Verdergaande controle op uitgaven voor onze defensie wenselijk en mogelijk? De vier Engelse divisies blijven voorlopig in Duitsland ÈTT Adenauer krijgt weer een brief van Boelganin Uit het „kookboek" der liefde De toneelgroep „Theater" gaat driemaal speciaal voor T.V. spelen Verstekeling springt over boord Kind door wolf verslonden Naam Klooster voor minder valide^znsters Hulde voor de Nat. Reserve Vriendelijke brief van Eisenhower voor dr. Drees Op politie-agent ingereden m kwfmcl Zeeft op! z Smirnoff acht West-Duits leger van 100.000 man voldoende Tussen neus en lippen Boffen Flessentrekkerij op grote schaal? Zesjarig meisje verdronken Experiment in volgend seizoen Bromfietser door autobus gegrepen en gedood Begroting Oorlog en Marine in Eerste Kamer Noodwet kinderbijslag verlengd Endocil Hetzelfde lied Verzegelde lippen Amandel-lik Theateragent aan gehouden De schorsing van de investeringsaftrek Anty Westerling ook bij N.T.S. IMPORT VAN DUITSE RADIO'S H-511 IliP-1 |f| TT" DONDERDAG 21 MAART 1957 PAGINA 3 De NATO-strijdmacht Luchtvaart onderhandelingen Een jaar gevangenisstraf '4< Anderhalf jaar celstraf De toneelgroep „Theater" zal het volgend seizoen bij het toneel moet men nu eenmaal ver vooruit plannen maken driemaal speciaal voor de televisie optreden, dat wil zeggen; telkens drie weken repetitie uittrekken om een T.V.-spel in te studeren en voor de camera te spe len. In het gewone repertoire van het gezelschap wordt dat spel niet opgenomen. Als het er is zal een speciaal voor de T.V. geschreven spel gekozen worden, kiest men een gewoon toneelstuk voor uitzending, dan zal het toch speciaal op de ca mera's geënsceneerd en geregisseerd worden. De keuze wordt door de di rectie van Theater en de leiding van de N.T.S. gedaan, maar de T.V.-re- gisseur heeft de laatste stem in het kapittel: hij kent het medium het best. De eerste uitzending is 9 ok tober a.s. onder regie van Willy van Hemert; de volgende op 22 januari en 26 maart 1958. Proces voor het Hof immm (Van onze parlementaire redactie) Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid en mogelijkheid van een verdergaande parlementaire controle op de defensieuitgaven. Het was als gevolg van de aandrang van de heer Sassen (K.V.P.), dat gisteren tijdens de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer dit besluit werd genomen. Het onder zoek zal worden ingesteld door de De fensiecommissie, een hij K.B. ingestelde staatscommissie, waarin een aantal Tweede Kamerleden zitting hebben. De heer Sassen had reeds in eerste termijn de wens tot een uitbreiding van de par lementaire controle tot uiting gebracht. Minister Staf wees daarom in zijn ant woord op de controlemogelijkheden door de defensiecommissie zelf, terwijl z.i. een meer algemene controlemogelijkheid op de overheidsuitgaven beter met de minister van financiën zou kunnen wor den besproken. Met dat antwoord was de heer Sassen echter niet tevreden. De defensiecom missie is immers een staatscommissie en men mag daarom controle door dit or gaan, ook al hebben parlementariërs er zitting in, niet gelijk stellen met parle mentaire controle. De katholieke woord voerder zag hierin aanleiding om een ernstige waarschuwing tot de minister te richten. „Het gaat om miljoenen gul dens belastinggeld, waaraan zweet kleeft, en soms ook tranen." De heer Sassen kreeg tenslotte tijdens een in tern beraad de steun van zeer vele leden, zodat hij een motie niet nood zakelijk achtte. Minister Staf eindigde het debat met de toezegging, dat de Kamer op zijn volledige medewerking kan rekenen. Tevoren had de bewindsman zich reeds gezet aan de beantwoording van de vele vragen, die de Senaat hem had gesteld. Hij deelde daarbij mede, dat de vier Engelse divisies, die in Duitsland gestationeerd zijn, daar voorlopig zullen blijven. De troepen, die worden teruggetrokken, behoren vrijwel uitsluitend tot de verzorgings eenheden; met nog een aantal een heden van