België ziet voorlopig van Moerdijkkanaal af Botsing in volie vaart bij Amsterdam Ondertekening van Europese verdragen nog deze maand Zusters ontwerpen eigen B.B.-uniform K ru iswoordraa HBHI Voor Noord-Brabant noodzakelijke werken behoeven nu niet langer meer te wachten Register van vertalers Tegenspraak in Belgische kringen FR IC DE NOORMAN EXPERIMENT IN BUNDE Lange kleding van religieuzen niet gemakkelijk om je er snel in te kunnen bewegen De Z.O.A.V.O. is paraat Kath. ziekenhuis exploiteert voor deliger dan overheidsziekenhuis Overheidsbijdrage vrijwel geheel voor niet-katholieke ziekenhuizen DONDERDAG 14 MAART 1957 PAGINA MINISTER LUNS IN EERSTE KAMER Jaarvergadering van Genootschap Tankertarieven sterk gedaald Verhoging scheepvaart tarieven naar Japan en Verre Oosten Tweemaal zoveel olie nodig om aan vraag over 20 jaar te voldoen Ben Goerion heeft kritiek op Bunche PWMm| m ■■■Rb» ,V. I Minister Luns verzet zich tegen opvatting uit de Kamer inzake Israël „Het Vierde Prinsenkind" benadeeld? Waarschuwing Dulles Gemeenschappelijke markt Landbouwschap nog weinig gerust Nieuwe industrieën in N.- en Z.-Holland 8 9 10 11 Oplossing v. woensdag Uitvallen machines bij storm oorzaak ondergang „Amor"? Katholieke Illustratie (Van onze parlementaire redactie) De opmerkelijke verklaring van mi nister Luns in de Eerste Kamer, dat de Belgische regering besloten heeft geen standpunt in te nemen ten aan zien van de verbinding Antwerpen- Hollandsch Diep in verband met de te verwachten belangrijke gevolgen van het Deltaplan wij konden deze ver klaring reeds in een groat deel van on ze oplage van woensdag vermelden ls in de Senaat met een zekere opwin ding ontvangen. De heer Vixseboxse (C.H.) concludeerde tijden» de replie ken dat het Moerdijkkanaal „dus van de baan was". Deze uitspraak was vol gens minister Luns echter niet genuan ceerd genoeg. Intussen bestaat er als gevolg van de gewijzigde houding van de Belgische regering voor de minis ter van verkeer en waterstaat geen aanleiding meer van internationale aard, te wachten met de uitvoering van de plannen tot verbetering ven de waterstaatkundige toestand van West- Noord-Brabant. Minister Luns heeft nog een nadere verduidelilking gegeven. In het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert, aldus de minister, was geen rekening gehouden met het Deltaplan. Het is te begrijpen, dat de Belgische regering zich oo het standpunt stelt, dat België noch Neder land kunnen weten hoe in feite de si tuatie na de uitvoering van de Delta werken zal zijn. Nederland neemt het standpunt in, dat de verbinding via de tussenwateren dan verbeterd zal ziln. De Belgische regering hoopt dat ook, maar zegt: ik ben daar niet zeker van. Van Belgische zijde wordt op grond daarvan verklaard dat Nederland van België moeilijk een uitspraak kan vra gen over het Moerdijkkanaal, zoals het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert aangeeft. Van de andere kant, zo be klemtoonde minister Luns, kan de Ne derlandse regering niet ongelimiteerd blijven wachten tot België over alle ge gevens beschikt inzake de ontwikkeling van het verkeer als gevolg van de uit voering der Deltawerken. Als België zegt, geen uitspraak te kunnen doen, zijn wij, zo meende mr. Luns, wel verplicht de voor Noord-Bra bant noodzakelijke werken uit te voe ren, die de feitelijke situatie zullen ver anderen. Mocht de Belgische regering de kwestie van een Moerdijkkanaal op nieuw aan de orde willen stellen, dan zou de op dat ogenblik