Eisenhower licht Macmillan in AMERIKA sluit zich aan bij Pact van Bagdad Geen volledig lidmaatschap doch slechts een toetreding tot de militaire commissie FIETSEN 7% duurder Golden Gate-brug slingert wild heen en weer SAN FRANCISCO opgeschrikt door aardschokken 1500inwoners geëvacueerd, paniek in de gevangenis, 12 gewonden Amsterdammer door een luchtkoker uit Haarlemse gevangenis ontsnapt Haarlemse politie lost schoten op vluchtende autodief Brand bij Renault in Parijs Haagse rekenkunde B ISRAËL: De Gaza-strook een „internationale mystificatie J. J. V. KOOTEN Enkele limonade soorten één cent duurder Bloemen van De Ruyters nazate Nieuwe opdracht aan Suwirjo? Zoontje van eèn bewaarder zag de man van het dak springen v Griepepidemie in Poolse stad Lodz net weer „Keukenhof5 gaat maandag open Politie-leger heeft nog geen uur'de gehele verantwoordelijkheid gehad Alle looneisen in Polen verworpen Nog geen spoor van vermiste vliegtuig „Logisch gevolg van Eisenhower-leer" Klopjacht ten einde na duik in het Spaarne Dichte rookwolken boven de Seine wycimij! Veranderlijke bewolking Laatste dag tentoonstelling Houtplein 18 De bollenvelden beginnen reeds te kleuren Zeventig toestellen op onderzoek uit ZATERDAG 23 MAART 1957 80sfe JAARGANG No. 26863 Op de conferentie van Bermuda heeft president Eisenhower de Britse premier Macmillan gisteren ervan op de hoogte gebracht, dat Amerika bereid is zich aan te sluiten bij de militaire commissie van het Pact van Bagdad, dat Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan omvat. Tot nu toe deden de Verenigde Staten slechts mee aan het werk van het Pact op economisch gebied en bij de bestrijding van communistische ondermijningspogingen. Een woorvoerder van het Witte Huis, die dit gisteren te Washington bekend heeft gemaakt, verklaarde dat het besluit een logisch ge volg is van de Eisenhower-Ieer. Londen verheugd In liet gebied van San Fran cisco, dat in 1906 door een Hevige aardbeving is geteisterd. Hebben zich gisteren in vier en een Half uur tijds vier aardschokken voor gedaan. De eerste en de derde scbok waren Iicbt, maar de twee de en de vierde beving Hadden tot gevolg dat vele gebouwen in de stad stonden te schudden. De vierde beving ging vergezeld van een geluid als van zware ontplof fingen. Vele mensen vluchtten in paniek de straat op, maar bui ten moest men zich vasthouden aan lantaarnpalen of muren om op de been te blijven. Meer dan tien personen liepen verwondin gen op doordat zij getroffen wer den door vallende voorwerpen of tegen de huizen werden gewor pen door de kracht Van de aard beving. ZWEEDSE VALHELMEN 29.50 TELEFOON 12000 Sociaal commentaar BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. RLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miJimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.33 uur 's avonds tel. 21544 De minister van economische zaken heeft vrijdag aan een aantal van de voornaamste fabrikanten van fietsen toestemming verleend de prijzen van rijwielen met 7 pet. te verhogen. In deze verhoging is o.m. de verhoging van het vrachtvervoer verrekend. In de staatscourant is een beschik king gepubliceerd, waarbij de prijsstop limonade en mineraalwater 1956 die 28 december 1956 was afgekondigd, wordt ingetrokken. De minister van economische zaken heeft hiertoe besloten, nadat de fabri- kantén zich bereid hebben verklaard over prijsverhoging met het ministerie van economische zaken vooraf overleg te plegen. Bij het overleg is overeenstemming bereikt over een prijsverhoging met ge middeld l'cent van enige koolzuurhou dende limonades, welke als gevolg van de recente stijging der grondstofkosten noodzakelijk is geworden. San Francisco met