V.S. en Engeland stellen controle voor op atoom proeven Geleide projectielen voor de Britse strijdkrachten beschikbaar gesteld Ernstige botsing tussen auto s op rijksweg te De Bilt Eén dode; negen gewonden, van wie twee ernstig De luchthaven Schiphol was zaterdagavond tien minuten uitgeschakeld Soekarno wenst vorming van een kabinet van deskundigen binnen een week Gevangenbewaarder heeft ontmoeting in Haarlem met gedetineerde BERMUDA-CONFERENTIE GESLAAGD Duizenden trok ken er op de eerste lente-zondag van 1957 op uit Radio Anno Santo gaat proefzenden Elektriciteit valt uit; startend vlieg tuig doet ijlings koplampen aan Liever op „een hobbelpaard dan op een paard met drie benen9 Drie doden bij andere ongevallen Geen politie-agent echter te zien; gevangene herneemt de vrijheid De Etna is weer actief MEDEDELING du MORRIS tyoteycutia/f riet weer Antediluviaal weekdier tot leven gebracht Drukte in de bollenstreek Gewijzigde opdracht voor Suwirjo Zaterdagmiddag is op de rijks weg te De Bilt een ongeluk ge beurd waarbij vijf auto s waren betrokken dat bet leven beeft ge kost aan de 23-jarige mej. J. Dam uit Nijebeets (Fr.) en tengevolge waarvan twee personen ernstig en zeven Iicbt werden gewond. aan onze abonnees die AUTOMATISCH gireren Aanhoudend zacht Temperaturen boven normaal mmiHiriiiii MAANDAG 25 MAART 1957 80sfe JAARGANG No. 26864 V "'it,*,*.*?'-'. Of er iets aan de hand was met de luchtverversing in Tucker's Town op Bermuda of dat de besprekingen, die president Eisenhower en premier Macmillan daar voerden, over minder frisse onderwerpen handelden, we weten het niet, maar een feit is, dat een handig fotograaf eerst de Britse premier met de vingers aan zijn neus knipte en even later Amerika's eerste burger. President Eisenhower van de Ver enigde Staten en premier Macmillan van Engeland hebben in een communi qué, dat na hun besprekingen op de Bermuda^eilanden is uitgegeven, ver klaard, dat zü bereid zijn de Verenigde Naties van te voren op de hoogte te stellen van Amerikaanse en Britse atoomproeven, zodat buitenlandse waar nemers die kunnen bijwonen, als de Sovjet-Unie dat ook doet. Over het Mid den-Oosten verklaren de Amerikaanse president en de Britse premier, dat spoedige uitvoering van de recente re soluties van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties inzake de strook van Gaza en de Golf van Akaba nodig is. Zjj verklaren „zeer tevreden te zijn over het resultaat van de conferentie, waarop een aantal besluiten genomen is" en zij zijn van plan de zo goed begonnen uitwisseling van standpunten voort te zetten. De beide staatslieden zijn het er in beginsel over eens, dat „in het belang van de wederzijdse ver dediging en economie de Verenigde Sta ten bepaalde geleide projectielen voor de Britse strijdkrachten beschikbaar zul len stellen." Russische geleerden hebben in de be vroren grond bij de rivier de Indigirka (Jakoetsia) een antediluviale triton een groot schelpdier ontdekt, die in bevroren toestand duizenden jaren „ge- Slapen" heeft. Zij zijn er in geslaagd de triton te ontdooien en tot nieuw leven te wekken, aldus meldt radio-Moskou. De eerste lentezondag zijn duizenden er in auto of motoren, op bromfietsen en gewone fietsen op uit getrokken. Grote belangstelling was er voor de bollenvelden, ofschoon deze nog niet in volle bloei stonden. De crocussen waren weliswaar bijna uitgebloeid, maar de narcissen, vroege tulpen en hyacinten begonnen pas te kleuren. Niettemin hebben tal van automobilis ten reedsde beroemde narcissenslinger om hun wagen gehangen. De grootste drukte richtte zich op de kuststrook, waar