Britse spoorweg personeel gaat niet in staking Akkoord met 5 procent loonsverhoging 4? Adenauer heeft Boelganin s brief nog niet ontvangen Acht zonen, acht routiers Monument zal de bekroning betekenen van de herinnering aan de gezamenlijke strijd Inspecteur yW Volgende week einde van staking in de scheepsbouwindustrie? 2000 Italiaanse mijnwerkers naar Nederland Sovjet-ambassadeur heeft slechts de overgeseinde tekst overhandigd M. van der Luyt Olifanten houden oppasser voor de gek! Radiorede van dr. Kortenhorst Brand op „Breda Kielstra SPOTSPIEGEL &VFLES. I ft 1 De Ruytermedaille toegekend één van de acht De grafkapel ter ere van kardinaal De Jong Schip niet in gevaar ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGINA 7 v w*-:-,■/ ÉÜÏfe ;:v s>i J4 'Wsm- :i .v:4 mmmmméM Em.-rector F. Goossens f Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT I i <Van onze Londense correspondent Londen, hedenmorgen. Er is betrekkelijk goed nieuws over de talrijke stakingen die Engeland be dreigden, nog bedreigen, of reeds be gonnen zijn. De staking in de scheeps bouwindustrie, welke de vorige week zaterdag is begonnen en waarbij 200.000 man zijn betrokken, is nog steeds aan de gang. Maar gisteren heeft de mi nister van arbeid eindelijk werkgevers en vakverenigingsvertegenwoordigers bijeen kunnen krijgen aan de ronde ta fel, en de onderhandelingen zullen maandag worden voortgezet. De sta king in de metaal verwerkende indus trieën begint vandaag. Een miljoen ar beiders zal het werk neerleggen en als de werkgevers niet spoedig bakzeil ha len, zullen minstens twee keer zoveel werkers in deze vitale export-industrie- en eveneens de arbeid neerleggen. In dien evenwel de partijen, betrokken bij de staking in de scheepsbouwindustrie, tot een vergelijk komen, is het waar schijnlijk dat ook de metaalverwerken de industrieën, die nauw samenwer ken met de scheepsbouwindustrie, al thans wat de betrokken vakverenigingen betreft, eveneens een goede kans ma ken tot een vergelijk te komen met de arbeiders. Een derde staking dreigde, namelijk bij de Britse spoorwegen. Het spoor wegpersoneel had eveneens tien pro cent loonsverhoging gevraagd. Toen de leiding van deze genationaliseerde in dustrie weigerde, accepteerde de spoorwegarbeiders in tegenstelling met de arbeiders in de scheepsbouw- en de metaalverwerkende industrie- en, arbitrage. Het hof van arbitrage kende drie procent loonsverhoging toe, dat wil zeggen een verhoging gelijk aan de stijging van de prijsindex. Het personeel weigerde deze week genoegen te nemen met deze uitspraak en begon onderhandelingen met de di rectie van de staatsspoorwegen. Deze laatste bood vijf procent, onder zeke re voorwaarden. Het personeel is ak koord gegaan met dit bod en met de voorwaarden, welke laatste voorname lijk neerkomen op een belofte van het persSneel mee te werken tot het ver beteren van de spoorwegdiensten, dat wil zeggen dat zij redelijk werk zul len presteren voor hun loon en mee zullen helpen tot het verbeteren van de dienst, of te wel het de-balkanise- ren van de achterlijke Britse spoor wegen. De Spoorwegen zijn een genationali seerde industrie en de arbeiders in de andere stakende of staking-overwegen de industrieën, zullen hun eigen conclu sies trekken uit de toegekende loons verhoging bij de spoorwegen. Deze con clusie zal zijn dat de regering bereid is, zoals elke naoorlogse Britse rege ring, om vrede te kopen door een loons verhoging toe te kennen hoger dan gerechtvaardigd door de stijging van het prijspeil. Met andere woorden: de regering riskeert opnieuw inflatie ten koste van de ontevredenen die hiervan het slachtoffer zullen worden, degenen die nooit staken, de gepensioneerden en de maatschappelijke middenstand. De toekenning van vijf procent aan het spoorwegpersoneel betekent een schok voor de werkgevers in de scheepsbouw industrie en de metaalverwerkende in dustrieën, die meenden dat Engeland voor het eerst sinds het eind van de oorlog een