de luchtdoelartillerie. De Engelse regering is daarmee in belangrijke mate tegemoetgekomen aan de wensen van de bondgenoten, die zich verzetten tegen iedere verzwakking van het parate afweerscherm op het conti nent. Bovendien heeft zij zich verplicht verdere plannen in de West-Europese Unie in discussie te brengen. De bewindsman moest erkennen, dat het door generaal Norstad noodzakelijk geachte aantal van 30 divisies niet be schikbaar zal zijn, zolang de Duitse een heden nog niet zijn ingeschakeld. Het belang van de burgerlijke verde diging, waarover de Kamer uitgebreid had gediscussieerd, werd door de mi nister volledig ingezien. In NATO-ver- band wordt hieraan gewerkt. Maar als minister van oorlog en marine voelde ir. Staf zich niet de meest aangewezen persoon om over deze kwestie te spre ken. Een uitgebreid parlementair debat over deze kwestie, met alle ministers, Volgens betrouwbare kringen in Washington heeft president Eisenhower op vriendelijke wijze gereageerd op de brief van dr. Drees waarin deze de Amerikaanse president verzocht zijn persoonlijke attentie te geven aan de luchtvaartonderhandelingen welke op dit moment in Washington aan de gang zijn. Noch de inhoud van de brief van dr. Drees noch die van de president zijn officieel bekendgemaakt, maar men vindt het in Washington veelbetekenend dat Eisenhower zich de moeite heeft gegeven dr. Drees te beantwoorden voor hij" naar Bermuda vertrok. De brief zal, naar deze betrouwbare krin gen verwachten, bijdragen tot een snel lere oplossing en een succesvol einde van de onderhandelingen. Intussen meent men dat het niet waarschijnlijk Eisenhower over de luchtvaart onderhandelingen in details is getre- cen.. Evenmin verwacht men, dat de president bepaalde toezeggingen heeft gedaan. Voor bedreiging met zware mishan deling had een classificeerder uit Dor drecht in eerste instantie een jaar ge vangenisstraf gekregen fnet aftrek. Het Haagse Gerechtshof heeft nu dit von nis, overeenkomstig de eis van de procu reur-generaal, bevestigd. Op de Brede Hilledijk te Rotterdam was verdachte op een agent ingereden, die hem een stop teken gaf. De agent kon zich redden door een zijsprong. (Van onze Haagse redactie) De werkingsduur van de noodwet kin- flerbijslag kleine zelfstandigen wordt verlengd tot 1 januari 1959. In de toe lichting op het wetsontwerp, dat bij de tweede Kamer is ingediend zegt de re gering, dat het in de bedoeling ligt, op korte termijn te komen met een ont werp algemene kinderbijslagwet. Het moet echter niet waarschijnlijk worden geacht, dat deze voor 1959 in werking zsl kunnen treden. die daarbij betrokken zijn zoals door de heer Sassen werd gevraagd kon hij dan ook niet toezeggen. De bewindsman verzette zich krachtig tegen de gedachte, dat de „Karei Door man" niet ais Nederlandse bijdrage door de NATO was gevraagd. Op uitdrukke lijk verzoek hebben juist alle landen „alles bij elkaar geschraapt, wat zij kon den vinden". Met dit vliegkampschip hebben wij een voor de beschikbare gelden zo effectief mogelijke bijdrage geleverd. Of Nederland te zijner tijd in staat zal zijn de vlooteenheden volledig te vervangen kon hij, evenmin als h.v. voor de luchtmacht, niet zeggen. Dat hangt af van de dan beschikbare mid delen. Mocht een volledige vervanging niet mogelijk zijn, dan zal de NATO financieel moeten bijspringen. Het door de heer Sassen genoemde aantal van 25.000 ambtenaren bij het ministerie van oorlog, wordt volgens de minister volledig verklaarbaar, wanneer men bedenkt, dat hiervan slechts 2200 man op het departement zitten, terwijl de rest grotendeels bestaat uit werk lieden en monteurs, die dringend nood zakelijk zijn voor het onderhoud van de kostbare apparatuur. Met grote waardering sprak ir. Staf tenslotte over de wijze waarop de vrij willigers van de Nationale Reserve hun belangrijke taak hebben vervuld. Hoe belangrijk die taak was demonstreerde hij met te herinneren aan 1948, toen er