Besluiteloosheid doet nieuw markt- en veilinggebouw van de ene in de andere bouwstop vallen Is TAAI litOOO N. Ph. Orkest concerteert onder leiding van Henri Arends Dr. W. B. Smit ten grave gedragen P.T.T. verhoogt de tarieven Uitbreidingsplan-Schalkwijk komt 27 maart ter behandeling in Haarlems gemeenteraad Veilingomzet in Haarlem beliep bijna 12 miljoen gulden IN HAARLEM DRINKEN 15780 KINDEREN MELK OP SCHOOL Nog uitbreiding mogelijk in de school van het bijzonder onderwijs Huldeblijk voor Toon Verhey Uit STAD 1 en STREEK R.-k. kerk en scholencomplex helihavenziekenhuis en sportvelden Hongaars gezin onder dak 11 WOENSDAG 13 MAART 1957 PAGINA 5 Groenten- en Fruitveilingsvereniging „De boer in de Nederlandse schilderkunst" Tentoonstelling in Vijfhuizen geopend Films burgerlijke Stand Haarlem Jaarverslag Andere punten de 37ste Renault bestelauto! GARAGE DEN HOUT Jubileum P. H. Borghouts Koopman redt jongens uit Bakenessergracht Bejaarde bromfietser aangereden Jaarverslag Haarlemse Reddingsbrigade Laatste forumavond Mendelcollege AERDENHOUT 22 woningen in plan- Bovenweg Mutatie In Zandvoort: Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tijdens de gistermiddag in Brink- tnann te Haarlem gehouden jaarverga dering van de Haarlemse Groenten- en Fruitveilingsvereniging heelt de heer J. J. Torna een deel van zjjn openings toespraak gewijd aan de nieuwbouw- planneu voor een markt- en veilingge bouw. Hij zei, dat de studiecommissie het over de situering en de inrichting eens geworden is. De toekomstige ver gaderingen van dit college zullen waarschijnlijk wel de moeilijkste wor den omdat daarin het financiële pro bleem, aan de orde komt, een probleem waarover niet homogeen gedacht en geoordeeld zal worden. Intussen, aldus de heer Torna, stijgen dagelijks alle kosten-factoren en het kan zonder voor behoud wel ais -vaststaan worden aan genomen, dat, indien alle kosten die de gemeente Haarlem zal hebben te be steden aan het bouwrijp maken van de voor de veiling en markt bestemde gronden in de Veerpolder, door de be langhebbenden zullen moeten worden gedragen, aan vestiging van een mo dern, maar eenvoudig veilinggebouw niet gedacht kan worden. Niettemin bleef de heer Torna vol goede moed, dat voor het probleem een oplossing zal worden gevonden, om dat hij had kunnen vaststellen, dat de gemeente tuinbouw in de onmiddellijke omgeving van Haarlem zeer gewenst en nuttig acht. Op welke wijze echter die oplossing gerealiseerd zal worden is nog niet bekend. Daaromtrent neemt het bestuur van de Haarlemse Groen ten- en Fruitveilingsvereniging voorlo pig nog een afwachtende houding aan. In aanwezigheid van talrijke genodig den, onder wie de wethouders Van Beem, Brouwer en Oudheusden, heeft mr. G. C. van der Willigen dinsdag avond in de gymnastiekzaal van de openbare lager school te Vijfhuizen de tentoonstelling „De boer in de Neder landse schilderkunst" geopend. Deze expositie zal ongeveer vijf weken in Haarlemmermeer blijven en ook in Badhoevedorp, Hoofddorp, Zwanen burg en Nieuw Vennep te zien zijn. Er zij„ originele schilderijen te zien die de boer, i.ijn bedrijf en zjjn milieu tot onderwerp hebben Zo zijn de schil ders Jan Brueghel de Oude, Vincent van Gogh, Adriaen van Ostade, Corne lls Dusart, Jan van Goyen, M. A. Koek koek, Anton Mauve, P. G. van Os en Sal. van Ruysdael op de tentoonstel ling vertegenwoordigd. In een openingstoespraakje zei mr. van der Willigen, dat in het verleden veelal de stelregel gold, dat hij die de kunst wilde bewonderen, dez e zelf maar moest gaan opzoeken. Teneinde grote bevolkingsgroepen in aanraking met de cultuur te brengen vatte men het plan op om de kunst bij het pu bliek „thuis te bezorgen". Vooral na de oorlog heeft men deze gedragslijn sterk gevolgd. Ook de gemeente Haar lemmermeer, aldus de heer van der Willigen, wil de burgerij zoveel moge lijk in staat stellen kennis te nemen van culturele manifestaties. Deze expo sitie is een eerste begin. Het speet hem, dat de tentoonstelling slechts in vijf woonkernen kan worden gehouden. Met het opbouwen en afbreken van de tentoonstelling, hetgeen geschiedt door specialisten van het ministerie van oor log, is zeer veel tijd gemoeid en men heeft maar vijf weken om te expose ren. Hij hoopte echter, dat de bewoners van die plaatsen, waar de expositie dit- keer niet komt, gelegenheid zouden vin den om te gaan kijken. Hij dankte ten slotte allen, die aan de totstandkoming van de tentoonstelling hadden meege werkt, in het bijzonder de dienst van openbare werken en de werkplaats voor minder-validen, die de tentoonstellings borden hadden vervaardigd. CINEMA PALACE: Oklahoma, 14 j., 1.45, 4.15, 6.45, 9.15. FRANS HALS: Alarm In de Pacific, 14 1.. 