Twee piano-recitals in Haarlem D Weinig bezwaar tegen de ver hoging van presentiegelden Agenda Haarlem evinö Humanistisch Verbond wil in stichting deelnemen NAAIMACHINES Automobilist ramde een geparkeerde wagen in Jacobijnestraat Honderd jaar gemeente-archief in Haarlem Prachtig spel van Hans Henkemans Voor Geloof en Wetenschap Woonwagenkamp Waarderveld onder het beheer van sociale zaken Werk van wethouder zal voortaan met f4850.- per jaar worden vergoed Ernstige aan rijding op Herenweg Instemming van de raad gevraagd Oscar Smifs Bank werkte be\Tedigend Linnaeushof uit de moeilijkheden VRIJDAG 22 MAART 1957 PAGINA 3 HAARLEMSE RECHTBANK Interessante expositie in Huis van Looy MET DE FIETS IN DE LEIDSEVAART Burgerlijke Stand Haarlem Opruimen afdekking watermeter Gloria Shareff GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Autohandelaar negeerde stopteken van agent FEEST VOOR BEJAARDEN Motorrijder zwaar gewond Ongelukkig gestruikeld Getuigen opgeroepen De 60.000ste bij „Sissi" Films Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen GEMEENSCHAPSHUIS ZANDVOORT Beurs van Amsterdam Staatsliedenbuurt Beurs van r Y orl- Reserve sterk gestegen ENGEL, Gr. Heutstr. 181, Tel. 14444 5 april opening door Zweedse ambassadeur MORFINE-ZAAK TERUG VERWEZEN „Rij maar over het trottoir", zei op 11 juli van het vorige jaar een verte genwoordiger, die in de Jacobijnestraat zijn auto had geparkeerd, tegen een an dere automobilist, die niet verder kon, omdat de weg geblokkeerd was door de stilstaande auto. De automobilist voelde er niets voor, zijn banden aan een krachtproef te onderwerpen, temeer daar hij vlak voor de geparkeerde auto genaderd was. „Dan wacht je maar, tot ik klaar ben met mijn klant," zou de vertegenwoordiger daarop gezegd hebben. Dit was de druppel, die blijk baar de maat deed overlopen. „Ik ram je wagen, als je niet weg gaat," was het antwoord. Hierop voegde de man een 38-jarige vertegenwoordiger de daad bij het woord. Ter viering van het eeuwfeest van de Haarlemse archiefdienst is in het mu seum Huis van Looy een tentoonstel ling ingericht, welke hedenavond ge opend zal worden door Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. De expositie geeft een indruk van de rijke verzamelingen van het gemeen tearchief: documenten, tekeningen en gravures, die betrekking hebben op de historie van Haarlem. Een ereplaats op de tentoonstelling neemt het Latijnse charter in van 23 november 1245, waarbij de Rooms-ko- ning Willem II, graaf van Holland, aan Haarlem stadsrechten verleende. In een ter gelegenheid van bet 700-jarig bestaan van Haarlem als stad uitgegeven boek je kan men de vertaling van de be langrijke oorkonde lezen. Verschillende vitrines tonen privileges door de gra ven van Holland in de Middeleeuwen verleend aan de Spaarnestad, de stads keuren (verordeningen), resoluties van het stadsbestuur en de archieven van de gilden. Interessant zijn b.v. twee Pau selijke bullen, verleend aan het kloos ter der St.-Jansheren in de Jansstraat. De handtekening „Guille de Nassau" van Willem de Zwijger komt o.m. voor op een verdrag van 1581 tussen de prins van Oranje en de staten van Holland enerzijds en Haarlem over de vergoe ding van de kosten van het beleg van 1572. Verder zijn er gildeboeken te zien, o.m. van het St.-Lucas- of schildersgil de, waarin de naam van de kunstschil der Philip Wouwerman wordt vermeld, van het Schonen vaardersgilde", waar in Haarlemse zeeschippers verenigd wa ren, die op Schonen (in Zweden) voe ren. Men kan er het testament van Pie- ter Teyler zien de aanleiding tot de verschillende erfeniskwesties en ver schillende herinneringen aan de textiel industrie die te Haarlem bloeiden in de zeventiende en achttiende eeuw. Aan de muren hangen tal van inte ressante stadsgezichten uit vroeger ja ren. Een zaaltje is speciaal geweiid aan Schoten en Spaarndam. Uit de daar ge- exposeerde archiefstukken blijkt, dat de verzorging hiervan vroeger te wensen liet in de door Haarlem geannexeerde gemeenten. De oude dorpsgezichten van Schoten en Spaarndam tonen de ver anderingen aan in de loop der jaren. In de bovenzaal is een vitrine gewijd aan de grote Haarlemse schilder Frans Hals. Uit een tweetal acten blijkt, dat het stadsbestuur hem destijds een sub sidie verleend heeft. Verschillende pren ten en gedrukte stukken herinneren aan de Franse tijd. Er is b.v. een brief te zien van generaal H. W. Daendels, waarin deze het Haarlemse stadsbe stuur verzoekt zich aan te sluiten bij de omwenteling. Ook uit de laatste oor log zijn er herinneringen, zoals de on sympathieke verordeningen van de be zetters en de bekende affiches uit de tijd na de bevrijding. Om half acht gisteravond raakte een elfjarige jongen, Dirk O. met zijn fiets in de Leidsevaart doordat hij de macht over het stuur verloor. Een andere wielrijder, een 25-jarige bloemist uit Vogelenzang, wist