in eigen land vrijwel geen normale troepen aanwezig waren. Thans kan de taak echter beter worden vervuld door de jonge dienstplichtigen, die geen mo bilisatiebestemming hebben. Zodra deze in voldoende mate ter beschikking ko men, kunnen de vrijwilligers een andere taak krijgen, b.v. bij de Reserve Politie of bij het Korps Luchtwachtdienst. Advertentie Endocil HORMOONcrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil pok als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen De Russische ambassadeur in de Bondsrepubliek, Smirnoff, heeft gister avond aan dr. Adenauer het antwoord overhandigd van de Russische premier, maarschalk Boelganin, op het schrijven van 22 februari j.l. van de bondskanse lier. Boelganin stelt in zijn nieuwe brief voor de betrekkingen tussen West-Duits- Iand en de Sovjet-Unie te verbeteren door vergroting van de handel tussen beide landen. Gistermiddag was de Rus sische ambassadeur de gast op een lunch van de buitenlandse persvereni ging in Bonn, doch hij ontweek alle po gingen der buitenlandse journalisten om hem details over dit antwoord te ont futselen. De enige concessie die de am bassadeur deed was dat hij de journa listen over de tafel heen de tekst liet zien van een speech, die hij bij de over handiging van het antwoordschrqven tot dr. Adenauer zou richten. Ook voor de rest was er weinig uit de ambassadeur te krijgen. Hij ontken de niet, dat de mogelijkheid bestaat dat de waarnemende premier der Sovjet- Unie, Anistasia Mikojan, een bezoek aan West-Duitsland zou brengen, doch zeide dat deze daartoe eerst zou moeten worden uitgenodigd. Een eventueel WestduitsRussisch handelsverkeer naar uitbreiding waarvan de ambassa deur streeft door het sluiten van een handelsakkoord, waaromtrent sug gesties voorkomen in het antwoord van Boelganin aan dr. Adenauer zou zes miljard Mark kunnen bedragen. Rus land is daarbij vooral geïnteresseerd in de aankoop van complete kleine bedrij ven. De ambassadeur zeide geen voorkeur te hebben voor enigerlei Westduitse re gering, of die nu wordt geleid door de Het „kookboek" van de liefde is met een nieuw recept verrijkt. Het is een nogal poëtisch recept en het heet afkomstig te zijn van een Engelse geestelijke. Het luidt al dus; Men neme liefde, een goed uiter lijk en een verdraagzaam karakter, menge dit met een net uitziend huis (makkelijk praten, red.) en kloppe de slagroom van de jeugd tot crè me. Daar voege men dan een snuif je zelfverloochening aan toe, mitsga- der een tikkeltje humor en een vleug je neiging tot tegenspraak. Roer al les goed door elkaar met een vrien delijk lachje, doe er een garnering van „common sense" op en bak dan dit alles tot in eeuwigheid. De Russen zjjn minder poëtisch. Zij spreken hun eigen taal, al tijd dezelfde. De „Pravda", het communistische partijorgaan van de Sovjet-Unie heeft nu zijn bekende vocabularium weer eens gespuid op de Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Koca Popovic. Die is intussen ook niet op zijn mondje gevallen. Het stalinisme aldus de heer Popovic heeft de zaak van het communisme meer kwaad gedaan dan alle imperialistische sa menzweringen bij elkaar. Dat was te veel voor de Pravda, die deze ver klaring van Koca „monsterachti ge en vlegelachtige en beledigende blasphemie" noemt en een „onwaar dige en onbeschaamde en ellendige poging om de (en dan krijgen we het dus weer:) subversieve activiteit der imperialisten goed te praten. Ja, ja, de heren hebben het tegen woordig niet zo best meer op elkaar begrepen. In Oostenrijk is verleden maand een prachtige club opgericht. De „Club der Verzegelde Lippen," die zich ten doel stelt het roddelen tegen te gaan. Merkwaardig mag daarbij heten, dat de meeste leden er zijn er al meer dan een mil joen, afkomstig uit verscheidene Europese landen vrouwen zijn. Sommigen van haar zo deelde de voorzitter van de Club onlangs aan persvertegenwoordigers mede hebben er wel moeite mee, omdat