Nieuwe Rotte Bijenkorf gereed Groots project van een Amerikaanse architect Amsterdamse vogeldieven in arrest LEXINGTON Netto-salaris ligt beneden het internationale gemiddelde I ZINGENDE JEZUÏETin FRANKRIJK Nieuwe Egyptische gouverneur heden naar Gaza Israël behoudt zich alle vrijheid van handelen voor Recherche doet bij verrassing massale inval in vier panden Israël opnieuw in gevaar M grieperig Nieuwfe Mercedes in Genève Arbeiders onder 20 m3 grond bedolven Nieuwe ster aan het firmament van het chanson Bejaarde man omgekomen VERENIGINGEN VAN K.L.M.-VLIEGERS Seigneurmon Ami Hammarskjöld binnenkort i n Caïro Van Rotterdamse tandheelkundige inrichting DONDERDAG 14 MAART 1957 PAGINA r Oude gebouw verdwijnt Warenhuis heeft een eigen leven from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET! rillerig koortsig helpen direct V erduisteringen berecht mB» Aan de enige boulevard van Botterdam, de levendige Coolsingel, staan op dit ogenblik twee Bijenkorven, en het publiek van de Maasstad moet het beleven, dat het in geen van beide warenhuizen terecht kan. Want het ene gebouw, de creatie van Dudok, dat sedert 1930 het aspect van de Coolsingel hielp bepalen maar tien jaar later voor ruim tweederde deel in puin werd gegooid, is gisteravond definitief gesloten, en de nieuwe Bijenkorf, verlokkend in zijn blanke pracht, kan pas de volgende week dinsdag in gebruik genomen worden. De weemoed om de verdwijning van het oude warenhuis, dat, hoe het in de eerste jaren ook een opzienbarend aandeel bezat in de strook Coolsingelkolossen, toch vertrouwde contouren had gekregen met zijn markante toren en glazen bonbonnière, zal wel spoedig overstemd worden door vreugde om de nieuwe, nu minstens even opzienbarende en in zo menig opzicht totaal van het gangbare warenhuis type afwijkende Bijenkorf op de hoek van de Van Oldenbarneveldtstraat. Nog enkele dagen, en Rotterdam kan er nieuwsgierig gemaakt door de opval lende architectuur van twee zijden in binnendringen om te beoordelen, of het interieur wel voldoet aan de, door de mysterieuze gevels zo hooggespannen, verwachtingen. En dat zal waarlijk niet tegengevallen. Het publiek kan zich ver spreiden over vier verdiepingen met be- hulp'van acht roltrappen, rijzend en da lend (capaciteit 6.000 personen per uur) liften en trappen, en al wandelend keus maken uit 180.000 artikelen, die ruim 1.000 verkoopsters onder hun hoede heb ben. Een prettige, het daglicht naboot sende buisverlichting, onafgebroken luchtverversing en ruime paden tussen meubilair met grote etaleermogelijkhe den zullen het bedrijf in dit allermo dernste winkelpaleis tot een hoogst aan gename bezigheid maken. De nieuwe Bijenkorf in Rotterdam is er op bere kend dagelijks 100.000 mensen te ver werken. Wanneer er meer dan 10.000 personen over de verdiepingen dwalen, gaan de toegangen dicht, want dan zou het al te gezellig worden. De verkoopoppervlakte van 12.000 vierkante meter is weliswaar kleiner idMh die van het oude gebouw, dat be schikt over 14.000 vierkante meter, maar eventueel zou de derde etage nog bij de winkelruimte getrokken kunnen worden. Voorts is door een veel efficiëntere indeling van meubilair en looppaden meer rendement bereikt dan de oude Bijenkorf opleverde. Een attractie te meer vormt '.iet glazen paviljoen aan de achterzijde van het pand, de (of het?) Bijkorama, dat een overgang wil zijn tussen de lage Lijnbaan en het reusachtige warenhuis. Afgezien van de medewerking van twee Ame rikaanse architecten, Marcel Breuer en D. Schwartzman, die tezamen met hun Amsterdamse collega A. El- zas het gebouw hebben ontworpen, is alles aan en in de nieuwe Bijen korf