de jongeman op het droge te halen. Een agent van politie haalde de fiets uit het water. ONDERTROUWD: P. J. M. van Elfe ren en M. van Daalen. GETROUWD: J. Tuinman en C. E. Horst; H. Boekelaar en L. P. Loog- man; L. Buist en W. Eekhof; R. G. Smit en K. H. Ploeg; J. Dol en J. G. Drenth. GEBOREN: S. F. de Jong-Feenstra, z.; J. Schaap-Daemen, z.; M. C. van Baekel-van Wunnik, z.; N. de Hilster- Verhoef, z.; E. S. Peerdeman-de Wit, d.; E. M. W. van Buuringen-Zandber gen, d.; G. J. Geerlings-Verbiesen, d.; L. Verkijk-Bleeker, d.; W. Stelma- Koopmans, d. OVERLEDEN,: G. M. Brinkman- Westhoff, 84 jr.. Westerhoutpark; C. Doves-Hulst, 56 jr., Lange Veerstraat; T. van Poelgeest-Beeldman, 75 jr., Frankestraat; C. A. Beunk-Jansen, 84 jr., Westerhoutpark. In het kader van het nationaal land juweel brengt „Litteris Sacrum" uit Leiden een gastvoorstelling voor „Cre- mer" op maandag 25 maart in de Haarlemse stadsschouwburg. Ten tone le gebracht wordt Ibsens „Spoken." Gistermorgen had de „rammende" vertegenwoordiger zich voor zijn daad te verantwoorden voor de Haarlemse rechtbank. De „parkerende" vertegen woordiger kreeg evenwel van de recht bank de nodige verwijten te horen. „Ik begrijp niet, waarom u niet vervolgd bent", aldus de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken „Waarom hebt u uw wagen niet op de Gedempte Oude Gracht geparkeerd. Ik begrijp ook niet, waarom er geen stop en parkeerverbod is in de Jacobijne straat". Het vervolgingsbeleid van hel Openbaar Ministerie noemde de presi dent „weinig bewonderenswaardig", daar de andere vertegenwoordiger niet vervolgd is. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zegde evenwel toe, hiertoe alsnog over te gaan. De kantonrechter had de vertegen woordiger, die tegen de stilstaande auto was opgereden, veroordeeld tot veer tien dagen voorwaardelijke gevangenis straf en zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. In hoger beroep eiste de officier van jus titie gisteren een onvoorwaardelijke ont zegging voor de tijd van zes maanden en een boete van 100 of dertig dagen. „Ik kan mij de opwinding en de gram schap van de verdachte over het vlegel achtig gedrag van een mede-weggebrui ker voorstellen," aldus merkte de offi cier op in zijn requisitoir. „Dat geeft hem echter niet het recht tot eigen rechter spelen." De raadsman, mr. H. J. Goudsmit, bepleitte clementie. Uit spraak over veertien dagen. Drie weken hechtenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wer den geëist tegen een 46-jarige fabrikant uit Amsterdam, die op de Amsterdamse vaart tegen twee fietsers was aangere den met zijn bestelauto. Dit geschiedde op 14 juni van het vorige jaar, een dag waarop de zon scheen, die de verdach te verblindde. Deze verklaarde voorts, dat hij oververmoeid was, en dat de ruiten van zijn wagen vuil geweest wa ren, De officier van justitie meende, dat de verdachte, die met ongeveer zes tig kilometer snelheid reed, dan maar wat minder snel Had moeten rijden. De kantonrechter had de fabrikant veroor deeld tot veertien dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Uitspraak eveneens over veertien dagen. De directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem, ir. H. Hol laar, verzoekt ons het volgende op te nemen: In de loop van de winter vestigden wjj op verzoek van de directeur van het waterbedrijf Haarlem, de aandacht op de maatregelen, welke toen geno men moesten worden tegen het be vriezen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer valt te verwachten, is de tijd aangebroken om de bedekking van de watermeter te verwijderen en de me- terput schoon te maken. Alle zakken gevuld met stro en der gelijke dienen derhalve nu uit de me- terput te worden gehaald, opdat de me- teropnemers behoorlijk hun werk kun nen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van de watermeter te verwijderen, integendeel, zij kunnen vorderen, dat dit terstond door of van wege de bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig opge ruimd wordt is er grote kans dat er door rotting een vieze boel met onge dierte in de watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het ad vies van het waterbedrijf de waterme ter tegen vorst heeft beschermd door een houten tussendeksel met handvat op halve hoogte in de meterput dan moet ook dit tussendeksel thans ver wijderd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgend winterseizoen wederom dienst doen en is op de diiur niet alleen veel goedko per, doch vooral veel zindelijker en ge makkelijker dan allerlei losse materia len, welke in de vochtige meterput aan verrotting onderhevig zijn. Op meterputten, welke niet zijn voor zien van een goed sluitend bovendeksel, dient ten spoedigste een houten dek sel te worden aangebracht. In het eigen belang van de gebrui kers wordt aangeraden in percelen waar de meterput buiten ligt thans