Zege van Oranje onbetwist maar ook zonder allure Zwak spel van Luxemburgers beantwoord met nauwelijks betere verrichtingen Sprekende cijfers eerst laat in tweede helft bereikt TOUWTREKKEN om een talentvolle voetballer uit Joegoslavië Engeland wil Makarios wel vrij laten Landbouwbegroting na debat over de visserij aangenomen Bijt sen?... Prachtbijts Ceta-Bever! Inspecteur r PHILIPS,Infraphil' I Kielstra Herberger glimlachend naar huis terug m Geflatteerde zege van de jeugd Ajax en Amsterdam in conflict Agnes Simon wil naar Nederland Marine houdt het Loodswezen Binnenkort regeling tot omschakeling van de IJsselmeervissers I DONDERDAG 21 MAART 1957 PAGINA 7 M i ORANJETEAM in de Senaat Amateurs verslagen Extra treinen voor FeijenoordN.O.A.D. Engelse League PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin. met dieptewerking Tafeltenniskampioene Voor de tweede keer Hongarije ontvlucht Overleg bij het houden van bloemencorso's Mr. Gh. Hustinx curator R.-k. Universiteit Mits hij einde maakt aan EOKA -acties Eerste speech van Kamerlid Van Dongen door L. J. SCHMIDT (Van onze sportredacteur) Een glimlach speelde om de mond van de heer Sepp Herberger. Hij kon de trein naar Duitsland met een gerust hart binnenstappen. Bij zijn aankomst in de „Heimat" zou hij dan zijn pupillen het goede nieuws vertellen. Zij behoefden de eerstkomende veertien da gen niet meer nerveus te worden bij de gedachte aan wat hun straks in Amsterdam te wachten zou staan. De heer Herberger was één van de ruim vijfenveer tig duizend bezoekers in het Feijenoord-stadion, gis termiddag. Hij kwam er ambtshalve; als coach van het Duitse voetbalelftal dat over veertien dagen tegen Nederland zal spelen. En die tegenstander-van-straks, het Oranjeteam dus, behaalde in de eerste na-oorlogse interland die niet voor een uitverkocht huis werd ge speeld weliswaar een royale overwinning op Luxem burg, het spel dat Nederlands nationale ploeg op de voortreffelijke grasmat van Feijenoord liet zien was van het gehalte dat herinnerde aan onze somberste amateur-periode. De internationaal gezien on ooglijke Luxemburgse amateurtjes waren bijzonder zwak. Het Nederlands elftal was nauwelijks beter en de enige winst van deze ontmoeting was dan ook dat het Oranjeteam voorlopig nog evenveel kansen heeft als Oostenrijk in de wederzijdse pogingen om de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap te bereiken. Eén schot op het doel van De Munck en één doelpunt op royale wijze door Van der Hart cadeau ge daan illustreren hoe zwak het aan- valsspel van het voetbalelftal uit het Groothertogdom is geweest. De cijfers van de uitslag wijzen echter niet aan hoe matig ook de verrichtingen aan Nederlandse zijde zijn geweest. Dat een deel van het publiek omstreeks de vijfentwintigste minuut zich ge roepen voelde om enkele fluitconcer ten ten beste te geven en dat hier en daar schuchtere kreten als ,,Abe, Abe" konden worden opgevangen, duidt echter op een zekere mate van ontevredenheid. Het was dan ook allemaal niet zo best wat er aan Nederlandse zijde is ver toond. Om te beginnen maakte de ach terhoede een bijzonder onzekere indruk. In een „echte" interland zou zulks niet onverbloemd gebleven zijn. Vooral Wiersma en Van der Hart maakten de vreemdste capriolen. Zij en trouwens ook Kuys bezondigden zich bovendien bij voortduring aan de stelregel: „als die bal maar weg is; wat er verder gebeurt zien we wel." Ge begrijpt dat met een op zo'n manier spelende ach terhoede de basis al is gelegd voor een bijzonder onaantrekkelijk en vooral on doelmatig spelletje. Dan