J 1000+1 Philips radiotoestellen cadeau! PHILIPS NEDERLANDERS OP DREEF OP DE EERSTE DAG Zware disciplinaire straf voor Rotterdamse kapitein Vraag Antwoord .J REMISE in de zevende partij R.-k. landelijke ruiters bijeen Radio Scholte leidt met fraai moyenne; beste partij voor Van Oosterhout Iflc/Mfam Inspecteur- en Kielstra VRIJDAG 22 MAART 1957 PAGINA 7 B o twinnik-S myslov Fortuna wint met 41 in Parijs Ongelooflijk als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht Philips geeft (tot eind april) aan 501 kopers de contante prijs terug en aan nog eens 500 een tweede toestel cadeau. Als u dus nu een Philips radiotoestel koopt, hebt u een reuze-kans uw geld terug te krijgen of een tweede toestel gratis te ontvangen. Vraag meteen uw radiohandelaar alle inlichtingen over dit geweldige aanbod. Europees kampioenschap 71-2 De stranding van het m.s. „Marne" Toestemming voor Olympisch huwelijk Peanut butter T r aanproduktie Willem Barendsz iets hoger Nederland exporteerde in 1956 ruim II8V2 min. kg uien Reeds deze zomer plastic olietankers? Rijnvaart Achterstallige huur Huur Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT Raadsman pro Deo Schenking Woning A.O.W. Haaruitval bij katten Reispapieren Route Belastingen Nalatenschap Kleinzaad naar Frankrijk Sociale wetgeving Katholiek Thuisfront De zevende partij van de tweekamp Om het wereldkampioenschap schaken tussen de titelhouder Botwinnik en Smyslov, die donderdag te Moskou is gespeeld, is na 23 zetten in remise ge ëindigd. Botwinnik speelde met wit. De stand is nu 3'A3i£. Het verloop van de partij was als volgt: Botwinnik Smyslov 1. c2c4 Pg8—f6 2. Pblc3 e7e6 3. d2d4 Lf8b4 4. e2e3 b7b6 5. Pgl—e2 Lc8a6 6. a2a3 Lb4xc3t 7. Pe2xc3 d7d5 8. b2b3 00 9. Lfle2 d5xc4 10. b3xc4 Pb8c6 11. Pc3b5 Pc6a5 12. Lel—d2 c7e6 13. Ld2xa5 b6xa5 14. Pb5c3 c6c5 15. Pc3a4 c5xd4 16. e3xd4 Dd8d6 17. 0—0 Ta8d8 18. Ddld2 Dd6xd4 19. Dd2xa5 Dd4e4 20. Pa4c3 De4c6 21. Pc3—b5 Dc6b6 22. Da5xb6 a7xb6 23. Tfl—dl Pf6e4 remise. In Den Bosch heeft de Nederlandse katholieke bond van landelijke rijver- enigingen zijn jaarvergadering gehou den, die onder meer is bijgewoond door dr. Miedema namens het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en door vertegenwoordigers van vele instellingen en organisaties, waar mee de bond contact heeft. De voor zitter, dr. F. Roelvink uit Oirschot, deelde in zijn openingswoord mede, dat in het afgelopen jaar het aantal afde lingen is gestegen, doch het ledental iets is teruggelopen. Het bedraagt 4.200. Op de vraag, of het paard van de landelijke ruitersport in de eerste plaats rijpaard, dan wel werkpaard zou dienen te zijn, heeft de bond ten gun ste van het laatste beslist, hetgeen in de reglementen is opgenomen. Aan het jaarverslag, dat ter ver gadering werd uitgebracht ontlenen we, dat in 1956 74 concoursen zijn ge houden, waaraan in totaal door 13.521 ruiters en amazones is deelgenomen. Naast deze concoursen en de kam pioenschappen zijn nog tal van ritten, jachten en demonstraties gehouden. De geestelijk adviseur rector P. Boy mans, hield een causerie over de op voedende waarde van de sport, waarin hij waarschuwde tegen een teveel aan uiterlijk vertoon. Fortuna heeft donderdagavond in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd in het Pare des Princes te Parijs een over winning met 41 behaald op de Racing Club <je Paris. In de eerste helft zag het er niet naar uit, dat Fortuna de zege zou be halen. Er was weinig krachtsverschil tussen de ploegen. Na dertien minu ten spelen, opende Carlier, de linksbui ten van Fortuna, de score (01). De middenvoor Dalla Cieca scoorde op voortreffelijke wijze de gelijkmaker (l— 1). Na de hervatting kwam Fortuna door beter ploegverband tot doelpunten