Tweehonderdduizend man in staking op de Britse werven Onrust in de aanverwante bedrijven neemt met de dag toe Hondentrouw Politie-agent schiet man in buik Afg evaardigde van Hongarije in V.N. vraagt asyl Volgens berichten uit Cairo V.N.-politieleger trekt weg uit de strook van Gaza Bewaking van grens tussen Israël en Egypte de enige taak Cy Drs. A. B. SPEEKENBRINK gouverneur Ned. Antillen Moet Israël weer toegeven? ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN IN ENGELAND a liet weer Suwirjo staat voor mislukking Benoeming geschied in rijkskabinet "Mém De Waterman in Rotterdam Öeè MORRIS^'j/oufw/! Enige regen Zacht iveer met kans op regen Acties in België Denemarken en Frankrijk Jonge vrouw dood op straat gevonden Islamitische partijen trekken één lijn Eerste tomaten aan gevoerd -J} y Faroeks beschuldiging tegengesproken DINSDAG 19 MAART 1957 80sfe JAARGANG No. 26859 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De staking in de Britse scheepsbouwindustrie bleek gisteren volledig te zijn. De meer dan tweehonderdduizend man personeel van de werven bleken gisteren zonder uitzondering bet stakings bevel van bun vakverenigingen te hebben opgevolgd. En er heerst onrust in de industrieën aan de periferie van de scheepsbouwindus- trie, en ook daar dreigen nu stakingen. O.m. overwogen gisteren vakverenigingsvertegenwoordigers of bet havenpersoneel, dat belast is met bet meren van schepen in de Britse havens, in staking diende te gaan. En in Southampton heeft reeds een deel van het kadeperso- neel de arbeid neergelegd. Ook in de scheepsmachinebedrijven in sommige delen van het land wordt gepraat over sympathiestakingen. In het belangrijke scheepsbouwdistrict van de Clyde zijn 7 000 man personeel in de scheepsmachine-industrie zaterdag reeds in staking gegaan. Vandaag zal de minister van arbeid, Macleod, opnieuw een poging doen om de dreigende staking in de metaalverwerkende industrieën te voorkomen. Ook in de metaal industrie gisting Suèdine Damesjasjes f 45.- Slachtoffer dreigde met mes EGYPTE ÏSRAE'L ,L' '!w -> Onderhoud met Hammarskjöld BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïïimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Hij zal achtereenvolgens de vertegen woordigers van de betrokken vakver enigingen en de vertegenwoordigers van de werkgevers ontvangen om te pogen hen over te halen toe te stem men in arbitrage. Vandaag wordt eveneens verwacht, dat de leiders van deze vakverenigin gen, die reeds in principe besloten heb ben tot een staking in de metaalver- Werkende industrieën, welke zaterdag a.s. zal ingaan, zullen beslissen welke vorm de staking zal aannemen: een algemene staking voor de 2i/7 miljoen man, werkzaam in deze industrieën, dan wel selectieve stakingen op de meest kwetsbare punten, zoals b.v. de gasfabrieken en de elektrische centra les. Er is zeer weinig hoop op een ver gelijk. Het begint er steeds meer op te lijken dat het hier gaat om een nationa le krachtmeting tussen werkgevers en arbeiders in de Britse industrieën, en er is een sterk politiek element in de arbeidsonlusten, zoals blijkt uit het feit dat de grote staking in de scheepsbouw- industrie onmiddellijk geleid heeft tot allerlei kleine stakingen in de andere Industrieën. Een onvermijdelijk gevolg van de ze stakingsactie in een economisch kwetsbaar land was, dat aanstonds de koers van het pond sterling begon te dalen op de valutamarkt. Overal op het vasteland en elders in het bui tenland begon men zich te ontdoen van sterlings, met het gevolg dat de koers van het pond daalde tot het laagste niveau sedert december van het vorig jaar, namelijk even bene den 2,79 dollar. Slechts het ingrijpen van het valuta-egalisatiefonds belette een verdere daling van het pond. Het kabinet kwam gisteren bijeen en hield een bespreking van bijna drie uur over de stakingstoestand. Later op de dag hield premier Macmillan een rede in Leicester waarin hij aandrong op betere arbeidsverhoudingen in Brit- tannië en op vrede in de industrie. 