Maatschappelijk werk is in deze tijd een zaak van en voor allen geworden Amerikaanse luchtvaart kringen zijn teleurgesteld m kaas REGENT Beweging in radio-wereld Overleg over compromis inzake Kanaal-gelden Relletjes in Duinkerken a Agré-gola Betitel de bejaarden toch niet met oudjes Doe^méér met Nijpend tekort aan priesters in Oostenrijk Duitse kustvaar der sloeg hulp van sleepboot af De „Waterman kiest 28 maart weer zee Opstand der artiesten Egypte zou voor onderhoud deel op V.N.-bankrekening willen storten Brand aan boord van Brits schip Te dik en te lui Minister Klompé over charitas in deze tijd Hongaren bieden een oorkonde aan Na Eisenhowers brief aan dr. Drees Ook socialisten nu actief op stuk van bezuiniging Oostenrijks college in Nederland De „Witte Zee" kwam er echter toch aan te pas IMPASSE DOORBROKEN ALS pAPA Tótns h dAW-SpfGI«9 V,/fL ItUs PA f\tAdjf AUTOBESTUURDER DOOR TEGEN LIGGER VERBLIND Jongen doodgereden Argentijns ambassadeur Politie moet voor eigen traangas vluchten S^eAe^ffv Huif 6o tMAZur, Mr. Disch, voorzitter kath. jeugdbeweging Prijs voor baconvarkens VRIJDAG 22 MAART 1957 PAGINA 7 Respect en begrip Geen audiëntie Voor de roker die zich graag verwent: Gevr. werkster v.g.g.v. Kaashandel WELTEVREE Niet vlug genoeg gelopen: nu maar een onsje kopen! Snelle sollicitatie elke dag KAAStractatie.' •N REUZE BOLKNAK VOOR ...oAW*si Om» Asu oJA „De groene draeck" naar Rotterdam r VCc<CciV£>j kjjtXpy*' Charitas in onze tijd is niet iets, dat de ene groep mensen nodig heeft en de andere groep geeft, doch charitas is de liefdevolle zorg, die zich richt tot al le mensen. Juist in onze tijd, nu het accent van dejnenselijke nood zich ver legd heeft van het materiële naar het meer geestelijke, sociale en psychologi sche vlak, is charitas en is ook het maatschappelijk werk een zaak van en voor allen geworden. Duidelijk stelde dit donderdagavond de minister van maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé op een bijeenkomst, welke in het kader van de Charitasweek in het Staargebouw te Maastricht werd ge houden. Minister Klompé waarschuwde tegen de Nederlandse hebbelijkheid om alles maar te willen organiseren. Hoewel zij het nut en de noodzaak van organisaties zeker niet wilde onderschatten meende dr. Klompé toch te moeten stellen dat men goed dient te bedenken dat de or ganisatie geen hoofdzaak maar bijzaak is. De mens alleen is hoofdzaak en aan zjjn noden moeten de organisaties wor den aangepast. Ook deskundigheid is no dig, maar dit neemt toch niet weg dat er vele vrijwilligers moeten zijn, wil het maatschappelijk werk behoorlijk kunnen functioneren Bovendien zal men bü het verrichten van maatschap pelijk werk ondanks de waarde en het belang van de levensbeschouwing toch over de grenzen van groeperingen moe ten leren heenkijken. Er moet naar hechtere samenwerking worden ge streefd. Aan het eind van haar uiteenzetting vroeg minister Klompé nog bijzondere aandacht voor speciale facetten van het maatschappelijk werk zoals de zorg voor de maatschappelijk niet aangepas- ten, de gezinszorg en de bejaardenzorg. Ten aanzien van de bejaarden vroeg dr. Klompé van de jongeren meer respect en begrip. Betitel de bejaarden toch niet met oudjes, al dus dr. Klompé. Dat getuigt van wei nig eerbied voor de ouderdom. De be jaarden zijn nog even respectabele leden van de gemeenschap als de jon geren In zijn onlangs verzonden brief aan president Eisenhower over de lucht vaartonderhandelingen zegt minister president