In Engeland dreigt nu ook een staking bij de spoorwegen Cafébezoeker krijgt klap van kellner Britten wilden Russische raffinaderij te Bakoe bombarderen Vijf ernstig gewonden bij aanrijding Toelichting op het rapport over verband tussen het roken en de longkanker Slippende auto botst tegen een boom MAGSAYSAYEen paard en twee leeuwen R De „Achilles" machteloos in de branding Ernst van de toestand doet denken aan de situatie in 1926 Nixon in Vaticaan op audiëntie Betogende Arabier in GAZA door UNO-soldaat doodgeschoten Startverbod voor „Viscount-70r Brits-Frans plan voor vreedzame invasie in Noorwegen en Zweden NEDERLANDSE KUSTVAARDER IN AANVARING vast aan het laatste restje natuur „PUCK" kan doubleren Pater dr. Beaufort 40 jaar priester Succesvol strijder tegen de communistische Huks Hoe snel draait de aarde Regering durft niet meer toe te geven Toespraak van de Heilige Vader Slachtoffer gestorven; dader gearresteerd ^ationaal dierenpark v°or zwerfdieren TWEE WEKEN VOOR DUITSE AANVAL V oorzorgsmaatr egel van B.E.A.; Air France wacht af Opening met gesloten deuren Eén licht- en vier ernstig gewonden De massale vaccinatie tegen kinder verlamming Belastingambtenaren zeer ontevreden Prof. R. Roelofs MAANDAG 18 MAART 1957 PAGINA msÊÊÈÈm Ontloop die pijn van brandend maagznur. Neem Rennies! Benoeming bisdom Haarlem La§t van «enawen? O (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Alsof het nog niet genoeg was, dat de arbeiders in de scheepsbouwindustrie in staking zijn gegaan en dat de arbei ders in de metaalverwerkende industrie- en in een of andere vorm dit voorbeeld zullen volgen, staat nu ook het personeel fan de onzalige spoorwegen van Brit- tannië op het punt de kop in de nek te gooien. De Bond van Spoorwegarbei ders heeft eveneens loonsverhoging ge ëist. Deze eis is voorgelegd aan een hof van arbitrage, en debeslissing kan ieder ogenblik, misschien zelfs vandaag, komen. En indien deze beslissing neer komt op een verhoging welke percents gewijze niet meer zou betekenen dan een compensatie voor de prijsstijgingen van het afgelopen jaar, d.w.z. tussen 3 en 4 pet., bestaat er een grote kans, De Heilige Vader heeft gisteren de Amerikaanse vice-president Nixon en diens echtgenote, vergezeld van de ti tulaire bisschop O'Connor, rector van het pauselijk Amerikaans college in Rome, in particuliere audiëntie ontvan gen. De Paus heeft zich eerst in zijn Particuliere bibliotheek ruim 25 minu ten alleen met de vice-president onder houden. Gedurende dit gesprek heeft Nixon een persoonlijke boodschap van President Eisenhower aan de Paus overhandigd. Daarna stelde Nixon zijn echtgenote en de leden van zijn gevolg aan <le Heilige Vader voor. In een korte toespraak in het En gels verklaarde de Paus vervolgens: «Terwijl wij vurig hopen en bidden, dat dit delicate ogenblik het einde van een feeds te lang geduurd hebbende crisis tussen Oost en West moge betekenen, strekt het ons tot troost, het vertrou wen van uw hooggeachte president en Van uw edelmoedig volk te zien in de eenvoudige, gemeenschappelijke, op rechte uitdrukking van goede wil, als voornaamste middel om internationale geschillen op te lossen. Dit betekent "iet, vervolgde de H. Vader, dat men Seen rekening moet houden met de noodzakelijkheid en de functies van yerdragen en internationale overeen komsten. De mensenfamilie heeft meer dan ooit behoefte aan be- l lirigen en politieke verklaringen, met eel zorg en moeite samengesteld en apor plechtige sancties bekrachtigd. authentieke vrede is immers steeds een werk van rechtvaardigheid. Maar ver verheven boven een diplomatièke toenadering staat het kloppen van de menselijke harten in een broederlijke eenstemmigheid hetwelk aan de ver dragen een levendige en reddende kracht voor de vrede in de menselijke samen leving geven zal". (KNP) Het hoofdkwartier van de internatio nale politiemacht heeft medegedeeld, dat een soldaat van het in Gaza geleger de Deens-Noorse detachement zondag ®en Arabische betoger, Ismail Yakoub Bakka, heeft doodgeschoten. De soldaat, die order had slechts uit zelfverdediging yan zijn vuurwapen gebruik te maken, 's in hechtenis genomen. De Arabier Raakte deel uit van een groep betogers, die protesteerde tegen de aanwezigheid var de V N.