Kabinet-Sastroanii jo afgetreden Staat van oorlog en beleg afgekondigd in heel Indonesië Commandanten van alle troepen in Djakarta in beraad bijeen Houdt Soekarno toch vast aan zijn nieuwe „conceptie"? Eerste vaste oeververbinding over het IJ Gevechten in Havanna op Cuba Heerlijk rustig, zo'n vakantie A Waterman verzoekt om hulp In Engeland dreigt de grootste staking sinds de algemene van 1926 Morgen zullen de leiders van de betrokken bonden beslissen Groep Russische vliegtuig bouwkundigen ontwerpt de „Vliegende Walvis'" Nixon bij'de „duivelsdansers' Kritieke situatie Enorm transporttoestel sou zelfs een klein huis kunnen vervoeren Gestreepte Damesblazers 57.50 1 Het weer Aanval van studenten op presidentieel paleis mislukt President Heuss geopereerd Aan boord alles wel Eisenhower gaat per kruiser naar Bermuda meymhiij! DONDERDAG 14 MAART 1957 8 80ste JAARGANG No. 26855 President Soekarno heeft vandaag in heel Indo nesië de staat van oorlog en beleg afgekondigd. Dit gebeurde nauwelijks een half uur nadat het Indone sische kabinet onder leiding van premier Ali Sastro amidjojo vanmorgen om tien uur zijn mandaat aan de president had teruggegeven. De afkondiging van de staat van oorlog en van beleg legt alle macht in handen van de militairen onder opperbevel van president Soekarno. Zij zullen het recht hebben om iedere veiligheidsmaatregel te nemen, die zij nodig zullen oordelen. Soekarno verklaarde zo spoe dig mogelijk een nieuwe kabinetsformateur te zul len aanwijzen. Hij verzocht de demissionaire minis ters op hui' post te blijven totdat een nieuwe regering was gevormd. Het Indonesische kabinet had tot teruggave der portefeuilles besloten op een speciale zitting, die vijf uur heeft geduurd. Suwirjo formateur? Strijd om bevoegdheden Belgrado in K.L.M.-net opgenomen Guerilla tegen Batista .Hoera!.morgen ij't zover!" tchtarptgirta) Proefverlof misbruikt Na aanvaring 55 55 Scheepskok verdronken Westelijke wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severin. IEUWE KAABLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5JQ uur 't avonds tel. 21544. Premier Ali Sastroamidjojo en de ministers, die hem tenslotte nog wa ren overgebleven, hebben dan einde lijk hun mandaat aan president Soe karno teruggegeven. Een regering, die bijna twaalf maanden lang passen op de plaats heeft gemaakt en die op het laatst praktisch van alle autoriteit was beroofd, gaat heen. Door een niet helemaal toevallige samenloop van omstandigheden is juist vandaag in Djakarta een geheel ander college bij eengekomen. De troepencommandan ten uit geheel Indonesië, loyaal of op standig, vergaderen onder voorzitter schap van de stafchef van het leger, generaal-majoor Abdulharis Nasution. Alleen kolonel Simbolon, de enige of ficier die niet uit politieke motieven maar wegens ernstige militaire grie ven in opstand kwam, ontbreekt op het appèl. Als Nasution erin slaagt de troe pencommandanten eensgezind achter zich te krijgen, dan is hij de man, met wie president Soekarno het meest re kening moet houden. Van een solidaire legerleiding zal het afhangen, of de president zijn „conceptie tot redding van de natie", al dan niet geamen deerd, ten uitvoer kan leggen. Er zijn de laatste tijd aanwijzingen, dat Na sution zelf meer voelt voor het presi dentiële kabinet zonder communisten, dat Hatta heeft voorgesteld, dan voor de plannen van Soekarno, die in hun huidige vorm wel erg het kenmerk van een naïef geloof in de betrouw baarheid der communisten dragen. De leiders van de autonomie-bewegingen in de buitengewesten delen deze voor keur van Nasution. De Indonesische stafchef zal in de komende dagen wel licht mede het lot van zijn land kun nen bepalen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat het leger in Indonesië zijn intrede doet in de politiek, maar de situatie is nog nooit zo kritiek ge weest als nu. Advertentie De kleine Islamitische party P.S.I.I. heeft haar beide ministers twee uur vóór het einde van de vergadering uit het kabinet teruggetrokken. De P.S.I.I. was voorstandster van een integrale re organisatie van het kabinet en president Soekarno heeft dinsdagavond aan de voorzitter van de P.S.I.I., Arudji Kar- tawinata, nog meegedeeld, dat hij met een dergelijke reorganisatie instemde. In een communiqué, dat het Indonesi sche kabinet na afloop van zijn laatste vergadering heeft