de terrassen van café's en restau rants vaak tot de laatste plaats bezet waren. Aan het strand zelf was het nog koud, omdat er een vrij schrale wind stond en de zon vooral in de na middag schuil ging achter nevelflar den. De verkeersdrukte was op deze eerste lentezondag zo intens, dat in Haarlem al vroeg alle verkeerslichten in werking moesten worden gesteld, terwijl op de drukke verkeerskruis punten in Haarlem, Bloemendaal, Zand- voort en Heemstede de verkeerspolitie handen vol werk had om de onafgebro ken verkeersstroom veilig door te sturen. De enkele bloemenkooplieden, die het gewaagd hadden om hun kraampjes open te stellen op deze nog erg onofficiële bollenzondag, deden goede zaken. De geleide projectielen zullen zijn uit gerust met atoomladingen, maar de Amerikaanse leden van gemeenschap pelijke Brits-Amerikaanse groepen, die met de zorg voor de projectielen be last zijn, zullen de controle over de atoomladingen behouden. Afgezien van de vermelding van overeenstemming aangaande geleide projectielen bevat het communiqué geen verdere inlichtingen over defensie-aangelegenheden. De pre sident en de premier verklaren, dat z\j „in een wereld van toenemende on derlinge afhankelijkheid hun verant woordelijkheid erkennen om te streven naar coördinatie van hun buitenlandse politiek, in het belang van een vrede welke gepaard gaat met rechtvaardig heid." Zij erkennen dat „er oprechte bezorgdheid bestaat dat voortgezette atoomproeven de radio-actieve straling in de wereld mogelijk zullen vergroten tot een peil, dat schadelijk zou kunnen zijn." Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt, dat dit niet zal gebeuren zolang men zich met de proefnemingen beperkt. Het communiqué gaat vergezeld van twee aanhangsels, waarin melding wordt gemaakt van de punten van over eenstemming en de conclusies, waartoe men bij de besprekingen is gekomen. Uit Amerikaanse bron wordt verno men, dat de levering van geleide pro jectielen aan Engeland waarschijnlijk zal geschieden op leen- en pachtbasis. Onder de projectielen zullen zich, zo als de perschef van president Eisenho wer, James Hagerty, meedeelde, inter continentale geleide projectielen van middelgrote reikwijdte (2.400 km) be vinden. Hagerty verklaarde, dat de projectielen nog niet in het produktie- stadium zijn. Hij zei, dat het waarschijn lijk verscheidene maanden zal duren, al vorens zij zelfs op bescheiden schaal kunnen worden geproduceerd en dan alleen nog in geval van nood. Macmillan heeft gisteren te Hamil ton op de Bermuda-eilanden ver klaard dat hij met Eisenhower in al gemene bewoordingen heeft gesproken over de mogelijkheid van een bezoek van koningin Elizabeth aan de Ver enigde Staten. Hij voegde hieraan toe hier verder niets over te kunnen zeg gen, daar hij eerst bij de koningin verslag behoort uit te brengen. President Eisenhower is gisteren in Washington teruggekeerd. Premier Mac millan en zijn minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, zijn nog op de Bermuda-eilanden gebleven voor be sprekingen met de Canadese premier Louis St. Laurent en diens minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson Het afscheid van de Amerikaanse president en de Britse premier duurde bijzonder kort. Twaalf minuten nadat de auto met Eisenhower en Macmillan het vliegveld was opgereden verhief de „Columbine", het presidentiële vlieg tuig, zich van de startbaan. Radio Vaticana begint binnenkort proefuitzendingen met „Radio Anno Santo", de kortegolfzender, die de Ne derlandse katholieken ter gelegenheid van het H. Jaar aan Paus Pius XII heb ben geschonken. Momenteel