Gemeentelijke veerpont wordt van Droste naar Transvaal- straat verplaatst Raad Haarlemmerliede is tegen samenvoeging bij Haarlemmermeer Haarlemse Interscholaire zonder grote verrassingen G Dit jaar geen sportweek in Haarlem Ouderavond r.-k. scholen FUNCKLER GEKOCHT DOOR EEN GRAMMOFOONPLATEN MAATSCHAPPIJ Verkoopkantoor in vroeger hotel; fabriek in Waarderpolder Uitvoering Jeugdkoor „Inter Nos" Miek Otto exposeert in de r.-k. Leeszaal Belangrijke verbetering voor industrie en Haarlem-Noord Is annexatie van Zuid-Schalkivijk door Haarlem wel noodzakelijk? DECLAMATIE - TONEEL - DANS Algemeen peil niet beneden de middelmaat Bloemenmeis j es naar Londen Films Kampeerders en hun bezoekers moeten parkeergeld betalen Schiedamse vereniging in het Haegchspel-Zuid V.G.L.O. in Haarlem beter dan in Veisen? DONDERDAG 14 MAART 1957 PAGINA 3 Sikkens en Sikkens Burgerlijke Stand Haarlem Praatavond K.A.B. kring noord Kennemerduinen: A. TH. JOOSTEN OVERLEDEN Nieuwe magirus-ladder bij de brandweer Internationaal Splitsing van Haarlemmermeer Halfweg bij Amsterdam? Nationaal Landjuweel AMERIKANEN SPELEN BASKETBAL IN HAARLEM Tijdens schoonmaak- werkzaamheden be wusteloos geraakt MODESHOW VOGELZANG Volleybal SPANNENDE STRIJD TUSSEN VELOX EN H.B.C. Klaverjasavond Biljarten OM DERDE KLAS KADERTITEL SANTPOORT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Betrekkelijk kort nadat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de gemeente Haarlem de toestemming geweigerd heb ben om Hotel Funckler in de Kruisstraat te Haarlem aan te kopen voor een bedrag van rond f 200.000, blijkt het hotel thans toch van eigenaar veranderd te zijn. Met ingang van morgen zal de N.V. Artone, een grammofoonplatenmaat schappij, er haar hoofdkantoor in vesti gen. De N.V. Artone had haar kantoren reeds enige tijd provisorisch onderge bracht in een pand aan de Parklaan. Men hoopt in de loop van de volgende week het gehele hoofdkantoor te hebben overgebracht. Daarna, terwijl men dus al in het voormalige Hotel Funckler zit, begint men dan met de reorganisatie van de inrichting en de verbouwing van het pand. Hoewel de verkoopprijs niet precies bekend is schijnt het bod van de N.V. Artone aanzienlijk boven dat van de gemeente Haarlem te liggen. Er wordt zelfs gesproken van een bod van bijna een half miljoen gulden. Het schijnt de bedoeling van de N.V. Artone te zijn om haar maatschappij volledig in Haar lem te concentreren. Reeds is een con tract afgesloten met de gemeente Haar lem voor de huur van een der in aanbouw zijnde industriehallen in de Waarderpolder. Daar zal dan, wanneer de hal omstreeks juni van dit jaar ge reed is, de produktie van grammofoon platen ter hand worden genomen. In Hotel Funckler komt dan het verkoop kantoor, de afdeling publiciteit en de programmaleiding, terwijl tevens dat gedeelte van de organisatie dat thans nog gevestigd is in het kantoorpand aan het Rokin in Amsterdam, naar Haarlem wordt overgebracht. Een ander aspect van deze transactie is dat de N.V. Artone dezelfde directie heeft als de N.V. Trio-Oil, een zelfstan dige verkooporganisatie van aardolie- prodlikten. De kantoren van de Trio-Oil zijn thans nog ondergebracht in het De uitvoering die gisteravond door het Jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda in de ge meentelijke concertzaal werd gegeven moet uitstekend genoemd worden. Voortreffelijk was de samenstelling van het programma, de gezongen wer ken hadden compositorische waarde, waren kinderlijk en fris en hadden goddank geen dramatische of quasi- dramatische accenten, die nog al eens voorkomen in kindercantates. We horen kinderen nog altijd liever zingen over bloemen of een Chinese keizer, dan over een zusje dat in de hemel is. Wat we in de dirigent moeten prij zen is in de eerste plaats de volstrekte beheersing van het klankvolume van het enorme grote koor (we schatten het aantal kinderen op ongeveer 250), geen moment is het uit de band ge sprongen, geen aanduiding van enige ruwheid, integendeel, alles klonk fijn en gecultiveerd. In de tweede plaats het pretentieloze musiceren zonder po se, sentimentaliteit of quasi-argeloos- heid. Alles klonk fris, eerlijk en ge zond muzikaal. De Bloemencantate van Geertruida van Vladeracken deed het uitstekend, de sprookjescantate van Fr. W. Moller „Der Kaiser und die Nachti- gaal" naar Anderson, heeft de aanwezi gen terecht vermaakt op een wijze die goed was. Van de vele solistjes moeten we Ans Philippo een eervolle vermel ding geven, de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat zij misschien eens een goede coloratuurzangeres wordt. De pianobegeleiding van Emmy van Eden zal moeilijk overtroffen kunnen worden. T. DE VR. Gisteren is de drieling van de fa milie Sikkens uit Haarlem een jaar oud geworden. De gelijknamige lakfa briek uit Sassenheim vond hierin aan leiding om de drie kleintjes een aar dig cadeautje te bezorgen. Het ligt in de bedoeling van de directie van de fabriek om de drieling voortaan jaar lijks een kleine herinnering aan te bie den aan de naamsverwantschap. CINEMA PALACE: Oklahoma, 14 j.. 1-45, 4.15, 6.45, 9.15. FRANS HALS: Alarm ln de Pacific. 