Drees o.m., dat zowel de Ne derlandse regering als het Nederlandse volk het resultaat van de besprekingen van vitaal belang achten voor de eco nomie van hun land. ,,De specifieke ge ografische en demografische situatie van Nederland en zijn beperkte natuurlijke bronnen maken het noodzakelijk, dat Nederland zijn historische positie als wereldvrachtvaarder behoudt, ook al om een goed lid van de westerse ge meenschap te zijn. De traditionele vriendschap tussen uw groot land 'en het ónze geeft mij vertrouwen, dat u aan deze zaak enige persoonlijke aandacht zult besteden. Ik ben ervan overtuigd, dat dit ten zeer ste een gunstige uitslag van de onder handelingen kan bevorderen". Aan Eisenhower's antwoord ontlenen wy het volgende „Evenals het volk van de Verenigde Staten hecht ik groot belang aan het behouden en verstevigen van onze nau we relaties met Nederland. Zulk een verwantschap vereist een oprechte uit wisseling van meningen over proble men van gemeenschappelijk belang. Ik heb de delegatie van de V.S. voor de luchtvaartonderhandelingen gezegd, dat zij de diverse factoren in uw brief naar voren gebracht zo nauwgezet mogelijk moet overwegen". De brief van president Eisenhower aan dr. Drees terzake de luchtvaarton derhandelingen die tussen beide lan den worden gevoerd, heeft bij de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen gro te teleurstelling gewekt. Bedoelde maatschappijen zien name lijk liever niet dat de Verenigde Sta- \r opzicht concessies doen aan Nederland, aldus een bericht van Uni ted Press. Eisenhower persoonlijk aan de delegatie van de Verenigde Sta ten heeft gevraagd om aan deze onder handelingen de meest ernstige aandacht te schenken, wordt beschouwd als een bewijs voor het vermoeden dat de Ame rikaanse delegatie dus bereid is enige concessies te doen. Sommige Amerikaanse luchtvaart kringen verwachten met tegenzin dat de Verenigde Staten de K.L.M. zullen toestaan de route AmsterdamMontreal naar Californië te verlengen, en even eens een directe route van Curagao naar New York zullen toestaan. (Van onze parlementaire redacteur) 0n^a,herhaalde pogingen van de K.V.P. bP7„re- regering op mogelijkheden van snr-iin1?1118 te wÜzen, zijn thans ook de den ïf..en m die richting actief gewor- vraa a bebben minister Hofstra ge- het wel verantwoord is een j5,e bureau voor de Rijksaccountants- Ji fr Nijmegen te vestigen. Hierin v~Ten heel van de accountants uit Arn- "f™ ondergebracht. De minister gaf in ufJl ultvoerig betoog de redenen aan waarom dit volgens hem juist terwille van de efficiency was geschied. De mensen van deze tijd worden uitgedaagd, zo besloot dr. Klompé, om een maatschappij op te bouwen waar elk mens zich thuis en rijk voelt. Deze maatschappij wordt niet verkre gen via verdragen en organisaties maar door de inzet van allen. Het gaat erom dat ieder van ons, waar hij ook staat, door de liefde licht brengt in een duistere wereld. De inleiding van minister Klompé werd stijlvol omlijst met zang van de Meerssener Nachtegalen onder leiding van Max Celis. De vele aanwezigen, on der wie dr. F. Houben, commissaris van de Koningin in Limburg, mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maastricht, lo co-burgemeester F. Gijbeis en de heer H. G. Simons, hoofd van het bureau Limburg van het ministerie voor Maatschappelijk Werk, werden welkom geheten door de voorzitter van het Cha- ritasweekcomité, de heer Jef Peeters. Minister Klompé bezocht niet alleen Maastricht, waar zij zich over be paalde maatschappelijke problemen liet voorlichten, maar ook andere plaatsen, o.a. Valkenburg. Hier bracht zij een bezoek aan de Hongaarse vluchtelingen, die, tijdelijk in hotels ondergebracht, hun vertrek naar Ca nada afwachten. Een groep Hongaren, gelogeerd in Ho tel Oranjehof, bood de minister als herinnering aan haar bezoek een fraaie oorkonde aan. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zullen woensdag 27 maart geen audiëntie verlenen. Advertentie Advertentie Inderdaad, KAAS is 'n bijzonder onweerstaanbare tractatie. Iedereen vliegt er op af. Kaas op de boterham, gebakken kaasplakken't is alle maal even lekker en gezond. Daarom fluks naar Uw winkelier gesneld en een heerlijk, voedzaam stuk KAAS uit eigen land in huis gehaald Publlkctla van Hel Nederlands Zuivelbureau 1 2 Het tekort aan priesters in Oostenrijk neemt nog steeds toe; er zijn nu 1700 priesters te weinig. 28,7 pet van de 6.813 Oostenrijkse priesters is ouder dan 61 jaar, terwijl slechts 12 pet de leeftijd heeft van 25 tot 35 jaar, aldus blijkt uit een onderzoek, dat het Katho liek Sociaal Kerkelijk Instituut te We nen heeft ingesteld naar de stand van de zielzorg in Oostenrijk. Het Instituut oppert de mogelijk heid, dat de Oostenrijkse bisschoppen de hulp van andere landen inroepen. Als eerste stap tot een Europese priestervoorziening zou het wellicht mogelijk zijn om in Nederland een Oostenrijks college te vestigen, aldus het K.A.S.K.I. Het onderzoek wijst Wenen als eer ste noodgebied aan. Onmiddellijk daar op volgen de steden Linz, Graz, Salz burg en andere. Gemiddeld beschikt Wenen over één zielzorger voor ruim 2.000 katholieken. Enige parochie-ker ken in het stadscentrum tellen slechts een paar honderd gelovigen. Daarnaast telt Wenen 44 parochies met 10 tot 20 duizend zielen een priester voor 4.058 gelovigen en 14 parochies met 20 tot 26 duizend gelovigen, waar een priester de zorg heeft voor gemid deld 5.383 zielen. Volgons internationale maatstaven is doelmatige zielzorg mo gelijk, wanneer het aantal gelovigen per priester de duizend niet overschrijdt. Voor de toekomst is volgens het K.A.S. K.I. nog geen verlichting in de situatie te verwachten. Het onderzoek wijst verschillende we gen aan om de bestaande noodsifuatie te bestrijden. Het oppert behalve een Europese samenwerking op het gebied van de zielzorg, ook de wenselijkheid van navolging van de Franse equipes missionnaires". De Franse bisschoppen zijn namelijk begonnen kleinere paro chies samen te voegen en de daardoor vrij komende priesters te verenigen In z.g. stoottroepen. Het K.A.S.K.I. meent, dat in Oostenrijk vele kloosters daar voor ingeschakeld kunnen worden. (K.N.P.) De ongeveer 600 ton metende Duit se kustvaarder Sabine" kreeg donder dag veertien mpl ten westen van Hoek van Holland motorstoring. Het eveneens Duitse schip „Hanna Dreier" nam de Sabine" toen op sleeptouw en zette koers naar de Nieuwe Waterweg. Hulp van de Nederlandse sleepboot „Witte Zee" werd door de Sabine" in eerste instantie niet aanvaard. Tegen de middag trachtte „Hanna Dreier" met de „Sabine" op sleeptouw de Nieuwe Wa terweg binnen te lopen. Er stond een harde zuidwestelijke wind en juist voor dat de sleep de ingang van de Water weg zou bereiken, brak de sleeptros. De „Sabine" ging middenin het vaar water, even buiten de pieren, voor an ker. Hulp van de „Witte Zee", die in de buurt was gebleven, werd toen alsnog dankbaar aanvaard. De sleepboot bracht de „Sabine" veilig en wel