Johann Kruse bestrijdt het stüzwijgen GELOOF AAN HEKSEN TIERT WELIG IN WEST-DUITSLAND Winstgevende charlatanerie neemt criminele vormen aan E I O F. C. KUIPERS, Naaimachines VERKOPINGEN Heilige Vader in 1958 mogelijk naar Lourdes ONGEVAL OP GROTE MARKT IN HAARLEM BEHANDELD VOOR DE RECHTBANK Bestuurder van wagen plus aanhang zou roekeloos gereden hebben MOBRIf^^lOOO Geen tweede basis industrie in Zuid- Kennemerland Geruchten in het middelpunt van de belangstelling mm mam v Betaal geen weekloon teveel!! Zelf behangen? IB SMYRNA GAAS SHERRY Uitnodiging van president Coty VRIJDAG 22 MAART 1957 PAGINA 9 Waterstanden M. Houtstraat 112 - Tel. 11142 - Haarlem BAKKER5 BEHA SNELDAMTOERNOOI Voor zaken en genoegen De nieuwe MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN HAARLEM: GARAGE BRINKMANN, Smedestraat 22, Telefoon 11025 Haarlemse fotograaf bekroond Bobadlllo Sherry wordt geleverd in verschil lende types en smaken, alle oude, belegen Sherrywijnen. Het bezoek van president Coty en 66-jarige onderwijzer en folklo rist in Hamburg-AItona, Johann Kruse, voert nu al bijna veertig jaar lang een ware kruistocht tegen een van de zonderlingste en rampza ligste verschijnselen in Duitsland: het moderne heksengeloof. Zo op het eer ste gezicht lijkt het, alsof Kruse het slachtoffer is van een of andere dwang voorstelling. Het geloof aan heksen, heksenmeesters, „wijze vrouwen" en wonderdokters, zo meent men, hoort thuis in een grijs verleden en niet in deze nuchtere, pragmatische eeuw. Jo hann Kruse echter getroost zich nog steeds grote persoonlijke offers om aan te tonen, dat die mening, althans voor wat West-Duitsland aangaat, niet juist is. Hij heeft talloze bijgelovigen en heksenbezweerders in Noord-Duits- land ondervraagd, tientallen jaren lang alle processen, waarin sprake is van hekserjj, bijgewoond, heksenboeken en tovermiddelen verzameld en al dat ma teriaal in 1951 ondergebracht in een voor het publiek toegankelijk „Archief ter bestrijding van de moderne heksen waan". Het heksengeloof in Duitsland en de praktijken, die erop gebaseerd Sijn, nemen dikwijls criminele vormen aan. Toch heeft Kruse de grootste moei te om het bestaan ervan aantoonbaar te maken. Dat komt in de eerste plaats, omdat de betrokkenen er een conspi- ratief stilzwijgen over bewaren, en voorts, omdat de Duitse autoriteiten de hele zaak eigenlijk te absurd vinden om er zich ernstig mee bezig te hou den. Maar Kruse maakt vorderingen. De cultuur-historicus pater Philipp Schmidt S.J., de jurist H. Wendt en de criminoloog Herbert Schafer werken thans nauw met hem samen en begin december vorig jaar heeft Kruse voor de rechtbank van gezworenen in Bruns- wjjk zijn eerste openlijke overwinning geboekt. De uitgevers van het „Zesde en Zevende Boek van Mozes", de di recteur van de uitgeverij Planeet te Brunswijk, Ferdinand Masuch, en diens vennoot en typografisch deskundige Heinrich Schnell werden veroordeeld tot geldboetes van 9.000 en 1.000 mark. De aangeklaagden werden schuldig bevonden aan oneerlijke concurrentie, herhaald bedrog, het aanzetten tot het begaan van strafbare handelingen zoals diefstal en dierenmishandeling, en het in gevaar brengen van de open bare zeden. Naar aanleiding van dit proces wordt in het maartnummer van de Herder- Korrespondenz een -„pr,vatt]T1-. Het geloof aan hekserij,'heksenprocessen en heksenverbranding situeren wij in onze voorstellingen en gedachten