in de 53e minuut (Carlier), 54e minuut (Ravestein) en in de 82e minuut (Ap pel). Advertentie Géén autoradiowél radiogrammofoons. Voor Nederland is het toernooi om het Europees biljartkampioenschap 71/2 dat te München wordt gehouden, niet slecht begonnen. Om te beginnen bleef de nationale kampioen Schoite, met veruit de beste moyennes, ongeslagen evenals de Duitser Liitgehetmann. Hij versloeg eerst zijn landgenoot Van Oos terhout en vervolgens ook Van de Pol. De laatste, de Europese kampioen van het vorig jaar, had ook des middags verloren. Toen bleek de Duitser Spiel- man de sterkste. Voor Van Ooster hout kwam op de eerste dag nog de kans om zich te rehabiliteren. Hij ver sloeg niet alleen de Belg Wafflard, maar speelde ook de beste partij van de dag, zowel wat het gemiddelde als de hoogste serie betreft. Scholte speelde tegen een in de eer ste partij naar zijn vorm zoekende Van Oosterhout een uitstekende wedstrijd. Met series van 57, 72 en 48 en zonder eenmaal te poedelen snelde Scholte met sterk spel naar de 300, die hij in de dertiende beurt bereikte. Van Ooster hout, die na zes beurten dank zij een reeksje van 48 nog de leiding had (83 70) zakte daarna af, miste de nastoot en bleef op 162 staan. Van de Pol leed een verrassende ne derlaag tegen de nonchalant lijkende Spielman. Dank zij een arbitrale blun der in de derde beurt toen Van de Pol de veertiende carambole miste, hetgeen de arbiter niet had gezien, waarop de Rotterdammer er nog eens 41 bijmaakte, kreeg hij een kleine voor sprong (6728), die hij in de volgende drie beurten tot 11145 vergrootte. Toen raakte ook Van de Pol van stoot en steeg de score slechts langzaam. Na 20 beurten was Van de Pol nog slechts 18 punten van de zege af, terwijl Spiel man het tot 256 caramboles had ge bracht. Van de Pol werd steeds zenuw achtiger en de Duitser greep toen zijn kans. In de vier en twintigste beurt maakte hij de partij uit. De Nederlanders gaven omstreeks het middernachtelijk uur een perfecte demonstratie van kaderspel. Vooral Van Oosterhout was in grootse vorm, liet de ballen langs de kaderlijnen aan het boveneinde van de tafel carambo leren alsof deze aan een touwtje za ten, speelde langs de korte band tien tallen punten bijeen en verpletterde in negen beurten de Belg Wafflard (300 104). Van Oosterhout was met 40 van acquit begonnen, maakte in zijn derde beurt de hoogste serie van de dag, 96, in de volgende beurt gevolgd door een sublie- De Raad voor de Scheepvaart heeft, overeenkomstig het voorstel van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de Rotterdamse kapitein van het m.s. Marne" gestraft door hem het diplo ma van gezagvoerder te ontnemen voor de duur van achttien maanden. Het diploma van de stuurman uit Gar- relsweer werd door de raad, eveneens conform het voorstel, voor de tijd van twee weken ingehouden. De kapitein had voor de bevoegde Instanties verzwegen, dat de „Marne" op 8 februari 1956 bij kaap Gris Nez was gestrand. Na een uur kwam het schip weer los en bleek achteraf vrij ernstige bodemschade te hebben opge lopen. De hoofdinspecteur vond het zeer ernstig, dat de kapitein, die de honden wacht had, niet op de brug was ge bleven. Twee matrozen op de brug za gen een licht aan bakboord en meenden, dat het de Engelse kust was, terwijl het het vuur van kaap Gris Nez was. De raad hoorde de stuurman als betrokkene. Deze verklaarde, dat hij tegen middernacht eerst de kapitein had laten porren en toen deze niet ver scheen naar diens hut was gegaan. De kapitein, die in bed lag had tegen de stuurman, wiens wacht hij moest overnemen gezegd: „Ga je gang maar", en bleef liggen. Voorts zei de stuur man, dat afgesproken was over de stranding niet te spreken. Toen een van de officieren, die opnieuw met het schip moest uitvaren er met de rede rij over had gesproken, had ook de stuurman een verklaring afgelegd. Op vragen van de raad gaf de stuur man als zijn mening, dat hij de kapi tein, met wie hij zijn eerste reis maak te, wel nonchalant vond. Hij erkende zijn fouten t.a.v. het verzwijgen, en het overgeven van de wacht in de hut in plaats van op de brug. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart zei, dat hij de indruk had, dat dit laatste meer voorkomt en wilde zich in deze principiële zaak over het medeschuldig zijn van de stuurman niet uitlaten. De kapitein was voor de De Tsjechische autoriteiten hebben eindelijk toestemming gegeven tot het huwelijk tussen de Amerikaanse olym pische kampioen Connolly en de Tsje chische Olympische kampioene Olga Fikotova. A.s. woensdag zal het huwelijk in Praag gesloten worden. Misschien nog die zelfde avond reist het echtpaar Con nolly per vliegtuig naar de Verenigde Staten. stranding in eerste instantie verant woordelijk. De zeewacht, aldus de hoofdinspecteur, kan alleen verant woordelijk worden overgegeven op de brug. Er is „een goed vertrouwen" ge weest, dat niet van pas komt. De raad zal later zijn uitspraak schrif telijk motiveren. Advertentie (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt me 116, waarmee hij zijn totaal op 254 bracht. Wafflard had toen 36 caram boles, maar maakte van de nu volgende inzinking van Van Oosterhout gebruik om zijn gemiddelde op een enigszins dragelijk peil te brengen met een se rie van 60. Scholte liet zich niet verrassen zoals in het nationaal kampioenschap, toen hij op de eerste avond tegen Van de Pol moest uitkomen en verloor. Hij had in zes beurten een ruime voorsprong (242-147). Scholte's score was 62, 0, 42, 83, 0 en 55 geweest. Van de Pol had iets ingehaald door een goede 74 in zijn zesde beurt, maar kwam er niet meer aan te pas. Toen Scholte in de tiende beurt de partij uitmaakte was Van de Pol op 184 blijven staan. Hij bezet nu de laatste plaats in het klassement, een pover resultaat voor de titelhouderScholte daarentegen met de volle winst en het bijzon der fraaie algemeen gemiddelde van 26,08. Lütgehetmann 300 18 77 16.66 Rudolph 271 18 62 15.05 Scholte 300 13 72 23.07 Van Oosterhout 162 13 48 12.46 Wafflard 300 14 85 21.42 Van Hassel 168 14 81 12.— Spielman 300 24 35 12.50 Van de Pol 290 24 54 12.08 Spielman 129 10 31 12.90 Rudolph 300 10 70 30.— Van Hassel 275 16 65 17.18 Lütgehetmann 300 16 75 18.75 Van Oosterhout 300 9 116 33.33 Wafflard 104 9 60 11.55 Van de Pol 184 10 74 18.40 Scholte 300 10 83 30.00 De stand na de eerste dag is: Scholte 4 83 26.08 Lütgehetmann 4 77 17.64 Van Oosterhout 2 117 21.00 Rudolph 2 70 20.39 Wafflard 2 85 17.56 Spielman 2 35 12.61 Van Hassel 0 81 14.76 Van de Pol 0 74 13.94 De vangst op baleinwalvissen is op 16 maart geëindigd. Door de „Willem Barendsz" werden in totaal geprodu ceerd: 87643 barrels (14607 tons) traan, 4846 barrels (807.5 tons) spermolie, 12483 kg leverolie en 25539 tons vlees meel. Over het seizoen 1955/56 waren deze cijfers: 85193 barrels (14199 tons) traan, 12973 barrels (2162 tons) sperm olie, 13185 kg leverolie en 1692 tons vleesmeel. De „Willem Barendsz"-vloot zet thans de jacht op potvissen nog voort, aldus deelt de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart mede. (De produktie van 14.607 ton traan houdt in, dat ingevolge het contact, dat tussen de Maatschappij voor de Walvisvaart en de regering gesloten is door de staat een dividend van 4 (5) pet. gegarandeerd wordt. (Red.) In het afgelopen seizoen zijn ruim 118miljoen kilo uien geëxporteerd. Aan de veilingen in Tholen worden thans geen uien meer aangevoerd, ook op Schouwen Duiveland zijn bijna