Wederzijds begrip inzake situatie in Midden- Oosten Vandaag bespreking van Europese Zaken De havenarbeiders van Southampton nu ook in staking Minister Macleod meent lichtpunten te zien Zwarte lonen en Goed begin Vliegtuig met 67 man bij Japan vermist Geeft Suwirjo vandaag zijn opdracht terug? Wallenberg nog in leven? woningproduktie Oplichter met rijke fantasie neemt bank in het ootje rfw MORRIS &ejjt Tussen Eisenhower en Macmillan Formateur bereikt geert akkoord met Nahdatul wycuouy! Het weer Overboord, geslagen en verdronken Zesde in een reeks Amerikaans militair transporttoestel h -J VRIJDAG 22 MAART 195? o 80ste JAARGANG No. 26862 65 GULDEN AAN BONBONS Inlichtingenbureau K.L.M. in Oost-Berlijn Herdenkingsbijeenkomst op officieel verzoek in Tel Aviv uitgesteld Iets hogere temperaturen IETS WARMER BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta» De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds teL 21544. President Eisenhower en de Britse premier Macmillan hebben eilanden, luitenant-generaal Sir John Woodall. A'adat in de loop van woensdag de Britse eerste minister Harold Macmillan vnndnaö nn de tweede datf van hnn driedaa Use conferentie on per vlieBtuig op de Bermuda-eilanden was aangekomen, arriveerde in de loop vandaag, op de tweede aag van nun arieaaagse conrerenue op van de avond ook president Eisenhower, die de reis met een kruiser van de Bermuda, hun besprekingen voortgezet met een bestudering van Amerikaanse marine had gemaakt. De beide staatslieden zullen de huidige r i T TT*-1 wereldproblemen bespreken. Macmillan verwelkomde de Amerikaanse president JLuropese kwesties, nadat zij gisteren in ,,een zeer goede en zakelijke rechtshartelijk. Op de achtergrond staat de gouverneur van de Bermuda- sfeer" over het Midden-Oosten hebben geconfereer d. Op deze eerste bijeenkomst hebben zij in het bijzonder gesproken over Gaza, de GolF van Akaba en de vraagstukken die verband houden met het Suezkanaal. Deze kwesties zijn naar deskundigen verwezen, die gisteravond nog verslag zouden uitbrengen. De staking van de 200.000 Britse scheepsbouwarbeiders heeft zich gisteren ook tot de grootste Britse Atlantische haven South ampton uitstrekt. Vakbondsleiders uit Southamp- De Britse opvatting is, dat de veilig- heid en het bestuur van Gaza in handen van het politieleger van de Verenigde Naties moeten blijven, maar dat een nuttige bijdrage tot het scheppen van een betere sfeer zou worden geleverd als Israël zou instemmen met de lege ring van eenheden van het politieleger aan de Israëlische kant van de bestands- grens. Een mogelijke boycot van het Eisenhower en Macmillan hebben zich gisteren onmiddellijk op het meest dringende probleem gewor pen waarmee de wereldpolitiek op het ogenblik geconfronteerd wordt. Zij heb ben een onderwerp aangeroerd waarvan de behandeling voor hen beiden bepaald pijnlijk moet geweest zijn. Het was im mers de kwestie van het Midden-Oosten die vorig jaar een ernstig conflict tus sen Engeland en Amerika schiep. En- gelands Egyptische avontuur van no vember 1956 had een kloof doen ont staan tussen Washington en Londen; een kloof die in de huidige Engels-Ameri kaanse ontmoeting overbrugd zal moe ten worden. Maar dat kan alleen ge schieden wanneer Eisenhower en Mac millan er in slagen hun politiek ten aanzien van het Midden-Oosten te coör dineren. De Amerikanen hebben inder tijd het Britse gewapende optreden te genover Nasser ten scherpste afgekeurd. Zij hebben in de V.N. met succes druk op de Britten uitgeoefend de strijd tegen Egypte te staken. Toen dat echter gebeurd was hebben de Britten zich op het standpunt gesteld dat het nu aan de Amerikanen was om het ini tiatief te nemen in het Midden-Oosten. De Amerikanen hebben geantwoord met de .Eisenhower-doctrine". Maar wat die doctrine nu precies te betekenen heeft is de Britten hog niet geheel dui delijk. Ook heeft men in Engeland moei te gehad de Amerikaanse houding tegen over Israël te doorgronden. Het is goed dat Eisenhower en Mac millan gisteren geen oude koeien uit de sloot hebben willen halen. Blijkens de eerste berichten hebben zij het ver leden zoveel mogelijk laten rusten, en hebben zij hun blik op de toekomst gericht. Er zou tussen de opvattingen van Eisenhower en Macmillan ,,een gro te mate van overeenstemming" zijn be reikt. Laten we hopen dat die overeen stemming zich spoedig zal manifesteren in een beter gecoördineerde westerse Solitiek ten aanzien van het Midden- osten. Het is in ieder geval een ver heugend feit dat Eisenhower gisteren nog eens de nadruk heeft gelegd op het grote belang van de Engels-Ameri kaanse saamhorigheid, die de president terecht als de kern ziet van elk bond genootschap in de vrije wereld. Men krijgt de indruk dat de con ferentie van Bermuda goed is begonnen. Voor het eerst ple gen Amerika en Engeland nu eens op het hoogste niveau overleg over zulke brandende internationale problemen als de vrije vaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba en de betekenis van Gaza als Egyptische springplank voor aanvallen op Israël. Sinds eind juli v°rig jaar Nasser de nationalisatie van de Suezkanaal-maatschappij af kondigde het begin van de Suezcri- die in november tot een explosie leidde heeft Amerika zich voortdu rend gedistancieerd van de Britse en Franse verontwaardiging over het op treden van de Egyptische dictator. Het gebrek aan wederzijds begrip tussen Engeland en Amerika inzake het Mid den-Oosten kwam reeds in de zomer van het vorig jaar aan het licht, en in de herfst leidde het tot een ware cata strofe: een breuk in de alliantie, die eens door Churchill en Roosevelt tot stand gebracht was, en die in de na oorlogse jaren de voornaamste schakel was gaan vormen in de keten van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Vier en een halve maand is het al weer geleden dat Amerika en Engeland plotseling uiteen dreven: dat de presi dent van de V.S. en de premier van Groot-Brittannië eensklaps niet meer ,,on speaking terms" waren. Maar dat is nu voorbij. Niet voorbij is echter nog de ongerustheid in de vrije wereld over het ontbreken van een duidelijke eens gezinde Amerikaans-Engelse buitenland se politiek, met name ten aanzien van het Midden-Oosten. Zo een volkomen geïntegreerd beleid kan uiteraard niet in èèn dag uit de grond gestampt wor den. Maar gisteren schijnt er althans ®en basis voor gelegd te zijn. Als morgen de Westerse Grote Twee hun slotcommuniqué publiceren zullen enige officiële mededelingen mogen ^erwachten over het resultaat van dat ?®.®1 van hun besprekingen dat aan het Midden-Oosten was gewijd. Maar eerst Ki®. Politieke daden na „Bermuda" zal blijken in hoeverre de huidige ont moeting wat het Midden-Oosten betreft van praktisch nut is geweest. De woordvoerders van het Foreign Office en net State Department hebben ons in- ™®sen met hun verklaringen van gister avond reden tot vertrouwen gegeven in net succes van althans de eerste dag van de conferentie. Suezkanaal, ingeval Egypte onderscheid zal maken ten nadele van de Brits- Franse scheepvaart, zou een van de maatregelen zijn, die de beide staats lieden op voorstel van Engeland nader hebben bekeken. Gisteravond laat hebben president en premier o.a. gesproken over de moge lijkheid een nieuwe oliebuisleiding aan te leggen van Irak naar Turkije, ten einde op die manier de Europese olie voorziening onafhankelijk te maken van de gebeurtenissen in Egypte. Concrete plannen zijn niet ter tafel gebracht, om dat de staatslieden in de eerste plaats willen wachten op het