bij voor- ven van het materiaal dat door Kruse keur in het verleden. In Duitsland trachten enkele mannen, met groeiend succes, aan te tonen, dat het geloof aan ven van het materiaal aat ooor hekxpn hii niet dood is en dat het 00k thans nog een ernstige bedreiging vormt voor samenleving en individu. en zijn bondgenoten is bijeengebracht, heksen bij lange na niet dood is en dat het ook thans nog een ernstige bedreiging Het is een verbijsterend overzicht. Om charlatanerie uiterst winstgevend is. te beginnen zijn er nu, in de afgelo pen jaren en maanden, veel meer ge vallen van heksengeloof bewezen, dan men voor mogelijk zou houden. Maar bovendien wordt door zo een enkel feit het vermoeden gewekt, dat talrijke an dere gevallen onontdekt blijven. De Duitse politie meent, dat 99 pet der gevallen zich in het verborgene afspeelt („Deutsche Polizei", nr. 12, 1954) en dat vervolging buitengewoon moeilijk is. In zijn boek „Hexen unter uns?" (Verlag Hamburgische Büche- rei 1951) schrijft Kruse, dat het heksen geloof in de laatste decennia enorm Is opgebloeid. Hij herinnert in dat verband aan de „wonderdokter" Grö- ning, die thans nog door vele Duitsers wordt bewonderd als de „grootste heksenbezweerder van alle tijden" en wiens bolletjes zilverpapier nog van hand tot hand gaan. Kaartlegsters, handlezers en astrolo gen doen in Duitsland beste zaken. Spi ritistische kringen zijn in alle steden te vinden („Stimmen der Zeit", november 1955, geeft daar bijzonderheden over). Het is voor een Duits tijdschrift, dat weigert horoscopen te publiceren, bij na niet meer mogelijk een grote op lage te bereiken. Nu kan men zeggen, dat dit alles nog maar een soort bijgelovig spel is. Van president Roosevelt is bekend, dat hij steeds een in platina gevat stuk hout (afkomstig van een „heilige Boeddha boom" in Indië) als gelukstekentje aan zijn horloge droeg. Maar het verschil tussen dit „speelse bijgeloof" en echte heksenwaan is maar zeer gering. Ook is het niet juist te menen, dat dit hek sengeloof een uitsluitend agrarisch-pri- mitief atavisme is. De heksenmeester P. uit Rendsburg liet Kruse tal van erkentelijkheidsbetuigingen lezen van advocaten, rechters, hoge ambtenaren, industriëlen en officieren van alle wapens. Toen in 1954 de weduwe M. O. in Hamburg haar tachtigste verjaardag vierde, werd over haar gemeld, dat zij in de afgelopen dertien jaar de ziekte van duizend mensen had „belezen" en dat zij wegens haar verrassende suc cessen wijd en zijd bekend was. In Lü- beck stond in 1953 de huisknecht van een hotel te Sereetz terecht, die dagelijks enkele tientallen zieken (van wie er heel wat in hm eigen auto uit de verre om trek waren gekomen) met paardemest en urine had behandeld. Bij alle ont dekte gevallen is gebleken, dat deze De honoraria, die gevraagd worden, va riëren tussen enkele marken en bedra gen van 100, 300, ja zelfs 800 mark (een spokenuitdrijfster in de Landkreis Lempten) per behandeling. Een heksen- bezweerster in Sulingen bij Bremen ver diende soms per dag 900 mark. n vele gevallen leiden de praktijken, die de heksenbezweerders toepassen, tot ernstige dierenmishandeling. De heksenbezwering is des te effectiever, naarmate men de dieren wreder kwelt. Als een koe ziek is, betekent dat, dat een heks bezit van het dier heeft ge nomen. Op het eiland Fehmarn werd in zo'n geval een koe tot bloedens toe ge slagen. Een arbeider in Noord-Fries land zocht genezing