door een erkend waterfitter, indien dit mogelijk is en nog niet geschied, op een gemak kelijk toegankelijke en vorstvrije plaats, een stop- met aftapkraan bin nenshuis in de leiding te laten aan brengen. Hierdoor kan tijdens de winter de buitenshuis gelegen meterput tegen vorst beveiligd blijven, terwijl de bin nenleiding binnenshuis kan worden af gesloten en geledigd. Donderdag 28 maart is er een ka mermuziekavond in de renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Tine van Raalte (sopraan) en Leendert Huges (piano) zullen concerteren. Het was een wel zeer gelukkige ge dachte van het bestuur van „Ge loof en Wetenschap" om voor een van zijn avonden de pianist Hans Hen kemans te engageren. Ons land heeft meerdere grote pianisten, onder wie van Europees formaat; de grote buiten landse klavierkunstenaars kunnen we ook vrij veelvuldig beluisteren, doch wat Henkemans gisteravond in de Schouwburg ter auditie bood was van een dusdanige uitzonderlijke schoonheid, van zulk een muzikale verrukking, dat we moeten erkennen dit slechts enige malen in ons leven te hebben meege maakt. Het heeft geen zin om over techniek, toucher en opvatting te spreken. Als Henkemans Beethoven vertolkt is hij volkomen vereenzelvigd met Beetho ven. Hetzelfde doet zich voor bij Schu mann, en o wonder, bij Debussy en Ra- vel. Veelzijdigheid is een der kenmer ken van het geniale, zo hebben wij vroe ger al eens geciteerd, welnu, Henke mans is een artist bij de gratie van de Muzen, hij is onze grootste pianist. De twee Beethovensonates opus 79 en 101 maakten, mede door de bloeiende melodiek en de soms pathetische gela denheid, een onvergetelijke indruk; prachtig realiseerde de kunstenaar de diepheid van Beethoven's emoties, de contrapuntische en fugatische delen van op. 101 klonken zeldzaam transparant. In Schumann's „Kinderszenen" paarde zich de subliemste tederheid aan kin derlijke vreugde en onbezorgdheid, maar het hoogtepunt van de avond Werd wel bereikt met het fascinerende, bijkans ongelooflijke spel in de „Suite Berga- masque" van Debussy en „Gaspard de la Nuit" van Ravel. Henkemans is zó doordrongen van deze exotische stijl, dat het zijn volle geestelijke eigendom is geworden, dat hij met zijn fabelach tige techniek op een ongeëvenaarde wij ze weet te verklanken, geraffineerd, magisch, soms adembenemend. Een ovatie van het auditorium kon niet uitblijven. T. de Vr. e uit Amerika afkomstige pianiste Gloria Sharaff gaf donderdag avond in de Tuinzaal van het Con certgebouw een voordracht van roman tische klavierwerken. De jeugd was zeer goed vertegenwoordigd op dit concert, hetgeen 'n verheugend verschijnsel mag worden genoemd. Met de keuze van stuk ken uit haar repertoire had de pianiste het zich niet gemakkelijk gemaakt. Een werk als de „Wanderer" - Fantasie van Franz Schubert behoort tot de nau welijks uitvoerbare stukken van deze meester. En een onmogelijk stuk als de ellenlange, vormloze „Humoresque" opus 20 van Robert Schumann mag wel een vertolker hebben, die tot de Upper- ten" onder de pianisten gerekend mag worden. Echter, Gloria Sharaff behoort helaas niet tot deze figuren. Zij speelt ongetwijfeld zeer goed piano, maar ontbeert bepaalde elementen, die haar B. en W. van Haarlem hebben be sloten het beheer en de zorg over het woonwagenkamp Waarderveld en zijn bewoners op te dragen aan de direc teur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken om op die wijze te be vorderen, dat de te treffen maatrege len en voorzieningen meer doelgericht zullen zijn. Zij hebben zich hierbij la ten leiden door het advies van de woon wagencommissie, die van mening was, dat het beleid ten aanzien van de groep vooral in de sociale sector zou liggen, waarbij de dienst voor sociale zaken wel het voornaamste trefpunt is van de organisaties en instellingen, die hier hun werkterrein hebben. Het technisch beheer blijft ressorte ren onder de directeur van openbare werken. Een werkcommissie, gevormd uit de woonwagencommissie, zal de di recteur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken terzijde blijven staan. Reeds heeft een aantal te treffen voor zieningen, zoals verbetering van was-, douche- en toiletgelegenheden, beschut ting tegen wind, de afvoer van vuil, de aandacht en het laat zich aanzien dat deze voorzieningen op korte termijn zul len kunnen worden getroffen. Anders ligt het met voorzieningen, die gewenst zijn voor een verbetering van de sociale omstandigheden, waarin de woonwagenbewoners verkeren, zodat zij op geëigende wijze kunnen delen in het geestelijke en culturele leven en onder wijs en ontspanning kunnen genieten. Hiervoor moet in verband met de ex centrische ligging van het kamp een centrum worden gebouwd, zodat ook zo wel maatschappelijke instellingen waarbij vooral gedacht wordt aan de particuliere organisaties als de medi cus en maatschappelijk werkster