2 30 8 lido': Je kunt 't haar niet kwalijk ne men, 18 j„ 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De blonde heks, 18 1., 2. 7. 9.15. MINERVA: ma. en di. 8.15 Picnic, 18 jaar. Wo. en do. 8.15: De vader van de bruid, alle leeft. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, a. 1., 2, 4.15. 7, 9.15. ROXY: De onderwereld van Montmartre, str. volw., 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Marie Antoinette, 18 j., 2.15, 7, 9.15. Woensdag 13 maart Stadsschouwburg: Interscholaire, 7.30 u. Concertgebouw: Inter Nos, 8 uur. Donderdag 14 maart De Leeuwerik: Vergadering Dierenbescher ming, 8 uur. Stadsschouwburg: „Gysbert Japicx met ••De Skoaijer", 8 uur. cinema Palace: Filmvoorstelling V. U. («K.g.), 9.15 uur. GeBOreN: L. J. Hin—Francken, z; ïi.t HartingGeelhoed, z; J. Stern- leicU-polak, z; K. L. Veenstra—van Wieren, Z; C. M. Clement—Kooijman, A. BoogaardAndrea, z; N. van Dam—Bart, z; L. J. Wille—Lindeman, M. u_ Eijsvogelten Berge, z; F. -R SnoekNupoort, z; P. A. Treffers r V1' z; h. W. BrouwerVermeer, d; kén «uKokvan 't Hof, d; L. H. Luij- ■Raikt Uig, G. M. Verstegenter t at' w- Banninkde Haan, d; ONDFRT&fl1—van der Laan. d- °vrjp7RT?'°UWD: G. Splinter en H. or MAnW' van Lutterveld en E. rFTROTlwn' u Boer en B- de Vries' GETROUWD, h. M. Brandt en B. M. van Boon, R- C. van den Berg en E. M. Beelen. 6 OVERLEDEN: K. H. Thierrv 58 i Frederik Hendriklaan; A. Tibbe 76 j Gasthuisvest; A. van der Zee 76 j.' Delftstraat; M. Heuft, 69 Maerten van Heemskerkstraat; W. B. Smit 63 3-, Van Oldenbarneveltlaan; G. Tim- mersDam, 88 j., Olmenstraat; J. Kla renvan der Lee, 63 j., Ternatestraat. De toestand van het bedrijf is echter gaandeweg penibel geworden, zo ver volgde de heer Torna. In het veilingge bouw aan het Donkere Spaarne kan de vereniging zich ternauwernood behel pen. De opberging van de emballage en de aan- en afvoer naar en van de door de gemeente Haarlem ter beschik king gestelde fustbergplaats is niet be paald ideaal. De emballage-exploitatie van de veiling zal ongetwijfeld door de ze toestand nog moeilijker worden. Hij sprak daarom de hoop uit, dat zeer spoedig de gemeente ten opzichte van een veiling- en marktterrein tot een be sluitvaardig oordeel komt. Het lijkt er op, dat het bij een planning blijft, die door de besluite loosheid van de ene bouwstop in de andere terecht komt en alleen maar bij de belanghebbenden de vraag doet rijzen of het ontworpen plan, dat da gelijks kostbaarder wordt, wel ooit uitgevoerd zal worden. De gemeente lijke besluiteloosheid heeft ook voor Haarlem verreikende consequenties. Voor tuinbouw en handel zijn er grenzen ten aanzien van de kosten factoren die voor de leeftocht van bei den niet overschreden kunnen wor den. Het bestuur, aldus de heer Toma, neemt geen besluiten alvorens de me ning en het oordeel van de leden te hebben gehoord, zodat dezen nooit voor een voldongen feit zullen wor den geplaatst. Hij beloofde de verga dering, dat het bestuur diligent zal blij ven en dat het de belangen van de leden niet uit het oog zal verliezen. In het jaarverslag van de directeur van de veiling, de heer Chr. Bohm, dat daarna ter goedkeuring werd voor gelegd, wordt gezegd dat de schade van de natte zomer van vorig jaar in en rondom Haarlem meegevallen is. Het mooie najaarsweer heeft veel goed ge maakt. De financiële uitkomsten van de tuinders waren aanzienlijk beter dan het jaar daarvoor. De omzet be reikte een record-hoogte. Met bijna 1.200.000 werd het verslagjaar afge sloten, hoewel de exploitatie-uitkomst over 1956 minder is geweest dan in 1955. Dit record werd bereikt door de zeer hoge prijzen, die in het tweede halfjaar gemaakt werden. Na het eer ste halfjaar was de omzetachterstand opgelopen tot ƒ73.000. In juli bedroeg het verlies ten opzichte van 1955 zelfs ruim 83.000. Daarna trad er een ken tering in, hoofdzakelijk veroorzaakt door de abnormaal hoge prijzen, waar voor de groenten werden verkocht. Vijf tien weken na het prijsherstel was de omzet-achter-stand van bijna 84.000 weggewerkt. In november passeerde de Haarlemse veiling een omzet van één miljoen gulden. Wederom zijn twee N.A.C.O.