bestaande feite lijke toestand als uitgangspunt moeten worden genomen. De Nederlandse en Belgische rege ringen zijn wel tot een overeenstem ming op basis van het rapport Steen- Het op 22 februari 1956 opgerichte Ne derlands Genootschap voor Vertalers, heeft zaterdagmiddag in Urecht zijn eer- «te jaarvergadering gehouden, In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat het ledental, dat aan het einde van 1956 233 bedroeg, bewijst, dat het N.G.V. zich kan beschouwen als een represen tatieve vereniging voor het vertaalwe- zen in Nederland. Hij..deelde mede, dat het genootschap bijna uitsluitend die vertalers als lid heeft aangetrokken, die ieder op hun gebied tot de deskundig- Sten van ons land behoren. In het genootschap zijn twee groe peringen ontstaan, vertelde de voor zitter, een literaire vertalerssectie en een sectie van de technisch weten schappelijke vertalers. Deze sectie heeft in het afgelopen jaar minu- mumtarieven voor verschillende soorten vertaalwerkzaamheden be rekend en deze aan de leden aanbe volen toe te passen. Deze tarieven zijn echter niet bindend. In het jaarver slag van het genootschap wordt ver meld, dat thans de laatste hand wordt gelegd aan een vertalersregister, een kaartsysteem, waarin uitvoerig gegevens zijn opgenomen van alle in geschreven vertalers, ten behoeve van opdrachtgevers, die gespecialiseerde vertalers zoeken. Het voorlopige bestuur is op deze ver gadering afgetreden. en werd ver vangen door een definitief bestuur, dat als volgt is samengesteld: voorzitter: mr. H. D. ten Cate te Driebergen: secre taris: I. J. Citroen te Amsterdam; pen ningmeester: P. C. Moll te Amsterdam en leden mej. Nel Bakker en Adriaan Morriën, beiden te Amsterdam en N. G. Hazelhoff te 's-Gravenhage. ItlllllllllMllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllUIIII (Van onze Brusselse correspondent) In verband met de verklaring van minister Luns voor de Eerste Kamer zei men woensdagmiddag in ministe riële kringen te Brussel dat men nog niet officieel kennis had gekregen van deze verklaring en dat men zich in die omstandigheden liever onthield van elke commentaar. Van officiële Bel gische zjjde werd daar nochtans aan toegevoegd, dat het bericht als zou Bel gië voorlopig van zijn aanspraken op de aanleg van een Moerdijkkanaal afzien stellig onjuist is. IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllMllllllillllllllll lllllllllllllll berghe-Van Cauwelaert gekomen in een tweetal andere gemeenschappe lijke waterwegenkwesties. In de naas te toekomst kan de totstandkoming worden verwacht van een verdrag over de opheffing van de z.g. Stop van Temaaien. De verbinding van Gent met de Westerschelde wordt nog nader bezien en zal in principe ook tot een verdrag leiden. Minister Luns zei tenslotte, dat de notawisseling tussen beide landen over deze problemen niet gepubliceerd wordt. Hij was echter bereid zijn Bel gische collega Spaak te raadplegen over de mogelijkheid de documenten ter vertrouwelijke kennisneming door de leden aan de Kamer toe te zenden. De tankertarieven voor transatlan tisch vervoer zijn de laatste dagen sterk gedaald. Vrachten van het Caraïbische gebied naar Engeland of het continent werden afgesloten tegen basisprijs met een toeslag van 160 pet., terwijl enkele dagen geleden nog contracten werden gesloten, waarbij een toeslag van 300 pet. werd bedongen. De oorzaak van deze daling der charterprijzen moet gezocht worden in de berichten over het herstel van de olieaanvoer uit het Midden-Oosten. De