hun activiteiten kunnen ontplooien. Daar het hier gaat om betrekkelijk kostbare voorzieningen, terwijl ook de definitieve standplaats van het kamp nog niet bekend is en zeker voorlopig nog niet betrokken kan worden, ligt hier wel een speciale mogelijkheid, zodat nog niet direct de definitieve oplossing kan worden bereikt. Niettemin zal een aan vaardbare voorlopige oplossing gezocht worden, zodat het werk in de sociale I sector voortgang kan hebben. I „groot" zouden kunnen maken. Een overmatig gebruik van het pedaal wijst op gebrek aan inzicht in het wezen van de romantische klaviermuziek. Haar rit misch spel vraagt om drastische correc tie, terwijl duidelijkheid in de frasering ook niet tot haar sterkste zijde behoort. Zij bezit ongetwijfeld technische vaar digheid, maar verdoezelt veel passage- spel onder een pedaal-lawine. Zodoende was de „Humoresque" van Schumann min of meer ongenietbaar om te be luisteren. Onder de vier Etuden van Frederic Chopin was die in ces mineur het meest aannemelijk van uitvoering. Gloria Sharaff speelde verder van Cho pin een Nocturne en een Mazurka be nevens van Schubert diens Impromptu op. 90 no. 1. Als toegift (het jeugdige publiek was in ieder geval enthousiast) kwam o.a. de Arabesque van R. Schu mann, in welk stuk één der alternatie ven onmogeljjk snel in verhouding tot de rest werd gespeeld. Toch verdient Gloria Sharaff de gelegenheid, eens grondig revanche te nemen, want haar spel is niet van talenten ontbloot. G. M. Advertentie De Nederlandse Verfindustrie staat in de wereld aan de top. Aan de top van de Nederlandse Verfindustrie staat Schabora U bent dus goed al als Uw schilder "Schabora-verf' verwerkt. Agent te Haarlem: CV. Verf- en Glasindustrie zjv-L C.J.Krug. Julianapark 54, Tel. 15348 lol* Met de stemmen van de protestants- christelijke fractie en de heer Z e g- waart van de K.V.P. tegen heeft de gemeenteraad van Heemstede gis termiddag besloten de presentiegelden te verhogen tot zestien gulden per vergadering. Voordat het zover was had er een kleine discussie plaats, waarin de heer Zegwaart B. en W. in overwe ging gaf het voorstel terug te nemen. Hij vond het beter eerst de ontwikke ling van de economische toestand af te wachten. Indien die zich gunstig ont wikkelt kan alsnog een voorstel tot verhoging van de presentiegelden wor den aanvaard. De heer Van Brug gen en de zijnen vonden het moment, waarop het voorstel was gedaan, niet juist gekozen, een mening, die ook door de heer Zeelenberg van de V.V.D. werd onderschreven. De fractie leider van de K.V.P., de heer Ver hoeven, poneerde als zijn persoon lijke mening, dat de huidige beloning niet in overeenstemming was met de werkzaamheden, die de raadsleden moeten verrichten. Hij zag de toestand niet zo donker in en waarschuwde de raad er niet voor in een wat hij noem de „bestedingsbeperking-psychose" te geraken. De heer Reijnders (Arb.) zei geen bezwaar te hebben tegen de voordracht. Hij was van oordeel, dat iedereen de functie van raadslid naar behoren moet. kunnen vervullen. De hui dige beloning geeft die mogelijkheid niet. De voorzitter, mr. A. G. A. van Rappard, bracht de raad in herinne ring, dat de financiële commissie zich met het voorstel had kunnen vereni gen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de wethouderssalarissen te verhogen tot 4.850. Ter toelichting op het voorstel zei de heer Van Brug gen, dat die verhoging al jaren eer der had dienen te geschieden. Het wet houderschap eist belangrijk veel tijd, die niet aan eigen werk besteed kan worden. De heer Verhoeven was het hiermee eens. De heren Van Bruggen, Zee lenberg en Verspoor (Arb.) vonden in het voorstel om een schilde rij, het Oude Slot voorstellende, als ge schenk te aanvaarden, aanleiding de wethouder van Openbare Werken te vragen naar de restauratieplannen van het Slot. De heer Van Lent zei, dat voorlopig aan restauratie niet ge dacht kan worden in verband met de bestedingsbeperking. Wel hebben B. en W. onlangs besloten het landgoed voor verder verval te behoeden. In de commissie, die belast zal wor den met de schatting van de bij het Grondbedrijf in beheer zijnde eigen dommen werden benoemd de heren P. J. J. van der Putten, J. E. Baalber- gen en J. Spruit. De onderwijsvoorstel- len werden zonder meer aanvaard. Ver der voteerde de raad een aanvullende krediet van 28.000 voor het uitvoeren van werken in de omgeving van het Heemsteedse station. Een bedrag van 19.500 werd beschikbaar gesteld voor de bouw van een veranda op de kinder speelplaats in Groenendaal. Naar aanleiding van een ingekomen lijst van B. en W. van werken, die voorlopig ten gevolge van de financiële positie van de gemeente niet in uitvoe- Omstreeks 11 uur gisteravond zag een agent van politie een 56-jarige auto handelaar uit een café in Spaarndam komen, die vermoedelijk teveel drank tot zich genomen had. Voor de