Zondag in Rome slotbesprekingen over de Europese verdragen Zonder tegenslag maandag ondertekening Verkeersvraagstuk is op te lossen door stichting van nieuwe steden Kadar prijst Rusland op receptie in Moskou Controle op de radio-activiteit De betaling van Duitse sociale uitkéringen EUROMARKT en EURATOM Nederland wenst meer leden aan te wijzen in het parlement UITVINDER EUROPEES PORSELEIN Bezwaren van Rode Kruishulp aan Hongarije Turkije aanvaardt bemiddeling Landbouwwet komt uit vergeelde portefeuille Zeer zeldzame post- Sociale Interacademiale congresseert Minister Erasmus Om communistische opstand in buurlanden te onderdrukken De stijging van de margarineprijzen VRIJDAG 22 MAART 1957 PAGINA 11 de meest gewilde jonge jenever Euratomverdrag Regering wil geen voor schotten geven K westie-Cyprus Advertentie De geografische ligging van Neder land aan de mond van de grote rivieren heeft tot gevolg, dat aan de internatio nale controle van de radioactiviteit van land, lucht en water zeei grote waarde moet worden gehecht. Het Euratomver drag schenkt Nederland op dit gebied voldoende waarborgen, omdat de com missie ter bevordering van de kernener gie in de gemeenschap bevoegd is tot het vaststellen van normen ter be scherming van de gezondheid van ar beiders en bevolking tegen ioniserende straling. Deze normen kunnen bijvoor beeld bij verschillende rivieren uiteen lopen. Op deze wijze wordt voorkomen, dat rivieren ons land binnenstromen met water, dat het toegelaten maximum van radioactiviteit benadert of over- schreidt. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren aan minister Duns gevraagd of de regering niet in afwachting van een definitieve betaling reeds voorschotten zou kun nen geven aan degenen die nog sociale uitkeringen te goed hebben voor arbeid die zij destijds in Duitsland hebben ver richt. De minister heeft gezegd dat hij stellig verwacht dat binnen enkele maanden een regeling, die in Nederland over een week reeds aan het parlement kan worden voorgelegd, ook in Duits land parlementaire goedkeuring zal verkrijgen. Kort daarna kan met de uitbetaling worden begonnen. Het gaat om een bédrag van twee miljoen, waar op ongeveer drieduizend personen rech ten hebben. De staatssecretaris van so ciale zaken, mr van Rhijn, wees het voorstel om een voorschot te geven van de hand. Dit zou de moeilijkheden maar verplaatsen. De gegadigden heb ben bovendien allen een A.O.W.-uit kering, zodat er niet van urgente nood sprake is. Turkije heeft in beginsel ingestemd met de door Lord Ismay, de secretaris generaal der NATO, aangeboden bemid deling inzake Cyprus. Engeland heeft het bemiddelingsaanbod eveneens in be ginsel aanvaard, doch Griekenland heeft zoals gemeld de bemiddeling :e- weigerd. Ismay zal nu verslag uitbren gen aan de permanente NATO-raad in Parijs. (Rtr.) briël)heeft aan Maria gebood schapt." Maria Boodschap, dat is dus het feest van 25 maart. Laten we die dag niet vergeten, maar een extra groet aan Ma ria brengen. Gabriël, de aartsengel en boodschapper van God. Reeds in het oud verbond wordt Ga briël naar de profeet Daniël gestuurd, om hem over de komst van Christus in te lich ten. Maan in het nieuw ver bond is het Gabriël, die aan de oude Zacharias verschijnt, om hem te zeggen: „Uw langdurig gebed zal verhoord worden; uw vrouw, Elisabeth, zal een zoon krij gen. En ge zult hem Joannes noemen." Maar bovenal wordt deze zelfde Gabriël de boodschap per van God aan Maria. Gabriël verschijnt aan dat on bekende meisje, Maria van Na zareth, om te boodschappen, dat zij de moeder van God wor den zal. Ja, dat is wel de verhevenste taak, die deze aarts engel ooit heelt volbracht. Al zoveel eeuwen wachtte het mensdom op de Verlosser. Al zoveel Joodse vrouwen hadden zich afgevraagd: „Wie van ons zal de moeder van de Messias worden? Ik misschien?" Het is Gabriël, die deze blij de boodschap aan de mensheid komt brengen. 