r„ j NI Lu ff L, IIMHII LLItIwvi IL wUU I Iftli 1 "wrsss. m ^.r-- Soekarno roept het volk van Indonesië op de onderlinge eenheid te herstellen Subversieve activiteiten van buitenlanders sijn aan de orde van de EOKA biedt Harding een bestand aan Viscount van de B.E.A. bij landing te Manchester op twee huizen gestort De twintig inzittenden onder wie vier Nederlanders om het leven gekomen Boedapest in een groot legerkamp herschapen Kadar en de zijnen hebben geen enkel risico genomen Kallai valt Imre Nagy aan De revolutie van Kossuth D Bejaarde man gedood Eisenhower op weg naar Bermuda rJ. J. VAN KOOTEÏf ■- „KWESTIE VAN LEVEN OF 0000" vol Opa Kip maandag 106 jaar Een vacuum gevaren Bewoonster van een der huizen met haar dochtertje eveneens gedood Herdenking revolutie van 1848 Wat kost een parlement? Kard. Wyszynski in mei naar Rome Het weer JSOLEX 349.50 Op Cyprus Mits aartsbisschop Makarios vrij komt De bollen zijn er vroeg dit jaar Zware vallende tak op het hoofd gekregen Wenst Macmillan boycott Suezkanaal Het weer blijft VRIJDAG 15 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26856 Richtlijnen Orders tot leger en staatsorganen PARALLELLEN MET HET HEDEN Aanval op Nagy Grieven tegen de oppositie MOTOR BROMFIETSKLEDING Weinig verandering NIFIIWF HAARIFMSCHE COURANT President Soekarno Keeft gisteravond in zijn paleis te Bogor, Ket vroegere Buitenzorg, een radiorede tot liet Indonesische volk uitge sproken. Hij zei, dat de afkondiging van de staat van oorlog en Keleg voor het gehele land ten doel heeft de eenheid van de staat te behoeden. „Het is een kwestie van leven of dood, zei Soekarno. „Juist op het kritieke ogenblik, dat de internationale spanningen om ons heen een hoogtepunt bereiken en subversieve activiteiten van buitenlanders in ons eigen land aan de orde van de dag zijn, heersen onder ons tweedracht en strijd. Nog erger, herhaaldelijk zijn pogingen gedaan tot een greep naar de macht tegen de centrale regering. In tal van provincies is het gezag overgenomen. Wij kunnen al deze dingen niet op hun beloop laten, want dat zou het ineenstorten van de grondvesten van onze staat betekenen, ontbin ding van de eenheid van onze staat, het verlammen van het gezag van de staat," aldus de president. SOEKARNO In Nicosia zijn gisteren vlugschriften erspreid, die afkomstig zijn van de rieks-Cypriotische verzetsbeweging, e EOKA, en waarin verklaard wordt, lat de verzetslieden bereid zijn het vu ren te staken en alle operaties op te schorten „zodra aartsbisschop Makarios wordt vrijgelaten". Gouverneur Har ding heeft de inhoud van het vlugschrift gistermiddag op een spoedvergadering met zijn militaire en burgerlijke advi seurs besproken. In de pamfletten wordt herinnerd aan de resolutie, die tijdens de jongste zitting van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties is aan genomen en waarin de hoop wordt uit gesproken, dat een vreedzame regeling voor het vraagstuk-Cyprus zal worden gevonden. Waarnemers achten het veel beteke nend, dat de EOKA met dit aanbod komt op dezelfde dag, waarop een 19- jarige Cyprioot wegens verboden wa penbezit door de Engelsen is terecht gesteld, en voorts dat er in het pamflet alleen sprake is van de vrijlating van Makarios en niet van zijn terugkeer naar Cyprus. Aartsbisschop Makarios is op 9 maart 1956 in opdracht van gouverneur Har ding gearresteerd en naar de Seychel len verbannen. In augustus van dat jaar bood de EOKA ook al een wapen stilstand aan, „om de goede wil van de Britten op de proef