Egypte treedt in gebied van Gaza steeds brutaler op Israël overweegt zeer ernstig de mogelijkheid van een militaire actie V.S. op zoek naar juiste politiek Eén dode en drie gewonden Suwirjo moet een kabinet vormen in de geest van Soekarno's plan Instelling van Nationale Raad zeer belangrijk programmapunt van de te vormen regering NAGY naar Rusland overgebracht Fransen slaan verbaasd in haven van Brest vlotte „transbarkatie gade Ramon Magsaysay bij een vliegtuigongeluk gedood Regeringsdakota nèergestort op een berghelling; geruchten over sabotage r Caïro acht zich verantwoordelijk voor de veiligheid m Zuiderkruisneemt passagiers en bagage van de Waterman99 over Z ondagsrij verbod definitief inge trokken Tien mijnwerkers in Frankrijk omgekomen KLM-aandelen in Verenigde Staten? Het weer V i Bij ernstig auto ongeluk Eis tegen Roeslan AbdulganiDrie maanden voor waardelijk Kadar voor overleg naar Moskou Jongetje overreden door locomotief Uniek voorval in de zeevaartgeschiedenis Met ingezeepte wangen op het sloependek T oenemende bewolking PRESIDENT VAN PHILIPPIJNEN Tegenslag voor de politiek der V.S. MAANDAG 18 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26858 Egypte is er volgens de laatste berichten nog niet toe overgegaan troepen binnen de strook van Gaza te legeren. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, die woensdag in Cairo zal arriveren voor overleg met president Nasser, hoopt de Egyptenaren er van te overtuigen dat zij een dergelijke stap ook niet moeten doen, maar ondertussen treedt Egypte in het omstreden gebied steeds onafhankelijker op. Radio-Cairo heeft omgeroepen dat het Egyptisch bestuur in Gaza thans de verantwoordelijkheid voor het verzekeren van de veiligheid in de stad en de hele strook op zich heeft genomen. Nachtelijke patrouilles worden nu door de plaatselijke Egyptische politie verricht. Er is voorts een delegatie van het Egyptische ministerie van onderwijs gearriveerd „i.v.m. een voorgenomen reorganisatie van het onderwijsstelsel in Gaza.'' Militaire actie? Overleg met president Eisenhower K.L.M.-vlieger overleden In de marinehaven Brest aan het meest westelijk deel van de Franse oceaan-kust heeft zich zaterdag en zondag een ver moedelijk uniek voorval in de geschiedenis van de zeevaart af gespeeld, dat door de Franse havendeskundigen ter plaatse met min of meer verbaasde ogen werd aanschouwd. MOTOR BR0MFIETSKLED1NG BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. Nu Eisenhower per schip op weg is naar Bermuda, waar hi] de Britse premier Macmillan zal ontmoeten, heeft hij eens rustig de tyd zich te bezinnen op een meer construc tieve Amerikaanse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten. Tot nog toe is die politiek geen succes geweest. Amerika heeft tot op heden de heer Nasser zijn gang Ir ten gaan. In de zo mer van het vorig jaar heeft de naas ting van het Suezkanaal Amerika geen aanleiding gegeven tot een krachtig op treden tegen de Egyptische dictator, en toen in het najaar Engeland, Frank rijk en Israël met de Egyptenaren slaags raakten, keerden de V.S. zich van hun bondgenoten af. Mede onder druk van Amerika zagen die bondgeno ten zich gedwongen de strijd te sta ken en hun troepen terug te trekken. Alleen in het geval van Israël heeft de volledige terugtrekking tot 1 maart j.l. op zich laten wachten, maar nu zijn dan toch ook Gaza en de strook langs de Golf van Akaba door de Israëli ontruimd. Washington kan nu, niet alleen met Londen en Parijs, maar ook met Jeruzalem weer goede vrienden zijn. Maar Washington heeft nu ook de zware verplichting om dan zelf maar eens te tonen wat de juiste politiek ten aanzien van het Midden- Oosten is. Amerika heeft intussen de zogenaam de Eisenhower-doctrine gelanceerd, een leer die voorziet in Amerikaanse ga ranties tegen agressie en die de landen van het