van een buil in zijn nek door een levende pad in kokend vet te gooien en, nadat het dier de dood had gevonden, het geheel met aardappelpuree vermengd op te eten. „Toen heeft het wijf (de heks) mij los gelaten en ik ben mijn buil kwijt ge raakt" („Hexen unter uns?", blz. 103). De secretaresse van een vereniging van plattelandsvrouwen te Hitzacker (Neder-Saksen), een zekere Freifrau von B., vroeg enkele maanden geleden in een gestencilde circulaire om 15 tot 20 levende schapenluizen voor een zwa re geelzuchtpatiënt. (Volgens de „hek- sen-recepten" moeten die luizen op een dikke boterham levend worden gecon sumeerd.) Dit soort behandelingen is in vele gevallen niet alleen weerzinwekkend, maar ook levensgevaarlijk. In 1954 stierf te Teglingen (Kreis Meppen) de landarbeider S„ vader van zes kinde ren, nadat de heksenmeester T. hem als middel tegen ischias zes met opzet uitgehongerde regenwormen had inge geven. Een ander geval met dodelijke afloop, dat door Kruse wordt genoemd, is dat van een asthmatisch kind in een dorp bij Eutin, dat eerst berookt werd tot het bijna stikte, daarna nadat het tot bloedens toe slaan van een var ken niet had geholpen door de ouders zelf verschrikkelijk werd geslagen en tenslotte aan longontsteking stierf. Het verhaal, dat door de moeder zelf onder tranen werd verteld, is het ontstellend- ste uit Kruse's boek. „Ach, wat heeft ze gehuild! Gelooft u, dat ze kwaad op ons is? Wij meenden het toch zo goed." De sociale gevolgen van het heksen geloof in Duitsland zijn zeer ernstig. Op dit ogenblik, in de tweede helft van de twintigste eeuw, zo schrijft Kruse, heeft elke stad in Duitsland tal van z.g. „heksen" en bijna ieder dorp zün „duivelsdienares." Het zijn doorgaans weerloze, onbeschermde vrouwen, die worden uitgestoten, vervolgd, vaak mis handeld en soms zelfs gedood. Duizen den vrouwen in Duitsland hebben onder deze waan te lijden. De folklorist dr. Sauerbrey heeft al leen voor het gebied van de Lüneburger heide 82 heksenverdrijvers en 231 als heks vervolgde vrouwen vastgesteld; 65 procent van de bewoners van dit ge bied, waaronder leraren en artsen, ge looft aan heksen („Der Mittag'', Düs- seldorf 1952). Dit percentage is nog niet eens hoog. De criminele politie te Friedrichshafen deelt mede, dat in het gebied van de Bodensee 95 procent van de bevolking aan heksen gelooft. Het een hangt met het ander sa men. De heksenverdrijvers zeggen op te treden tegen een reële bron van kwaad in de omgeving en doorgaans beschikken zij over talrijke helpers in de omtrek, die enerzijds tot taak hebben na te gaan welke vrouwen zonder veel gevaar als „dienaressen van de duivel" gebrandmerkt kun nen worden en die anderzijds zieken en noodlijdenden moeten suggereren, dat zij behekst zijn en dat zij zo spoe dig mogelijk de hulp van een heksen meester moeten inroepen. Als derge lijke helpers fungeren vaak kaartleg sters, tegen provisie uiteraard... Armoedige of opvallende kleding, een gebogen rug, stotteren of snel pra ten, verward haar, scheelkijken, een rimpelig gezicht, levervlekken, wrat ten en littekens worden al spoedig als kenmerken van een heks beschouwd. Weduwen en alleenstaande mannen en vrouwen, die zich wat zonderling ge dragen, komen bijna zeker onder ver denking. Een door de beruchte heksen meester Eberling als heks aangeduide vrouw onderging als gevolg van de campagne tegen haar een ernstige ze nuwcrisis (heksenproces