te stellen". Maar het bestand duurde slechts twee da gen, omdat de Britten eisten, dat alle Gapens binnen een bepaalde periode hioesten worden ingeleverd. Zowel toen «W« nu droegen de EOKA-pamfletten de °hdertekening „Dighenis". mannelijke inwoner van wordt d' de heer J. KiP uit Drei schor, Dlaatsi/tna"dag 106 iaar' Voor het p'L Dare'schor is dit aanleiding die ketenen ol"^1 feestelijkheden te ont- derAn hit w n traktatie van de kin deren bij het openbaar kleuter- en la- ger onderwps, een traktatie voor ouden van dagen .draaiorgelmuziek, een fak- 1 i.n amP10n°Ptocht en een serenade met bal na. Soekarno zei vervolgens ook, dat het van zelf sprak, dat het vacuum, veroor zaakt door het ontslag van „het zo veelste kabinet", vol gevaren was en dat hij daarom de krijgswet voor het gehele gebied van de Indonesische re publiek had afgekondigd, op grond waarvan het opperste bestuur tijdelijk in zijn handen is gelegd. De president wees er echter op, dat de Indonesische republiek wel vaker moeilijke ogenblik ken heeft doorgemaakt en dat hij zelf al enkele malen de noodtoestand heeft moeten afkondigen. „Hebben wij dit niet verscheidene keren meegemaakt en zijn wij er niet elke keer veilig en goed uit gekomen? De reden daarvan was, dat wij vroeger trouw bleven aan de staat, die wij hadden geproclameerd, dat wij vroeger altijd bereid waren de veiligheid van de staat hoger te stellen dan persoonlijke belangen en belangen van verschillende groepen en stromin gen". Soekarno verklaarde: „Zo God het wil, zullen wij wederom alle moei lijkheden en crises in de kortst moge lijke tijd overwinnen, mits wij dezelfde bezieling hebben en net zo optreden als in het verleden". De president gaf het Indonesische volk de volgende richtlijnen: 1. Wij moeten de revolutie van 17 augustus 1945 (die tot heden nog niet voltooid is) afmaken, in het volledige bewustzijn van de proclamatie van 17 augustus. 2. Wij moeten wederom onze natio nale eenheid en vrede versterken. 3. Wij moeten onze staat bescher men en versterken, want dat is de in stelling, waarin ons volk zal strijden voor de voltooiing van de revolutie. 4. Hiertoe moeten wij de grondbe ginselen en de rust in onze staat behoe den en eerbiedigen. 5. Daarom moeten wij de organen, instellingen en hiërarchie van de staat behoeden en eerbiedigen. Tot de staatsorganen in het algemeen en de strijdkrachten in het bijzonder gaf Soekarno de volgende „uitdrukkelijke" orders: 1. Breng uit geen enkele overweging constitutionele wijzigingen teweeg. Het is immers juist onze taak onze staats regeling te waarborgen. 2. Sluit geen wettige instellingen van de staat. Wij zijn juist de handhavers van het gezag van de staat. 3. Overtreedt niet de bepalingen van de wet in het algemeen en die van de krijgswet in het bijzonder. Wij zijn juist de handhavers van de rust in de staat. 4. Breng geen verdeeldheid in de be langrijke instellingen en middelen van de staat. Het is juist onze taak de hoog ste produktieve capaciteit 'voor onze staat op te bouwen. 