alle landbouwers door hun voorraden heen, voorraden die wegens het zachte weer ver onder de kostende prijs moest wor den geruimd. De in de koelhuizen opgeslagen voor raden moeten nu met verlies worden opgeruimd, want al heeft men dit jaar geen last van Egyptische concurrentie op de uienmarkt, Italië en Spanje zijn daar vertegenwoordigd met een goede kwaliteit. Een Duitse deskundige op het gebied van de plastics heeft meedgedeeld, dat olietankers waarschijnlijk deze zomer al een ernstige concurrent zullen krijgen, in de vorm van een reusachtig sigaar- vormig reservoir van plastic, dat door grote sleepboten over zee kan worden ge sleept. Drie plastic tankers, gesleept door een sleepboot voor zeetransport met een 3.000 p.k. motor, zullen ongeveer D.M. 3.000.000 kosten. Een normale tanker die een zelfde hoeveel heid (24.000 ton) kan vervoeren, kost meer dan D.M. 5.000.000, zo zegt de Duitse uitvinder. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubrie k"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minsttms 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. r M.B. Kunt u mij het adres geven van de Nederlandse maatschappij die met raderboten de Rijn bevaart? Antwoord: Wjj doen u hierbij enige adressen van rederijen toekomen ,die van Rotterdam uit tochten organiseren naar zuid-Duitsland en Bazel: N.V. Al- pina, Rivierstraat 9-11, Rotterdam; N. V. Rhine Cruises Co., 2e Westewa- genhof 6. Rotterdam; Rederij Feenstra, Bovenstraat 152, Rotterdam; Bazeler Rijnvaart Mij., Meent 132, Rotterdam. Misschien zal een Zwitserse rederij ge durende de zomermaanden tochten met raderboten organiseren; wij hebben hiervan echter nog geen bevestiging ontvangen. Wij adviseren u zich in ver binding te stellen met het Zwitsers ver keersbureau, Koningsplein 11, Amster dam. Observer. Hoe kom ik er achter, wat bij een bepaalde eigendoms overgang van onroerend goed rech ten en plichten van de koper en ver koper zijn? Wat te doen, als daar uit blijkt, dat de verkoper gerech tigd was huur te vorderen wegens het gebruik van een schuur op de grond van de verkoper en de koper weigert deze inmiddels opgelopen huurpenningen te betalen? Antwoord; Ten kadasterkantore kan een en ander nagegaan worden. Het zal van dp hoogte van het bedrag afhangen, op welke wijze u het achterstallige bedrag kunt innen. Wij nemen aan, dat dit min der dan 500 bedraagt, in welk geval u een Model-verzoek tot uitvaardiging van een dwangbevel in drievoud bij de griffie van het kantongerecht kunt in dienen. Deze formulieren zijn bij de boekhandel verkrijgbaar. Bedraagt de vordering 25 of minder, dan zijn de griffiekosten nihil en anders 5. Mevr. J. C. B. K. De inwonende dame bij mij beweert dat ik te veel huur vraag. Ik geef u hierbij de uit eenzetting van de kwestie. Woensdag heeft Gerald Lascelles, zoon van de Prinses Royale en neef van de Engelse koninginte Brand's Hatch,in het Engelse graafschap Kent, een school voor sportwagencoureurs geopend. De school is gesticht door John Cooper, direc teur van een Engelse autofabriek. De heer Lascelles staanddrukt hier de eerste trainer van de school, sergeant Henry Kelinervan de Amerikaanse luchtmacht, de hand. Achter het stuur zit John Cooper. 