op de voorgrond de Golden Gate-brug. Uit de Haarlemse strafgevangenis aan de Harmenjansweg, befaamd door ver schillende ontvluchtingen, is opnieuw een gedetineerde ontsnapt. Vrijdagmid dag kwam aan het licht dat een 28-jari- ge Amsterdammer ontvlucht was, dit maal via een luchtkoker en een sprong van vijf meter hoogte, met welke moge lijkheden de bewakers blijkbaar geen rekening hadden gehouden. Zoals bekend wisten vorig jaar drie Haarlemse ge vangenen zich (tijdelijk) aan hun straf te onttrekken. De straf van de Amster dammer zou op 20 juni afgelopen zijn. De politie stelt een intensief onderzoek in, maar tot dusver loopt de man nog op vrije voeten rond. Om half vier des middags werd in de strafgevangenis groot alarm gesla gen. De ontsnapping werd ontdekt door dat het zoontje van een gevangenisbe ambte, die de Amsterdammer van het dak had zien springen, dit aan zijn va der vertelde, hoewel de vluchteling hem verzocht had dit na te laten. De ont snapte werkte als hulpkok in de keuken afdeling van de gevangenis, die onderge bracht is in een aparte vleugel naast de „paraplu." De deuren van dat gedeelte waren goed afgesloten, zodat men meende dat de gevangene daar wel alleen kon werken. De man had echter in de bijkeuken een paar kistjes op elkaar gestapeld, totdat hij bij de lichtko- ker kon komen, die aan de onder kant van tralies was voorzien. Een van de tralies heeft de Amsterdam mer verbogen totdat er een gat was De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Andrew Berding, verklaarde later, dat de toetreding van de Verenigde Staten tot de militaire commissie niet betekent, dat Amerika volledig lid van het Pact wordt. Het volledige lidmaatschap brengt weder zijdse steun tegen elke aanval met zich mee, terwijl de Eisenhower-leer slechts over bijstand in geval van communis tische agressie spreekt. De woordvoerder van het Witte Huis verklaarde voorts, dat de Raad van het Pact van Bagdad de Verenigde Staten nog moet uitnodigen lid van de mili taire commissie te worden. Voorts zei hij, dat er op het ogenblik reeds bila terale programma's voor militaire hulp tussen de Verenigde Staten en de af zonderlijke leden van het Pact van Bag dad bestaan. Amerika zal deze landen geen aanvullende militaire hulp zenden. De aansluiting van de Verenigde Staten bij de militaire commissie zal het op stellen van militaire plannen tegen een communistische aanval in het Midden- Oosten mogelijk maken. Dat is de re den van de Amerikaanse toetreding, al dus de woordvoerder. In conferentiekringen maakt men uit de bewoordingen van de Amerikaanse bekendmaking op, dat de Verenigde Sta ten niet van plan zijn het Pact van Bagdad te gebruiken voor inmenging in de betrekkingen tussen de Arabische landen en Israël. In Londense kringen is men van me ning, dat met het besluit van de V.S. nu het gevaarlijkste hiaat in de weste lijke defensie tegen het Russische ex pansionisme is afgesloten. Het Bagdad- pact, zo verklaarde men, krijgt hierdoor de „tanden", die er tot nu toe aan ont braken. Toetreden tot de militaire com missie betekent in feite lidmaatschap, 10 meent men in Londen. Waarnemers menen, dat de Ameri kaanse stap speciaal voor Irak een ge weldige prestige-winst betekent, daar dit land eigenlijk als enig Arabisch land de zijde van Engeland, Turkije, Pakis tan en Iran gekozen heeft tegen min of meer pro-communistische formaties in het Midden-Oosten. De isolatie van Egypte wordt onder de gegeven om standigheden groter. Het grootste deel van. de ochtendver gadering op Bermuda is gisteren be steed aan de Europese integratie in het algemeen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, ver klaarde, dat de Verenigde Staten de