5. Het belangrijkste van alles is: Wees positief ten opzichte van uzelf, zodat u positief tegenover anderen kunt optreden. Een eerste vereiste voor ons om in staat te zijn de dingen buiten ons op te helderen en te regelen, is, dit eerst in eigen kring te doen. De voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sartono, heeft bekend gemaakt, dat het parlement niet bij een zal komen, zolang het kabinet demissionair is. Hij verwachtte, dat de staat van oorlog en beleg van kracht zou blijven tot een nieuw ka binet, dat in staat was goed te func tioneren, gevormd was. In sommige politieke kringen ver wachtte men, dat Soekarno dit keer de keus op zichzelf zou laten vallen. In dezelfde kringen zei men, dat, ofschoon het afkondigen van de krijgswet niet de positie van het parlement aantast, de opperbevelhebber tijdelijk het parle ment zou kunnen „bevriezen" ingeval hij dit nodig acht in het belang van de handhaving van rust en orde. (ANP-P) Het Britse Pool-expeditieschip „Magga Dan" is uit het Zuidpoolgebied terugge keerd in Londen, waar het onder grote belangstelling meerde aan „Butler's Wharf'. Aan boord van het schip bevonden zich de onderzoekers, die de expeditie van de Engelse „Royal Society" en de Engelse Zuidpool-expeditie ter gelegenheid van het internationale geofysische jaar hebben voorbereid. Deelnemers aan deze expeditie hebben de tocht naar de Zuidpool meegemaakt en bleven daar. Hen viermotorig passagiers vliegtuig van de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A., dat ander half uur tevoren van Schiphol was opgestegen, is gistermiddag omstreeks drie uur vlak hij het vliegveld Ringway van Manches ter op enkele huizen neergestort en in brand gevlogen. Alle twintig inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. De be woonster van een der getroffen Vandaag herdenkt Hongarije de op stand van 1848 tegen het toenmalige Oostenrijkse bewind, een opstand, die uiteindelijk door de interventie van een Russisch leger werd neergeslagen. Om te voorkomen, dat deze herdenking de Hongaarse bevolking inspireert tot een hervatting van de vrijheidsstrijd, die zij eind vorig jaar heeft gevoerd, heeft de regering-Kadar uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Speciaal de hoofdstad Boedapest is herschapen in een legerkamp. Vannacht en gisternacht zijn grote aantallen politietroepen, mi litie-eenheden en „arbeiderswachten" naar Boedapest overgebracht. Een groot deel van de negen Russische divisies, die Hongarije thans bezet houden, is in de buurt van de hoofdstad geconcen treerd. Enige tijd geleden werd in clan destiene pamfletten opgeroepen tot ac tief verzet tegen Kadar en tegen de Russen. „Marciusban Ujra Kozdunk", in maart beginnen we weer, was de leu ze. Maar sindsdien zijn andere pamflet ten verschenen, waarin de verzetslei ders het volk oproepen zijn kalmte te bewaren en zich niet door het commu nistisch machtsvertoon te laten provo ceren. „WD zullen in actie komen op het tijdstip, dat ons het beste uitkomt, en geen dag eerder", aldus deze pam fletten. Waarnemers geloven daarom, dat het vandaag over het algemeen wel rustig zal blijven. Maar Kadar c.s. heb ben geen enkel risico genomen. Het standbeeld van de revolutionaire dich ter Sandor Petöfi staat onder voortdu- e Hongaarse revolu tie van 1848, de re volutie van Kossuth, Bern en Petöfi, vertoont heel wat parallellen met de gebeurtenissen in ok tober en november van het vorig jaar. Geen won der dus, dat de regering- Kadar in de afgelopen dagen-het zekere voor het onzekere heeft genomen en dat Boedapest thans is herschapen in een leger kamp. Op 14 maart 1848 vroeg het Hongaarse parlement, dat in Pozsony bijeen kwam, keizer Ferdinand V van Habsburg een on afhankelijke regering en een grondwet. Enkele we ken voordien was Parijs in opstand gekomen, en daarna Dresden, Berlijn, Milaan en Praag. De voornaamste stoot tot het Hongaarse verzoek werd echter gegeven door We nen, dat op 13 maart in opstand kwam. Toen het bericht van de