De rechten van baby D KEEURENPSYCHOLOGEN ONTDEKTEN DE WAARDE VAN MODERN BEHANG Haagse rekenkunde Bouwers van de Velser tunnel willen 28 septem ber klaar zijn ■ïïll MetS NELPON zie jeer geen barst van VELPON NACHTBLAUWE PLAFONDS EN ZACHTGROENE WANDEN ONDER HET NOORDZEEKANAAL ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGINA 5 lliiilll BEHANG kleedt en kleurt Ook uit overwegingen van psychologische aard is de borstvoeding onvervangbaar Laat Uw woning ook werkelijk Uw „thuis' zijn de materialen, het betonijzer oog reiken de machtige schoorstenen van hoog ovens, papierfabriek en andere industrieën aan de IJmond ten hemel. Diep kruipen de arbei ders in de grond om, onder de rook van deze schoorstenen, bij Veisen een tunnel te bouwen onder het Noordzee-kanaal. Een gigantisch werk. Nooit eerder nog werd het in Nederland ver toond. Een bouwput, die tot meer dan vijfentwintig meter diep de grond ingaat. Vanaf de stalen kistdam, die de bouwput omsluit en het water van het Noordzee kanaal verhindert alles te over spoelen, lijken de arbeiders piete peuterig kleine mensjes, die er als nijvere mieren rondscharrelen. Maar als men de glibberige klei wand afdaalt en daar tientallen meters onder de zeespiegel het werk gadeslaat, dan groeit het Het interieur als klankbodem van de persoonlijkheid respect voor de kerels, die hier nu al meer dan vier jaar lang werken. Machtige kranen hebben vooral, aangevoerd. Mannenhan den, gebruind door de zon en de roest, hébben het gebogen en ge vlochten. Rusteloze betonmolens hébben de specie gemalen voor de honderdduizenden kubieke me ters beton, die in de tunnels ver werkt zijn. Achter hun téken- taféls hébben de technici gere kend en gecijferd. En langs de wanden van de kantoren groeiden' de grafieken, die het werk op de voet volgden, van dag tot dag, voor elk jaar een andere kleur. Hoofd en hand hebben hier samengespannen. Spannen nog dagelijks samen. De natuurkun dige wetten worden geëerbiedigd, maar ook uitgebuit. En uit dit samenspel van krachten is een hechte band gegroeid. De arbei der weet, dat hij niet zonder de technicus zijn werk kan doen. De ingenieur, die, als in een visioen, de tunnel in zijn geest gestalte gaf en dit aan het tekenpapier toevertrouwde, had de arbeiden de mens en de machine nodig om zijn ideeën te verwezenlijken. De arbeider, die voor het eerst in de bouwput afdaalde, keek bewonderend omhoog als daar vlak naast de bouwput en hoog boven zijn hoofd een schip voor- Eervol ontslag prof. dr. F. D. K. Bosch bij voer. Hij is er nu aan gewend geraakt, kijkt nauwelijks meer naar dat verkeer op het kanaal. Het werk heeft hem nodig. Hij is een van de véle onmisbare scha kels in dat grote geheel, of hij nu betonwerker is of kraandrijver, of hij de pompen van de bronbe maling naloopt dan wél de isole rende bekledingslaag legt om de tunnélwand. Vol trots hébben zij het werk onder hun handen zien groeien. Tunnelmoot na tunnelmoot werd gelegd. Het ging hun niet vlug genoeg. Zij gingen op verschil lende plaatsen tegelijk aan de gang en lieten de brokken tunnel naar elkaar toegroeien. Over goed een half jaar zal het verkeer de vrucht plukken van hun werk. Misschien zal het daarna nog een jaar duren, voordat de laatste man weg is. De tunnélput moet weer gedicht worden, de aanslui tende wegen afgewerkt. En dan zal het karwei in Veisen klaar zijn. De arbeiders zullen uitzwer men, misschien naar Amsterdam om er te gaan werken aan de IJ- tunnél, misschien naar Zeeland, waar het Deltaplan nog in tien tallen jaren werk biedt, of naar de polders van het IJssélmeer en naar de Dollardt. En in hun her innering zullen zij meedragen hun arbeid aan dit gigantische kar wei onder de rook van de indus trie in de IJmond. (Van onze medische medewerker) e lage zuigelingen sterfte in ons land is te danken aan Jj verschillende factoren, zoals wij al eerder heb ben gezien. Prenatale zorg (d.w.z. zorg vóór i de geboorte), voortreffe- k lijke organisatie van de