groeiende economische eenheid in Euro pa toejuichen. Hij hoopte evenwel, dat de Europese gemeenschappelijke markt niet op hoge doch op het denkbeeld van lage tarieven gebaseerd zal zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft bij de uit eenzetting van zijn plan voor één en kele Europese parlementaire vergade ring de hoop uitgesproken, dat, ten minste op bepaalde punten, de Verenig de Staten en Canada zich met de Assem- blée zullen associëren. President Eisenhower heeft naar ver luidt een voorlopige studie gemaakt van maatregelen die nodig zijn om de Ame rikaanse wetten te wijzigen, die op het ogenblik de levering van Amerikaanse atoomwapens aan andere landen ver bieden. Dit zou verband houden met de Britse bezuinigingsplannen op defensie gebied, die gebaseerd zijn op het aan schaffen van raketten met atoomlading. t>e Indonesische kabinetsformateur, kU\virjo, die er niet in geslaagd is een Kabinet te vormen met zijn eigen, na tionalistische partij en de Islamietische Nahdatul Ulama als kern en met uit sluiting van Masjumi en communisten, heeft vandaag opnieuw overleg gepleegd met demissionaire premier Ali Sastroamidjojo en andere leiders van de P.N.I. Gisteravond bracht hij rapport uit aan President Soekarno over zijn mis lukte pogingen tot vorming van een uit twee partijen samengesteld kabinet, dat in het parlement op steun van de com munisten zou kunnen rekenen. Na terug keer van zijn bezoek aan president Soe karno in diens paleis te Bogor vermeed Suwirjo de journalisten, doch het ver luidt dat Soekarno hem een nieuwe op dracht heeft gegeven om de impasse te Vrijdag 22 maart was een grote dag voor de 15-jarige Marjolein de Ruyter de doorbreken. Waarnemers in de Indone- Wildt, een nazate van de grote admiraal, uit Den Haag. Vrijdagmiddag n.l. sische hoofdstad achten Suwirjo's taak mocht zij, gekleed in nde-eeuws kostuum, aan H. M. de Koningin bij de buitengewoon moeilijk, gezien de ver- De Ruyter-herdenkxng m Vlissingen bloemen aanbieden aan de ingang van de schillende standpunten van president I St.-Jacobskerk, in de toren waarvan De Ruyter als jongen zou zijn geklommen, Soekarno, dr. Hatta, de legerleiding en 1 Om naar de zee uit te zien. In de kerk werd gisteren een herdenkingsdienst de grote partijen, 1 gehouden. ontstaan, waardoor hen in de koker kon kruipen. De hoogte van de koker was onge veer 1.20 meter. Met zijn schouders zag de man kans de glasplaten op te druk ken. Vermoed wordt dat hij het voorbe reidende werk het verbuigen van de tralies, die gedeeltelijk kapot waren ge zaagd al wel eerder heeft verricht. De beschadiging werd door de bewakers echter niet ontdekt. Toen de man op het dak was hoefde hij aan de kant van de Harmenjansweg nog slechts de sprong van vijf meter te wagen om in een tuin te komen, waar de weg naar de vrijheid open lag. Het signalement van de ontsnapte die een inbreker is van professie, luidt als volgt: lang 1.73 m., donkerblond krul lend haar, grijs-groene ogen, voorhoofd gewoon, rechte neus, mond gewoon, ova le kin en ovaal aangezicht gezonde ge laatskleur. De man was gekleed in een olijfgroene overall (gevangeniskleding). Na de vierde beving riep de burge meester van San Francisco uit voor zorg de raad voor hulpverlening bjj ram pen bijeen, een orgaan dat In het leven is geroepen om op te treden bij atoom- In de dichtbevolkte Thorbeckebuurt in Haarlem Oost is vrijdag een ware klopjacht gehouden op een 21-jarige Haarlemse betonwerker, die des mor gens in Apeldoorn een auto had ge stolen waarmee hij op weg was naar huis. Twee agenten van de Haarlemse motorpolitie, die op de Prins Bernhard- laan bezig waren met een routinecon trole op rijbewijzen, merkten om onge veer half twee dat een bestuurder van een personenauto schichtig naar hen keek. Zij vertrouwden het niet en gin gen met hun motor de auto achterna. De bestuurder ervan ging intussen steeds harder rijden. Toen de politiemannen de auto ge passeerd waren gaven zij een stopteken. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de bestuurder zou stoppen, maar toen zijn auto bijna stilstond, gaf hij opeens vol gas. De agenten waren door deze manoeuvre volkomen verrast. Hun verbazing duurde echter niet lang. Zij grepen hun revolvers en losten enkele schoten in de lucht. De bestuurder trok zich daar niets van aan. Toen de agen ten vervolgens op de auto gingen schie ten, probeerde de chauffeur de kogels te ontwijken door zigzag te gaan rij den. Het gelukte de agenten tenslot te een van de banden te raken. Maar desondanks vervolgde de automobilist met grote snelheid zijn rit, kriskras rijdend door de dichtbevolkte wijk. Op de Kathrijnebrug over het Spaarne gaf de lekgeschoten band de geest. De wa- I gen kwam op de Friese Varkenmarkt tot stilstand. I De bestuurder sprong uit de auto, rende naar het Spaarne en dook het wa ter in. Na enige sommaties kwam hij kennelijk tot het inzicht dat ontsnappen toch niet mogelijk was. Hij zwom naar de wal, waar hü werd opgewacht door zijn achtervolgers, die hem druipnat in het zijspan stopten en naar het politiebu reau aan de Smedestraat brachten. Daar kwam aan het licht, dat de jonge man de wagen in Apeldoorn had gesto len en de politie dus een goede vangst gedaan had. In de Poolse stad Lodz heerst een ernstige griepepidemie. Er zijn 3.500 gevallen per dag. Uit andere plaatsen zijn dokters naar Lodz gezonden om de plaatselijke gezondheidsdienst te ver sterken, aldus heeft de Poolse radio mee- In een afdeling van de Renaultfabriek in Meudon bij Parijs is gistermiddag brand uitgebroken als gevolg van kort sluiting. Aanvankelijk dacht men de brand snel onder de knie te hebben, doch na korte tijd sloeg het vuur over naar voorraden rubber en beenzwart, dat voor de vervaardiging van banden bestemd was. Er ontstond een enorme rookontwikkeling, zodat spoedig dikke zwarte wolken boven de Seine hingen. Een huis tegenover de fabriek, waar 80 mensen wonen, moest ontruimd wor den. Het vuur werd bestreden door brandweren uit Parijs, Versailles en Meudon. Hefschroefvliegtuigen vlogen over het terrein om te controleren of er geen gevaar voor verdere uitbreiding van de brand bestond. Pas tegen de avond was men het vuur meester. Drie arbeiders zijn bij de brand gewond. gedeeld. (A.F.P.) Advertentie BART^LJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 ADAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog vrij krach tige wind tussen oost en zuid. Zondag: Zon: 6.36—19.02 Maan: 3.16—12.10 Maandag: Zon: 6.34—19.03 Maan: 3.49—13.13 Advertentie geopend tot vanavond 10 uur aanvallen. Alle scholen in het gebied van San Francisco werden ontruimd. Te Dale City, tien kilometer ten zuiden van San Francisco, werden de zaken- panden ontruimd, terwijl ongeveer 1500 bewoners van een wijk van vijf huizen blokken van het Westlake woon-district werden geëvacueerd, omdat een reser voir, waarvan de wanden vol scheuren zaten, vier en een half miljoen liter wa ter over dit gebied dreigde uit te stor ten. De derde etage van een warenhuis werd ernstig beschadigd, gevangenen in een strafinrichting geraakten in paniek en het telefoonverkeer in de stad liep vast door het grote aantal gesprekken. Er ontstonden breuken in gasleidingen en er braken tiental len kleine branden uit. De beroemde Golden Gate brug, de grootste enkelvoudige hangbrug van de wereld slingerde wild heen en weer en de zware stalen torens „bogen