het binnen de club wel eens ver leidelijk is, gezellig te roddelen over al diegenen, die niet en al die ande ren, die wel roddelen Een man, die onlangs in Derby in Engeland postzegels van een halve penny uit een automaat haalde, had een buitenkansje. Ver scheidene postzegels waren niet ge tand. Hij heeft ze van de hand ge daan voor meer dan duizend gulden en intussen al geboekt voor een reis je naar de Italiaanse rivièra. Vanzelfsprekend is het een Ame rikaanse firma, die kortgeleden op de markt gekomen is met enveloppen met een smaakje. Men kan naar keuze een „lik" sinaas appel, amandel, vanille of peper munt krijgen. Tot dusver gaat de meeste belangstelling uit naar de pepermuntsmaak. Al eerder wer den in Amerika postzegels met een smaakje uitgegeven. christen-democraten dan wel door de sociaal-democraten. „Wij hebben geen voorkeur voor Adenauer of Ollenhauer. Wij zijn bereid samen te werken met elke Westduitse regering, die door het volk is gekozen". De terugtrekking van dertien en een half duizend man Britse troepen uit de Bondsrepubliek noemde ambassadeur Smirnoff „een begin". Persoonlijk vond hij een nieuwe Westduitse weermacht van honderdduizend man (zoals die in 1919 al eenmaal in het Verdrag van Versailles is vastgelegd) voldoende. Hij was niet bereid om te zeggen, of dit cijfer ook voor geheel Duitsland (na een eventuele hereniging) zou moeten gel den. De Rotterdamse politie heeft een 25- jarige theateragent aangehouden en voo. de officier van justitie geleid, om dat hij in de loop van 1956 en 1957 door flessentrekkerij en oplichting vele leveranciers uit Rotterdam en elders voor duizenden guldens zou hebben benadeeld. Verdachte die de vereiste vakbe kwaamheid als theateragent zou mis sen, heeft verschillende voorstellingen georganiseerd, maar deze leverden hem altjjd een nadelig saldo op. Het resul taat was, dat hij zijn toevlucht nam tot bovengenoemde praktijken. Er zijn op het ogenblik artisten, die nog op hun gage wachten, en tal van onbetaalde ad- vertentiekosten en taxiritten. Door een ongedekte cheque af te geven kwam hij in het bezit van een bromfiets. Hij be zat plakboeken met namen van gerenom meerde artisten en door hiermee te schermen wist hij tal van winkeliers te intimideren en allerlei artikelen zonder betaling in handen te krijgen. Het is een keer voorgekomen, dat 34 leve ranciers voor zijn deur op betaling ston den te wachten. Werden goederen we gens wanbetaling bij hem weggehaald, dan „kocht" hij prompt nieuwe. Tenslot te staken de leveranciers de koppen bij elkaar en gingen naar de recher che, die de man in Dordrecht in de kraag greep. Omstreeks half tien is gistermorgen uit de Maas bij Maastricht beneden de stuw van Borgharen het lijkje opge haald van het zes-jarige meisje Marie José Brouns uit de Rechtstraat te Wijk- Maastricht. Het meisje was op 28 fe bruari bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het lijkje is overge bracht naar de rouwkapel van het zie kenhuis St. Annadal. Het Haagse Gerechtshof heeft een arbeider uit Lekkerkerk, die bij een ruzie zijn patroon met een zware bql had bedreigd, veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank had hem twee jaar en zes maanden met aftrek opgelegd. Op dit plan, opgezet en uitgewerkt door de toneelgroep Theater, van wie het initiatief is uitgegaan, in het bij zonder van haar administrateur, Ma- rius Kip, is van beide zijden uitvoerig commentaar gegeven. Dat geschiedde door Rob de Vries, directeur van Thea ter, en de heer J. W. Rengelink, pro gramma-commissaris van de Neder landse Televisie-Stichting. Er zijn verschillende motieven, die tot dit experiment hebben doen be sluiten. Zoals men zal weten beschikt de Televisie-stichting over een vaste kern van spelers. Met de Toneelcoör dinatie is overeengekomen, dat die kern uit niet meer dan twintig leden zal bestaan. Iedere week voert men één groot stuk op; dat zijn er zo een vijftig in een jaar. Zou