8ARTEL10RISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind. Weinig veranderine in tem peratuur. Zon: 6.46-18.55 Maan: 8.41 Zuidwestelijke winden hebben in de hacht van maandag op dinsdag de zachte en zeer vochtige oceaanlucht °ver ons land teruggebracht. Dit was jjbgelijk, doordat ten westen van de onaSe eilanden de luchtdruk daalde pr 1 invloed van een naderende rie- lanSsie' Uic, uit Amerika afkomstig, het8S de zuidpunt van Groenland naar getrnLl13'6^ ten zuiden van IJsland is me lu v?n- De begrenzing van de war- over tv lieP vanmorgen van de Alpen en vanri erland naar midden-Engeland Azorpn ?r naar de omgeving van ie bet frrïn* cn dit laatste gedeelte van rinp 1 ril ^vindt zich een kleine sto- troki n ln noordoostelijke richting 1' riZu zal woensdag het weer in bpf.ri. f beïnvloeden. Het zachte weel -oudt daardoor aan, terwijl de regen- Kansen groot blijven. I llll llllllllll llllllllllllllllllllllllllllll Mil Mill llllll II lil lllll Ifllf De Belgische metaalbewerkersbond heeft zijn leden in Antwerpen opgedra gen geen werk te verrichten aan even tuele schepen, die wegens de staking in de Britse scheepsbouw naar België worden gebracht. De Deense metaalbe werkers hebben een soortgelijk besluit fenomen en ook het algemeen vakver- ond (C.G.T.) in Frankrijk heeft er bij zijn leden op aangedrongen scheeps- bouwwerk uit Engeland te weigeren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilll In de Kleine Ussensestraat te Oss is het stoffelijk overschot gevonden van een vrouw die maandag tegen de mid dag geïdentificeerd is als de 27-jarige E. R. uit Vinkei gemeente Nuland. De vrouw was per fiets op weg naar ken nissen in Oss en moet onderweg plot seling onwel zijn geworden. De politie acht het uitgesloten dat haar dood aan misdrijf moet worden toegeschreven. De pogingen van formateur Suwirjo om te komen tot de vorming van een Indonesisch kabinet mét de nationalis ten en de Nahdatul Ulama, maar zon der de communisten en de Masjumi, zijn vandaag op een dood punt geko men. De Nahdatul Ulama verlangde de opneming van de Masjumi in het nieu we kabinet, omdat deze partij in de op standige gebieden een massale aanhang heeft. Suwirjo kon echter dit verzoek niet inwilligen. Gisteravond meldde radio Moskou, dat president Soekarno aan een delega tie van de communistische partij de verzekering zou hebben gegeven, dat als de communisten niet in het kabinet zouden komen, ook de Masjumi er bui ten zou worden gehouden. Dit bericht verscheen vanmorgen in de socialis tische „Pedoman." Formateur Suwirjo bracht vanmorgen een bezoek aan president Soekarno, doch over het resultaat van dit onder houd werd niets bekend gemaakt. Daar na voerde Suwirjo besprekingen met vertegenwoordigers van de kleinere par- lementspartijen, waaronder de Katho lieke partij, de Islamitische ,,Perti" en de eveneens Islamitische P.S.I.I., die alle de plannen van Soekarno „tot red ding van het land" hadden afgewezen. Naar werd gemeld, zet Suwirjo zjjn pogingen om een kabinet te formeren, nog steeds voort, doch zijn kansen van slagen worden door politieke kringen gering geacht, nu de Islamitische par tijen zich schijnen te hebben verenigd. (A.N.P.) Bij de Loosduinse groentenveiling wer den maandag de eerste tomaten aange voerd door tuinder D. Franken uit Loos duinen. Ze brachten 30 cent per stuk op. In Engeland zijn grote stakingen uit gebroken. Ov de foto een groepje ar beiders in Glasgow, die zo juist het werk hebben neergelegd. Eerst thans is bekend 'geworden, dat in Alblasserdam zondagavond een 21- jarige jongeman door een politieagent in de buik is geschoten. Omstreeks ze ven uur die avond kwam de bewuste jongeman dronken bij zijn ouders thuis. Er ontstond een woordenwisseling en daarbij bedreigde de zoon zijn ouders met een mes. Dezen vroegen assisten tie van de rijkspolitie. Twee politieman nen trachtten de zoon tot rede te bren gen en sommeerden hem het mes, waar mee hij zijn ouders bedreigde, neer te leggen. In plaats van dit te doen kwam de man met het mes op de politie mannen af en riep hen te zullen neer steken. De''politiemannen kenden de zoon zeer goed en achtten hem inder daad in staat zijn bedreigingen waar te maken. Daarom trok een hunner zijn pistool en vuurde. De jongeman werd in de buik getroffen en zwaar gewond. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht, waar de kogel operatief werd verwijderd. Zijn toestand is op het ogenblik redelijk wel. Istvan Nador, die ongeveer tien da gen geleden in Zwitserland aankwam als lid van de permanente Hongaarse delegatie naar de Verenigde Naties in Genève, heeft aan de Zwitserse re gering politiek asyl gevraagd. Nador bekleedt de rang van eerste secretaris in de Hongaarse diplomatie ke dienst. Hij heeft vroeger op het secretariaat van het Hongaarse kabi net gewerkt. De Egyptische regering geeft zich alle moeite om het burgerlijk gezag over de kuststrook van Gaza zo spoedig moge lijk geheel in handen te krijgen. Radio- Caïro deelde gisteravond laat mee, dat het politieleger van de V.N. binnen 48 uur alie steden in de strook zou verla ten. De Egyptische gouverneur van Ga za, generaal-majoor Hassen Abdel Latif, zou volgens het radiostation hebben ver klaard, dat over deze ontruiming over eenstemming was bereikt met functio narissen van de V.N. Het politieleger van de V.N. zou zich volgens Latif uit sluitend gaan bezighouden met de be waking van de Israëlisch-Egyptische grens. Een woordvoerder van de V.N., die overigens de juistheid van Latifs verklaringen niet bestreed, deelde van morgen mee, dat het politieleger nog niet overal het burgerlijk gezag aan de Egyptenaren heeft overgedragen. Ook houden de V.N.-troepen het gebouw van het hoofdkwartier in de stad Gaza nog bezet en behalve langs de Israëlisch- Egyptische grens patrouilleren de V.N.- troepen ook langs de grens tussen de strook van Gaza en de woestijn van Sinaï. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, TEL fl-' V I JORD- - j jeriuuTm 8CCRSHC6A tt- ARISM ISRAEL EGYPTE\ 54. Xfaluoa Y/LD MOROEKHAl MIDDELLANDSE HAE.RU hamolet •bccri EL ARISM WRIM BEERSHEêA GRENS j 9Klrm WEGEN j Bij K. B. is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaardt be noemd tot gouverneur van de Neder landse Antillen drs. A. B. Speeken brink, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, hoofd van de eco nomische afdeling bij de Nederlandse ambassade te Washington. De heer Speekenbrink is katholiek. „Heeft u soms een hondje voor mij, dat niet hoger is dan dertig centime ter?" Dit telefonisch verzoek ontving de heer De Groot, beheerder van het nationaal dierenpark voor zwerfdie ren op de Hazenberg te Amerongen, maandagmiddag, juist toen hij ons aan het vertellen was over de grote be langstelling voor dit zaterdagmiddag officieel geopende tehuis voor dakloze dieren. Dergelijke verzoeken ontvangt het echtpaar De Groot dagelijks uit alle delen van het land. Gelukkig maar, want anders zou de beschikbare ruimte spoedig te klein zijn voor de regelmatige aanvoer van zwerfdieren - voornamelijk honden - die door hun vinders naar de Hazenberg worden gebracht. Er zijn in Nederland hon derden loslopende honden en katten, die geen tehuis hebben en zwervend aan hun kostje komen. Dieren, die van huis zijn weggelopen of door hun eigenaars in de steek gelaten werden. De heer De Groot kan afschuwelijke verhalen vertellen van mensen, die hun hond kwijt wilden en het dier daarom in de auto meenamen naar een andere provincie, waar het ergens op een stille plek aan de weg werd ach tergelaten. Maandagmorgen kwam er nog een hondje binnen, dat juist door zijn eigenaar zou worden afgemaakt, toen een vertegenwoordiger binnen stapte en zei: Hou maar op, ik zal hem wel even naar Amerongen bren gen. Deze dierenlievende vertegenwoor. diger kende dus de stichting, die twee jaar geleden werd opgericht onder voorzitterschap van onze Elsevier- collega JM. Reckman. Aanvankelijk moest de stichting zich in een tijdelij ke behuizing behelpen, totdat in de cember j.l. het nieuwe gebouw gereed kwam. Mevr. E. von Illsemann Gravin van Aldenburg-Bentinck gaf meer dan een hectare grond in erfpacht, waarop een keurig dierenverblijf-met-woning verrees. In de loods zijn ruime en hy giënische hokken gebouwd, die alle een uitloop naar buiten hebben. Bo vendien