experi menteert de Vaticaanse radio met de middengolf Jender, die een Zwitserse firma vervaardigd heeft. De resultaten van deze zender, welke ook in Neder land te horen is, zijn uitstekend. De directie van de Vaticaanse radio ver wacht, dat de Nederlandse kortegolf zender vooral op grotere afstanden nog betere resultaten zal geven. De korte golfzender, die een waarde vertegen woordigd van een miljoen gulden, is reeds onder toezicht van ingenieurs van Philips gemonteerd in het nieuwe zend station van het Vaticaan ten noorden van Rome. Verwacht wordt, dat de zen der over zjes maanden definitief in ge bruik zal genomen worden De ravage bij het ongeluk te De Bilt. Tien minuten lang is Schiphol za terdagavond volkomen uitgeschakeld geweest, daar de elektriciteit was weggevallen. Niet alleen waren de wachtkamers en de stationsgebouwen volkomen in het duister gehuld, maar ook alle voor een goede gang van za ken op de grond en in de lucht onmis bare apparaten weigerden dienst. De bemanning van een vliegtuig dat om drie minuten voor half tien van Schip hol startte zag, toen het al met grote snelheid over de baan ging, plotse ling de baanverlichting uitgaan. Op hetzelfde moment ecjiter viel ook de radioverbinding uit, de radar kwam tot stilstand, de tientallen rode waar schuwingslampen op de daken van han- President Soekarno van Indonesië heeft vanmorgen de voorzitter van de P.N.I., Suwirjo, belast met de vorming van een kabinet van deskundigen, dat krachtig en juist kan optreden en lat een Nationale Raad zal moeten vormen in overeenstemming met de presidenti ele conceptie. Suwirjo krijgt voor zijn nieuwe formatiepoging de tijd tot vol gende week dinsdag. Hij werd vanmor gen door de president ontvangen in de „Istana Bogor", het paleis in het voor malige Buitenzorg. Suwirjo deelde het staatshoofd mee, dat hij er niet in ge slaagd was een coalitie-kabinet te vor men, waarvan de P.N.I. en de orthodox- Islamitische partij Nahdatul Ulama de kern hadden moeten vormen. Soekarno gaf aan Suwirjo zijn gewijzigde op dracht, nadat hij eerst twee partijleiders van de Nahdatul Ulama, Idham Chalid en Zainal Arifin, had geraadpleegd. Bij de bekendmaking van de nieuwe op dracht zei Soekarno, dat hij liever op een hobbelpaard wilde zitten (daarmee een kabinet van deskundigen bedoelend) dan op een paard met drie benen (een kabinet, waarin óf de Masjumi, óf de communisten zouden ontbreken). Met een hobbelpaard, aldus Soekarno, kan ik nog wat vooruitkomen door gebruik gars eii alle andere hoge objecten van Schiphol doofden, licht- en radiobakens staakten hun diensten, telexverbindin- gen vielen uit en ook het vele miljoe nen kaars tellende „lichtpad" van de landingsverlichting, de trots van Schip hol, verdween uit de lucht. Schiphol was in het duister gehuld. Op de toren en op enkele andere plaat sen bracht dat de nodige beroering te weeg, maar nergens behoefde men zo snel te reageren als in de cockpit van het vertrekkende vliegtuig. De gezag voerder schakelde bliksemsnel de kop lampen van zü'n machine in en bij het licht van deze schijnwerpers wist hij vei lig in de lucht te komen. Gelukkig stonden er op dat moment net geen vliegtuigen op het punt te lan den; het luchtruim boven Schiphol was verder vrij. Wel hebben enkele toestel len een kwartiertje aan het begin van de startbaan moeten wachten. Natuurlijk is Schiphol op dergelijke si tuaties voorbereid. De luchthaven be schikt over een noodaggregaat, dat on middellijk toen de elektriciteit door kortsluiting uitviel automatisch in wer king werd gezet en na korte tijd de meest vitale punten