53 „Vind je deze vraag niet overbodig? Ik heb je zoëven gezegd, dat ik de baan van secretaresse heb aangenomen, maar nog van niets wist. Is je dat niet voldoende?" „Dat was het, maar nu niet meer. Dat bekijken van mijn pas door de douane, had een bepaalde be doeling en wel mij daar op te houden. Ik ben niet gek. Jarenlang heb ik in de ondergrondse gewerkt, ik ben volleerd in allerhande trucjes. Wil je mij antwoord geven op de vraag waarom dat gebeurde?" Alice deed verbaasd, maar had het gevoel, dat haar dat niet goed afging. „Hoe kan ik dat nou weten?" „Ik vraag bet je maar. Waarom had je ineens zo'n haast om naar Brussel te gaan?" vroeg Bren- tano spottend. Alice begreep, dat ingaan op deze vraag een ave rechtse uitwerking zou hebben. ,-,Ik heb je vriendelijk aanbod mij naar Brussel te brengen, gaarne aanvaard, maar zie niet in, dat ik daarom rekening en verantwoording moet af leggen over hetgeen, ik in Brussel wil doen of laten." „Dat antwoord bevalt me." „Gelukkig voor jou, maar je vraag bevalt mij niet. Ik zou je willen verzoeken mij uit de wagen te laten en mij mijn koffertje aan te geven. Het spijt me, maar ik wens van je zogenaamde gastvrijheid geen gebruik meer te maken. Er zal wel iemand zijn, die mij een lift wil geven." Alice probeerde het portier open te krijgen, maar dat lukte niet. „Ik wens de wagen te verlaten en direct," zei ze quasi woedend. Brentano sloeg nu een heel andere toon aan. „Alice, je hebt gelijk, ik had je die vraag met mogen stellen. Doe mij het grote genoegen en blyf, je zult er geen spijt van hebben, dat verzeker ik je. Ik heb in een vlaag van vertrouwelijkheid verteld, dat ik in strijd ben met het mensdom in zijn ge heel. Je beseft, dat niet alleen ik, maar ook de ande ren, slagen trachten uit te delen. Ik kan het ook anders zeggen, dat ze trachten me te snappen en achter de tralies te zetten. Ik ben aan deze dreiging gewend; hoeveel keer ben ik niet op het nippertje uit de klauwen van de zwarthemden gebleven. Jaren en jaren heb ik onder druk geleefd en ik voel, dat dit zo zal blijven, er is geen weg meer terug, al zou ik deze willen gaan. Toen je daar naast me zat, zo rustig, zoja, wat zal ik zeggen, zo ver trouwd, toen heb ik je méér gezegd dan verstandig was. Je weet nu véél van me, maar je hebt geen enkel bewijs tegen me. Wat zou je doen als je dat wel had?" Deze vraag bracht Alice volkomen m de war. „Daardaar kan ik niet op antwoorden. Ik wens je ondergang niet, maar je vergeet, dat jij de onder gang van talloze mensen op je geweten hebt. Je hebt zelf gezegd, dat je soms het gevoel hebt, op de graven te dansen van hen, die je haat. Zolang je deze haat in je draagt, ben je gevaarlijk voor het mensdom en te meer, omdat je deze haat niet-open- lijk, maar door een achterdeur uitdraagt. Je maakt slachtoffers door een lach, door een aanbod, door verleiding, door hun het vergif aan te bieden, waar van je weet, dat het hun langzame maar zekere ondergang zal betekenen. Dat is laf! Je hebt ge streden in de gelederen van de ondergrondse, je hebt je leven gewaagd en misschien levens genomen, maar bezield met een ideaal: het veroveren van de vrijheid voor je volk, waarvan je een vooraanstaand lid was, mede door je geboorte. Dat was moedig! Wanneer je de afschuwelijkste verliezen hebt gele den, wanneer je beroofd bent van alles wat voor ons mensen waarde heeft en wanneer je in eenzaam heid verder zult leven, dan moet je dat niet be schouwen als een gemis aan erkenning van je ver dienste, van je inzet. Je hebt die strijd gestreden omdat je moest, omdat je niet anders wilde, niet anders kon, maar niel om beloning of erkenning. Je bent verbitterd tot in het diepste van je wezen, je meent slachtoffers te maken uit wraak, maar je vergeet, dat je van je zelf ook een slachtoffer maakt. En nu ik gezegd heb wat ik op mijn hart had, verzoek ik je dringend me er uit te laten." „Ik smeek je Alice, ga niet weg. Ik wil je niet met geweld tegenhouden, ik zou tegenover jou geen geweld kunnen gebruiken, laat me je verder mogen brengen naar Brussel, naar je huis." Alice dacht na. Haar eigen woorden hadden haar in een verheven stemming gebracht en dan is het uitspreken van een veroordeling moeilijk. Ze overwoog wat ze doen zou, toen Brentano