Emigrerende dichters VIJF VERZENBUNDELS OP INTERNATIONAAL NIVEAU Getuigen van Jehova H r Luchtvaart- overleg verdaagd Lichte muziek op zwarte schijven A' O Van horen en zien gesproken L H Fata morgana door Nederlanders De „duivelse drie-eenheid" Religiehandel politiek Absurde redenaties STUDENTEN en agenten leveren liefdadigheids gevecht in Delft J TUSSEN SCHRIJVER EN LEZER en V. Beslissende stadium nog niet aangebroken Onrust in Syrië ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGINA 9 1 Liturgische weekkalender Spirituals en Jazz Van Martin tot Lennon Sisters Levensblijheid uit Italië Op de achtergrond Hotèl Eldoradio T est plaat Any questions Johan Stamitz Beethoven-cyclus Strauss, de Staar en Mantovani Gevarieerd repertoire op 78 t. •m- -j it de vele I (redelijk goede) ver zenbundels, welke de laatste tijd zijn verschenen, heb ben we er voor vandaag vijf geko zen, die ons wel zeer in het bijzon der representatief toeschijnen voor het niveau waarop tegenwoordig ge dicht wordt. De navolgende vijf bundels hebben bij alle verschei denheid iets ge meenschappelijks,' iets dat ons doet zeggen: ditis niet „Hollands" meer. Dit is in onze taal geschreven poëzie uit het buitenland, poëzie van ergens uit de wereld. Poëzie met een internationaal ka rakter. Poëzie bij de lezing waarvan men con tact maakt met mensen die achter de landsgrenzen Herman van den Bergh, die zijn poëtisch rentrée maakte met „Het litteken van Odysseus". hebben gekeken en die daar een in nerlijke ruimtelijkheid hebben opgedaan gm jaloers op te worden. Nu ja, jaloers: wij willen maar zeggen dat deze poëzie breder en vooral ook reëler is van visie op de mens dan het merendeel van onze lyriek, of deze nu ex perimenteel of traditioneel heet, hier breekt van binnen uit iets van een mentaliteit van wereldburgers door, tevens iets van een nieuwe, uiterst fel ervaren menselijke eenzaamheid, van heimwee ook naar het vader- of moe derland, naar het knusse Hollandse Binnenhuisje waar overigens niemand in ernst naar terug wil. „Liever heimwee dan Holland", is de voortreffelijke slogan, waarmee de dichter Vroman zich in Amerika staande houdt. Hun ruimtelijke drang betalen deze „emigranten" onder onze dichters met veel hartzeer. Het woord „emigranten" staat hier tussen aanhalingstekens. De enige heu- ■se landverhuizer is Koos Schuur, die enige jaren geleden naar Australië emi greerde, „om nooit meer terug te ko men." Hij maakte het er aanvankelijk bar slecht, miste er zeer hevig de Europese cultuur, maar sloeg zich door de leegte heen naar een nieuw be staan: hard, nuchter, zakelijk, maar tochpoëtisch. Althans zo ervaren wij hem in de verzen, welke hij in op dracht van de Nederlandse regering schreef over zijn leven in het land der „Aussies". De titel klinkt weinig opti mistisch: „Fata morgana voor Neder landers" 1). Gedeeltelijk is deze verzen bundel in proza geschreven, hijgend van heimwee en brandend van haat jegens het vijandig ervaren land. Dit is poëzie boordevol weerbarstig gevoel; poëzie van een romanticus, die zich eigenlijk koning en geen arbeider voelt, maar KOOS SCHUUR dichter in Australië. I merkt, is aan de jonge Hans Andreus I niet vreemd. Ook hij was in Italië en hij publiceerde zelfs een verzenbundel „Italië." We vragen in deze „inter nationale" poëziekroniek aandacht voor de „Tweespraak" 4) die Hans Andreus met Simon Vinkenoog in Parijs schreef: een hoogst interessante dubbelbundel met S.V. op de linker- en H.A. op de rechterpagina's. Het tweegesprek heeft tot doel een laatste uitspraak over 's le vens zin uit te lokken. Vergeefse poging uiteraard. Maar toch vindt men ner gens als in dit boekje zo'n overtuigend bewijs van de liefde waarmee ook de allermodernste dichters het leven zijn toegedaan. Het is een positieve, opbou wende liefde, zonder veel illusies, maar des te levensdriftiger. Vooral Hans An dreus openbaart zich in deze verzen ais een bijna uitzinnig bezinger van het le ven een moderne Hölderlin. Spel van de jacht Tenslotte de „thuisblijver" Gerrit Achterberg; zijn jongste bundel heet „Spel van de wilde jacht" 5). Wij plaatsten hem in dit internationale ge zelschap, omdat