaagd de beker in de wacht te slepen. De ly- ceïsten werden dit keer echter op de streep door het Mendelcollege verslagen. De derde prijs was voor het Marnix van St.-Aldegonde Lyceum. Het Stedelijk Gymnasium en het Jac. P. Thysse Ly ceum deelden de vierde en vijfde plaats. Na de prijsuitreiking toverde de heer F. A. Spinhoven op het demonstratie bord enkele partijstellingen, die ogen schijnlijk verloren waren voor de ene partij, maar waarin door enkele verras sende wendingen nog mogelijkheden op remise bestonden. De opzet om de schoolschakers te tonen, dat een partij nooit te vlug moet worden opgegeven, werd hiermee bereikt. Alle merKen dus ruime Keuze Donderdagavond wirdt na de bijeen komst van de H. Familie, dus om streeks 9 uur, in de parochiezaal een vergadering gehouden van de afdeling Santpoort van het genootschap De Stil le Omgang. De tocht naar Amsterdam vindt plaats op zondag 24 maart. Vóór het vertrek naar Amsterdam wordt 's-naehts om 1 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand te Santpoort een kort Lof gehou den. De bussen vertrekken om half twee vanaf de kerk. De H. Mis is om kwart voor vier in De Papegaai Minister Mansholt heeft thans, na overleg met het Landbouwschap, garantieprijzen voor de landbouw vastgesteld voor melk (melkprijsjaar november 1956november 1957), tarwe en suiker (voor oogst 1957). Bij de vaststelling van de prijzen is reke ning gehouden met de wijzigingen in de kostprijsberekeningen, aangekondigd in de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen. Voor tarwe zal in het oogstjaar 1957 de garantieprijs f 28.50 per 100 kg. geleverd franco pakhuis handelaar, bedragen bij een vochtgehalte van 17 pet. (garantieprijs oogst 1956: f26,30). (Van onze handbalmedewerker) In de eerste klasse A, competitie Ka tholieke Nederlandse Handhalbond, dis trict Kennemerland, is de meest op vallende uitslag wel die van de ontmoe ting DDO-Adelbert. De thuisclub, die de rij in deze afdeling sluit, slaagde er namelijk in met 20 te zegevieren, waardoor de tweede plaats van de da mes uit Egmond-Binnen zelfs nog in gevaar is gekomen, daar VBO het Hei- ïose HSV met 40 naar het tweede plan verwees. Leonidas en kamDioen Concordia deelden In 1B de eer: 3-3; een fraai resultaat voor de Haarlemse da mes. DDO 2 moest met 02 het onder spit delven tegen Zeevogels 2 in de tweede klasse; een uitslag die in de lijn der verwachtingen lag. Bij de junioren IA schoot ADO a met scherp. Zonder dat Adelbert er ook maar aan te pas kwam, brachten de meisjes uit Heemskerk het tot een sco re van liefst 140. VBOAOG a in de ze klasse werd afgelast. Ook Oranje- Wit schoot uit zijn slof tegen TYBB c, dat echter meermalen doeltreffend van repliek diende. Het resultaat van deze doelpuntrijke wedstrijd was 127 in het voordeel van de ploeg uit Limmen. Bü de aspiranten zegevierde ADO met 3 1 óver Oranje Wit b, terwijl Oranje Wit er tegen AOG geen gras over liet groeien: 110. Over de ontmoeting Leonidas-Concor- dia het volgende: de bezoeksters start ten in een hoog tempo en daar zij on middellijk beter spel lieten zien, was het niet zo verwonderlijk, dat reeds na vijf minuten een bal in de uiterste hoek van het Haarlemse doel verdween (0 1). De Hillegomse dames bleven ster ker, met als gevolg een tweede vol treffer, vijf minuten later gescoord (0— 2). Leonidas kreeg het zwaar te ver duren, maar smaakte toch het genoe gen, een tegenpunt te maken uit een 13-meterworp; een naar ons van