kruisverenigingen voor hulp in de eerste tien da- J "AJ gen na de geboorte, ge regelde controle door huisarts of consultatiebureau in het eerste levensjaar enz. enz. Bij deze controle speelt de activiteit van de nauwgezette zusters van de consultatiebureaus, die er zo nodig ook op uit trekken om vergeetachtige of nalatige moeders te helpen herinne ren aan wat zij doen en laten moeten, een gewichtige rol. Zij mogen met ere genoemd worden. Bij die controle wordt veel aandacht besteed aan de voedingstoestand van de baby. Hoe jonger het kind hoe gro ter immers de invloed hiervan op de gezondheid. De ervaring leert, dat de zogenaam de borstkinderen bijna altijd zonder moeilijkheden in uitstekende toestand verkeren. Daarom is het verheugend, dat de meeste Nederlandse moeders haar kleintjes dit natuurlijke voedsel niet onthouden. In de U.S.A. is het net omgekeerd. Daar is het iets bijzon ders als een moeder haar kind zelf voedt. Gelukkig is ook daar het getij aan het keren. Ook in ons land zijn echter nog wel moeders die zonder noodzaak van de borstvoeding af wil len. Daarom zullen wij de voor- en na delen van de voeding nog eens tegen elkaar afwegen. Koemelk heeft een andere samen stelling, is moeilijk verteerbaar en mag daarom niet onverdund aan de jonge zuigeling worden gegeven. Be halve dat borstvoeding het ideale voed sel voor de zuigeling is, bevat de moe dermelk ook beschermende stoffen te gen infecties. Borstvoeding is trouwens veel ge makkelijker, minder tijdrovend èn goedkoper. Moeder heeft veel minder werk: het geven van de borst en de fles duurt ongeveer evenlang maar moeder heeft verder geen enkele zorg voor het klaar maken van de fles met alles wat er aan vast zit, zo als het zorgvuldig schoonmaken, uitrekenen en afmeten van het mengsel. Daarbij komt dan nog dat de moedermelk geen tijd krijgt om te bederven. wicht van de moeder dat ongeveer con stant moet blijven. Tenslotte wordt door de hypofyse (hersenaanhangsel) via de voeding een krachtige prikkel op de moederlijke organen uitgeoefend, waardoor de normale verhoudingen van voor de zwangerschap sneller hersteld worden. De borstvoeding is ook onvervang baar uit overwegingen van psycholo gische aard. Het vraagt niet veel fan tasie om zich voor te stellen welk een heerlijk knus en veilig gevoel het voor de jonge zuigeling moet zijn aan de warme borst van zijn moeder. De moderne psychologie leert ons, dat de basis van de karaktervorming, zoals Waar de natuur blijkens ervaring en onderzoek zo duidelijk als dit bij de voeding van een zuigeling het geval is, de moeder in staat stelt een nauw keurig op zijn behoefte afgestemde voeding te geven, mag deze het kind alleen om dringende redenen onthou den worden. Het is niet waar, dat de zogende moeder veel meer zou moeten eten; zij behoeft slechts zoveel meer te eten of te drinken als zij aan de zuigeling afstaat: bijvoorbeeld een paar gla zen melk per dag of wat daarvoor in de plaats kan treden. Zeker geen ex tra vet. Te zware borsten worden niet veroorzaakt door overmatige kliervor- ming, maar zijn een gevolg van te rijke vetafzetting. Het is daarom niet juist dat het figuur van de moeder er altijd onder zou moeten lijden, mits zij er maar voor zorgt de borsten ook tijdens de zwangerschap als zij gaan groeien en de huid gaat rekken door doelmatige kleding te steunen, waardoor zij na de voedingsperiode weer grotendeels hun oorspronkelijke vorm herkrijgen. Evenmin is het waar dat de moe der er door zou verzwakken. Een ge zonde vrouw kan haar baby zonder enig bezwaar enkele maanden voeden. De beste controle is het lichaamsge- deze zich zal ontwikkelen, op de ge geven aanleg van het kind wordt ge legd in de eerste levensmaanden en dat de liefderijke zorgen waarmee het kind dan omringd wordt en waar bij de borstvoeding een eerste plaats inneemt van niet te onderschatten waarde zijn. Als de moeder te weinig of geen borstvoeding heeft zal zü de baby het flesje niet in de wieg geven, maar de kleine er uit nemen en tijdens het voeden dicht tegen zich aanhouden. Om dezelfde reden is het onjuist het flesje regelmatig door een an der te laten geven. Een moeder die langer dan vier uur van huis gaat kan met een gerust geweten het fles je door een ander laten geven. Dit geldt óók voor de moeder die de baby zelf voedt. 