agent het kon beletten was de man in een auto gekropen, waarna hij wegreed. De politieman gaf een stopteken bij een lantaarnpaal maar moest opzij springen voor de aanstormende wagen, waarvan de bestuurder kennelijk geen zin had om af te remmen. De agent had echter het autonummer opgenomen en later kon de autohandelaar worden aangehouden. Vermoedelijk verkeer de de man onder de invloed van sterke drank. Hij is ingesloten. De adoptie-commissie te Haarlem voor bejaarden heeft in de enkele jaren van haar bestaan reeds veel goeds kun nen doen. Ook dit jaar heeft zij er voor gezorgd, dat de bejaarden een heerlijk ring zullen worden genomen zeiden en- feest gepresenteerd kregen. En dat de kele raadsleden het te betreuren, dat bejaarden het werk van de commissie het college daar op ook het aanbrengen j bijzonder waarderen, bleek woensdag van douchecellen in arbeiderswoningen weer, toen er ruim tweeduizend be jaar- - -r t I j i-, «-. v> 1 A r. rtc Vin+Tii 'e otrnnnc tc had geplaatst. Mevrouw Van der M e u 1 e n en de heren Zegwaart en Reijnders gaven B. en W. in overweging naar een ander project uit te zien. De voorzitter meende, dat het hier niet ging om een bezuiniging, maar om een uitstel. Er zijn werken, waarvan de uitvoering nog urgenter is. Wanneer de kapitaalmarkt ruimer wordt, zullen de op de lijst geplaatste werken in uitvoering worden geno men. Voor de rondvraag meldde zich slechts een raadslid, de heer Verhoe ven, die de wethouder van bedrijven attendeerde op een zekere willekeur in het ontsteken en uitdoen van de ver lichting in de gemeente. De heer van Wijk beloofde er naar te zullen kijken. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is op de Herenweg te Heemstede ter hoogte van de Kerklaan een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond. Een van hen, de 43-jarige metselaar J. P. uit Haarlem was er het ernstigst aan toe. Hij liep een gebroken pols, een inwen dige bloeding en een hersenschudding op en moest ter verpleging in het Grote Gasthuis te Haarlem worden opgeno men. Het ongeluk gebeurde toen een wiel rijder, de 54-jarige ambtenaar W. K. uit Heemstede de Kerklaan wilde inrij den. Vermoedelijk heeft hij niet vol doende gelet op het verkeer uit de rich ting Haarlem. Hij werd door een motor gegrepen, die bestuurd werd door de Haarlemse metselaar. De heer K. liep een lichte hersenschudding op en werd eveneens in het Grote Gasthuis opge nomen. Later op de avond kon hij naar huis terugkeren. De 16-jarige J. M. Z. uit Haarlem, die achter op de motor zat kwam er met een pijnlijke rechter hand goed vanaf. De politie verzoekt de bestuurder van een groene Volks wagen, die zich toen het ongeluk ge beurde ter plaatse bevond, zich met haar in verbinding te stellen. den hetzij 's middags hetzij 's avonds te gast waren bij de commissie in het Haarlems concertgebouw. Dat feest was weer mogelijk gewor den dank zij de medewerking van zeer velen de heer J. Fibbe duidde daar op in zijn openingswoord en het ge hele programma liep vlot van stapel. De heer Fibbe maakte van de gelegen heid gebruik om een bruidspaar-in-dia- mant geluk te wensen, en hij deed dat natuurlijk niet alleen met woorden. De bejaarden amuseerden zich uitstekend. Niet alleen kregen zij een presentje aangeboden, maar er waren ook bloe men uit Aalsmeer, die aan het geheel een extra-fleur gaven. De verloting bleek tenslotte een aparte attractie. Niet alleen de bejaarden mochten dubbel en dwars tevreden zijn, ook de commissie zelf. Zij zal ongetwijfeld de stimulans gekregen hebben om haar sympathiek werk voort te zetten. Op een scheepswerf aan de Liepol liep gistermiddag om kwart voor vijf een 25-jarige Haarlemmer een hersen schudding op toen hjj over een kabel struikelde en met zijn hoofd tegen de grond sloeg. De man werd naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo overge bracht. Zondagavond j.l. om half twaalf ge beurde er een aanrijding op de Heren singel. Een auto, die van rechts uit de Fabriciusstraat kwam, reed een mo torrijwiel aan, dat in noordelijke rich ting ging. De bestuurder van de motor verloor de macht over het stuur en reed tegen de gevel van een woning. Hij liep een bloeduitstorting op. De po litie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden. De film „Sissi", welke nu al gerui me tijd in het Haarlemse Rembrandt- theater draait, heeft duizenden toe- schouw(st)ers getrokken. Gisteravond werden Lien Blom en Mien Timmer mans danig verrast, toen eerstgenoem de de kaartjes kocht. Zij werden in de hal van het theater geroepen, en daar bleek, dat Lien de 60.000ste bezoekster was. De meisjes werden ontvangen door de directeur van het theater, de heer W. Bakker, die een ingelijst por tret van Sissi overhandigde en een en veloppe met inhoud. CINEMA PALACE: Duivel in zijde, volw., 2, 4.15 -7 9.15. FRANS HALS: Het geheim van de vijf gra ven, 14 j„ 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. LIDO: In de sloppen van een wereldstad, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Mannen in het wit. Strikt volw., 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: vr. tot en met zo.: De wereld der stilte, a. 1. Vr. 8.15, za. 7, 9.15, zo. 2, 4.15, 7, 9.15, ma. en di. 8.15: East of Eden, 14 jaar. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met zo.: El Paso, 14 jaar. Ma. tot en met do.-middag Moordende handen, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. STUDIO: Mijn kleine Hongaarse Piroschka, alle leeft., 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Vrijdag 22 maart Concertgebouw: Achtste concert serie V door het N. Ph. Orkest onder leiding van Bernard Haitink. Solist Jo Juda, viool, 8.15 uur. Maandag 25 maart Concertgebouw: Hohner Symphonie Ac cordeon Orkest onder leiding van H. Würt- ner, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 3.30 tot 4.30 uur. Woensdag 27 maart Concertgebouw: Orgelconcert door Piet Kee. 1.30 uur. Minerva: Het Salzburger Marionetten theater met Die Fledermaus van Strauss, 8.15 uur. (Des middags een besloten voor stelling van Die Zauberflöte voor de schooljeugd). Stadsschouwburg: Opera-gezelschap Fo rum met Rigoletto, 8 uur. Vrijdag 22 maart Stadsschouwburg: Toneelveren. Nieuw Leven met Wie kust de mummie, 8 uur, (dil.). Zaterdag 23 maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met Aparte tafels, 8 uur. Zondag 24 maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met van de brug af gezien, 8.15 u. Maandag 25 maart Stadsschouwburg: Letterlievende vereni ging J. J. Cremer. Voorstelling in kader van het Landjuweel (door Litteris Sacrum uit Leiden) van „Spoken", 8 uur. Dinsdag 26 maart Stadsschouwburg: Toneelvereniging De Kennemer Kunstkring met De kleine Apostel, 8 uur, (dil.). Donderdag 28 maart Stadsschouwburg: Toneelvereniging Her man Heyermans met George en Marga ret, 8 uur (dil.). Vrijdag 22 maart Restaurant Bolwerk: Eerste openbare vergadering stichting Haarlem-noord, 8.30. Brinkmann: Bijeenkomst Haarl. Sport raad. Mej. dra. W. J. Bladergroen over De vrouw in de sport, 8 uur. Boekenrode: Bijeenkomst BAB. Lezing door U. Stein over „Uw tuin een lust hof?", 8 uur. Zondag 24 maart Café Die Raeckse: Kapperswedstrijd van de r.k. Kapperspatroonsbond afdeling Haarlem, 1 uur. Concertgebouw: Bonte avond o.a. met medew. van Zwarte Riek, 8 uur. Maandag 25 maart Brinkmann: Lezing door Jan Glissenaar met lichtbeelden en film voor Geloof en Wetenschap, 8 uur. Dinsdag 26 maart Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit (HKG). Raimond Brulez over Schrijvers spreken, 8 uur. Brinkmann: Prof. R. Garric overUn grand Chretien: Blaise Pascal, voor Geloof en Wetenschap, 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond van de AVRO, 8 uur. Woensdag 27 maart Frans Halsmuseum: Lezing Volksuniver siteit (HKG) door Anthonie van Kampen over: Naar de top der wereld, 8 uur. Concertgebouw: Centrum voor interna tionale Lezingen. Inleiding door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman over: De elfde Assemblee van de Verenigde Naties, 8 u. Stedelijk Gymnasium: Les Conférences Frangaises. Onderwerp: De moderne kunst in Frankrijk sinds 1920, behandeld door mevrouw C. S. Servoise, 8 uur. Donderdag 28 maart 't Stoofke: Jaarvergadering katholieke bejaarden, 2.30 uur. Minerva: Lezing door Jan P. Strij bos over het vogeleiland Texel, 8.15 u. Tmholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur, behalve 's ma en 's zo Eerste zond. van de maand van 35 uur Teylers Museum: Schilderijen 19e en 2Ue eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw Ge opend van 11—15 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerkenl. Geopend van 1016 uur, zondag van 1316 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum: Geopend van 912.30 en van 1.304 u. Maquette tijdelijk in re paratie. Galerie Espace: Tentoonstelling van werken van Sanders. Geopend: dag. van 1117 uur (tot 6 april). Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): 100-ja- rig bestaan Archiefdienst. Tent. van do cumenten, gravures, tekeningen enz. uit het Haarlemse Archief, (23 mrt.t/m 4 april). Geopend dag. van 1012.30, 13.30 tot 17 en zo. van 1417 uur. Er is in Zandvoort enige deining^ ont staan rond de kortgeleden opgerichte „stichting gemeenschapshuis Zand voort." Deze deining wordt veroorzaakt door de afdeling Zandvoort van het Humanistisch Verbond De stichting gemeenschapshuis is opgericht op ini tiatief van B. en W. en deze hebben de Zandvoortse kerkgenootschappen (en enkele culturele verenigingen) uit genodigd aan deze stichting deel te nemen. Zo'n uitnodiging is niet ge richt tot het Humanistisch Verbond, dat daardoor kennelijk geprikkeld is en zich tot de gemeenteraad van Zandvoort heeft gewend. Het verbond is in principe bereid aan deze