uitgegeven, wordt echter gezegd, dat „alle pogingen tot uitvoering van een re-organisatie van het kabinet" vergeefs zijn geweest. De vraag, die nu alle politici in Djakarta bezig houdt, is, wat president Soekarno zal doen. Het dringendste probleem, waarvoor Djakarta zich ziet geplaatst, is de voortgaande versplintering van de eenheidsstaat. Afscheidingsbewegingen bestaan al in Atjeh, Midden- en Zuid- Sumatra, op Borneo en in Oost-Indone- sië. Gisteren werd gemeld, dat men er in Soendanese kringen op West-Java over denkt eveneens te streven naar meer autonomie. Bijna alle troepencommandanten uit Indonesië (met uitzondering van Kolo nel Simbolon) komen vandaag onder voorzitterschap van generaal-majoor Nasution in Djakarta bijeen om zich te beraden over deze gezagsversplinte- ring. Een punt van groot belang is, wat president Soekarno nu precies met zijn „conceptie" zal doen. Gisteren meende men uit sommige berichten nog te mogen afleiden, dat de pre sident zich had neergelegd bij de mislukking van zijn hervormingsplan nen. Maar gisteravond heeft hij aan een delegatie van zeer links-gezinde vakbondsleiders verklaard, dat hij „binnen enkele dagen" zijn definitieve beslissing over zijn plan zal bekend maken en dat hij er steeds meer van overtuigd raakt, dat het „rechtvaar dig en juist" is. De legerleiding schijnt evenwel niet akkoord te gaan met het voornemen van de president om communisten op te nemen in een nieuw kabinet of al thans in de boven het kabinet staande „Nationale Raad". Ook staat de leger leiding, evenals de leiders van de op standige bewegingen in de buitengewes ten, het herstel van de samenwerking tussen Soekarno en de afgetreden vice- president Hatta voor. Betrouwbare kringen zeggen, aldus United Press, dat Soekarno de voorzitter van de Nationalistische Partij, Suwirjo, zal vragen te trachten een nieuw ka binet te vormen. Ook de premier van het demissionaire kabinet, Sastroamidjojo, is lid van de Nationalistische Partij. Vol gens genoemde kringen zou Suwirjo aanvaardbaar ziin zowel voor de Ma- sjoemi als de Nahdatul Ulama, welke partijen waarschijnlijk in de regering op genomen zouden worden, al„ het tot oprichting van een coalitie-regering zou komen. Het coalitiekabinet Ali Sastroamidjojo is bijna twaalf maanden aan het be wind geweest. Het was het zestiende ka binet sedert de afkondiging van de In donesische onafhankelijkheid in augus tus 1945 en het zesde kabinet sedert Ne derland de soevereiniteit in december 1949 overdroeg. Het kabinet Ali Sastroamidjojo raakte geleidelijk op de achtergrond se dert december, toen officieren van het leger op Sumatra de macht in handen namen. De grote Islamitische partij Masjumi en twee kleine partijen tra den in januari uit het kabinet, omdat zij meenden, dac het alle gezag verlo ren had. In maart werd het centrale ge zag getrotseerd door Oost-Indonesië, Zuid-Sumatra en Borneo. Te Canberra waar hij de S.E.A.T.O.- conferentie heeft bijgewoond, verklaar de de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, o.a. niet te ge loven dat de huidige gebeurtenissen in Indonesië internationaal gezien enige betekenis hebben. Uit inlichtingen waar over hij beschikt, zou blijken dat het in Indonesië voornamelijk gaat om de om vang van de bevoegdheden van de ver schillende eilanden. Het is een kwestie van het zoeken naar machtsevenwicht tussen de centra le regering en de eilanden, aldus Dul les. De „Baltimore Sun" schreef gisteren in een hoofdartikel de toekomst van Indonesië somber in te zien. „Indien het land ook maar in enige mate democratisch wil blijven, ligt wel licht het antwoord voor een natie van zoveel eilanden, rassen, geloven en dia lecten, in een of andere federale rege ling." Het blad meent, dat de plaatselijke eisen van regionale economie voort spruiten uit een bepaalde jaloezie te genover het centrale gezag op Java, die nog uit de koloniale tijd dateert. De „Manchester Guardian" heeft van daag de suggestie geopperd, dat het in het belang van Indonesië zou zijn een nieuw parlementair kabinet te hebben, onder leidiner van de vroegere vice-pre sident dr. Mohammed Hatta. De K.L.M. zal met ingang van de zomerdienstregeling Belgrado in het vliegverkeer opnemen. De dienst zal van Amsterdam over Düsseldorf naar Bel grado lopen. 