resultaat van de besprekingen, die de secretaris-generaal der Verenigde Naties in Cairo met de Egyptische regering voert en omdat zij voorts de mening schijnen te huldigen, dat de financiering van zo'n nieuwe olie buisleiding door de grote olieconcerns zoq moeten geschieden. Een Britse woordvoerder heeft meegedeeld, dat gebleken is, dat er tussen de zienswijzen van Eisenhower en Macmillan „een grote mate van overeenstemming" bestaat. Zij hebben ook in het kort over de toestand in de wereld in het algemeen gespro ken. De Britse woordvoerder zei voorts, dat de staatslieden geen tijd zullen ver spillen met praten over „gedane za ken". Men is er eerder op uit om te zien hoe hun standpunten ten aanzien van bepaalde kwesties zijn en hoe zij als partners kunnen samenwerken. Een Amerikaans woordvoerder ver klaarde, dat president Eisenhower de nadruk heeft gelegd op het wederzijdse vertrouwen en begrip. De saamhorig heid en vriendschap van de Verenigde Staten en Engeland moet de kern van elk bondgenootschap in de vrije wereld zijn, aldus Eisenhower. In het vervolg zullen de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Amerika steeds met de behandeling van een bepaald onderwerp beginnen. Eisen hower en Macmillan zullen zich dan la ter bij hen voegen. Vandaag worden de Amerikaanse minister voor de lucht macht, Quarles, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, Strauss, en de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Murphy, op Bermuda verwacht. Zij zul len deelnemen aan het overleg over atoomenergie en raketten. De Britse minister van Handel heeft in het Lager huis meegedeeld, dat Engeland op Ber muda ook de kwestie van het uitvoer verbod naar communistisch China ter tafel zal brengen. De Britse regering wil dit verbod verzachten. (Rtr, U.P., A.F.P.) Ter hoogte van de kop van Panner- den juist onder de splitsing Rijn en Waal te Millingen aan de Rijn is don derdag de 50-jarige kapitein G. Ph. Kalter uit Gerusheim (Did) van de sleepboot „Jos Schürmannn 36" over boord geslagen en verdronken. Het stof felijk overschot is nog niet gevonden. Een Amerikaans militair transport vliegtuig met 67 man aan boord 57 passagiers en tien bemanningsleden is gisteravond om tien minuten over half tien als vermist opgegeven. De ma chine had tot dat tijdstip voldoende brandstof. Het vliegtuig, een vier-motorige mili taire versie van de Boeing Stratocrui- ser, werd om kwart over zes in Tokio verwacht en was 's morgens van het eiland Wake opgestegen. Het tijdstip waarop men voor het laatst iets hoorde van het liegtuig, dat personeel van de Amerikaanse luchtmacht, marine en het leger vervoerde, was gistermorgen vijf voor half elf. Onmiddellijk nadat alarm was geslagen stegen 15 vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht op om een onderzoek in te stellen. Men neemt aan dat het vliegtuig ver ongelukt is omdat er op de route van het toestel een harde wind stond en de zee zeer ruw was, waardoor een even tuele noodlanding op het water blijk baar onmogelijk was. Dit is de zesde maal in korte tijd dat een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten ver ongelukt. In totaal zijn reeds 45 man nen gedood of vermist bij de vijf voor gaande ongelukken. (U.P.) De abonnementsprijs van dit blad wordt met ingang van 1 april a.s. vastgesteld op 0.61 per week, 2.65 per maand en 7.90 per kwartaal. Tot deze geringe ver hoging hebben wij moeten beslui ten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de prijzen van grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom in prijs zal worden verhoogd, terwijl ook andere voor het dagbladbe drijf belangrijke kostenstijgingen gedeeltelijk in aanmerking zijn genomen. De stijging van de kos ten in de Ioonsector worden hier bij