Midden-Oosten economische hulp in het vooruitzicht stelt. In de Arabische wereld is de Eisenhower- doctrine niet onverdeeld enthousiast ontvangen; al heeft koning Saoed zich er gunstig over uitgelaten. Het is dus ernstig de vraag of de Amerikanen met hun project op de goede weg zijn. De Amerikanen zullen hun politiek ten aanzien van het Midden-Oosten moeten coördineren met die van hun machtigste bondgenoten, de Britten. Eisenhower zal niet de behoefte voe len ,,to go it alone." Hij heeft reeds in januari bij verschillende gelegenheden laten blijken, dat hij de Engels-Ameri kaanse alliantie wil herstellen. En daar toe zal volgende week volop gelegen heid zijn als hij gedurende drie dagen met Macmillan zal confereren. Eind vorig jaar waren de Amerikaanse pre sident en de Britse premier toen nog Sir Anthony Eden gedurende enige tijd niet „on speaking terms klaar intussen is het politieke klimaat gelukkig aanzienlijk verbeterd. Niet verbeterd is het politieke kil maat rond Gaza, dat zelfs met de dag slechter wordt, sinds de Israëlische troepen het gebied aan de y.N.-eenheden hebben overgedragen en sinds de Egyptenaren er weer een gouverneur naar toe gestuurd hebben, in Israël heeft men het angstige ver moeden dat men te veel vertrouwen fr6?! „ac' in de bereidheid van de ,er!.., V-S- om nieuwe Egyptische vijandelijkheden te voorkomen. Zo weet men bijvoorbeeld in Jeruzalem nog al tijd niet of de Egyptenaren de Israëli sche schepen wel oegang zullen geven tot het Suezkanaal, en zo niet of de V.N. en de V.S. Egypte dan wel op effectieve wijze tot de orde zouden roe ben. Engeland wil Gaza onder internatio nal- inplaats van onder Egyptisch be- ®tUur geplaatst zien, en Engeland wil yjjt het Suezkanaal werkelijk helemaal zal zijn voor schepen van iedere «tionaliteit. De Britten willen vooral oorkomen, dat het kanaal opnieuw politiek machtsmiddel wordt van V3®SIdent Nasser> en dat het principe 188» de vrb'e doorvaart, zoals dat in ferS werd vastgesteld, wordt opgeof- me p3an het overspannen nationalis tische l Pan-Arabisme van een Egyp- c heerser. het eeeiftldden-Oosten za] ongetwijfeld van gesnv ten voornaamste onderwerp Macmilint. - zÜn tussen Eisenhower en regering i!' et wordt tijd, dat de beide éef n«l °vden dit onderwerp eens in want mft j onderhoud behandelen, Oo"ton d5 veiligheid in het Midden- Vreric et behoud van de wereld- gemoeid kunnen zijn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles, en zijn Israëlische ambtgenote, mevrouw Golda Meir, die gisteravond vrijwel te gelijkertijd in Washington arriveerden, zullen elkaar vandaag ontmoeten. Me vrouw Meir zal daarbij eisen dat de politiemacht der V.N. de volledige en uitsluitende verantwoordelijkheid voor het gehele bestuur in de zone van Gaza op zich neemt en dat de Egyptische gouverneur van Gaza, generaal Latif, met zijn staf uit de zone vertrekt. Me vrouw Meir verklaarde bij haar aan komst naan de V.S. te zijn gegaan om, voordat het Israëlische kabinet een be slissing neemt, te weten te komen wat de bedoelingen van de Verenigde Sta ten en de Verenigde Naties zijn. Zij voegde hieraan toe, dat de Is raëlische regering de mogelijkheid van een militaire actie „ernstig" zal overwegen. Op een desbetreffende vraag antwoordde zij, dat zij blij was ontdekt te hebben dat er tussen de Franse en Israëlische regering geen meningsverschillen bestaan over de toestand in het Midden-Oosten. Foster Dulles zal er bij mevrouw Meir op aandringen, dat de Israëlische regering zal instemmen met het lege ren van troepen der V.N. aan de Is raëlische zijde van de bestandslijn. Is raël heeft zich tot dusverre hiertegen verzet, aanvoerend dat van die zijde „geen gevaar voor een aanval dreigt". Sommige Westerse diplomaten vrezen echter dat, indien Israël onverzwakt aan dit standpunt blijft vasthouden, president Nasser mogelijk zijn toestem ming aan het internationale politieleger. om op Egyptisch gebied te verblijven, zal intrekken. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Hare, heeft bij de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, aangedrongen op een gematigde houding van Egypte inzake Gaza. Onmiddellijk daarop kreeg Fawzi bezoek van de Russische chargé d'affaires. De Amerikaanse ambassadeur bij de Israëlische regering, Edward Lawson, heeft bij een onderhoud, dat hij zon dag met premier Ben Goerion heeft ge had, deze de vraag gesteld wat hij eigen lijk bedoelde met zijn uitlating dat Israël zich gerechtigd achtte zijn „vrij heid van handelen te hernemen", nu de Egyptenaren naar Gaza waren te ruggekeerd. Ben Goerion heeft gewei gerd deze vraag van de Amerikaanse ambassadeur te beantwoorden. Het hoofd van het secretariaat van het Witte Huis, brigade-generaal An drew Goodpaster, is per vliegtuig naar de Amerikaanse kruiser „Canberra" gereisd, waarmede president Eisenhower voor zijn komende besprekingen met de Britse premier Macmillan, naar de Bermuda-eilanden reist. Goodpaster heeft zich gisteravond aan boord van de „Canberra" begeven, om met de president over de jongste ontwikkelin gen in het Midden-Oosten overleg te plegen. Eisenhower heeft in het afge lopen weekeinde drie speciale rappor ten over de toestand in het Midden- Oosten ontvangen. Hij staat voortdurend telegrafisch in verbinding met het „State Department". Tegenover de verslaggevers, die zich aan boord van de kruiser bevinden, verklaarde Eisenhower gisteren: „II ge- mmm w&ü y. JSt* - J De „Waterman", die bij een aanvaring met een Italiaans schip op de Atlantische Oceaan een flinke scheur aan het achterschip heeft opgelopen (foto rechts), is in Brest aangekomen. Daar zijn de 800 emigranten, die met de „Waterman" op weg waren naar Amerika en Canada, overgestapt op de „Zuiderkruis". Op de linkerfoto ziet men een van de passa giers een overstapje nemen. Advertentie Een ernstig verkeersongeval heeft za terdagavond omstreeks elf uur in Hoog- keppel een dode en drie zwaar gewon den geëist. Een personenauto, waarmee de echt paren Nacken en Bierman, woonachtig te Arnhem, van een familiefeest huis waarts keerden, slipte in een bocht van de weg en botste, na vier bomen te hebben geraakt, tegen een vijfde boom. Alle. inzittenden werden uit de wagen voel mij uitstekend. Ik moet zeggen i geslingerd. De dertigjarige mevrouw dat dit oude kale hoofd van mij zo- Nacken, moeder van zes kinderen, was waar enigszins bruin begint te worden". De openbare aanklager in de zaak te gen de Indonesische minister van buiten landse zaken Roeslan Abdulgani, heeft vanmorgen ,tegen de beklaagde een gevangenisstraf van drie maanden voor waardelijk geëist. Minister Roeslan, die, zodra zijn zaak aan het hooggerechtshof werd overgedragen, uit eigen beweging op non-activiteit ging en ter terechtzit ting schuld ontkende, stond terecht we gens overtreding van de deviezenbepa- lingen. Hij wordt beschuldigd van het onge oorloofd uitvoeren van een enveloppe met Amerikaanse dollars en andere geldswaardige papieren toen hij deel uitmaakte van het gezelschap van president Soekarno, tijdens diens reis naar de Verenigde Staten. In april zal uitspraak worden gedaan. (ANP) Te Willemstad op Curaqao is zater dag de heer P. Stein, derde vlieger bij de KLM, die vorige week bij het zwem men een ongeluk heeft gehad, overle den. Hij is daar inmiddels begraven. President Soekarno heeft zaterdag verklaard, dat de kabinetsformateur van Soekarno's plannen zal zijn, Suwirjo een kabinet moet vormen ,,in da Fjfe" aa'1tal partijen de conceptie de geest van zijn plan tot redding van de President verwerpt. op slag dood. Haar 35-jarige echtgenoof en de heer en mevrouw Bierman, bei den 27 jaar oud, werden zwaar ge wond. De auto werd volkomen vernield. Het