regering had die niet op de loop zou gaan voor de vakbonden. Wat betreft de aangekondigde sta king van de huisartsen blijft de situa tie hetzelfde. Er zal een aantal artsen uit de nationale gezondheidsdienst tre den en deze artsen, duizend in getal, zullen nog slechts particuliere behande ling verschaffen aan patiënten. Het is een hoogst onwaardig optreden van een voorheen gedistingeerd beroep, dat ernstig aan prestige heeft ingeboet sinds het begin van de nationale gezondheids dienst in 1947. Maar hoe onwaardig het gebaar ook moge zijn, de werke lijke schuld ligt bij de Britse regerin gen, die rekenden op het fatsoen van een maatschappelijke groep welke niet zou staken en welke men derhalve rus tig het slachtoffer kon maken van de inflatie. Hef is de grote en onvergeef lijke laksheid van de regeringen van de laatste jaren geweest welke zelfs de artsen ertoe gebracht heeft over te gaan tot salarisacties. De Italiaanse regering heeft vrijdag gunstig beschikt op een Nederlands aan bod tot tewerkstelling van ongeveer 2.000 Italiaanse mijnwerkers in Neder land. Zoals bekend heeft de Italiaanse re gering na de mijnramp te Marcinelle besloten, de uitzending van Italiaanse mijnwerkers naar het buitenland stop te zetten. Wat Nederland betreft zou dit besluit dus thans vervallen zijn. Het Italiaanse persbureau ANSA meldt, dat men heeft kunnen vaststel len, dat de in Nederland van kracht zijnde technische, wetgevende, regle mentaire en sociale bepalingen ter ver zekering van de veiligheid van de ar beiders in de mijnen in het bijzonder overeenkomen met de inhoud der con clusies en aanbevelingen van de onlangs te Luxemburg, op verzoek van de Ita liaanse regering, gehouden internatio nale conferentie over de bedrijfsveilig heid in de mijnen. - - - WÏL 's.' -"> ÉÉfW 'yf>. Bij K. B. is ter gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, een ereteken ingesteld voor schippers, stuurlieden en verdere leden der bemanning van koop vaardijschepen en vissersvaartuigen en voor andere personen, "die zich door verdienstelijke daden voor de Neder landse scheepvaart hebben onderschei den. Deze de Ruytermedaille werd toege kend, in goud, aan de heer W. H. de Monchy, Hulshorst, oudste directeur van N. V. Nederlandsch-Amerikaansche Scheepvaart Maatschappij Holland-Ame- rika Lijn; prof. mr. J. Offerhaus, Amstel veen, voorzitter van de raad voor de scheepvaart; prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, te Wageningen, directeur van het Nederlandsch Scheepsbouwkun dig Proefstation. In zilver aan: de heer van den Blink, Rotterdam, gezagvoerder bij de N. V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart- Maatschappij; de heer A. Haitsma, Haar lem, gezagvoerder bij de N. V. Stoom vaart Maatschappij Nederland; dr. L. B. J. Stuyt, te 's-Gravenhage; pater P. G. A. Koevoets, S.C.J. directeur-havenaal moezenier van het havendistrict Rotter dam; C. E. Schokkingde Visser, Rot terdam; de heer J. Th. Verstelle, 's-Gra venhage, cartograaf-hoofd-ambtenaar bij het ministerie van marine; de heer A. W. Ph. Weitzel, te Hilversum, verbonden aan radio Nederland en Wereldomroep. In brons aan: de heer J. Dijkhuizen, Katwijk aan Zee, schipper ter zeevis vaart. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen Op zijn tweewekelijkse persconferen tie de eerste na zijn terugkeer van vakantie deed een zon-gebruinde en van gezondheid stralende Adenauer gisteren de verrassende mededeling, dat hij het antwoord van de Russische premier, maarschalk Boelganin, op zijn eigen brief van 22 februari jl. „nog helemaal niet heeft ontvangen". Wat 1 Het begon met een hondekar. J. van der Luyt kocht 50 jaar geleden een hond en een kar, om een bodedienst tussen Oegstgeest en Leiden te onderhouden. Hij was n.l. door de gemeente Oegst geest als gemeente-arbeider ont slagen, omdat hij invalide was. Dat neemt niet weg, dat vader Van der Luyt tot zijn 75e jaar het jaar waarin hij stierf een bedrijf, de Internationale