24 maart is het de feestdag van de aartsengel Gabriël. En 25 maart vieren we een Mariafeest. Maria Boodschap. De dag ervoor denken we aan de engel door God gezon den. Maar de 25ste maart is het de feestdag van Maria. Had zij ooit het bezoek van de aarts engel Gabriël verwacht? Had 7.',: ooit een moment gedacht, de grootste vrouw van Israël te worden? Och, nee, daar was zij veel te eenvoudig en te bescheiden voor. Maar God heeft dit meis je uitgekozen. Aan haar zendt Hij zijn dienaar. Wat een overweldigend bericht moet het voor Maria geweest zijn: Mo-eder van de Verlosser te zullen worden Maria be grijpt het dan ook niet dade lijk. Maar Gabriël verklaart haar Gods bedoelingen en dan zegt Maria: „Mij geschiede naar Uw woord". Zij aanvaardt de bood schap, die Gabriël haar uit naam van God komt brengen. Zij wil de moeder van de Verlosser wor den. We gaan dus twee be langrijke feestdagen tegemoet. Iedere dag worden we herin nerd aan deze twee dagen. Want iedere dag bidden we: „De Engel des Heren (Ga- In de lente vinden er in Groot-Brittannië veel sporteve nementen plaats. Maar geen van deze trekt zoveel publieke belangstelling als de boat-race (roeiwedstrijd) tussen de ver tegenwoordigende ploegen van de Universiteiten van Oxford en Cambridge. Iedere toeschou wer kiest partij voor één van beide ploegen, zelfs diegenen, die in de verste verte geen band met één van de twee universi teiten hebben, en die nooit een blik werpen op de sportpagi na van hun krant. Het feit, dat de BBC een rechtstreekse uit zending verzorgt naar alle En gels sprekende delen van de we reld en dat de wedstrijd in 40 vreemde talen wordt verslagen, maakt dat deze gebeurtenis zo'n algemene belangstelling trekt. De wedstrijd wordt tevens in zjjn geheel via de televisie uit gezonden. Op de dag zelf is er een levendige handel in licht en donkerblauwe rosettes en strikjes, de kleuren van Cam bridge en Oxford. Duizenden volgen de wedstrijd van de bei de oevers van de Theems en zij moedigen de ploegen op luide wijze aan; boten vol met sup porters volgen de ploegen stroomopwaarts De eerste universiteitsroeiwed- strijd was het gevolg van een uitdaging van „Christ Church College" te Oxford aan ,,St.- John's College" te Cambridge. Deze race werd in 1829 in Hen- ley-on-Thames gehouden, en toen reeds klonk het gejuich van meer dan 20.000 toeschou wers over de heuvels van de prachtige Theems Vallei toen de ploeg van Oxford als over winnaar uit het strijdperk was getreden. De boat-race" werd in 1845 naar Putney in Londen verlegd en is sindsdien op het zelfde deel van de Theems ver- roeid. De baan die van Putney naar Mortlake loopt, is 4,5 mijl (ca. 6,5 km) lang en heeft twee bochten van 90 graden. De boat-race" zal dit jaar op 30 maart plaats vinden. Wapen doorsneden: 1) in zil ver twee gekruiste sleutels, met een schild, waarop een afgerukte slangenkop van zwart en in zwart een wasse naar (wassende maan) van zilver. 2) in blauw een bijenkorf en vliegende bijen van goud op een grond van groen. straks vertellen hoe het in jul lie kindertijd geweest is. Ziezo, jongens i~a meisjes, we zijn aan het einde van on ze tocht door Nederland geko men. Als jullie de stukjes goed gelezen hebben, en wanneer je het bovendien goed onthoudt en jullie komen straks in een of andere plaats, die we hier besproken hebben, dan' weten jullie meteen al een heleboel aardige bijzonderheden te ver tellen. Doorkijkje van de inrichting „St.-Servatius" te Venray. 9. de schepping van een Europees so ciaal fonds ter verbetering van de werkgelegenheid en als bijdrage voor het verhogen van de levensstandaard van de inwoners; 10. de oprichting van een Europese in vesteringsbank; 11. de associatie van de overzeese rijksdelen ter vergroting van het ruil verkeer en als bijdrage tot de econo mische en sociale ontwikkeling van deze gebieden. Voorzien wordt in de oprichting van een Europese investeringsbank met een ingeschreven kapitaal van een miljard dollar, waarvan 25 pet wordt gestort. Met de zelfstandige landen overzee (Tunesië, Marokko, Libië, Suriname en de Ned. Antillen) zullen eventueel onderhandelingen worden gevoerd voor het afsluiten van asso ciatieconventies. Voor de associatie van niet-autonome overzeese landen en gebieden (Frans Equatoriaal Afri ka, Frans