Hille gomse zijde werd meegedeeld té zware straf voor het feit, dat de keepster de bal wegtrapte. Volgens het wedstrijd reglement zou een strafhoekworp vol doende zijn geweest. Doch hoe dit zij, bij Leonidas ging de hoop leven op een eervol resul taat, temeer toen op zeker ogenblik de Haarlemsen een penalty werd toe gewezen. Deze werd echter gemist, terwijl kort daarop de lat Concordia van een tweede tegenpunt redde. Een tweede penalty, toegewezen aan Leonl. das, werd nog vóór rust wél benut (2—2). Geen wonder, dat beide ploegen vol elan aan de tweede helft begonnen. Concordia slaagde er het eerst in, op nieuw een voorsprong te nemen. Het blééf gevaarlijk, maar bij een uitval lukte het Leonidas zowaar, opnieuw gelijk te maken (33). Aan spanning in de resterende tijd gèen gebrek, dóch doelpunten bleven tot de vrome wen sen behoren. Vanzelfsprekend was Leo nidas dubbel en dwars tevreden. Voor de resultaten in de diocesane klasse zij verwezen naar het algemene overzicht, elders in dit nummer. De rechtbank te Almelo heeft gister morgen de 33- en 39—jarige Enschedese hoofdagenten wegens mishandeling van een arrestant veroordeeld tot elk f 75 boete of 30 dagen hechtenis. Veertien dagen geleden werd door de officier van justitie tegen beide hoofdagenten een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Advertentie Zwaardemaker Orange Marmelade Oorspronkelijks politieroman' 45 ,,Ik zal er met de Commissaris over spreken," besloot de H.I. „Vermoedelijk zal hij geen bezwa ren hebben, in ieder geval zullen we de heer van Bevenvoorde een eerlijke kans geven, daarop heeft hij recht. Zou uit dit verhoor, dat ik persoonlijk zal bijwonen, blijken, dat hjj totaal onschuldig is, wat ook ik niet aanneem, dan kunnen we verdei zien. Overigens moeten we op deze zaak niet te veel vooruitlopen. Reken er dus maar op, dat die meneer morgen om tien uui op je bureau moet zijn, waar je mil dan ook kunt verwachten. Voor wat betreft de reis van juffrouw van Veen naar Brussel, zal ik alle voor bereidingen treffen. Ga nu maar naar huis, je hebt een lange dag gehad. Tot morgenochtend." Diezelfde avond zat Kielstra bij zijn moeder. „Ik heb je nog nooit zo dikwijls bij me gezien, jongen," lachte zij. „Ik heb wel nooit over je te klagen gehad, je bent altijd lief en zorgzaam voor me geweest, maar Alice is een sterke trekpleister. Ja, ze is een schat, maar daar ben je het natuurlijk niet mee eens, wel?" zei mevrouw Kielstra ondeu gend. „Ze is boven op de studeerkamer, ga maar gauw." Kielstra vertelde Alice, dat er alle kans bestond, dat ze nu spoedig met Brentano naar Brussel zou gaan. „Ik geloof waarachtig, dat je jaloers bent," zei ze lachend. „Ik heb altijd de theorie verkondigd, dat een man nooit jaloers behoeft te zijn als de vrouw waarlijk van hem houdt, maar nu ik je alleen zal zien gaan met die Brentano, die charmeur, die vent met die geplakte kop..." „Stop even," lachte Alice, „ik dacht dat je geen reden had om jaloers te zijn. Je ziet het verschil tussen theorie en praktijk." Mevrouw Kielstra moest tot driemaal toe aan de trap roepen, dat de thee stond koud te worden. De klok had juist tien slagen laten horen, toen de IJiI. de werkkamer van Kielstra binnenstapte. „Morgen Kielstra... morgen Bruins." Kielstra schoot een stoel bij De H.I. begon: „Naar aanleiding van ons gesprek van gisteren moet ik je zeggen, dat de hoofd-commissaris ak koord gaat met onze plannen. Hij laat ons de grootst mogelijke