Trans portonderneming J. v. d. Luyt en Zn., heeft opgebouwd, dat ver takkingen over geheel Europa heeft. En hij had daarvoor eigen lijk een zeer eenvoudige me thode. Nadat de hond was vervan gen door een hit, zette hij iedere maal als een zoon op twaalf jarige leeftijd van school kwam, hem op een paard en een wa gen, om vracht te vervoeren. Dat gebeurde zo negen maal, dus na een goede vijftien jaren had de oude Van der Luyt naast een aanzienlijke familie een welgevuld wagenpark. En het bedrijf bleef groeien. Acht broers zijn nu nog in de firma en zij kennen de weg van Eemnes-Binnen tot Marseille en van Overschie tot Bazel even goed als hun broekzak. Het zijn stuk voor stuk geboren routiers, die nachtenlang het stuur voeren met een lading snijbloemen, met bloem bollen of machinerieën achter hun rug. De zakelijke leiding berust nu in handen van M. en J. van der Luyt en het was de heer M. van der Luyt, het hoofd van de afdeling buitenland, die wij aan het spreken kregen over het aanstaand jubileum (25 maart a.s.) en over de moeilijkheden, waarmede zo'n bedrijf te kampen heeft. Wat denkt u van deze cijfers: jaarlijks betaalt de firma meer dan hon derdduizend gulden aan wegenbelasting, sinds 1946 legden de wagens op Zwitserland alléén een afstand af van ongeveer 7 miljoen kilometer, hierbij werd een gewicht van 250.000 ton vervoerd ter waarde van mil joenen guldens. De chauffeurs, die met hun aan bederf onderhevige waren ergens blij ven steken, bellen Van der Luyt uit zijn bed en het gebeurd dikwijls genoeg, dat hij midden in de nacht even een tripje moet maken naar Nancy of naar Parijs met de benodigde onderdelen achter in de luxe wagen. Dat zijn de zorgen en de risico's van het bedrijf, maar de Van der Luyts zijn er tegen opgewassen, omdat het stiel hun met de pap lepel werd ingegeven. Moeder Van der Luyt, die 82 jaar is, heeft het geluk, dat zij dit vijftigjarig feest kan meemaken. Zij 'heeft van vroeg tot laat aan het bedrijf meegewerkt en intussen aan achttien kinderen het leven geschonken. Vooral voor haar is het een bijzondere dag. Wij vroegen de heer M. van der Luyt nog naar treffende bijzonderheden. Dat zijn er vele. Twee daarvan willen wij u niet onthouden. In 1946 vervoerde hij een leeuw van Warmond naar Den Haag. Het beest brak onderweg uit zijn hok en het bedreigde met zijn klauwen iedereen, die in de buurt van de wagen kwam. Leeuw-deskundigen van Blijdorp heb ben tenslotte in de oplossing het leeuwenaandeel genomen. Nog niet zo lang geleden reed hij met een zware truc het VVV-infor- matiekantoor te Arnhem binnen. De wagen kwam tot stilstand voor het bordje „welkom vreemdeling" en moeten wij M. van der Luyt geloven, dan heeft hij toen met een ernstig gelaat naar de kortste weg naar het kerkhof geïnformeerd. Overigens is dit ongeluk één van de weinige nog best afgelopen. ambassadeur Andrei Smirnoff woens dagavond in de bondskanselarij ter hand stelde was een per radio van Moskou naar de Russische ambassade overge seinde tekst, waarvan een ietwat ver legen ambassadeur Smirnoff in een ge sprek van veertig minuten moest toe geven, dat hij voor de woordelijke in houd er van niet kon instaan, omdat het mogelijk was, dat er seinfouten in waren geslopen. De officiële, op schrift staande tekst van de jongste brief van Boelganin wordt echter vandaag per koerier in Bonn verwacht en zal eventueel dan nog het is tenslotte maar een halve werk dag, ook voor diplomaten en regeer ders worden overhandigd, anders pas maandag. In ieder geval zo kondigde dr. Adenauer aan zal de tekst onmid dellijk voor publikatie worden vrijgege ven, tezamen met een korte verklaring der bondsregering. Dr. Adenauer wei gerde commentaar te leveren op de voorlopige radio-tekst. Hij zeide, in antwoord óp een desbe treffende vraag, geen voorkeur te kun nen uitspreken voor een gesprek met Boelganin of met vicepremier Anastasia Mikojan, van wie verluidt dat hij ter gelegenheid van de komende jaarbeurs in Hannover