14 2.30, 8. LIDO: Je kunt 't haar niet kwalijk ne men, 18 j.. 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De blonde heks, 18 J., 2, 7. 9.15. MINERVA, 8.15: De vader van de bruid, alle leeft, alle leeft. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: De onderwereld van Montmartre, str. volw., 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Marie Antoinette, 18 t-. 2.15. 7, 9.15. Donderdag 14 maart De Leeuwerik: Vergadering Dierenbescher ming, 8 uur. Stadsschouwburg: „Gysbert Japicx" met „De Skoaijer", 8 uur. Cinema Palace: Filmvoorstelling V. U. (H.K.G.), 9.15 uur. Vrijdag 15 maart Schouwburg: Nieuw Nederlands Toneel gezelschap met „Lieve Schim", 8 uur. Concertgebouw: Jeugdconcerten o. 1. v. M. Adam, 16.15 en 19.30 uur. De Leeuwerik: Natuurhistorische Vereni ging Haarlem. Prof. dr. ir. E. J. B. Ver- heyen spreekt over „Belgische Congo, land en volk", 8 uur. ONDERTROUWD: J. J. Willegers en A. P. Sweijen; Th. Geutskens en W. Chr. Langenberg; G. H. van Dijk en Chr. J. Matthijsse; J. Molenaar en H Nekeman; F. N. M. Bierens en W. Oolders; F. P. C. de Wildt en A. van Vessem; K. J. A. Plass en Chr Meijer; F. J. Cornelissen en C. Raaphorst; A. Bos en H. M. van Roode; H. Polak en P. Boerrigter. GEHUWD: N. H. B. van Trigt en H. C. C. Wassenaar; D. Zwemmer en H. Stam; A. J. van Kessel en E. M. M. Th. van Oploo; L. A. Meulenberg en M. Th. A. G. Warning; N. van der Meer en C. ®°sma; K. A. J. Faber en A. M. C. Ha- booen. pEBOREN: E. Kauffman-Schelling vi«L K' H- Nijssen-.Vrij (z.); W. Schön- visser (Z K H de Jong-Thunnissen «on vi?- G- Kok-Kempen (z.); J. M. c+n r, Van Trigt (z.); E. Koopmans- Jf K W. Schnieders-van Her- n L**- M Fruitema-Nummer- dor(d), G. Keijser-Schol Cd.); J. E. De- nekamp-Bongers (d.) OVERLEDEN: G. Raar, 75 j., Feitz- straat; A. H. A. j. Beilschmidt, 46 j., Jae. van Looijstraat; K. Rietvink, 79 j.. Patriarchstraat; G. Westerlaken, 69 j., Gasthuisvest; J. IJsendijk, 80 j„ Wagen weg; G. Combé-Jochems, 88 j., Leidse- vaart. pand aan het Rokin in Amsterdam, maar het schijnt de bedoeling te zijn om ook de N.V. Trio-Oil mettertijd naar Haarlem over te brengen. In hoeverre daarvoor plaats gevonden zal worden in Hotel Funckler dan wel in een ander kan toorpand is thans nog niet bekend. Zeker is dat het kantoorpand aan de Parklaan in Haarlem, dat slechts tijdelijk in ge bruik geweest is, door de maatschappij verlaten wordt. Waarschijnlijk zal de gemeente Haarlem dit pand weer trach ten onder te brengen in de woningvoor raad. De K.A.B. kring noord heeft een in teressante praatavond beleefd aan het onderwerp „Met woord en daad". De bijeenkomst vond plaats in het kajotters- gebouw aan de Lingestraat, waar een niet onbevredigend aantal leden geani meerd aan de discussies heeft deelge nomen. De heer Hendriks, voorzitter van de kring, wekte de leden op nu blijkt, dat dit soort bijeenkomst de vroegere vergaderingsvorm met stukken „slaat" hun kennissen en vrienden op deze praatavonden te attenderen. Onder de in Haarlem wonende schil ders bevinden zich enkele broe ders en zusters van wier bestaan men zo nu en dan wel iets gewaar wordt, maar naar wier vollediger aktivi- teit men slechts kan raden. Een van hen is mej. Miek Otto; en van haar kan men gedurende enkele weken enig werk leren kennen, nu zij in de r.-k. leeszaal exposeert. De daar gehangen collectie laat voor namelijk zien wat zij als tekenares pres teert. Zonder een beoordeling van het werk te geven mogen wij wijzen op het sobere, haast primitieve gebruik van het potlood en de bijzondere span ning die gelegen is in de gevoelig be handelde structuur der vlakken afzon derlijk en in hun samenklank. Miek Otto was werkzaam op een kan toor, toen de Amsterdamse kunsthande laar Vecht een geaquarelleerd portret van haar zag en haar ouders adviseer de om hun dochter een kans te geven. Het heeft nog een jaar geduurd voor dat zij kon beginnen aan de Normaal school voor Tekenleraren. Ook van de ze, toch nog te zeer op utiliteit inge stelde opleiding, kon zij zich bevrij den en werd leerlinge van M. J. Lau in Schoorl, die enige jaren als prof. gedoceerd heeft aan de Jan van Eyck- academie in Maastricht. Bij hem leer de zij de eerbied voor techniek en hand werk en meer dan rechtstreeks-artistiek beïnvloed, werd haar innertijd door hem gericht, hetgeen men van een goed pedagoog mag verwachten. Bij „Kunst zij ons doel", waarvan zij lid is, ziet men af en toe een werkje van haar geëxposeerd. Wij hopen daar eens de gelegenheid te krijgen in een bespre king van haar werk haar bijzondere en interessante kwaliteiten nader toe te lichten. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling t.z.t. de veerpont, die de oeververbinding van het Spaarne nabij Droste onderhoudt, uit de vaart te ne men en te verplaatsen naar de Trans- vaalstraat. Eerlang valt daarover een voorstel van B. en W. te verwachten aan de Haarlemse gemeenteraad, waarbij de raad gevraagd zal worden ongeveer 70.000,- te voteren voor de bouw van aanlegsteigers bij de Trans- vaalstraat en aan de overzijde van het Spaarne en een bedrag van ongeveer 20.000,- voor versterking der motoren van de pont. Het was te voorzien dat de pont bij Droste zou gaan verdwijnen. De bouw van de Prinsenbrug is thans zover ge vorderd dat zjj hopelijk nog dit jaar in gebruik genomen kan worden. Daar door wordt de pont overbodig. De verplaatsing naar Haarlem Noord zal voor dit uitgebreide stadsdeel een belangrijke verbetering worden. Welis waar is daar een particuliere pont aan wezig, maar aan het overzetten zijn kosten verbonden. De gemeenteraad zal ongetwijfeld tot die verplaatsing beslui ten omdat er voorlopig nog geen kijk op is dat er een brug over' het Spaarne gebouwd zal worden ter hoogte van de Zaanenstraat. De plannen zijn er wel, doch verwerkelijking zal een enorm ka pitaal vragen, te meer als men bedenkt dat het Spaarne daar ter plaatse onge veer tweemaal zo breed is als bij de Prinsenbrug. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat de Zaanenbrug veel meer zal kosten dan de Prinsenbrug. In laatstgenoemde brug moeten name lijk twee beweegbare gedeelten worden aangebracht, terwijl bij eerstgenoemde met een beweegbaar gedeelte kan wor den volstaan, hetgeen een flinke bespa ring betekent. Voor de industrie in de Waarder polder zal een pont bij de Transvaal- In de provinciale commissie voor de subsidies is het voorstel van Gedepu teerde Staten aan de orde gekomen ter verhoging van de bijdrage in het exploitatie-tekort van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen." Op een desbetreffende vraag heeft een der gedeputeerden geantwoord, dat het provinciaal bestuur slechts indirect, na melijk door middel van enkele verte genwoordigers in het bestuur, bij het beheer van de Kennemerduinen betrok ken is. Dit bestuur heeft het college van G.S. inmiddels over zijn plannen in gelicht, welke onder meer hierop neer komen, dat voortaan ook parkeergel- den van kampeerders en van hun be zoekers, die hun auto's op de parkeer plaats nabij het kampeerterrein zet ten zullen worden geheven. Van kam peerders zal per dag 0,25 gevraagd worden, van hun bezoekers 1 per dag. Tot dusver was dit vrij Verder wordt van Kampeerders, die naast hun auto een tent wensen op te slaan, voor wel ke vorm van kamperen een afzonder lijk terrein is aangewezen, een bedrag van 1 per dag gevraagd worden boven de normale tarieven. In de commissie werd de gedachte geopperd om het landgoed „Elswout" voor de stichting te verwerven. Die ge dachten zal aan het stichtingsbestuur worden doorgegeven. Vandaag is in de ouderdom van bijna 71 jaar in Haarlem overleden de heer A. Th. Joosten. De heer Joosten, die van beroep makelaar was, genoot grote be kendheid in Haarlem. Aan het leven stelde hij slechts bescheiden eisen. Hij was een nauwgezet werker, die in de Vereniging van Haarlemse Makelaars zeer gezien was. In deze vereniging heeft hij in vroeger jaren een bestuursfunctie vervuld. Maandag zal de heer Joosten op het r.-k. Kerkhof St.-Barbara aan het Soendaplein worden begraven. Eurgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers zal maandag 18 maart de nieuwe magirus-ladder aan de brandweer over dragen. De plechtigheid vindt plaats des morgens om half twaalf in de brandweerkazerne straat van bijzondere betekenis zijn. Het zal gemakkelijker zijn werkne mers aan te trekken, omdat de ver binding gunstiger is. Velen zien er te gen op een verre omweg te maken door weer en wind. Primair moet de verplaatsing dus gezien worden als een tegemoetkoming aan de indus trie. Daarnaast zal de pont een uit komst zijn voor de bewoners van de woonschepenhaven „Waarder Haven" en het woonwagenkamp „Waarder Veld". Ongeveer drie- of vierhonderd mensen bewonen de zestig woonsche pen en veertig woonwagens en zij krijgen nu een meer directe verbin ding met de stad. Het voorstel van B. en W. aan de raad zal onder meer gebaseerd zijn op een rapport, dat is uitgebracht door het Ne derlands Economisch Instituut in de cember 1955. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van Haarlemmerlie de en Spaarnwoude bleek, dat alle raadsleden tegenstanders zijn van de samenvoeging van hun gemeente met Haarlemmermeer. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben zoals bekend de raden van beide gemeen ten gevraagd zich uit te spreken over de samenvoeging, die door hen noodza kelijk geacht wordt in verband met de annexatie van Zuid-Schalkwijk door Haarlem. De gemeenteraad van Haar lemmermeer heeft zijn instemmend standpunt reeds kenbaar gemaakt en het uitvoerige praeadvies van B. en W. vrijwel onveranderd aanvaard. Het standpunt van het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal pas worden vastgesteld tijdens de vol gende raadsvergadering, die op 2 april geprojecteerd is. B. en W. van deze gemeente hebben namelijk met opzet geen praeadvies vervaardigd, omdat zij hun raadsleden zich door niets beïnvloed wilden laten uitspre ken. De elf raadsleden voerden allen het woord en aan de hand van hun beschouwingen die twee uur duur den zal een ontwerp-antwoord aan G.S. worden samengesteld. Hierin zal dus het afwijzende standpunt van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude worden gemotiveerd. „Wij moeten helemaal niets missen. Waarom moet Haarlem perse in Zuid- Schalkwijk bouwen? Die gemeente heeft nog land hiervoor in de Waarderpolder en aan de andere kant van Spaarn- dam." Aldus formuleerde de heer KROON (K.V.P.) zijn standpunt. Hij vreesde bovendien, dat Haarlem, wan neer het eenmaal Zuid-Schalkwijk „te grazen heeft", misschien ook nog gaat bouwen in de Veerpolder en op andere plaatsen binnen de gemeente, die thans nog voor de veehouderij gebruikt wor den. De heer VAN SCHIE (K.V.P.), vroeg zich af, of Zuid-Schalkwijk bij tijdig ingrijpen niet te redden zou zijn en zijn fractiegenoot, de heer DOE- VEN berekende aan de hand van cij fers, door Haarlem twee jaar geleden verstrekt over de directe woningbehoef te, dat men daar Zuid-Schalkwijk pas in 1975 nodig zou moeten hebben voor de woningbouw. De cijfers van G.S. zijn voor de Haarlemse woningbehoefte veel ongunstiger en zouden dus de noodzaak van annexatie moeten aanto nen, maar de heer DOEVEN trok de juistheid ervan in twijfel. Het knelpunt van de kwestie noemde hij de Waarder polder, die door Haarlem is gereser veerd voor industrievestiging. Daar om mogen daar geen woningen worden gebouwd. Industrievestiging in het wes ten van ons land oefent een zuigkracht uit op de arbeiders in andere delen. In het westen wordt hierdoor een agglome ratie van mensen gevormd ten koste van de agrariërs. Daarom protesteerde de spreker met klem tegen elke vesti ging van industrieën in het westen van isteravond is de Haarlemse Interscholaire, voor wat declamatie, toneel en dans betreft, ten einde gekomen. Tot een goed einde zelfs. De organisatoren hebben handen en hoofden vol werk gehad met de voorbereidingen, en daarom mogen zij dubbel tevreden zijn. Tot vier keer toe is de schouwburg een uitverkocht huis geweest en ruim tweeduizend belangstellenden, onder wie de jeugd voor verreweg het grootste percentage zorgde, zijn getuigen geweest van de prestaties, die een groot aantal scho tieren voor het echte voetlicht brachten. In totaal waren er 8 toneel-aanbiedingen bij de selectie-commissie bin nengekomen, 51 scholieren presenteerden zich bij haar met een declamatie en 19 danslustigen (alleen meisjes) wilden een kans wagen. Over de kwan titeit had de commissie dus niet te klagen, maar de vele uren, die zij heeft moeten besteden aan kijken en luisteren, hebben haar geleerd, dat dit jaar de kwaliteit niet overrompelend was. Met dit laatste vast te stellen trekken wij reeds onbewust een vergelijking met vorige keren. Doch wij erkennen, dat een vergelijking in bepaalde op zichten een scheef beeld oplevert. Het materiaal is het ene jaar nu eenmaal beter of slechter dan het ander, omdat het altijd weer wisselt. Soms kan de commissie zich gelukkig prijzen met een paar uitschieters, soms moet zij zich tevreden stellen met een gemiddelde, dat net als voldoende te noteren is. Indrukwekkende verrassingen kreeg de commissie ditmaal niet te verwer ken; zjj heeft zelfs scherp moeten se lecteren om programma's samen te stellen, welke aan bepaalde critische normen, die tenslotte gesteld moeten worden, voldeden. Dat moet overigens voor degenen, die een veto thuis ge stuurd hebben gekregen, geen aanlei ding zjjn om wanhopig in tranen uit te barsten. Zij kunnen een volgende keer gerust terugkomen, want hun afwijzing vond meestal haar oorzaak in het feit, dat zij hun onderwerp nog niet aankon den. Een betere keuze, indien mogelijk een grotere zelfkennis, en zeker een nog critischer instelling van de leraar kun nen veel onheil voorkomen. Misschien is er nog eens gelegenheid op dit chapiter nader terug te komen. Voorlopig volstaan wij met deze enkele algemene kanttekening. Daruit moge overigens wel blijken, dat de commis sie er naar gestreefd heeft een zo ge varieerd en verantwoord programma voor de vier aoorstellingen samen te stellen. Over verschillende