niet doorberekend. De minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring aan deze verhoging gehecht. DE LIRECTIE De Haagse politie heeft donderdag een 40-jarige inwoner aangehouden, die blijk heeft gegeven van een al te rijke fantasie. De man begaf zich dezer dagen naar een bank in Den Haag, vertelde daar, dat hij uit Saoedie-Arabië kwam, waar hij zes ton had verdiend in de olie en verzocht, „daar zijn' geld nog in de Verenigde Staten op de bank stond", vast een chequeboekje te mogen ontvangen. Hij vertelde en passant ook nog dat hij van zijn for tuin een bedrag van drie ton aan zijn vrouw wil de schenken. Van de zijde van de bankinstelling in kwestie adviseerde men hem beleefd dat hij dat laatste eerst door een no taris in orde moest laten maken. De man moet intussen een geloofwaardige in druk hebben gemaakt, want het eind van het liedje was dat hij een chequeboekje en ook nog een bank-giroboekje ont ving. Zij waren hem zeer welkom. Hij trok welge moed de stad in en be gon met voor 475 gulden aan lederwaren te kopen, bedrog later aan het licht Hij betaalde deze met een kwam, kon de juwelier cheque en slaagde er zelfs de 500 gulden echter di- nog in hierop contant wisselgeld terug te krij gen. Ook zijn pension be taalde hij met een onge dekte cheque. Vervolgens kocht hij een scheerappa- raat, dat hij later naar de bank van lening bracht, hetgeen hem ook weer eens 25 gulden op leverde. Hij kocht verder huis, zoais een gasfornuis reet terugbetalen aan de bank omdat hij beide hor loges nog in het bezit had voor een kleine reparatie. De fantast was intussen echter voortgegaan met het doen van inkopen in het groot. In een zaak kocht hij voor niet minder'dan 65 gulden aan bonbons, in een andere voor 50 gulden aan dranken, in een fotowinkel bestelde hij een kostbaar fotoappa raat met alles wat er bij hoorde voor een bedrag van 1000 gulden. Ook kocht hij goederen v->or de inrichting van een nog een duur costuum en stapte vervolgens een ju welierszaak binnen waar hij twee kostbare horlo ges aanschafte, die hij eveneens met een che que betaalde. De juwelier die de zaak niet helemaal vertrouw de, toog met de cheque onmiddellijk naar de bank en het merkwaar dige was toen, dat deze, hoewel er geen enkele dekking was, zonder meer werd uitbetaald. Toen het en een stofzuiger, die hij echter slechts gedeeltelijk betaalde. De bankinstelling had intussen nadat van alle zijden cheques bij haar waren ingediend, oegre- pen dat de olieman haar maar iets op de mouw had gespeld en diende een klacht in bij de po litie. Deze slaagde er al spoedig in de man te ar resteren. Hij bleek al eer der met de politie te ma ken te hebben gehad. Woensdagavond werd door de lJmuidense loodsafhaler „Geep" de uit Rio de Janeiro afkomstige verstekeling van het Liberiaanse vrachtschip „Almeria" aan de marechaussee overgeleverd. Hij was ter hoogte van de Zeeuwse eilanden over boord gesprongen en door het Duitse schip „Olbers" opgepikt, dat hem op zijn beurt aan de lJmuidense loodsdienst overdroeg. Men ziet hier Olando M. Parcells, zoals de verstekeling bleek te heten, die onder geleide van de marechaussee de „Geep" verlaat. De voorzitter van de nationalistische partij in Indonesië, Suwirjo, die door president Soekarno is belast met de vorming van een nieuwe regering, heeft vandaag het bestuur van zijn partij meegedeeld, dat hij geen overeenstem ming heeft bereikt met de partij, die als toekomstige regeringspartner van de P.N.I. werd beschouwd: de Nahdatul Ujama. Gisteravond hebben de formateur en bestuursleden van de Nahdatul Ulama een nogal verhit onderhoud gehad en daarbij hebben de laatsten nog eens dui delijk gesteld, dat zij met de P.N.I. alleen wensen samen te gaan, als ook de Masjumi in de formatie wordt