hij er krachtens de aard van zijn oeuvre bijhoort. Elk vers van hem is een reis naar vreemde we relden. Ook in deze jachtverzen, waarin notabene de Nederlandse Heidemaat schappij en de stichting Natuurbescher- Advertentle die de moed heeft gehad zich over te planten en die ons nu „de bouw van zijn schedel toont." Hij is daar in het „bar baarse" Australië een eenzame Euro peaan. „Ik moet nog mijn eenmanseuro- pa verdedigen, tot een toevlucht voor allen," klaagt hij in zijn brieven aan „de vrienden thuis." Uit slaapwandelen Ook de dichter Leo Vroman, die in 1940 uit Holland vluchtte en langs avon tuurlijke weg via Engeland, Indonesië, Japan in Amerika terechtkwam, waar hij is blijven wonen, getuigt in zijn nieuwste verzen van de moeite die het hem kost aan de Cultuur trouw te blij ven. Die nieuwste verzen heten „Uit slaapwandelen" 2). Vroman is een man, die „het ene niets na het andere niets langsrent." Aldus staat te lezen in zijn voorgaande bundel, „Inleiding tot een leegte." Van die leegte horen we nu het vervolg in „Uit slaapwandelen." Met wijdopen ogen wandelt Vroman in Amerika rond en wat hij ziet begrijpt hij niet. Hij is een scherp waarnemer van het insect in de mens; de dichter is van beroep bioloog. Diertjes en kleine dingetjes spelen in zijn wereldbeeld een levensgrote rol. Hij stoffeert er om zo te zeggen de ledige, dooddoenerige ruim te mee. Hij probeert, met bizarre hu mor en een ongelooflijk scherpzinnige fantasie, zich door het leven heen te slaan. Het poëtisch resultaat is iets unieks. Vroman verdient heel veel le zers. Litteken van Odysseus Vanwege zijn jarenlange verblijf in Italië, waarvan men in zijn poëzie de heldere weerslag ervaart, rekenen we Herman van den Bergh ook tot de bui tenlanders. Deze dichter is een genera tiegenoot en eigenlijk zelfs nog een voor loper van Marsman. Maar sinds Mars mans ster opkwam, zweeg Van den Bergh. Nu is deze snelverschoten ko meet aan onze poëziehemel plotseling teruggekeerd. Na een kwart eeuw af wezigheid! De geest is weer over hem vaardig geworden. Aan „Het litteken van Odysseus" 3) herkennen we thans opnieuw de vergeten grote poëet, een der grootsten uit de moderne dicht kunst. Hij is terug van een jarenlange omzwerving, terug van een levensreis door het rjjk van ruimte en tijd. En nu schrijft hij klassiek, vitaal en bijna als een god over zijn innerlijk wedervaren, met als conclusie: „Niet uit ons zelfs is het dat wij leven". Tweespraken in Parijs De geestesadel, welke het nieuwe Werk van Herman van den Bergh ken- ming een actieve rol spelen, is hij on verwachts lichtjaren ver van huis. Voor wie het werk van Gerrit Achterberg niet kennen en voor wie hem een moei lijk of duister dichter vinden, is dit „Spel van de wilde jacht" een nieuwe kans. En voor wie wel met Achterberg vertrouwd zijn: men leert hier de dich ter van een iets ruigere, meer borste lige en ook meer aardse kant kennen dan in zijn vroegere bundels. Hij is in deze verzen een beetje 'n vakantiegan ger. Hij zegt het zelf: „Vakantiegan ger, vreemdeling op heden, zwerf ik door Afrika en maak het goed...." NICO VERHOEVEN. 1) Koos Schuur: Fata morgana voor Nederlanders en andere gedichten. Serie De Litteraire Raat. Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam. 2) Leo Vroman. Uit slaapwandelen. N.V. Em. Querido s Uitg. Mij., Am sterdam. 3) Herman van den Bergh: Het litte ken van Odysseus. Uitg. A. A. M. Stols, 's-Gravenhage. 4) Hans Andreus en Simon Vinkenoog. Tweespraak. Uitg. A. A. M. Stols, 's-Gravenhage. 5) Gerrit Achterberg: Spel van de wil de jacht. N.V. Em. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam. wvw.VMt verwacht U voor een aangename en prettige vakantie, zoals in de afge lopen jaren. Geen beperkende bepalingen. Sterk gereduceerde benzineprijzen voor buitenlandse toeristen. Inlichtingen: NATIONAAL ITALIAANS VERKEERSBUREAU (ENIT) Rokin 52 - Amstërdam - en alle reisbureaus. ITALIË et zou verkeerd zijn de Getuigen van Jehova alleen maar te beschou wen als fanatieke dwepers, die de mond vol hebben over de Bijbel en Gods plannen met de Schepping. Hun opvattingen mogen nog zo wonderlijk zijn, dat neemt niet weg, dat zij over alle belangrijke levensvragen een me ning hebben, die lijnrecht in strijd is met de leer der Kerk. Voor onontwik kelde mensen zijn zij beslist gevaarlijk. Hun activiteit in de missielanden b.v. sticht zeer veel kwaad. Daarom is het goed, dat wij nog even langer spreken over hun theorieën, te meer daar deze bij eerste contacten zelden of niet ter sprake komen. Wat zij b.v. over Satan vertellen gaat alle perken te buiten. Toch is dat een van hun fundamentele „ideeën", waar uit hun fanatisme ten dele verklaard kan worden. De duivel is volgens hen en dat is juist de grote tegen speler Gods, die het verlossingswerk wil doen mislukken. Wij gaan er nu niet verder op in, dat zij de verlossing in een heel andere zin verstaan dan wij. De duivel nu bedient zich daarbij hoofdzakelijk van de „religie," speci aal van de R.-K. Kerk, die met haar leer over de onsterfelijke wil, de hel, de zonde, de genade, de H. Drievul digheid, de godheid van Christus, enz. de openbaring totaal bedorven zou hebben. Volgens de Getuigen vormen de re ligie, de handel en de politiek samen een „duivelse drie eenheid", waar aan de wereld te gronde gaat. De enige „waarheid" is, dat God zich vanaf het begin der Schepping heeft geopenbaard door middel van de Getuigen van Jehova. Zij alléén vormen „Gods or ganisatie." Wie de leerstellingen van deze groep aanvaardt en dit uiterlijk belijdt door een totale onderdompeling in water als een doopsel, heeft zich veilig gesteld voor de toekomst van het paradijs." Wie niet voor „den Here en Zijn koninkrijk" is, is noodzakelijk een die naar van Satan, of hij dit weet of niet! Religie is een demonisme, dat God, Christus en Zijn ware dienaren, de Ge tuigen belastert. De duivel heeft het voornaamste religieuze stelsel op aar de georganiseerd, dat nu onder de Rooms-Katholieke priesterheerschappij staat en hij duidde dit valselijk aan als „de christelijke religie". Zelfs de z.g. protestantse stelsels van religie geven voor, dat zij tegen Rome gekant zijn, maar in werkelijkheid werken zij sa men. Dan organiseert de duivel het Communisme en stelt dit in werking en dit bevestigt openlijk de z.g. „chris telijke religie" en ook het ware chris tendom (d.i. de Getuige). Dit fraais kan men woordelijk lezen in het boek „Religie", blz. 24 en 25! De lezer zal het met ons eens zijn, dat het zinloos is te trachten dergelijke waanideeën te weerleggen. De Paus is een dictator, Satans werktuig en bedient zich van de Jezuïeten om de wereld te be heersen. Dat wordt als volgt „bewezen" in de brochure: „Verheugt U, gij na tiën" (p. 50-51): In het voorjaar van 1940 begon het wereldlijke „zwaard" der R.-K. hiërarchie, de Nazi-Führer, Hitier, zich in ernst een weg te banen door Europa, welke weg reeds was ge- effend door de ondergrondse activiteit van de „R.-K. vijfde colonne". In een snelle opeenvolging kwamen de Getuigen van de Here God in Noorwe gen, Denemarken, Luxemburg, België, Nederland en Frankrijk daardoor onder de macht der Nazi-aanvallers Het jaar 1940 was het 400ste herden kingsjaar van de stichting der Jezu- ietenorde. Het is duidelijk, dat de R.-K. Hiërarchie had bepaald, dat het Vati- caan zich in dat jaar zou meester ma ken van de wereldheerschappij door middel van de Nazi-poliep, de „vijfde colonne" en de Katholieke Actie. De R.-K. Hiërarchie in de Verenigde Sta ten liet in de overwegend katholieke streken acties door het gepeupel uit breken, die in de maand mei begou nen, daar de Hiërarchie deze acties liet samenvallen met het voorjaarsoffensief der Nazis in 1940." Wie behoefte voelt zich na deze tirade de ogen eens uit te wrijven en zich af te vragen of hij het wel goed gelezen heeft kan gerust zijn. Het staat er woordelijk zo! Hoe kan een zinnig mens dergelijke onzin slikken? Wij voe len neiging deze absurde redenatie met gelijke munt te betalen in de geest van: Een van ons beiden is ontoerekenbaar: óf de Getuigen óf wij. Wij niet! Dus zij! Maar voor zulke methoden zijn de zaken, die op het spel staan, toch ook weer te ernstig. In de grond hebben wij diep mede. lijden met een dermate verregaande verblinding. En het is onzegbaar jam mer, dat de Getuigen