is e*- een grote wei, waarop de dieren enige uren per dag naar hartelust kunnen ravotten, zodat zij zich niet als gevangenen voelen. Aan de stichting is een dierenarts verbon den, die zich met de medische verzor. ging belast, wanneer de heer De Groot In Amerongen is zaterdag het nationale dierenpark „De Hazenberg", dat speciaal ingericht is voor het opnemen van zwerfdieren, geopend. er tenminste zelf geen raad op weet; jarenlang heeft hij gewerkt op de af deling kleine huisdieren van de vete rinaire faculteit te Utrecht. Hij en zijn vrouw zijn reeds zo gewend aan het voortdurend geblaf - hoorbaar on danks de dubbele tussendeur - dat hun rust in het idylische huisje, eenzaam op de berg, er niet door gestoord wordt. p* Met uitzondering van de logé's - def tige honden van deftige eigenaars, die op vakantie gaan - vindt men op de Hazenberg geen kynologische verras singen, d.w.z. geen kostbare rashon den. Maar wel specimen van merk waardige kruisingen, die in het dage lijks taalgebruik met „asbakkenras" worden aangeduid. Gelukkig is de meestal vage afstamming, zonder as bak-papieren, geen belemmering voor de ware dierenvriend. Bijna dagelijks komen er bezoekers om een hond uit te zoeken en een goed kosthuis te ver schaffen. Het laatste is belangrijk, want het gaat er de stichting niet om, zoveel mogelijk honden en katten te plaatsen, maar om de zwervers een tehuis te bieden. Daarom is er een speciale nazorgdienst die van tijd tot tijd komt kijken of er in het nieuwe kosthuis wel goed gezorgd wordt voor de afgestane pupil. Zo niet, dan gaat het dier weer terug naar Amerongen. Soms belast mevr. Von Illsemann zich zelf met het transport; in de bagage ruimte van haar auto heeft zij hier voor een speciale kooi laten maken. Dat de dieren het op de Hazenberg naar hun zin hebben, heeft een klein hondje demonstratief bewezen door tel kens van zijn nieuwe baas weg te lopen, terug naar Amerongen. Toen men het in Rhenen eens aan een zwa re stoel had. vastgebonden, liep het dier met stoel en al de deur uit en kwam tenslotte uitgeput, met de res ten van het meubelstuk nog aan zijn ketting, op de Hazenberg aan. Voor zoveel hondentrouw is de beheerder toen bezweken. En genietend van een tijdeloze lijfrente, dartelt het hondje tot het einde van zijn levensdagen op de speelweide van dit merkwaardige en over de hele wereld unieke dieren park. Hij is niet aangesloten bij enige po litieke partij. Hij is in 1905 in Breda geboren, volgde de HBS te Bandoeng en werd daarna opgeleid te Dordrecht en Den Helder voor zee-officier. Daarna ging hij in Rotterdam aan de economische hoge school studeren, was van 1927-1931 ver bonden aan de Bataafse Petroleum Mij. en deed zijn doctoraal examen in de economie in 1933. Het jaar daarna kwam hij als ambtenaar aan economische za ken. Hij heeft het daar gebracht tot directeur-generaal van de BEB (Bui tenlandse Economische Betrekkingen). Ook onder de oorlog heeft hij aan dit ministerie in Londen gewerkt. Hij is waarnemend secretaris-generaal geweest van de ministeries van scheepvaart en visserij en van handel en nijverheid. Hij werkte onder Hirschfeld in Indo nesië en was voorzitter van de NIVAS (Nederlands-Indische Vereniging voor de Afzet van Suiker). Op 1 januari 1950 volgde zijn benoeming tot finan- cieel-economisch adviseur van het Ne derlandse hoge commissariaat in Ne- donesië, met de rang en titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Onlangs was er sprake van dat men op de Nederlandse Antillen in bepaalde kringen liever geen katholiek meer als gouverneur zou willen zien. De acti viteit die in die richting werd ontwik keld, plantte zich voort onder de Ne derlandse socialisten, die in de Tweede Kamer daaraan uiting hebben gegeven. Niettemin heeft het kabinet besloten, wederom een katholieke gouverneur van de Nederlandse Antillen te benoe men. De heer Speekenbrink volgt de huidige minister van binnenlandse za ken, tevens vice-minister-president, mr, A A. Struycken, op als gouverneur. Nadat mr. Struycken vorig jaar lid was geworden van het kabinet heeft mr. v.d. Valk het gouverneurschap