betrok ken en er geen communisten in de rege ring komen. Suwirjo kon met deze voorwaarden niet akkoord gaan. De communistische partij heeft namelijk gedreigd een totale staking te zullen organiseren, als de Masjumi wél en de communisten niet in het kabinet komen. In Islamitische politieke kringen ver wacht men, dat Suwirjo geen uitweg uit dit dilemma kan vinden en dat hij vanavond zijn mandaat aan Soekarno zal teruggeven. Er waren zelfs berichten, dat Suwirjo reeds bij de president is geweest en dat Soekarno heeft gewei gerd de formatie-opdracht terug te nemen. Maar de vice-voorzitter van de P.N.I., Mangunsarkoro, sprak deze be richten tegen en zei, dat Suwirjo nog steeds kans van slagen heeft. Mangunsarkoro zei voorts, dat het besluit van de in Djakarta gehouden conferentie van troepencommandanten de grootste aandacht van de formateur heeft gehad. De deelnemers aan deze conferentie hadden als hun oordeel te kennen gegeven, dat Soekarno en Hatta moeten samenwerken om de bestaande problemen te kunnen oplossen, doch tot dusver hebben beiden elkaar nog niet ontmoet. In een commentaar op de aankondiging door de communistische partij, dat in geheel Indonesië een totale staking zal worden uitgeroepen, indien de Masjumi wèl, en de communisten niet in het kabinet mochten worden opgenomen, zeide de leider van de Islamitische vak bond, Narto, dat de niet-communistische vakverenigingen in staat zijn „een ver lammende tegenactie" te voeren. De voorzitter van de sectie defensie van het Indonesische parlement, Wahab, merkte op, dat een communistische „proteststaking" niet gerechtvaardigd kan worden, vooral niet onder de staat van oorlog en beleg, die thans in geheel Indonesië van kracht is. Intussen deelde de woordvoerder van de landmacht mede, dat overeenkomstig de staat van oorlog en beleg voorschrif ten zullen worden opgesteld voor de benoeming van militaire gouverneurs, het verlenen van autonome rechten aan de provincies en versnelling van de op bouw in de buitengewesten. Luitenant-kolonel Hasan Basry, de mi litaire commandant van Zuid-Borneo, heeft vandaag ontkend dat de in Borneo ingestelde „Lambung Mangkurat-raad" een uitdaging van de centrale regering zou betekenen. Overste Basry die voor zitter van deze raad is, zei dat de raad verschilt, van de revolutionaire raden, welke op andere eilanden werden inge steld. De Lambung-Mangkurat-raad heeft nimmer besloten het bestuur in Borneo over te nemen. De instelling ervan was slechts bedoeld om de opbouw te ver snellen, aldus overste Hasan Basry. De K.L.M. heeft donderdag in Oost- Berljjn een inlichtingenbureau geopend, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. In het westelijke deel van de stad was zij al vertegenwoordigd. ton maakten na een conFerentie van twee uur bekend, dat de Havenarbeiders van de stad gis teren spontaan in staking zijn ge gaan uit protest tegen de rege ringsinmenging en bet gebruik van sleepboten van de marine om bet reusachtige passagiersschip Queen Mary naar open zee te slepen. Het vertrek van de Queen Mary" was woensdag 12 uur uitgesteld, nadat bet plaat selijke haven- en sleepbootperso- neel geweigerd bad medewerking te verlenen, omdat de stakende scheepsbouwarbeiders verklaard hadden, dat het schip nog steeds in reparatie was toen de nationale staking uitbrak. Toch is de toestand in de Britse in dustrie met betrekking tot de stakingen wellicht iets verbeterd. Ofschoon er geen concreet nieuws is, zou de minis ter van arbeid, Isain Macleod, gisteren omtrent tien uur aan de plaatsvervan gende premier van Engeland, R. A. But ler, bericht hebben, dat de besprekin gen die op zijn ministerie hadden plaats gevonden tussen werkgevers en vakver enigingsleiders kans hadden op succes. Op het ogenblik waarop hij dit