„Alberdingk Thijm'' maakte van bouwval een degelijke studio Huize St.-Bavo in Heemstede wordt verbouwd Kamerlid wil toetsing van het deskundigenrapport Zwitsaletten N. Ph. Orkest concerteert onder leiding van Bernard Haitink MANNEN IN HET WIT 4 10 11 NAAIMACHINES Voorbeeldige repetitie-ruimte in de Lange Wijngaardstraat Mgr. Bekkers voor Eurovisie Verbetering van de slaapzalen 23 drenkelingen gered door Nederlands schip Franse doktersfilm in Luxor GROEN Co. Duivel in zijde In de sloppen van een een wereldstad El paso Van Deursen's Speciaalzaak Piroschka Repri rises Het geheim van de vijf graven Zandvoort legt zijn honden aan de lijn DE RESTAURATIE VAN HET BAVO-ORGEL Cinema Palace Lido Roxy Studio Frans Hals nog dagen autotentoonstelling Films ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGINA 2 APRIL QltRUIKS ARTIKELEN DC VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse Middenstand K.A.V.-kring Oost Vereniging Haerlem Het katholieke Tweede Kamerlid Bernard Verhoeven heeft de minister van O., K. en W. een reeks schriftelijke vragen gesteld met betrekking tot het opheffen van de rijkscommissie van advies voor kerkorgels door de minister. In verband daarmee heeft de heer Verhoeven de minister ook gevraagd of hij bereid is „het rapport en het plan inzake de restauratie van het historische Christian Müller-orgel in de Grote of St.-Bavo Kerk in Haarlem te toetsen aan het oordeel van deskundigen die in staat zijn de technische mérites van deze stukken te beoordelen". Bestrijd UW PIJNEN met: Eerste H. Mis pater Ceslaus Brom O.E.S.A. CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VOOR BÉTERE POOTAARDAPPELEN in RESTAURANT DREEFZICHT Apotheken en dokters diensten Haarlem Bloemendaai Overveen Heemstede Santpoort Advertentie DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG DINSDAG ZATERDAG MAANDAG APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL WOENSDAG APRIL DONDERDAG Huishoudelijke artikelen, niet elektrische verwarmings- en kookapparaten Glas. aardewerk, porselein, kristal Luxe metaal- en houtwaren Kunstnijverheids- en religieuze artikelen Woningtextiel, kleinmeubelen, spiegels, schilderijen, lijsten Goud, zilver, bijouterieën - Uur werken - Rokersbenodigdheden Lederwaren - Textiel Parfumerieën en cosmetica, toiletartikelen Speelgoed - Sportartikelen Papierwaren, souvenirartikelen W inkelinrichting PROD UKTIEMI DDE LEN Bouwmaterialen Elektrische installaties voor de industrie, telefonie en telegrafie Machines en apparaten voor de luchtbehandeling, verwarming. koeling en stookinrichtingen Stoommachines, stoomketels en appendages - Pompen, compres soren, blaas- en afzuiginstallaties Grootkeukeninstallaties en -machines Verbrandingsmotoren Grondstoffen, halffabrikaten, plastics Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en houtindustrie Alberdlagk Thijm" is een van de seer weinige amateur-toneelver enigingen in ons land, die zich verheugen in het bezit van een eigen studio, waarin ongestoord en ge concentreerd gerepeteerd kan worden. Volgende week donderdag is het voor een bijzondere dag, want dan zal de geheel verbouwde en gemoderni seerde studio aan de Lange Wijngaard straat 17 officieel worden geopend. Van m oud, wankel gebouw, waarin de regen vaak binnendrong, is het „Thijm- e" veranderd in een licht-geverfde, praktisch ingedeelde lokaliteit met een adder-witte voorgevel, in scherp con trast tot de min of meer vale exterieu- rea van de huisjes er om heen. Het onooglijke pandje, dat de katho lieke amateur-toneelvereniging „Alber- dmgk Thijm" in 1933 wist te huren, heeft dus thans een volledige metamor phose ondergaan. Het bestond eerst uit «en paar kamertjes, die gerust met