Far Eastern Freight Conference, de Japan Outward Freight Conference en de Philippines-Europe Conference heb ben een algemene verhoging van le tarieven voor het vrachtvervoer van Engeland, het noordelijk gedeelte van het Europese vasteland en Scandinavië bekendgemaakt. Nadere bijzonderheden over de omvang der tariefsverhoging werden niet gegeven. De verhoging wordt gemotiveerd met de stijgende kos ten. Voor de meeste goederen gaan de ta riefsverhogingen op 1 mei in. Voor ijzer en staal worden de tarieven evenwel onmiddellijk verhoogd. De toeslag van 15 die in verband met de Suezkanaal- situatie is ingesteld, blijft van kracht Een van de directeuren van de Stan dard Oil Co. of New Jersey, D. A. She- pard, heeft verklaard, dat door een ver dubbeling van de olieproduktie in het Midden-Oosten in 20 jaar juist voorzien zou kunnen worden in de geraamde toe neming van de Europese vraag. Shepard zeide, dat het Midden-Oosten het enige thans bekende gebied is, dat voldoende oli- voor de toekomstige behoeften van West-Europa zal kunnen leveren. Met betrekking tot de Suezcrisis merkte Shepard op, dat er alleen, ter vervanging van de geblokkeerde hoeveelheden in het Midden-Oosten, olie in voldoende hoe veelheden beschikbaar is in het Ameri kaanse gebied van de Golf van Mexico en in het gebied van de Caraïbische Zee. 34. Als schaduwen duiken Eric en Nahenah weg in de duisternis van het oerwoud. Zwak klinkt een gekraak van takken en bladergeritsel tot hen door, dat langzaam in hun richting komt. Als bij afspraak leggen de twee mannen pijlen op hun boogpezen en wachten. „Daar beweegt iets", fluistert Nahenah ademloos. Donkere vormen glijden naderbij. Het is nog te ver af om duidelijk iets te kunnen onderscheiden, maar op die afstand doen ze Eric het meest den ken aan vreemde reuzenvogels met dansende pluimstaarten. En dan schiet Nahenah opeens met een zachte kreet overeind. „Mijn broeder Masoi!" klinkt zijn stem scherp door het woud. Nahenah begroet u, mijn vriend en broeder. Hij moge komen". Er volgt een uitroep en even later duikt de aangesprokene met twee krijgers vlak voor hen op. Het is niet te verwonderen, dat Eric aan reuzenvogels dacht, want alle drie dragen enorme hoofdtooien van veren. „Masoi volgt met twee dapperen het spoor der harige zeekrijgers", zegt het bevriende opperhoofd na een ernstige begroeting. „Enige krijgers van het grote blanke opperhoofd, met wie wij de pijp rookten met een gebaar naar Eric en de oude, witte wijze man brachten Masoi het woord van de overval". „Cendrach!" roept Eric uit. „Dus de oude Cendrach is nog in leven, de goden zij dank!" „Hugh", knikt Masoi. „De rook verbindt ons allen, mijn broeders; daarom zond Masoi lopers naar het dorp van Mohaka om hulp, Masoi's krij gers bewaken de nederzetting en verzorgen de gewonden, die konden ont vluchten. Masoi zelf nam Nimuc en Pocomtac met zich, om het bloedspoor der zeekrijgers, die de grote gehoornde krijger als gevangene meevoeren, te volgen, en deze machtige strijder te bevrijden". Eric kan zijn oren niet gelo ven. Dus niet alleen Cendrach, ook Svein Langtand leeft nog! Maar dan wordt zijn vreugde getemperd door een verontrustende gedachte: De piraten hebben een flinke voorsprong. Als zij vóór hen de ruïne bereiken en ontdek ken, dat zich daar geen goud bevindt, ■zullen ze niet aarzelen Svein Langtand ter plaatse te vermoorden. De Israëlische minister-president, Ben Gcerion, heeft kritiek geleverd op de ondersecretaris van de Verenigde Na ties, Bunche, en zijn superieuren, omdat zij bezorgder zijn „voor het prestige van de Egyptische dictator dan voor het na komen door Egypte van zijn internatio nale verplichtingen". Wat de zone van Gaza betreft, behoudt Israël zich vrij heid van handelen voor, aldus Ben Goe rion. Terugkeer van de Egyptenaren naar het gebied van Gaza zal een actie van Israëlische zijde tengevolge hebben, maar een dergelijke actie zal niet van te vor n worden aangekondigd, aldus de premier. i ,SN v ON-.