-troepen in Gaza. Hij tracht te het hoofdkwartier van de Verenigde Naties binnen te dringen, waarop de soldaat eerst een waarschuwingsschot 'n de grond en later een in de lucht af vuurde. Generaal Burns, de opperbevelhebber dar V.N.-troepen, heeft de Egyptische Autoriteiten zijn leedwezen over het ge beurde betuigd. te Delft heeft een kellner Uit Delft gearresteerd, die er van ver- Macht wordt een man zodanig te heb- ben geslagen, dat deze aan de verwon dingen is overleden. Zaterdagavond 9 maart kwam een ?ezoeker in café „Astoria" aan de Oude JfAngedijk. Doordat de kellner weiger- hem een borrel te schenken, ontstond jjd woordenwisseling tussen beide ke]innen- Heze liep zo hoog op dat de jjdher de bezoeker een klap gaf. De gjdi ging daarop naar buiten en is eni- Vo-djeters verder in elkaar gezakt. ov°rbijgangers vonden hem. Hij werd efgebracht naar het gasthuis te Delft denls daar vri.idag jongstleden overle- dagmiddair°ïe belangstelling is zater- ,,De HazenhÏÏ? Prachtige landgoed tionaal dierenPLiP Amerong(e" een na" opend. De voorzhA001" kerfdieren ge- het nationaal dierltfr Xan de stlch/ing ren Dp p,,„ i.srenPark voor zwerfdie- mandPemt K--berS"- de heer M. Reek- dat het hp«p, deze gelegenheid mede, heeft in h (Ut van de stichting plannen ondernprripp gehele land een actie te van Ned^riP 2m ook in andere delen te doen opri<?hten°°rtgel"ke dierenasiels dat ook de spoorwegen het slachtoffer zullen worden van een staking. De regering zou de situatie tot op zeker hoogte kunnen redden door de politiek te volgen van de laatste jaren, en zoveel mogelijk toe te geven. Maar het begint er op te lijken, dat zij zo bang is voor nieuwe inflatie en voor de wankele positie van het pond sterling, dat zij niet langer be reid is op de loop te gaan voor de eisen van de arbeiders. In dit laatste geval zullen de maat schappelijke nijd en afgunst, welke een zo karakteristiek verschijnsel zijn in de Engelse samenleving, meer openlijk aan de dag treden dan zij gedurende lange tijd gedaan hebben en onvermijdelijk leiden tot een verdere verslechtering van de maatschappelijke verhoudingen. On dertussen doen de communisten hun uiterste best om olie op het vüur te werpen. Zij proberen hard ook de havenarbeiders in de stakingen te betrek ken. De beslissing omtrent de aard'"van de staking van de arbeiders in de me taalverwerkende industrieën wordt mor gen verwacht. Het is niet waarschijnlijk, dat de vakvereniging zal besluiten tot een algemene staking voor haar 2miljoen leden. Het is meer waarschijnlijk, dat zal worden besloten tot stakingen in de meer kwetsbare bedrijven. De toestand is ernstig, misschien ernstiger dan zij is geweest sinds de stakingen van 1926 en, zoals de News Chronicle zegt in een hoofdartikel van hedenochtend, „ieder verstandig mens moet walgen van deze domme strijd." 11 IHRM X X' De Hamburgse kustvaarder „Achilles", die op de zeedijk bij Westkapelle was gestrand, is vrijdag bij een poging om het schip vlot te krijgen gekapseisd. Een van de bergers heeft daarbij het leven verloren. Hier ziet men het scheepje mach teloos in de branding liggen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een boekwerk ge publiceerd dat documenten bevat over de betrekkingen, die de Verenigde Sta ten in 1939 met de Europese landen onderhielden, Rusland uitgezonderd. Voorts is in Engeland het tweede deel verschenen van het werk „Grand Strategy", van de Britse