de bondsrepubliek zal be zoeken. Dr. Adenauer zeide dat hij geen van de twee heren met het uitspreken van een bepaalde voorkeur („mis schien") voor het hoofd wilde stoten. Overigens meende de bondskanselier, dat er langs diplomatieke weg een berg voorbereidend werk moet worden ver richt, voor het tot zulk een gesprek zou kunnen komen. „Het is niet mogelijk om in een vluchtig gesprek de geweldi ge moeilijkheden uit de weg te ruimen". Ter gelegenheid van het afscheid van een aantal hoge officieren van de Shape zat Z. K. H. Prins Bernhard vrijdagavond in „De Zwaluwenberg" bij de Hol landse Rading aan aan een diner, waaraan ook minister Staf en een groot aantal militaire autoriteiten deelnamen. In het kasteeltje „De Zwaluwenberg" is de staf van de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, Kon. Marine en Kon. Luchtmacht (Z. K. H. de Prins) gevestigd. Voor de aanvang van het diner reikte de Prins aan kolonel A. Chappuis, chef van het Shape-team of advisors en reeds drager van de Militaire Willemsorde 4, de versierselen uit, behorende bij het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau. ragment van een gewelfschildering van Charles Eyck in de kerk r~i van het Zuid-Limburgse dorp Beek-Genhout. Er is reden om van- daag iets van Eyck te reproduceren, omdat deze karakteristieke en bijzonder veelzijdige Limburgse kunstenaar morgen 60 jaar wordt. Zijn leven was veelbewogen. Als arbeider in de keramische industrie begon nen, ontplooit hij zich al jong als tekenaar en decorateur. In Amsterdam bezoekt hij de Academie en in 1922 wint hij de „Prix de Rome". In de twintiger jaren werd zijn religieuze kunst, nu „gewoon" gevon den en algemeen aanvaard, nauwelijks geaccepteerd. De pastoors, die hem opdrachten gaven, begingen daarmee in die dagen een waagstuk. Eycks werk is over het algemeen abundant en getuigend van levens vreugde. Behalve als schilder heeft hij bekwaamheden als beeldhouwer, glazenier, ja zelfs als schrijver en architect: een renaissancistische veel zijdigheid. Advertentie Dat olifanten bijna menselijk pret kun nen hebben, blijkt uit een verhaal over hetgeen bij circus Sarrasani gebeurde. Een van de olifanten was er door on achtzaamheid van eén oppasser in ge. slaagd, een sleutel te bemachtigen. De man, spoedig door collega's geassiteerd, trachtte het kostbare voorwerp terug te krijgen. Maar allen liepen van het kastje naar de muur. Gorgelend en gichelend van plezier gaven de olifanten de rij langs de sleutel door, dan was hij weer hier en dan weer ginds Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze penteke ningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circusken ners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum". Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duide lijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een Pakje extra voor de zondag Dr. L. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, heeft een rede voor de radio gehouden, waarin hü de ver koop van gedachtenisplaatjes heeft aan bevolen, welke op zondag 31 maart wordt gehouden. Doel is gelden in te zamelen voor een gedachtenis-monu ment ter ere van Kardinaal de Jong. „Mij is gevraagd", aldus dr. Korten horst, ,,u allen uit te nodigen tot het stellen van een kleine sympathieke daad ten behoeve van een groot en sym pathiek doel. Wij allen tezamen zonder onderscheid van welstand en leeftijd gaan een grafkapel bouwen ter nage dachtenis aan Zijne Eminentie Johan nes Kardinaal de Jong zaliger gedach tenis: een onvergetelijke Nederlander, van groot formaat. Wanneer ik een grafschrift voor zijn tombe zou moeten kiezen, dan zou ik mijn keuzë laten val len op Vondels gedicht, toegewijd aan Herman van der Pol. Hier sluit de zerck den mont die voor de vrijheid dong en veilde nooit zijn tong toen 't weiflen veiligh stont Ook zonder de levensbeschrijving van de Kardinaal, door H. W. E. Aukes waarheidsgetrouw te boek gesteld, ge lezen te hebben, erkent ieder van ons