*- \m Op de Nieuwe Hemweg ter hoogte van de nieuwe elektrische centrale van Amsterdam zijn woensdag kort voor twaalf uur twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. De twee be stuurders, de 31-jarige A. Sondaar uit Amsterdam en de 25-jarige H. Exo uit Krimpen a/d IJssel liepen ernstige ver wondingen op. Zij zijn in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De beide mede-inzittenden konden, na onderzoek, huiswaarts keren. Op de drie- baans snelweg werd, op het moment van het ongeval, een vrachtauto uit de rich ting Zaandam gepasseerd door een ande re vrachtauto. Gelijktijdig probeerde een personenauto uit de richting Amsterdam een andere personenauto te passeren. De bestuurder van de passerende personen auto week haastig naar rechts uit, toen hij de vrachtauto's ontwaarde. Hij raakte daardoor de personenauto naast hem, welke over de kop sloeg. De andere per sonenauto maakte een zwaai over de weg en kwam In tegenovergestelde rich ting in de berm terecht. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns heeft in de Eerste Ka mer verklaard, dat Nederland heeft moe ten afzien van universele controle door de Europese gemeenschap op splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. Het behoud van een zo groot mogelijke auto nomie was voor Frankrijk een conditio sine qua non, aldus minister Luns. en de andere landen hebben zich daarbij moe ten neerleggen. „De regeling van Eura tom ls daardoor minder bevredigend ge worden, maar er zijn nog voldoende waarborgen om haar aanvaardbaar te maken". De ondertekening can de Eura tom. en Euromarktverdragen zal waar schijnlijk, zo deelde de bewindsman me de. op het eind van deze maand in Rome kunnen plaats vinden. Sprekende over de behandeling van de kwestie Israël in de V.N. verzette mr. Luns zich krachtig tegen de uit de Kamer naar voren gebrachte opvatting dat Nederland zich niet in een betrekke lijk geïsoleerde stelling had moeten begeven door aan de wens van terug trekking der Israëlische troepen de eis van voldoende garanties te verbinden, „Het zou onverantwoordelijk en onge rechtvaardigd zijn geweest de situatie ongeregeld te laten na alles wat is ge beurd. Als men in geweten overtuigd is, mag men zich niet laten afschrikken door de mogelijkheid dat men voor het internationale forum tot een kleine minderheid zou behoren." De laatste berichten uit Gaza wijzen erop, zo meen de de bewindsman, dat wij gelijk krijgen. „Het is een nare zaak." Ook waarschuwde mr. Luns met na druk tegen de van P.v.d.A.- en V.V.D.