hun grote ijver niet besteden aan de echte waarheid. Zoals de zaken nu staan vraagt men zich af, wat eigenlijk de drijfveer kan zijn van zoveel fanatisme. Het oordeel hierover zullen wij voorlopig maar aan de psychologen overlaten, of moeten wij zeggen: aan de psychiaters? Wat ervan zij: men houde zich voor gewaarschuwd. De activiteit van de Ge tuigen neemt eerder toe dan af. Reeds hebben in verscheidene landen de over heidsinstanties, terwille van de open bare rust en orde, de werkzaamheid van het Wachttorengenootschap door verboden beperkt. Dat haalt weliswaar bij hen weinig uit, want zij gaan daar juist groots op en beweren: van Abel tot Christus zijn de Godsgetuigen ver volgd en daarna hield het niet op. Zij zijn de echte martelaren voor het ware geloof. Al de anderen, b.v. in de concentratie-kampen tijdens de oorlog, waren slachtoffers van de politiek, dus van Satan! Hoe het komt, dat zij in conflict ge raken met de burgerlijke overheid zul len wij in een volgend artikel uiteen zetten. ZONDAG 24 maart: 3e zondag van de vas ten; eigen mis; credo; pref. van de vas ten; paars. MAANDAG: Maria Boodschap; eigen mis; 2 geb. van ferie; credo; pref. van O. L. Vrouw; wit. DINSDAG: mis van ferie; (Utrecht): 2 geb. H. Ludger); paars. Ofwel voor Utrecht: H. Ludger, bisschop-belijder; mis Statuit; 2 geb. van ferie; pref. van de vasten; paars. WOENSDAG: H. Joannes van Damascus,be lijder-kerkleraar; eigen mis; 2 geb. van ferie; credo; pref. van de vasten; wit. Ofwel: mis van ferie; 2 geb. H. Joannes; paars. DONDERDAG: mis van ferie; 2 geb. H. Jo annes van Capistrano; paars. VRIJDAG: mis van ferie; paars. ZATERDAG: mis van ferie; paars. ZONDAG 31 maart: 4e zondag van de vas ten; eigen mis; credo; pref. van de vasten; paars. Vrijdag was het de 109e dies van het Delftse Studenten Corps en dus de dag van de traditioneel geworden vaarjool. Der gewoonte getrouw waren de stu denten al in het prilste van de morgen uitgerukt met stijfselkwast en emmer om middels vele aanplakbiljetten de burgerij van dit even spectaculaire als vochtige evenement op de hoogte te brengen. Aangezien het standbeeld van Hugo de Groot vorige jaren als een ware reclamezuil van boven tot onder was volgeplakt hetgeen de gemeentewerk lieden handen vol werk gaf om het veelbesproken beeld weer schoon te krijgen vonden de plakkers bij hun aankomst ditmaal een erewacht van vier stoere agenten rond het voetstuk, die met een glimlach om de lippen be reids hun gummistok presenteerden. Wanneer studenten zich eenmaal iets in het hoofd geze hebben, ge ven zij dat niet zo gauw op en na enkele schuchtere voorpostengevech ten gingen zij plotseling over tot een massale aanval, die prompt door het kwartet van Hermandad werd afge slagen. Dat de agenten de zaak sportief bekeken moge blijken uit het feit, dat zij tijdens een adempauze de studen ten voorstelden om de strijd van vier tot vijf uur te houden. Voor elk bil jet, dat ze zouden weten te plakken, zou dan door iedere Delftse agent een dubbeltje worden geofferd voor de „Goed zo" actie van Johan Bodegraven. De studenten accepteerden dit voor stel en zegden een inzameling toe voor hetzelfde doel, wanneer de agenten Hu- go brandschoon zouden weten te hou den. Daarop werd de strijd met grote ani mo hervat onder de luide aanmoedi- gingskreten van de senaat, die inmid dels met hoge hoed en parapluie op het strijdtoneel was gearriveerd. Tijdens kleine afleidingsgevechten dromde het gros van de troep af en toe samen om plotseling weer tot de storm aanval over te gaan. De agenten weken echter geen duim breed. Aanval op aanval strandde op hun vakkundige verdediging en <n ge vallen van al te grote numerieke over macht waren enkele goedkeurende klopjes met de gummiknots al voldoen de om de al te enthousiaste strijders te doen retireren. Bij de laatste slag van vijven moest de spes patria toegeven, dat zij ge slagen waren. Een hoge hoed ging rond en sans ran cune ging een lid van de senaat mee naar het bureau van politie om het ingezamelde smartegeld in to taal 10.89 af te dragen voor de „Goed zo"-actie. De Amerikaans-Nederlandse lucht vaartonderhandelingen te Washington zUn