historicus prof. J. R. AI. Butler, dat gaat over de periode van september 1939, het uit breken van de oorlog, tot juni 1941, de Duitse inval in Rusland. Uit Butlers boek blijkt o.a. dat En geland, twee weken voor de Duitse aanval op de Sovjet-Unie, in juni 1941, heeft overwogen de Russische olieraf finaderijen te Bakoe (Azerbeidsjan) aan te vallen. De bedoeling was de raf- De Britse luchtvaartmaatschappij BEA heeft haar vliegtuigen van het type „Viscoiint-701", een toestel met turbine-propellermotoren, voorlopig uit de dienst genomen. De directie heeft het besluit hiertoe genomen omdat een dezer toestellen donderdag is veronge lukt, hetgeen de dood van alle inzitten den en van twee buitenstanders tot ge volg had. Het betreft hier een voorzorgsmaat regel. „Vickers Armstrong", de fabriek, die de ,,Viscount-701" vervaardigt, zai alle BEA-toestelien van dit type aan een grondig technisch onderzoek onder werpen. Men verwacht, dat de toestel len binnen enkele dagen weer in de lucht zuilen zijn. Vickers Armstrong heeft ook de an dere luchtvaartmaatschappijen die toe stellen van dit type in gebruik hebben, geadviseerd een startverbod af te kon digen. Een woordvoerder van de Fran se luchtvaartmaatschappij „Air Fran ce", die elf „Viscount-701 "-toestellen in gebruik heeft, verklaarde evenwel dat er geen onmiddellijke plannen bestaan om deze vliegtuigen „waarin wij volle dig vertrouwen hebben" ook uit de dienst te nemen. De „Viscount-701"- toestellen van „Air France" doen dienst op de Europese luchtlijnen. Ook de Canadese luchtvaartmaatschappij France-Canada Airlines heeft meege deeld niet van plan te zijn een start verbod voor de Viscount af te kondigen. Op het ogenblik zijn 189 vliegtuigen van het.„type Viscount-701" in verschil lende werelddelen in bedrijf. Ruim de helft daarvan is aan Canada en de Ver enigde Staten geleverd. (Rtr-P) Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn zaterdagavond op het kruispunt van de Aartshertogenlaan en de Orthense- weg te 's-Hertogenbosch een kleine autobus en een kleine personenauto met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan vijf personen ernstig werden gewond. De inzittenden van het busje waren de heer- en mevrouw Kloppen burg uit Eindhoven en de 77-jarige heer Kloppenburg uit Arnhem. Z;i werden naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. In de personenauto zaten de 56-jarige heer Houtschild en de 35-jarige heer Kuypers uit 's-Gravenhage. Zij zijn naar het Sint Carolus-ziekenhuis over gebracht. Het onderzoek naar de oor zaak van de aanrijding was onmogeliik, omdat de slachtoffers allen bewusteloos waren en niemand van de aanrijding getuige is geweest. Omstreeks negen uur zaterdagavond is de 499 brt metende Nederlandse kustvaarder „Zuiderzee", die onder weg was van Gent naar IJmuiden, in aanvaring gekomen met het Griekse ss „Elias G. Kulukundis". dat 5548 brt meet. Het gebeurde tien mijl ten wes ten van Hoek van Holland. Beide sche pen werden beschadigd, maar kwamen niet in gevaar te verkeren. De „Zui derzee" is zondagnacht om even over twaalf de Nieuwe Rotterdamse Water weg binnengelopen op weg naar Rot terdam. Daar zal het gerepareerd wor den. Minister Zijlstra deed zaterdag te Foxhol (Gr.) een schep zetmeel in een vicosimeter, een apparaat waar mee zetmeel beoordeeld wordt. Het gevolg van deze handeling van de bewindsman had moeten zijn dat de deuren van het nieuwe toepassings- en researchlaboratorium van de plaat selijke chemische fabriek automatisch open gingen. Maar helaas, door een kleine menselijke fout, moesten de minister, de autoriteiten en de andere genodigden dit vernuftig bedachte technische spelletje missen. Iemand had de deuren aan de binnenkant namelijk op slot gedaan. Nadat de fout met handkracht was hersteld bezichtigde minister Zijlstra, sans rancune, met grote belangstel ling het nieuwe laboratorium. Advertentie Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten. 