prestaties hebt u reeds vorige week een en ander kunnen vernemen. Die van gistermiddag en -avond dwingen ons te verklaren, dat het gemiddeld peil in ieder geval niet beneden de maat was. Het minst en thousiast zijn wij over de declamatoren (trices). Misschien waren zij te ner veus, misschien werd een enkeling geïr riteerd door wat stom gegiechel in de zaal. Maar als de jongelui eens wat meer letten op hun dictive, zou er reeds heel wat gewonnen zijn. In dat opzicht, en ook wat betreft d-> toon, zouden wii de voordracht van „Black memorial" ten voorbeeld willen stellen. De danseresjes? Ja, zij veroveren haar publiek heel gauw. Zij doen het ook heel aardig en in sommige ge vallen is een optreden een demon stratie van wat een meisje, zonder natuurlijk talent, tenslotte kan berei ken. Wie dat (en dan vooral de ouders) voor ogen houdt én geen verdere aspiraties koestert, kan vreden zijn met wat er in de Inter scholaire te zien was. Met nadruk mak j v'ij een uitzondering voor „De ballerina na de les", een meisje met het uitgesproken talent, dat in de toe komst tot meer dan schoolse presta ties kan leiden. Het „toneel" bracht dit jaar een niet onverdienstelijke „Triomf der weten schap", een kostelijk Duits vastenavond spel een wat melodramatisch maar toch bewonderenswaardig gespeeld be speeld bedrijf uit O'Neills „Waar het Kruis staat", en een in sommige details voortreffelijke vertolking van „Happy and Glorious", een voor toneel bewerkte levensgeschiedenis van konin gin Victoria. Het was dit jaar voor het eerst gisteravond dat er in het kader van de Interscholaire een internationaal programma was samengesteld, een waagstuk inderdaad, omdat hier van de executanten een stevige taaltechniek gevraagd wordt. Het gaat er overigens niet om, dat zjj keurig een Frans, Duits of Engels versje kunnen opzeggen, maar zij moeten het vers ook waar maken. In dat laatste slaagde niet iedereen. Wij geloven niet, dat het voor de volgende jaren persé vastgelegd moet zijn een internationaal program te brengen. De commissie zal uiterst scherp in haar oordeel moeten zjjn en de samenstelling afhankelijk laten zijn van de kwaliteit van het aanbod. Het mag hier slechts een kwestie zijn van „goed" of „zeer goed". Tenslotte nog iets over twee num mers, die feitelijk niet in deze interscho laire thuis hoorden, maar er niettemin in ondergebracht waren, omdat het niet anders kon. Wij doelen hier op de jeugdige goochelaar en het schimmen spel. Eerlijk gezegd, wij zouden die goochelende jongeman niet graag ge mist hebben. Niet alleen de kunststuk jes zelf hebben ons geboeid, maar ook de expressieve manier, waarop hij ze verkocht. Zonder twijfel en terecht, heeft iedereen grote bewondering opge vat voor het schimmenspel, dat door de openbare V.G.L.O.-school uit de Bak kerstraat verzorgd werd. Daar waren kinderen aan het werk, die door hun onderwijzer voortreffelijk waren geïn spireerd tot samenwerking. De schim men, door de leerlingen vervaardigd, vervaardigd waren geen dode elementen op het doek; zij leefden door de handen der jeugdige makers. Voor een dergelijk stuk onderwijs ons compliment. W. H. ons land, welke ook en misschien nog met minder kosten in de andere gedeelten zou kunnen worden onderge bracht. Voor het opspuiten van Zuid-Schalk wijk voor de woningbouw moeten 90 ha weidegrond ten oosten van de Mooie Nel aan het water worden prijsgege ven. De heer DOEVEN noemde het ab surd, dat Haarlem juist daar zand moet winnen alleen omdat het zand, dat hier vandaan komt, een gulden per kubieke meter goekoper is. Behalve de heer DOEVEN betoog den ook de heren GIJZEL (P.v.d.A.) en RIJKEBOER (V.V.D.) de wense lijkheid van een splitsing van de ge meente Haarlemmermeer in verband met de wenselijkheid van één gemeen telijk verband tussen Halfweg en Zwa nenburg. Het noordelijke deel van de Haarlemmermeer zou dan gevoegd moeten worden bij de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude. Wethou der BOKMA (A.R.), die ook een uit voerig betoog uitsprak, meende dat de verdediging der agrarische belangen bij de provincie allesbehalve in goede handen is. Hij meende dat Haarlem tegenover de annexatie van Zuid- Schalkwijk moest stellen westelijk Spaarndam, dat bij Haarlemmerliede en Spaarnwoude zou moeten komen. G.S. meenden, dat het draagvlak van de gemeente na de annexatie te smal zou worden, maar dit werd door verschillende sprekers in twijfel getrokken. Door gebiedscompensaties kan het draagvlak verbreed worden. Bovendien vroeg men zich af, waar om de door G.S. gewenste agrarische buffergemeente tussen Haarlem en Amsterdam eigenlijk groot moest zijn. De gemeente Haarlemmermeer be staat uit verschillende dorpskernen, die bestuurd worden vanuit Hoofddorp. De heer GIJZEL (P.v.d.A.) wees hierop. „In de Haarlemmermeer heeft men het gevoel een kolonie te zijn, die vanuit Hoofddorp bestuurd wordt," zo meende hij. De agrariërs in Haarlemmerliede en Spaarnwou de en ook de inwoners van Halfweg hebben geen enkele verbinding met Hoofddorp, maar wel met Amsterdam of Haarlem. Het standpunt van de V.V.D.