71 /f et een indrukwekkend tempo Vê 9r°ait het complex van brug- 4- "-*■ gen, viaducten en wegen, dat straks de eerste vaste verbinding over het IJ bij Amsterdam zal vormen, naar zijn voltooiing. Het hoogtepunt van deze kilometerslange betonbaan is de grote brug over het honderden meters brede Buiten-IJ bij Schellingwoude. Men ziet de opritten reeds in afbouw. In de open ruimte zal over een maand de 100 meter lange boogbrug gevaren worden. Nog voor het eind van dit jaar hoopt Rijkswaterstaat, dat met deze constructie een voorbeeldig staaltje van tempo en efficiency heeft geleverd, het complex gereed op te leveren. Enkele tientallen jongelui, hoofdza kelijk studenten, hebben gisteravond met lichte vuurwapens en handgrana ten een aanval gedaan op het paleis van de Cubaanse president Fulgencio Batista in Havana. Enkele slaagden er in tot de voorvertrekken van het paleis door te dringen. Zij werden echter spoe dig dbor de paleiswacht, politie die zich op de daken van de omliggende gebouwen installeerde en door ijlings opgeroepen tanks van het leger ver dreven. Een correspondent van United Press zag, hoe ten minste zeven van de aan vallers werden gedood en vier anderen werden gevangen genomen. Sinds enige maanden voeren op Cuba opstandelingen een guerilla tegen het bewind van Fulgencio Batista, die in maart 1952 door middel van een staats greep aan de macht kwam. De stafchef van het Cubaanse leger generaal Francisco Cabemilla, ver klaarde later, dat een aanval van „een groep burgers" op het paleis van de president was afgeslagen. President Batista en zijn gezin bevinden zich vei lig en wel in het paleis. Het bedieningsgeld in België zal met ingang van 1 april in de hotels en restau rants worden verhoogd van 10 tot 15 procent. m De Rotterdamse rechtbank heeft een 26-jarige opperman conform de eis ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De man had in oktober j.l. een aantal inbraken gepleegd, de meeste voorafge gaan door inklimming. Het was gebeurd in een proefverlof, dat hij had gekregen tijdens zijn terbeschikkingstelling van de regering door de rechtbank te Breda. i Prinses Gracia van Monaco heeft voor de eerste keer haar dochtertje prinses Caroline achtergelaten onder de hoede van het Zwitserse kindermeisje Marg. Stahl, om, naar zij hoopte, in Zwitser land een rustige vakantie door te brengen met haar gemaal prins Rai nier. In Lausanne ging het echter bij de aankomst van het prinselijk paar al meteen mis doordat zich een dui zendkoppige menigte om prins en prin ses verdrong. Een wandeling door de stad kreeg al spoedig bovenstaand benard beeld. De Westduitse bondspresident, prof. Theodor Heuss is geopereerd; een goed aardig gezwel in de luchtwegen is weg genomen, aldus een officiële mededeling te Bonn. Het 9.117 brutoton metende Nederlandse emigrantenscbip „Waterman" beeft donderdag ochtend in de Atlantische Oceaan een aanvaring gehad en om hulp verzocht. Er zijn 800 passagiers aan boord, o.a. 312 Hongaren, die naar Canada emigreren. De positie van het schip is 560 mijl westzuidwest van de Scilly- eilanden. De „Waterman die het eigendom is van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, is drie da gen geleden uit Rotterdam naar Halifax via New York) vertrok ken. United Press meldde vanmorgen, dat de „Waterman" met het Italiaan se schip „Merit" (7.174 ton) in aan varing is gekomen en S.O.S.-seinen heeft uitgezonden, die in Plymouth zijn opgevangen. Een Shackleton-vliegtuig van de R.A.F. wordt op een vliegveld in Corn wall startklaar gehouden voor het geval hulp verleend moet worden, verklaar den autoriteiten in Plymouth. Laatste berichten melden, dat de „Wa terman" zal terugkeren naar Rotterdam. De schade die het schip heeft opgelo pen is niet zodanig, dat er onmiddellijk gevaar is. De zee is kalm. De aanvaring is geschied in dikke mist. Zjj had tot gevolg, dat de „Waterman" een groot gat boven water in het achterschip kreeg. Aan boord van de „Waterman" is alles wel. President Eisenhower, die al geruime tijd wordt geplaagd door een hardnek kige hoest, heeft afgezien van zijn plan om zes of zeven dagen door te brengen in het milde klimaat van Florida. In plaats daarvan gaat hij nu een comfor tabele zeereis maken. De president deel de gisteren op zijn wekelijkse perscon ferentie mee, dat hij, onvoorziene om standigheden voorbehouden, vandaag te Norfolk aan boord van de Amerikaanse kruiser „Canberra" zal gaan, die hem naar