binnen de pieren. *>9 De reparaties aan het s.s. „Water man", dat de vorige week op de At lantische Oceaan een aanvaring had met het Italiaanse vrachtschip „Merit" en toen via Brest, waar de passagiers overstapten op de „Zuiderkruis", naar Rotterdam terugkeerde, hebben een vlot verloop. Daarom is reeds be sloten, dat het schip op donderdag 28 maart van de Lloydkade te Rotterdam zal vertrekken naar Australië met de ruim 800 passagiers, onder wie onge veer 500 Hongaren uit het vluchtelin genkamp te, Salzburg, die aanvankelijk op 19 maart met de „Zuiderkruis" naar Australië zouden reizen en wier ver trek toen moest worden uitgesteld. Het secretariaat van Prinses Beatrix heeft meegedeeld, dat de prinses heeft besloten de Lemster aak „De groene draeck" een ligplaats te geven bjj de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas" te Rotterdam. De overdracht van het schip zal op verzoek van de prinses te Muiden in het begin van de maand juni geschie den. (Van onze radioredacteur) Er is weer de nodige deining in de radiowereld. Om het maar kort en goed te zeggen: Conny Stuart. Cees de Lan ge, Rijk de Gooijer en Eli Asser gaan naar de A.V.R.O. Ko van Dijk en Tom Manders zeker niet. Wij weten niet of de lezer het al wist, maar er is geen betere mogelijkheid om zaken te doen dan in de lichte muze: no bigger business thans show business. De beroering in de Nederlandse ra dio-amusementswereld begon toen Jan de Winter, trouw gediende van de A.V.R.O., een zeer mooie aanbieding kreeg van Phonogram, de Nederlandse verkoopmaatschappij van Philips- en Decca-grammofoonplaten Jan de Win ter maakte naar buiten alleen de maan- dagavond-Radioscoop, hjj was echter hoofd van alle ontspanningsprogram ma's zowel wat de muziek als wat het woord betreft. Karei Prior, de jeugdi ge, voortvarende, door de N.C.R.V. op geleide, leider van de V.A.R.A.-Show- boat, greep zijn kans. Deze lag voor namelijk daarin dat hij behalve de dinsdagavond alle andere ontspannings programma's van de A.V.R.O. onder zich zou krijgen. De A.V.R.O. zat al sinds de oorlog in de verkeerde hoek met de ontspan- '■■■W -p-. Dit is de onder Franse vlag varende tanker „Aramis", met aan boord de eerste 2T000 ton olie, die uit Irak door de herstelde pijpleidingen in de ruimen vloeide. Een hoopvol teken voor gemotoriseerd Frankrijk. De opname werd gemaakt bij aankomst van de „Aramis" in Sète (Frankrijk). In diplomatieke kringen te Cairo Is verklaard, dat de Eyptische regering bereid is akkoord te gaan met een nieuw plan voor het beheer van het Suezkanaal. Volgens dit plan zouden Egypte en de Verenigde Naties een ge zamenlijke bankrekening openen, waaruit de onderhoudswerkzaamheden aan het kanaal zouden worden bekos tigd. President Nasser zou dit voorstel bespreken met de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld. De persoonlijke afgezant van premier Nehroe, Krisjna Menon, die aan het be gin van de week besprekingen met presi dent Nasser voerde, zou een werkzaam aandeel hebben gehad in het doorbreken der impasse over de betaling der tol gelden. De Egyptische regering zou er De centrale propagandadienst van de K.A.B. heeft verleden jaar een grote tekenwedstrijd georganiseerd onder de kinderen van haar leden, die hun vader in zijn werk of vrije tijd moesten uittekenen. Meer dan 52.000 tekeningen werden ingezonden, waarvan er, na plaatselijke voorselec tie, 5.000 in Utrecht aan een jury wer den voorgelegd, die 1.000 tekeningen met een prijs bekroonde. Daarmee