stichting deel te nemen, maar stelt er prijs op, dat de raad door een openlijke verklaring of op andere wijze als zijn mening kenbaar maakt, dat het Humanistisch Verbond in de stichting behoort te worden opgenomen, dan wel een daartoe strekkend verzoek tot het stichtingsbestuur richt. In hun advies aan de raad wijzen B. en W. erop, dat de „stichting gemeenschapshuis Zandvoort" inmiddels is opgericht en haar arbeid is begonnen. Het ligt niet op de weg van de raad om zich thans nog ongevraagd te gaan bemoeien met interne aangelegenheden der stichting. Het Humanistisch Verbond had er. naar B. en W. menen, juister aan ge daan om zich terzake rechtstreeks tot het stichtingsbestuur te wenden. Uit het adres van het Humanistisch Verbond is echter een zekere vrees te onderkennen, dat de „stichting ge meenschapshuis Zandvoort" een ver zoek om toelating door het Huma nistisch Verbond gedaan zou afwij zen; vandaar dat men van de raad als het ware een morele steun vraagt ter voorkoming van een onprettige er varing. Inmiddels is gebleken, zo vervolgen B. en W„ dat het Humanistisch Ver bond zich terzake nodeloze zorgen heeft gemaakt. Uit een schrijven van de „stichting gemeenschapshuis Zand voort" blijkt, dat het bestuur dezer stichting zich naar aanleiding van berichten in de pers over een even tuele toelating van het Humanistisch Verbond heeft beraden. Het bestuur kwam hierbij tot de conclusie, dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat, het Humanistisch Verbond aan de stich ting te doen deelnemen en het een plaats in het bestuur toe te kennen. Waar het bestuur echter geformeerd is uit afgevaardigden van door het gemeentebestuur uitgenodigde groepe ringen, acht het stichtingsbestuur het niet op zjjn weg te liggen, zelf een uit nodiging tot het Humanistisch Verbond te richten. Een verzoek om alsnog een vertegenwoordiger van deze groepring in het bestuur op te nemen zal echter in welwillende overweging worden ge nomen. B. en W. menen dat de raad er onder de geschetste omstandigheden mee kan volstaan a. te constateren, dat de gemeenschap Zandvoort van het Humanistisch Ver bond kan worden toegelaten als deel neemster in de „stichting gemeen schapshuis Zandvoort" en b. daarvan aan beide corporaties ken nis te geven. De Rapidity-wisselbeker is tijdens een clubavond van deze Beverwijkse ta feltennisvereniging uitgereikt aan de derde klasser Th. Keet. Deze jeugdige speler mocht als beloning voor de bes te persoonlijke prestatie in de afgelo pen competitie tevens een fraai minia tuur tafeltennistafeltje in ontvangst ne men. A. Winder, eveneens van Rapidi ty 3, werd tweede, terwijl de eerste klas. ser H. Eijking op de derde plaats ein digde. (Niet officiële Koersen) slot 22/3 Vons Opening Ned 1953 9334 Sty Ned 1953 93s,4 Sty Ned 1956 91 91 Sty Ned 1948 86 Sty Ned 1950 86 ty 3ty Ned 1954 87ty Sty Ned 1955 1 87 ty S-Sty Ned 1947 8734 87 ty 3 Ned 62-64 be] fac 91ty 913a Inschr Grtbk 1946 3 86U Ned Handel Mil cert 160 A K 186ty 190 Van Berkel's Patent 170ty Oalvé-Delft cert 299 Van Gelder 193 Kon Hooffvens cert 295 Unilever Cert 358 ty 358 Ned Kabel 268 Philips 748 ty 248 Kon Petroleum 858 175,70 .Amsterdam" Rubber 78ty 78 >4 Roll Amerika Min 167 ty 1671,4 Kon Ned Stoomb Mil 154ty 155 Ned Scheepv TTnie 180ty 179t4 V A 91ty Deli Ml} Cert. 95 95 A'dam 2ty '56 I 91 ty A'dam '56 tl lOlty A'dam til 101 ty In het zuidelijk deel van Zandvoort komt een staatsliedenbuurt. B. en W. stellen de raad voor aan de straten van het in uitvoering zijnde verbreidings- plan ten oosten van de Brederodestraat de namen te verbinden van Cort van der Linden, dr. Kuyper, De Savornin Lohman, dr. Schaepman, mr. Troelstra, dr. de Visser en Groen van Prinstrer. Anaconda Joppei Bethlehem Steel hrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ fn.vaJ Dutch Shell CJnion Oil Southern Pacific 'iithern Railway Tidewater CJ.S Steel C A 20/3 21/3 62% 6314 42% 42 74% 73% 56% 56% 39% 39% 111% 111% 37% 37% 33% 33',4 50% 50% 45 46% 81 80% 42% 42% 41% 41% 34% 34% 58% 58% Oscar Smit's Bank N.V. te Haarlem behaalde over 1956 een batig saldo op interest, provisie etc. van f 101.299 (95.069), na aftrek van kosten ad f 73.452 (68.877) resteert een winst van f 27.846 (26.191). Hiervan is voor afschrijving be stemd f 7.681 (5.659) terwijl voor belas ting f 6.700 5.700) dient te worden ge reserveerd. De netto winst ad f 13.465 (14.425) laat toe voor te stellen een di vidend van 6%. Het geplaatste aandelenkapitaal werd teruggebracht tot f 200.000 (535.000) door terugbetaling van 50% op de gewone aandelen en intrekking van de in het bezit van de bank zijnde preferente en gewone aandelen. De reserve bedraagt thans f 100.000 te genover f 37.272 per 31 dec. 1955 Deze vermeerdering is ontstaan door de sta tutair voorgeschreven bijschrijving van rente en voorts door een herwaardering van de deelnemingen, waardoor