-bussen beschadigd bij een botsing, die vrijwel gelijk was in plaats en gebeuren: n.l. bij Broek in Waterland, waar enige dagen geleden ook twee bussen van deze maatschappij op elkaar reden. Het ongeval ontstond, doordat van twee bussen, die vlak achter elkaar reden, de voorste plotseling krachtig moest remmen. De chaufjeur van de tweede bus kon dat niet bijbenen en vloog met zijn wagen op de andere. De materiële schade was aanzienlijk; persoonlijke ongevallen bleven beperkt tot één gewonde, een pas sagier uit Monnikendam, die achter in de voorste bus was gezeten. Hij moest met een hersenschudding in het stadsziekenhuis te Purmerend worden opgenomen. Zonder op- of aanmerkingen ging de vergadering akkoord met het verslag van de financiële commissie en met het accountantsrapport. De secretaris van de vereniging, de heer J. Th. Nelis, werd met algemene stemmen herkozen ,en in de vacature van de heer J. van de Veldt van de financiële commissie werd na twee stemmingen de heer H. Jonker benoemd. Verder ging de ver gadering akkoord met een door het be stuur voorgestelde verhoging van het veilingspercentage tot 4.35 pet. Ook was er geen bezwaar tegen verhoging van de fusthuur met 1 cent. Vóór de verloting en de rondvraag hield de heer J. Vendel, assistent van de tuinbouwconsulent, een praatje over de bestrijding van de bietenvlieg in de spinazie. De tuinders hebben vorig jaar van deze vlieg zeer veel hinder ondervonden. Hij raadde hen aan regel matig de spinazie te controleren en zo nodig gebruik te maken van de richtlij nen die vanwege het tuinbouwconsu- lentschap zullen worden verstrekt. Op korte termijn zullen proeven genomen worden met een bestrijdingsmiddel, dat zowel de wolf als de bietenvlieg af doende bestrijdt. Niet minder dan 24 Haarlemse scho len zijn in het afgelopen jaar gaan deel nemen aan de schoolmelkvoorziening. Daardoor nam het aantal verstrekte li ters melk toe van 411.91814 in 1955 tot 480.179 in 1956. Er zijn nu vrijwel geen openbare scholen meer, die niet bij de schoolmelkvoorziening zijn aangesloten. Wel is er nog expansie mogelijk in de sector van de bijzondere scholen. Deze wordt dan ook verwacht in het lopende jaar. In 1956 traden één openbare kleuter school en drie openbare ULO-scholen toe tot de schoolmelkvoorziening, even als zes katholieke kleuterscholen, elf katholieke lagere scholen en één katho lieke v.g.l.o.-school, terwijl één katho lieke middelbare en één kleuterschool niet langer deelnamen. Voorts traden één christelijke B.L.O.-school en één neutrale lagere school toe. In totaal wordt thans aan de schoolmelkvoorzie ning deelgenomen door 57 openbare scholen, 29 katholieke scholen, 26 pro testants-christelijke scholen en 2 neu trale scholen. In totaal derhalve 114 scholen. Het aantal melkgebruikende leerlin gen bedraagt thans 15780, terwijl dit aantal in 1952 nog slechts 3289 bedroeg. Dat komt dus neer op een vermeerde ring in de loop van vijf jaar van bijna 500 pet. Het aantal deelnemers blijkt ieder jaar regelmatig toe te nemen, on- Aavertentle Het achtste concert van het N. Ph. O. in de dinsdagavondse rie, stond gisteravond onder lei ding van de onlangs nieuw benoemde eerste dirigent, Henri Arends. Het pro gramma werd geopend met een con certo grosso in d kl. terts van Georg Friedrich Handel, waarin Jan Hes- merg, Leendert de Graaff en Eduard Biele de concertino-partij speelden en Jan Rosekrans de continuo. Arends opende feestelijk, maar kon nog geen stabiliteit verkrijgen in de orkestklank. De orkestopstelling was anders, het geen echter deze avt nd nog geen merk baar gunstiger resultaten opleverde. De zes Adagio's van Pijper waren het beste van de avond, en het orkest wist hierin tot schone klankexpressie te ko men. De uitvoering van Mozart Es dur Symphonie, die hierop volgde, was voor mij een lichte teleurstelling. Henri Arends zwoegt in zijn directie nog te hard, waarbij zijn bewegingen te groot zijn. Dit doet afbreuk aan een vloeien de melodielijn, speciaal