in de grote figuur van deze eenvoudige kerkvorst een nationale held, een der vpomaamste kerkelijke leiders van het verzet in de donkere jaren van de be zetting. Het directorium der stichting, met goedkeuring van het Episcopaat tot stand gekomen, had geen passender mo nument kunnen bedenken dan een kapel, een heilige plaats om te bidden en te mediteren en God te danken voor het geen hij Nederland in de persoon van de Kardinaal geschonken heeft. Er zijn na de bevrijding een groot aantal beelden en beeldgroepen in ons land opgericht voor de martelaren van de vrijheid: onpersoonlijke beelden, tra gische figuren, inspirerende symbolen, historische monumenten, gewijd aan lij den, dood en opstanding, aan helden moed, trouw en vaderlandsliefde. De grafkapel, waarin de Kardinaal zal rusten, zal de korte samenvatting, de overkoepeling, de bekroning beteke nen van onze herinnering aan de geza menlijke strijd tegen de machten der duisternis. Zij zal de bedevaartsplaats worden, waar -voor de zielerust der gevallenen zal worden gebeden en waar de dauw van de troost om zoveel onver diend leed zal druppelen in de handen van hen, die treuren om de gevallenen. Wij zullen deze kapel bouwen met klei ne giften. Op zondag 31 maart a.s. zal na alle H.H. Missen een door de kunste naar Karei Tholen getekend indrukwek kend portret van de Kardinaal worden aangeboden met een gedicht van Anton van Duinkerken. Ieder van ons mag niet meer dan één kwartje schenken als bijdrage voor de grafkapel. Een kleine daad voor een groot doel. Mag ik tot besluit nogmaals Joost van de Vondel citeren, door zijn lijckklacht 11 De K.N.S.M. ontving vrijdag van de gezagvoerder van het s.s. „Breda", een schip met een draagvermogen van ca. 11.000 ton, op weg naar Venezuela, be richt, dat in het boven-tussendek van ruim 2 brand was uitgebroken. Men was bezig die met eigen middelen te bestrij den. De gezagvoerder had goede hoop, aldus het bericht, de brand meester te worden. Het begin hiervan was al te constateren. Het dek en de buitenhuid koelden reeds af. De temperatuur van ruim 1 en 3 was normaal. Het schip bevond zich bij het uitbre ken van de brand 200 mijl n.w. van de Azoren. Drie andere schepen van de K.N.S.M., die min of meer in de nabij heid waren, bleven paraat en konden zo nodig assistentie verlenen. Hedenmorgen kreeg de K.N.S.M. een telegram waarin de gezagvoerder van de „Breda" mededeelde, dat men de brand in zoverre meester was, dat geen gevaar meer dreigde. In het St. Hippolytusziekenhuis te Delft is op 68-jarige leeftijd overleden de weleerw. heer F. P. H. Goossens, emeritus-rector van het St. Jozefshuis te Poeldijk. 54 „Het is je beter „ik" dat aan het woord wil komen, het zijn de gevoelens die onbewust sluimeren, ver drongen zijn, maar die door je geboorte een deel van jezelf zijn geworden en zich niet helemaal laten verdringen." Alice had een gevoel van opluchting, toen Brentano afrekende en zij weer in de wagen zaten. „Nu moet ik je wat bekennen," zei Brentano glim lachend. „Toen ik hoorde, dat je naar Brussel zou gaan, naar je eenvoudige kamer, had ik het voor nemen, je een paar onvergetelijke dagen te bezor gen. Ik heb een kamer voor je besteld in hotel Métropole, je zult er zeer tevreden zijn. Verder had ik je willen voorstellen, mijn gast te zijn gedurende die dagen. Zou je mij dat grote genoegen willen doen?" „Ik vimjghet heel aardig van je, maar waarom zou ik je onnodig op kosten jagen, ik kan toch net zo goed naar mijn kamér gaan. Mjjn hospita houdt haar voor mij vrij, ik kan altijd komen wanneer ik wil." „Daar twijfel ik niet aan, maar een verblijf in een hotel als Métropole, is toch verre te verkiezen boven een eenvoudige kamer." „Dat ontken ik ook niet. Ik zeg je nogmaals, dat je aanbod buitengewoon aardig vind maar dat ik ik er geen gebruik van kan maken." „Wat ben je nog een puritein, wat moet je nog veel leren om van het leven te genieten. Enfin, als je dan niet wilt, tot mijn spijt kan ik je er