Nederlands fabrikaat. Het gehe le pand, inclusief de aangebouwde bio scoopzaal Cineac N.R.C. heeft bet niet geringe bedrag van 15 mil joen gulden gekost. De wenselijkheid, dat het restant van Dudoks schepping aan de Coolsingel zou verdwijnen, deed zich al vrij spoe dig na de oorlog voor. De afdeling Stads ontwikkeling droomde zich op deze plaats een groot verkeersplein, dat te vens de logische voortzetting van Blaak naar Westblaak zou accentueren. Bo vendien werd met het opruimen van de oude Bijenkorf bereikt, dat de Coolsin gel dan het zo felbegeerde uitzicht op de rivier zou bieden. De directie van het warenhuis zwichtte voor deze argumen ten en trok de architecten Breuer en Elzas en voor het interieur de heer Schwartzman aan, die met voortvarend heid plannen uitwerkten, niet alvorens nauwgezet een studie gemaakt te heb ben van de eisen die een modern wa renhuis stelt. Op 10 maart 1955 ging de eerste paal de grond in, en nu na twee jaar zal het publiek er dus zijn intrede al kunnen doen. Oorspronkelijk had men gehoopt in het najaar van 1956 al zover te zijn. Op een persconferentie die gisteren Werd gehouden, hebben de directeur van de N.V. magazijn De Bijenkorf, dr. G. vei der Wal, en de 3 samenwerkende architecten een aantal wetenswaardig heden verteld over het tot stand komen en de functionering van de nieuwe zaak. Het ontwerpen van warenhuizen is in de laatste jaren uitgegroeid tot een taak van specialisten. In Amerika heeft men op dit terrein wel de mees te ervaring, reden waarom een Ame rikaanse architect in de arm is geno men. Omdat de heëb Elzas echter ook reeds enkele Bijenkorfprojecten had vol tooid, werd ook diens medewerking in geroepen. Beide heren toonden zich gis termiddag enthousiast over de onder linge harmonieuze verstandhouding, die tot het stoutmoedige ontwerp van de hieuwe Bijenkorf had geleid. De heer Elzas merkte op, dat het gebouw van binnen uit naar buiten was gedacht. Glazen gevels zijn voor een warenhuis eigenlijk niet functio neel, omdat er in de meeste geval len kasten of toonbanken voor gezet worden. Men meent thans algemeen dat een gesloten gevel derhalve de oplossing biedt, maar zij mag toch ook weer niet zo dicht zijn, dat alle contact met de buitenwereld verbro ken zou worden. Dit contact wordt nu onderhouden door smalle vensters, die een mogelijk gevoel van opgeslo ten-zijn vermijden. Marcel Breuer vulde deze uiteenzetting aan met te zeggen, dat een warenhuis een eigen „interior life" moet leiden, dat een levendige relatie met de wereld daarbuiten niet verdraagt. Kleine ope ningen in de gevel die het daglicht be perkt doorlaten zijn niettemin ge wenst. Als lichtbronnen zijn zij ech ter te verwaarlozen, tenzij men er vlak onder staat. Wanneer klanten Zulks wensen, kunnen zij dus artike len in natuurlicht bekijken. De nieu we Bijenkorf is het grootste werk, dat Breuer ooit voltooide. De gevelwand, die Breuer ontwierp v°or de zijde van de Coolsingel, een S?vai van gefrijnde zeshoekige traver- hjn-piaten, rustend op open etalages vpn s)echts gebroken door één groot «niet en verder door smalle licht- die ritmisch door de gehele ™sPelen, werd eerst door de afd. Ontwikkeling verworpen. Men Sïontnb-k d!?t met een dergelijke ele mentaire bouwwijze de gehele Cool singel bij wvjze van spreken dicht zou slaan, lal van wijzigingen maakten de architectuur slechts consequenter en een bevredigende oplossing voor de breking van de rooilijn werd pas ge vonden in een grote plastische con structie van de Russisch-Amerikaanse kunstenaar Naum Gabo. Deze construc tie wor.dt op het ogenblik uitgevoerd Op de constructiewerkplaatsen te Krimpen aan de Lek. Het werk