't Kan niet missen, de brand: is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand! Honderden brieven heeft de directie van Van Gend en Loos ontvangen naar aanleiding van het bericht, dat de paardentractie door bestelauto's ver vangen zal worden. Dc storm is nu een beetje geluwd, maai helemaal rus tig is het nog niet; ook in de kran ten wordt er nog steeds over geschre ven. De meeste reacties hoewel er ook schrijvers zijn, die de redelijkheid van het besluit inzien komen op hetzelfde neer: zonde van die mooie paarden, onherstelbare schade aan het stadsbeeld, weer een stukje ro mantiek weg, het abattoir hebben zij niet verdiend. Ontroerend eigenlijk, dat in deze tijd van internationale spanningen en waterstofbommen zo veel mensen zich oprecht bezorgd to nen voor een stel paarden. „Laat die arme beesten niet afslachten, maar geef hun als pensioen een heerlijk weit je", schreef een oude dame. Er wa ren zelfs kinderen, die schreven aan de directie: „Geef óns dan maar een paard". Wij zouden het gezicht van hun moeder wel eens willen zien, wan neer een koetsier aanbelde met de boodschap: „Complimenten van de di rectie en hier is het paard voor de kinderen". De directie is echter ver standiger geweest en heeft de kinde ren een foto gestuurd. Van de paar den, natuurlijk. Opmerkelijk is ook, dat de reacties voornamelijk uit de steden kwamen. De stadsmens trekt blijkbaar sterker naar het dier naarmate hij er verder van verwijderd is. Di! .betekent niet, dat er op het platteland minder die renliefde zou heersen. De buitenmens is echter hoelang nog in ons urbani serende land? minder gevoelig voor deze vorm van romantiek. Voor hem is het dier op de eerste plaats een uti liteitsbegrip. Wanneer de bedrijfsvoe ring eist, dat het paard door een auto of tractor vervangen wordt, zal de boer niet in sentimenteel afscheidsge- huil uitbarsten. Naarmate de mens echter meer van de natuur verwijderd wordt, zal hij zich heviger vastklam pen aan wat hem nog gelaten wordt. Zal de beste bloemenkweker van Aals meer zoveel tedere zorg kunnen op brengen voor één bloem als een juf frouw in de Utrechtse Dorstige Hart- steeg voor haar armtierige geranium achter het zonloze achterraam? Onbe wust misschien leeft bij de stadsmens het bange voorgevoel, dat hij door as falt en beton wordt overwoekerd. Hij klampt zich vast, in dit geval aan de laatste paarden, die voor hem de na tuur en de uitstervende romantiek van het stadsleven vertegenwoordigen. Daarom is het begrijpelijk, dat er in Amsterdam een initiatiefcomité tot be houd van de paarden van Van Gend en Loos werd opgericht, evenals in Groningen, waar de burgemeester zich zelfs aan het hoofd stelde. Een be zoek aan de directie te Utrecht werd aangekondigd, maar is nog niet afge legd. Dat dergelijke comité's veel zul len bereiken, menen wij overigens te moeten betwijfelen. De economi sche motieven, waarop de directie be sloot tot omschakeling op bestelauot's, zijn dermate overtuigend, dat geen verandering van standpunt verwacht kan worden. Het is overigens met waar, wat ve len menen, dat de bijna 400 overge bleven paarden even naar het abat toir gebracht worden om en masse de slagerijen te vullen. Alleen de oud gedienden gaan, zoals steeds, naar de slager. Wanneer in een stad de paar dentractie wordt opgeheven, gaan de slechtste paarden naar het abattoir en de beste naar andere plaatsen. De tussensoort wordt verkocht aan ver trouwde boeren, die de paarden nog enige jaren rustiger arbeid op het land verschaffen. Het medelijden met de ze dieren is dus misplaatst. Blijft nog de treurnis om het verdwijnen van een stukje romantiek. Men kan er heel fraai over schrijven, en dat is dan ook wel gedaan, maar de ontwikkeling van een