-fractie, naar voren gebracht door de heer VAN ESSEN, was, dat Haarlemmer liede en Spaarnwoude, wanneer het niet als zelfstandige gemeente kan blijven voortbestaan, beter gevoegd zou kun nen worden bij Amsterdam of Haarlem. Samenvoeging van Halfweg en Zwa nenburg is weliswaar wenselijk, maar wanneer Haarlemmerliede en Spaarn woude prijs stelt op het behoud van zjjn zelfstandigheid kan het beter niet aldus de heer Van Essen gaan knabbelen aan de grenzen van andere gemeenten. De heer STREEFKERK (A.R.) was ongeveer dezelfde mening toegedaan. Vele inwoners van Halfweg werken in Amsterdam of zijn in sterke mate ge oriënteerd op de hoofdstad. G.S. moe ten de uitbreidingsplannen goedkeuren van de gemeenten. Zij kunnen dus wa ken voor het behoud van het agrari sche tussengebied. Overigens vroeg hij zich ook af, waarom Haarlemmerliede en Spaarnwoude na de annexatie niet sterk genoeg meer zou zijn. De belan gen van de inwoners worden thans door elf -raadsleden behartigd. Na een even tuele samenvoeging bij de Haarlem mermeer zou dit door hoogstens drie leden van de nieuwe raad kunnen ge beuren. B. en W. van Haarlemmerliede heb ben inzake de kwestie van de samen voeging advies gevraagd aan hun ju- ridisch-planologische adviseur, mr. dr. C. Ch. A. van Haren te 's-Gravenha- ge. Deze concludeert, dat de samenvoe ging allerminst nodig is voor de hand having van het plattelandsgebied tus sen Haarlem en Amsterdam. De inlij ving bij de Haarlemmermeer biedt geen enkel voordeel. Bovendien zou dan de Haarlemmermeer een aanhang sel krijgen, dat door een drievoudige noordgrens (Liede, Noordzeekanaal, Verbindingskanaal naar de Ringvaart) nooit een integrerend deel van de nieu we gemeente zou kunnen worden. De uitbreiding van Amsterdam wordt door de Hoofdweg en de spoor baan niet gezocht in de richting van Halfweg. Een nieuwe gemeente Half wegZwanenburg zou dus wenselij ker zijn voor het behoud van het lan delijk deel van de gemeente. De derde en laatste winnaar in de Haegchspelen, de voorronde van het Nationaal Landjuweel, is thans aange wezen. De jury heeft nu als eerste in het Haegchspel-Zuid aangewezen de toneelvereniging „Utile Dulci" uit Schie dam, die heeft deelgenomen met „En de vogels zwijgen" van J. Laird en J. Fer- nald. „Utile Dulci" is daarmee eerste geworden van de zestien verenigingen die in het Haegchspel-Zuid hebben mee- gedongen. Het Schiedamse gezelschap is daardoor uitverkoren om deel te ne men aan het eigenlijke landjuweel. Vrijdagavond zal het Amerikaanse basketbal team The Wiesbaden Flyers in het Krelagehuis deelnemen aan het toernooi van de Haarlemse vereniging The Flamingo's. Behalve deze beide ploegen wordt deelgenomen door het herenteam van Antilopen (Haarlem) en de sterke Amsterdamse eerste klas- ser The Wolves. De Amerikaanse gas ten zullen zaterdagmiddag in het Kre lagehuis een demonstratiewedstrijd spe len tegen een vertegenwoordigend Haarlems herenteam, welke ontmoe ting om kwart voor drie begint. Het Haarlems team is als volgt sa mengesteld: P. Veenenbos; J. Swier- stra; K. Dingshoff en R. Bodegom (al len Antilopen); H. van Elk; H. Ar- geloo; F. Hooijveld; M. Dinkelberg (al len The Typhoons); C. Fiekert (The White Stars); J. Otto (Z.B.V.S.) en K. Stals (H.O.C.) De Amerikanen verschijnen in de volgende opstelling: Achter: Turner; Olson; Sowell; Causey en Holliday; Midden: Vandeweghe; Voor: Boccato; Jackson; Draisey; Sawyer; Westbrook Jr. Coach; Turner. De Stichting Sportweek Haarlem heeft nu definitief het besluit genomen dit jaar geen sportweek te organiseren. Door het uitvallen van twee topeve- nementen was de basis van het sport weekprogramma feitelijk reeds eerder komen te vervallen, maar de Stichting had in een vergadering op 19 decem ber j.l. besloten de sportorganisaties om hun medewerking te vragen teneinde de Sportweek toch door te laten gaan. De reacties op dit verzoek zijn ech ter zo flauw geweest, dat het niet mo gelijk bleek een verantwoord program ma samen te stellen. De Stichting hoopt in de toekomst weer een sportweek te kunnen orga niseren. Gistermiddag was een 23-jarige fles- sensorteerder uit Haarlem in een Haar lemse melkinrichting bezig met het schoonmaken van de vloer. Hij gebruik te daarvoor chloor en salpeterzuur. Door de dampen raakte hij buiten be wustzijn. Na door de Ongevallendienst en een arts te zijn behandeld, werd de Haarlemmer ter observatie opgenomen in het Grote Gasthuis. Dinsdag en woensdag heeft het mo demagazijn Vogelzang zijn traditionele lente-show gehouden, welke een goed succes is geworden