Sarzbüttel 1955). Een duiveluitdrijver in de Kreis Rott- weil/Neckar, die tevens burgemeester van zijn gemeente was, suggereerde een 40-jarige vrouw, dat zij door de dui vel bezeten was; zij geraakte dermate buiten zichzelf, dat zij naar een zieken huis moest worden overgebracht. De heksenverdrijfster van een dorp in Oost-Friesland voorspelde mevrouw D„ dat zij moeder zou worden van een jon gen. Toen de baby een meisje bleek te zijn, verklaarde de uitdrijfster dat het kind behekst was. De moeder wierp zich in 1951 voor de trein en heeft meer dan een jaar in een hospitaal gelegen met een geamputeerde arm en volko men zenuwziek. De verschrikkingen van het heksengeloof dringen soms zelfs het gezin binnen, als man en kin deren zich afwenden van een als heks bestempelde vrouw. km onbekende redenen worden al deze heksenpraktijken en heksen- recepten verbonden aan de naam van Mozes. Al in de tijd van Christus heerste het geloof, dat er behalve de Pentateuch van het Oude Testament nog apocriefe boeken van Mozes zou den bestaan. Vandaar de uitgave van het „Zesde en Zevende Boek van Mo zes", waarvan in de aanhef sprake was, en dat laatstelijk 256 bladzijden telde. Het geschrift werd alleen verze geld geleverd, voor de prijs van 10.50 DM. Er waren ook nog twee luxe-uit gaven, een van 83 DM en een van 111 DM. Het was een „bestseller", waar aan de uitgevers zeker twee a drie maal zoveel hebben verdiend als zü aan boete moesten betalen. De inhoud bestaat uit de weerzinwek kende recepten, waarvan wij reeds en kele hebben genoemd. „Hangt men de tand, die men een levende muis heeft uitgetrokken, om de hals, dan ver dwijnt alle kiespijn." Tegen koorts hel pen tot stof verbrande mensenbeende ren, die op drie verschillende kerkho ven verzameld moeten zijn, en die met brandewijn geconsumeerd moeten wor den. In dit beruchte boek staat ook een recept, waarin degene, die negen men sen vermoordt, een groot vermogen wordt beloofd. In de herfst van 1924 is een zekere Angerstein, die ter aanzui vering van enorme verduisteringen Johann Kruse, onderwijzer en folklorist, heeft nu al veertig jaar van zijn leven naar dit voorschrift handelde, kort gewijd aan de strijd tegen de heksenwaan in Duitsland. voor zijn negende moord gearresteerd en als achtvoudige moordenaar ter dood veroordeeld. Zelfs apothekers bevorderen het heksengeloof door aller lei tovermiddelen te verkopen, die een vaste plaats innemen op het repertoire van alle heksenverdrijvers: duivels drek (asa foetida), heksenpoeder (ly- copodium), bloedsteen (lapis heama- titis), „mensenvet" (cetaceum) e.a. Kruse c.s. klagen over de geringe straffen, die aan de heksenverdrijvers worden opgelegd. De Duitse justitie is nauwelijks bereid iemand, die een ander voor heks uitmaakt, wegens smaad te vervolgen. Het gewraakte gezegde is juridisch irrelevant of slaat op een ken nelijke onmogelijkheid (bijv. dat een vrouw een verbond met de duivel heeft gesloten). Kruse heeft wel de toezeg ging gekregen, dat er bij de samen stelling van een nieuw Duits Wetboek van Strafrecht aandacht aan deze ma terie geschonken zal worden, maar dat nieuwe wetboek is op zijn vroegst pas in 1958 te verwachten. In Centraal- Europa kent alleen Liechtenstein een wet tegen de hekserij. Verder wordt drastisch optreden uitsluitend uit de to talitaire landen gemeld. Een betrekke lijk onschuldig geval van „heksenban" in Belzig (Oost-Duitsland) werd in maart