onder houd had met de heer Butler waren de vakverenigingsleiders en vertegen woordigers van de werkgevers in de scheepsbouwindustrie nog steeds in be spreking met elkaar op het ministerie. Een merkwaardige ontwikkeling, die men in dit verband ook wel sta king mag noemen, is een mededeling van de Britse artsen, dat zij met in gang van 2 oktober zich zullen be ginnen „terug te trekken" uit de na tionale gezondheidsdienst. Zij zullen dit evenwel niet allen tegelijk doen, doch groepsgewijze. De eerste groep van duizend in spe ciaal uitgekozen districten zal vanaf die datum alle arbeid voor de nationale gezondheidsdienst weigeren. In de loop van oktober zullen zij voormalige patiën ten van de nationale gezondheidsdienst particulier behandelen zonder betaling te eisen, doch vanaf november zullen deze duizend artsen vijf shilling vragen voor elk consult op hun spreekuur en 7,5 shilling voor een bezoek hunner zijds aan een particulier. Onvermogen- den zullen zij gratis blijven behandelen. De Zweedse gezant in Jeruzalem, Osten Lundberg, heeft gisteravond ver klaard dat er sterke verdenkingen be staan dat de verdwenen Zweedse di plomaat Raoul Wallenberg nog in le ven is, en in de Sovjet-Unie verblijft. De gezant deed deze onthulling toen hij om uitstel verzocht van een te Tel Aviv belegde bijeenkomst van het Joods wereldcongres, tijdens welke bij eenkomst men de nagedachtenis zou hebben geëerd van Raoul Wallenberg, die tijdens de Duitse bezetting in Hon garije duizenden Joden het leven heeft gered. ,„D,e gezant verklaarde dat de familie Wallenberg in Zweden over inlichtin gen beschikt welke lijnrecht in tegen spraak zijn met de laatste Russische verklaring, waarin gezegd wordt dat de Zweedse diplomaat na een hartaanval is overleden. Volgens deze Russische mededeling waarover in Zweden gro te consternatie is ontstaan zou Wal lenberg in een Russische gevangenis overleden zijn, twee jaar na zijn ver dwijning, bij het binnentrekken van de Russen in Hongarije, in 1945. (U.P.) Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 ADAM IEL. 717162 Zwitserse suède Herenjasjes 195.- Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Meer bewolking voornamelijk in het zuiden van het land. Op de meeste plaatsen droog weer en iets hogere temperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Zon: 6.39-19.00 Maan: 2.37-11.10 (Van een bijzondere medewerker) In een vorig artikel vestigden wij de aandacht op de funeste gevol gen welke de zwarte lonen ver oorzaken in het bouwbedrijf als-zoda nig. Deze misstand werkt uiteraard door op de woningbouw. De sfeer, welke door het eisen en betalen van zwarte lonen in het bouwbedrijf Is ontstaan heeft een funeste invloed op de bouwkosten en op het tempo van de bouw. Een wijziging van de loonregeling voor het bouwbedrijf, waardoor de legale lonen worden verhoogd en een verantwoorde rege ling voor de prestatie-premies wordt getroffen zal o.i. moeten leiden tot een verlaging van de bouwkosten en opvoering van de arbeidsproduktivi- teit. De vraag is al herhaaldelijk ge steld, of het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid niet bij machte is om het euvel der zwar te lonen de kop in te drukken. Het antwoord moet luiden, dat het depar tement niet effectief werkzaam kan zijn ten aanzien van de zwarte lonen in het gehele bouyvbedrijf, omdat het zich, wat de bouwkosten betreft, be perkt tot het toezicht op één sector van de woningproduktie, namelijk die van de woningwetbouw De aan- neemsom van complexen volkswo ningen wordt aan de hand van be paalde normen beoordeeld. Gaat een aanneemsom boven die norm uit, dan wordt de toestemming om het werk te gunnen geweigerd. Het departement bemoeit zich ech ter niet mei de prijsvorming in de particuliere bouw met