niet toe dwingen. Dan zal ik je naar je kamer brengen. Waar woon je?" „In de Avenue René Gobert, volg straks maar de Chausseé de Waterloo, die vlak langs het Bois de la Cambre loopt, mijn avenue komt daar op uit; ik zal je wel waarschuwen." „Alles goed en wel," zei Brentano, maar je zult me niet kunnen weigeren vanavond met me te gaan dineren in Métropole en daarna met mij uit te gaan. Ik breng je na afloop naar je kamer terug. Af gesproken?" „Ja, dat heel graag." De auto vervolgde zijn weg, ging als het ware ver loren in het drukke stadsverkeer en kwam tenslotte voor het huis waar Alice woonde, tot stilstand. „Als je het goed vindt, kom ik je om een uur of zes halen, schikt je dat?" „Graag, ik zal zorgen, dat ik klaar ben." Nauwelijks was Alice binnen of haar hospita, ma dame Gautier, kwam op haar toe, greep haar beide handen. „Oh, wat ben ik blij, dat je er weer bent, ik heb je zo gemist. Blijf je nu weer hier?" „Daar kan ik nog niets van zeggen, dat hangt van verschillende omstandigheden af, maarook ik ben erg blij weer thuis te zijn. Zijn er brieven gekomen of is er nieuws?" Toen Alice madame alles had verteld wat ze had meegemaakt, zonder evenwel van haar opdracht te gewagen, lichtte zij haar in, waarom zij haar deur zou afsluiten en op welke wijze ze gewaarschuwd moest worden. „Er zal je toch niéts overkomen? Er dreigt toch geen gevaar voor je?" Alice stelde haar gerust. „Maak je niet ongerust, het zijn alleen maar voorzorgsmaatregelen, die verder niets om het lijf hebben." Na enige tijd werd er op de afgesproken wijze op haar kamerdeur geklopt. „Wie is daar?", vroeg Alice. De stem van madame antwoordde: „Er is iemand van de politie, die je graag zou willen spreken." „Laat meneer boven komen en blijf zelf beneden." Alice maakte de deur opén voor een keurig ge klede heer, die bü het binnenkomen naar de revers van zijn jas greep. „Mademoiselle, mag ik mij voorstellen...... ik ben inspecteur Legrand van de Brusselse politie en u is mademoiselle van Veen?" „Zeker inspecteur." Alice nodigde hem uit plaats te nemen en bood hem een sigaret aan. De inspecteur was opvallend klein van postuur, van middelbare leeftijd. Zijn grijzend haar was ach terover geborsteld, zijn ogen waren intelligent. Hij had een kleine mond met smalle lippen. Zijn handen waren zeer goed verzorgd. Hij maakte op Alice een prettige indruk. Nadat hij zijn sigaret had opgesto- ken zei „Ik ben even hierheen gekomen om contact met u op te nemen, dat leek mij noodzakelijk. Wij hebben van de Haagse politie het verzoek gekregen u te hel pen, maar ik meen, dat het beter is, als wij het omdraaien en u óns helpt, omdat wij de teugels zelf in handen wensen te houden, dat zult u billijken. „Natuurlijk, inspecteur, dat begrijp ik volkomen. Het is aan toeval te wijten, dat ik met politie samen werk, ik ben absoluut leek op dat gebied en vind het prettig en geruststellend, dat u hier gekomen bent." „Dat hoor ik met vreugde, mademoiselle. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn, mij alles te vertellen wat zich in Den Haag heeft afgespeeld?" Alice voldeed aan dat verzoek. Toen zij haar re laas beëindigd had, bleef Legrand enige tijd peinzend voor zich uit staren. Tenslotte vroeg hij: „U bent dus met Brentano meegegaan? Hebt u iéts bijzonders aan hem gemerkt?" Alice verkeerde enkele ogenblikken in twjjfel of zij het verhaal van Brentano's verleden en opvattin gen zou vertellen; ze besloot te zwijgen. „Ja inspecteur, hij scheen buitengewoon verheugd te zijn, weer Belgisch grondgebied onder zijn voeten te hebben. Hij deelde mij mede, dat hij handel dreef in narcotica." (Wordt vervolgd) op aartsbisschop Zacharias de Mets op onze Kardinaal toe te passen? De Jong, die naar geen myter streef de, noch bisschopsstaf, noch kerkvoog dij maer gode alleen ter ere leefde wordt nu gekent in sijn waerdi) standvastig, nederighe geduldigh is hij zijn kindren voorgetreen m x (NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7