wordt liefst 25.5 meter hoog en zal een ijle tekening geven van kantelende, gebo gen balken van gebronsd staal. De plastische constructie zal een zeer merkwaardig accent geven aan de Coolsingel. Wat de binnenarchitectuur betreft heeft de Amerikaan Schwartzman ge streefd naar een zodanige indeling van meubilair en overig inventaris, dat ook de klant met beperkte tijd een goed overzicht op de artikelenvoorraad ge boden wordt. Nieuw zijn de seizoenaf delingen op de begane grond, waar ty pische, telkens wisselende seizoenarti kelen kunnen worden verkocht, terwijl men bij wijze van proef de huishoud- en levensmiddelenafdeling in de kelder ge situeerd heeft. De overige verdiepin gen bevatten de gebruikelijke goederen. Op de tweede verdieping is een zeer aantrekkelijke lunchroom ingericht, van waaruit men m een loggia een fraai uitzicht heeft over het Coolsin- gelgewoel en, maar niet meer voor lang, op de oude Bijenkorf. Door middel van een telex kunnen bestellingen aan de van een zeer moderne inrichting voor ziene keuken worden doorgegeven. Bur gemeester mr. P. E. van Walsum zal het gebouw dinsdagmorgen officieel voor het publiek openstellen. De reeds eerder gearresteerde 35- jarige Amsterdammer heeft tegenover de Apeldoornse politie bekend, dat hij zich met de hulp van een 37-jarige Amsterdammer in verscheidene plaat sen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van kanaries en siervogels. Laatstge noemde heeft tot nu toe/ alles ontkend. De gearresteerde is geen onbekende van de politie. De man heeft al heel wat op zijn kerfstok. Hij liep in Apeldoorn tegen de lamp, omdat hier zijn motorrijwiel onbeheerd werd aangetroffen bij een villa, waar van de bewoners een volière met een groot aantal fraaie sier- en zangvogels bezitten. Aanvankelijk ontkende de men iets met de vogeldiefstallen, welke de laatste weken waren gepleegd, te heb ben uit te staan. Toen hij echter nader aan de tand werd gevoeld viel hij door de mand. Hij bekende schuldig te zijn aan de vogeldiefstallen te Lochem, Nijkerk, Heerde, Almelo en in verschil lende plaatsen in het Gooi. In Apel doorn werd hij verrast door de thuis komst van de bewoners van de villa, waardoor hij overhaast de vlucht moest nemen met achterlating van zijn mo torrijwiel. In de grinthoeve De Salseberg nabij Garderen is woensdag een ernstig ongeval gebeurd, waarbij de 64-jarige J. Pul uit Garderen om het leven is gekomen. Tijdens graafwerk stortte plot seling een massa grond van ongeveer twintig kubieke meter naar beneden, waaronder Pul en de gebroeders de Ruiter werden bedolven Onmiddellijk hebben mede-arbeiders reddingspogin gen ondernomen, waarbij het hun ge lukte de gebroeders de R. te redden. Toen men Pul kon bevrijden, blekan de levensgeesten reeds te zijn geweken. Ad vertentie Van de zijde van de vereniging van K.L.M.-vliegers en die van de Interna tional Pilots Association of K.L.M. (buitenlanders) vernemen wij het vol gende: Vorig jaar liet de K.L.M. een neutra le commissie onder leiding van prof. damse lucht. Op circa vijf meter van de hoek, aan de zijdcZo vertoont zich het imposante Bijenkorfblok tegen de Rotter um Gabo worden opgetrokken. Op de travertinbekledingwaar-van de Coolsingel, zal de staalsculptuur van de Amerikaan Na een wisselend verweringspatroon ontstaan, dat levendigheidvoor vijfhoekige en rechthoekige platen gebruikt zijn, zal moet schenken. aan het gebouw (Van onze Parijse correspondent) Een momenteel reeds zeer hoog ge- gerezen ster aan het firmament van het populaire Franse chanson en de Franse chansonniers is een pater, en wel men zou haast zeggen natuur lijk een pater Jezuïet. Niet, om dat het