was er een fa lende voorhoede. Falend, inderdaad, ondanks de vier doelpunten. De eerste teleurstelling was dat het zogenaamde ,,kanon"-Dillen vastgeroest bleek. Dat verder Brusselers niet bij machte was een prestatie op internationaal niveau te leveren, moet men overigens niet hem maar de keuzecommissie kwalijk nemen. De kanthalf van PSV voelde zich in de voorhoede helemaal niet op zijn plaats. Vandaar ook dat er van het lan ceren van Dillen geen sprake was. In die voorhoede beleefde bovendien Appel een van zijn slechtste dagen en verloor Hosselaar zich in allerlei ingewikkelde tiguren die kennelijk waren bedoeld te moeten dienen ter vergroting van eigen faam. nuttigste aanvaller was feitelijk nog Van der Gijp. Niet zozeer vanwege het feit, dat hij twee doelpun ten produceerde, doch veeleer door de wijze waarop hij zo nu en dan probeer- de tot een constructieve aanval te ko men. Eén speler was er echter die zich gunstig onderscheidde van de rest en vooral in de tweede helft sterk op de voorgrond trad: de met steeds meer overtuiging spelende rechtshalf Noter- mans. Gemiste kansen Vijf minuten waren er nauwelijks verstreken of het Oranjeteam had al twee voortreffelijke kansen op een doel punt voorbij laten gaan. De eerste kwam na een voorzet van Appel toen Dillen, door de zon gehinderd, te laat reageer de. Kort er na profiteerde Appel van slecht terugspelen op de Luxemburgse doelman, pikte de bal op, zette voor. Dillen wachtte toen echter zo lang met schieten op het onbeschermde doel, dat hem de bal afhandig gemaakt kon wor den. Daarna ging het al weinig beter. Eerst bracht Brusselers nog al stunte lig een goede kans om zeep en kort er na werkte Appel van dichtbij de bal over het doel. De Luxemburgers kwa men in al die tijd niet eens zo ver, dat zij konden spreken van een kans op een doelpunt en zo duurde het twintig volle minuten eer er gesproken kon worden van een werkelijk vloeiende aanval. Die kwam van de zijde van Oranje en bracht meteeen een goede schietkans voor Bosselaar. De jonge Rotterdammer mikte echter slordig. De bal ging naast het doel. Kort daarop deed het publiek de eerste pogingen om de spelers uit te fluiten en vier minuten later bereikte dit concert zijn eerste fortissimo. Toen echter kwam ook de tijd, dat de belangstellenden op de tribunes mochten juichen. Nadat eerst de Lu xemburgse doelman Michaux hij was ook in 1946 bij het laatste treffen tus sen Nederland en Luxemburg van de partij 0p de voet van Dillen was ge doken en zo een doelpunt had voorko men, schoot Oranje een halve minuut later raak. Bosselaar en Van der Gijp Vonden elkaar plotseling en dit staaltje van Rotterdamse samenwerking leidde tot een schietkans voor de naar de hem vertrouwde middenvoorplaats af gedwaalde van der Gijp. Michaux was toen kansloos. Nog geen vier minuten later was het 2—0. Een voorzet van Appel leek reeds te mislukken, maar Bosselaar kon de bal nog jujst onder scheppen. Weer trad de Rotterdamse coalitie in werking en opnieuw toonde Van der Gijp zijn talenten als scherp schutter. Geen ineenstorting Ware het niet dat Van der Hart drie minuten na het tweede Nederlandse doelpunt al te zorgeloos met de bal had omgesprongen, terwijl twee Lu xemburgers achter hem aan holden, Oranje zou waarschijnlijk een volledi ge ineenstorting van het team der gas ten hebben bewerkstelligd. Nu profi teerde rechtsbuiten Haisdorf echter gretig van de nonchalance van de Nederlandse verdediger. Hij gaf De Munck met het eerste schot op het heiligdom van Oranje geen enkele kans. Een tweede stimulans om de