Haarlemse raad aarzelend akkoord met lidmaatschap van Culturele Raad voor Noord-Holland HAARLEMSE RAAD KENT ZICHZELF GEEN HOGERE PRESENTIEGELDEN TOE Wethouderssalarissen worden met f2.500 verhoogd MEUBEL1 metz co De kanaalverbreding bedreigt het belangrijkste deel van oud-Velsen Dr. W. Smit door burgemeester herdacht Trapgeveltje bij het raadhuis wordt gerestaureerd modelkame Een maand cel wegens doorrijden na aan- rijding In oktober oefenschool voor revaliderenden en verkeersslachtoffers Inbraak in oven bouwerij Films DONDERDAG 21 MAART 1957 PAGINA 5 IN VERBAND MET BESTEDINGSBEPERKING Haarlemse Rechtbank SHERRY van Beaufort Restauratie WIELRIJDSTER LETTE NIET OP Van bestelwagen gevallen BEVRIJDINGS SERENADE Afscheid dokter H. Piccardt Emmabloemdag 1957 H. HESSELS 25 JAAR BIJ SOCIALE ZAKEN Centrum voor Inter nationale lezingen woningtextiel een ongekend grote sortering a ^touifcakeeJ? BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder HA A RLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand Advertentie De Haarlemse Rechtbank heeft van- morgen uitspraak gedaan in de zaak van een 23-jarige groentehandelaar uit Haarlem die veertien dagen geleden te recht moest staan omdat hij onder in vloed van alcohol een aanrijding had veroorzaakt en daarna was doorgereden. De rechtbank was van mening dat de berechting van de aanrijding niet tot haar competentie behoorde en verwee» de zaak derhalve naar de kantonrech ter. Zij achtte voorts niet bewezen dat de man gereden had onder de invloed van alcohol, te dier zake sprak zij hem vrij. Tenslotte, veroordeelde de recht bank de man wegens het doorrijden na de aanrijding tot een maand gevangenis straf en ontzegde zij hem voor de tijd van een jaar de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen. Een 46-jarige slager uit Bloemendaal werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging omdat hij op een bromfiets had gere den terwijl hem reeds voor een jaar de bevoegdheid was ontzegd om een motorrijtuig te besturen. Door dit von nis deelt de rechtbank dus niet de mening van mr. F. A. Bijvoet, de ver dediger van de slager, die twee weken geleden in zijn pleidooi betoogde dat rijwielen met een hulpmotor niet vallen onder het begrip motorrijtuig. Dit be grip is in de Conventie van Genève ook door ons land aanvaard. De Haarlemse politierechter sprak vanmorgen een machinist uit Badhoe vedorp vrij die ervan beschuldigd werd dat hij destijds als buschauffeur de krik van een wagen verkocht had. sen wilde hij echter graag doorzetten, omdat daar de schuld van de tegen partij naar zijn inzicht duidelijk was. Het voorstel van de heer Schreurs, ge steund door de heren SPEK (A.R.) en BETTINK (V.V.D.) om de raad ach teraf in te lichten over de afloop van door de gemeente gevoerde processen, wilde de voorzitter in beginsel graag in overweging nemen. Tenslotte hield de raad zich nog be zig met de voorgestelde aankoop van twee panden in de Breestraat, omdat daar twee historische geveltjes drin gend gerestaureerd moeten worden. De heer VAN VELSEN (K.V.P.) kreeg van wethouder HAPPé te horen, dat tot aankoop al beslist was, voordat Open bare Werken een afzonderlijke dienst voor Monumentenzorg kreeg. De ka tholieke woordvoerder was in de wol ken over de geveltjes en vooral over de kozijnen. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) vond het daarentegen een oud krot. Restauratie komt in de praktijk neer op vrijwel algehele nieuwbouw. Al leen de geveltjes blijven dan staan. Res taureert men niet onmiddellijk, dan zal het onderhoud enorme bedragen ver gen. Deze spreekster was van oordeel dat men dan beter bij voorbeeld de Waalse Kerk kon restaureren, waar we gens de bouwvalligheid al geen kerk diensten meer konden, worden gehou den. Wethouder HAPPé gaf haar ten antwoord, dat Monumentenzorg van oordeel was dat de geveltjes geres taureerd moesten worden. De enige mogelijkheid