men dat met eigen toneelspelers moeten doen, doen dan had men een kern van zeker zes tig spelers nodig. Zulk een aderlating kan de Nederlandse toneelwereld niet verdragen. Er moet dus zeer veelvuldig een be roep worden gedaan op spelers, die bij de gewone gezelschappen hun ver bintenissen hebben, waar zij niet al leen veelvuldig moeten optreden, maar ook repeteren. Voor de televisie moet ook gerepeteerd worden, meer dan voor de radio. De moeilijkheden, die daar gelden onze medewerker voor radio en T.V. heeft die in een artikel in ons blad van 27 februari j.l. samengevat gelden in nog sterkere mate bij de televisie, waar men zichtbaar acteert en dus de rol uit het hoofd moet ken nen. De moeilijkheden, die men telkens weer moet overwinnen, zijn legio. Zes tig telefoongesprekken alleen maar om een bezetting van vijftien man bij el kaar te krijgen komen wellicht niet iedere week voor, maar zijn toch ook geen al te grote uitzondering. Herhaaldelijk moet men zich daar door, zowel in de bezetting van een stuk, als in de tijd, die men aan de voorbereiding daarvan besteedt, tevre den stellen met compromissen, die tel kens weer de prestaties beneden het gewenste niveau houden. Toch is het uitermate belangrijk, dat men een behoorlijk peil bereikt. In januari waren er in Nederland 100.000 geregistreerde kijkers; op het ogenblik zijn het er 130.000, waaruit blijkt, dat hun aantal snel groeit: 10.000 per maand thans. Maar 130.000 toestellen, dat betekent, mag men wel aannemen, zo een half miljoen toeschouwers: voor de toneelspeler ge lijk met een jaar lang avond aan avond optreden in een grote schouw- Schamel gekleed is woensdagmiddag Orlando M. Barcells, een verstekeling afkomstig uit Rio de Janeiro, in volle zee van het Liberiaanse vrachtschip Al- meria gesprongen. Het gebeurde ter hoogte van de Zeeuwse eilanden. Zijn sprong in het koude water bleef niet onopgemerkt. De Duitse kustvaar der Olbers wist de man aan boord te nemen. Voor de haven van IJmuiden heeft de Olbers de man overgezet op de loods boot. Verkleumd, met een jas, die hij van de stuurman had gekregen, is hij tegen de avond met de loodsafhaler Geep aan land gebracht. Hij is overge geven aan de marechaussee. Als zijn ge zondheidstoestand het toelaat, zal hij waarschijnlijk met hetzelfde schip ons land moeten verlaten. (Van onze Haagse redactie) De schorsing van de investeringsaf trek, reeds aangekondigd in de beste dingsnota, is thans door de regering neergelegd in een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Minister Hofstra verklaart in zijn toelichting uit drukkelijk, dat de schorsing slechts tij delijk zal zijn. De termijn die daarvoor is vastgesteld loopt van 6 november 1956 tot 1 januari 1958. Advertentie Gedurende de sledetocht, welke de be kende circusartist Olschanski maakte door Rusland, sloeg de slede om op de ongelijke bodem, waarbij zijn dochtertje in het nachtelijk duister verdween in de metershoge sneeuw en niet meer terug te vinden was. Het was een hachelijke situatie, want men hoorde wolven in de buurt. En ter wijl men nog koortsachtig zocht, kwam de eerste wolf reeds aangelopen. Met het pistool in de hand hield het echtpaar zich tot afweer gereed, maar men zag hoe het dier op een bepaalde plaats begon te snuiven en te krabben. Daar moest haar kind zich bevinden, be greep onmiddellijk demoeder.... Zo begint één van de tientallen ver halen, welke u kunt lezen in het nieuwe roomboteralbum: „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiende en afwisse lende geschiedenis, met talloze penteke ningen, vele prachtige kleurplaten en plaatjes. Een boek dat een bezit is voor het leven; geschreven door de bekende auteurs en circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk krijgen bij uw roomboter- leverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter album", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toe gezonden onder rembours. Vermeld wel duidelijk uw naam en adres. De bijbehorende plaatjes krijgt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor de zondag 1 burg. Dat hetgeen zij op het beeld scherm te zien krijgen invloed heeft op hun smaak zal men niet kunnen betwijfelen. Ook voor de toneelspeler is het op treden voor de televisie aantrekkelijk en nuttig, niet slechts om de finan ciële consequenties, maar ook om vak technische en artistieke redenen. Het T.V.