moed vooralsnog niet op te geven kregen de Luxemburgers in de eerste minuut na de rust. Toen werd het der de doelpunt van Van der Gijp afge keurd wegens een overtreding van Bosselaar die voor het doorspelen van de bal zijn vuist in plaats van het hoofd had gebruikt. De bal lag reeds op de middenlijn toen een protest van de Luxemburgse aanvoerder gehoor vond bij de Duitse scheidsrechter Freichel, nadat deze eerst zijn grensrechter had geraadpleegd. Zo duurde het nog geruime tijd eer er meer zekerheid kwam ten aanzien van de Nederlandse overwinning. Het geduld werd zelfs bijzonder lang op de proef gesteld, want achtereenvolgens kopte Appel tegen de lat en miste Brus selers een fraaie kans om van dichtbij te scoren. Maar eindelijk, na zevenen twintig minuten, was het dan zover. Een poging van Van der Gijp om door te breken mislukte, maar de bal sprong toen voor de voet van Dillen en dat betekende 31. Het geschut had zijn werk gedaan. Zeven minuten later leid de een goede pass van Notermans tot een unieke scoringskans voor Brusse lers. Die kans werd nog groter, omdat de Luxemburgse defensie ten onrechte voor buitenspel bleef staan. Toen kon de Eindhovenaar niet meer falen en hij deed zulks dan ook niet, 41. Het laatste wapenfeit was tenslotte de knal van Appel, hoog over een totaal onbe schermd doel. Heel wat bezoekers ble ven daar onkundig van. Zij hadden de terugweg al lang aanvaard. Twee keer heeft de Nederlandse links buiten Van der Gijp de hem meer ver trouwde positie middenvoor opge zocht en telkens kwam er een doelpunt. De eerste treffer bracht de Luxem burgse doelman bij zijn pogingen tot afweer niet verder dan een zittende houding. Kort er na kroop hij op de knieën, maar ook die stand baatte niet. De komst van een twintigtal be zoekers op de publieke tribune van de Eerste Kamer heeft woensdag morgen enig opzien gebaard. Spoe dig herkenden de journalisten in hen de spelers en de officials van het Nederlands elftal, dat in de middag te Rotterdam tegen Luxemburg zou spelen. De spelers stonden onmid dellijk in het middelpunt van de be langstelling. Nadat de ongewone bezoekers een kwartier naar de mi nister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, die vragen van Kamerleden beantwoordde, hadden geluisterd, vertrokken zij. Toen keerde ook de rust in de Kamer weer. Het Nederlandse jeugdteam heeft woensdagavond in het Utrechtse stadion een enigszins geflatteerde zege behaald op een amateurelftal. Nadat een teleur stellende eerste helft was beëindigd met een achterstand van 2—0, wist de voorhoede van de jeugd na rust het bondsteam te overrompelen en driemaal te scoren. Vooral voor de rust bleken de ama teurs aanmerkelijk sterker. De jeugd spelers zagen geen kans de hechte achterhoede te doorbreken. Het man keerde aan samenhang in de aanvals- linie, waarbij individueel goed spel van De Vries, Feldmann en Alma weinig waarde had. Kort na elkaar scoorden Uittenbosch en Klinkenberg voor het amateurelftal. Direct na rust tapte de jeugd uit een ander vaatje. Een voorzet van rechts binnen Bouwmeester belandde bij Vree ken, die de aarzelende doelman De Rijk met een hard schot passeerde. De rech tervleugel van de jeugd, bestaande uit Braam en Alma, kwam daarna pas goed op toeren. Het duurde niet lang of uit een van hun combinaties doelpuntte Alma. Een fout van doelman De Rijk bezorgde de jeugd een fortuinlijke over winning. Braam kreeg de bal op uit stekende wijze voorgezet van Vreeken en het te laat ingrijpen van De Rijk kostte een doelpunt. De vierdaagse wandeltochten van de N.W.B. zullen