b.v. in het tweede speciaal bijvoorbeeld in het tweede deel, een prachtig klinkend Andante. Waar Mozart hier zou moeten zingen, liet Arends dit nogal vrij hoekig en hard omlijnd klinken. Men kreeg het gevoel dat de wezenlijke inhoud dezer muziek gedeeltelijk langs hem heen ging, en hij zich speciaal met het klin kende orkestapparaat bezig hield om dit zo goed mogelijk in alle onderdelen te laten functioneren. Jammer genoeg staat juist Mozart dit niet toe. Overi gens twijfel ik er niet aan of Arends zal na verloop van tijd wel naar dit orkest toegroeien en dan precies weten hoe hij met een minimum aan beweging een maximum aan resultaat kan ver krijgen. Na de pauze was het de jonge Franse pianiste Nicole Henriot die de hele zaal aan het begin van Tschaikowsky's pia noconcert in bes overrompelde door een zorgeloos, maar niet minder vir tuoos optreden. Wel vielen er in het eerste deel enkele noten onder de vleu gel, maar dit nam niet weg dat ik gaan deweg van verbazing tot waardering overging. Nicole Henriot is een ras musicienne, temperamentvol, en zij be zit een enorme dosis techniek. Dat dit temperamentvol pianospel soms aan leiding was tot lichte strubbelingen in tempi met het orkest is begrijpelijk, maar daarom nog niet helemaal goed te praten. Overigens heb ik zelden een jong meisje als pianiste met een der gelijke mannelijke aanslag gezien ais Nicole Henriot. Het orkest klonk bij vlagen uitstekend, maar had zoals ge zegd nu en dan moeite de soliste in haar voortvarendheid te volgen. Het geheel betekende echter een muzikale manifestatie van betekenis, die aan de zaal een ware ovatie ontlokte. Rest mij nog te vermelden dat in het programmablad van dit concert het be stuur van het N. Ph. O. in waarderen de bewoordingen afscheid nam van de vroegere dirigent Toon Verhey. J. L. Receptie Ofschoon Henri Arends pas met sep tember officieel de dirigent van het or kest is, kreeg dit concert, het eerste, dat hij na zijn benoeming dirigeerde, toch een feestelijk tintje. Hij mocht een bloemenkrans in ontvangst nemen. Onder de aanwezigen bevonden zich de commissaris der koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, de burgemeester van Alk maar, mr. H. J. Wytema, wethouder D. J. A. Geluk. Zij waren ook aan wezig tijdens een receptie, die de nieu we dirigent na het concert bij Brink- mann hield. Deze ontvangst droeg ove rigens een besloten karakter. Advertentie Wij leverden de afgelopen week aan een vooraanstaand expeditiebedrijf Superlage aanschafprijs, laag brandstofver bruik, goedkope onderdelen. danks het feit dat de bijdrage door de ouders in de afgelopen jaren verhoogd is moeten worden. De ouders moesten respectievelijk 15, 20, 30, 35 en 40 cent betalen, terwijl de gelegenheid bleef bestaan om kosteloos deel te nemen. De „melk op school" kostte 34% cent per liter, exclusief de vergoedingen voor breuk, zoekraken van flesjes en de levering van rietjes. Gisteren herdacht de heer P. H. Borghouts het feit, dat hij 25 jaar ge leden zelfstandig als makelaar te Haar- lem vestigde. Van vele zijden, zowel uit zakelijke als particuliere kringen, mocht de ju bilaris blijken van belangstelling ont vangen als bloemstukken en geschen ken. Talrijk ook waren de vrienden en relaties die des middags van de gelegen heid gebruik maakten om de heer Borg houts, diens echtgenote en kinderen, te zijnen huize persoonlijk te feliciteren. Burgemeester Cremers had een schrif telijke gelukwens gezonden, daar hij van. wege een vergadering van B. en W. niet in eigen persoon ter receptie kon verschijnen. Om half zes gisteravond vielen twee negenjarige jongens, Jan van Akooij en Albert Hilterman, in de Bakenesser gracht in hun ijver om stekelvisjes uit het water te halen. Een 23-jarige koop man, W. van de Wejjden, sprong ge kleed te water en wist beiden op het droge te brengen. Geen van de drie had nadelige gevolgen van het (on) frisse bad ondervonden. Een 78-jarige Heemsteedse bromfiet ser, die gisteravond omstreeks kwart voor zes op het Julianaplein in Heem stede reed, verzuimde bij de kruising van dit plein met de Julianalaan voor rang te verlenen aan een voor hem van rechts komende bestelwagen. De brom fietser werd aangereden en bleef ge wond op het wegdek liggen. Met een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd moest hij ter verpleging wor den overgebracht naar de Mariastich- ting. De bromfiets werd aan de voor kant vernield en de auto, die op de Julianalaan gereden had, werd aan de linkerzijkant gedeukt. Zoals hekend heeft de heer Toon Ver hey om gezondheidsredenen ontslag moe ten nemen als dirigent van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, zonder dat het bestuur, de concertbezoekers en allen, die sympathie koesteren voor de heer Verhey in de gelegenheid zijn ge weest officieel afscheid te nemen op een concert of op andere wijze. Het bestuur van de Stichting Noord hollands Philharmonisch Orkest stelt zich voor de heer Verhey een stoffelijk blijk van waarderende belangstelling aan te bieden en het wil een ieder, die daarvoor voelt in de gelegenheid stel len bij te dragen. Zü, die een bijdrage tot dit huldeblijk willen leveren, worden verzocht deze te storten op giro 4000 van de Twentsche Bank te Haarlem onder toevoeging „Ten gunste Noordholl. Phil. Orkest, geschenk Verhey," of op girorekening 286880 van het Noordhollands Philhar monisch Orkest te Haarlem onder toe voeging „Geschenk Verhey", dan wel deze ten kantore van het orkest, Lange Begijnestraat 13 rood te Haarlem, af te dragen. Onder grote belangstelling is vanmid dag dr. W. B. Smit, in leven directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Haarlem op de Algemene Begraafplaats in Heemstede ten grave gedragen. Onder de aanwe zigen bevonden .zich Haarlems burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, wet houder W. C. Bakker, de gemeentesecre taris mr. H. E. Fhaff, enkele raadsleden, Gedeputeerde L. J. P. N. A. Bouwman, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, hoofden van dienst, vertegenwoordigers van ziekenhuizen en ziekenfondsen, af gevaardigden uit Spaarndam, waar dr, Smit meer dan twaalf jaar als arts werkzam is geweest en vertegenwoor digers van verenigingen, waarin de over ledene zitting heeft gehad. In de aula van de begraafplaats voerde de burgemeester van Haarlem het woord. Hij verklaarde dankbaar te zijn als vriend in het openbaar te kunnen gewagen van de kwaliteiten van dr Smit. Hij huiverde echter een oordeel in het openbaar uit te spreken, omdat in het licht van het oordeel Gods het oordeel van de mensen verschrompelt. Mr. Cremers memoreerde het werk van dr. Smit, die in 1934 benoemd werd tot hoofd van de geneeskundige armenzorg, een dienst, die onder zijn bekwame en organisatorische leiding is uitgegroeid tot een instelling, die so ciale geneeskunde bedrijft met tal van ingewikkelde diensten. Dr. Smit, aldus de burgemeester, was een goed en hartelijk mens; hij was een aardige man. Bij zijn werk kwam de mens op de eerste plaats, die door zijn werk gediend werd. De laatste jaren werd hij gekweld door een vreselijke ziekte. Hij sleepte zich van huis naar zijn werk, niet uit ij delheid, niet om de dienst, maar om de mensen. Een broer van dr. Smit sprak namens de familie een afscheidswoord en een zoon van de overledene bedankte met enkele woorden de aanwezigen voor hun medeleven. Daarna werd dr. Smit door zijn vrienden naar zijn laatste rustplaats gebracht. Onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt, heeft de Haarlemse Reddingsbrigade, dinsdagavond in ho tel „De Leeuwerik" haar jaarvergade ring gehouden. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter het overlijden van mevr. E. Merens-Joekes, mevr. Haase en dr. W. B. Smit en schetste daarbij in het bijzonder het verlies dat door de Brigade met het heengaan van dr. Smit wordt geleden. Een goed verzorgd jaarverslag van de secretaresse mej. A. E. J. Bosse kreeg aller instemming; het verslag van de penningmeester gaf geen tekort aan terwijl enige wensen, zoals de aan schaffing van nieuw oefenmateriaal nog op verwezenlijking moesten wachten. De periodiek aftredende bestuursleden mej. A. Bosse en de heer J. M. Thuis werden met algemene stemmen herko zen. In de vacature ontstaan door het uittreden van de heer G. van Bruggen koos de vergadering de heer F. Lodder. Op voorstel van het bestuur werd de heer De Haan, wederom voor een jaar, tot hoofdinstructeur benoemd. Evenzo ging het met de leden van de technische commissie. Medegedeeld werd, dat op 30 maart de jaarvergadering van het