gebruikma king van de premieregeling en in de vrije sector. Hier kunnen de aanne mers de zwarte lonen, welke zij noodgedwongen moeten betalen, in hun verkoopsprijzen calculeren. De activiteit van het departement leidt dan ook tot een afremming van de volkswoningbouw of indien men toestemming geeft tot uitvoering van een volkswoningbouwproject tot een „uitkleden" jan de woningen, om maar aan de door het departe ment gestelde normen te komen. De particuliere bouw daarentegen on dervindt deze bemoeienis niet. De wantoestanden in het bouwbedrijf komen daar alleen tot uiting in ho gere prijzen, welke voor nieuwge bouwde woningen worden gevraagd. De kring van degenen, die het zich kunnen veroorloven om met eigen en of geleend kapitaal zich een wo ning te verwerven wordt er alleen door verkleind. Bij de beter gesitu eerden is de vraag naar woningen echter nog zó groot, dat ook bij ho gere prijzen nieuwgebouwde wonin gen grif van de hand gaan. Het gevolg hiervan is, dat de aan nemers zich meer gaan toeleggen op de bouw van premie-woningen en in de vrije sector. Het verschijnsel der zwarte lonen wordt door de departe mentale controle op de kostprijs der woningwetwoningen dan ook niet ernstig bestreden, laat staan onge daan gemaakt. Wij geven toe, dat controle op de bouwkosten van voor de particuliere sector gebouwde woningen voor het departement vrijwel onmogelijk is. Uit sociale overwegingen zal men echter maatregelen moeten nemen om te voorkomen, dat de particulie re bouw (welke, wij zeiden het reeds, overwegend voor eigenaar-bewoners geschiedt,) niet een onevenredig deel van de nationale woningproduktie in beslag gaat nemen. In het jaarlijks vast te stellen bouwplan wordt een zekere ver houding tussen woningwetbouw en particuliere woningbouw in acht genomen. Men zou de boven om schreven afremming van de volks woningbouw naar onze mening ge paard moeten laten gaan met een evenredige beperking van de premie- bouw. In verschillende gemeenten ziet men omvangrijke complexen met rijkspremie gebouwde woningen ver rijzen. Deze leggen (met annex het verschijnsel der zwarte lonen) een zodanige druk op de arbeidsmarkt, dat men ter plaatse niet of nauwe lijks kan komen tot volkswoning bouw tegen redelijke prijzen. Aanne mers, die willen deelnemen aan een aanbesteding van volkswoningen, plegen dan ook tevoren de situatie in de bouwwereld ter plaatse op te nemen. De door ons 'gesuggereerde ge dragslijn zal ongetwijfeld leiden tot vermindering van het aantal in aan bouw zijnde woningen. Hiermede gaat echter tevens gepaard een ver mindering van de spanning op de arbeidsmarkt en hierdoor zal een klimaat worden geschapen, dat gun stig is voor het effect van de maat regelen tegen de zwarte lonen, waar over patroons en arbeiders in het bouwbedrijf zich thans beraden. Des kundigen verzekerden ons trouwens, dat opvoering van het bouwtempo een gevolg zal zijn var. beperking van het aantal in aanbouw zijnde woningen, zodat het geenszins on denkbaar is dat hiermede gepaard zal gaan een vergroting van de jaarlijkse woningproduktie. En op de produktie komt het maar aan! Het lage-druksysteem op de oceaan, dat donderdagochtend ten noorden van de Azoren was gelegen, heeft zich in vertraagd tempo naar het oosten ver plaatst. Het centrum vertoont twee af zonderlijke lage-drukkeraen waarvan de noordelijkste nu in de richting van IJsland koerst, terwijl de zuidelijke zich in de richting van de Golf van Biscaye beweegt In verband daarmede, zal de wind in onze streken uit zuid tot zuid oost waaien waarbij zachte lucht uit Frankrijk en zuid-Duitsland wordt aan gevoerd met geleidelijk meer bewolking en mogelijk later hier en daar wat re gen in het zuidwesten van het land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1