waargenomen. De nieuwe gouverneur is gehuwd en vader van vier kinderen. De benoeming van de heer Speeken brink geschiedde maandag in het rijks kabinet. Volgens het statuut is de be noeming van een gouverneur zeer dui delijk een zaak die de beide landsde len raakt. De gevolmachtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, en de plaatsvervanger van de gevolmachtig de minister van de Ned. Antillen, mr. N. Debrot, waren mede aanwezig. Prof. Salah Yoessof Kameln, cultureel attaché van de Egyptische ambassade te Rome, heeft de beschuldiging van ex- koning Faroek, dat de Egyptische rege ring van plan is enige der kostbaarste archeologische schatten van het land te verkopen, tegengesproken. (Rtr.) 1573141V PELT heeft gisteravond in Washington be sprekingen gevoerd met haar Ameri kaanse ambtgenoot, Foster Dulles, en vervolgens in New York een ontmoe ting gehad met de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, die zijn vertrek naar Cairo opnieuw een dag heeft uitgesteld. Na de besprekingen tussen mevrouw Meir en John Foster Dulles, die twee uur hebben geduurd en gevolgd werden door beraadslagingen van anderhalf uur tussen een Israëlische delegatie en hoge Amerikaanse ambtenaren, is een gemeenschappelijk communiqué uit gegeven. Hierin wordt verklaard, dat mevrouw Meir uiting heeft gegeven aan de grote bezorgdheid van Israël over de terug keer der Egyptenaren naar Gaza, „wel ke geheel in strijd is met de veronder stellingen en verwachtingen waaraan ik en andere Israëlische vertegenwoordi gers in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties uiting hebben gege ven". Foster Dulles verklaart in de bekend making, dat de Verenigde Staten zich voortdurend bezig houden met de hui dige ontwikkelingen in het Midden-Oos ten en dat zij in nauwe verbinding staan met de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Hammarskjöld, en andere vertegenwoordigers der internationale organisatie. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken verklaarde ook dat de Ver enigde Staten „krachtig vasthouden aan de hoop en verwachtingen, waaraan zij uiting hebben gegeven m.b.t. de toe stand. die in Gaza behoort te heersen, het uitoefenen van de verantwoordelijk heid der Verenigde Naties in dit gebied, de vrije vaart van de schepen van alle landen door het Suezkanaai en de Golf van Akaba, zulks in overeenstemming met het internationale recht, en het tref fen van een regeling voor het geschil om het Suezkanaai op basis van de zes beginselen, welke dooj de Veiligheids raad zijn goedgekeurd en door Egypte aanvaard". Na afloop van haar gesprek met mi nister Dulles te Washington heeft me vrouw Meir te New York nog eens twee uur lang geconfereerd met de secretaris-generaal van de Verenigde De Waterman is vannacht aangekomen in de haven van Rotterdam. Omstreeks kwart over vijf meerde de beschadigde reus af aan een der kaden van de Rotterdamse Droogdok Mij., waar het emigrantenschip zal worden gerepareerd. Het gat aan de achtersteven gaapte donker in de lichtende scheepshuid. Vermoedelijk over een week zal de averij hersteld zijn, waarna de Water man naar Australië vertrekt met de emigranten die aanvankelijk met de Zuiderkruis zouden reizen. Een der eersten die vannacht aan boord ging nadat de gangway met veel moeite was uitgelegd, was mevrouw Flach, de kapi teinsvrouw, die haar echtgenoot bijna twee weken eerder terugzag dan zij verwachtte. Naties, Dag Hammarskjöld. Mevrouw Meir verklaarde na afloop van dit on derhoud, dat zij Hammarskjöld heeft meegedeeld, dat Israël er met mee kan instemmen, dat een oorlogszuchtig Egypte naar Gaza terugkeert. Aange nomen wordt, dat Hammarskjöld van daag zal vertrekken voor zijn reeds enkele malen uitgesteld bezoek aan Caïro en Gaza. Toen de Israëli zich op 1 maart bereid verklaarden hun troepen terug te trekken uit de Gaze- strook en uit het gebied van Sjarm el Sjeikh deden zij dit op basis van zekere veronderstellingen. Deze veronderstellingen hielden in, dat de V. N. het burgerlijk bestuur zouden uit oefenen in het gebied van Gaza, en dat de Israëlische schepen voortaan