's Nachts moeten moeder en tand slapen. Als baby op tijd geboren is en een normaal gewicht heeft kan moeder al heel gauw de nachtvoedmg laten vervallen. Als u eens in verlegenheid bent wat te geven aan een aanstaande of een jonge moeder mag ik U nog eens van harte aanbevelen het boekje van de Amerikaanse kinderarts Ben- jamin Spock: Baby and Child- care, dat ook in het Nederlands is vertaald. St. IJ-mond groeit een tunnel (Ingezonden mededeling) Aan de (Van een deskundige) WANNEER de mens van onze tijd ergens behoefte aan heeft, dan is het aan de ontspanning en de rust die alleen de eigen woning hem kan schen ken. Maar om die woning tot een wer kelijk „thuis" te maken, is er meer nodig dan wat moderne meubeltjes en een effen licht behangetje, precies zoals de buren dat hebben. „Thuis" zijn bete kent zich op zijn gemak voelen, zich zelf zijn in een harmonieuze omgeving die de klankbodem is van de eigen per soonlijkheid. Kleurenpsychologen hebben ontdekt dat ieder mens zijn voorkeurskleuren heeft, al is hij zich dat vaak niet be wust. Emotionele naturen komen tot rust in een omgeving waar lichtblauw of zachtgroen domineren. Flegmatici worden vaak aangenaam gestimuleerd door warmere tinten zoals rood, oranje en geel. Voorts heeft men vastgesteld dat volkomen gladde, effen kleurvlakken afstotend kunnen werken. Uitgaande van deze langs weten schappelijke weg verkregen kennis heb ben de moderne behangexperts tot nu toe ongedroomde mogelijkheden geschapen. Door zijn bijzondere structuur heeft be hang een mysterieus eigen „leven", ook wanneer het in effen vlakken wordt toegepast. Zulke vlakken zijn ideaal in combinatie met andere, die een kunst zinnig modern patroon dragen. Men kan b.v. de beide lange wanden van een kamer in twee verschillende, harmo niërende en aan de lichtval aangepaste pasteltinten „kleden" en de korte wand een zwaardere tint geven met een uit gesproken patroon. Door deze „functio nele" toepassing van de wandbekleding kan men de schijnbare vorm van het interieur op verrassende wijze verbe teren. In een volgende publicatie meer over de moderne toepassing van behang. Wie in dit voorjaar met het plan rondloopt zijn kamer opnieuw te laten behangen, wordt aangeraden een briefkaart met naam en adres (van zichzelf en van zijn behanger) te sturen aan Rath Doodeheefver, Prinsen gracht 730-736. Amsterdam. Hij ont vangt dan gratis een fraai prospectus met instructieve behangsuggesties en enige van de 1001-mogelijkheden, die R D-behangsels bieden. (Advertentie) Rath Doodeheefver ontwerpers en fabrikanten van behangselpapier (Vervolg van pagina 1) die der kleine gezinnen dan thans. Ligt hier niet de oorzaak van het feit, dat, hoe groter het gezin werd, des te min der melk en suiker per hoofd werd ge bruikt (4 personen: 19 liter melk per hoofd; 7 personen: 17 liter?) Maar op de derde plaats wuift de minister het verbruik van suikerhoudende produkten en melkartikelen weg, omdat hjj daar voor niet voldoende gegevens heeft. Naar deskundigen ons verzekerden zou het gebruik van losse koemelk en fles- senmelk slechts de helft zijn van het geen werkelijk gebruikt wordt in de vorm van pap en pudding in flessen, karne melk enz. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor bij suiker. Welke invloed zal de suikerprijsstijging hebben op jams en andere boterham-zoetigheden, die vooral in een kinderrijk-gezin zo'n be langrijke plaats innemen om nog maar te zwijgen over de ,,luxe" arti kelen als een snoepje en een koekje. Eveneens wordt heen gestapt over de kosten van het vervoer. We veronder stellen al weten we het niet dat deze minister geen groot gezin heeft. Anders zou het hem wel bekend zijn wat het een kinderrijk gezin kost om de kinderen naar diverse scholen in de stad te laten gaan, gezien de tramprijs stijging; hoe vader rekening moet hou den met de 9 pet. prijsstijging van de spoortarieven wanneer hij straks met zijn kroost op vakantie wil gaan. 