stoffelijk overschot van mevrouw Nacken is naar een ziekenhuis in Doe- tinchem overgebracht. De gewonden, van wie de heer Nacken er het ernstig ste aan toe is, zjjn in een ziekenhuis te Velp opgenomen. Hoe het ongeluk precies is ontstaan, kan moeilijk worden vastgesteld, door dat er vrijwel geen verkeer was. Het schijnt dat de heer Nacken de auto be stuurde en alleen voorin zat. Volgens nog onbevestigde berichten uit Boedapest hebben de Russen de voormalige Hongaarse communistische premier Imre Nagy, uit de Roemeense hoofdstad naar Odessa, de Russische havenstad aan de Zwarte Zee, overge bracht. Nagy is indertijd met een aan tal geestverwanten door de Russische veiligheidspolitie gearresteerd, toen hij, vertrouwend op een vrijgeleide van de Hongaarse regering-Ka dar, het ge bouw van de Joegoslavische ambassa de te Boedapest verliet. Vervolgens is hij naar Boekarest overgebracht. Premier Kadar van Hongarije zal naar verwachting spoedig naar Moskou vertrekken voor besprekingen met de Sovjet-leiders. De premier zal waar schijnlijk vandaag nog of anders mor gen in Moskou aankomen. Tussen beide landen zullen besprekingen worden ge voerd over economische, politieke en militaire kwesties. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur, is het achtjarige jongetje F. van der Mefj uit St. Annaparochie bij het spe len bij het veilinggebouw Berlicum on der een achteruitrijdende locomotief ge raakt. H\j werd overreden en was on middellijk dood. Zaterdagochtend vroeg meerde im mers In de niet voor grote passagiers schepen bestemde haven van Brest het door de aanvaring beschadigde emi grantenschip „Waterman" met 800 passagiers aan boord en nauwelijks 24 uur later, zondagmorgen, kwam het zusterschip de „Zuiderkruis", langszij, geheel uit- en toegerust om de last van de gehavende „Waterman" over te ne men. Met deze operatie, waaraan enkele opvarenden spottend de naam „trans barkatie" gaven, is zondagochtend met grote spoed en ijver begonnen. De ba gage kon vrij gemakkelijk van het ene ruim naar eenzelfde plaats in het an dere scheepsruim worden overgeladen; de passagiers behoefden slechts hun hut in het gehavende schip te verla ten en over te stappen naar eenzelfde hut met hetzelfde nummer in de „Zui derkruis". Tegen het eind van de mid dag was de „grootscheepse" operatie voltooid, dankzij de intensieve arbeid en nauwe samenwerking van regerings instanties, rederijen en bemanningsle den. De Nederlandse en Hongaarse emi granten konden toen met de „Zuider kruis" hun weg naar het nieuwe va derland vervolgen, terwijl de aan bak boord-achterzijde opengereten „Water man", voorzien van een zeewaardig heidscertificaat, terugkeerde naar Rot terdam, waar de reparatie, naar ver wacht wordt, vier tot vijf dagen in beslag zal nemen. De kapitein van de „Waterman", de 45-jarige heer J. C. Flach uit Hille- gersberg stond op de brug, toen het on geval donderdagmorgen omstreeks kwart over zeven gebeurde. Men wist het Italiaanse vrachtschip, de „Merit", dicht in de buurt, maar men had me de door het slechte zicht ten gevolge van een dikke mist, geen idee dat het schip (evenals de „Waterman" voor zien van radar) zó nabij was. Het alarm direct na de aanva ring schrok de 800 passagiers op, die in bed en in de wasgelegenhe den waren. De meesten hadden van de lichte schok nauwelijks iets ge- van de natie". Hy sprak tot een massa bijeenkomst op het Merdekaplein in Medan, de hoofdstad van Noord-Suma- tra. Soekarno zelf schatte de menigte op 100.000 personen. Banieren met de woorden „gooi de Nederlanders eruit", „denk aan de subversieve activiteiten" en met het verzoek tot ontbinding van de „Darul Islam" werden door de de monstranten meegevoerd. De Indonesi sche communisten hebben Soekarno volgens radio-Peking meegedeeld dat zij zitting in het kabinet willen hebben indien ook de Masjumi aan de