haar vroeg: „Zou je mij het grote genoegen willen doen, mijn woorden te vergeten. Kom wij gaan verder." Hij startte, de wagen trok op, voegde zich in het snelle verkeer. Beiden zwegen. Alice merkte, dat hjj zo nu en dan steels haar richting uitkeek. Bij een buitencafé stopte hjj. „Ziet dat er niet gezellig uit? Zullen we daar lunchen? Ik ben er meermalen geweest. Het eten is uitstekend." Hij sprak nerveus. „Goed," zei Alice met een gezicht alsof zij een gunst verleende. Brentano hielp haar het portier, dat klemde, te openen. Beiden waren blij weer in beweging te komen, zochten een tafeltje uit, dat in de schaduw stond en lieten zich in rieten stoelen vallen. „Laat mij nu eens voor je zorgen. Ik ken hier de specialité de la maison. Je zult ervan smullen." Beiden waren stil, het gesprek vlotte niet meer, was geforceerd, wat voor moeite Brentano zich ook gaf. „Ik ben vandaag een slecht gastheer, dat moet ik volmondig erkennen, maar tot mijn verontschuldi ging moet ik zeggen, dat mij dat niet dikwijls over komt. Je terechtwijzing heeft een diepe indruk op me gemaakt. Dit waren nu eens woorden, die niet een bepaalde bedoeling hadden, ikmeen, dat je niet sprak om eigen voordeel. Enfinwe doen hier er maar over te zwijgen." (Wordt vervolgd) Antwoord: Wij kunnen niet berekenen of u te veel huur vraagt. Uw bewering, dat de inwonende dame minder betaalt dan vroeger uw docht^-, zegt op zich zelf niets. Ook toen kon de huurprijs wel te hoog zijn geweest. Wij zouden moeten weten, hoe de ruimte van het verhuurde staat tegenover de overige ruimte. Verder dienen we te weten, hoe hoog de huishuur is (of de geschatte huurwaarde, indien uw pand uw eigen dom is) van het gehele pand. Indien b.v. de verhuurde woonruimte gelijk is aan de niet verhuurde woon ruimte, mag een huur geheven worden van de helft van de huurprijs, plus 20 pet. voor ongerief. Indien gestoffeerd of gemeubileerd verhuurd wordt, mag daarvoor eveneens een percentage in rekening gebracht worden en wel 20 pet. per jaar van de verkoop-waarde van die stoffering en/of meubilering. De verkoopwaarde is, zoals u weet, vrij gering en dient bovendien eens in de 5 jaren te worden herzien. Opzeggen gaat niet zo maar, want u dient hiervoor vergunning te hebben van de kantonrechter. Die man kan zon der medeweten van zijn vrouw, ook al is hij nu vertrokken, de huur niet op zeggen; dat is hem niet meer vergund na de laatste wetsbepalingen. Het blijft bovendien een gehuwde vrouw, zolang geen echtscheiding heeft plaats gehad. Juist om deze redenen valt het niet mee, een dergelijke onderhuurster uit de gehuurde en door u verhuurde woon ruimte te zetten. U kunt twee dingen doen, nl. ten eerste de huurprijs laten vaststellen door de huuradviescommis sie, dat kost u 2.50 (dat kan uw onder huurster doen) en u kunt het er op wa gen, via een deurwaarder een ontrui mingsprocedure te beginnen en dat kost vrij veel geld en vraagt in de meeste gevallen veel tijd. Uw onderhuurster kan uw verzoek om te vertrekken zon der meer naast zich neerleggen en een voudig volstaan met te zeggen, dat ze niet gaat, iets waaraan u niets kunt doen. J. G. Ongeveer 2 jaar geleden werd mijn moeder door een auto mobilist aangereden en was er \y2 jaar invalide door. De automobilist werd veroordeeld, ook tot algehele schadevergoeding, welke door de verzekering werd betaald. Moeder, die geen yikomen had, kreeg een raadsman pro Deo, die de schade regeling zou verzorgen. In de tijd, die daarop volgde, heeft deze raads man eenmaal een brief geschreven en ofschoon moeder het geld nodig had, schoot de schadevergoeding niet op ondanks aandringen. Ten slotte heeft moeder de zaak recht streeks met de verzekering afge handeld. Haar raadsman, die dit vernam, eist