van het vorig jaar bestraft met zes maanden gevangenis. Een heksenver drijfster in de Spaanse provincie Ponte- vedra werd ter plaatse gearresteerd (A.B.C., 12 december 1956). De voornaamste remedie zien Kruse en de zijnen echter niet in juridische maatregelen. De opleving van al deze vormen van bijgeloof achten zij een gevolg van de discrepantie, die is ont staan tussen de rationele wereldbe schouwing en de christelijke geloofs beleving. Er is een vacuum gescha pen, dat ruimte biedt aan allerlei ma gisch gedoe. Pater Philipp Schmidt S.J. concludeert: „Het heksengeloof, net als trouwens het bijgeloof in het algemeen, duidt op een diepe psychi sche verwarring en ontreddering. Tot de sanering van die toestand is in de eerste plaats de zielzorg geroepen". IJMUIDEN Zaterdag 23 maart Hoog water: 8.58 u. en 21.35 u. Laag water: 4.16 u. en 16.51 u. Maanstand: laatste kwart. 6.04 u. Advertentie Deze elektr. FRIDOR naaimachine, ingericht voor stoppen en borduren, kost slechts 295. compl. in koffer. Langdurige garantie Gratis les Op 3 juni van het vorig jaar stonden omstreeks negen nur 's morgens tussen verschillende fietsers twee meisjes met hun fiets te wachten bü het rode stop licht op de hoek van de Barteljoris- straat en de Zijlstraat. Toen het licht op groen sprong, sprongen de meisjes, een van 14 en een van 15 jaar, op hun fiets, maar voor het stadhuis werden zij ingehaald door een vrachtwagen met aanhang, totaal 16 meter lang en 2.44 meter breed. De man zou ongelukkig gemanoeuvreerd hebben en het gevolg was, dat een der meisjes door de aan hangwagen werd aangereden. Gelukkig viel zij naar de rechterkant, waardoor het ongeval niet ernstiger werd. De bestuurder, een 51-jarige chauf feur uit Velsen, reed echter door, maar kon reeds in de Koningsstraat door een politie-agent worden aangehouden. Gistermiddag moest de man voor de Haarlemse rechtbank terecht staan, waar de president, mr. N. Reeling Brou wer, het hem zeer kwalijk nam, dat hij met zo'n log gevaarte de weg door de binnenstad had genomen en niet de randwegen had gekozen. De chauffeur verklaarde echter, dat hij bij een gara ge in de binnenstad moest zijn, ofschoon later ter zitting bleek, dat hij in het ge heel niet bij de garage geweest was. Een 24-jarige cassière werd als ge tuige gehoord. Zij reed achter de meis jes en had dus gezien, dat de lange wa gen, die ook haar was gepasseerd, de meisjes had ingehaald met het boven vermelde gevolg. Dé twee meisjes ver klaarden evenzeer, dat de wagen hen wilde inhalen. De chauffeur verzekerde, dat hij niet roekeloos had gereden; hij had zelfs uiterst links gereden, waardoor hij het trottoir van de vluchtheuvel tegenover het stadhuis had geraakt. Twee getui gen a décharge, onder wie een politie man uit Velsen, die beiden in de cabine van de wagen hadden gezeten, wisten te vertellen, dat de chauffeur een zeer matige snelheid had. De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman zeide in zijn re quisitoir, dat de chauffeur met zo'n enorm gevaarte nooit had moeten pro beren te passeren in zo'n nauwe door gang als voor het stadhuis. De zaak was eerst voor de kantonrechter geweest, waar de man tót 50 was veroordeeld. De officier, die ƒ100 geëist had en 6 maanden 'voorwaardelijke ontzegging om een motorrijtuig te beheersen, was van dat vonnis in hoger beroep gegaan. Mr. van der Valk Bouman eiste nu 3 weken hechtenis en 3 jaar ontzegging. De