vrijheid, maar dringt er op aan, dat de resultaten spoedig bekend gemaakt zuilen worden. Uit de aard der zaak kunnen we dat niet forceren. Is die Van Bevenvoorde al aanwezig?" Kielstra antwoordde: „Ja meneer, hij wacht be neden." „Nu moet je maar net doen of ik er niet ben. Om die gedachte bij je te versterken, stel ik me zo op, dat je me niet kunt zien. Je moet niet denken, dat ik je een soort examen wil afnemen, maar ik wil er bij zijn om te kunnen beoordelen of eventueel in arrest stellen van dat heer op voldoende gron den berust." „Ik begrijp het en vind het zelfs prettig, dat u zich persoonlijk een oordeel wilt vormen. Bruins laat de heer van Bevenvoorde binnen." Nadat Bruins de kamer had verlaten, heerste er volmaakte stilte, want vóór een verheor wordt afge nomen, moet de ondervrager zich concentreren. De deur ging open. Van Bevenvoorde kwam binnen, liep, om zich heen kijkend, langzaam naar binnen, gevolgd door Bruins. Aarzelend nam hij plaats op de stoel die voor hem werd bijgeschoven, zodat hij vlak tegenover Kielstrk kwam te zitten. Hij zag er be paald slecht uit. De nonchalante vrolijkheid was totaal uit zijn wezen verdwenen, het was hem dui delijk aan te zien, dat een loodzware psychische last hem neerdrukte. Zijn ogen stonden dof, de oogleden waren rood, maar overigens had hij zorgvuldig toilet gemaakt. Kielstra zweeg enige ogenblikken, reikte hem een pakje sigaretten over, waarvan hij er een naar boven had getikt. Gretig greep Van Bevenvoorde ernaar, zichtbaar blij een afleidingsobject te hebben gevonden. „Hoe gaat het sinds we elkaar voor het laatst hier zagen?" vroeg Kielstra. Van Bevenvoorde haalde zijn schouders op. „Hoe zou het gaan?... Wat kan het u, wat kan het een ander schelen hoe 't mij gaat... ik ben toch zeker niet hier geroepen om op deze beleefdheids frase antwoord te moeten geven... dan had Ik mijn tijd wel beter kunnen gebruiken." Kielstra antwoordde spottend: „Ik merk op, dat een juiste besteding van uw tijd niet uw sterkste punt is geweest, maar dat is uw zaak. Het spijt me, dat ik u in gedachten weer moet terugbrengen naar de dramatische avond in villa Uganda, waar Hélène de dood vond. Er zijn nog een paar punten, die mij niet duidelijk zijn. U heeft mij verteld, dat het geld, dat u, uit de winst door de club gemaakt, ontving, een niet on belangrijk bedrag opleverde. Hoe werd u dat uitbe taald?" „In contanten," antwoordde Van Bevenvoorde kort. „En door wie, als ik vragen mag?" „Meestal door graaf Brentano. Het was de bedoe ling, dat juffrouw van Veen in de toekomst de ad ministratie zou voeren over die gelden." „Die kwamen zeker uit het buitenland?" Van Bevenvoorde weifelde even voor hij ant woordde: „U wilt natuurlijk weten, hoe het met de deviezen ging, maar daar weet ik niets van." Kielstra keek hem ernstig aan. (Wórdt vervolgd) Voor suiker zal in het oogstjaar 1957 4e garantie f58,70 per 100 kg bedragen. Deze suikerprijs, aldus de minister, stelt de sui kerfabrieken in staat een bietenprijs aan de teler te betalen van ongeveer f 51,15 per 1000 kg. Het Landbouwschap achtte het ge wenst hij dit prijsniveau enigermate tege moet te komen aan de zeer grote kostprijs- verschillen tussen de diverse landbouwge bieden. Daartoe stelde het voor in gebieden waar de kostprijzen het hoogst zijn, te weten het Oldambt in Groningen, de Veenkoloniën en nog nader aan te wijzen zandgebieden, de mogelijkheid te scheppen tot het verle nen van een toeslag. Deze toeslag