vrije toegang zouden hebben tot de Golf van Akaba. Zowel de Amerikaan se gedelegeerde bij de V. N., Cabot Lodge, als president Eisenhower heb ben Jeruzalem indertijd te verstaan ge geven dat dit „redelijke veronderstel lingen" waren. Ook had Eisenhower zijn vertrouwen uitgesproken in de be ëindiging door Egypte van de discrimi natie ten aanzien van Israël met be trekking tot het Suezkanaai. Op 20 fe bruari had de president letterlijk ver klaard: „We moeten niet aannemen dat als Israël zich terugtrekt Egypte Israë lische schepen zal verhinderen gebruik te maken van het Suezkanaai of de Golf van Akaba." Maar Israël dreigt bedrogen uit te komen, en het vertrouwen van de Ame rikaanse president in Egypte blijkt ver metel geweest te zijn. Aanvankelijk had Israël van de V. N. garanties willen hebben alvorens toe te geven aan de eis tot volledige terugtrekking uit het vorig jaar november op Egyp te veroverde gebied. Onder druk van de V. N. en de V. S. heeft Israël moeten zwichten, zonder de verlangde garan ties te krijgen. Inplaats van met ga ranties moest het zich met veronder stellingen tevreden stellen. Maar wat komt er nu zelfs van die veronderstel lingen terecht? In het gebied van Gaza, dat door VN-troepen is bezet is vorige week een Egyptische gouverneur aange steld, die door Nasser belast is met de uitoefening van het burgerlijk bestuur over het gebied. Noch de V. N. noch de V. S. hebben hiertegen geprotesteerd. Amerika heeft alleen aan Nasser ge vraagd in Gaza een „gematigde hou ding" aan te nemen. Verder durfden de Amerikanen tegenover de Egyptische heerser niet te gaan. In Gaza gebeurt nu het tegenover gestelde van wat Israël aanvankelijk gewild had, maar wat de V.N. toen niet wensten te accepteren. Israël eis te aanvankelijk zelf het recht op om het burgerlijk bestuur over Gaza uit te oefenen. Toen dit niet bleek te kunnen, meende Israël te mogen aan nemen dat het gebied dan althans door de V.N. zou worden bestuurd, maar nu laat de V.N. eenvoudig een Egyptisch bestuur toe. Vervolgens zijn er de kwesties van de vrije vaart door de Golf van Akaba en het Suezkanaai. Een officiële Egyptische woordvoerder heeft dezer dagen aan de correspondent van de New York Times te Caïro uitgelegd waarom Nasser de Israëlische schepen de toegang tot beide waterwegen zal ontzeggen. Nasser stelt zich namelijk op het standpunt dat Israël vorig jaar agressie heeft gepleegd tegen Egypte, en dat Israël geen enkel „voordeel" zou mogen trekken uit die agressie. Sinds de wapenstilstand van 1949 heb ben Israëlische schepen het Suezkanaai en de Golf van Akaba niet kunnen bevaren en Nasser wil die toestand handhaven. Zeer merkwaardig is in dit verband ook dat juist Saoedi-Arabië dezer dagen heeft verklaard dat de Golf van Akaba „Arabisch gebied" is, en dat ge..i vaartuigen van Israël er zuller. worden toegelaten. Koning Saoed zet dus, na zijn gesprek met Eisenho wer, rustig zijn vijandige politiek ten aanzien van Israël voort. Israël heeft tot 1 maart maandenlang onder druk. gestaan van de V.S., dat een volledige terugtrekking van de Israëlische troepen eiste. Maar nu wordt er al weer door Amerika pressie uitgeoefend op Israël. Ditmaal wordt van Israël geëist V.N.-troepen toe te laten aan de Israëlische zijde van de Gaza-demarcatielijn. Het is steeds Israël dat concessies moet doen, terwijl Egypte ontzien wordt Maar Is raël is ook maar een klein landje dat in het Midden-Oosten alleen staat, ter wijl de V.N. en de V.S. met Nasser zo lang mogelijk conflicten willen ver mijden, om niet de hele Arabische we reld en het hele Afrikaans-Aziatische „anti-kolonialistische" blok tegen zich te krijgen. Intussen voelen de Israëli zich echter verraden, en spelen zij door de wanhoop gedreven opnieuw met de gedachte de V.N. en de V.S. te trotseren en met de wapens een op lossing te forceren. Nassers arrogantie is voor Ben Goe- rion vooral zo irriterend, omdat Is raël tenslotte militair veel sterker is dan Egypte. Maar Egypte durft; nu he*, zich kan verschuilen achter de bre de rug van Uncle Sam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1