verdediger noemde dit een te zwa re eis. Hij voerde aan, dat de man ruimte genoeg had om te passeren, maar dat het ongeval zich waarschijn lijk zó toegedragen had, dat het linkse meisje, menend, dat de wagen reeds gepasseerd was, geschrokken was, toen Advertentie Wij staan U met raad en daad ter zijde. Plaktafel met borstels tegen geringe vergoeding in bruikleen. UI Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 11657 Op 22 april, tweede Paasdag, zal de damclub Het Oosten haar traditionele sneldamtoernooi houden. Dit jaar zal er gespeeld worden in café restaurant „Het Hof van Holland" aan de Grote Markt. De wedstrijden zullen om 2 uur begin nen en om zes uur eidigen. Zowel clubspelers als thuisdammers kunnen deelnemen; men wordt inge deeld naar speelkracht in groepen van 6. Voor elke groep zijn 2 prijzen be schikbaar. Nadere inlichtingen wodrden verstrekt door de secretaris van Het Oosten, de heer J. Poppen, Pepijnstraat 5 Haar lem, alwaar men tot 17 april kan in schrijven. Advertentie Sterker en nóg zuiniger. Handig in het verkeer. Gemakkelijk te parkeren. Comfort voor 4 volwassenen en een kind Royale kofferruimte. •s Werelds grootste" en beste kleine wageir. Agenten door het gehele land Fabricage afdeling van 1. j. Molenaar'» Automoblelbedrijl N.V. Amersfoort Coach, Sedan of Toarer tegen aantrekkelijk lage prijzen met medelevering van kachel. I OPBOD AFSLAG TOTAAL KOPER Niet geveild. PERCEEL Kweektuinstr. 38, Haarlem Cornelissteeg 13, Haarlem f Niet geveild. Koediefslaan 30, Heemstede 7000.j 100.7100.H. v. d. Pol qq. Palamedesstr. 30, Haarlem 12000.f 18000.Opgehouden Schreveliusstr. 2 zw. en rd. Hrl. 11400.11400.C. Keur qq. Soutmanstraat 34, Haarlem 3900.3900.J. P. Junge qq. Soutmanstraat 2. Haarlem 3700.80.3780.J. P. Junge qq. Wagemakerslaan 3, Haarlem 4000.700.t 4700.C. Hoen Dzn. qq. Spionkopstraat 20, Haarlem 5400.5.5405.N.N. Burgwal 8 zw. en rd.. Haarlem 2100.225.2325.N.N. Oranjestraat 146, Haarlem 6000.t 6000.D. de Vries Nic. v. d. Laanstr. 1, Haarlem 11200.f 450.12250.E. Bellaart qq. P. Kiesstraat 74, Haarlem 11600.— 3600.— 15200.— A. J. Overakker qq. zij de aanhang zag. Zij moet toen zijn gaan slingeren. De chauffeur bracht nog naar voren, dat hij door heel Euro pa pleegt te rijden en dat hem nooit roekeloosheid is verweten. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 4 april. Advertentie v.a. 50 cm tot 2 meter breed KAAN „De Wolbaai" Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-N. Ter gelegenheid van het gouden feest van de Haagse Amateur Fotografen Vereniging werd een expositie gehou den in het vroegere paleis aan het Noordeinde te s-Gravenha'ge. De Haar lemse fotograaf J. Scholten werd daar bij bekroond en verwierf een verguld zilveren medalje. In het ontwerp-streekplan Zuid-Ken- nemerland ral naar het Algemeen Handelsblad weet te berichten geen rekening meer worden gehouden met de vestiging van een tweede basisindustrie ten zuiden van het Noordzeekanaal. Tot dusver was deze mogelijkheid open ge houden in het streekplan-ontwerp, maar de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland heeft blijkbaar de be zwaren hiertegen van de gemeenten Bloemendaal, Velsen en Haarlem aan vaard. De Planologische Dienst van Noord- Holland wil voorts tegemoet komen aan de bezwaren van de gemeente Bloemen daal tegen de aanwijzing in het streek plan van landgoederen en duingebied in de gemeente voor de intensieve en ac