dit jaar van 23 t/m 26 juli in de omgeving van Apeldoorn wor den gehouden. Naar en van de voetbalwedstrijd Feijenoord-NOAD op zondag a.s. zullen extra treinen rijden. De trein van 12.18 uur uit Hoek van Holland naar Rotterdam wordt voor deze gelegenheid doorgetrokken naar Rotterdam-Zuid en zal daar 12.58 aankomen. De trein uit Den Haag van 12.53 gaat eveneens door naar Rotterdam-Zuid, waar hij 13.25 uur aankomt. De trein van 13.10 uur uit Dordrecht stopt in Rot terdam-Zuid en wel om 13.25 uur. Na afloop van de wedstrijd vertrekken er van Rotterdam-Zuid extra treinen om 16.00 uur, 16.08 uur en 16.13 uur, resp. in de richting van Dordrecht, Hoek van Holland en Den Haag. Voor de Engelse League zijn gisteren in de Eerste Divisie gespeeld: Luton- Portsmouth 1—0; Manchester City - Arsenal 23. Advertentie Verwondingen Philips „Infraphil" weer fit PHILIPS Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. (Van onze sportredactie) De hoofdstedelijke voetbalwereld be leeft momenteel een spannend partijtje touwtrekken tussen Ajax en Amsterdam om een Joegoslavische voetballer. De zaak is zelfs zo hoog gelopen, dat de rechter er aan te pas zal moeten komen. Zo op het eerste gezicht is het moeilijk om uit te maken wie gelijk krijgt; Ajax, de club die het eerst met de speler in contact kwam, of Amsterdam. In het kort gezegd, komt de historie hierop neer, dat zich korte tijd geleden een Joegoslavische voetballer, Sal ge heten, bij Ajex meldde. Ajax zag wel iets in de jongeman en werd gaan deweg zelfs steeds enthousiaster over de voetbalcapaciteiten van de nieuwe aanwinst. Daarom werd, in februari, een officieus contract getekend. Enige weken later meldde de jongeman zich echter bij Amsterdam. „Ik ben niet naar hem gegaan, maar hij kwam bij mij", zo verklaart de directeur van de Zwar te Schapen, de heer Stoop. Aan de K.N.V.B. werd toen overschrijving aan gevraagd van Ajax naar Amsterdam. Weer enkele dagen later tekende Sal bij Ajax een contract, waarin hij zich ver bond voor Ajax te gaan spelen op straffe van een dwangsom van honderdduizend gulden. De omstandigheden waaronder Sal dit contract heeft getekend het De Hongaarse tafeltenniskampioene Agnes Simon, die vrijdagavond in Stock holm het wereldkampioenschap dames dubbelspel veroverde en sindsdien ver dween, is weer opgedoken in de Zweed se stad Malmoe. Zij verklaarde tegen over de verslaggever van een plaatse lijk blad slechts één wens te hebben: Weer met haar in Holland verblijvende man, Bela Simon, te worden verenigd. „Nadat ik de spelen onopgemerkt had verlaten ging ik direct naar mijn hotel en vandaar naar het Centraal Station in Stockholm, waar ik een trein naar Malmoe nam," zo vertelde ze. „Ik was doodsbang op het station door de Hongaarse teamleider of door beamb ten van de Hongaarse legatie te worden opgepikt." „Nadat ik vier uur had ge wacht kwam eindelijk de trein en ik vertrok om half acht 's ochtends uit Stockholm." ,,In Malmoe bleef ik bij vrienden. Ik durfde hun flat echter niet te verlaten. Nu ben ik naar de politie gegaan en heb als vluchteling om po litiek asyl verzocht." Mevrouw Simon vertelde, dat zij ge durende haar verblijf met het Hongaar se team in Stockholm al haar zakgeld aan telefoongesprekken met haar man in Nederland had besteed. „Ik weet niet wat we nu moeten gaan doen. Ik hoop dat wij ons in Nederland of Zweden kunnen vestigen en ergens, al is het maar om te beginnen, een baantje kunnen vinden als tafeltennis- trainers". Mevrouw Simon week voor de eerste maal gedurende de oktober revolutie uit. Zij keerde naar Honga