- zijde bepleite „relative^ ng van 't recht" door een onderscheid te maken tussen oosterse en westerse rechtsnormen. „De uiterste consequentie daarvan zou zijn, dat de rechtsorde degradeert tot een samenleving, die gebaseerd is op macht". Het eveneens door prof. Schermer- horn (P.v.d.A.) bepleite internationaal beheer over Nieuw-Guinea hield volgens de minister in het geheel geen rekening met de belangen van de inheemse bevol king. Alleen al op die grond moest hij de suggestie afwijzen. Toen de socialistische woordvoerder in zijn repliek het woord „koehandel" gebruikte voor de wederzijdse steun van Frankrijk en Nederland in de V.N. her innerde de bewindsman eraan, dat een Frans veto in de veiligheidsraad ons in de tijd van het Indonesisch conflict heeft gered van economische sancties. Er was toen nog geen sprake van een Algerijnse kwestie. „Het is wel eens goed, dat daar nog eens aan herinnerd wordt", vond mr. Luns. De begroting van buitenlandse zaken is z.h.st aangenomen (C.P.N. tegen). Religieuzen, paters, zowel als zusters, die lid zijn van de B.B. kampen met een kledingvraagstuk. Lange zware habijten zijn niet bepaald gemakkelijke kleding stukken om je er snel in te bewegen en derhalve niet erg geschikt als B.B.- uniform. Van de andere kant kunnen de echte B.B.-uniformen bezwaarlijk door kloosterlingen worden gedragen. Voor dit probleem zien paters en zusters zich gesteld, die aktieve leden van de bedrijfszelfbescherming voor kloosters en instituten zijn geworden. De zusters Franciscanessen van het kinderkoloniehuis „Overbunde" te Bunde hebben er iets op gevonden. Zij hebben alle moeilijkheden omzeild en een eigen „kloosterlijk" B.B.-uniform vervaardigd. Dit uniform bestaat uit een lange schort (van dunne stoffen vervaardigd), welke over een kort kleed wordt aangetrokken, en uit een dun zwart sluiertje, dat de zwaar gesteven kap tijdelijk vervangt. Over de dunne sluier heen dragen de B.B.-zusters een grote platte helm. De kleuren van deze uniformen ver tonen enig verschil. Leden van de brand weerploegen dragen een grijze schort en een helgroene helm met rode blok. De E.H.B.O.-sters, evenals de leden van de opruim- en reddingsdienst gaan ge- Van Amerikaanse zijde is officieel be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten een lening ten bedrage van 42,3 miljoen dollar aan Birma hebben aangeboden. Hiervan ls 25 miljoen dollar in Amerikaans en 17,3 mil joen dollar in Birmese valuta aangeboden De aangeboden lening "an 17,3 miljoen dollar in Birmees geld vertegenwoordigt een ge deelte van de opbrengst uit verkoop aan Birma van Amerikaanse landbouwoverschot ten. kleed in witte schorten met groene hel men. Middels een gele blok op de helm onderscheidt de opruim- en reddings dienst zich van de E.H.B.O. De ploegcommandanten van de ver schillende diensten, evenals het hoofd van de bedrijfszelfbescherming, (deze functie wordt door de overste zuster Melanie vervult) zijn te herkennen aan een grijze, c.q. witte helm. De bedrijfszelfbescherming van het kloostercomplex Overbunde telt 33 le den, voor het merendeel reeds vrij goed geoefende B.B.-sters. Naar aanleiding van een klacht van het hoofdbestuur van de stichting Het Vierde Prinsenkind en een van justi tiële zijde ingesteld onderzoek, zijn de landelijke secretaris te Dordrecht en een Rotterdamse propagandiste aan een verhoor onderworpen. De stich ting, die o.m. aan kinderen van oor logsslachtoffers vakantiegenoegens ver schaft, meent dat zij voor een groot bedrag is benadeeld. Naar verluidt zou dit te wijten zijn aan de wijze, waarop de propagandiste te werk ging. De se cretaris zou hiervoor mede verantwoor delijk worden geacht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De ministers van de acht Z.O.A.V.O.