tieve recreatie. Dit geldt vooral de landgoederen Elswout, Duinlust en Ko ningshof. De begrenzing van het gebied, dat het streekplan aanwijst voor de in tensieve recreatie, zal meer naar het westen, dus in de richting van de grens met Zandvoort, worden verlegd. De suggesties van Bloemendaal over de wegenplannen (plan-De Ranitz) kan de Planologische Dienst echter niet aan vaarden. In beginsel heeft de Dienst geen be zwaar tegen de wens van Haarlem de oost-westverbinding niet over het HFC- terrein, maar door de Spanjaardslaan te voeren. Het Haarlemse bezwaar te gen de ontworpen noord-zuidverbinding beoosten de nieuwe stadswijk Schalk wijk wordt echter niet geaccepteerd. Het Handelsblad ontleent deze bijzon derheden aan het advies, dat de Tech nische Commissie van de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Hol land dezer dagen aan de vaste com missie uit Provinciale Staten heeft uit gebracht over de bezwaarschriften achtenvijftig in getal tegen het ont- werp-streekplan. De vaste commissie uit de statenleden zal op haar beurt G.S. van advies dienen, die tenslotte hun pre-advies uit zullen brengen aan de Staten. Dit kan over ongeveer an derhalve maand tegemoet worden ge zien. Advertentie S3** IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN AMSTERDAM (Van onze Parpse correspondent) PARIJS, dinsdagavond Literaard hebben de door onze Ro meinse correspondent vermelde geruch ten nopens een mogelijk bezoek van Paus Pius Xn aan Lourdes ter gele genheid van het in 1958 te vieren eeuw feest van de verschijning aan Berna- dette, ook de aandacht van de Franse pers. Zo publiceerden gisteravond zowel de „Monde" als „Paris Presse" uit voerige aan dit onderwerp gewijde kro nieken van hun Romeinse correspon- schouwen dat de Paus het voornemen denten. Wij ontlenen hieraan het vol gende. Volgens de correspondent van de „Monde" is het om te beginnen als volkomen uit de lucht gegrepen te be- zou hebben genoemd bezoek te bren gen. Zijne Heiligheid heeft zulk een voornemen, als Hij het heeft, zeker aan niemand kenbaar gemaakt. Het desbe treffende gerucht is niettemin toch niet absurd, zegt hij. En hoewel men in Vaticaanse kringen bedoeld bezoek voor „uiterst onwaarschijnlijk" houdt, zijn er toch aanwijzingen die voor de mogelijkheid pleiten. De Monde-correspondent somt als zulke aanwijzingen dan achtereenvol gens op: ten eerste de bekende grote devotie van Pius XII voor O. L. Vrouw van Lourdes, ten tweede: Hij was reeds als Kardinaal-Legaat in het genade-oord bü welke gelegenheid Hü de belofte deed er terug te komen, ten derde: na Zijn verheffing tot het Pontificaat heeft Pius XII de wens uitgesproken om „indien mogelük" zijn eerste bezoek buiten Ita lië te brengen aan de „oudste dochter der Kerk", en in 1939 was Hü voorne mens om zelf het te Nice te houden Eucharistische Congres te presideren, het congres dat niet doorging wegens het uitbreken van de oorlog. Vervolgens wüst de correspondent op het beduidend aantal zeer ongewone Initiatieven dat de huidige Paus in de loop van Zün Pontificaat reeds heeft genomen. En, zo voegt hü er aan toe, het zou zeker geen angst voor novitei ten zün die Pius XII van een zo spec taculair initiatief als de bedoelde reis zou afhouden; noch de ternauwer nood gemompelde oppositie van de meerderheid der Curiekardinalen. Ge zien de Vaticaanse gebruiken komt echter, aldus de correspondent, ook ge nerlei betekenis toe