't Is verder zo gemakkelijk om te zeggen: vader en grotere (nog studerende) jon gens, roken jullie maar wat minder. Ook het gezin, dat zich materieel redden kan, vraagt nog offers genoeg; maar juist daarom vraagt de maat schappelijke rechtvaardigheid, dat aan de materiële offers de grens van "het mogelijke duidelijk wordt gesteld. Ons bezwaar tegen de Haagse rekenkunde is, dat met een opvallende, zo niet er gerniswekkende, nonchalance aan het grote gezin wordt voorbijgezien. Het is te hopen, dat de vaste com missie van Sociale Zaken van de Twee de Kamer, die deze cijfers nu nog eens moet gaan beoordelen, scherp stelling zal nemen tegen deze oppervlakkige re- kenarij. Zal de K.V.P. dan niet opnieuw zich de beschermer van het grote gezin moeten tonen, zo nodig door alsnog met een motie te komen ter bereiking vein een extra-verhoging van de kinderbij slag? kanaal is het alleen nog een kwestie van afwerken, zowel van de autotunnel als van de spoorwegtunnel. Aan de noordkant ontbreken aan de autotunnel nog twee moten van 18 meter. In de loop van april zal de autotunnel een gesloten geheel zijn vhn 1.625 meter. Aan de spoorwegtunnel, die in totaal ruim 3.223 meter lang wordt, ontbre ken nog 9 moten van elk 17,5 meter. Maar die tunnel vraagt heel wat min der afwerking. Daar is geen akoesti sche bekleding nodig. Daar komt geen verf aan te pas. Het enige wat de rijks waterstaat hier heeft te verzorgen is een TL-verlichting. De armaturen hier voor komen op 25 meter afstand van elkaar in de zijwand in de knik naar het plafond. Dit licht mag niet te sterk zijn, omdat anders de treinbestuurder hinder zou ondervinden bij het passe ren, maar ook weer niet te zwak om toch nog voldoende licht te geven op het inspectiepad, dat naast de rails is gemaakt. De rest van de afwerking van de spoorwegtunnel is een zaak van de Nederlandse Spoorwegen, zoals ook de openingsdatum van deze tunnel door de N.S. zal worden vastgesteld. En daarbij gaat mén er natuurlijk van uit, dat deze tunnel met de winterdienst- regeling in gebruik genomen zal kunnen worden. Dan kan nog deze winter de Velser spoorbrug weggevaren worden en kan begonnen worden aan het ver wijderen van de vijf pijlers. Zodat in 1958 ook dat obstakel zal gaan verdwij nen. Er is in de autotunnel nog heel wat te doen. Met het aanbrengen van het betonen wegdek wil men een tempo halen van 150 meter per dag, .enkele autobaan van 3.50 meter breed, te. Wordt dat tempo gehaald, dan is over ongeveer een maand de helft van de autotunnel klaar. Tegen die tijd zijn de nu nog ontbrekende twee tunnel moten gestort en kan het wegdek dus verder worden afgemaakt in noorde lijke richting, tot aan de uitmonding in Beverwijk. Voor het sluiten van de autotunnel is nog ongeveer 3.000 m3 beton nodig voor de spoorwegtunnel nog ongeveer 5.000 m3 beton. De slag om het ventilatiegebouw Noord is echter bepalend voor de ope ning van de autotunnel. Aan de zuid kant wijzen de vier kleine en vier gro te torens reeds hemelwaarts en trek ken van verre de aandacht door hun ietwat vreemde vorm. De kleine to rens dienen voor het aanzuigen van de Advertentie Bij koninklijk besluit is met ingang van 16 september 1957 aan dr. F. D. K. Bosch op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden met dankbetui ging voor de belangrijke in deze betrek king bewezen diensten. Bij de tekeningen van Jan Makkes: Boven ziet men de noordelijke bouw put met op de achtergrond links de papierfabriek en rechts de Hoog ovens. Beneden: De bouwput, waar in de arbeiders als kleine aardman netjes hjin werk verrichten. Als mollegaten gapen de openingen van de dubbele autotunnel bij Vel sen van onder het