is, dat de gemeente ze koopt en restaureert. Dat kost veel aan onderhoud en daarom zal men zo gauw mogelijk moeten over gaan tot restauratie, teneinde de on derhoudskosten zo gering mogelijk te houden. Het slot van de raadszitting werd ge vormd door de geruststelling van wet houder BAKKER aan de heer VISSERS (K.V.P.)dat de omvangrijke verbou wing in het hoofdgebouw van de G.G.D. de voorgenomen uitbreiding door mid del van een uitbouw niet overbodig maakt. Want ook na de verbouwing zal men behoefte hebben aan ruimte. B. en W. hopen dan ook, dat men spoedig met een desbetreffend voorstel in de raad zal kunnen komen. Telefoon 10717 Kinderhuisvest 47-51 Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Algemeene Nederlandsche Invaliden Bond, afdeling Haarlem, om in oktober van dit jaar te starten met een zogeheten oefenschool voor revali derenden, als uitbreiding van de reeds enige jaren bestaande „loopschool voor prothesedragers en voor personen met verlamde ledematen". Het ligt in de bedoeling te starten met tweemaal per week enige oefenuren, zowel voor man nelijke als voor vrouwelijke prothese dragers en verkeersslachtoffers. Daar naast hoopt men mettertijd een oefen school voor kinderen te kunnen begin nen. De oefenschool zal onder leiding ko men van de provinciale revalidatie-arts J. G. van der Sluys, terwijl de masseur Ferd. H. Wernik de technische leiding op zich zal nemen. Behalve de speciale en individuele oefeningen, zullen ook oefeningen worden gehouden in de da gelijkse bewegingen zoals trappen lo pen, het lopen door een draaideur en andere normale bewegingen, die voor revaliderenden moeilijkheden kunnen meebrengen. Hulp zal worden ingeroe pen van een transportorganisatie. noodzakelijke uitgaven zijn, ook in een tijd van bestedingsbeperking. De VOORZITTER schaarde zich achter deze laatste sprekers, maar liet het uiteraard over aan de raadsleden over hun eigen kostenvergoeding te oorde len. Bij de stemming bleek dat de voor stellen om de presentiegelden voor de raadsvergaderingen en de commissie vergaderingen te verhogen tot respec tievelijk 18,en 12, met 31 tegen 7, respectievelijk met 30 tegen 8 stem men verworpen werden. Het resterende voorstel om wat de presentiegelden be treft afdelingsvergaderingen en raads vergaderingen op één lijn te stellen, werd daarna zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De Haarlemse raad heeft zich gis teren in overtuigende meerder heid tegen het voorstel van B. en W. verklaard om de presentiegelden voor raadsleden voor het bijwonen van raadsvergaderingen en commissiever gaderingen met 50 pet te verhogen. Hoe wel het voorstel uitging van het Col lege van B. en W. en daaraan geen minderheidsnota was toegevoegd, ver klaarden de beide wethouders die tot de fractie van de P. v.d. A. behoren, zich tegen het voorstel. Slechts enige katholieke en protestantse raadsleden verklaarden zich vóór het voorstel van het Collége. Tenslotte nam de raad zonder hoofdelijke stemming een voor stel aan om het bezoeken van afdelings vergaderingen voor wat betreft de pre sentiegelden, gelijk te stellen met het bezoeken van raadsvergaderingen. Te voren had de raad vrijwel zonder dis cussie besloten om een brief van Ge deputeerde Staten, waarin de gelegen- te nemen, waarin de gelegenheid werd geboden de wethouderssalarissen tot 13.500 te verhogen. Slechts de com munisten verzetten zich daartegen. Terecht merkte de VOORZITTER op, dat het verhogen van de wethouders salarissen slechts een kwestie was van bijtrekken, aangezien de wethouders de laatste jaren verstoken zijn gebleven van de algemene loonmaatregelen. De communistische heer MOL wenste na mens zijn fractie de verklaring af te leggen, dat deze het gezien de hui dige financiële moeilijkheden en het al gemene loonbeleid- niet verantwoord achtte de wethouderssalarissen zo dras tisch te verhogen. De communisten wensten de aantekening tegen