West-Afrika, Frans Soma- liland, Belgische Congo, Italiaans So- maliland en Nieuw Guinea) zijn apar te bepalingen in het verdrag opgeno men. (Van onze Haagse redacteur) Aanstaande zondag en maandag ochtend zullen te Rome de laat ste besprekingen worden gevoerd over de ontwerpverdragen voor de Euro pese Economische Gemeenschap (de Euromarkt) en voor de Europese Gemeenschap voor de Atoomenergie (Euratom). Wanneer men erin slaagt tot een bevredigende regeling te ko men op enige punten ten aanzien waarvan door enkele landen nog een reserve wordt gemaakt, zullen maan dagmiddag in het Capitool de ministers van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Italië, België, Luxemburg en Ne derland en Bondskanselier Adenau er, die bij ontstentenis van minister von Brentano Duitsland vertegen woordigt, deze belangrijke verdra gen ondertekenen. Hoewel de ontwerpverdragen in hun huidige vorm niet in ieder opzicht aan de Nederlandse verlangens tegemoet komen en Nederland nog wel enkele preciseringen vraagt, wordt van Ne derlandse zijde geen reserve meer ge maakt. Wel heeft Nederland op di plomatiek niveau aangesneden de kwestie van de grootte van de Alge mene Vergadering, de Assemblée. Vol gens de thans gemaakte opzet liet dit parlement 142 leden, waarvan West- Duitsland, Frankrijk en Italië er ieder 36 leveren, Nederland en België ieder 14 en Luxemburg 6. Nederland acht het gewenst meer leden (21) aan te wijzen omdat men vreest met een groep van veertien leden bij het vele werk in commissievergaderingen niet over voldoende krachten te beschikken. Het ontwerpverdrag voor Euromarkt legt vast, dat in de loop van een over gangsperiode van twaalf jaar geleide lijk een gemeenschappelijke markt wordt ingesteld. In verschillende onder delen van het verdrag worden behan deld: 1. de opruiming van de tarieven en kwantitatieve restricties tussen de landen; 2. de instelling van een gemeenschap pelijk buitentarief en het voeren van een gemeenschappelijke handelspoli tiek tegenover derde landen; 8. de afschaffing van de belemmerin gen voor het vrije verkeer van per sonen, diensten en kapitaal; 4. de invoering van een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek; B. het voeren van een gemeenschap pelijke transportpolitiek; 6. de instelling van een concurrentie- regime; 7. de coördinatie van de economische politiek der deelnemende landen en de toepassing van procedures ter ver mijding van onevenwichtigheden in de betalingsbalans; 8. de harmonisatie van de nationale wetgevingen; deze plaats verbonden: over Peelreuzen, klokken die in poe len verzonken e.d. Door de ontginning van de Peel is de omgeving het verlaten karak ter voor een belangrijk deel kwijt geraakt. Flinke verkeers wegen verbinden de plaats nu met andere gemeenten. Zo loopt er bijvoorbeeld een mooie verkeersweg naar Deume, de invalspoort van de Peel aan de Brabantse zijde gelegen. Bo vendien is bekend geworden, dat de ondergrond van de Peei rijke kolenlagen bevat en er is al sprake van, dat men hier eerlang zal gaan beginnen om dit gebied te gaan ontginnen en de kolen diep uit de grond naar boven te halen. Dan zal het karakter van dit landschap rondom Venray, dat er nu nog zo vredig en stil bij ligt, ge heel veranderen. Maar eer het zo ver is zijn jullie, die dit nu lezen, al grote mannen en wouwen geworden. Dan kun nen jullie aan de kleintjes van We gaan onze reis door Lim burg besluiten met een bezoek aan Venray, gelegen aan de Oostrand van de Peel. Veel ka tholiek leven is er in deze plaats. We noemen b.v. het grote klooster met bijbehoren de scholen van de paters Fran- ciskanen. De Sint-Petruskerk is bekend in heel de wijde om trek. Verder is bekend, dat de H. Oda hier heeft verblijf ge houden. Men zegt wel, dat zij de stichteres is geweest. Toen zij, lastig gevallen door bewo ners uit de omgeving, uit Ven ray moest vertrekken, keerde zij zich op een heuvel nog één maal om, om voor Venray te bidden. Men noemt die heuvel „de omziende berg". Het na bij Venray gelegen kerkdorp Oostrum bezit een kerk. waar in een mirakuleus beeld van O. L. Vrouw bewaard wordt. Vroeger