Bermuda zal brengen, waar hjj volgende week een conferentie van en kele dagen zal hebben met de Britse premier, Harold Macmillan. Deze foto, gemaakt tijdens de reis van de Amerikaanse vice-president Richard Nixon en mevrouw Nixon door Liberia, toont het echtpaar in de stad Monrovia, poserend tussen twee zgn. Liberiaanse „duivelsdansers". (Van onze Lond. correspondent) Londen, hedenmorgen Als de betrokken vakvereni gingen en werkgevers niet op het laatste ogenblik van gedachten veranderen, loopt Groot-Brittan- nië het gevaar het slachtoffer te worden van de grootste staking sedert de algemene staking van 1926. Gisteren kwamen plaatselijke verte genwoordigers van de bij het dispuut betrokken vakbonden bijeen om van hun leiders orders in ontvangst te nemen voor de organisatie van de staking op de Britse scheepswerven, welke op za terdag van deze week zou beginnen. Na deze bijeenkomst hadden de vakvereni gingsleiders een ontmoeting met de heer Iain Macleod, minister van Arbeid. Zij deelden hem opnieuw mee dat zij niet be reid waren zijn voorstel tot arbitrage voor In de Sovjet-pers is melding ge maakt van de werkzaamheden van een groep vliegtuigbouwkundigen, die on der leiding van de vliegtuigconstruc teur Antoni bezig is vliegtuigen te ont werpen. Een van die toestellen, dat de bijnaam „Vliegende Walvis" heeft ge kregen, kan geassembleerde auto's, bulldozers en zelfs een klein huis ver voeren. De auto's en het huis kunnen kant en klaar worden vervoerd. Een autobus kan door de grote laaddeur aan het achtereinde van het vliegtuig naar binnen rijden. De „Vliegende Wal vis" heeft maar de helft van de brand stof van het tot dusverre gebruikelijke vrachtvliegtuig nodig. De groep is ook bezig met het ont werpen van een klein vliegtuig, de „Bij". Het heeft veel moeite gekost de ideeën in de praktijk te verwerkelijken. De taak was een vliegtuig te ontwer pen dat beter zou zijn dan helikopters met behoud van de start- en landings eigenschappen van hef schroef vliegtui gen. Aan zulk een vliegtuig is behoef te voor het onderhouden van verbindin gen over korte afstanden, b.v. voor het vervoer van post en vracht, voor het vervoeren van zieken of voor landbouw doeleinden. De minimum-snelheid van dit toestel zal 35.4 km per uur zijn, de maximum-snelheid is meer dan 200 km per uur. Het toestel kan landen op een klein veld, op een weg. Het heeft slechts 40.6 meter nodig voor een landing of een opstijging. Het ontwerp van dit vliegtuig gaat er van uit, dat iedere autobestuurder in staat zou moeten zijn het te besturen. (Tass) het conflict te aanvaarden. De vakver enigingen hebben een loonsverhoging geëist van tien procent en zijn alleen maar bereid tot nieuwe onderhandelin gen indien de werkgevers een concreet tegenvoorstel doen, hetgeen de werk- g vers reeds geruime tijd hebben ge weigerd te doen. Ook de werkgevers in de scheepsbouwindustrie hadden gisteren een ontmoeting met de minister van Ar beid om nadere inlichtingen te vragen over zijn arbitragevoorstel. Zij zullen heden bijeenkomen om te beraadslagen of zij het reeds door de vakverenigingen verworpen arbitragevoorstel kunnen aanvaarden. Ondertussen blijft ook een veel gro tere staking dreigen in de machine-in dustrie. Bij dit conflict zijn twee en een half miljoen arbeiders betrokken. Ook hier is het een kwestie van eisen tot loonsverhoging met tien procent. In principe is reeds door de betrokken bonden tot staking besloten. Zij moe ten enkel nog beslissen welke vorm de staking zal aannemen. Morgen komen de leiders van de bij deze stakingsplannen betrokken bonden te Londen bijeen om te beraadslagen of zij al hun leden zullen gelasten het werk neer te leggen, dan wel de staking te be perken tot de meest kwetsbare indus trieën, zoals de vliegtuigindustrie. De machine-industrie produceert veertig procent van Engelands export. Het zou niet minder dan een nationale ramp zijn, indien de staking zou doorgaan. De 47-jarige P. van Altenburg uit Rotterdam, scheepskok van het motor schip Maria S, is bij het aan boord gaan in de haven van Delfzijl geraakt en verdronken. Advertentie BARTEliORISSTR HAARLEM TEL. 1343? FERO. B0LSTR. 48 A DAM IEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige westelijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.57—lg.f. Maan: 18.27—6.11 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1