-spel heeft, zoals de film, zoals het luisterspel, bepaalde dingen gemeen met het toneel, maar in wezen ver schilt het er van. Wat het met het toneel gemeen heeft is, dat de toneel speler herhaaldelijk- ook T.V.-speler zal wezen; het verschil o.a. dat hij het voor de camera's anders moet doen dan op de planken. Men kan verwach ten, dat de speelstijl, die zich voor de camera's zal ontwikkelen, ook in vloed zal hebben op de speelstijl op de planken. Er zijn derhalve verschillende rede nen, waarom „het toneel" zich voor de televisie interesseert. Het kan zich trouwens, al zou het alleen maar we zen omdat het steeds toneelspelers zijn, die in het T.V.-spel optreden, verant woordelijk voelen voor het artistieke niveau ervan. Op al deze gronden berust het plan, dat men nu gaat beproeven, om te zien, welke nieuwe moeilijkheden het misschien nog aan de bestaande zal toevoegen, maar toch ook in de stelli ge hoop, dat het voldoende mogelijk heden zal opleveren om het contact tot nog andere gezelschappen uit te breiden. Aanvankelijk lijkt het een ex tra last op de schouders van de be trokken spelers, maar op de duur zou het veel moeilijkheden kunnen weg nemen en een chaos voorkomen, als de vraag bij de T.V. nog toeneemt. Want beide, toneel en T.V., putten uit hetzelfde reservoir, dat toch al, zo als elk jaar weer blijkt, te weinig spe lers bevat. Nauwere en beter georga niseerde samenwerking dan tot dusver bestond is dus noodzakelijk, Meer to neelspelers natuurlijk ook, maar die kweekt men niet van vandaag op morgen. De samenwerking tussen Theater en N.T.S., zoals die hiernaast omschre ven wordt, zal nog persoonlijker wor den: zoals wij reeds hebben bericht zal Carel Rijken per 1 augustus a.s. zijn functie van leider van de televisie- speelkern neerleggen, het artistieke deel van zijn taak wordt overgenomen door mevrouw Anty Westerling, die te vens dramaturge van „Theater" blijft. Haar grote kwaliteiten kan men af lezen uit de uitstekende samenstelling van het repertoire, dat deze toneel groep in de drie jaar van haar bestaan heeft gespeeld. Wat is er in een voor naam? Dat vroeg Shake speare nu eens niet. maar dat vraag ik. En ik geef meteen ook zelf het ant woord. Dit is: alles. Een mens gaat naar zijn voor naam staan; zijn voornaam naar hem trouwens ook. Sterker: een mens wórdt zijn voornaam. Stel u heet Piet. Kijk nu eens in de spiegel en zeg tegen uzelf: „Dag Max". Heus, u zult lachen. Dat zult u zelfs al doen als u gewoon zegt: „Dag Piet". Maar dat is weer wat anders. Willem Drees, dat kan; dat moet zelfs. Carl Drees kan niet. Evenmin als Willem Romme. Nicolaas Kroess is helemaal Nicolaas; en zelfs een tik keltje Kroese. En zo gaat u maar door Een mens zijn wezen schuilt in zijn voornaam. Nee, ik zal u niet verklappen welke mijn voornaam is. Ik zou haast zeg gen: komt u maar eens kijken, dan kunt u het zó zien. De 45-jarige stukadoor G. van de Broek uit Soestdijk is, toen hij dinsdag middag met zijn bromfiets op de Am sterdamsestraatweg te Baarn reed, door een autobus gegrepen en gedood. De man werd 30 meter meegesleurd. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Woensdag zijn voor het gerechtshof te Amsterdam de pleidooien gehouden in een tweede proces over radiotoestel len van de Duitse firma Grundig, die samen met haar Nederlandse impor teur opnieuw een Amsterdamse radio handelaar in kort geding had laten dag vaarden. Destijds wees de president van de rechtbank in dit kort geding de vordering van Grundig toe: de Amster dammer moest zich onthouden van de verdere handel in deze toestellen, om dat hij ze beneden e officiële prijs had verkocht. Van dit vonnis ging de handelaar bij het Hof in appèl, dat naar de pleidooien heeft geluisterd. In het eerste proces over de Grundig- toestellen trok de Duitse firma aanvan kelijk aan het langste eind, totdat ech ter de Hoge Raad tenslotte de Amster damse handelaar in het gelijk stelde. Tevoren was Grundig echter al met het tweede proces begonnen. Grundig en de importeur voeren aan, dat de Neder landse radiohandelaar buiten de impor teur om zelf in Duitsland bij Duitse ra diofirma's de toestellen koopt, die in Nederland importeert en ze dan bene den de officiële prijs op de markt brengt. Volgens Grundig plegen de Duit se radiohandelaren daarmede contract breuk en maakt de Amsterdamse radio handelaar daarvan misbruik. In dit tweede proces zal het Hof op 3 mei a.s. uitspraak doen. V. V ,*wT* Nu het ook officieel lente gaat worden, gaan de Haarlemse bloemenmeisjes weer bloemen uitreiken. Het water halen zij uit een oud-Hollandse pomp. Een mens met een zwak lichaam kan soms ontzaggelijk veel. Dat be wijst de Frans-Poolse vrouw, die haar meisjesnaam Suzan Wrotnovska ze venentwintig jaar geleden ruilde voor Mère Marie des Douleurs. Zij werd niet aangenomen in het Benedictines- senklooster, waar ze oorspronkelijk wilde intreden, omdat ze geen goede gezondheid had. Maar met of be ter ondanks de handicap daarvan stichtte ze even buiten Parijs een con gregatie voor andere meisjes zoals zij, die ziek, zwak of invalide toch een kloosterlijk leven wilden leiden. De congregatie, op Benedictijnse grond slag, is zeer snel uitgegroeid, hoe on geloofwaardig dat ook klinkt, omdat er immers nauwelijks een zuster is die haar volledige werkkracht tot haar beschikking heeft. Thans zijn er een honderdvijftig zus ters, die drie kloosters hebben in Frankrijk, waar de congregatie alle denkbare nationaliteiten verenigt. Twee jaar geleden vestigden zij zich in Amerika, met een klooster in Duitsland is men bezig en in sep tember van dit jaar hopen de tien Nederlandse zusters, die in Frankrijk zijn ingetreden, hier een eigen Ne derlandse communiteit te vestigen. Dat zou zijn in Hooidonk in Brabant ten noordoosten van Eind hoven. In de middeleeuwen heeft daar een stift gestaan van reguliere kanunnikessen van St. Augustinus. Door toedoen van pastoor F. Woesten- burg van Nederwetten, de parochie waar het gehucht Hooidonk onder res sorteert, zal op die plek, vooruitlo pend op een omvangrijker bouwwerk, begonnen worden met het neerzetten van een hospitium. Het zal grenzen aan het terrein van een boerderij met een in bedrijf zijnde kippenfokkerij. Mogelijk zouden de zusters zich daar verdienstelijk kunnen maken, want elk klooster van deze op de realiteit afgestemde congregatie, waarvan de leden van aanpak weten, voorziet door werk in de eigen behoeften. Er moet echter van buiten af geld komen voor de bouw om een allereerste beschei den begin te maken. En waér pleegt dergelijk geld anders vandaan te ko men dan van het halsstarrig vertrou wen van degenen, die het nodig heb ben. En de vestiging van dit klooster is dringend nodig. Pastoor Woesten- burg, die veel hart voor de zaak heeft en de „Stichting Klooster Hooi donk" heeft tot stand gebracht, krijgt herhaaldelijk brieven van meisjes, die door een gehandicapte gezondheid niet in een „gewoon" klooster kunnen in treden. En die voorlopig als enige oplossing zien om, voor hun postulaat en noviciaat, te vertrekken naar Brou bij Parijs, waar het moederhuis is gevestigd. Er is echter veel voor. dat ze in hun eigen land kunnen blijven. Ook al omdat een contemplatieve con gregatie een geestelijk goed is in de samenleving. De materiële voorwaar den voor de vestiging in Nederland moeten wij met z'n allen 'giro 161573 Stichting Klooster Hooidonk) toch mogelijk kunnen maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3