nieuwe tijd, die zich van andere middelen dan paarden bedient en die ook romantiek kent, zij het in een an dere en voor velen minder aanspreken de vorm, kan niet worden tegenge houden. Zelfs niet door paarden. Zij hebben reeds jaren geleden de strijd verloren, toen het gemotoriseerde ver keer zich aandiende en met bruut ge weld de heerschappij over de straat op eiste. Het staat vast, dat de paarden tegenwoordig eerder ongeschikt voor de dienst worden dan vroeger, omdat hun zenuwgestel te lijden heeft van het donderende en ronkende verkeer. Het besluit van de directie is daarom tevens een daad van dierenliefde. De romantici mogen dit bedenken wan neer zij pogingen willen aanwenden om het Amsterdam van Breitner voor 1957 te behouden. (Van onze correspondent) Een volkswagen, bestuurd door de 22-jarige H. S. uit Hattum, passeerde zondagavond omstreeks half zeven op de Schoenkuipenbrug te Zwolle met een snelheid van naar schatting 60 km per uur een andere personenauto. De bestuurder bemerkte intussen een te genligger te laat. Hjj remde krachtig, waardoor zijn auto begon te slippen, en tegen een oude eik aan het Groot We zenland botste. Bij de botsing knapte de boom, die volkomen vermolmd bleek, als een lucifershoutje af en kwam op de wagen terecht. Enkele kinderen die achter de bomenrij lie pen konden nog bijtijds het vallend ge vaarte ontwijken. Van de vijf inzitten den van de gehuurde wagen werden er vier vrij ernstig gewond en naar de Zwolse ziekenhuizen overgebracht. Het zijn de bestuurder, de 22-jarige J. V., de 20-jarige W. V. uit Zwollerkerspel en de 18-jarige C. W. uit Wijhe. De vijf de inzittende, de 18-jarige mej. H. V. uit Tiel, werd licht gewond. De toneelgroep „Puck" heeft zo deelde zij mede de toneelcoördinatie doen weten, dat de reactie van jonge regisseurs, acteurs en actrices van dien aard is, dat ze zich in staat ziet tot de gevraagde uitbreiding over te gaan en dus een z.g. doublerend gezelschap te worden. Zodra de toneelcoördinatie toestem ming daartoe verleent, zullen de leiding en het tableau de la troupe worden be kend gemaakt. Z. H. Exc. d9 bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van de nieuw opgerichte parochie van de H. Johan nes Bosco te Alkmaar (Overdie) de zeereerwaarde heer J. H. v. d. Vliet, die reeds bouwpastoor was aldaar. De voorzitter van de gezondheids raad, dr. J. Wester, heeft zaterdag middag in een radiotoespraak een toelichting gegeven op het rapport over het verband tussen roken en longkanker. Nadat hy de conclusies van het rapport in herinnering had ge bracht gaf dr. Wester de al eerder gepubliceerde cijfers over de long kanker. Over de absolute toeneming is geen twijfel, zo zei hij. In 1955 was de sterfte aan longkanker per miljoen mannen 7 maal zo groot als in 1930. Bij mannen is de sterfte aan long kanker in alle leeftijdsklassen boven 45 jaar sterk gestegen. In 1955 was in Nederland bij 1 op elke 24 sterfge vallen bij mannen, zuigelingen inbe grepen, longkanker de oorzaak van de dood. Dat een deel van de toeneming van de geregistreerde longkankersterfte be rust op verbeterde diagnostiek is wel ze ker. Eveneens is zeker dat er een zeker verband bestaat tussen het voorkomen van longkanker en roken. De vraag Advertentie Mij aQ*r<ir*> ^cQuwuulettei helpen U ci overheen. Pater dr. L. C. M. Beaufort O.F.M., lid van de Eerste Kamer voor de KVP en buitengewoon hoogleraar in het vol kenrecht aan de r.-k. Universiteit te Nij megen, viert vandaag zijn veertigjarig priesterjubileum. De jubilaris werd in 1890 te Haar lem geboren. In 1910 trad hij toe tot de orde der minderbroeders en in 1917 werd hij tot priester gewijd, daarna ging hij rechten studeren aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam, waar hij in 1920 de meestertitel behaalde. In 1933 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen. Zijn entree in het politiek sociale leven maakte pater Beaufort in 1930 toen hij directeur werd van de ontwik kelingscentrale van het r.