moet dan worden bekostigd uit inhouding van f 0,50 per 100 kg suiker, wat overeenkomt met ongeveer f 0,66 per ton bieten, en zal dan ongeveer f 3.50 a f 4,per 1000 kg bieten kunnen bedragen. De minister heeft toegezegd aan deze wens van het Landbouwschap tegemoet te zullen komen. (De suikerprijs voor het oogstjaar 1956 bedroeg f 52,35, waarnaast in verband roet de loonsverhoging in mei 1956 een toe slag van f 0,80 per ton bieten werd gegeven.) Voor melk waarvoor de garantieprijs tot november 1956 23 cent per kg bedroeg met een toeslag voor de zandgebieden van 1,7 cent en voor de overgangsgebieden van 0.85 cent en met een verrekenprijs van 28 cent, is de gemiddelde garantieprijs voor alle melk thans berekend op 28,4 cent per kg melk met 3,7 pet. vet. geleverd in het melk prijsjaar november 1956november 1957. Op verzoek van het Landbouwschap zal deze gemiddelde prijs echter gedifferentieerd worden toegepast. Het Landbouwschap ver zocht de garantie voor het overgrote deel van het land te verhogen tot 28,8 cent., zijnde de gemiddelde kostprijs in Neder land, de kleiweidegebieden niet meegere kend. Deze verhoging met 0,4 cent ware te financieren door, uitgaande van de verhoog de garantieprijs van 28,8 cent, een korting toe te passen van 1,8 cent per kg voor de melk uit de kleiweidegebieden, gebieden met aanmerkelijk lagere kostprijzen dan in óverig Nederland, blijkens berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut: Het is de bedoeling deze korting te innen door een heffing op de in deze gebieden door de veehouders geleverde melk, waarbij aan genomen moet worden dat de heffing kan worden verkregen door een verrekening met de achteraf te verlenen suppletie op de garantieprijs. Met deze differentiatie kon de minister instemmen. De zgn. verrekenprijs voor de con- sumptiemelk is vastgesteld op 30,1 cent per kg. In verband met de voorlopige blokkering van het in de nieuwe kost prijsberekeningen verwerkte deel der eigenaarslasten, neerkomende op 0,8 cent, is de verrekenprijs niet gebaseerd op de gemiddelde prijs van 28,4 cent, doch op een bedrag van 27,6 cent. Het is nog niet ynogelijk, zo deelt de minister verder mee, nauwkeurig de directe gevolgen van deze ver hoging van de verrekenprijs voor de consument aan te geven. Daarvoor dienen nog nauwkeurige berekenin gen te worden opgesteld, waarbij de te verwachten opbrengst van het botervet, dat vrij komt bij de stan daardisatie van de melk met een na tuurlijk vetgehalte van circa 3,8 pet. tot 2,5 pet., een belangrijke rol speelt. Ingevolge het besluit van de rege ring ligt het echter in de bedoeling per 1 juli de verhoogde verrekenprijs in de consumentenprijs tot uitdrukking te brengen. Zoals de minister van finan ciën heeft meegedeeld tijdens de be raadslaging in de Tweede Kamer over de nota inzake de beperking van de bestedingen z:,l de melkprijsverhoging voor de consument zich dan beperken tot 6 cent per liter. I J V i 9 zo 'V zi- yi '9 iz tv xi Horizontaal: 1. behoeftig; 3. modder; 5. jongensnaam; 7. sportterm; 9. tik; 12. heldendicht; 15. dubbelklank; 16. duel van het been; 17. lidwoord; 18. een der zintuigen; 20. klein roofdier; 22. bar; 24. prachtig; 25. ingeving; 26. zangnoot. Verticaal; 1. grote bijl; 2. insect; 4. bijbelse figuur; 6. spits; 8. uitbouw; 9. visnet; 10. watering; 11. teer; 12. bep. telwoord; 13. lofdicht; 14. sportterm; 19. soort onderwijs; 21. herkauwer; 22. ver langen; 23. harde kreet. Horizontaal; 1. allerwegen; 