onbewoonbaar" mochten worden aan geduid. Maar „Thijm" had voor hetere varen gestaan en door veel breken, sehikieren en stucadoren slaagde men ar in een grote kamer in te richten, die voor het houden van repetities niet ongeschikt leek. Er was een betonnen vloer gelegd, een nieuwe lambrizering getimmerd en zelfs had men op de eerste verdieping een plaatsje vrij kun nen maken voor de rekwisieten, welke voor iedere toneelvereniging een kost baar en met zorg bewaard bezit vor men. Het bleek echter dat deze onge rieflijke etage geenszins lekvrij was, hetgeen in de winter vele malen kon worden geconstateerd, wanneer in het keukentje achter het repetitielokaal het hemelwater grote plassen vormde. In de oorlog, in 1943, toen het huurcon tract van 10 jaar ten einde liep. ver luidde het dat de eigenaar van het perceel 17 aan de Lange Wijngaard straat het huis wilde verkopen. Het actieve bestuur van „Thijm" was er vlug bij, kocht de woning, maar kwam M de oorlog tot de ontdekking dat aan nicht van de eigenaar nogmaals een drag moest worden betaald. Zo ver liep (Te hele transactie weinig voorde lig. maar de vereniging voelde zich toch tevreden met zijn moeizaam ver worven „thuis". Nadat de gemeente Haarlem een ga rantie-lening van 14.000 had verstrekt, kon „Thijm" in oktober van het vorig Advertentie BE SLANG. 9 De slang is ons mensen zéér antipathiek, Ze heeft armen noch benen, dus nooit reumatiek. U weet dat de slang reeds in oeroude tijden ïen appeltje kocht om een vrouw te verleiden. Wat zouden we veel kunnen houden van 't beest Als die appel een DANTUMA-pen was geweest! Zandvoort staat bekend om zijn groot aantal honden. Er worden naar schat ting in de badplaats ruim 800 honden gehouden. Hiervan is het gevolg dat herhaaldelijk geklaagd wordt over ver ontreiniging van straten en trottoirs door hondenvuil. Veie honden-bezitters hebben kennelijk de consequenties niet voorzien van hun besluit om zich zo'n dier aan te schaffen. Men laat de hond 's morgens de straat op en haalt hem eerst 's avonds weer binnen. Anderen vergezellen hun hond wei op straat, maar laten hem dan loslopen. De visitekaartjes welke de honden op de openbare wegen en trottoirs ach terlaten, maken op de inwoners en de bezoekers van Zandvoort een onpretti- ,ge indruk. In de algemene politiever ordening is een bepaling opgenomen waarin wordt verboden, honden binnen de bebouwde kom op de openbare we gen los te laten lopen. Verder verplicht de A.P.V. een ieder er voor te zor gen, dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op trottoirs, e.d. Naar aanleiding van de klachten van het publiek is de politie er in de laatste weken toe overgegaan, strenger op de naleving van deze voorschriften toe te zien. Tegen hen van wie meermalen moest worden geconstateerd dat zij hun hond los lieten lopen, is proces-verbaal opgemaakt. Tientallen verbalen zijn al uitgereikt. Het is uiteraard niet altijd gemakkelijk voor de politie de eige naar van een loslopende hond op te sporen. Enkele agenten hebben echter aanleg voor dit bijzondere speurwerk en aan hun aktiviteit is het te danken, dat de overlast welke door honden wordt veroorzaakt, aanmerkelijk is vermin derd. Vele eigenaars en eigenaressen van honden ziet men nu braaf met de hond aan de lijn door het dorp wandelen. Een lichaamsbeweging die hun gezond heid slechts ten goede kan komen! GEBOREN: T. Evers-Piso, z.; P. de Groot-Seth Paul, z.; G. M. Cavalini-de Vrieze, z.S. J. de Hart-Eekhout, z.; A. M. Lamboo-Jukes, z.; S. Komduur- Duijff, d.: D. van Dansik-Faber, d.; J. M Stokman-van Wonderen, d.: A. J. A Moller-Goenee, d.; M. J. Chris- tiaans-Keerwolf. d.M H. Oerlemans- de Droog, d.; H. C. Smit-Molenaar, d.; J. Logtenberg-Luijken, d. OVERLEDEN: P. J. de Greef, 73 j., Kamperlaan: H. J. Bogaard-de Klerk, 68 j., Stuyvesantstraat. jaar eindelijk met de verbouwing be ginnen. De architect Leo van Dijk ont wierp de plannen, aannemer S. J. Son- nemans voerde ze uit. De heer Sonne- mans was ook in 1933 bij de eerste verbouwing betrokken. Men besloot de dakbedekking weg te breken en een meer solide te construeren, gevormd door houten balken, die het gebouw on der een regendichte kap brachten. Ook de vloer op de eerste etage is geheel vernieuwd, waardoor de kans dat een tot de rekwisieten behoren groot houten kruis of een ouderwetse windmolen in de studio nog eens naar beneden zal komen, zeer gering is geworden. De studio zelf is belangrijk verbeterd. De betonnen vloer heeft een linoleum-be- dekking gekregen, waaronder een kurk- laag ligt. Een voor de spelers zeer aangename verandering is de construc tie van zgn. toneel-lampen in het pla fond, die voor een geconcentreerde ver lichting zorgen. De repetitie-ruimte is niet veel groter geworden, maar men heeft er vooral voor gewaakt dat door allerlei „huisraad" de speler uit zijn concentratie wordt gehaald. Daarom ook zijn het plafond rustig en de muren licht en vlak gehouden. Slechts het groenachtig-gevlamd linoleum zou aflei dend kunnen zijn. De gasradiator, die behalve warmte ook intimiteit geeft is in deze studio goed op zijn plaats. Ook het meubilair was verouderd, zodat men zich thans heeft verrijkt met moderne tafels en stoelen, in verschillende, zachte kleu ren. De dames-leden en de dames der leden van „Thijm" droegen in de ra dicale vernieuwing bij door een fraai servies aan te bieden, dat in de kleine, gemetselde keuken uitstekend van pas zal komen. Vrijdag is in de Gen. Cronjéstraat het modehuis Nanny" geopend nadat het bestaande pand grondig was ver bouwd en gerestaureerd. Daarmede werd deze winkelstraat in Haarlem- Noord een modieus domein rijker. De voorgevel is geheel gewijzigd en daardoor breder en monumentaler ge worden, waardoor de etalageruimte aanmerkelijk kon worden uitgebreid. .Aan de vloerbedekking is het moderne streepdessin gegeven en de verlichting is aangebracht volgens de laatste eisen. Tientallen bloemstukken maakten het interieur gisteren bijzonder fleurig en feestelijk. Talrijke leden van de kring Oost van de Haarlemse K.A.V. waren vrijdag in het parochiehuis aan het Teylerplein bijeen, waar een demonstratie met een zakelijke inslag gegeven werd. Enkele filmpjes vormden daarbij een aardige attractie. De voorzitster mevrouw Nijssen, deelde ter vergadering mede, dat er maandag aanstaande een bid-moeder- dag is. 's Morgens is er om half negen een H. Mis in de kerk aan de Amster damstraat. Verder konden de leden ken nis maken met een schets van een nieuw vaandel waarvoor tijdens de pau ze een verloting werd gehouden. In negen, waarschijnlijk tien landen, zullen de televisie-kijkers de Paasplech- tigheden kunnen volgen, welke in de St.-Pieterskerk te Oirschot (N.-B.) wor den verzorgd door mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van 's-Hertogenbosch. De landen, die deze televisie-uitzending van de K.R.O. zullen overnemen zijn België, Luxemburg, Frankrijk, Monaco, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, West- Duitsland en vermoedelijk Denemarken. De uitzending omvat de' Vigilie van Pasen en in aansluiting daarop de Nacht mis. Het is voor de eerste maal, dat een dergelijke uitzending van Nederland uit geschiedt. 'Tevens verneemt het K.N.P., dat de traditionele Pauselijke zegen Urbi et Orbi eveneens via de Eurovisie te zien zal zjjn. Deze uitzending, welke de Ita liaanse televisie verzorgt, zal eerste Paas dag te zien zijn van 11.45 tot 12.15 uur. Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, gemeen tearchivaris van Haarlem, zal maan dagavond 1 april om acht uur in de Kroonzaal van café-restaurant Brink- mann voor de Vereniging Haerlem spreken over „Taak en Betekenis van de Archiefdienst". Vanmorgen is in huize St. Bavo te Heemstede een verbouwing aanbesteed, die een betere en moderne outillage beoogt van de behuizing en meer spe ciaal de slaapgelegenheid van de pen- sionaires, die tot op heden nog in zaalverband zijn ondergebracht. Er waren vijf inschrijvers op het werk. De hoogste was de firma gebr. v. d. Putten te Heemstede voor Het Kamerlid Verhoeven heeft blij kens zijn vragen bezwaar tegen het op heffen van de rtjksadviescommissie voor kerkorgels, die. in 1946 door mi nister Gielen is benoemd. De commis sie is niet zo heel lang geleden door minister Cals opgeheven en de plaats ervan is ingenomen door een ambtelijk deskundige. Deze ambtelijk deskundige nu, die dus de voornaamste adviseur inzake kerkorgelbouw en -restauratie is van de minister, is voorzitter ge weest van de commissie die B. en W. van Haarlem geadviseerd heeft inzake de restauratie van het Christian Müller- De kapitein van de „Senegalkust" (eigendom van de N.V. Nederlandse tank- en paketvaart maatschappij te Amsterdam) heeft aan zijn rederij ver slag uitgebracht over de moedige red ding door zijn bemanning van 23 dren kelingen van de Liberiaase kustvaar der Fer. De Senegalkust, die in de Holland- West-Afrika-lijn vaart, was op weg van Takoradi naar Grand Bassa, zo vertelt kapitein Kuipers in zijn rapport, toen in de nacht vn 25 op 26 februari een lichtschijnsel werd waargenomen, dat afkomstig bleek te zijn van een kleine kustvaarder. Aan boord van het schip de Fer woedde kennelijk een olie- brand en. de voortdurende ontploffin gen, die werden waargenomen, wezen op de aanwezigheid van drums met ben zine. Op het eerste gezicht leek het on mogelijk dat er zich nog levende we zens aan boord zouden bevinden. Een half uur later hoorde men aan boord van de Senegalkust een uit het water opklinkend hevig geschreeuw van een twaalftal drenkelingen, die zich aan drums hadden vastgehouden of op luiplanken lagen uitgestrekt. De derde stuurman C. Doeksen, die met het commando was belast, zag kans met behulp van een buitenboord ge- reedhangende barkas elf mensen uit het water op te pikken en aan boord te brengen. De kapitein van de Fer was er reeds in geslaagd langs een touw aan boord te klimmen. Met de inmid dels eveneens gevierde motorredding boot werd het zoeken naar nog meer drenkelingen voortgezet. Volgens de kapitein van de Fer moesten er in to taal 26 mensen aan boord zijn geweest Later werden nog twee mensen opge pikt, zodat nog twaalf opvarenden zoek waren. Onder hen moesten zich ook enige vrouwen en kinderen bevinden. Het speuren naar de overlevenden werd onverdroten voortgezet en stuur man Doeksen, die zich tot dicht bij het als een fakkel brandende wrak waag de, ontdekte dat er zich nog mensen aan boord bevonden. Hij riep ze toe in het water te springen, hetgeen ze ech ter niet durfden. Hij ging toen met de barkas langszij het brandende schip en slaagde er in "drie vrouwen, twee kin deren en vier mannen uit de vuurzee t« redden. orgel. Deze commissie bestond voorts uit nog drie erkende deskundigen op het gebied van orgelkennis, terwijl B. en W. van Haarlem zich bovendien nog door enige buitenlandse deskundigen hebben laten adviseren. Het resultaat van deze adviezen is geweest dat B. en W. de raad hebben voorgesteld de restauratie van het Christian Müller-orgel voor 160.000 op te dragen aan de orgelbouwer Za- chariassen. van de firma Marcussen te Aabenraa in Denemarken. Op 12 de cember 1956 verklaarde de raad zich na ambtelijke discussie met 33 stem men voor en 4 K.V.P.