voortbrengen van chansonniers een typisch voorrecht zou zqn van de illustere Sociëteit in Frankrijk; doch wijl, wanneer het chansoneren een vruchtbare vorm blijkt van modern apostolaat, men het eerder daar zal verwachten dan elders. Niettemin blijft een „père-chansonnier". Jezuïet of niet, een zeer onverwachte verschij ning. Frankrjjks „père-chansonnier" pater Aimé Duval S.J. heeft on langs op een zondagmorgen te Parijs is een der grootste bioscooptheaters van de stad, het Gaumont-Palace, het hoogtepunt tot dusver van zijn nog sonrder du diable" te bestrijden. Maar met lange carriere beleefd. Hij trad dg man}er van père Duval wordt door Je te vois découvert Je vois ton visage Et la table oü tu mets Deux couverts. Een ander populair chanson vangt aan met de regels: Pourquoi viens tu si tard Quand il fait déja noir? Zeer geliefd is het lied, dat eindigt met dit couplet: Le ciel est rouge II fera beau Dans l'homme bouge Un coeur nouveau. Doch het populairst van alles, wat deze moderne „troubadour du Bon Dieu" tot nu toe heeft gecomponeerd, is het chanson, dat opent met de vraag: Qu'est-ce-que J'ai dans ma petite tête A rêver comme ca d'un éternel jour de fête? Aan dit chanson „Ma petite tête" zit een aardige door père Duval er op voor ongeveer vijfduizend jon- k™s Veeleer verwant geacht zelf verhaalde anecdote vast. Een bis gens en meisjes van drie grote Pa- dig van een charies Trenet of een Bé- schop, op bezoek bij zijn seminaristen, rijse lycea onder aanvoering van hun d H-, t d F noemen, ontdekte op het moment, dat hij de voor hii hooft 7(1 w,ki e en,chante'urde charme Behalve de gelegenheid klaargemaakte toe- I n V\ n n 1» «v*i 1 «3 a C ft O W Al 1 rt AH W ft A Ia tl rvtttt eigen gecomponeerde liederen zingt hij folklore en negro-spirituals, maar het is met zijn eigen, echte chansons, dat hij aalmoezeniers en hij heeft ze wild weten te maken, zoals slechts jon gens en meisjes wild kunnen worden vanwege een goed bevonden chanson. Hjj heeft er enkele duizenden „fans" gm^^rf^Hi^^es^ües'ziin^Eeprèzöï brenSen- Hierin W h« al Srote als sensass'^ (sensatlonel) De hem en simPele kennis van de volksziel en ais „sensass (sensationei). De nem behandelt hij het hele gamma van de spraak wilde gaan houden, dat hij zijn notities kwijt was. Onthutsing van mon seigneur. En de seminaristen die het in zijn gehoor in ware vervoering weet te de gaten hadden aan het neuriën: - „maïs qu est-ce qu il a dans sa petite tête", het refrein van het beroemde lied. Monseigneur, die zelf het chan- gewone, dagelijkse gevoelens, waaraan son kende, aldus père Duval, was zo het leven rijk is. Het is dus een zeer g°ed wel te willen glimlachen. vooraf gegane reputatie heeft hij be vestigd en versterkt gezien. Maar dit noopt ons op te merken, dat heel het lc.v.c" 'V.'Vr iJfL uun cc" ontreden van ri„ .Te„,Yet menselijke liedkunst, bewogen, volko men echt en oprecht en van een simpe- optreden van de zingende Jezuïet uiteraard enkel en alleen geschiedt A.M.D.G. tot meerdere eer Gods, naar het devies van zijn orde. De zuïet „chansons" van de zingende Je- zijn uiteraard ook erg gezocht le, doch ware poëzie. Zij omvat opge- door de platenindustrie; men kan ze wekte liederen, „chansons roses" en ook nogal eens horen in de café's, die meer droefgeestige; doch daar de chan- een platenautomaat hebben en dat heb- Pater Aimé Duval is thans 38 jaar sonnier altijd opbeurend wil zijn, kan ben de café's in de populaire wijken oud. Hij heeft zichzelf als chansonnier men ze niet werkelijk als chansons noirs van de stad allemaal. Voor een volgend ontdekt, geloven we, in het jeugdwerk, kwalificeren. Behandelde thema's zijnoptreden