gisteren verdaagd tot maandag. Er zijn niet veel aanwijzingen, dat er tot dusver veel vorderingen zijn gemaakt. Van personen die nauw bij de onder handelingen zijn betrokken, werd ver nomen, dat het „beslissende stadium" nog niet is aangebroken. Dit wordt in de loop van de volgende week ver wacht. Van Nederlandse zijde zou men zich teleurgesteld hebben getoond over het tempo van het overleg. Waarnemers zeiden van mening te zijn, dat president Eisenhowers instruc tie, waarin wordt gezegd, dat de on derhandelaars het Nederlandse stand punt ernstig moeten overwegen, blijkt geeft van een welwillende benadering van de kwestie door de Amerikaanse regering en van een officiële poging tot het beteugelen van druk op het congres door de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, die tegen uitbreiding van de diensten van de K.L.M. in de Verenigde Staten gekant zijn. De Senaatscommissie voor buiten landse handel is van plan woensdag met ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over leg te plegen over de luchtlijnen tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot- Brittannië en Nederland anderzijds. De voorzitter van de vereniging voor luchttransport, Tipton, heeft, zo werd vernomen, er bij de senaatscommissie op aangedrongen het ministerie van buitenlandse zaken te verzoeken geen beloften aan de Nederlandse onderhan delaars te doen, totdat een volledig on derzoek zal kunnen worden ingesteld naar de voorwaarden van een voorge steld akkoord. Stud an reeds bekende Franse chansons, gezongen door de bariton George Brassens en de tenor Henri Salva dor, zijn nieuwe geestrijke „dichtwerl - jes" toegevoegd op de 33t-plaat P 76062 E en 45t-plaatje 432083 NE, beide van Philips. De langspeler vermeldt de chansons: Le vent J'ai rendez vous avec vous Bancs publics Ballade des dames du temps jadis Comme hier Pauvre Martin Brave Margot II suffit de passer de pont Le cane de Jeanne La Marine en II n'y a pas d'amour heureux. Op de achterzijde van de hoes wordt er uitvoerig commentaar op gegeven G Henri Salvador zingt: Bonjour sourire Pas encore II n'y a plus d'amandes en L'ombrelle et le pa rapluie. In zijn ietwat zoetzemelige chan sons kan Salvador ons niet bijster be koren. Wij prefereren hem in het komi sche genre. Brassens horen we bijzon der graag zowel zingen als spelen. tudenten uit Düsseldorf, die het Spiritual Kwintet Düsseldorf" hebben gevormd, vertolken op Brunswick 45t nr. 10060 EPB een zeven tal geestelijke negerliederen en zij doen dat amateurs als zij zijn voortref felijk, zowel in zangtechnisch opzicht toonzuiver en met prachtige (de)cres- cendi als wat betreft de voordracht, de intonatie, die getuigt van een serieus doorleven van de tekst. Een niet alle daags, boeiend plaatje O Op Brunswick 10074 EPB, ook 45t, zingt de „meester" spirituals. Nochtans hadden vij van dit Armstrong-plaatje meer verwacht, een grootsere, diepere Louis. Interessant is intussen, dat de opnamen uit 1938 da teren (Nobody knows Jonah and the whale Going to shout all over God's heaven en Shadrack) O Voor fijnproe vers is er de 33t-plaat van Philips, nr. B 07788 R met „Jay en Kai 6", dat wil zeggen: acht trombonisten met in de leiding dus de cirtuozen Jay en Kai. Knap en magnifiek werk. Moderne mu ziek, maar dan van een klassieke allure. Tegen een stuwend ritme op de achter grond kleurt telkens weer opnieuw en telkens weer anders een tintenrijk, niet zelden gewaagd, maar altoos uit een gave muzikaliteit geïnspireerd en steeds ook sfeervol patroon van samengaande of contrasterende tromboneklanken op. Een verrassende plaat G Nixa presen teert op de langspeler NJT 502 het Brit se jazzorkest van Charles Barber met een repertoire van 7 nummers in de traditionele^ jazz-stijl. New Orleans-jazz, blues en "een spiritual. Revival-jazz, waar weliswaar meer intelligentie dan spontaneïteit achter zit, doch die intus sen zeker niet gespeend is van die ple zierige muzikale vitaliteit en de pak kende sfeer van primitiviteit, die uit de jazz der eerste jaren spreekt. Yan Dean Martin heeft Capitol een /iertal songs uit de film „The Stoo ge" uitgebracht op het 45t-plaatje EAP 1-401. Dean