mede dank zij de voortreffelijke toelichting van de expli- catrice. Een keur van mantels trok aan ons oog voorbij, in een geweldige kleu- renvariatie en van de meest verfijnde coupe. Wij denken bijvoorbeeld aan een beige swagger met zeehondkraag. Heel gezellig zijn tegenwoordig de re genmantels. Ze zijD er in de meest op wekkende kleuren, wat bij een regendag bepaald plezierig is, Op de show was een lichtblauwe regenmantel met dito hoedje en paraplu een lust voor het oog, evenals de gele mantel, waaron der een hardblauw deux-pièces gedra gen werd. Deze. heel warme, kleur blauw hebben wij trouwens vaker tij dens de show gezien, zo ook het zeer mooie oranje-rood. De mooiste mantel was naar onze smaak een grijze aaneengeslotene. met een zeer wijde rok, waarvan de ruimte was verwerkt in diepe losse plooien. Dat was natuurlijk een mantel voor de slankere figuren. Voor de grotere ma ten werd er echter ook veel moois ge toond, onder andere een trois-pièces, be staande uit rok, jasje en swagger, een zeer chic complet. Verder een fraai trois-pièces, met zilverdraad doorwe ven. Bij de mantels werden veel baretten gedragen, leuke vlotte gevalletjes, veel al van vilt gemaakt. Een opvallende te genstelling daarmede vormde een enor me hoed, gedragen bij een jacquard zij den mantel. De mantel was bijzonder mooi, maar de hoed onhandig en fei telijk ondraagbaar. Ook van het gelief de yersey worden thans hoedjes ge maakt, die het heel goed doen. Interessant was verder de kennisma king met de zgn. zonneliin uit Italië, met recht een zonnige lijn: een aan gesloten lijfje al of niet verlengd, en zeer wijde rok, waarop meters en me ters brodderie ter garnering gestikt zijn. Iets heel moois, vooral ook door de gezellige kleuren olijfgroen, oranje-rood diverse nuances blauw, en door het ge makkelijk afwasbare poplin. Behalve dat poplin waren er natuurlijk nog an dere zeer bruikbare materialen: Engel se katoen, printed cotton, katpen van Boussac en het wat officiëlere cotton satin. In deze japonnen was veelal een soepel vallende katoenen onderrok ver werkt; enkele waren gegarneerd met een gouden of zilveren metalen gesp. Bij de coctail- en avondjaponnen was er veel strapless te zien, eventueel met stola of korte bolero. Het strap less kan erg charmant zijn, maar men moet zichzelf goed kennen om te kun nen oordelen, of men daaraan meedoet. Aan die zelfkennis ontbreekt het helaas wel eens. Een prachtig bruidstoilet van kant met een geslaagd bruidskapje van Dich Holthaus besloot de show. H. H. De belangrijke katholieke derby in de eerste klasse tussen het nog ongeslagen leidende Velox en HBC is geëindigd in een 31 overwinning van Velox. De Heemstedenaren waren kennelijk in het veld gekomen om de ploeg van Gé Ver heem, die deze avond niet bijzonder op dreef was, felle tegenstand te bieden. De eerste set ging naar Velox (157). Of deze gemakelijke zege de Haarlem' mers overmoedig maakte weten wij niet, maar een feit is dat de tweede set met 1510 voor HBC was. In de volgende set werd de zaak door Verheem c.s. weer energiek aangepakt (154), waar na HBC in de laatste set een kans op een puntenverdeling verloren liet gaan door een grote voorspong niet voldoen de uit te buiten, In de heren-hoofdklasse moest die Raeckse eveneens met een nederlaag tegen het Rotterdamse Liba non '50 genoegen nemen. De Haarlem mers begonnen reeds direct energiek en haalden de eerste zege dan ook met 16—14 binnen. De volgende sets waren voor de bezoekers die dankbaar profi teerden van een inzinking in de Haar lemse geledeen (15-8; 15-6) .Toch kregen de mannen van Jack Molenaar nog een kans op een verlenging toen de stand in de vierde set gedurende lange tijd 13-12 en 14 13 in het voordeel van de Haarlemmers bleef. Het beslissende punt kon de Haarlemse aanval echter niet opbrengen. Bij de dames behaalde het Aerden- houtse AVC een overwinning op HVS, terwijl Vesmia niet opgewassen bleek tegen het energieke MHBS en met een nederlaag genoegen moest nemen (31). De uitslagen zijn: Dames: SSOEclecta 2 31; HBC 3 die Raeckse 3 0-^1: OSS—HBC 2 3—1; Vesmia—MHBS 1—3: Gios—AW 3—0; SizoMHBS 2 3—0;Eclecta—HVS 2 4—0; AVC—HVS 3—1. Heren: PSVHEclecta 13; die Raeck seLibanon '50 13: VeloxHBC 31: Boru2AW 13: Cios3Eclecta 2 03; HBC 2Rapiditas 2 30; Cios 2Sant poort 2 13 die Raeckse 3^SVH 2 3-0; WIK 2—Cios 4 2—2; Gios 2—HBC 3 3—0; PWN2—OSS 1—3; OVRA 2—Spaame- stad 0—4. Op woensdagavond 20 maart organi seert „TYBB" een klaverjasavond in het restaurant op het terrein aan de Schalkwijkerweg. De baten van deze klaverjasavond zijn bestemd voor de geel zwarte softbalafdeling. Hedenmorgen ontvingen wij bericht dat de Haarlemse bloemenmeisjes I, 2 en 3 april een bezoek aan Londen zul len brengen, waar zij door de Lord Mayor zullen worden ontvangen. De meisjes, twintig in getal, zuilen per K.L.M.