te heb ben gestemd. Het is de gebruikelijke gang van zaken, dat Gedeputeerde Sta ten de raad er per brief van in kennis stellen, dat de wethouderssalarissen ver hoogd kunnen worden. Wanneer de raad daartegen geen bezwaar heeft, wordt deze brief voor kennisgeving aangeno men waarna het nieuwe salarispeil van de wethouders door Gedeputeerde Sta ten wordt vastgesteld. De verhoging van de presentiegelden moet echter anders gezien worden. De heer ALBRECHT (P. v.d A.) herinner de er aan, dat deze slechts een vergoe ding zijn voor de moeiten die raadsle den zich geven in het belang van de gemeenschap. De voorgestelde verho ging werd noodzakelijk geacht, omdat de moeiten die de raadsleden zich ge ven de laatste jaren aanzienlijk ver meerderd zijn, omdat het werk der raadsleden is uitgebreid. In principe kon de heer Albrecht zich daarom vol komen met het voorstel verenigen, evenals de andere sprekers over dit agendapunt. De heer Albrecht was ech ter, evenals de heren SCHIPPERS (K.V.P.), WENSING (C.H.U.) en PRO PER (C.P.N.), en mevrouw SCHELTE MA (V.V.D.) van oordeel, dat het ogen blik waarop met dit voorstel gekomen was, psychologisch onjuist gekozen was. In een tijd van bestedingsbeperking, moeten de raadsleden het voorbeeld ge ven, was de conclusie van deze raads leden. De heren SPEK (A.R.) en SCHREURS (K.V.P.) waren echter een andere mening toegedaan. Zij wa ren van oordeel, dat er verschillen de raadsleden zijn, die zich zuiver financieel de luxe van het raads lidmaatschap eigenlijk niet kunnen permitteren. Aan deze misstand dien de volgens hen onmiddellijk een ein de gemaakt te worden, omdat dit Om kwart voor vijf gistermiddag werd een wielrijdster, een 55-jarige Haarlem se, op de Zijlweg aangereden. Zij wilde linksaf slaan naar haar woning op de Zijlweg, maar lette niet voldoende op het achter haar komende verkeer. Een personenauto kon een aanrijding niet meer voorkomen. De vrouw werd met snijwonden aan het hoofd en klachten over haar rug naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht, waa zij ter verpleging is opgenomen. In een ovenbouwerij aan de Brouwers gracht is een inbraak gepleegd, waar bij een slof met elf a twaalf pakjes si garetten zijn ontvreemd uit een onaf gesloten muurkast. Uit de werkplaats zijn voorts twee elektrische boorma chines verdwenen. Een vijfjarige jongen, Hans de W., was gistermiddag om half vier zo on voorzichtig om aan een bestelwagen te gaan hangen. De knaap kwam te val len, toen de wagen, die op de Klopper singel stond, wegreed. Met schaaf- en snijwonden aan het gezicht werd Hans naar de Deo vervoerd, waarna hii naar zijn woning kon worden gebracht. Inbraak in ovenbouwerij. Maandag 6 mei, herdenking bevrij dingsdag, wordt er 's avonds op de Gro te Markt een bevrijdingsserenade ge geven. De muzikale leiding berust bij de heer J. de Klerk, de organisatie is in handen van de heer W. van der Peijl. Medewerking wordt verleend door de muziekkorpsen Crescendo. Ar- ti et Religioni, Apollo. Sint Bavo, Cres cendo (Spaarndam) en Haarlem. Ver der door leerlingen van de Maria- school, het Christelijk Lyceum en de Broederscholen. Donderdag 28 maart neemt dokter H. Piccardt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid als psychiater en hoofd van de psychiatrische voor- en nazorgdienst voor Haarlem en een aantal omliggende gemeenten. Tot dat afscheid bestaat gelegenheid die dag van drie tot vijf uur in het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht. Men kan dan tevens kennis maken met dr. P. H. Esser, zijn opvolger. De Emmabloem-collecte, de bekende jaarlijkse collecte ten bate van de tu- berculose-bestrijding, zal dit jaar te Haarlem en Bloemendaal gehouden worden op woensdag. 