van stroom voor zag. Na enkele minuten was de kort sluiting in het normale lichtnet verhol pen, waarna men het noodaggregaat uit schakelde. Enkele ogenblikken later echter viel de normale elektriciteit voor de tweede keer uit. Weer kwam het noodaggregaat automatisch in werking, maar toen raakte ook dit apparaat de fect, zodat Schiphol voor de derde maal van alle elektriciteit verstoken was. Tien minuten duuröe het toen voor het mankement was hersteld en men op de toren verlicht adem kon halen. De toedracht is waarschijnlijk als volgt geweest: De bestuurder van een uit Utrecht komende bestelauto wilde op de rijksweg de Kerklaan op gaan. Hij ging daartoe voorsorteren en stop te op het linkergedeelte van de weg helft die hij bereed. Achter hem aan kwam een personenauto, waarin zich zes personen uit Nijkerk en omgeving bevonden. De bestuurder van deze per sonen auto heeft de voorsorterende be stelauto vermoedelijk te laat of hele maal niet opgemerkt, met het gevolg, dat de bestelauto werd geraakt en twintig meter verder tot stilstand kwam. Daarna kwam de personenauto in botsing met een uit de richting De Bilt naderende personenauto, die werd bestuurd door de heer A. B. uit Rotterdam. In deze auto reden, waarschijnlijk als lifsters mede twee meisjesstudenten, n.l. mej. J. D. uit Nijebeets en mej. B. Z. uit Gronin gen. Nadat de Rotterdamse auto door de Nijkerkse was geraakt werd hij geramd door een uit de richting De Bilt ko mende. Tenslotte werd nog een perso nenauto uit De Bilt bij de botsing be trokken. Het bleek dat mej. J. D. om het leven was gekomen, dat de heer A. B. en mej. B. Z. ernstig waren gewond en dat de zes inzittenden van de Nijkerkse auto evenals de bestuurder van de bestel auto lichte verwondingen hadden opgelo pen. De heer B. en mej. Z. zijn naar ziekenhuizen in Utrecht vervoerd. Zij verkeren niet in levensgevaar. Een motorrijder uit Muiderberg, de 32-jarige C. V. heeft, door zonder meer de voorrangsweg rijksweg no. 1 bij Naar- den op te rijden, een verkeersongeluk veroorzaakt, waarbij de 29-jarige motor rijder W. G. Pasteuning het leven ver loor. De heer P. reed in de richting Am sterdam, de motorrijder V. kwam uit de Hortensiusweg te Naarden en reed linksaf de rijksweg op, richting hoofdstad. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een te maken van mijn eigen benen, maar dat zou niet mogelijk zijn met een paard met drie benen. President Soekarno herhaalde giste ren, dat er geen breuk is tussen hem en Hatta. „Weliswaar zijn er verschillen van inzicht tussen mij en Hatta over en kele vraagstukken, doch dat is mets buitengewoons", aldus Soekarno, die de berichten en verklaringen over het be staan van een breuk zeide te betreuren. Soekarno zeide verder het plan te koes teren zijn „vriend Hatta" de hem toe komende plaats te geven in het leiden van land en volk naar bloei en wel vaart. De president ging evenwel niet dieper in op de toekomstige positie van Hatta. Gisteren verklaarde de woordvoerder van de Nahdatul Ulama, dat deze partij erbij blijft, dat de Masjumi in het kabi net moet worden opgenomen, zonder de communisten, en dat alle gemarchandee" nutteloos zal zijn. Waarnemers konden vandaag alleen maar gissen of de nieuwe opdracht aan Suwirjo invloed zal hebben op het standpunt van de Nahdatul Ulama. Vol gens hen moet ook een kabinet van des kundigen of een zakenkabinet zijn ge baseerd op een parlementaire meerder heid. Het in Bukittinggi, Midden-Suma- tra, gehouden congres van Islamiti sche godsdienstleraren, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van geheel Sumatra, heeft de ban