als bo men in de wind", zoals een ooggetuige het formuleerde. Verscheidene hoofdwe gen werden voor het verkeer onbegaan baar door grondverschuivingen en scheu ren in het wegdek. Hoewel deze aard schokken de hevigste waren die in de afgelopen dertig jaar in San Francisco zijn gevoeld, kunnen ze toch niet verge leken worden met de aardbeving die de stad in 1906 teisterde. De energie van deze bevingen was slechts een honderd duizendste gedeelte van die van 1906. Hoewel aan de afwerking van de Keu kenhof nog de laatste hand moet wor den gelegd, heeft het bestuur in ver band met het exceptionele, tot wande- j len nodende voorjaarsweer besloten het publiek reeds met ingang van maan dag daartoe de gelegenheid te geven. Men zal dan nog wel de dertig hove niers aan het werk zien en de beelden uit Parijs zien plaatsen. Op de openings dag, 4 april, is de tentoonstelling tot 3 uur gesloten. Intussen zal men tengevolge van het zachte weer op de buitenvelden reeds tijdens het komende weekeinde kunnen genieten van bloeiende narcissen en crocussen, afgewisseld met een enkel veldje fel-gekleurde tulipa's. Ook in de hyacinthen begint nu kleur te komen. De eerste bloeiende velden (meest blauw) zijn reeds gesignaleerd. (Van een bijzondere medewerker) Het is bijna vervelend weer te moe ten schrijven over de Haagse re- kenarij. Geen verder woord dan dat laatste behoeft op een afdelings vergadering van K.V.P., Middenstand of K.A.B. 'te worden uitgesproken om de mensen rechtop te zien veren. Het is duidelijk merkbaar: vooral de regering is lelijk bezig het vertrouwen, dat het publiek in haar behoort te stel len, en in zeker opzicht ook ongetwij feld stelt, grondig te verspelen. Het is begonnen met de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen. De daarin genoemde cijfers werden, nog geen twee dagen oud. door deskundigen onjuist genoemd. Het offer dat van het Nederlandse volk gaat worden gevraagd om uit de huidige moeilijkheden te ko men zal belangrijk hoger blijken dan door de regering werd voorgesteld. En wij geloven, dat afgezien van de reële bezwaren vooral van de economisch zwakken onder ons, het gevoel van on juist te worden voorgelicht het verzet tegen de regeringsplannen zo sterk maakt. De nader, vooral door de economi sche dienst van de K.A.B. gegeven cij fers zijn in eerste en tweede instantie door geen der hierbij betrokken minis ters (Hofstra, Suurhoff. Mansho'.t1 ont kend of aangevallen. Men wandelde er rustig langs heen, als waren er geen cijfers genoemd. Alleen de heer Suur hoff moest er tenslotte wel dieper op ingaan, niet alleen omdat de KVP-er van der Ploeg met even zoveel woor den had te erstaan gegeven, dat de vakbewe- ing geen genoe gen zou mogen nemen met een (belangrijke) overschrijding van het akkoordcijfer (6.8 pet. kostenstijging zonder looncom- pensatie) maar vooral, omdat ook hem de minister wel duidelijk is, dat van de laagstbetaalden ook de minste offers kunnen en mogen worden ge vraagd. Toen de heer van der Ploeg aan de hand van concrete cijfers aantoonde, dat de regering zich had vergist, be loofde de heer Suurhoff met duidelij ker cijfers te komen. En hier liggen die dan vóór ons Wij bekennen, ons nooit aan hogere wiskunde te hebben schuldig gemaakt, maar we hebben wel leren lezen. Wel nu, minister Suurhoff heeft berekend, dat de kostprijsstijging van suiker, melk, gas en elektriciteit samen het gezin van 7 en meer personen een nadeel bezorgt van 27.27. (Vijf of tien kinderen maakt bij de heer Suurhoff blijkbaar geen verschil). Zulk een gezin zou per jaar evenwel een voor deel hebben, gelegen in de posten huur, personele belasting en loonbelasting van 30.52, zodat uiteindelijk het grote