3 april a.s. Zij, die hun medewerking aan deze voor de tuberculose-bestrijding zo be langrijke geldinzameling wollen verle nen, kunnen zich als collectant (e) op geven voor Haarlem aan het consul tatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41 en bij G. van Waard, Schotersingel 39; voor Aerdenhout bij mevrouw van Riemsdijk. Zwaluwenweg 5; voor Bloe mendaal bij mevrouw Thöne, Rijper- weg 13 en voor Overveen bii mevrouw Wiardi Beekman, Pernambucolaan 55. De heer H. Hessels werd gisteren door de directie en het personeel van de ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken ontvangen ter viering van zijn 25-jarig ambtsjubileum. De directeur van de Dienst, de heer D. H. Suerink, sprak de jubilaris toe en memoreerde in het bijzonder het vele dat de heer Hessels voor de gemeen schap heeft gedaan, zijn warme belang stelling voor onze hulpbehoevende stad genoten, zijn vaderlandse houding tij dens de bezettingsjaren en zijn collegia liteit. De heer Suerink sprak ook namens het gemeentebestuur en overhandigde een enveloppe met inhoud. Namens de afdeling van de jubilaris sprak de afdelingschef, de heer A. v.d. Berg en overhandigde een fraaie, door een collega samengestelde fotoreporta ge. De heer J. E. de Vries sprak hem toe als voorzitter van het jubileumfonds en bood namens het gehele personeel een veldkijker aan. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer F. Hoek, als collega en sportvriend. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de heer Hessels en zijn echtgenote van huis zijn gehaald door de oudste in Haarlem aanwezige Ford, dié zeer spontaan door de Haarlemse Autocentrale «ter beschikking werd ge steld. In het Concertgebouw zal prof. mr. W. F. de Gaay Fortman op woens dag 27 maart, 's avonds om acht uur, voor het Centrum voor Internationale lezingen een inleiding houden over hel onderwerp: ,,De elfde Assemblee van de V.N." Speciaal zullen het Midden- Oosten en Hongarije worden behandeld. Advertentie Advertentie WONINGINRICHTIN Vanmorgen om ongeveer negen uur heeft een 54-jarige dame uit Schevenin- gen bij het verlaten van de trein op het perron van het station te Heem stede haar rechter enkel verzwikt en vermoedelijk gebroken. Zij is naar het Diaconessenhuis te Haarlem overge bracht. Geopend;»-n.3o en i4-i«uur.Pinsd.lotBu Wethouder A. van Geluk, van Bloe mendaal, houdt morgenmiddag geen spreekuur. GETROUWD: A. van Schaik en S. Hoek; H. H. Pardoen en J. de Rooij; A. H. Walter en G. Zwaan. OVERLEDEN: L. W. Buijs, 70 j. CINEMA PALACE: De schaduw op het dak, 14 jaar, 2, 4,15, 7, 9.15. «RANS HALS: The harder they fall. 18 J„ 2.30, 7. 9.15. LIDO: Anastasia, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Bloed in de zon, 14 j., 2, 7, 9.15. kEMBRANPTSissi, de jonge keizerin, a. i„ 2, 4.15, 7, 9.15. «OXYHet mysterie van de cobra, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Schuldig bloed, 18 jaar, 2.15, 6.45, 9.15. Advertentie Hét goedkoopste vervoermiddel Een keur van modellen vindt U bü FLORESSTRAAT IS Magneet - Simplex R.S. rijwielen De scheepvaart op het Noordzeekanaal heeft ruim baan nodig. Daarvoor wor den de Velser tunnels gebouwd. Daar voor verdwijnt de spoorbrug. Aan de kanaalverbreding bij Veisen zal een deel van het oude dorp opgeofferd moeten worden. De gemeente Veisen is echter voornemens het plein voor het huidige raadhuis in een brink te herscheppen en een huis met trapgeveltje (zie foto), alsmede de pastorie bij de oude Engel- munduskerk te restaureren. gelijkheid over om met een brink voor het raadhuis, de restauratie van een trap gevel en de oude pastorie nog iets van de historie vast te houden. Het is gemakkelijk te stellen, dat men van het oude dorp maar een museum of iets van dien aard moet maken. Iets der gelijks kost scheppen geld en men zal dan nog dienen af te wachten of het van voldoende betekenis zal zijn om een redelijk bezoek te trekken. Men kan nu eenmaal niet van elk oud huis een mu seum maken. Dan zou Nederland er nog heel wat musea bü krügen. 20/t 62* 42* 74-4 56* 39* 111* 3774 33* 50*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5