-stemmen tegen, akkoord met dit voorstel van B. en W. dat inmiddels door G.S. van Noord-Hol land is goedgekeurd. Advertentie f 78.400. Het werk is door de regenten gegund aan de laagste inschrijver, het aannemersbedrijf H. J. C. Sambeek te Heemstede voor f 60.635. Met het werk zal zo spoedig mogelijk worden begon nen. Verwacht wordt, dat de verbete ringen in het najaar reeds in gebruik genomen kunnen worden. De slaapgelegenheden worden door middel van chambrettes alle van el kaar gescheiden. Er is naar gestreefd een ieder zoveel mogelijk een „eigen omgeving" te verschaffen, doordat naast een slaapgelegenheid in de chambrettes eveneens zijn onderge bracht een hang- en legkast, een vaste wastafel, een klaptafel, een stoel en een lichtpunt. Intussen dient het uitvoeren van deze werkzaamheden te worden opge vat als een voorlopige oplossing van het huisvestingsprobleem voor de be doelde categorie. De oplossing, welke door regenten van de stichting is ge kozen, is dan ook zoveel mogelijk op deze realiteit afgestemd. Het college van regenten heeft het principiële besluit genomen en treft voorbereidingen, om in de toekomst te geraken tot de stichting van een ge heel nieuw gebouwencomplex ten be hoeve van de verzorging van de be jaagden. Men hoopt in dit nieuwe gebouw de moderne principes omtrent de wijze van verzorging en verpleging volledig en in de meest mogelijke per fectie te kunnen realiseren. Het is dan wel de bedoeling het gebouwen complex op een ander terrein in de gemeente te stichten. Meer positieve mededelingen kun nen in dit stadium nog niet worden gedaan, omdat zoals reeds gemeld het plan nog volmaakt in de eerste fase van voorbereiding verkeert. Er zullen nog vele hindernissen moeten worden genomen, voordat men tot daadwerkelijke uitvoering kan over gaan. Dit is een kwestie, welke wel licht meerdere jaren zal vragen. Zaterdag 6 april zal frater Ceslaus in de wereld Ton Brom O.E.S.A. uit Haarlem de H. Priesterwijding ont vangen uit handen van mgr. W. P. A, M. Mutsaerts, bisschop van 's-Herto genbosch, in de parochiekerk van de H. Thomas a Villanova aan de Graaf- seweg 178 te Nijmegen. In de parochie kerk van Sint Antonius van Padua te Haarlem zal pater Brom op Beloken Pasen, zondag 28 april, om half negen zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Om vjjf uur zal hij agens zijn bij een plechtig danklof. 's Middags van half twee tot drie uur recipieert de neomist ten huize van zijn ouders, Prévinaire- straat 21 rood. De jonge dirigent Bernard Haitink dirigeerde vrijdag het Noordhol lands Philharmoniseh orkest in een programma dat geheel bestond uit werken van Beethoven. Bernard Hai tink heeft ongetwijfeld grote talenten. Zijn natuurlijke aanleg voor dirigeren bleek reeds zonneklaar uit de eerste maten van de Coriolan-ouverture. Alles is trefzeker, en zijn gebaren zijn ex- presief. Met enorm élan leidt hij het orkest en zijn muzikale visie op het uit te voeren kunstwerk is van een natuurlijkheid, waaraan alle gewild heid vreemd is. Dit neemt echter niet weg .dat er nog wel enige opmerkingen vallen te maken, naar aanleiding van het klankresultaat op dit concert. Na tuurlijk moeten we hierbij niet uit het oog verliezen dat Haitink hier voor een vreemd orkest stond, een orkest dat speciaal deze avond bijzonder traag rea geerde op de dynamische intenties van de dirigent. Bij alle loffelijke hoedanig heden van Haitink's directie, vrezen wij echter dat deze jonge dirigent weldra totaal afgewerkt zal zijn, indien hij ten minste regelmatig zo moet zwoegen al$ deze avond het geval was. Typisch was het, dat het resultaat