rije terug nadat haar was verzekerd, dat haar niets zou gebeuren, om er haar zieke moeder te bezoeken. Zjj ging naar Zweden als lid vtfn de Hongaarse tafeltennisploeg. „Ik hoop dat moeder mij zal verge ven", zo besloot ze. „Onder de tegen woordige omstandigheden konden we echt niet in Hongarije blijven." De Almelose semiprofclub Heracles zal na afloop van de competitie nog en kele voetbalwedstrijden tegen o.a. de Duitse clubs Marathon en FC Saar- brücken spelen. gebeurde op 16 maart waren voor ons aanleiding om de Joegoslaaf in verbin ding te stellen met een advocaat, zo voegt de directeur van Amsterdam hier aan toe. En nu wacht iedereen maar af hoe de zaken zich verder ontwikkelen. Ajax ziet uit naar de beslissing van de rech ter, Amsterdam naar wat het bestuur van de K.N.V.B. beslist. Te oordelen naar de uitspraken van de respectieve verenigingsleiders schijnt men er geen „levenskwestie" van te willen maken. De organisatoren van verscheidene bloemencorso's die jaarlijks in ons land worden gehouden hebben voor het eerst met elkaar overlegd op welke data men het beste de corso's op elkaar kan la ten volgen, zulks met het oog op de propaganda die de laatste tijd in het buitenland voor de Nederlandse bloe mencorso's wordt gemaakt, en ook om de praktische reden, dat de speciale wagens die er voor gebruikt worden, gemakkelijker uitgewisseld kunnen wor den. Men heeft nu besloten de corso's dit jaar met tussenpozen van een week te houden. Rijnsburg is het eerst aan de beurt op 3 augustus, dan vervol gens 's-Gravenhage op de 10de, Rotter dam op de 17de, Zundert op 1 septem ber en Aalsmeer op 7 september. Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft de neer mr. Ch. M. J. H. Hustinx, burgemeester van de ge meente- Nijmegen, benoemd tot lid van het college van curatoren der r.-k. Uni versiteit. (Van onze Haagse redactie) Het loodswezen blijft ressorteren on der het departement van marine. Ir. Staf en staatssecretaris Moorman heb ben hiervoor bij een mondeling over leg met de commissie voor scheepvaart uit de Tweede Kamer krachtige argu menten naar voren gebracht en uit het verslag, dat van dit overleg is opge maakt blijkt niets van eventuele oppo sitie uit de Kamer. De bewindslieden konden er op wij zen, dat de onderbrenging van het loodswezen bij „marine" al van de Fran se tijd dateert en dat deze regeling steeds uitstekend neeft gefunctioneerd. Ook bij latere onderzoekingen is steeds gebleken, dat de argumenten nog onver minderd van kracht waren. Indeling van het loodswezen bij een ander departement zou ongetwijfeld kostenverhogend werken. Onderhoud, technische voorzieningen en bevoorra ding kunnen door de marine ..tussen de bedrijven door" gebeuren. Bij een an der departement zou hiervoor een apar te dienst moeten worden opgericht. Bo vendien zien de bewindslieden als voor deel, dat thans een krachtige discipline kan worden gehandhaafd. Dit is in het verleden nuttig gebleken, toen zich een fooienstelsel ging ontwikkelen, waarte gen terstond krachtig kon worden op getreden. De Britse minister van koloniën, Alan Lennox-Boyd, heeft gisteren in het La gerhuis bekendgemaakt, dat als aarts bisschop Makarios van Cyprus in een duidelijke openbare verklaring zal vra gen om staking van de gewelddaden van de E.O.K.A., de Cyprische verzetsbewe ging, zij bereid is een einde te m2ken aan de huidige ballingschap van de aartsbisschop op de Seychellen. Lennox- Boyd verklaarde, dat er in het hnidige stadium geen sprake kan zijn van terug keer van Makarios naar Cyprus. De minister maakte bekend, dat En