uitgesproken over de commu- nistische partij in Sumatra. Dit besluit werd genomen in verband i met het feit, dat de communisten het bestaan van God loochenen. Het onafhankelijke dagblad „Indone- sia Raya" in Djakarta meldde gisteren, j dat de Islamitische predikers voorne- mens zijn de ban uit te spreken over het communisme in geheel Indonesië Dit zal een punt van bespreking zijn op het congres van Islamitische gods dienstleraren van geheel Indonesië, dat binnenkort in Palembang, Zuid-Suma- tra, zal worden gehouden. De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Nasution, is vandaag in Medan vertrokken om daar luitenant-kolonel Djamin Ginting te installeren als waarnemend comman dant van het militaire territorium Noord-Sumatra. De waarnemend chef-staf, kolonel Gatot Subroto, vertrok vandaag naar Makassar, in Oost-Indonesië, voor het voeren van besprekingen met de mili taire autoriteiten, die belast zijn met het herstel van de veiligheid in Zuid en Midden-Celebes. Ook zal Subroto een onderhoud hebben met luitenant kolonel Ventje Sumual, ide in het begin van deze maand in Oost-Indonesië eigenmachtig een militair bestuur in stelde, en met kolonel Sudirman, de commandant van negen Javaanse batal jons, die op Celebes zijn gelegerd. (A.N.P.) Dit is de 28-jarige Amsterdammer F. W., alias „De Vlo", die vrijdagmiddag ontvlucht is uit de befaamde strafge vangenis aan de Harmenjansweg te Haarlem. Tot 20 juni van dit jaar moest hij daar een gevangenisstraf we gens diefstallen, o.a. in Amsterdam, Aerdenhout en Bloemendaal uitzitten. „De Vlo" is een berucht inbreker, die in 1950 een ware obsessie was voor de Amsterdamse politie. In tegenstelling tot „Gerrit de Stotteraar" zoekt hij zijn buit voornamelijk bij de welgestelden. De Etna is zaterdag actief geworden. Dikke rookwolken, naar waarnemers menen uit de middelste krater van t e vulkaan, worden tot op een hoogte van honderd meter uitgestoten. „Een gevangenbewaarder heeft niet het recht om buiten het gesticht als politieman op te treden", aldus luidde de commentaar van directeur Wierda va', de Haarlemse strafgevangenis op het nogal sensationele bericht, dat een zijner bewakers vrijdagmiddag in de Haarlemse binnenstad de ontvluchte F. W. uit Amsterdam bijgenaamd „de Vlo" tegen het lijf gelopen is, zonder iets anders te ondernemen dan het uit spreken van de aanmaning „Jongen, ga "u terug naar het gesticht". „Er zullen geen maatregelen tegen de bewaker worden getroffen", zei de heer Wierda ons. De bewaker, een nog jonge man. had vrijdag zijn vrije dag en wandelde in burger door de Haarlemse binnenstad. Plotseling ontmoette hij de 28-jarige F. W., die hij herkende als een van zijn gevangenen. Op zijn vraag waar hij heenging, antwoordde „de Vlo" bru taal: „Ik ben net ontsnapt". De gevan genbewaarder keek om zich heen in de hoop een agent te ontdekken, die W. opnieuw zou kunnen arresteren, maar er was er geen te zien. Ten eii\de raad besloot de gevangenbewaarder samen met W op te lopen, hopende alsnog een agent te treffen. Op een gegeven ogen blik stopte er een auto. De bestuurder daarvan vroeg de weg, waarop „de Vlo" de kans schoon meende te zien om zich van zijn gezelschap te ont doen, in de auto stapte en aanbood de weg te wijzen. De gevangenbewaarder, vrezend, dat zijn prooi zou ontsnappen, riep de automobilist vertwijfeld toe, dat hij dat niet kon doen, omdat zijn gids een ontvluchte gevangene was. Tot twee maal toe sommeerde de bestuurder „de Vlo" daarop zijn auto te verlaten en omdat W. wel inzag, dat een opstootje allerminst in zijn voordeel zou zijn, gaf hij tenslotte