lag Venray midden in de wijde verlatenheid van de Peel en daarom waren er tal van sagen en legenden aan Böttger, de man van het Meissner porselein, over wie we het vorige week gehad heb ben, fabriceerde aanvankelijk alleen rood porselein, of beter nog rood gesteente, want de naam porselein ontstond pas la ter (de naam is afgeleid van de latijnse naam „porcella"). De grote faam van Meissen ontstond door medewerking van beeldende kunstenaars, die de prachtige beeldgroepen ver vaardigden. Men probeerde op alle mo gelijke manieren het geheim te bewaren, omdat de vervaardi ging de koning de meeste winst opleverde. De man, die goud dacht te maken en „alleen maar" porselein vervaardigde, was nog slechts 37 jaar toen hij in 1712 stierf. Enige jaren later was het geheim geen „geheim" meer en kwamen er te Wenen, Sèvres (in Frankrijk) en in Kopen hagen ook porseleinfabrieken. Enkele tientallen jaren werd in de meeste Europese lan den porselein gemaakt. Feitelijk komt het er op neer, dat Böttger het Chinees porse lein. dat al veel eerder bestond, heeft nagemaakt. Voor de ver vaardiging van porselein ge bruikt men twee aardsoorten: de porseleinaarde of kaolin en veldspaat, krijt of gips. Deze stoffen worden in poe der gebracht, gemengd en tot een vormbaar deeg gemaakt waaruit de voorwerpen ge vormd, gedroogd en in een gloeiende oven worden gebak ken. Het glazuur, dus het mooie blinkende van porselein, kan men als een loodvrij glas be schouwen, dat met porselein een sterk geheel vormt. Na tuurlijk is het in werkelijkheid niet allemaal zo eenvoudig als hier staat aangegeven en ko men er ook fabrieksgeheimen bij te pas. Het porselein wordt met verschillende kleuren be schilderd en ook in het gebruik der verfsoorten zijn vele „kunst grepen". De mooie kleuren ko men doorgaans pas na het bran den in de oven te voorschijn. En meestal wordt het porse lein na het schilderen opnieuw gebrand. „Ik zou mezelf geen groter succes kunnen toewensen, dan die grote machtige Hollandse admiraal De Ruyter als gevan gene naar Engeland te voe ren." Maar dat succes heeft die Engelse admiraal niet kunnen behalen. Eensbijna! Dat was na de Tweedaagse Zee slag! (Er was ook al een Vier daagse Zeeslag geweest, waar bij De Ruyter een schitterende overwinning behaald had). Bij die Tweedaagse Zeeslag kon de Ruyter het tegen de Engelse vloot niet bolwerken. Hij moest terugtrekken. Terug trekken. Niet vluchten! Want op meesterlijke wijze wist de Ruyter al zijn schepen vrijwel onbeschadigd naar de Zeeuwse wateren terug te voeren, waar hij wel, en de Engelsman hele maal de weg niet wist. Niet één Hol'ands schip viel de vij and in handen. De Ruyter maakte op die terugtocht wel een Engels schip buit. Zowel vriend als vijand stond verbaasd over deze meester lijke terugtocht. De Engelsen waren erg teleur gesteld, dat hun overwinning zo weinig voordeel opbracht. En om zich te wreken, dat ze geen De Ruyter en ook geen enkel schip in handen gekre gen hadden, koersten de Engel sen Noordwaarts, naar Ter schelling en staken daar de weerloze vissersvloot in brand. „Dat kan niet ongewroken blijven," zei raadspensionaris Johan de Witt. „Dat zullen we de Engelsen betaald zetten." (Van onze Haagse redacteur) De laatste maanden is in besprekingen, die vaak tot diep in de nacht voortduurden, met grote voortvarendheid gewerkt aan de voorbereiding van de verdragen voor de Euromarkt en de Euratom. Het overleg werd grotendeels gevoerd in het Frans, zodat de tekst van de verdragen het eerst in het Frans gereed was. Ook de Duitse vertaling is inmiddels klaar gekomen, maar de Italianen en de Nederlanders zijn nog niet gereed met hun vertaling. Het gaat hier om een werk, dat met grote zorgvuldigheid gedaan moet worden. Wanneer er geen kink meer in de kabel komt en aanstaande maandag de verdragen ondertekend kunnen worden te Rome, zit men tengevolge van al deze haast met een ondertekeningsprobleem. Alle vier de teksten zijn authentiek, maar de zes ministers in het Capitool kunnen bezwaarlijk hun signatuur zetten onder een Italiaanse en een Nederlandse verdragstekst, die