zou de kous af geweest zijn. Maar de jury was zo bekoord door de ontwapenende naïveteit van het kinderlijk artistiek vermogen, dat zij niet zonder meer afstand van de tekeningen wilde dopn. Besloten werd toen een reizende ten toonstelling in te richten, die plaatse lijke afdelingen kunnen aanvragen ter opluistering van feestvergaderingen of andere activiteiten. Utrecht heeft de primeur; de tentoonstelling zal van maandag a.s. t.m. woensdag in huize Sint Jan te zien zijn. Men heeft ruim 200 bekroonde tekeningen op grote borden geplakt en met een laagje plas tic bespoten. Het geheel maakt een zeer aantrekkelijke indruk. Hoe zien kinderen hun vader? En wat zien zij in hem? Het antwoord van de tekeningen laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Uit de soms on beholpen krabbels rijst de stoere va der op; de man, die bij de politie of brandweer is, in de harmonie de grote trom slaat of in het amateurtoneel de heldenrol vervult. Kinderlijke trots straalt van deze tekeningen af. Maar kinderen kunnen ook onbarmhartig zijn, b.v. wanneer zij hun vader zien, liggend in een luie stoel of alsmaar kaartspelend, met de kruik op tafel. Dat vaders ook huishoudelijke bezig heden verrichten, is niets bijzonders. Maar de meeste mannen komen er niet royaal voor uit. Hun kinderen wel; zij tekenen hun vader aan de wastobbe, aan het pannekoeken bak ken, zelfs aan de breimachine. Opval lend groot is ook het aantal vaders, dat een tuin heeft, konijnen houdt of ramen, verft. Wat vaders voor hun dagelijks brood, doen, schijnt de mees te kinderen, gezien de inzendingen, maar matig te interesseren. Zij weten het nauwelijks; een kenmerk van onze tijd, waarin arbeid en gezin steeds verder van elkaar verwijderd worden. Er blijken ook massa's lieve vaders te zijn, die met hun kinderen gaan wandelen of fietsen, die paardje rij den en op de baby passen. Het zij deze vaders tot troost, dat hun uitsloven blijkbaar zeer gewaardeerd wordt. De tekeningen zeggen het. Kinderen mo gen een ongeremde fantasie hebben die ook tot artistiek zeer opmerke lijke tekeningen leidt hun tekenin gen zijn echter tevens uit het volle leven gegrepen met een niets ont ziend gevoel voor objectiviteit en rea liteit. Psychologen zouden er koste lijk studiemateriaal in vinden. Socio logen eveneens, want in de tekenin gen ligt een voortreffelijke schets van het arbeidersmilieu: vrije tijdsbeste ding, gezinsverhoudingen, woning inrichting, enz. Ook hierom een kos telijke tentoonstelling. echter op bfljven staan, dat alle tolgel den in eerste instantie aan Egypte wor den afgedragen, zoals geëist wordt in een memorandum, dat Cairo deze week heeft uitgegeven. Egypte zou evenwel bereid zpn een bepaald percentage der tolgelden op een gezamenlijke bankre kening te storten Egypte aanvaardt thans ter voldoe ning van tolgeld voor het Suezkanaal dezelfde geldsoorten als voor november 1956, met uitzondering evenwel van Ponden Sterling en Franse Francs, al dus heeft de Egyptische kanaalmaat schappij bekend gemaakt. Libanees geld is geweigerd omdat dit gekoppeld is aan de Franse Franc, aldus de be kendmaking van de kanaalmaatschappij. Krisjna Menon zou bij zijn bespre kingen met Nasser de indruk heb ben gekregen, dat de Egyptische pre sident niet van plan is het gebied van Sjarm El Sjeikh of de Gaza-strook te hermilitariseren. De minister van buitenlandse zaken van Israël, mevrouw Golda Meir, heeft fisteren een uur geconfereerd met de 'ranse minister van buitenlandse za