reserves bij de dochtermij tot uiting zijn gebracht. De gang van zaken is in 1956 bevredi. gend geweest. De omzetten in rekening courant namen opnieuw toe, het index cijfer kwam op 242 (162). Het gemidelde bedrag aan uitstaande kredieten bleef ongeveer op hetzelfde peil als in 1955. Naast alle gewone bankzaken, het ef fectenbedrijf en de assurantiebemidde ling maakt het verstrekken van bouw- kredieten nog altijd een belangrijk, zij het geen overwegend, deel uit van de werkzaamheden van de bank. De economische noodzakelijke huur prijzen van nieuwbouw en de door de overheid gestabiliseerde oude huren lo pen steeds verder uiteen. Zolang per ge zin voor huur een gelijk bedrag uit het inkomen besteed wordt als voor het ta baksverbruik, is sprake van een fatale waardering van het woongenot en kun nen spanningen op de huizenmarkt niet uitblijven. Een normale rendabiliteit van huizenbezit is een eerste vereiste voor ee- gezonde woningmarkt. Alle merken - dus ruime keuze Het ziet er naar uit dat aan de moeilijkheden waarin de Linnaeushof te Bennebroek vorig jaar geraakt is een einde is gekomen. Er heeft zich een raad van bijstand gevormd, die in nauw overleg met de directeur, de heer Henri YV. Roozen, alle organisatorische, financiële en publicistische aangelegen beden zal bespreken vooraleer er uit voering aan wordt gegeven. Dat deel de de heer J. C. Aschoff, voorzitter van de raad van bijstand, vanmorgen tijdens een persconferentie in Haarlem mede. In die raad hebben verder nog zitting de burgemeester van Benne broek, de heer D. Thomassen a Thues- sink v. d. Hoop v. Slochteren. wethou der D. J. A. Geluk van Haarlem, wet houder A. v. Geluk van Bloemendaal, en de heer W. v. Willige, directeur van de stichting Haarlems Bloei. Als finan cieel deskundige van de Linnaeushof treedt op de heer J. A. Wilton v. Reede uit Hilversum. Dit jaar zal de Linnaeushof op 5 april haar poorten openen. De openingsplech tigheid wordt verricht door de Zweedse ambassadeur in Nederland, de heer S. Dahlman. De tuin blijft open tot eind mei en zal gedurende de maand juni gesloten worden om haar in gereedheid te brengen voor het zomerseizoen, dat tot eind september zal duren. In het voorseizoen zal een schat aan bolbloemen te bewonderen zijn terwijl in het zomer seizoen de tuin voornamelijk beplant zal worden met bloeiende planten en heesters. Een bijzondere aantrekkelijk heid vormt de rozenheuvel, waarop van af juli duizenden rozen in bloei zullen staan. Verder zijn er plannen om een aan tal exotische vogels in de Linnaeushof onder te brengen. Aan de Amsterdamse beeldhouwer Barend Jordens is verzocht een tentoonstelling van beeldhouwwer ken in te richten, die ongeveer 8 a 9 beelden zal omvatten. Er is plaats in geruimd voor een kinderhoekje, waar moeders hun kinderen onder bekwame leiding kunnen achterlaten wanneer zij eens rustig door de tuin willen wan delen. Aan de buitenkant is een midget- golfbaan gemaakt, die nog voor Pasen in gebruik kan worden genomen. In samenwerking met de directie van de Linnaeushof zal 23 mei in de rid derzaal van het Haarlemse stadhuis een wetenschappelij ke Linnaeusherdenking worden gehouden, waarvoor zich een comité heeft gevormd, waarin o.m. twaalf Nederlandse hoogleraren en de burgemeesters van Haarlem, Heemste de, Bennebroek en Harderwijk zitting hebben genomen. Stemmine: onreeelmati» Donderdag 28 maart is er vanwege de Natuurhistorische afdeling Haarlem een vogelavond bij Brinkmann. De rechtbank te Amsterdam heeft don derdag een 26-jarige Surinaamse musi cus van het hem ten laste gelegde „op zettelijk aanwezig hebben en roken van marihuanasigaretten" vrijgesproken, omdat zij de overtreding niet wettig en overtuigend bewezen achtte. De officier van justitie had veertien dagen geleden voor het aanwezig heb ben van marihuana tegen verdachte zes weken gevangenisstraf geëist. Voor het roken van marihuanasigaretten had hij vrijspraak gevraagd. De verdachte had ter zitting erkend, enige malen marihuanasigaretten te heb ben gerookt, maar hij had niet de ver schijnselen ondervonden, die bij het ro ken van deze sigaretten optreden, zo dat hjj kon betwijfelen of de sigaretten inderdaad marihuana hadden bevat. De uitspraak in de zaak, waarvoor de musicus veertien dagen geleden even eens terecht had moeten staan, namelijk heling van cocaïne en morfine meerma len gepleegd, waarvoor de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf had geist, werd uitgesteld, daar over verdachte een psychiatrisch rapport zal worden ingewonnen. De musicus ge bruikte de cocaïne en morfine aanvan kelijk als geneesmiddel voor zijn zie ke vrouw, maar ging de verdovende middelen later ook zelf innemen. Hij kreeg ze van een vriend, die apothe kersassistent in Den Haag was en de cocaïne en morfine stal uit de apotheek waar hii werkte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3