- landen, die te Canberra drie dagen in conferentie bijeen zijn geweest, hebben gisteren in een slotcommuniqué gezegd, dat de militaire kracht van communis tisch China en Noord-Vietnam voortdu rend wordt uitgebreid. Het zogenaamde „vredesfront" in Azië is in werkelijkheid een front van miljoenen gewapende mannen. Ook al hebben de communisten thans uit tactische redenen besloten druk uit te oefenen met andere dan militaire middelen, dit betekent niet, dat zij niet zullen proberen gebruik te maken van zwakke punten in de militaire paraat heid van de Z.O.A.V.O., aldus het com muniqué. De regeringen van de landen van de Z.O.A.V.O. hebben thans overeenstem ming bereikt over de aard van het com munistische gevaar in het Z.O.A.V.O.- gebeid en over de militaire maatrege len, die tot bezwering van dit gevaar noodzakelijk zijn, aldus het communi qué. Het opstellen van militaire plan nen wordt voortgezet en zal worden bevorderd door de instelling van een permanent orgaan te Bangkok, waarin alle aangesloten landen vertegenwoor digd zijn. Dc Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft gisteren op een persconferentie te Canberra, waar hij heeft deelgenomen aan de Z.O.A.V.O.- conferentie, verklaard, dat de Ameri kaanse regering bezorgd is over de aan wezigheid van Russen in het Zuidpool gebied in het Internationale Geofysische Jaar. Hij zei deze kwestie besproken te hebtjen met de Australische ministér- president, .Mepzies. „Wij zullen er scherp opTefte'n, dat de Sovjets onder dekman tel van het Geofysische Jaar niet zullen overgaan tot een activiteit, die de ge leerden, die het onderzoek hebben ge organiseerd, niet hebben beoogd", aldus Dulles. De memorie van antwoord van minis- tèr Mansholt aan de Tweede Kamer is voor het Landbouwschap aanleiding geweest zich andermaal tot de Tweede Kamer te wenden. Op het stuk van de gemeenschappe lijke markt meent het Landbouwschap, dat nog niet op redelijke wijze ls tege moetgekomen aan de aanvankelijke be zwaren van het Nederlandse landbouw bedrijfsleven. Weliswaar is in de laatste fase van de Brusselse onderhandelin gen op verschillende punten tegemoet gekomen aan de Nederlandse verlangen op het gebied van de landbouw, geens zins kan echter, aldus het Landbouw schap, worden gesteld, dat de medede lingen in de memorie van antwoord al le ongerustheid in agrarische kring heb ben weggenomen. Gevraagd wordt of uit de tekst van de memorie van ant woord gelezen mag worden, dat een importland in beginsel gerechtigd is tot het instellen van een minimum-import- prtjs ten aanzien van alle produkten waarvoor óf wel het invoerrecht wordt verlaagd, óf wel het contingent wordt verruimd, of dat deze bevoegdheid al leen wordt verleend voor de veel ge ringere groep van produkten die gecon- tingenteerd zijn. Een duidelijke uitspraak op dit punt acht het Landbouwschap ten zeerste ge- wenst. In dit verband is verder van belang te weten of het bestaan van een z.g. invoerkalender d.w.z. het openen van de grens gedurende bepaalde vaste pe rioden en het sluiten van de grens ge durende bepaalde vaste perioden en het sluiten van de grens gedurende an dere hetgeen in verscheidene landen, ook in Nederland, met name ten op zichte van de tuinbouw en de fruitteelt het geval is gelijkgesteld is met een contingentering. Voorts rijst de vraag of het in feite mogelijk is objectief vast te stellen of de verlaging van een tarief of de ver ruiming van een contingent noodzaakt tot de instelling van een minimum-im- portprijs. Fluctuaties in de oogst en in het prijsniveau van de produkten, als mede verschuivingen In de vraag- en aanbodverhoudingen kunnen evenzeer aanleiding zijn.tot wijzigingen in het han delsvolume. Hoe zal men verder, na in stelling van de