geland bereid is in beginsel een aanbod van Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.T.O., te aanvaarden tot het verlenen van goede diensten bij het zoe ken naar een aanvaardbare oplossing van de bestaande geschillen tussen de regeringen van Griekenland, Turkije en Engeland over Cyprus. De verklaringen van Lennox-Boyd vormen een antwoord op het aanbod der E.O.K.A. van de vorige week om haar verzetsactiviteit tijdelijk te staken op voorwaarde, dat aartsbisschop Ma karios zal worden ontslagen uit zijn ballingschap op de Seychellen, een eilandengroep in de Indische oceaan. Griekenland heeft het bemiddelings aanbod van Lord Ismay verworpen, al dus hëeft de Griekse premier, Karaman- lis. gisteren bekendgemaakt. Karaman- lis zei: „De Britse regering stelt de pa cificatie als voorwaarde voor het oplos sen van het geschil, terwijl het duidelijk is. dat pacificatie slechts het gevolg kan zijn van een oplossing." De uitnodiging aan aartsbisschop Makarios om een sta king van het geweld af te kondigen heeft geen zin, aangezien de leider van de E.O.K.A. reeds verklaard heeft, dat alle verzetsactiviteit zou worden ge staakt na de vrijlating van Makarios, aldus Karamanlis. (Reuter) (Van onze parlementaire redacteur) De gebruinde kop van Aardenburgs burgemeester Jef van Dongen wendde zich gisteren tot voorzitter Kortenhorst in de Tweede Kamer. „U zult denken, dat ik het over walvissen ga hebben, maar ik houd mü maar bij kleiner goed". De man, die op zijn achttiende jaar Advertentie Oorspronkelijke politieroman 52 Brentano lachte een grinnikend lachjéj en trok daarbij zijn bovenlip minachtend op. „Betalen zuilen ze, schuldig of onschuldig, voor de dood van mijn ouders, van de vrouw, die ik boven alles ter wereld liefhad... en met het geld waarmee ze hun eigen ondergang kopen, leef ik als grand seigneur... Ik heb soms het gevoel alsof ik op hun graf sta te dansen... En nu zit je hier naast me en zult me veroor delen... Ik hoorde van Derby, dat je geweigerd had een voorschot op je salaris aan te nemen, een be drag van f 800.- wees je van de hand.... Dat maakte me eerst stil. Zouden er dan toch nog mensen zijn, die een waarachtig gevoel van eer in zich omdra gen? Zo was ik vroeger ook, maar jij hebt nog geen kennis gemaakt met het leven, met het alleen zijn, dat zijn klauwen in je wezen slaat, je verscheurt en je dan als een miserabele hoop vodden laat liggen. Je hebt nog geen verliezen geleden, die alle waar den uit je leven wegnamen en er niets voor in de plaats stelden dan een afschuwelijke leegte. Wees niet dom!... Goed zijn, goed doen... 't heeft geen zin. Elke regering, elke politieke partij, elke volksmenner komt aandragen met een onfeilbaar recept dat geluk en welvaart zal brengen aan de enkeling, aan het volk, maar ze bedoelen hun eigen zak te spekken. Elke dictator, of hij nu fascist of communist is, elke partij-bonze, zorgt in de eerste plaats voor zijn eigen welzijn of dat van zijn familie... Dan worden zware offers gevraagd, maar op de puin hopen van het geluk en het leven van anderen, kan geen nieuw leven ontstaan... bah... ik walg van de hele boel. Ik ben geen aangenaam gezelschap, geloof ik, je moet me dat maar niet kwalijk nemen, ik wilde me zelf als voorbeeld stellen. Je bent jong, je bent mooi, je kunt van het leven genieten met volle teugen ten koste van anderen, zoals anderen doen, ten koste van jou. Het geld, de macht, zal je toestromen en ik zal je helpen het te verdienen zonder inspanning, bijna zonder gevaar. Misschien zal je er in het begin huiverig tegen over staan, omdat