district Noord-Holland, in Haar lem wordt gehouden; woensdag 3 april houdt dr. P. Roorda, medisch leider der Brigade een lezing over de geschiede nis der geneeskunde; zondag 7 april worden in IJmuiden de jaarlijkse dis tricts E.H.B.O. wedstrijden gehouden; in Vught wordt op zaterdag 13 april de jaarvergadering van de K.N.B.R.D. gehouden; op 17 april is de jaarlijkse Brigade eieren-wedstrijd gepland. Op verzoek van de Bond zal de Brigade, dit jaar, de jaarlijkse wedstrijden om de bondskampioenschappen in Haar lem worden georganiseerd. Voorts werd medegedeeld dat in het jaar 1958 het 45 jarig bestaan der Brigade op een feestelijke wijze zal worden herdacht. (Van onze Haagse redactie) De PTT-tarieven zullen met ingang van 1 april enkele uitzonderingen daargelaten belangrijke wijzigingen en verhogingen ondergaan. Men wil hier mee een jaarlijkse meer-opbrengst be reiken van rond zesenvijftig miljoen gul den. Met de voor het resterende deel van 1957 geraamde meer-opbrengst zal men het geraamde verlies over het lopende jaar vijftig tot vijfenvijftig miljoen gulden gedeeltelijk kunnen dekken. Ondanks de tariefsverhoging zal in 1957 toch waarschijnlijk nog een verlies wor den geleden van ongeveer zeventien miljoen gulden. Belangrijk is dat het lokaal-tarief der posterijen zal worden afgeschaft. Brie ven tot twintig gram en briefkaarten voor stad en binnenland zullen voortaan eenzelfde frankeerbedrag vergen, te we ten respectievelijk tien en zeven cent. De tarieven voor brieven en briefkaarten voor het interlokale verkeer zijn dus niet verhoogd. Op brieven tot twintig gram binnen de stad zullen drie cent meer aan porto moeten worden geplakt, op briefkaarten een cent. Het drukwerk tarief wordt verdubbeld, van twee cent voor vijftig gram verhoogd tot vier cent. Het verzenden van postpakketten in het binnenland wordt ook duurder. Een pakket van een kilo, dat tot nu toe zestig cent kostte, gaat nu zeventig cent vragen. De porten voor het buitenland zullen voor brieven tot twintig gram en voor briefkaarten met vijf cent worden ver- hoofd. Luchtpostbladen worden even eens vijf cent duurder en gaan nu der tig cent kosten. Ook de rechten worden verhoogd. Aantekenen voor binnen- en buitenland gaat 25 cent kosten, het ex- presserecht wordt verhoogd van 30 tot 50 cent, de strafportheffing zal 10 cent minimaal zijn en de internationale ant woordcoupons gaan nu 50 cent kosten. Het postwisselrecht voor het binnenland zal 25 cent worden voor een bedrag tot en met f 25 en 50 cent voor een bedrag tot en met f 250. Er zullen voor de eerste categorie formulieren worden verstrekt met opgedrukt recht. De telegraaftarieven worden eveneens gewijzigd. Binnenlandse telegrammen zullen voor de eerste tien woorden 80 cent inplaats van 60 cent gaan kosten, de toeslag voor gelukstelegrammen be draagt vanaf 1 april 50 cent. De abon nementen op telefoon en telex worden duurder. Het telexabonnement kost vanaf 1 mei f 80 per maand tegen f 60 volgens het oude tarief. De telefoon abonnementen worden van 1 april af 20 procent duurder. Voor sectoren met meer dan 4000 aansluitingen wordt het tarief f 6 per maand. De kosten van aan sluiting worden verhoogd van f 40 tot f 75. De gesprekskosten worden niet hoger. Voor elke storting via de giro wordt ingevolge de tariefsverhoging 15 cent berekend, voor elke postche que 25 cent. Tenslotte zullen ook de tarieven der draadomroep omhoog gaan. Het abonnement en de huur van de luidspreker zullen tezamen f 3 gaan kosten, tegen f 2.40 volgens het oude tarief. Deze opsomming is intussen nog niet volledig. Door de P.T.T. zullen binnen kort op ruime schaal nieuwe tarieflijsten worden verspreid. Er zullen postzegels van nieuwe waarden moeten worden gedrukt, o.m. een cijferzegel van 8 ct. en een zegel met de beeltenis van de Koningin, ter waarde van 70 cent. Morgenavond wordt in de foyer van het Mendel-College de vijfde en laat ste forumavond gehouden van de cur sus Beroepskeuze voor de leerlingen van de derde, vierde en vijfde klassen onder leiding van de Ouderraad. Ditmaal zullen aan de orde komen de administratie en de handel. Een „al gemeen" gedeelte, waarbij de Handel en de Katholiek Moraal, de Menselijke Verhoudingen in het Bedrijf, de Solli citatie en de Promotie belicht zullen