nu 10 pet. van hetgeen moeder heeft ontvangen, welk be drag overigens slechts 8/4 van de werkelijke onkosten dekt. Heeft de raadsman pro deo daar recht op? Antwoord: Uw raadsman heeft niet het recht bedoeld bedrag van u te eisen. Wjj raden u aan van dit feit en de toe dracht van de aangelegenheid melding te maken bij de Deken van de Raad van Toezicht en Discipline p/a Gerechts gebouw. Jansstraat 81 te Haarlem. Uw gemeente valt nl. in het arrondissement Haarlem. A. G. J. L. Mijn zuster, weduwe, heeft geen testament. Zij heeft 2 broers, 1 zuster en er zijn 2 kinde ren van haar overleden broer. Mijn zuster heeft een kennis een klok uit haar inboedel gegeven. Kunnen de erfgenamen later tegen die schen king bezwaar maken? Antwoord: Al zou uw zuster al haar eigendommen weggeven, dan kan nie mand van haar huidige familie daar wat tegen doen om de doodeenvoudige reden, dat deze familieleden geen wet telijk erfdeel hebben, zoals b.v. evt. kin deren van uw zuster gehad zouden heb ben. W. J. F. Indien een woning ten behoeve van de huidige huurders gevorderd is door de gemeente, blijft deze vordering dan gelden ten opzichte van de nieuwe eigenaar, als de huidige eigenaar de woning wil verkopen? De a_s. koper wil tot de koop overgaan om de woning zelf te bewonen. Antwoord: Bij verkoop blijft uiteraard de vergunning tot bewoning in principe bewaard. Het zal evenwel van het be leid van B. en W. afhangen of zij te uwen behoeve de woning gevorderd hou den. Zou dat niet het geval zijn, dan zal u uiteraard een andere woning worden toegewezen. Bespreekt u een en ander ten gemeentehuize, opdat tijdig maat regelen worden genomen of althans overwogen. R. A. G. v. S. Wanneer een ON GEHUWDE vrouw van 65 jaar, die uitkering geniet krachtens de alg. ouderdomswet trouwt met een man, die eveneens uitkering geniet van deze wet, behouden zij dan beiden de uitkering voor ongehuwden, of ontvanngen zij na het huwelijk uit kering voor gehuwden? Antwoord: Zij behouden hun uitkering zoals zij die ontvingen als niet-gehuw- den, dus 2 x 70.50 per maand. E. F. Bestaat er een middel om haaruitval bij katten tegen te gaan? Deze plaag duurt nu al een paar maanden. Antwoord: Juist omdat het reeds zo lang duurt, raden wij u aan u te wen den tot een dierenarts of een consulta tiebureau voor huisdieren. Wij kunnen van hieruit niet beoordelen wat de oor zaak Is. G. P. A. N. Wat voor papieren moet ik bezitten om alle landen te bezoeken en waar zijn deze te verkrijgen? Antwoord: U begint een paspoort aan te vragen op het gemeentehuis, afd. Bevolking. Hiervoor zijn 2 pasfoto's no dig (beeldgrootte hoofd 2 cm), evt. een in uw bezit zijnd oud paspoort, en in dien verlangd een verklaring van de belastinginspectie, dat u geen achter stand hebt. In verscheidene gemeen ten verlangt men ook dgl. verklaringen van de gem. gas-, electriciteits- en wa tervoorzieningen. U kunt een paspoort aanvragen voor de landen van Europa en dan hebt u alleen een visum nodig voor Joegoslavië en Spanje en de com munistische landen. U kunt ook een pas vragen voor de gehele wereld. Vi sa zijn nodig buiten Europa voor: Algiers (hoogst zelden); Argentinië: Australië; Belg. Congo; Bolivia; Bra zilië; Canada: Ceylon; Chili; Colum bia; Cuba; Cyprus; Egypte; Ethiopië; Fr. W. Afrika: Goudkust: Guatemala; Haiti; India; Indonesië; Irak; Iran Is raël: Libanon: Liberia; Lybië; Marok ko Nieuw Guinea Nigeria; Peru; Sin gapore; Tanger; Zuid Afrika (gehele Kaapprovincie); Venezuela; Verenigde Staten. D. V. Wilt u mjj de route op geven van Beverwijk naar Spek- holzerheide? Antwoord: Wij raden u de volgende route aan: Beverwijk. Haarlem. Aals meer, Vinkeveen, Breukelen, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Den