-k. werklie denverbond. In 1937 werd hij lid van de Tweede Kamer, in 1948 van de Eerste Kamer, Pater Beaufort is ook opgetreden als plaatsvervangend lid van de Neder landse delegatie naar de Verenigde Na ties geweest. Op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt thans nage gaan of er mogelijkheden aanwezig zijn om in het najaar van 1957 een begin te maken met de massale vaccinatie tegen kinderverlamming. Minister Suurhoff heeft dit medegedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De minister kan echter ter zake nog geen definitieve mededelingen doen. amon Magsaysay verwierf als boe renzoon een bijna legendarische faam door zijn ondergrondse acti viteit tegen de Japanse bezetters ge durende de tweede wereldoorlog. Hü be gon zijn snelle carrière toen lijj op be vel van de Amerikaanse generaal Dou glas MacArthur in 1945 benoemd werd tot militair gouverneur van zijn provin cie. Hij werd in het parlement geko zen en kort daarna benoemd tot voor zitter van de commissie van defensie in het Huis van Afgevaardigden. In -950 werd Magsaysay, wiens naam „een paard en twee leeuwen" betekent, benoemd tot minister van defensie. Als zodanig organiseerde hij de strijd tegen de stam der Hukbalahaps, die kort na het einde van de oorlog tegen de re gering in opstand was gekomen. Mag- sayasay ontsloeg drie generaals, reorga niseerde het leger en brak spoedig het verzet van de Huks, die onder commu nistische leiding stonden. Vervolgens bond hij de strijd aan tegen de corrup tie en de economische moeilijkheden. Tijdens de campagne voor de presi dentsverkiezingen in november 1953 verklaarde Magsaysay o.a., dat hij „el ke officier, die schuldig zou worden be vonden aan machtsmisbruik, de nek zou breken". Op grond van zijn program, dat o.a. het verschaffen van grond aan de bevolking, de bouw van scholen en bescherming tegen onrecht inhield, werd hij met grote meerderheid tot president gekozen. Als staatshoofd stond hij een politiek voor van „vrijheid en vriendschap in Azië", met recht op zelfbeschikking en onafhankelijkheid voor alle Aziatische landen. Op de conferentie van Afri kaans-Aziatische landen te Bandung in 1955 deed hij een scherpe aanval op het internationale communisme, dat hij een bedreiging voor Azië noemde. De nieuwe president van de Philippjj- nen, de 61-jarige Carlos P. Garcia, is in de tweede wereldoorlog ook een lei der geweest in de guerrilla tegen Ja pan. Hij is negen jaar lang gouverneur geweest van het district Bohol. Ruim drie jaar geleden werd hij vice-presi dent. Hij is ook minister van buiten landse zaken. moet gesteld worden in hoeverre dit een direct oorzakelijk velband is en of er geen andere mogelijke oorzaken zijn aan te wijzen, waardoor de duidelijke toename van de longkanker mede zou zijn te verklaren, aldus dr. Wester, die vervolgens verklaarde dat de duidelijke en steeds toenemende sterfte aan long kanker in verband met roken niet wordt gecompenseerd door een daling van de frequentie van kanker van andere or ganen. Ook als men nooit gerookt heeft, be staat toch de mogelijkheid longkanker te krijgen. Op 1357 gevallen van over ledenen aan longkanker had 0.5 procent niet gerookt. Er is een evenredigheid tussen de totaal gerookte hoeveelheid tabak en de kans om longkanker te krij gen. Er is echter geen drempelwaarde, dus geen grens aan te geven. Dit is ook de reden waarom het zin heeft om het roken te staken. Ook de manier van roken is daarom tevens van belang. Het gaat om de chronische prikkel gedu rende een reeks van jaren, 20 en mo gelijk meer jaren. Dit moet ook de ver klaring zijn voor het feit dat de vrou wen niet zoveel longkanker hebben. Zij zijn veel later en