worden, besluit de avond. Het forum voor deze avond is samen gesteld uit de heren J. J. Alberti jr., assuradeur te Haarlem, A. M. H. Ber ge, organisator concern te Bloemendaal, J. L. van Hedel, accountant en belas tingconsulent te Beverwijk, W. van Liemt, directeur van een houthandel, Haarlem, mr. B. G. M. Prins, secre taris N. O. I. B. „Nyenrode", te Breu- kelen en F. Wintgens, kandidaat-nota ris te Haarlem. Donderdag 21 maart geeft de pianiste Gloria Sharaff een recital in de tuinzaal van het concertgebouw te Haarlem. Het programma bevat werken van Schubert, Schumann en Chopin. De coöperatieve verbruiksvereniging „Haarlem" U.A. opent donderdag 21 maart een nieuw hoofdkantoor en cen traal kruideniersmagazijn aan het Don kere Spaarne. De opening zal 's mid dags om drie uur geschieden door Haar lems burgemeaster. Die dag geschiedt ook de opening van de broodfabriek en de banketbakkerij aan de Byzantium- straat. Voor het genootschap Nederland-En- geland houdt professor Palmer donder dag 21 maart een lezing met lichtbeel den bij Brinkman aan het Plein over Cave-men, ancient and modem". De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de natuurbeschermingscom- missie Zuid-Kennemerland zal op vrij dag 15 maart des avonds worden ge houden in de raadzaal van het Raad huis der gemeente Bloemendaal. Zondag 17 maart geeft het Ballet der Lage Landen 's avonds een voorstel ling in de Haarlemse stadsschouwburg. Op het programma staan „De kennis making" van Netty van de Valk, „De nieuwe kleren" van de keizer", en ver der o.a. de 2e acte uit het Copelia-bal- let. In de Galerie Espace, Klein Heiligland 36 te Haarlem wordt van 15 maart tot 6 april een tentoonstelling gehouden van werken van de in New York wonen de Nederlandse schilder Sanders. De opening is vrijdagavond 15 maart te 20.30 uur. Vrijdag 22 maart opent burgemeester Cremers 's avonds om 8 uur de ten toonstelling, die in museum „Het Huis van Looy" wordt gehouden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het is men begonnen met de voorbereidin Haarlems Gemeente-archief. gen voor de bouw. In het uitbreidingsplan Bovenweg van Haemstedelaan te Aerdenhout zul len ten behoeve van de woningbouw vereniging Aerdenhout zoals bekend tweeentwintig woningwetwoningen wor den gebouwd. B. en W. van Bloemen daal hebben voor deze bouw het Mijn werkersfonds te Heerlen geïnteresseerd. Het werk is gegund aan de firma J. H. Holweg Zoon te Utrecht. Inmiddels Woensdag 27 maart zal de Haar lemse gemeenteraad, des middags om twee uur, in informele zitting bijeenkomen om van gedachten te wisselen over het structuurplan Schalkwijk. Later op de middag zal de raad het structuurplan in open bare zitting behandelen. Het struc tuurplan Schalkwijk omvat de gron den ten zuiden van de Schipholweg, ten Oosten van het Spaarne en de gemeentegrens met Haarlemmerlie- de. Bij het opstellen van het struc tuurplan is rekening gehouden met de mogelijkheid dat de gemeente grens met Haarlemmerliede in oos telijke richting verlegd zal worden tot aan de Ringvaart. De kern van het plan Schalkwijk wordt gevormd door een winkelcentrum en een reeks scholencomplexen. Daar omheen worden in vier kwadranten woonwijken worden als totaliteit omslo- pervlakte var 211 ha omvattend. De woonwijken worden als totalitert omslo ten door groenstroken met speciale be scherming zodat de wijk een zelfstan dig geheel gaat vormen. Ten zuiden van de Schipholweg tegen over het Burgemeester Reinaldapark is in overleg met het KASKI een ka tholieke kerk geprojecteerd, tezamen met een scholencomplex. Op dezelfde hoogte maar meer in de richting van de Buitenrustbrug, ongeveer ter hoogte van de Hannie Schafstraat zijn 8 ha gereserveerd voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Deze bebouwing is van de Schipholweg gescheiden door een sportcomplex van 23 ha en 4 ha volks tuinen. In de hoek die gevormd wordt door de Schipholweg en het Spaarne is een terrein an 4 ha aangewezen om eventueel dienst te doen als helicopter- havjxi. Tussen deze helihaven en het sportveldencompler langs de Schip holweg is een groot verkeerscircuit ge dacht, waarop behalve de Schipholweg ook een grote zuid-noordverbinding door Schalkwijk zal uitkomen. Het moet ech ter betwijfeld worden of deze verbin ding gerealiseerd