in Parijs zal, naar men ver- na eerst ontdekt te hebben hoezeer het vreugde uit liefde, vriendschap, uit be- wacht, niet minder nodig zijn dan het modern chanson een machtig middel schouwing van de natuur; droefenis, Vélodrome d'Hiver. Thans zwerft de is tot het boeien van de jeugd. Kort „cafare" geboren uit eenzaamheid en „chansonnier de Dieu" door de pro- en goed: père Duval ging guitaar spe- verlies. In welhaast al zijn liederen vincie, aan boord van een nieuw aan- len, liederen schrijven en componeren wil hij iets voelbaar maken van de nim- en deze voor jeugd en andere gehoren mer falende ..oréw»nee de Dieu"; som- geschafte „2 CV", om ook daar te la ten zien en horen, dat „wij paters er zelf zingen; in jeugdkampen, patrona- mige liederen waaronder enige van niet alleen maar zijn om „dominus „n 1_J i-i „I— U j. 4- J n w> aaa4 rl a h a aKavi /Ia-ïa nrAc on imV>iciAiiTY*cf" ia 70frrron AIHno namoliil? vobiscums" te zeggen." Aldus namelijk had hij in het Parjjse Gaumont Palace waarvan zijn recital ingeleid. Doch eerst nadat roe' verwerking van hij onder de door een van de Parijse bijzonder geslaagd hulpbisschoppen opgedragen H. Mis ten, zo maar langs de straat als het uit- de meest gewilde, heDben deze „présen- kwam, en in café's, met een tafel als ce" tot uitdrukkelijk thema. Daartoe be- podium. Hierin deed hij denken aan hoort „Seigneur, mon Ami" de vermaarde zanger Brassens in diens ook de muziek debuut. Maar wat hij zingt is van heel jazz-rithes, als andere strekking en hij beoogt o.m. ze- wordt beschouwd. In dit mystieke lied gepreekt had naar aanleiding van de ker de invloed van Brassens, de „chan- bezingt hij het lange wachten van de tekst: „Je t'alme mon Seigneur, tu sonnier maudit" of ook wel de „chan- gekwelde ziel op haar vertrooster: es mon libérateur." Til,bergen een onderzoek instellen naar het reële Inkomen van verkeersvliegers in verscheidene landen van Europa. K.L.M.-vliegers stemden toe de bevin dingen van de commissie af te wachten, alvorens de onderhandelingen te hervat ten. In januari van dit jaar kwam het voorlopige rapport uit en het definitieve verslag zal, naar mag worden aangeno men, nu ook gereed zijn. De grondgedachte van het rapport- Tinbergen is, dat het vliegersberoep in ternationaal is. Het rapport gaat uit v en onderstreept het beginsel dat de luchtvaart een internationaal bedrijf is en dat de levenstandaard van alle vlie gers internationaal samenhangt. De K.L.M. is een wereldbedrijf, al dus zijn de beide vliegersverenigin gen van mening. Haar lijnen zijn zui ver internationaal en de vliegers in dienst van de K.L.M. stellen, dat hun netto-salaris beneden het internatio nale gemiddelde ligt. Algemeen wordt aangenomen, dat K.L.M.-vliegers tot de hoger gesalari- eerden in Nederland behoren, maar hun hoo bruto-salaris staat naar de mening der vliegers in geen verhouding tot hun levensstandaard. Hun pensioen, dat minder dan 25 procent van het laatst genoten salaris bedraagt en andere ver zekeringen eisen een extra hoog bedrag aan premies. De commissie uit beide vliegersver enigingen is in het leven geroepen om onverantwoorde acties te voorkomen. De vliegers willen de maatschappij, waarmee zij zich nauw verbonden voe len, niet ook maar in het minst scha den. Verantwoordelijkheidsgevoel, zo wordt gesteld, hangt ten nauwste sa men met het vliegersberoep. De heer W. Steenbruggen, voorzitter van de vereniging van K.L.M.-boord- werktuigkundigen, deelt mede, dat de 350 bij de vereniging aangesloten boord werktuigkundigen in geen enkel opzicht iets met de actie van de vliegers uit staande hebben. De vereniging van K.L. M.