niet gelijke tred hield met deze grote inspanning. De Coriolan klonk bijvoorbeeld zeer mat. Wij moeten er echter direct aan toe voegen dat zo ooit, dan toch zeker deze avond de noodzakelijkheid van uit breiding der strijkersgroepen van het N.Ph.O. zich duchtig heeft laten voe len. Wanneer Bernard Haitink om deze redenen het orkestrale apparaat zo aan vuurde, kunnen wij dit volledig begrij pen. Het is echter te hopen dat deze dirigent, niet te dikwijls opgeofferd gaat worden aan ensembles die veel minder zijn dan zijn vaste orkest, het Radio Philharmoniseh in Hilversum. Men zou hierdoor teveel energie vragen van dit grote natuurtalent, hetgeen vooral voor Bernard Haitink zelf het ergste zou zijn. Nederland moet zuinig op hem zijn, nu hij eenmaal ontdekt is. Wat de orkestrale prestaties van dit concert verder betreft, deze waren in de na de pauze gespeelde „Eroica" dikwijls beter dan voorheen, doch ook hierin deed zich het gemis voelen aan spontane muzikale reactie. De blazers- groep heeft ons deze avond bijzonder matig kunnen bekoren. De solist Jo Juda, die het concert voor viool en orkest in D dur vertolkte, was dit keer niet zo gelukkig in zijn inter pretatie. Ofschoon zijn stijl van concer teren zeer te loven viel. heeft hij ge durende het gehele concert op kwade voet gestaan met de zuiverheid. Ook hierbij gold echter het excuus, dat de houtblazers van het orkest niet vrij uitgingen. Wel heeft Jo Judo een prachtig in strument waaruit hij zijn toon weet te laten zingen, getuige het zeer mooi gespeelde tweede deel. Overigens was het geheel verder een prestatie die ge noeg te genieten bood. Maar het is nu eenmaal zo met orkestspel, dat de klankzuiverheid een allereerste vereis- teis, en die ontbrak, waardoor het ge heel iets zwevends kreeg. Dfe volle zaal heeft solist en dirigent langdurig toe gejuicht. J.' L. FILMJOURNAAL Het beroep van arts is door de tijden heen omweven met nevels van romantiek en mysterieusheid. Geen wonder dat er zovele doktersromans, zo vele doktersfilms verschijnen. De dokter die immers meermalen de dood te vlug af is en de mens in zijn lijden verlicht, is een bij uitstek geschikte figuur voor een gedramatiseerd verhaal. Zulk een verhaal boeit namelijk altijd, omdat het zy het dan overigens vaak op simplis tische wijze iets onthult over gezond heid en ziekte van het wonder van een organisme, de mens, en omdat het ook al voor het grootste deel zeer oppervlak- Aavertentte BLOEMEND AAL TELEF. 22143 De film „Duivel in zijde" verhaalt van een vrouw behept met ,een zieke lijk egoïsme, op haar man. Haar jaloezie uitoefent op haar man .Haar jaloezie voert tot het absurde. Zij schrikt er niet voor terug een ge veinsde zelfmoordpoging te onderne men om zijn wil geheel ondergeschikt te maken aan de hare .De Duitse re gisseur Rolf Hansen heeft dit morbide verhaal een vaak boeiende filmvorm gegeven. Speciaal de inzet de droom van de man en het slot de scène in de rechtszaal hebben de juiste sfeer. Hier en daar treft een verant woorde artistieke vormgeving. De film draait in Cinema Palace voor volwas senen. Hoewel regisseur Donald Siegel in de film „In de sloppen van een wereld stad" enige malen een beklemmênde spanning weet op te roepen, kan zijn werk ons weinig bekoren. De oorzaak daarvan is dat de filmmaker zich krampachtig vasthoudt aan een be paald, doorzichtig gegeven: een jonge man, een aankomende misdadiger, die het goede van de wereld niet wil zien, zich slechts concentreert op een'moord, waarvan een domme, niets begrijpende sociale werker het slachtoffer moet worden, maar tenslotte, net voordat het filmdoek zuchtend valt, bekeerd wordt door zijn trouwhartige broertje. Het ver haal is gesnoerd in dikwijls onwaar schijnlijke détails, alles tot versterking van de climax, welke per slot niet eens kan bevredigen. Overigens heeft de film wel enige interessante dingen. Het spel van de hoofdpersoon- imponeert, evenals dat van de 'ater op het toneel verschijnende sociaal werker, die er toe bijdraagt dat de aanstaande ban diet zijn fouten in gaat zien. 18 jaar. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Brute gewelddadigheden in en rond ,E1 ,Paso", een plaatsje in het zuiden van de V.S. bij de Mexicaanse grens vor men het onderwerp van een middelma tige Western ,die geheel volgens het bekende recept door regisseur Lewis R .Foster is gemaakt .Na heftige gevech ten krijgt het recht zijn beloop ;soms wordt niet helmaal duidelijk hoe de overwinning van de rechtschapen woes telingen tot stand is gekomen omdat ee.n hevige zandstorm tegen het eind van de film geruime tijd vrijwel ieder uitzicht beneemt ook aa.n het bioscoop publiek .In Roxy 14 jaar Vanaf maandag de film Moorden de handen" 18 jaar De oude en de jonge plattelandsdokter uit de film „Mannen in het wit". kig iets meedeelt over de strijd op leven en dood die er gestreden moet worden aan de tafel van een moeilijke operatie. De Franse film „Les hommes en blanc" van de regisseur Ralph Habib, welke momenteel in Luxor wordt vertoond en zoals de titel reeds duidelijk suggereert een doktersfilm is, entameert derhalve geen gloednieuw onderwerp. De regel matige bioscoopbezoeker weet nu onder hand wel onder welk een kalme span ning in een operatiezaal gewerkt wordt, staat reeds in eerlijke bewondering voor de knappe chirurg. Ziekenhuis-lief en -leed zijn hem ook via het filmdoek al leen al voldoende vertrouwd. Als we dan toch een goed woord over hebben voor deze Franse doktersfilm dan is het omdat zij op een oprechte wijze de tegen stelling chirurg-plattelandsdokter be handelt. Een jonge dokter doet bekwaam zijn werk als chef van een ziekenhuisafdeling in Parijs. Berouw over een loszinnige levensopvatting drijft hem er echter toe een plattelandsdokter in Auvergne te gaan assisteren. In het ogenschijnlijk smerige, onaantrekkelijke Franse dorpje voltrekt zich dan in geest en gemoed van de jonge arts een rijping, een groei van geblaseerdheid naar mildheid van levensopvatting, van betweterschap naar wijsheid, van een ambitieuze, ja zelfs „streberische" naar een uit liefde tot de mens ploeterende dokter. Och, het komt alles niet zo goed uit de filmbeelden naa' voren. En het ge heel is enigszins chaotisch, maar toch is „Mannen in het wit" niet de wanstal- tigste telg uit het geslacht der dokters films. Habib slaagt er in soms bijzonder treffend een sfeer te typeren en onder zijn aanwijzingen hebben enkele film spelers, onder andere Fernand Ledoux als de plattelandsdokter, keurige presta ties geleverd. In Luxor dus voor strikt volwasse nen. Advertentie HET ADRES sinds 1851 Ged. Oude Gracht 107 - Tel. 14245 Een Duitse student gaat op vakantie in een Hongaars dorpje met een even lange als onuitsprekelijke naam. Op zijn reis ontmoet hij in Boedapest een lief meisje, dat vriendschap met hem sluit. In zijn vakantie-dorpje maakt hij echter kennis met een nog liever meisje en van die relatie komt meer dan vriend schap alleen. Maar het eerste meisje nodigt hem uit en hij geeft gevolg aan die invitatie: nummer twee reist hem na en de stu dent komt voor een moeilijke keus te staan. Hij kiest het dorpsmeisje, van wie hij na zijn vakantie afscheid neemt met de belofte een jaar later terug te komen. Daar komt echter niets van te recht. De herinnering aan dat lieve kind vergezelt hem niettemin heel zijn le ven. Die herinnering heeft regisseur Kurt Hoffmann vastgelegd in zijn film „Mijn kleine Hongaarse Piroschka", niet be paald origineel, maar toch met veel charme. Wie veel -'an romantiek houdt, dansen, en echte Duitse Ansichten, komt bij deze film volop aan zijn trek ken. Het sentiment doet het uitstekend en de humor wordt allervriendelijkst in dit verhaal uitgespeeld. Voor de lief hebbers dus. Tedereen kan er heen. In „Minerva" krijgt de liefhebber als nog gelegenheid „De wereld van de stilte" te zien, een film, die wij des tijds bijzonder lovend hebben bespro ken. Het leven onder de waterspiegel is uitstekend verfilmd. Iedereen kan er heen. Maandag en dinsdag de film „East of Eden." Veertien jaar. „Sissi, de jonge keizerin," blijft nog een week in „Rembrandt." Alle leeftij den. Weliswaar wijkt het verhaal van de film „Het geheim van de vijf graven", welke deze week in Frans Hals draait, van de doorsnee, oppervlakkige wild- west-story af de geschiedenis is min der doorzichtig als te doen gebruikelijk en toont in haar intrige verscheidene boeiende verwikkelingen doch de ef fecten daarvan komen tenslotte toch weer op hetzelfde neer: revolver- en vuistgevechten, gefilmd tegen de ach tergrond van rotspartijen, cactusplan ten, saloons en het medelevende gelaat van een knappe juffrouw. Uiteraard ze geviert het recht. Toegang boven 14 jaar. Advertentie ▼TT Fonteinlaan 1 - Haarlem op zondag van 10.30 tot 22.00 u. op maandag van 10.30 tot 16.00 uur. Zondagavond 9.00 uur film voorstelling. GRATIS TOEGANG CINEMA PALACE: Duivel in zijde, volw., 2, 4.15 7 9.15. FRANS HALS: Het geheim van de vijf gra ven, 14 j„ 2.30, 7. 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. LIDOIn de sloppen van een wereldstad, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Mannen in het wit. Strikt volw., 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo.: De wereld der stilte, a. 1. Za. 7, 9.15, zo. 2, 4.15, 7, 9.15. ma. en di. 8.15: East of Eden, 14 jaar. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met zo.: El Paso, 14 jaar. Ma. tot en met do.-middag Moordende handen, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. STUDIO: Mijn kleine Hongaarse Piroschka, alle leeft., 2.15, 7, 9.15. Zaterdag 23 maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Aparte rafels", 8 uur. Zondag 24 maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Van de brug af gezien", 8.15 u. Café Die Raeckse: Kappers wedstrijd van de r.k. Kapperspatroonsbond, afd. Haar lem, 1 uur. Concertgebouw: Bonte avond met mede werking van Zwarte Riek, 8 uur. Maandag 25 maart Concertgebouw: Hohner Symphonie Ac cordeon Orkest onder leiding van H. Würt- ner, 8 uur. Stadsschouwburg: Letter!, ver. J. J. Cre- mer. Voorstelling in het kader van het Landjuweel (door Litteris Sacruum uit Leiden) van „Spoken", 8 uur. Bnnkmann: Lezing door Jan Glissenaar niet lichtbeelden en film, voor G. en W., 8 uur. Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel, 23821, Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354, Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 r„ telef. 21400. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaai, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560—8284. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemendaal seweg 17, tel. 25589. Aerdenhout Doktersdienst: C. Kroon, Burg. den Tex- laan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Doktersdienst: dokter R. Post, Rollands laan 35, tel. 10367, b. g. g. 11990. Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst: A. L. C. van Lier, P. Aertz- laan 6, tel. 39875 en P. M. van de Gugten, Heemst. Dreef 37, te], 39903. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaai, tel. K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2