Weense opstand op 14 maart Boedapest bereikte, veroorzaakte dit grote op winding onder de bevol king. In het Pilvax-café stel den jongeren de 15e maart een programma van twaalf punten op, „de eisen van de Hongaar se natie". Zij bezetten een drukkerij om hun programma te kunnen verspreiden. De nog jonge dichter Sandor Petöfi schreef een vlammend gedicht „Rijs op Hongaren, het land leger naar Hongarije ge zonden, om de onafhan kelijkheidsbeweging te onderdrukken. Aanvankelijk hadden de Oostenrijkers succes. In januari 1849 veroverden zij Boedapest en het par lement moest vluchten naar Debrecen, waar de onafhankelijke staat Hon garije werd geprocla meerd. Louis Kossuth werd tot president geko zen. Arthur Görgey en Joseph Bern, een Pools patriot, die naar Honga rije was gekomen, leid den het nationale Hon gaarse leger, dat in mei Boedapest heroverde en heeft u nodig" en reci teerde dit van de trappen van het Nationale Mu- j -. seum. Duizenden jonge- 'tellend kir ren demonstreerden in Leef Boedapest voor aanvaar ding van het programma n April 1848 willigde keizer Ferdinand de Hongaarse eisen in. Graaf Louis Batthanyi werd tot hoofd van de eerste onafhankelijke gering benoemd. Maar daarna, in 1849, verzocht de Oostenrijkse keizer de tsaar van Rus land om hulp. Nog in juli van dat jaar trok een tsa ristisch leger van 200.000 man het land binnen. Het re- leger van Bern werd bij Segesvar vernietigend ver- Doch in september 1848 slagen en Petöfi sneuvel- had de Oostenrijkse mo- de. Op 13 augustus gaf narchie zich voldoende generaal Görgey zich met hersteld van de diverse de restanten van het Hon- slagen, die ze te incas- gaarse leger bij Vilagos seren kreeg, en werd een aan de Russen over. rende bewaking. Aan scholieren is het verboden zich vandaag in groepjes op straat te begeven en de lopende patiën ten van een ziekenhuis in het centrum van Boedapest zijn naar huis gestuurd om plaats te maken voor de slachtof fers, die vandaag bij eventuele betogin gen zouden kunnen vallen. Op vele pun ten in Boedapest staan Russische tanks opgesteld. De regering-Kadar wilde zich vandaag geheel concentreren op het bewaren van orde en rust. Daarom heeft' zij gister avond al een herdenking van de revo lutie van 1848 op touw gezet in het Ope ragebouw van Boedapest. De minister voor culturele zaken, Kallai, was de voornaamste spreker. Hij deed een fel le aanval op oud-premier Imre Nagy en diens geestverwanten, die hij ervan beschuldigde, dat zij zich beschouwden als de „fakkeldragers van de geest der revolutie van 1848, terwijl zij deze in waarheid hebben verraden en de zaak der revolutie hebben besmeurd". „Onder het voorwendsel de fouten van oud-premier Rakosi te willen verbete ren, zijn deze lieden van het ene ver-' raad in het andere gevallen. Als wij hen hun gang hadden laten gaan, zouden zij de dictatuur van het proletariaat heb ben vernietigd en het kapitalisme in ere hebben hersteld", meende Kallai. De minister voor culturele zaken stort te vervolgens de fiolen van zijn toorn over intellectuelen en studenten uit, die hij verweet de „vaderlandlievende denk beelden van petöfi te hebben misbruikt", terwijl zij „in oktober 1956 het spel van de reactie hebben gespeeld", waaraan hij toevoegde: „Ik moet deze lieden verzoeken hun geweten ernstig te toet sen en hun fouten te herstellen". Doch de voornaamste grief, die Kal lai jegens de oppositie tegen de rege ring-Kadar bleek te koesteren, was dat zij „zich vijandig betoont jegens de Sov jet-Unie". Deze z.g. nationale