-boordwerktuigkundigen voert onaf hankelijk van de vliegers en volkomen zelfstandig onderhandelingen met de directie van de K.L.M. over het sala- risvraagstuk. Advertentie De Groninger rechtbank heeft van morgen een 38-jarige boekhouder bij het openbaar slachthuis te Groningen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis was een jaar met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De boekhouder was door allerlei om standigheden in financiële nood komen te verkeren en had in totaal f4000 ver duisterd. Een administratief ambtenaar bij de gemeentepolitie te Haren, die ruim f2000 had verduisterd om allerlei uit stapjes te kunnen betalen, werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was een jaar en drie maanden met aftrek geëist. Het senii-officiële Egyptische dagblad ,,A1 Gomhouria" meldt, dat de maan dag door de Egyptische regering be noemde burgerlijke gouverneur van Ga za, generaal Hassan abdel Latif, van daag naar zijn standplaats zal vertrek ken. De Egyptische directeur voor Pa lestijnse zaken, generaal Salah Gohar, deelde in Caïro mee, dat de overdracht van het burgerlijk bestuur over Gaza aan Egypte binnen enkele dagen vol tooid zal zijn. De waarnemend secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Ralph Bunche, die aanvankelijk had aangekondigd, dat hij geen besprekin gen zou voeren met president Nasser, heeft gisteren over de situatie in Gaza meer dan twee uur met het Egyptische staatshoofd geconfereerd. Volgens Uni ted Press zouden Nasser en Bunche het erover eens zijn geworden, dat Egypte zo spoedig mogelijk het burgerlijk be stuur over Gaza weer op zich zal ne men. Bunche gaat vandaag ook naar Gaza, maar hij zal in Caïro terug zijn, zodra secretaris-generaal Dag Ham marskjöld daar arriveert. Het secreta riaat-generaal van de Verenigde Naties maakte gisteren bekend, dat Ham marskjöld op of omstreeks zaterdag a.s. naar Egypte zal vertrekken. Het is niet bekend, of hij ook Israël zal be zoeken. In Israëlische regeringskringen volgt men de gebeurtenissen in de strook van Gaza met de grootste be zorgdheid. Israël heeft een ernstig be roep op de Verenigde Staten gedaan thans drastische stappen te doen. ten einde te voorkomen, dat in Gaza de toestand van vóór oktober 1956 wordt hersteld. Israël huldigt de opvatting, dat de strook van Gaza rechtens nooit Egyp tisch gebied is geweest en dat het ge bied door de Egyptenaren uitsluitend voor overvallen op Israëlische dorpen is gebruikt. Israël meent, dat als Ame rika thans geen paal en perk stelt aan de Egyptische aspiraties, president Nasser de vrijheid zal vinden om tot zijn oude agressieve politiek jegens Is raël terug te keren. Een hoge Israëlische ambtenaar ver klaarde, dat communistische agitators een belangrijke rol spelen bij alle acti viteiten, die erop gericht zijn de V.N.- troepen in Gaza in discrediet te bren gen en zowel het burgerlijk als het mi litair beheer over het gebied weer in Egyptische handen te brengen. De stemming in Israël wordt waar schijnlijk het best gekarakteriseerd door een uitlating van premier David Ben Goerion in het Israëlische parle ment: „Het oorlogspotentieel van ons leger wordt volledig gehandhaafd. Wij zullen optreden, zodra het nodig en passend is. Wij zullen dit optreden uiteraard van tevoren niet aankondi gen". Gisteren hebben naar schatting 7.000 Arabieren in Gaza betoogd voor het her stel van het Egyptisch gezag over Ga za. De betogers droegen spandoeken Bij verrassing heeft de Rotterdamse recherche in samenwerking met de jus titie woensdag een massale inval ge daan in een viertal panden aan de Claes de Vrieselaan en de Schermlaan, waar afdelingen zijn gevestigd