nog niet deugdelijk bevonden is. Men heeft er dit op gevonden, dat van de Italiaanse en de Nederlandse tekst alleen de laatste bladzijde geheel in orde wordt gebracht. Daar kunnen de bewindslieden dan met alle plech tigheid hun handtekening onder zetten. moest Michiel doen? Hij dacht van zijn rust te genieten. En nu! Aanvoerder van een vloot! Vechten tegen Engeland. De Ruyter bedacht zich niet lang. En zo begon er in 1652 een nieuw tijdvak in het leven van Michiel de Ruyter: de strijd tegen Engeland. Het is vooral door dit komen de tijdvak, dat de naam van de Ruyter zo beroemd geworden is. Want weldra bleek, welk een goede keus de Staten ge maakt hadden. Gedurende de drie Engelse oorlogen, die volg den, heeft de Ruyter getoond een bekwaam admiraal te zijn. Hij behaalde de ene overwin ning na de andere. De Schrik der Zee hebben ze hem ge noemd. Vooral na de eerste Engelse oorlog kregen de Hol landers de kans, om de En gelse vloot te bedwingen. Tal van nieuwe schepen werden ge bouwd en heel de vloot kwam onder leiding te staan van ad miraal de Ruyter. En hoe groot in aanzien de ze man toen was, blijkt wel uit de woorden van de Engelse admiraal Monk: Het Nederlandsche Roode Kruis heeft gedurende de laatste vier maanden 271 wagons met hulpgoederen voor de Hongaren naar Oostenrijk gezon den. Deze wagons bevatten in totaal 3.442.426 kg hulpgoederen. Verder werden in november en december van het vorig jaar met dertien auto-trans porten, bestaande uit 35 vrachtauto's (gedeeltelijk met aanhangers) 417.748 kg hulpgoederen naar Oostenrijk ver voerd, hetgeen samen met de wagon ladingen 3.860.174 kg of wel bijna 4 miljoen kg hulpgoederen betekent. Op 15 maart was in totaal een be drag van 4.900.000 gestort op gi rorekening 777. 1 De Hongaarse premier, Kadar, die op het ogenblik voor besprekingen over politieke, militaire en economische kwesties in Moskou vertoeft, heeft gis teravond op een receptie op de Hon gaarse ambassade in Moskou ver klaard, dat de delegatie van zjjn kleine land gegrepen wordt door enthousiasme nu zij het bewijs krijgt hoezeer de par tij en regering van de grote Sovjet-Unie de onafhankelijkheid en soevereiniteit van de Hongaarse volksrepubliek eer biedigen. De Sovjet-premier, Maarschalk Boel- ganin, verklaarde, dat de gebeurtenis sen van de afgelopen paar maanden aangetoond hebben „hoe belangrijk de onschendbare vriendschap en broeder lijke eenheid van de volken der socia listische landen zijn". Als een rots heeft deze eenheid de intriges van de inter nationale reactie weerstaan, die tracht te de Hongaarse volksrepubliek uit de broederlijke familie van socialistische landen los te scheuren", aldus Boel- ganin. Kadar zou tijdens de besprekingen op economische hulp hebben aangedrongen omdat de revolutie het economische evenwicht in zijn land, naar hij ver klaarde, „volledig verstoord heeft". „De Unie van Zuid-Afrika zal met haar strijdkrachten buiten dé gren zen van het land ingrijpen, indien er zich in de buurlanden onlusten voor doen," aldus heeft de Zuidafrikaanse minister van landsverdediging. Eras mus, in het parlement verklaard. „Indien Rhodesia, of welk buurland van Zuid-Afrika ook, het hoofd moet bieden aan een opstand waarbij blan ken door communistische inlanders worden aangevallen, zal de Unie van Zuid-Afrika haar strijdkrachten gebrui ken om een dergelijke opstand te on derdrukken. De regering zal alle onlus ten van die aard als de voorbode van een algemene oorlog beschouwen en dienovereenkomstig handelen," zo zei de minister. (Belga) De Tweede Kamer heeft besloten de communisten in de gelegenheid te stel len een interpellatie te houden over de stijging van de margarineprijzen. Dit zal de volgende week kunnen ge schieden. Engeland De zoon van de bekende Britse poolvorser Scott heeft van het blikvlees gegeten dat Scott in 1911 op zijn expeditie naar de Zuidpool had meegenomen. Het werd kortgeleden te ruggevonden door een Amerikaanse ex peditie en door een Londens labora torium nog volkomen geschikt voor de consumptie bevonden. (A.F.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11