zingt met een gemak kelijke en ook sympathieke stem cn voor de vuist weg „Who's your little who-zis", „I'm yours", „I fell like a fea-, ther in the breeze" en „A girl named Mary and a boy named Bill" en wordt daarbij gesteund door een expressieve begeleiding van het orkest van Dick Stabile O Op Brunswick 45t nr. 10086 EPS zingt Sammy Davis goede zoon van zijn vader met, overigens niet onhebbelijke bravour „In ,a persian mar ket (maar dan op zijn manier)de Sep tember song, Beat me daddy eight to the bar (samen met Gary Crosby) en Happy ending. Sy Oliver en Morty Ste vens doen met hun orkesten niet voor Sammy onder. Het gaat er vlot en pittig van langs G Bernard Drukker houdt het bij zijn hammondorgel. Op Philips 45t 422083 PE speelt hij van alles door el kaar, de Lambeth walk na Santa Lucia en tussen Hot Canari en Goodnight Sweethart het Wolgalied. Waarom zou Bernard niet? Het plaatje is er niet min der onderhoudend om, te meer waar de combinatie van hammondorgel met an dere instrumenten vaak plezierige klan ken oplevert O Eerder op 78-toerenpla- ten uitgebrachte succesnummers van het Hotcha Trio zijn nu verzameld op een 45-toerenschijf je (Philips 422108 PE)Fris en pittig mondharmonica-muziekje in ver scheidene danstempi O Niet minder fris en levendig klinken de stemmen van The Lennon Sisters in de vier „Songs for Teenagers" op Coral 45t 94067 EPC. Hooggestemd in letterlijke zin is daar bij de „Champagne Music" van Law rence Welk. Repertoire: Tonight you belong to me, Hi to you, Allegheny moon en Mickey Mouse Mambo. Luister en dans-plaatje G Jo Privat doet zijn naam eer aan. De dansmuziek die hij (accordeonist) en zijn ensemble presen teren klinkt privé, intiemhuiselijk, licht en luchtig bovendien. In de arrange menten zitten aardige trekjes. Program: Accordeon de Paris (wals), Les petits cowboys (foxtrot), Rythme musette (wals) en Nuits d'Italie (bolero). ver „Nuits d'Italie" gesproken: men kan er zich wanen, in de nachten, op de dag, in alle stre ken van dat kostelijke, zonnige land en in alle stemmingen, die uit net boordevol gemoed zouden kunnen op wellen, wanneer men luistert naar bij voorbeeld de prachtige 33-t.-plaat van Durium, nr. DLU 96021, waarop goede zangers en zangeressen en prima orkes ten de lof zingen en spelen van Italië's liefste plekjes naar de 33-t.-plaat van hetzelfde merk, nummer DLU 96007, die is gewijd aan liedjes uit vervlogen dagen, gezongen door Aurelia Fierro bij het orkest van Frederico Bergamini of naar de langspeler, ook weer van Durium, nummer DLU 96015 met vo cale mijmeringen van Rino Salviati bij feestelijk gitaarspel. Poëzie en ro mantiek en tevredenheid met het leven, gevat in de twinkelend-warme klankkleuren van een blijmoedige folk lore, waarbij streek- en volksliedjes worden afgewisseld door ballades en serenades. Het zal niet gemakkelijk zijn om een keus te bepalen, ofschoon de eerstgenoemde plaat, die ,jloliday in Italy" heet, wel een bijzonder char mante publikatie is. Stemmige achtergrondmuziek, ook te benutten als, even stemmige, dans muziek is gegroefd in de 33t. Telefun- kenplaat LT 6545. de Coral-langspeler 96022 LPC en de Philips LP nr. B 07101 L. „Dix ans de succes" heet de Teie- funkenplaat. Melodie en ritme van Franse huize. Muziek in het musette- genre, fleurig en behageijjk en met zorg (en goede soli) gepresenteerd door het orkest van Michel Ramos. G De zange rige klanken van romantische en dro merige melodieën, die door „Denny Ste wart and his Islanders" aan de Coral- plaat zijn toevertrouwd, voeren de luiste raar binnen in de exotische sferen van Hawaii. Langzame nummers wisselen de iets vluggere af. Keurige en kleurige uitvoering O via de Philips LP schuift Paul Weston dit keer de Vakbekwame solisten uit zijn orkest eens nadrukke lijk naar voren en zo wisselen steeds de klankschakeringen, die in de maar liefst 12 nummers op deze plaat de zoetge vooisde, nu en dan wat pathetische „Mood For Twelve" bepalen. Overigens: uitstekende muziek, zoals die Weston wel is toevertrouwd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat het „berichten over moeilijkheden tussen elementen van het Syrische le