gezin, met 5 of meer kinderen, tenge volge van de prijsstijgingen en loon- compensatie in verband met de huur verhoging er niet op achteruit, maar op vooruit zou gaan. Weliswaar constateert de minister: „Hoewel een aantal maatregelen, waar van het effect gering is of zeer moeilijk te ramen, buiten beschouwing werd ge laten (verhoging tussentarief en weelde belasting, prijsverhogingen van sigaret ten en vervoerstarieven), kan niet wor den verwacht, dat dit het beeld voor het grote gezin merkbaar ongunstig zal beïnvloeden. egrijpe, wie het begrijpen kan. Wij niet. De minister toch maakt op nieuw zodanige vergissingen da van zijn berekeningen zeer weinig klopt. Vooreerst neemt hij als jaar van onder zoek voor het gezinsverbruik van melk, suiker, gas en elektriciteit het jaar 1951. Het is goed er aan te her inneren, dat dat het jaar was van het beroemde „consumptie-offer"', toen der halve het verbruik kunstmatig was ge drukt. Op de tweede plaats was. er toen van enig deelhebben, vooral van de werknemers in de gestegen landelijke welvaart nog geen sprake. De koop kracht van de grote en grotere gezin nen lag toen nog verder verwijderd van (Vervolg op pagina 5) „Het politieleger van de V.N. heeft, In tegenstelling tot de desbetreffende verklaring van de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, nog geen uur de volledige verantwoordelijk heid voor de veiligheid of het burgerlijk bestuur van Gaza gehad", aldus heeft een hoge ambtenaar van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken ver klaard. Wat zich in de strook van Gaza afspeelt noemde hy een „internationale mystificatie". Naar hy verklaarde wist men in New York niet in hoeverre de Egyptenaren het bestuur van het gebied hadden overgenomen. „Onmiddellijk na de Israëlische te rugtocht op 7 maart begonnen de plaat selijke autoriteiten zelf op te treden, waarbij zij hun gezag ontleenden aan Egyptische autoriteiten. Blijkens inlich tingen in handen van de Israëlische autoriteiten is het duidelijk, dat het ge hele bestuur van Gaza goed en wel in Egyptische handen is en dat het politie leger zich in feite slechts langs de be- Het Poolse parlement heeft alle wet telijke maatregelen .die na de relletjes in Poznan van november 1956 waren ge nomen om tegemoet te komen aan de looneisen van de arbeiders, ongedaan gemaakt. Slechts één afgevaardigde stemde tegen prof. Antoni Wojtysiak uit Breslaudie onlangs als enige tegen de benoeming van Cyrankiewicz tot premier stemde, aanvoerende dat hij verantwoordelijk was voor het machtsmisbruik tijdens de Stalinistische periode. Er waren 12 onthoudingen. standsgrens bevindt", aldus de Israëli sche woordvoerder. Mevrouw Meir, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, die gister avond van haar bezoeken aan New York, Washington, Parijs en Rome in Israël is teruggekeerd, verklaarde, dat zij de Amerikaanse minister van buiten landse zaken „praktische suggesties" heeft gedaan voor een oplossing van de kwestie-Gaza, suggesties, waar zij ant woord op verwacht. Hammarskjöld heeft haar beloofd, president Nasser van Egypte de vraag voor te leggen, of Egypte nog van me ning is, dat er een staat van oorlog met Israël bestaat. (Rtr, U.P., A.F.P.) Zeventig vliegtuigen zijn vanmorgen gestart om de nasporingen voort te zet ten naar het vermiste militaire trans port toestel, dat met 67 mensen aan boord ten zuidoosten van Japan moet zijn neergestort. Gisteren werd reeds de geheie zee afgezocht, terwijl de weersomstandigheden langzamerhand beter werden: 48 toestellen bestreken een gebied van 54.000 vierkante mijl. Gedurende de nacht werd er door ne gen toestellen gezocht. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1