niet in zo'n groten getale en niet op zo'n intensieve wijze met sigaretten roken begonnen. In het algemeen kan men zeggen, dat sigaret ten roken het meest schadelijke is, daar na sigaren roken het minst bezwaarlijk pijp roken. Dr. Wester gaf de volgende schat ting: vóór hun 80ste jaar zullen van elke duizend 40-jarige mannen, die niet roken, er zes aan Tongkanker sterven, van de minder dan 10 sigaretten per dag rokenden 25 en van de meer dan 25 sigaretten per dag rokenden 80. Het aantal sterfgevallen aan longkan ker dat vóór het 60ste levensjaar zal voorkomen in deze drie groepen, is res pectievelijk 2, 6 en 23. Een waarschuwing tegen het ro ken heeft, pyschologisch gezien, zeker haar bezwaren t.o.v. de grote groep van mensen, die een deel van hun leven zwaar gerookt hebben. Dit bezwaar moet afgewogen worden tegen de ver antwoording, die men op zich neemt t.a. v. de jongeren, als men zwijgt. Einaderijen te laten bombarderen door toestellen, die hun basis te Mosoel, in Irak, hadden. De Britten wilden de Rus sen er op deze wijze van weerhouden concessies aan Duitsland te doen. Het plan ging niet door. omdat de Duitsers in juni 1941 de aanval op Rusland be gonnen. Prof. Butler beschrijft voorts Brits- Franse plannen voor een „semi- vreedzame" 'nvasie van Noord-Noor- wegen en Zweden in maart 1940. De plannen werden op 12 maart door de Britse regering goedgekeurd. Het doel van de invasie was hulpverle ning aan Finland tegen de Sovjet-Unie en tegelijkertijd bescherming van het ertsgebied in Noord-Zweden tegen een Duitse of een Russische aanval. De plannen gingen niet door, omdat de Finnen de Russische vredesvoorwaar den aanvaardden en het voorwendsel voor de aanval, steun aan Finland, dus verviel. In de Amerikaanse documenten komt ook Nederland ter sprake. Op 25 april 1939 stelde Cordell Huil de Nederland se regering voor dat een grote hoeveel heid Amerikaans koren en katoen zou worden uitgewisseld voor voorraden en tin, welke door de Verenigde Staten als strategische reserve zouden worden bewaard. Het oogmerk van dit aanbod was waarschijnlijk deze strategisch be langrijke goederen aan de mogelijkheid van een Duitse in bezit name te ont trekken. De Nederlandse regering sloeg dit aanbod echter af, op grond van het argument dat Nederland een voorraad graan van een jaar had en voor katoen geen ruilovereenkomsten behoefde aan te gaan. Tevens was de Nederlandse regering bevreesd voor Duitse bezwa ren tegen een dergelijke ruilovereen komst, daar de regering enige Duitse voorstellen in dezelfde trant had afge wezen. (A.F.P.-Rtr.-U.P.) (Van onze correspondent) De belastingambtenaren zijn zeer on tevreden. Dat bleek zaterdag op een bijeenkomst van de sub-groep belastin- tingen van de A.R.K.A. uit Brabant en Zeeland in Breda gehouden. Ruim vierhonderd belastingambtena ren waren bijeengekomen. De groep Eindhoven had het initiatief tot deze bijeenkomst genomen. Men was over het beleid van het hoofdbestuur, dat met de Kamerleden H. v.d. Zanden en dr. M. van Heivoort naar de klachten was komen luisteren, helemaal niet te spreken. Maar naarmate er meer kri tiek los kwam bleek, dat het meren deel van de grieven op de regerings tafel thuishoorde. De slechte gang van zaken bij het georganiseerd overleg, lage salariëring en vooral het ontbre ken van bevorderingsmogelijkheden zijn de kernpunten waar alles om draait. Vooral het ontbreken van „door stromingsmogelijkheden" in de perso- neelssector heeft kwalijke gevolgen. Er werd een voorstel gedaan tot het hou den van een protestmeeting in Den Haag in samenwerking met de andere organisaties. Het A.R.K.A.