ger" heeft ontvangen. Er was evenwel niets bekend over ontslag van kolonel Abdel Hamid Serraj, die leider van een pro-communistische stroming in het Sy rische leger zou zijn. Hierover doen ge ruchten de ronde. (Reuter) Snip en Snap De voorbereidingen voor het winterseizoen 1957-1958 zijn bij de omroepen reeds aan de gang. De totale opzet is natuur lijk nog lang niet gereed, wel de grote lijnen. Zo doet de A.V.RO. nu reeds enkele mede delingen over het ontspannings programma dat op de dinsdag avonden onder leiding van Ka- rel Prior zal worden uitgezon den. Daaruit blijkt dat men de meer dan twintig jaar oude Bonte Trein definitief in de ban heeft gedaan. Juist in de komende week is het twintig jaar geleden dat In die Bonte Trein de heren Gerard Wal den en Piet Muyselaar voor het eerst als de dames Snip en Snap optraden. Door het uitvallen van een bepaald nummer kwam men in verlegenheid, waarop een geïmproviseerd travestie nummer werd uitgezonden. Zo als zo vaak hebben beide he ren, of dames, hun eerste suc ces dus ook te danken aan een onverwachte programmawijzi ging. Zij hebben hun dubbele rol echter twintig jaar en met succes weten vol te houden. Het jubileum zal eerst in mei voor de microfoon worden ge vierd. De Bonte Trein wordt nu vervangen door Hotel Eldo radio, een programma dat uit drie delen zal bestaan doch zich geheel in dat denkbeeldige Hotel zal afspelen. Het eerste deel zal een humoristisch ver volgverhaal omvatten, waarin gasten en vaste bewoners van het hotel optreden. In de speelzaal wordt vervolgens een spel met de luisteraars ge speeld. Tenslotte is er nog een show waarin wekelijks wis selende attracties worden op genomen. Voor het geheel wil men de beste tekstschrijvers en artiesten aantrekken. Het zal in de komende weken wel blijven gonzen van de geruch ten over het opzeggen van con tracten bij de ene omroep en het aangaan van contracten bij een andere. Testplaat, het jongerenpro gramma van de K.R.O.-TV, zal donderdagavond in weer een andere vorm te zien zijn. Hoofd zaak wordt een gesprek tussen rubriek „Any questions" van Sen.J„groep i°ngeren en de het Light Programme. Daarin beeldhouwer Marius van Beek. worden vragen besproken die Het onderwerp is de moderne Engelsen aan een forum stel- religieuze kunst. De jongeren- len. Dat forum wisselt echter, groep komt uit Amsterdam en Geregeld treedt er ook een omvat drie middelbare scho- Nederlandse groep op, die de lieren en drie leerlingen van de vragen over Nederland beh'an- kunstmjverheidschool. Een delt. In het Nederlandse pro kwartet van leerlingen van het gramma van de B.B.C. (iedere Amsterdams Muzieklyceum zal avond kwart voor zes op 224 m) daarna nog klassieke muziek wordt zondagavond weer een discussie gehouden. Het Ne derlandse forum bestaat dan uit Ellen Hulbert, F. Winand, Richard Jokel en Theo Joekes, allen in Londen wonende Ne- uitvoeren. Tot de populairste uitzendin gen van de B.B.C. behoort de derlanders ::1 «V-i-'ïVu Nederlands forum: „Any questions". Op 27 maart is het tweehon derd jaar geleden dat de com ponist Johan Stamitz overleed. Deze weinig uitgevoerde mees ter is voor de muziek van gro te betekenis geweest. Hij is de grondlegger van de Mannhei- mer Schule, een groep compo nisten die zich schaarde rond het orkest van Mannheim, een der eerste stedelijke orkesten. Hij heeft vooral veel gedaan voor de ontwikkeling van de symphonie. De musicoloog Ma rius Flothuis zal woensdagavond in het N.C.R.V.-programma een beschouwing aan hem wijden. Werken van tijdgenoten zoals Boccherini en Johan en Chr. Bach zullen daarbij worden uitgevoerd. In het Concertgebouw zal dit jaar geen Beethoven-cyclus te horen 2ijn, daar Otto Klempe- rer de „Missa Solemnis" gaat uitvoeren, waarvoor de dirigent veel repetitietijd gevraagd heeft. De A.V.R.O. meende dat velen zeer aan deze jaarlijkse cyclus gehecht zijn en opent daarom a.s. donderdag een Beethoven-cyclus voor de ra dio. Voor de oorlog had de A.V. R.O. het monopolie van de uit zendingen van het Concertge bouworkest en men beschikt dan ook over een uniek archief van opnamen onder Willem Mengelberg. In de Beethoven- cyclus van dit jaar kan men