aan die sommatie gehoor. Opnieuw wandelde het tweetal daarna door de Haarlemse binnenstad, de een op zoek naar een agent, de ander naar de vrijheid. In de omgeving van het Klokhuisplein vond „de Vlo" het wel letjes. Hij begreep, dat het doel van de wandeling niets anders was dan het po litiebureau aan de Smedestraat en plot seling zette hij het op een lopen, zijn bewaker beduusd achterlatend. auto uit de richting Amsterdam ko mend. De automobilist, de heer B. uit Hil versum, moest plotseling remmen. Het wegdek was tengevolge van regenval glad. De auto begon te slippen en raak te daarbij op de linkerweghelft. In volle vaart vloog de uit de tegen overgestelde richting komende motorrij der P. tegen de personenauto op. Ern stig gewond werd hij naar het diacones- senhuis te Naarden overgebracht. Bij aankomst bleek hjj te zijn overleden. De politie heeft tegen V. proces-verbaal op gemaakt. Hij heeft gezegd de auto van B. niet te hebben gezien. Na een bezoek te hebben gebracht aan een café te Onstweöde begaf de 31-jarige H. Alting, wonende te Jipsing- huizen gemeente Vlagtwedde, zich za terdagavond na sluitingstijd per brom fiets huiswaarts. Even buiten de kom van het dorp is de man vermoedelijk tegen een boom gereden en in de sloot terecht gekomen. Zondagmorgen werd het ongeval door een passerende kerk ganger opgemerkt. A. werd levenloos in de sloot aangetroffen. De rijkspoli tie te Onstwedde heeft de zaak in on derzoek. Zaterdagmiddag is nabij Plein 1944 te Nijmegen de 57-jarige gehuwde bromfietsrijder F. Hubers uit Nijmegen met zijn bromfiets tegen een bus van de gemeente Nijmegen gereden. Kort na de aanrijding is hij overleden. Het Gemeente-Girokantoor te Am sterdam en de Postcheque- en Giro dienst hebben zich, in verband met de prijsverhoging met ingang van 1 april a.s., bereid verklaard, mede te werken aan het wijzigen der be dragen welke automatisch op onze girorekening worden overgeschreven. Het Gem. Girokantoor zal de mach tigingen voor de kwartaalabonnemen ten met 0.50 en voor de maand abonnementen met 0.15 ambtshalve verhogen. Het Post-Girokantoor zal trachten de maand- en kwartaalmachtigingen tijdig te wijzigen. Slaagt het kantoor hierin, dan vindt voor april en het 2e kwartaal reeds overschrijving van de nieuwe prijs plaats. Is tijdige wijziging echter niet mogelijk dan vindt eerst overschrij ving van de oude abonnementsprijs plaats en later van een suppletie betaling. Beide girokantoren zouden het op prijs stellen, wanneer onze abonnees zélf geen opdracht geven om de over schrijving te wijzigen. Mochten er abonnees zijn die tegen deze gang van zaken bezwaar heb ben, dan zal onmiddellijk tot terug storting worden overgegaan. DE ADMINISTRATIE Advertentie BARTEUORiSSTR HAARLEM Ut. 13439 FERD. B0LSIR. 48 A'DAM TEL. 717162 Antelope suède damesjasjes 169.50 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.32-19.05 Maan: 4.16-14.16 Tijdens het weekeinde ontwikkelde zich ook over het noorden van Ne derland een krachtige oostelijke stro ming, waarmee koude continentale lucht werd aangevoerd. In Leeuwarden en Eelde steeg zondag de temperatuur tot slechts 8 graden, terwijl elders in het land 13 of 14 graden werd bereikt. Intussen komt er zachte oceaanlucht naar het Europese vasteland. Voorafge gaan door een frontale regenzone zal deze zachte lucht ons land morgen bereiken. In verband hiermede blijven de temperaturen de eerstkomende da gen boven normaal. Advertentie ONBEPERKTE GARANT* OP DE VERING. HAZE Tf ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. SU. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1