-bestuur deelde mede, dat al het mogelijke is gedaan en dat er thans nieuwe voorstellen bij de regering liggen. Het kon echter weinig hoop geven. Men werd het eens over het volgende voorstel: De afdeling Eind hoven zal concrete wensen formuleren, die dan op de. over twee maanden te houden, algemene vergadering van de sub-groep belastingen aan de orde ko- Om de omwentelingssnelheid van de aarde nauwkeurig te on derzoeken, vertrekt maandag een Nederlandse expeditie naar Curasao Haar werkzaamheden maken deel uit van de grootse internationale wetenschappelij ke onderneming, die als „het geofysisch jaar" wordt aange duid. Dat jaar begint officieel op 1 juli a.s. De Nederlandse expeditie betrekt vroegtijdig haar post, omdat nog een uitge breid instrumentarium moet worden opgebouwd, alvorens zij met de waarnemingen kan beginnen. Leider van de expeditie is prof. R. Roelofs, hoogleraar m de landbouwmeetkunde, de fo- togrammetrie en de geodesie aan de Technische Hogeschool in Delft. Het is, zegt hij, een bijzonder eervolle opdracht, hem verstrekt door de Nederlandse organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek, die de onderneming, met medewerking van particuliere zijde, ook fi nancieel mogelijk maakt. Prof. Roelofs is, en zijn vak maakt dat wel begrijpelijk, geen kamergeleerde, maar een man van de wetenschappelijke prak tijk, vitaal, levendig, ondernemend, met reeds opdrachten in alle wereld delen achter de rug;, een scherp en snel denker ook. die zijn gedachten gemakkelijk helder formuleert. Zijn wetenschappelijke reizen hebben hem o.m. in 1947 in opdracht van de K. L. M. naar Kenya in Oost-Afrika gevoerd ter bestudering van de toepassing van radioplaatsbepaling in de fotogrammetrie en in 1953 op uitnodiging van de Ohio State University naar Amerika, waar hij gedurende vijf maanden wetenschappelijk werk verricht heeft aan de universiteit te Columbus. De waarnemingen, welke over de gehele wereld gedurende het geo fysisch jaar door honderden stations zullen worden gedaan, kunnen be schouwd worden als de grootste wetenschappelijke onderneming in de geschiedenis der mensheid, zegt prof. Roelofs. Nederland is daarin een eervolle taak toebedeeld. Het leeuwenaandeel van de praktische werk zaamheden zal intussen neerkomen op de beide assistenten, ir. J. Rolff en ir. A. C. Scheepmaker, over wie prof. Roelofs vol lof spreekt. Hij zelf zal pas in juni naar Curasao gaan. Hij heeft te veel en te drukke bezigheden om anderhalf jaar gemist te kunnen worden. Naast zijn zuiver weten schappelijke functies heeft hij er nog vele andere, zoals die van voor zitter van de Rijkscommissie voor Geodesie, voorzitter van de Neder landse Landrneetk. Federatie, president van de Groupe Internationale d'Etudes Géodésiques-Astronomiques, president van de Association Inter nationale de Géodésie, president van de Fédération Internationale des Géomètres, redacteur van het internationale tijdschrift Photo-grammetria, algemeen rapporteur van de Section Géodésique-Astronomique en nog diverse andere functies. Men kan zich als leek maar vaag voorstellen, wat dat, naast het vele wetenschappelijke werk, nog meebrengt aan confe renties, publikaties en voordrachten. Toch heeft prof. Roelofs ook nog een bijzondere voorliefde voor kleurenfotografie, die overigens niets te maken heeft met het onderwerp van zijn inaugurale rede „Van foto tot kaart". Het maken van kleurendia's is puur liefhebberij, om voor zichzelf en zijn vrouw, die hem op al zijn reizen vergezelt, de mooiste -eisindrukken vast te houden. Ook als uitvinder heeft prof. Roelofs van zich doen spreken door het ontwerpen van een zeer speciaal zonneprisma en een radicaaltrangulator. Verder heeft hij niet slechts vele publikaties in binnen- en buitenlandse tijdschriften op zijn naam staan, maar ook een leerboek over Astronomy applied to Land Surveying". Over de resultaten, die zijn expeditie denkt te bereiken, kan hij nog niets met zekerheid voorspellen, maar zijn verwachtingen zijn hoog gespannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5