van de Rotterdamse inrichting voor tandheel kunde, ook bekend onder de namen Vacupan, Evipan en Van Wijk. De re chercheurs legden beslag op een groot aantal bescheiden en op het instrumen tarium van een der mondartsen. Men verdenkt deze kunsttandenindustrie van het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Om zich het nodige bewijs materiaal te verschaffen heeft de Rot terdamse officier van justite besloten tot drastische maatregelen als thans zijn genomen. De actie nam enkele uren in beslag. Toen de inval begon waren diverse patiënten onder behandeling en zaten anderen te wachten op hun beurt, maar zij werden huiswaarts ge zonden. De aantrekkelijke reclame-ac ties, die deze tandheelmeesters hebben gevoerd, hebben een grote cliëntèle ge kweekt, in weerwil van de vele door de staat aanhangig gemaakte proces sen. Het is de exploitanten voorlopig onmogelijk gemaakt hun praktijken voort te zetten. mee, waarop te lezen stond: „Leva Nasser" en „Weg met de Eisenhower- doctrine". Een Deens officier van de V.N.-troe- pen deelde aan een verslaggever van het Franse persbureau A.F.P. mee, dat de burgerbevolking in het gebied van Gaza grote hoeveelheden wapens be zit. De V.N.-militairen hebben de be voegdheid deze wapens in beslag te ne men. Daarna moeten zij ze echter over dragen aan de Arabische politie en die doet haar best om de wapens weer zo spoedig mogelijk aan burgers uit te rei ken. Verstoorders van de openbare or de, die door de V.N.-troepen in handen van de Arabische politie worden ge steld, herkrijgen ook zo spoedig moge lijk hun vrijheid. Arabieren, die met de Israëliërs hebben samengewerkt, aldus de Deense officier, staan aan een wrede terreur bloot. De officier was er ge tuige van geweest, hoe een Arabische arts weigerde bijstand te verler en aan een landgenoot, die in stervende toe stand verkeerde, nadat hij door andere Arabieren was geslagen en mishandeld. Arabieren hebben de spoorlijn van Gaza naar het noorden opgeblazen. Is raël heeft gisteren bij de Veiligheids raad der Verenigde Naties een klacht ingediend over de hervatting van de aanvallen door Egyptische commando's op Israëlische dorpen en grensposten. Zowel de Indische als de Joegoslavische ambassadeur in Caïro hebben gisteren bezoeken gebracht aan president Nas ser. Zij hebben met hem de situatie in Gaza besproken en allebei zouden zjj hem de raad hebben gegeven alles te vermijden, wat tot een herleving van de gevechten in het Midden-Oosten kan leiden. (A.F.P Reuter, U.P.) Op 20 februari hieid Eisenhower een radiorede, waarin hij liet door schemeren, dat Amerika wel eens sancties op Israël zou kunnen toepas sen, als dit land zich niet volledig zou terugtrekken van het Egyptische grond gebied. Intussen hebben de Israëli de westkust van de Golf van Akaba en de Gaza-strook ontruimd, waarmee zij geheel gevolg gegeven hebben aan de eisen, die doop de V.N. waren ge steld en die door de Amerikaanse pre sident werden ondersteund. Tegen Is raël kan Washington dus geen bezwa ren meer hebben. Maar in Eisenhowers opzienbarende rede van 20 februari werd ook gesproken over Egypte, en het is nuttig de betreffende passage nog eens letterlijk aan te halen: „We moeten niet van de veronder stelling uitgaan," aldus Eisenhower, „dat als Israël zich terugtrekt, Egypte Israëlische schepen zal verhinderen gebruik te maken van het Suezkanaal of de Golf van Akaba. Als ongelukki gerwijs Egypte de wapenstilstandsover eenkomst óf andere internationale ver plichtingen schendt dan zou daar door de gemeenschap van naties krachtig te gen moeten worden opgetreden." Volgens de V.N.