Bosch, Eindhoven, Geldrop, Sterksel, Weert. Wessem, Sit- tard, Heerlerheide, Heerlen, Spekhol- zerheide. G. N. Stelt een belasting-vraag. Antwoord: Wij willen u gaarne van dienst zijn, doch dienen eerst te weten of u al dan niet gehuwd bent en wat uw bruto-inkomsten zijn uit uw betrek king. Wat betreft de looncompensatie van 5.6 pet kunnen wij mededelen, dat het inderdaad zo is, dat deze gegeven moet worden aan hen, die premie be talen voor de algemene ouderdomswet en dat laatste behoeft u in verband met uw leeftijd niet meer te doen. Betaalt u nog voor de sociale verzekeringswet ten, zoals ziekenfonds, ziektewet, enz? J. F. M. B. Voor de beantwoor ding van uw vraag gelieve u ons nog op te geven hoeveel uw bruto-inkomsten zijn uit uw dienst-betrekking (dus hoofd betrekking) A. B. Stelt een belas tingvraag. Antwoord: De aanslag over 1955 ia juist, voor zover wij kunnen beoordelen, n.l. ƒ2210,— (1/3 van ƒ624,—) 2002, groep II 21, 1956. Zuiver inkomen 2210,1404 ouderdomswet, maakt 3614, per jaar. Af 624,omdat u 65 jaar bent, Belasting hiervoor bedraagt 138,per jaar. G. v. E. Ik ben weduwe en heb alleen stiefkinderen. Kan ik volstaan met een door mijzelf geschreven brief, waarin ik beschrijf, dat ik het weinige dat ik bezit bij mijn over lijden nalaat aan een bepaald stief kind, of moet dit door een notaris worden bekrachtigd? Kunnen wet tige erfgenamen b.v. mijn broer of de overige stiefkinderen rechten la ten gelden, als ik alles aan bedoeld stiefkind heb vermaakt? Antwoord: Een door u bedoeld stuk. dat door u zelf geschreven, gedagtekend en ondertekend moet zijn. kan zonder ver dere formaliteiten worden bestemd voor het legateren van kleren, van lijfstoe behoren. van bepaalde lijfssieraden en van bijzondere meubelen. U moet dus schrijven: „Al mijn kleren en mijn lijfs toebehoren, voorts mijn gouden hor loge en broche, mijn klerenkast, com mode en twee armstoelendus niet: al mijn juwelen, al mijn meube len, deze goederen moeten bepaaldelijk worden aangewezen. Bedoeld stuk kunt u overhandigen aan bedoeld stiefkind, die het na uw dood aan de kantonrech ter moet overhandigen. Het weinige, dat overblijft, plus evt. geld voor uw begrafenis, is dan voor uw broer (stief kinderen hebben geen rechten). P. B. Gaarne zou ik wat klein zaad willen sturen naar kennissen in Frankrijk. Kunt u mij zeggen of ik daar een uitvoervergunning voor moet hebben? Antwoord: Als u met kleinzaad bloem zaden bedoelt, die in zakjes in de han del verkrijgbaar zijn, dan zal men deze zending wel aannemen, al bestaat de mogelijkheid, dat in Frankrijk deze za den aan een onderzoek zullen worden onderworpen. Als ze dan neit besmet zenden, dan gaarne bericht welk zaad zijn met luis enz. gaat alles goed. Is het niet uw bedoeling bloemzaden te ver- u wilt verzenden. Op het postkantoor in uw woonplaats kan men u de desbe treffende bepalingen ter inzage geven. C. M. J. B. Ik heb werk aan huls. hoe staat het met de verplichtingen ingevolge de sociale wetgeving? Antwoord: Belasting hoeft u niet te be talen van het door u opgegeven bedrag. Wat uw verdere vragen betreft, verzoe ken wij u ons te willen opgeven voor welk bedrijf u werkt. Voor zover be treft de ziektewet b.v. gelden voor thuis werkers speciale bepalingen, meer in het bijzonder doet zich hier de vraag voor of u valt onder een van de 17 met name genoemde bedrijven, die wij hier vanwege de plaatsruimte niet alle kun nen opnoemen. Bestaat er een dienst verhouding tussen u en uw werkgever? Uw huisgenoten hebben geen verplich tingen tegenover u. R. B. Kunt u mij het adres opge ven van Katholiek Thuisfront? Antwoord: Het secretariaat is gevestigd aan de Joh. van Oldenbarneveltlaan 107 te 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7