rege ring zou deelnemen. Kabinetsformateur Suwirjo heeft ver klaard dat de instelling van een natio nale raad, zoals voorzien in de concep tie van president Soekarno, een be langrijk programmapunt zal zijn van het kabinet, dat hij wil vormen. Het kabinet moet de nationale raad binnen de kortst mogelijke tijd na zijn installatie vormen, zo nodig door een noodwet. Suwirjo, die voorzitter is van de na tionalistische partij, welke met de communistische partij president Soekar no's plannen steunt, zei verder, dat hij een „nieuwe procedure" bij zijn formatiepoging zal toepassen. Hij zal geen onderhandelingen voeren met de politieke partijen die in het parlement zijn vertegenwoordigd, maar direct met kandidaten voor kabinetsfuncties. Hij zal streven naar een kabinet met een „voldoende parlementaire meerder heid", maar alleen door met partij voorzitters over de personen van zijn keuze te spreken, zonder dat hij de voorzitters vraagt kandidaten te stellen. Suwirjo verklaarde, dat hij in moei lijkheden zou geraken, indien hij met de politieke partijen onderhandelingen zou voeren over een kabinet, dat in de merkt. Een voormalige winkelier uit Bergen (N.-H.), die met vrouw en vijf kinderen naar de Verenigde Sta ten emigreert, vertelde dat hij met zijn gezin naar de sloepen was ge sneld, die gereed werden gemaakt. Vele mensen verschenen op het sloe pendek in ondergoed of nachtkleding. Een van de passagiers had nog inge zeepte wangen. „Gebruik van de sloepen was evenwel niet nodig", ver telde kapitein Flach. De schade van aanvaring bleek mee te vallen. „Al les is gelukkig goed en kalm verlo pen". Voor alle veiligheid is tijdens de terugreis naar Brest de bovenbe dekking niet op de reddingboten ge legd. Ook had men de deuren van de hutten ter hoogte van het onge veer acht meter lange gat, enkele meters boven de waterlijn, waterdicht gemaakt. Het gat zit achter de waterdichte schotten, waar zich de timmermans werkplaats bevindt. „Het was een he le gewaarwording weer terug te ke ren", vertelden enige passagiers. „Wij zijn door het oog van een naald gekropen". Er waren er aan boord, die direkt wilden teruggaan naar Nederland, om vandaar de reis per vliegtuig opnieuw te beginnen, doch dit was een reactie op de overrompelende gebeurtenis sen. Van enige paniel onder de passa giers is beslist geen sprake geweest, en alles is in kalme rust verlopen, aldus de gezagvoerder. Slechts een Ameri kaanse passagier is in Brest uitge stapt. Alle 300 Hongaren, 200 Nederlan ders met bestemming Canada, en de 300 Nederlanders voor de Verenigde Staten, waaronder ongeveer 250 kleine kinderen en babies, hebben de reis voortgezet. De minister van economische zaken heeft besloten het zondagsrijverbod, dal reeds enkele weken geleden werd op geschort, in te trekken. Dit omdat ook volgens internationaal beschikbare ge gevens de voorzieningssituatie voor aardolieprodukten zich voor de naaste toekomst gunstiger Iaat aanzien dan de vorige maand nog vaststond. Voorts is aan de aardoliemaatschap pijen toestemming gegeven, de afleve ringen van benzine en van andere aardolieprodukten aan te passen aan het verbruik. Dit betekent, dat praktisch geheel aan de vraag, zoals deze wordt voorzien, kan worden voldaan. Tien mijnwerkers zijn zaterdag om het leven gekomen en vier gewond bfl een ontploffing in een mijn in Lievin in Noord-Frankrijk. Twee der gewon den moesten naar een ziekenhuis wor den gebracht. De ontploffing geschied de op een diepte van 680 meter. Reuter weet te melden, dat de KLM op het ogenblik onderhandelingen voert met enige Amerikaanse maatschappijen, teneinde een syndicaat te vormen voor de uitgifte van KLM-aandelen in de Verenigde Staten. Zoals bekend overweegt de KLM een gedeelte van de aandelen, die zich op het ogenblik in handen van de staat bevinden, op de kapitaalmarkt onder te brengen. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLST*. 48 A DAM - TR, 717162 Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur): Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid west. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 6.48—18.53. Maan: 23.45—8.04 5 ':;T ..„i President Soekarno en de demissionaire premier Ali Sastroamidjojo (links) in conferentie bijeen met chefs van het leger en de politie in het staatspaleis te Djakarta, nadat Sastrou midjojo zijn mandaat aan de president had teruggegeven. De president van de Philippijnen, Ra mon Magsaysay, is gistermorgen bij een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. Een dakota, waarmee hij op weg was van Cebu naar Manilla, stort te neer op de berg Pinatubo, 32 km ten noorden van de stad Cebu. Negentien passagiers, onder wie de president, en de vijf leden van de bemanning kwa men om het leven. Slechts een inzitten de, Nestor Mata, een journalist van de „Philippine Herald", heeft het ongeluk overleefd. Met ernstige brandwonden is hij in een ziekenhuis opgenomen. De officiële mededeling van de Philip- pijnse regering, dat de 49 jaar oude pre sident dood is kwam vanmorgen, nadat een broer van de president het lijk had geïdentificeerd. Overal in het land hin gen toen de vlaggen al halfstok. Vice-president Carlos Garcia, die Magsaysay automatisch zal opvol gen. vertoefde in Canberra in ver band met de conferentie van de ZOAVO- raad, toen hij van het ongeluk op de hoogte werd gesteld. Vanavond wordt hij in Manilla terug verwacht voor het afleggen van de eed, waarna hij aan het hoofd van het land zal staan tot in november verkiezingen worden ge houden voor een nieuwe president. Het verongelukte toestel werd be stuurd door de chef van de luchtmacht. Het hoofd van de Philippijnse politie, generaal Manuel F. Cabal, heeft een groep leidende functionarissen van de staatsveiligheidsdienst en de inlichtin gendienst naar de plaats van de ramp gezonden voor een uitgebreid onderzoek in verband met hardnekkige geruchten, dat de regeringsdakota ten gevolge van, sabotage is neergestort. Nestor Mata de enige overlevende, heeft verklaard, dat hij na de start in slaap was gevallen en gewekt werd door een explosie, waar na het toestel onmiddellijk neerstortte. In Amerikaanse kringen vreest men dat de dood van president Magsaysay een slag betekent voor de Amerikaan se politiek ten opzichte van de Philip pijnen. Men verwacht een periode van politieke onrust, omdat Magsaysay in de anti-communistische houding van de Philippijnse regering een belang rijke rol speelde. Daarbij komt nog, dat Magsaysay de drijvende kracht was achter de bestrijding van cor ruptie in de Philippijnse politiek, een euvel waaraan de Philippijnen lang ernstig geleden hebben. Nu Magsaysay overleden is. lijkt de weg vrij te zijn voor de man, die jaren lang de felle politieke tegenstander en partijgenoot van de president was: se nator Claro Recto. Recto's beginselen staan, wat de betrekkingen met de Ver enigde Staten betreft, vrijwel lijnrecht tegenover die van Magsaysay. De po litiek van nauwe betrekkingen met de V.S. heeft hij altijd veroordeeld; in plaats daarvan verdedigde hij een soort neutralisme zoals ook Nehru voorstaat. Recto had reeds aangekondigd, dat hij zich .n november candidaat voor de presidentsverkiezingen zal stellen. Te genover Magsaysay gaf men hem toen niet veel kans. maar thans acht men het lenkbaar. dat de nationalistische partij zich vrijwel eensgezind achter hem zal scharen. President Eisenhower heeft gister avond in een verklaring gezegd, dat .met de tragische dood van president Magsayasav zowel het volk van de Phi lippijnen als de volkeren van de Ver enigde Staten en de gehele vrije wereld een moedig voorvechter voor de vrij heid hebben verloren."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1