-leider van de ber gingswerkzaamheden. generaal Whee ler, zal op 10 april het Suezkanaal weer geheel open zijn, maar in hoeverre Egypte vrije toegang zal geven staat nog te bezien. Caïro heeft zich officieel nog niet willen uitspreken over een eventuele hernieuwde blokkering van het kanaal voor Israëlische schepen. Eisenhower liet zich drie weken gele den nogal optimistisch uit over zijn ver wachtingen van president Nasser. Het was alsof Eisenhower zich niet wilde herinneren, dat de Egyptische propa ganda jaar in jaar uit verklaard had dat Israël van de kaart geveegd moest wor den. Volgens de heer Nasser heeft Israël eenvoudig geen bestaansrecht, en dus kan men van de Egyptische dictator niet anders verwachten, dan dat hij de Israëli zoveel mogelijk zal dwars bomen. Aan de V.N. en aan machtige mogendheden als de V.S. de taak om dit te beletten. Dit is het nieuwste snufje van Mercedes: de 300 si Roadster, een Cabriolet, ontwikkeld uit de sportwagen 300 sl, welke zich in korte tijd een grote faam verwierf. De wagen, welke voor het eerst te zien is op de autotentoonstelling in Genève, heeft een krachtige zes-cilinder motor van 225 p.k. en paart snelheid (200 km per mmr) aan «toffoMce. aar wat zagen we tot nog toe gebeuren? De V.N. en de V.S. stelden zich op het aanvechtbare standpunt dat Israël agressie had ge pleegd tegen Egypte, en dat de Israëli bijgevolg verplicht waren het in hun veldtocht veroverde gebied onvoorwaar delijk en volledig te ontruimen. Uitdruk kelijke garanties tegen eventuele nieu we vijandigheden van Egypte konden de Israëli niet worden gegeven. Terwjjl de V.N. en de V.S. aldus pressie uit oefenden op Israël waren zij intussen o zo bezorgd om Egypte niet tegen zich in te nemen. De Egyptenaren kun nen dan ook met zekere voldoening te rugzien op de gebeurtenissen, die volg den op de mislukking van het Engels. Frans-Israëlische gewapende ingrijpen van vorig jaar. Na de Engelsen en de Fransen hebben nu ook de Israëli zich weer netjes moeten terugtrekken. Eén van de voorwaarden die Israël aanvankelijk gesteld had voor een te rugtrekken uit de Gaza-strook was, dat het gebied bezet moest worden door V.N.-troepen, maar dat het burgerlijk bestuur aan de Israëli moest worden toevertrouwd. Op die laatste eis is de V.N. niet ingegaan, en maandag heeft Nasser een Egyptische gouverneur voor Gaza aangesteld. De reden van Israëls wens Gaza zelf te besturen was, dat de strook jarenlang gebruikt was als basis voor Egyptische terroristische activiteiten tegen Israël. Maar deze be zorgdheid van Israël wordt genegeerd. De V.N.-woordvoerders zeggen nu dat Egypte's aanspraken op het bestuur over Gaza juridisch onaanvechtbaar zijn en daarmee is dan de zaak afgedaan. Het begint bedenkelijk veel te lijken op een herstel van de status quo ante. Israël dreigt opnieuw blootgesteld te worden aan vijandige activiteiten van de zijde van Egypte. De Israëlische ac tie van oktober vorig jaar was het ge volg van de op de spits gedreven Egyptische provocaties. Zullen die pro vocaties nu opnieuw beginnen? Israël heeft zich op 1 maart volledig teruggetrokken, omdat het meende te kunnen vertrouwen op de steun van Amerika tegen hernieuwde bedreigin gen van de zjjde van Egypte. Washing ton mag nu Jeruzalem niet teleurstel len. In hun enthousiasme voor de Eisen hower-doctrine en in hun verlangen het vertrouwen van de Arabische naties te winnen, zullen de Amerikanen het kleine maar dappere Israël niet mo gen vergeten. De Amerikaanse presi dent moet nog maar eens nalezen wat hfl op 20 februari over eventuele Egyp tische schendingen van de Palestijnse wapenstilstandsovereenkomst heeft ge zegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5