2. veel - examen; 3. eindig - asla; 4. tondel - ia; 5. ever - oe - pst; 6. co. - agenda; 7. hoe den - idee; 8. troon - meug; 9. sas - oor zaak; 10. eed - ai; 11. snugger - olm. Verticaal; 1. averechts; 2. lei - vooraan; 3. lente - Eos; 4. eldorado - eg; 5. in - ge noeg; 6. wegdoen - ode; 7. ex - een - mr.; 8. gaal - Dieze; 9. Ems - Padua; 10. Nelis- egaal; 11. Naatje-kim. Treffende woorden van afscheid zijn dinsdag in de Tweede Kamer ge sproken zowel door voorzitter dr. L. G. Kortenhorst als door minister-president dr. W. Drees, ter herdenking van mr. C. ten Hagen, die eergisteren tengevolge van een triest ongeval in Den Haag is overleden. Dr. Kortenhorst schetste het karakter van mr. ten Hagen als van iemand die het absolute en het compro misloze nastreeft. Tragisch noemde hij het dat de overledene, die zich dit waarschijnlijk bewust is geweest, de wedloop met de tijd heeft moeten ver liezen, omdat hij zoveel voor het land had willen doen. De Heer geve zijn ziel de eeuwige rust en het eeuwige Licht verlichte hem, met deze woorden besloot dr. Kortenhorst zijn rede. Dr. Drees herinnerde eraan, dat mr. ten Hagen in de donkere dagen der be zetting moedig en standvastig heeft deelgenomen aan de strijd tegen de vijand. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn voorne mens de erepromotie van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer aan de Rijksuniversiteit te Groningen op woensdag 20 maart bij te wonen. Zoals bekend is, zullen ook minister-president Drees, andere leden van het kabinet en leden van het Corps Diplomatique aanwezig zijn. Tijdens de boekenweek, die van het jaar van 30 maart tot 6 april gehouden wordt, zal voor het eerst weer sinds enkele jaren als geschenk een novelle uitgereikt worden. De titel ervan is „De nacht der Girondijnen", de band is getekend door Henk Krijger, het is gebonden en ziet er aantrekkelijk uit. Maar wie het geschreven heeft moet de lezer voorlopig nog raden, hetgeen niet gemakkelijk zal zijn, want er staan hem achterin vijftig namen ter beschikking van auteurs, die een verhaal hebben ingezonden. De jury heeft het geschenk van het jaar eenstemmig uitverkoren. Zij heeft ook een tweede verhaal ter bekroning voorgedragen, en dat zal het boekenweekgeschenk voor het volgend jaar worden, hetgeen wellicht wijs is gezien de ervaringen van de vorige jaren, toen geen der inzendingen voor bekroning in aanmerking kwam. Over „De nacht der Girondijnen" oor deelt da jury Antoon Coolen, Clare Lennart, H. J. Gomperts, G. Kamphuis en drie leden van de C. P. N. B. bij zonder enthousiast: een „voortreffelijk geschreven verhaal, een uitstekend voorbeeld van de hedendaagse Neder landse novelle-kunst". Wij komen er t.z.t. nog op terug. De boekenweekuitgave voor de jeugd is van het jaar getiteld „De muze en het meisje" en samengesteld door Ad den Besten en Bert Voeten. Het ziet er met tekeningen van Jan van Keulen aantrekkelijk uit. Het af fiche is ontworpen door Henk Broer. Over de gala-avond op 29 maart in de Stadsschouwburg te Amsterdam ter opening van de boekenweek hebben wij al bericht. H. K, H. Prinses Bea trix zal de avond voor het eerst bij wonen. De opening zal geschieden door de nieuwe burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall. 10 maart.' aprR Het boekenweek-affiche, naar een ont werp van Henk Broer. Advertentie 5.50 per fles Telefoon 10717 Kinderhuisvest 47-51

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2