ken, Christian Pineau. Zij verklaar de na afloop daarvan, dat zij en Pineau het eens waren „over wat er had moe ten gebeuren en wat in feite gebeurde" in de strook van Gaza. Vannacht is zij per vliegtuig naar Israël gereisd. De 15-jarige Hendrik Poelman, die donderdagavond in gezelschap van een vriend langs de weg in Buinerveen liep is om het leven gekomen toen hvj werd aangereden door een achterop komen de auto, bestuurd door H. N. uit Gie ten. De bestuurder verklaarde door een tegenligger te zpn verblind en de jon gens niet te hebben opgemerkt. Te Buenos Aires is bekendgemaakt, dat tot Argentijnse ambassadeur in Nederland is benoemd de heer Luis Castineiras, ondersecretaris aan het ministerie van buitenlandse zaken. Frankrijk Leraren in de natuur wetenschappen en laboratoriumassisten- tenin Parijs en de provincie hebben gisteren aangekondigd, dat zij vandaag en morgen zullen staken uit protest tegen een „discriminerende" beslissing van de regering om de salarissen van wetenschappelijke onderzoekers met 20 percent te verhogen. (Reuter) ningsprogramma's. Men kreeg geen voet aan de grond. Nu had men de ge legenheid een man die in de praktijk bewees een succes te kunnen maken aan te werven. De V.A.R.A., begrijpende dat Prior zoveel mogelijk mensen mee wilde ne men, gaf hem op zeer korte termijn ontslag. Prior kon dus naar de A.V.R.O. en begon zpn werkzaamheden met het opstellen van een schets van zijn plan nen. Voorgeschiedenis Nu heeft alles wat spaak loopt na tuurlijk zijn voorgeschiedenis. Eli Asser was de grote tekstschrijver, maar een zeer lastig man die een positie als re gisseur-producer ambieerde, die men hem steeds weigerde. Prior brak ten slotte met hem, maar tegelijkertijd kwamen Priors grieven tegen de V.A.R.A. te voorschijn. Het is, wij zouden willen zeggen uiter aard, een fictie te menen dat alle radio mensen de beginselen van de omroep waarvoor zij werken met bezieling zijn toegedaan, vooral of althans in deze sector. Men denkt, voorzover men dat kan, alleen in geld, geld, geld. De omroepverenigingen zijn verbon den in de N.R.U. en hebben daarbij met elkaar zeer veel overeenkomsten ge sloten, o.m. om geen enkel persoon van de ander af te kopen. Alle functies in de N.R.U. zijn door het Bureau Beeren- schot „gewaardeerd". Daardoor zijn er nu naar wij menen 331 waarderingen. Prior stond, we zullen maar zeggen, op 215, hij werd 275. De afdeling So ciale Zaken van de N.R.U. liet de A.V.R.O. dan ook weten: deze man is niet geschikt voor zulk een positie. (Een gekke noot is dat de directeur van de A.V.R.O. commissaris voor Sociale Za ken van de N.R.U. is.) Meer gebeurde er niet, meer kon er ook niet gebeuren. Terzelfdertljd verliet Tony Schiffer- stein de V.A.R.A., waar hij veel jaren als pianist op losse basis gewerkt had. De V.A.R.A. bood hem namelijk een vast contract aan, maar dat is meestal een achteruitgang voor al deze „snab- belende" heren. Toen greep de K.R.O. zeer handig in en bood Tony een jaar contract voor een ontspanningsprogram ma aan. Schifferstein werkt al jaren in de zomer op Loosdrecht met een uit gebreid cabaret en kent het klappen van de zweep. De heer Broeksz van de V.A.R.A. verzekerde ons plechtig: „Wij waren het volkomen eens met prof. Kors toen deze zaak zijn beslag kreeg. Die kans konden wij hem niet geven". Crisis Een zaak waar alle partijen bij be trokken zijn.is het dus niet. Het is ook geen zaak tussen de omroepverenigin gen meer. De horde van het amuse ment zoekt