minimum-prijs, vaststel len dat zij inderdaad, zoals de memo rie van antwoord stelt, niet leidt tot achteruitgang van de bestaande handel of de geleidelijke uitbreiding van de handel tussen de partners in de weg staat? Wanneer zij wel tot de laatstbe doelde gevolgen blijkt te leiden, welke instantie is dan bevoegd het importland op dit punt té rectificeren en welke sanc ties staan daarbij ter beschikking? Al dus het Landbouwschap. (Van onze Haagse redactie) Minister Zijlstra heeft in een brief aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de nieuwe industrievestigingen met hun personeelsbezetting in de provincies Noord- en Zuid-Holland in de jaren 1953, 1954 en 1955. De cijfers geven het eind resultaat weer van de ontwikkeling in de verschillende jaren. Jaar Aantal vestigingen Noord-Holland Zuid-Holland totaal 1953 7 16 23 1954 16 13 29 1955 5 20 25 Personeelsbezetting aan het eind van het jaar van indienststelling Noord-Holland Zuid-Holland totaal 133 582 715 523 266 789 357 467 824 Horizontaal: 1. metaal weg 2. leest men iedere dag in de krant. 04 3. breedvoerig lekkernij CC 4. Kath. Actie grondbalk lijkbus Tf 5. ongebruikt voorzetsel IC 6. stand zangstuk vO 7. tokkelinstru- ment 8. Da ...t. spijker 9. dun heelal oo 10. plaats in Gel derland Ov verbond 11. sneeuw- schaats klerenhanger Verticaal: 1. zonder kracht belasting 7. 2. een persoon guitig 3. bedrog 8. een kleine hoeveelheid Katholieke 9. Illustratie 4. insect vlaktemaat 10. 5. verlegen voormalig eiland 6. kenteken 11. Zweedse luchtvaart - hakenkruis kleding landvoogd batterij opmerkzaam esdoorn boom geliefde van Zèus kap Horizontaal: 1. arm 3. slik 5. Gtto 7. set 9. klap 12. epos 15. óe 16. enkel 17. de 18. reuk 20. fret 22. erg 24. mooi 25. idee 26. sol Verticaal: 1. aks 2. mot 4. Lea 6. top 8. erker 9. Kor 10. lee 11. pek 12. elf 13. ode 14. set 19. ulo 21. ree 22. eis 23. gil Uit statistische gegevens, gepubliceerd in de laatste uitgave van Ons Zieken huis, het officieel orgaan van de Ver eniging van katholieke ziekenhuizen, blijkt, dat het katholiek ziekenhuis aan zienlijk goedkoper blijft exploiteren dan het gemiddelde Nederlandse ziekenhuis. Naast uitgaven per verpleegdag in 1950 in r.-k. ziekenhuizen van f 8,12 en in alle ziekenhuizen van f 10,54 (verschil van f2,42) wijzen de getallen voor 1953 aan, dat de uitgaven in dat jaar per verpleegdag f 10,17 in de r.-k. zieken huizen en f 12,83 in alle ziekenhuizen bedroegen (verschil f2,66). Voorts komt de overheidsbijdrage aan ziekenhuizen vrijwel geheel ten goede aan niet-katholieke ziekenhuizen. Zo be droeg het totaal der overheidsbijdragen aan ziekenhuizen in 1953 f 27.384.000; hiervan ging naar overheidsziekenhui- zen een bedrag van f 24.995.000, naar r.-k. instellingen f354.000 en naar overige particuliere instellingen f2.035.000. De r.-k. instellingen ontvingen dus 1,3 pet. van het totaal der overheidsbijdragen. In 1950 bedroeg dit percentage 1,1 pet. Becijferd wordt dan dat het exploi- tatietekort van de overheidsziekenhui- zen bijna even groot is als de aan hen verleende subsidies, waarbij vooin een goed begrip vermeld wordt, dat dit exploitatietekort resulteert na verreke ning der subsidies. De ziekenhuisstatis tiek over 1950 en 1953 van het C.B-S. toont aan, dat de exploitatietekorten voor de particuliere sector ook na ont vangst van de subsidies nog bedroegen in 1950 f 1.163.000 en in 1953 f2.923.000. Dit verschil tussen overheidszieken- huizen en particuliere ziekenhuizen is voor een groot deel