aan het feit dat de onderhavige geruchten ter plaatse niet ontkend zün. Vervolgens brengt de Monde-corres pondent de door de Italiaanse pers ge debiteerde verzekeringen ter sprake, als zou President Coty in mei, wan neer hij in zijn kwaliteit van Staats hoofd ook Pius XII zal bezoeken, de ze voor het bezoek aan Lourdes uitnodi gen Het is vanzelfsprekend uitgeslo ten," zegt de correspondent, dat de pre sident der Franse Republiek zelfs ook maar de „schets van een uitnodiging" zou presenteren, indien niet tevoren tussen het pauselük Staatssecretariaat en de Franse ambassade bü de H. Stoel overeenstemming was bereikt. De heer Coty kan zich niet blootstellen aan een weigering, hoezeer ook in genegen en warme termen geformuleerd. In de betrekkingen tussen Staatshoofden vor men die met het Vaticaan geen uit zondering op de regel. Op het ogenblik nu is echter nog generlei onderhande ling geopend. Indien ondanks alle onwaarschynRjk- heid Pius XII de reis toch zou aan vaarden, aldus de correspondent ver der, zou Hü gezien Zün hoge leeftüd deze slechts per trein kunnen verrich ten. Daarbü is het ondenkbaar dat de Heilige Vader zou willen of kunnen ont komen aan de massale huidebetogingen die het gelovige volk Hem langs de reisroute in Italië en Frankrük zou wil len brengen. Maar zulk een reis zou uit puttend zün zelfs voor een niet bejaar de man. 's Pausen afwezigheid uit het be stuurscentrum der katholieke wereld zou zich voorts over geruime tüd moe ten uitstrekken; tenminste drie we ken. Is dit, gezien dat de huidige Paus de daadwerkehjke leiding van de bestuursdiensten altüd geheel in eigen hand heeft gehouden, niet te veel? En hiermede verklaart de Ro meinse correspondent van het grote Parüse avondblad de voornaamste ar gumenten te hebben opgesomd van hen die de mogelükheid van de gebeur tenis uitgesloten acnten. Argumen ten die, zegt hü, definitief „schü- nen" De Romeinse correspondent van „Pa ris Presse" gewaagt eveneens van te Rome gegeven verzekeringen aangaan de een uitnodiging van President Coty aan de Paus. Kardinaal Feltin, aarts bisschop van Parüs, zou onlangs de Pre sident van de Franse Republiek een desbetreffende wens van het Franse Episcopaat hebben overgebracht, aldus het Franse blad. (Inderdaad heeft Kar dinaal Feltin ongeveer twee weken ge leden een bezoek aan de Franse Presi dent gebracht. Hoewel het zeer wel mo gelük is dat dit bezoek mede verband hield met Coty's officieel bezoek aan de Paus in mei aanstaande, wil dit nog geenszins zeggen dat daarbü de mo gelükheid van een uitnodiging aan de Paus voor een bezoek aan Lourdes ter sprake is geweest. De uitnodiging van President Co- ty zou volgens de correspondent krach tige steun hebben van Kardinaal Tis- serant, de Franse Kardinaal Deken van het Heilig College. Ook de Paris Presse-correspondent gewaagt van de verreikende gelukkige gevolgen die een bezoek van Pius XII aan Lourdes, dus aan Frankrük, voor het katholicisme in Frankrük zou kun nen hebben. Hü weegt gezien vanuit Rome eveneens tegen elkaar af de mo- gelükheden vóór en de grote onwaar- schünlükheden tegen. Hü besluit zün kroniek met deze aan de heer Cesidio Lolli „een der leken raadsleden" van de Paus toegeschreven uitlating. „De mogelükheid van een dergelüke reis is niet geformuleerd geworden. Het nieuws is voorbarig. Alles zal afhangen van de internationale toestand".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9