betere, meer lucratieve wegen. Karei Prior zei ons; „Als de V.A.R.A. zegt dat het duidelijk is dat enigen mij zouden volgen, dan is dat natuurlijk waar. Alleen, wij weten wie wij willen hebben en wie niet. Meer betalen doen wij niet." De crisis ontstond eigenlijk op het moment dat de V.A.R.A. alle medewer kenden aan het zaterdagavondprogram ma een uitnodiging zond voor een ge meenschappelijke bespreking. Toen werd het duidelijk: buigen of breken. Conny Stuart brak omdat zij de tek sten van Wim Mauldijk niet apprecieert. En juist met deze auteur is het nieuwe seizoenscontract afgesloten, hij zal een nieuw Slot Siddersteyn maken. Sommi gen stelden het voor of het bij Conny Stuart om de T.V. ging. Wij weten nu zeker dat zij voor de A.V.R.O. gecon tracteerd heeft. Cees de Lange schreef naar aanlei ding van de convocatie een brief aan de V.A.R.A., waarin hij mededeelde naar de A.V.R.O. te gaan. Een nieuw contract is er echter nog niet Resultaten Het A.V.R.O.-bestuur heeft inmiddels goedgevonden dat Karei Prior een reis naar Engeland en Amerika gaat ma ken om van de programma's aldaar kennis te nemen. Is er een verzoening Prior-Asser op komst? Welnu die is er al, inzoverre dat in het nieuwe A.V.R.O.-programma een quiz (o heerlijk woord) van Eli Asser is opgenomen. Het is duidelijk dat Cees de Lange die gaat leiden. „Eli Asser zal nog wel iets meer doen", zegt ons Karei Prior, „maar veel niet, want hij is veel te duur. Overi gens zjjn wij beiden wat ouder en wij zer geworden en zullen geen ruzie meer maken" (Sic). Ja, Eli Asser is een van die ko meetachtige figuren uit de showbusin- nes. Hij gaat nu in hoofdzaak werken voor Radio Luxemburg, voor de com mercie dus. Daar zal hij zijn gevraag de zeshonderd gulden per week wei verdienen. Wie dan de teksten van de A.V.R.O. wel zal schrijven? Dat is nu het grote geheim. Helemaal geen geheim natuur lijk, want niemand weet het. Dit opgewekte verhaal heeft een triest slot. Dat Conny Stuart liet afweten, was een kwestie van artistieke appre ciatie. Maar Cees de Lange deed het omdat hü met zijn tournéegroep over hoop lag. Rijk de Gooijer gaat mee over naar de A.V.R.O. En Johnny Kraaykamp mag blijven. Maar Ko van Dijk komt er niet in. En Tom Manders ook niet. J. v. S. Donderdagmiddag is brand uitgebro ken op het Britse m.s. „Tantallon Castle", dat in de Maashaven te Rot terdam ligt. De brand ontstond in ruim 2, dat geladen is met natrium-ammo- nia. Omdat er benzol als deklading aan wezig was, loste men die eerst zo snel mogelijk, waarna de ruimen werden dichtgemaakt. Het gevaar voor ontplof fingen was namelijk niet denkbeeldig. De Rotterdamse brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, slaagde er tegen de avond in, het vuur te blus sen, nadat zij eerst met koolzuur de temperatuur in het brandende ruim i had doen dalen. Nadat een protestvergadering van stakende lassers in Duinkerken was uit gelopen op een relletje, hebben scheeps- bouwarbeiders de politie gisteren met stenen en scheepsbouten bestookt. De politie, die tijdens het hoogtepunt van het gevecht uit circa 1.000 man bestond en gesteund werd door de brandweer van de stad, maakte op een gegeven ogenblik gebruik van traangasbommen. zij moest zich echter terugtrekken om dat zij zelf teveel last ondervond van het traangas, dat door de wind de ver keerde richting uit dreef. Ongeveer 300 lassers hadden zich voor de kantoren van de directie ver zameld om hun eis tot loonsverhoging ingewilligd te krijgen. Toen dit misluk