Noordzeeka- naai. In de verte is een rij lichtjes zichtbaar. De schilders zijn daar aan het werk, diep onder het kanaal. Zij schilderen de plafonds nachtblauw, de wanden zachtgroen. Nu men deze week een begin heeft gemaakt met het aanbrengen van het betondek op de rij banen, zal dat ook een heel lichte kleur krijgen. De dubbele autotunnel en de tweebaans spoorwegtunnel vorderen nu met de dag. Er is een onderlinge wed denschap lopende. Op 28 september hoopt men de tunnel voor het gebruik gereed te hebben. Dat wil dan nog niet zeggen, dat het werk klaar is. Pas in 1958 zal de diepe bouwput, die nu aan de noordkant va het kanaal nog tot 24 meter diepte reikt, verdwijnen. En pas dan zal de scheepvaart ook daar het Noordzeekanaal op volle breedte krijgen. Daar is het tenslotte om be gonnen. Minder hinder voor de scheep vaart doordat de ponten bij Velsen het minder druk zullen krijgen, omdat zij dan alleen nog maar nodig zullen zijn voor het lokale verkeer. Minder hinder voor het snelverkeer op de weg, dat geen oponthoud meer zal vinden voor het Noordzeekanaal als een nu nog moeilijk te nemen hindernis. Daarvoor zal dan vijf jaar hard zijn gewerkt door honderden naamlozen. Daarvoor zal een bedrag zijn uitgegeven, dat dicht in de buurt van 120 miljoen ligt. Aan de zuidkant van het Noordzee- verse lucht, die voor het autoverkeer in beide tunnels van links onder en boven uit de zijwand in de tunnel wordt geperst. De hoge torens zuigen door openingen in de rechterwanden de ver ontreinigde lucht uit de tunnel weg. Helemaal klaar zal het ventilatiege bouw Noord bij de opening niet zijn. Het streven is er op gericht om dan in ieder geval wel de vier lage torens gereed te hebben. Daarop worden nu alle krachten gemobiliseerd en gecon centreerd. Onder de naam „operatie ananas" worden betonnen schijven vooruit gemaakt, 40 centimeter dik on geveer, die als half april het ventila tiegebouw ter hoogte van het maaiveld uit de noordelijke bouwput oprijst, op e.lkaar bevestigd zullen worden om zo het betonnen geraamte voor de boven bouw te vormen. .En dan kan eind april begonnen worden met het metselen van deze torens, die aan de buitenkant be kleed worden met een bijna witte ge glazuurde steen. De autotunnel krijgt in het plafond een akoestische bekleding. De wanden staan niet verticaal, maar wijken naar boven iets uit. In tegenstelling tot de tunnel in Rotterdam, waar het geluid tussen de wanden steeds heen en weer weerkaatst wordt, zal het in Velsen door de schuinstaande wanden naar het plafond gaan en daar worden geabsor beerd. Men venvacht dan ook, dat in de Velser tunnel heel wat minder ge raas zal zijn dan in Rotterdam. Op beide kanaaloevers zijn ook ver schillende kunstwerken nodig gewor den om het verkeer, dat ongetwijfeld door deze tunnel in versterkte mate zal worden aangetrokken, letterlijk en fi guurlijk in goede banen te leiden. Diver se nieuwe wegen zijn nodig en vrije kruisingen. Ook daarin komt steeds meer tekening. Want nu het werk dank zij de winter zonder vorstverlet voort gang heeft kunnen vinden en ook de arbeidsvrede bewaard bleef, is het nog maar een kwestie van iets meer dam een half jaar en de streefdatum is be reikt. En als het nu misschien nog in teressant mag zijn te weten, dat de autotunnel een helling heeft van één op 28,5 meter en de spoorwegtunnel een helling van één op zestig meter, als men het nu nog belangrijk vindt, dat de tunnelbouw ongeveer 320.000 kubie ke meter beton heeft gevergd, dan zal dat spoedig alleen nog maar nuttig zijn voor stoffige archieven. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat binnen afzienbare tijd deze tun nels, waaraan honderden mensen met inzet van al hun krachten hebben ge werkt met tot besluit een race tegen de klok om zo snel mogelijk klaar te komen, als iets vanzelfsprekends wor den aanvaard. En dan denkt niemand meer aan de 120 miljoen gulden, die er aan zijn gespendeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5