commu nisten, Marxisten van de droevige fi guur, wagen het zelfs de Sovjet-Unie een imperialistische mogendheid te noe men en zij vergelijken haar met het Tsaristische Rusland van 1848, dat de Oostenrijkse keizerlijke regering te hulp snelde en de Hongaarse opstand neer sloeg", riep de minister uit. De vroege lente heeft zich ook in de bollenstreek geopenbaard. Hier en daar staan crocusvelden in bloei en steken vroege narcissen hun trompetten naar buiten. Zet het zachte weer door, dan zal aan het einde van de volgende week al volop van de bloeiende narcissenvel- den zijn te genieten, waarna in de daarop volgende weken successievelijk de vroege tulpen, hyacinten en late tulpen zullen verschijnen. Al is over de precieze data nog niets definitiefs te zeggen, toch is het wel zeker, dat de bloei dit jaar veel vroeger zal vallen dan vorig jaar, toen het grote kleu renfeest overigens wel uitzonderlijk laat pas begin mei goed inzette. Rook hangt nog om de huizenresten op de achtergrond, nadat een B.E.A.-ver- keersvliegtuig met twintig personen aan boord was neergestort bij het vliegveld van Manchester. Alle inzittenden van het toestel werden gedood. Op de voor grond een stuk van het verongelukte vliegtuig. (Telefoto) Een Zwitsers regeringsbureau heeft uitgerekend wat het parlement in acht verschillende landen aan zijn inwoners kost. In Nederland bleken de Staten-Ge- neraal naar verhouding een bijzonder goedkoop instituut, de Nederlanders geven slechts 0.31 Zwitserse francs per hoofd aan hun volksvertegenwoordi ging uit. Daarna komen de Zwitsers met 0.46 Zw. francs per hoofd per jaar, Engeland met 0.50 Zw. francs, Italië met 0.84 en de V. S. met 1.10 Zw. francs per hoofd. Frankrijk, Zweden en België zijn in deze volgorde de landen met de duurste volksvertegenwoordiging. In Frankrijk kost het parlement iedere inwoner 1.91 Zw. francs per jaar, in Zweden 1.80 Zw. francs en in België 1.51. Deze cijfers zijn opgemaakt over de gegevens van 1955. Bij het snoeien van bomen langs de weg van Helmond naar Aarle-Rixtel kreeg de 65-jarige landbouwer H. Ver- schure een zware tak op het hoofd. Hij liep zulke ernstige verwondingen op dat hij ter plaatse overleed. De toedracht was al heel tragisch: terwijl de 30-iarige zoon de takken afzaagde betrok zijn va der de wacht onder de bomen om pas serend verkeer zo nodig te waarschu wen. Een onverwacht vallende tak trof de vader toen dodelijk. President Eisenhower is gisteren met de kruiser Canberra uit Norfolk naar Bermuda, waar hij besprekingen zal voe ren met de Britse premier Macmillan, vertrokken. De president, die er bleek en vermoeid uitzag, zal zes dagen aan boord van de Canberra vertoeven Naar in parlementaire kringen te Lon den verluidt, is premier Macmillan voor nemens bij zijn ontmoeting met Eisen hower een boycott van het Suezkanaal voor te stellen, tenzij Egypte met be trekking tot de toekomst van het ka naal naar rede wil luisteren. Frankrijk zou hieraan willen meedoen doch men acht Amerikaanse steun on misbaar, reeds omdat men in geval van boycott aangewezen is op Amerikaan se olie. Het jongste verleden heeft echter ge toond, dat de aankoop van olie uit het dollargebied geen groot probleem is, terwijl met het inwerking stellen van de Syrische pijpleiding de behoefte aan Amerikaanse olie minder zal wor den. (U.P.) Om een hogedrukg^bied boven Frankrijk stroomt zachte en vochtige oceaanlucht uit het zeegebied bij de Azoren via de Britse eilanden naar het Noordzeegebied. Het binnendringen van