zal worden aangezien er ook van provinciale zijde nogal bezwaren tegen deze weg schijnen te bestaan. Zuidelijk van de helihaven treft men langs het Spaarne achtereenvolgens aan een sportveldencomplex, dat bestemd is voor de bestaande wijken, een oost- westverbinding via een tegenover de Spaarnelaan geprojecteerde brug, de protestants-christelijke ambachtsschool, ruim 5 ha voor de Nazorg, wederom een sportcomplex, rond de bekende molen een park van 15 ha, een oost-westver- en wederom een sportcomplex, school- werktuinen- en volkstuinencomplex. De zuidelijke grens van Schalkwijk wordt gevormd door een brede strook die voor lopig bedoeld is als agrarisch gebied. In het zuidoosten treft men een ver bindingsweg met Vijfhuizen, dat in de toekomst als forensendorp van groot belang zal worden. In het oosten van Schalkwijk is aan sluitend op het sportveldencomplex ten zuiden van de Schipholweg een terrein van 20 ha bestemd als begraafplaats. Ten zuiden daarvan komt een ruime ijs baan en verder zuidelij!; een sportvelden complex, een terrein van bijna 5 ha voor een rioolwaterzuiveringsinstalla tie en een terrein van 16 ha waar lichte industrieën gevestigd kunnen worden. Met ingang van 1 april is de wacht meester der rijkspolitie A. Nieland over geplaatst naar Weesp in gelijke func tie. In zijn plaats is te Heemskerk be noemd de wachtmeester le klas J. Vol kers uit Weesp. Voor het perceel Koninginneweg 24 te Zandvoort wapperde dinsdag de Ne derlandse vlag. Deze woning werd na melijk overgedragen aan het Hongaar se vluchtelingen-echtpaar Fuzy. Om elf uur waren in de woning aanwezig bur gemeester van Fenema, wethouder Kerkman en enkele leden van het vluch telingen-comité. Het echtpaar Fuzy werd door de heer Bersma, directeur van sociale zaken, binnengeleid. Een vriendelijke attentie was het, dat rond de kapstok in de gang de Hongaarse vlag was gedrappeerd. Burgemeester van Fenema begroette de nieuwe bewoners, mede namens de permanente commissie voor hulp aan vluchtelingen. Spr. herinnerde er aan, dat de Nederlanders weten wat het is onder de zware druk van een bezetter te leven en dat daaruit de spontane drang tot hulpverlening is ontstaan toen het Hongaarse volk onder de voet werd gelopen. De burgemeester zei dat de Zandvoortse gemeenschap zich niet op de borst slaat voor hetgeen hier is gedaan. Zij beschouwt dit als een be scheiden bijdrage ter vervulling van een menselijke plicht. Spr. bracht dank aan allen die aan de inrichting van het huis (veelal belangeloos) hebben medege werkt en overhandigde aan de heer Fuzy de sleutel van de woning als symbool van zijn recht om daar ongestoord en vrij te wonen. Een Nederlands familie lid van het Hongaarse echtpaar vertaal, de de woorden van de burgemeester in het Hongaars. De heer Fuzy sprak daar op gebruik makend van hetgeen hij in Nederland al had geleerd in het Nederlands enkele woorden van dank tot de burgemeester. Het gezelschap bezichtigde hierna da woning welke voor rekening der ge meente keurig was opgeknapt en op kos ten van het comité eenvoudig maar smaakvol was ingericht. De bloemen, door buren en andere belangstellenden gezonden, verhoogden de prettige sfeer in de woning. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned. 1948 3% Ned. 1950 3% Ned. 1954 3% Ned. 19551 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac tnschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil. cert UO Van BerkeJ's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Boogvens cert Unilever Cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Boll Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb Mil Ned Scbeepv Unie H.V A Deb Mlj. Cert. A'dam 2% '56 I A'dam '5b U A'dam III Vorig Opening slot 14/3 92s, b 921/4 923B 92% 86 863,4 87% 87 90% 90 Vb 92 rt 92 »/4 166 193% 192ft 165 300% 190 290 360% 359 2601 249% 250 165.40 168 77 78 166% 166ft 153 152 171% 172ifc 94% 96% 96% 105% 105 Anaconda Copper Bethlehem Steel hrysler Corp. General Electrle General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic EteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 11/3 62 42% 74% 56% 39% 107% 37% 33% 50% 43 £1 42% 41% 34% 58% 12/3 60% 42% 75% 56 %e 39% 108 38 33% 50% 43% 81 42% 42 34% 58% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5