dan ook het vooroorlogse or kest weer horen in al de sym- phonieën, die in volgorde van ontstaan zullen worden uitge zonden. De eerste en tweede symphonie zijn donderdag te ho ren. Verdere uitzendingen ziin donderdagavond 4 april, zon dagmiddag 7 april, vrijdag middag 19 april en zondagmid dag 21 april. Willem Mengelberg lefhebbers van operettemuziek kan „Eine Nacht in Venedig" op „Philips 33 nr. P 10179 R van harte worden aanbevolen. De meest markante fragmenten uit deze veel geliefde Strauss-operette worden stijl en smaakvol uitgevoerd door een keur van solisten, het Weens kamerkoor en symphonie-orkest, het geheel onder leiding van Rudolf Moralt O De Maslreechter Staar zingt intussen op Philips 45t. nr. 312088 NE met sonore vurigheid en in het Duits het „Wolga lied", het „Platofflied" en „De twaalf rovers", naar arrangementen van Ja- roff. Het Platofflied met name komt er bijzonder enthousiast uit. O Ver meld zij dan verder nog, dat eerder verschenen, door het orkest van Man tovani „vertaalde" operafragmenten (O star of Eve Intermezzo uit de Caval- leria Rusticana, M'appari en Brindisi) nu ook zijn uitgebracht op het 45 tr. plaatje DFE 6322 van Decpa. Ge weet dat: De „Violenwijn" van Mantovani, om zo te zeggen, behoeft geen krans. THOM KELLING The banana boat song et muzikaal menu in de 78 toeren- klasse ziet er eveneens gevarieerd en smakelijk uit O °P Capitol 3602 zijn twee slowfox-numroers uitge bracht, „Young love" en „You're the reason I'm in love", die, bij een welverzorgd muziekje, door de „southern gentleman" Sonny James met een prettige natuurlijke stem en op een mannelijke manier worden gezongen O °P Telefunken F 46371: even eens twee langzame dans (zang mummers: „Andrea" en „Sunny Sweetheart", die bij een frisgetinte begeleiding door de orkes ten van Rudi Bohn en Hugo Strasser met smaak worden uitgevoerd door Die Alican- tos en de Texas Sanger O Op „Telefunken F 46306: twee oudere dansjes, „Quecksil- ber" en de „Peanutpolka", waarbij dn accordeonist van het orkest van Will Glahé met elan de eerste partij speelt. Vrien delijk plaatje, luchtig van melodie en op gewekt van ritme. Nochtans geen uitschie ter O is althans wat het vocale gedeelte betreft Columbia MCH 24 ook niet. Franco en Coro hebben met zingen nogal wat moeite. De begeleidende mu ziek van de baiao (Una casa portuguesa) en de cha-cha-dans (Hernando's hideaway) Is echter wel verdienstelijk Q De jongste „hit" in de platenwereld, de „banana boat song" een melodieuze calypso uit mid den Amerika met pakkende ritmische ef- fekten, wordt op Philips P 17714 H vak kundig vertolkt door Thom Keiling, de troubadour van het latijns-amerikaanse lied en op London L 580 met evenveel gloed gezongen door The Fortane Sisters. De an dere kant van de platen vermeldt respec tievelijk het melancholische liefdesliedje „Flamenco love en de dromerige song „Honolulu moon" Q Intussen bezingt op London L 586 Tab Hunter op zijn beurt en met overtuiging de prille liefde (Young love) en gaat op de cadans van een rock and roll-achtige begeleiding de zon onder in „Red sails in the sunset". Koor en or kest staan onder leiding van Billy Vaughn O De Hilltoppers doen in „Darlin" en ./Trying" twee langzame zang- en dans- nummers op London L 590 nogal emo tioneel, ofschoon de tweede song minder overdreven klinkt dan de eerste. De teksten zijn van de oppervlakkige love- en dreamsoort O Van de Four Lads heb ben we betere nummers gehoord dan „Who needs you" en „It's so easy to for get" op Philips B 22016 H, doch voor de liefhebber van de Lads-stijl is het mogelijk toch wel een aanvaardbaar plaatje. O „Wie 's euch gefallt" is de titel van de Philips- plaat P 44826 H, waarin een selectie van plezierig strakke en prima klinkende dans- schlagers is gegroeid. Ze worden stijlvol uitgevoerd door het orkest van Benny de Weile O Een ender Duits orkest, dat met dansmuziek wel raad weet. is dat van Adalbert Luczkowski. Op Philips P 44789 zijn twee zwierige tango's vastgelegd, die opvallen <door de gevarieerde instrumen tatie. Het tamboerijnen-partijtje zot0 daarbij voor een pikant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9