-vliegtuig naar Engelands hoofd stad reizen. Bij nadere informatie bij de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, vernamen wij, dat heden inder daad de beslissing gevallen is naar En geland te gaan. In Londen wordt thans een interessant programma samenge steld. Het was tot nu de vraag of de bloe menmeisjes naar Engeland of Zweden zouden gaan. Het is nu Engeland gewor den, ofschoon Zweden nog niet geheel heeft afgedaan. Van de Zweedse gezant in Nederland werd een telefoontje ont vangen, dat men nog interesse heeft voor een hezoek van de Haarlemse meis jes aan zijn land. In hoeverre aan een mogelijk verzoek voldaan kan worden, zal nog moeten worden bezien. In café „Die Raeckse" zijn gisteravond de wedstrijden begonnen om het biljart- kampioenschap van het district Haarlem, derde klas kader 38/2. J. Willemse om zeilde enige lastige klippen door C. Phi lippo en W. Luiten te verslaan. Hij deed dit met solide moyenne-cijfers. J. van de Linden en C. Hellingman bleven onge slagen, terwijl ook A. Swart zijn partij in winst omzette. Vanavond om zeven uur wordt het toernooi voortgezet. De uit- slagen waren: C. Philippo 250 22 44 11.36 2 W. Luiten 179 22 35 8.13 0 J. v. d. Linden 250 27 54 9.25 2 H. Ketel 151 27 36 5.59 0 A. Swart 250 28 31 8.92 2 W. Luiten 211 28 31 7.53 0 J. Willemse 250 21 58 11.90 2 J. Hartog 206 21 63 9.80 0 C. Hellingman 250 33 27 7.57 2 J. Hartog 217 33 34 6.57 0 J. Willemse 250 27 37 9.25 2 C. Philippo 226 27 41 8,37 0 In café „Zomerlust" te Santpoort is een ouderavond van de r.-k. scholen gehouden. Pastoor A. F. J. Goossens sprak een welkomstwoord tot de talrijke aanwezi ge ouders. Na de openingsrede van de pastoor werden enkele stukjes op de mondhar monica gespeeld en gezongen door de meisjes van de vierde en vijfde klas lagere school. Een van de agendapunten was het vormen van een volledig oudercomité. Hiervoor werden bij acclamatie geko zen mevrouw H. M. Thorborg en de he ren mr. J. F. Scheers als voorzitter, E. F. Hilterman, Th. Eltema, S. J. v. d. Putte en J Steffens In het comité hadden reeds zitting mevrouw A. G. M. v. d. Linde en de heer P. Arisz. De nieuwe voorzitter, de heer Scheers, bedankte de aanwezigen voor het in hem en de overige leden van het comité gestelde vertrouwen en sprak de hoop uit dat zij dit vertrouwen waard moge blijken. Tevens toonde hij zich erkentelijk voor de massale opkomst en vroeg ook voor de volgende ouderavon den de volle medewerking. Het ouder comité ziet zich voor het feit geplaatst om zoveel mogelijk de scholen en de schoolbesturen te adviseren. Hij vroeg daarvoor daadwerkelijke belangstelling van de ouders. Rector de Bot, uit Haar lem, gaf een interessante lezing over de vraag „Waar ga ik met mijn kind naar toe, naar welke school?" Uit zijn antwoord hierop kwam naar voren dat de gehuwde vrouw haar taak heeft in het gezin en dat voor het lei den van het gezin in de toekomst meer energie gevraagd zal worden. Tegen woordig is het meer een open gezin terwijl het vroeger meer een gesloten geheel was. Vroeger kreeg het kind op elke vraag hetzelfde antwoord, maar tegenwoordig is dat niet zo. De opvoeding wordt hier door zeer moeilijk. De ouders moeten over 10 tot 25 jaar veel bekwamer zijn dan nu. Het is de plicht van de ouders om het kind de levenshouding voor een goe de beroepskeuze en gelukkig later leven bij te brengen. Het kind moet later niet in een be roep gedrongen worden dat boven het bereik van zijn capaciteiten ligt. Het hangt niet van de arme of rijke ouders af of het kind hoger onderwijs kan volgen. Rector de Bot beval vooral de VGLO- school aan, waarbij hij desgevraagd meende te moeten verklaren, dat de Katholieke VGLO-scholen in Haarlem- Noord en Oost, de voorkeur zouden ver dienen en boven die in IJmuiden-Oost. (Niet officiële koereen) 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 314 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3('« Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3 tk Ned Handel Mii cert A.K U Van Berkel'a Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvens cert Unilever Cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. Mi) Ned Scheepv Unie a va Deli MQ. Cert. A dam 2% '56 I A'dam '5b D A'dam III Vong slot 92% 92% 92% 86 86% 87% 87 90% 92% 166 191% 169 298 189% 289 359% 258 251% 167.70 78% 166% 152 173% 93 97 95 104 104% Opening 14/3 90% 92% 191% 361 250 170.30 78% 166 153 173% 97 Anaconda -upper Bethlehem Steel hrysler Corp Genera) Electric GeneraJ Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific s„uthem Railway Tidewater U.S. Steel 12/3 13/3 60% 61T4 42(4 4244 75 "4 76(4 56(ie 56(4 39(4 39 108 110*4 38 37>s« 33(4 33',e 50*4 50% 43%, 44 *i 81 81(4 42(1 42'4 42 41'H 34% 35% 58(4 59(4 Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3