toe te schrijven aan het verschil in de mate, waarin de uit- Bij de K.N.S.M. vermoedt men dat de ondergang van „Amor" ter hoogte van Kreta te wijten is aan een onge lukkige samenloop van omstandigheden, die veroorzaakt werd door het uitvallen van de machines door storing, bij zwaar stormweer. Het is nog onzeker of mo gelijke verschuivingen in de lading stukgoederen en piriet als gevolg van de onbestuurbaarheid van het schip ook aan de ondergang hebben bijgedragen. De bemanning van de „Amor" is woensdagavond aan boord van de tan ker „Ernesto Fassio" in Triëst aange komen, waar, naast de agent, ook een van dé technische chefs uit Amsterdam aanwezig was om voor een snel trans port naar de thuishaven zorg te dragen. De 32 bemanningsleden van üe „Amor" verkeren in goede gezondheid. gaven worden gedekt door verpleeg- gelden etc. De statistiek van het dek kingspercentage die Ons Ziekenhuis pu bliceert en die is afgeleid uit de staten van uitgaven en ontvangsten van de ge noemde C.B.S-publikaties, toont aan, dat de mate, waarin de uitgaven door de prijzen zijn gedekt, in 1953 het hoog ste was in de katholieke ziekenhuizen, namelijk 99.3 pet., 97,4 pet. in protes tants-christelijke instellingen, 84,5 pet. in neutrale instellingen, 72,7 pet. in bur gerlijke instellingen en 61,3 pet. voor rijks-, provinciale en gemeentelijke in stellingen. In 1950 dekten de katholieke instellingen hun uitgaven met 95 pet. door verpleegprijzen. Dr. Merkies, de schrijver van het artikel, verbindt er aan een korte be schouwing over het aantal verpleegsters in de ziekenhuizen. Hij stelt daarbij vast dat sinds 1951 de bezetting per In genomen bed is gestegen van 0.374 tot 0.434 in 1955. Hun, die zouden menen, dat de religieuzen nog het leeuwen deel in de personeelsbezetting der katholieke ziekenhuizen bezitten, maakt de schrijver duidelijk dat de verhou ding tussen de aantallen religieuze ver- plegenden en de aantallen leke-verple- genden in 1955 1 op 2.68 bedroeg tegen 1 op 1.83 in 1951. Vroeger was het „Brood en Spelen", tegenwoordig schijnt het te zijn „Brood en Muziek" - zo is de moraal van een reportage in het nummer van deze week over de rage van pick-ups en grammo foonplaten, welke vooral de oudere jeugd bezielt, getuige ook de massale aandrang bij de „discobars". J. w. rtoi- wijk vertelt in aansluiting van zijn ver haal in het vorige nummer over het Canadees-Amerikaanse plan voor een New Seaway nu over de grote water krachtcentrales, welke aan dat plan annex zijn, en hoe de huizen van som mige dorpen eenvoudig naar een nieuwe ligging worden getransporteerd. Naar aanleiding van het overlijden, enige tijd geleden, van de Amerikaan Preston Tucker brengt mr. H. C. M. Edelman in herinnering, hoe deze man ongeveer tien jaar geleden de Verenigde Staten in be roering bracht met een nieuwe wonder- auto - een zwendelarij, welke aan al te goedgelovige lieden een strop van 26 miljoen dollar bezorgde! Verder is er een instructief artikel over het Oost- duitse parlement en enige bekende figu ren uit het kabinet en Kamer. Dr. Mel- chior geeft een boeiend verslag van een autotocht door het Albertpark, een na tuurreservaat in Kongo, waar de auto mobilist de wilde dieren, ook leeuwen en olifanten, op korte afstand passeert met de nodige voorzichtigheid! De ka rakteristiek der week handelt over ee vermaarde Franse fotojournalist -pen Cartier-Bresson. Jan Cottaar schiu over de aanstaande thuiswedstrijd tegen Luxemburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2