te gooiden zfl alle ruiten van het be trokken gebouw in. De politie, die aan vankelijk geen kans zag de betogers uit een te jagen, riep versterking in en trachtte toen de lassers te omsingelen. De lassers hadden inmiddels op hun beurt versterking gekregen van onge veer 1.000 andere scheepsbouwarbeiders die het werk hadden neergelegd. Gisteravond was de werf volledig door de politie omsingeld. Volgens de politie zijn bij de onlusten circa 20 personen gewond. Enigen van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht. De politie deelde mee, dat zij een aantal arrestaties ver richt heeft (Rtr) id Advertentie O?. N.V. PHILIPS-ROXANE Amsterdam Het hoogwaardig episcopaat heeft benoemd tot voorzitter van de katho lieke jeugdbeweging mr. H. A. L. M. Disch. rechter in de rechtbank te Maastricht. Mr. Disch werd geboren 31 augustus 1908. Nadat hij in 1933 zijn doctoraal examen had afgelegd aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, was hij o.a. advocaat en procureur, in specteur van de politie en directie secretaris van de Bataafse rubber industrie. In 1946 werd mr. Disch be noemd bij de rechterlijke macht te Maastricht, aanvankelijk als ambtenaar van het openbaar ministerie en sub stituut-officier van justitie, later als rechter. Naast zijn werkzaamheden als rechter vervult de heer Disch ook functies in het openbare leven van Maastricht. Zo is hij o.a. president van het burgerlijk armbestuur en voorzit ter van de Spaanse vereniging. Ook in jeugdbewegingskringen aldaar is hij geen onbekende. Geruime tijd was hij voortrekkersleider. Mr. Disch volgt generaal b. d. Baron van Voorst tot Voorst op. die per 1 ja nuari van het vorig jaar ontslag heeft genomen als voorzitter van de ka tholieke jeugdbeweging. Bij eenzelfde besluit van het hoog waardig episcopaat is benoemd tot penningmeester van de katholieke jeugdbeweging ir. E. F. E. Bongaerts te 's-Gravenhage, directeur-generaal van de Leidse constructiewerkplaat sen, die van 1 januari 1956 af tijdelijk zowel de functie van voorzitter als van penningmeester vervulde. De heer Bongaerts was voordien reeds ruim twintig jaar op leidende plaatsen in het katholieke mannelijke jeugdwerk werkzaam, terwijl hij te vens verschillende functies in het openbare leven vervult, o.a. als regent van het r.-k. ziekenhuis te 's-Gra venhage, bestuurslid van de Raptim, enz. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft besloten, de prijs voor baconvarkens nogmaals met vijf cent per kilogram te verlagen tot f 2.22. Om een overaanvoer van lich tere varkens te voorkomen. De daling van het prijspeil op de varkensmarkt wordt veroorzaakt door de ontwrich ting op de Engelse baconmarkt. Men hoopt thans te bereiken dat het aanbod zal afnemen. Maarschalk Zjoekov, de Sovjet-Kus- sische minister van defensie, heeft erover geklaagd, dat de Russische soldaten te dik en te lui worden en niet meer voldoen aan de eisen, die de moderne oorlogvoering stelt. Zij eten te veel en doen te weinig en Zjoekov zei, dat dat niet alleen voor hun gezondheid, maar ook voor die van het vaderland schadelijk is. Wij zouden ons over dit bericht kunnen verheugen, indien het voeren van een hete oorlog niet de meest effectieve vermageringskuur voor dikke solda ten zou zijn. Voor de Russische po litici levert zwaarlijvigheid blijkbaar niet het minste bezwaar op. De kogel ronde Khroesjtsjev met zijn grijns- en •lilnlachjes is en blijft moordsgevaar-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5