je nog geen verliezen geleden hebt, je door mensen aangedaan. Maar macht en geld verzoeten veel, dat zie je. We zitten f(jn in onze wagen, rijden onder een strakblauwe hemel, zijn gezond, kennen geen geldzorgen." Alice keek Brentano aan, die met nietsziende ogen voor zich uitkeek. Een gevoel van medelijden met deze ontspoorde mens kon ze niet onderdrukken. Ze dacht echter aan de woorden van Henk, „ver trouw niemand", en daarom besloot ze niets over zichzelf los te laten. Het duurde niet lang of de auto stopte voor het bord „douane". „Heeft u iets te declareren, meneer?" vroeg de douanier beleefd. „Neen, niets bijzonders," antwoordde Brentano. „Mag ik uw passen even zien, ook die van me vrouw. Zit er wat in dat koffertje, meneer?" „Nee, een paar pakjes sigaretten en verder toi letbenodigdheden." „Gaat u even mee." „Waarom?" vroeg Brentano geërgerd. „Man, ik kom hier zo dikwijls langs, dat jullie me langzamer hand wel zullen kennen." „Gaat u mee meneer," was alles wat de douanier zei. „Enfin," hij wendde zich tot Alice, „het spijt me, maar ik zal je even alleen moeten laten. Toen Brentano in het douanekantoor verdwenen was, kwam iemand vlak naast het geopende portier raam staan, greep met de linkerhand aan de revers van zijn jas en zei: „Ik ben rechercheur Bruins, juffrouw, alles is in orde. U kunt gerust verder gaan. Ik ga straks weer terug. Zal ik uw groeten overbrengen aan inspecteur Kielstra?" „Ja, doe dat en zeg dat ikenfindat alles goed gaat. Ik dank u heel hartelijk voor uw goede zorgen voor mij." „Niets te danken juffrouw. Weest u voorzichtig. Goede reis en veel succes." Bruins verdween. Spoedig kwam Brentano en nam weer achter het stuur plaats. „Ik snap er niets van wat er in mijn pas te zien was, ze bleven er maar op turen en zeiden niets. Dat document is volkomen in orde, zo stom ben ik niet daarmee te knoeien." Het oponthoud aan de Belgische grens was maar héél kort. De douanier stelde Brentano een paar al gemene vragen, bekeek de passen en liet hem pas seren. Toen ze een eind op Belgisch gebied waren, riep Brentano: „Vive la Belgique." Alice moest lachen om die uitroep van Brentano, het leek of hij zich van een last bevrijd voelde. „Waarom deze hulde aan de Belgische staat?", vroeg zij. Hij keek haar strak in de ogen, had blijkbaar zijn voet van het gaspedaal genomen, want de wa gen verminderde vaart en kwam tot stilstand op een voor parkeren bestemde ruimte naast de weg. „Wat is er aan de hand?", vroeg Alice, uiterlijk kalm maar inwendig niets op haar gemak. „We moeten eens rustig praten, we zijn nu op Belgisch gebied." „Wat zegt dat, kon je dat niet doen op Hollands gebied?" „Neen, de reden kan je bekend zijn," glimlachte hij. „Je spreekt in raadselen. Kan je niet duidelijker zijn? Als je me wat te vertellen hebt, doe het dan!" Brentano draaide zich naar Alice toe en keek haar rustig in de ogen. Zij beantwoordde zijn doordringen de blik zo kalm mogelijk en demonstreerde haar be vreemding over zijn houding. „Ik zou je de vraag willen stellen, ben je lid van onze club of niet?" (Wordt vervolgd) op Spitsbergen samen met een Duitser en een Noor een verlaten mijncomplex heeft bewaakt en erop uittrok toen Nobi- le met zijn Italia diep in het pakijs vast zat, hield zijn eerste speech ais kamer lid. Hij sprak nog ge<-n machtige don derrede uit, maar zette de problemen uiteen van de Zeeuwse oester- en mos selenkwekers en vroeg aan minister Mansholt, in diens kwaliteit van minis ter van Visserij, of hij eindelijk deze mensen eens de zekerheid wilde geven dat zij op de hun vertrouwde