deze lucht ging in ons land met wat lichte regen gepaard. In de komende 24 uur blijft ons land in de zachte vochtige oceaanlucht. In de temperaturen zal daarom weinig verandering komen. Kuizen en Kaar tweejarig docK- tertje zijn eveneens gedood. On der de vijftien passagiers van Ket verongelukte toestel bevonden zicK vier Nederlanders. Het zijn de gebroeders L. en M. de Swaan uit Amsterdam en de Keren H. P. Hamann, een bekend zaken man uit EnscKede, en J. Voort- Kuis, die in Engeland woonacKtig is. De meeste andere passagiers zijn van Britse nationaliteit. De verongelukte macKine was een Viscount turbinescKroefvIiegtuig. Het toestel raakte bij de landing Ket uiteinde van de landingsbaan, veerde weer de IucKt in en kwam enkele Konderden meters verder op twee Kuizen terecKt. Een ooggetuige verklaarde, dat het scheen, alsof de piloot twee scholen na bij het vliegveld wilde ontwijken en op het open veld wilde landen. Er speel den juist veel kinderen op de speelplaat sen. Het toestel, dat laag over de hul zen van de Shadowcross-laan scheerde, hing volgens ooggetuigen scheef in de lucht. Men hoorde enkele harde knal len, waarna het vliegtuig omsloeg en op de huizen terecht kwam. De echtgenoot van de jonge moeder, die met haar kindje in een der getrof fen huizen om het leven kwam, heeft kortgeleden een petitie tot de autori teiten van de luchthaven gericht, waarin hij klaagde over de gevaar lijke ligging van de startbaan. Hij had het huis reeds verkocht en het gezin stond op het punt een nieuwe woning te betrekken. Het was de eerste maal, dat een „Viscount" op een lijnvlucht is veron gelukt. De neergestorte machine, de G- ALWE, was het „vlaggeschip" van de „Discovery"-vloot, de eerste van het Viscount-type 700, dat op 3 januari 1953 aan de British European Airways is af geleverd. De Viscounts, die door de B.E.A. worden gebruikt, zijn tot dusver tezamen 150.000 vlieguren in de lucht geweest. Zij hebben een totale afstand afgelegd van 45 tot 50 miljoen mijl. De B.E.A.-machines hebben sedert het In gebruik nemen van di< type vliegtuig twee miljoen passagiers vervoerd. Indien men de Viscounts, die door an dere luchtvaartmaatschappijen wor den gebruikt, meerekent, zijn deze ma chines tot nu toe 500.000 uren in de lucht geweest, overeenkomend met een afstand van 150 miljoen mijl. Alle Vis counts tezamen hebben zeven miljoen passagiers vervoerd, zonder dat er één ongeluk viel te noteren. Het laatste on geluk met een B.E.A.-vliegtuig gebeur de in januari 1953 bij Belfast. (A.N.P., Reuter, U.P.) De primaat van Polen, Stefan kardi naal Wyszynski, komt op 12 mei in Rome aan. Hij zal worden vergezeld door mgr. Choromanski, secretaris van de Poolse bisschoppenconferentie en de beide bisschoppen mgr. Klepacz en mgr. Baraniak en door zijn privé-se- cretaris Padacz. Volgens het te Warschau verschijnen de katholieke weekblad „Tygodnik Paws- zechny" kan het voorgenomen bezoek niet eerder plaats vinden met het oog op de belangrijke onderhandelingen, die op het ogenblik tussen de Kerk en de Poolse overheid worden gevoerd. Men hoopt vóór het vertrek van de kardi naal de belangrijkste kwesties te heb ben geregeld. Aavertentia BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13434 FERO. BOLSÏR. 48 A DAM IEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon; 655—18.48 Maan: 1951—6.37 Advertentts Houtplein 20 - Telefoon 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 de eerste en de beste va.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1