gronden hun bedrijf kunnen blijven voortzetten. De voorwaarde daarvoor zal zijn dat het Veerse Gat met een slnis wordt af gesloten, waardoor het zeewater nog in voldoende mate naar binnen kan stro men, zodat Ierseke niet geheel van zout water verstoken zal blijven. De minister kon alleen de verzeke ring geven, dat de belangen van de oester- en mosselen cultuur met de groot ste zorg behartigd zullen worden. Er is thans over de vraag of de proefne mingen met een voortzetten var. de be drijven kan doorgaan regelmatig over leg met Verkeer en Waterstaat. Mocht er sprake zijn van een schaderegeling, omdat de cultuur ter plaatse zou moeten worden opgeheven, dan biedt de Delta wet alle mogelijkheden voor een behoor lijke schadevergoeding. Op een vraag van de heer van Don gen, die in dit debat als woordvoerder van de K.V.P. optrad, of aan Zeeuwse mosselenvissers prioriteit kan worden gegeven in de Waddenzee, antwoordde minister Mansholt, dat sinds 1956 alle Zeeuwse vissers reeds met prioriteit worden behandeld. Van Dongen sprak ook over de verre visserij. Hij was van mening, dat men daaraan van regeringswege best een flinke stimulans kon geven en bleek geen aanhanger van de theorie, dat de ze visserij in de wateren rond IJsland wel eens een zware concurrent zou kun nen worden van de Noordzeevissers. Da kwaliteit van het produkt van beide is er te verschillend voor, was zijn me ning. Minister Mansholt dacht daar an ders over. Hij zou, alvorens daar grote bedragen in te investeren, eerst proe ven willen nemen om zeker te zijn, dat er geen verstoring van de markt ont staat. De minister zag de problemen van onze visserij in het algemeen minder somber in dan vele Kamerleden, die van oordeel waren dat de regering te weinig doet om deze bedrijfstak in stand te houden. Dat in stand hou den moet niet geschieden met veel overheidsgeld, aldus de minister. Hij wees op de talrijke foutieve investe ringen die de regeringen van Frank rijk en Duitsland in hun visserij heb ben gedaan. „Ik zou daar niet graag in deze Kamer de verantwoording voor willen dragen". Wel wil de mi nister Je arbeidsvoorwaarden aan boord van de schepen helpen verbete ren. Bij een onderzoek zal ook de mi nister van Sociale Zaken medewerking verlenen. Voor een sloopregeling voe len hij en zijn ambtgenoot van finan ciën echter niets. Hij wil overwegen of het mogelijk is voor de visserij even als in de landbouw consulenten aan het werk te stellen. Met betrekking tot de omschakeling van de IJsselmeervissers naar andere bedrijven wil de minister met spoed een ontwerp-regeling in het kabinet ter sprake brengen. Deze is ontstaan aan de hand van een zo juist gereed geko men rapport van een commissie van vertegenwoordigers van verschillende departementen. De heer van Dongen had meer suc ces met zijn aandringen op meer effi ciency dan zijn fractiegenoten die over de landbouw hebben gesproken. De minister kwam met cijfers op tafel om trent bezetting en kosten van de Inspec tie Visserij en van de Kamer voor de Visserij en luisterde welwillend naar de suggestie, dat bij de voorlichting wat meer coördinatie past. „Daar ontbreekt nog wel het een en ander aan", was ook zijn oordeel. De Kamer onthield zich van replieken en keurde de begroting van Landbouw en Voedselvoorziening z.h.s. goed. Engeland - Volgende maand zullen Brits-Franse besprekingen over de uit wisseling van gegevens inzake het ge bruik van kernenergie voor onderzee boten beginnen. Tot heden heeft mer hierover geen inlichtingen uitgewisseld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7