Vervoersinkomsten KLM in 1956 met 17% gestegen De onderhandelingen met V.S. Kernproblemen bij lucht vaartbesprekingen nog niet aan^ Huis en Haard... Journalisten uiten ernstig woord van protest ..Zichtbare uitdaging aan ons zelf in een nieuwe tijd" Inspecteur- Toespraak van H. Vader tot scholieren HUIS EN HAARD Ter voorbereiding van emissie ligt introductie aandelen te New York en Amsterdam in het voornemen Vijf ling geboren te Roosendaal Zwitserse open bare aanklager pleegt zelfmoord Teleurstellende traagheid9 Onderwaardering dreigt te worden gecontinueerd Een geval van verkwisting Radiorede van Michel van der Plas en J. A. Middelhuis Ontberingen in oerwoud bleken te zwaar Babies na enkele uren overleden Specialisten voor smaakvolle inrichtingen! NIEUWE C.A.O. BLIJFT UIT Kielstra l Wetenschappelijke proef voortijdig afgebroken Eenzijdige studie ontraden MAANDAG 25 MAART 1957 PAGINA 3 Verdere verhoging van tarieven nodig Stijging in vervoer De tarieven Zelf inlichtingen aan buitenlandse mogend heid verschaft? Franse atoomduikboot Jan Bata kandidaat Nobelprijs Als üw maag in lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur weteringschans 165 amsterdam Vijftig jaar ridder M.W.O. Het monument voor de kardinaal Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT Benoemingen bisdom Rotterdam Em.-pastoor J. Nuijen t In het jaarverslag over 1956 van de Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij (K.L.M.) zegt de directie, dat de gang van zaken in het bedrijf in vele opzichten bevredigend was. Het bedrijf vertoonde een aanmerkelijke groei. In het begin van het jaar werden vier en in de loop van 1956 nog twee Super Constellations aan de vloot toegevoegd. Een aantal nieuwe verbin dingen werden in het luchtnet opgenomen en op bestaande lijnen werd de capaciteit uitgebreid door frequentieverhoging of gebruik van grotere vliegtuigen. Veel aandacht werd besteed aan de technische en commerciële voorbe reidingen van de in dienst stelling van 10 DC-7C en 9 Vickers Viscount vliegtuigen in de loop van 1957 welke tot een aanzienlijke uitbreiding van de produktie in dat jaar zal leiden. De produktie in ton/kilometers werd in 1956 met 11% (4%) t.o.v. 1955 uitgebreid. De verkoop in ton/kilometers met 14% (8%), dank zij de grote vraag naar vervoer overal ter wereld. De vervoersinkomsten bedroegen 405.6 miljoen en waren 17% hoger dan in 1955. Ook de overige inkom sten vertoonden een stijging. De winst over 1956 bedroeg ƒ23 miljoen (19 miljoen). Voorgesteld wordt hiervan 13.5 (10,5) miljoen te bestemmen voor toevoeging aan de reserves en een dividend uit te keren van 7% (6%). De winst- en verliesrekening geeft het volgende beeld (alles in f. milj.): ver voersinkomsten 405,6 (348), overige in komsten (incl. ink. uit deelnemingen) 28,5 (27,6), winst verkoop oud materi aal 0,4 (0,7) en belastingvermindering wegens investeringsaftrek 11,4 (8). Salarissen, lonen etc. vergen 139,9 (120,9), materialen etc. 155,3 (131,6), benzine en olie 63,7 (56,2), afschrijvin gen; vliegend materieel 43.4 (38,3) ove rige duurzame activa 8,2 (7,8), interest 0,3 (0,2) en belasting naar de winst 11,9 (10,2) hierna resteert een winst van 23 (19). Ondanks de minder gunstige ontwik keling van de kosten vertonen de resul taten een stijging. Een scherpe bewa king van de efficiency zal noodzakelijk zijn om te voorkomen, dat het loonpeil sneller zal stijgen dan de arbeidspro- duktiviteit. Voor een verdere toekomst dient ech ter rekening te worden gehouden met de wenselijkheid het aandelenkapitaal uit te breiden. Het voornemen bestaat ter voorbereiding daarvan de notering van de aandelen aan de beurzen te Amsterdam en New York aan te vra gen. De bevredigende gang van zaken in 1956 deed zich zowel voor bij het passa giersvervoer als bij het vervoer van post en vracht. Het 'passagiersvervoer steeg met ruim 13 pet. tot 822.000 passa giers (725.000 en ruim 6 pet.). Het aan deel van de toeristenklasse in het totale vervoer neemt, hoewel in mindere ma te dan in voorgaande jaren nog steeds toe. Het is waarschijnlijk, dat de groei van het vervoer in de toeristenklasse in de naaste toekomst uitsluitend te dan ken zal zijn aan nieuw vervoer en niet meer, zoals voorheen, gedeeltelijk zal plaats vinden ten koste van het vervoer In de eerste klas. Het postvervoer steeg met 15 pet. en het vrachtvervoer met 17 pet. Het feit dat het vrachtvervoer gedurende een reeks van jaren sneller groeit dan het overige vervoer wijst (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen werd, zoals wij za terdag reeds in een deel van onze op lage konden melden, in het gezin H. van Hassel-Heynen te Roosendaal een vijfling geboren, die helaas niet lang heeft geleefd. Om 3 uur 's middags overleed het laatste kindje, Cathari- na, die 's morgens om 9.05 uur als eerste het levenslicht zag. De vijf kin deren werden, drie maanden te vroeg, geboren in het r.-k. ziekenhuis Chari- tas, waar deze zeldzame gebeurtenis natuurlijk zeer grote opschudding ver wekte. De moeder, 28 jaar, Cornelia van Has sel-Heynen, een Roosendaalse, heeft reeds een tweeling, die twee en half jaar geleden, op 2 oktober 1954, gebo ren werd. De verbazing in de kraamkamer van Charitas was groot, toen het derde kind geboren werd, maar vóór het vijfde ter wereld kwam, was heel het ziekenhuis al in rep en roer. Onmiddelijk na de geboorte werden de eerste vier kinde ren door het hoofd van de kraamafde- ling, zuster Gemma gedoopt. Het vijf de ontving het doopsel van rector van Poppel van Charitas. De rector belde meteen mgr. Baeten, bisschop van Bre da, en deze gaf volmacht de kinderen het H. Vormsel toe te dienen, omdat de levenskansen vrijwel nihil waren. Het gewicht van de babies lag tussen de drie en zeven ons. Terwijl de vader, die onderbaas is op de glasfabriek van Philips Roosen daal, op het gemeentehuis was, voor de aangifte, kwamen daar reeds tiental len telefoontjes binnen om inlichtin gen. Het persbureau United Press bood aan de hele opvoeding te bekostigen en Philips studiebeurs wilde reeds heel de opleiding der kinderen betalen. Het liep echter heel anders. De geschiede nis van de Dionnes herhaalde zich niet. De kinderarts dr. Auping, die kort na de geboorte kwam, en de gynaecoloog dr. Offerhaus, die bij de geboorte niet ^aren gewaarschuwd, omdat er geen ^^Plicaties dreigden, moesten reeds direct verklaren, dat de vijfling geen levenskansen had. Zij deelden dit aan de ouders mede, die deze droeve tij ding gelaten droegen. Het nieuws was intussen wereldkun dig geworden en de telefoontjes waren in het ziekenhuis niet meer te ver werken. Ook de ouders van de vader werden bestormd met telefoontjes en door mensen die inlichtingen kwamen vragen. Kort na de middag leek het of de hele wereldpers Roosendaal moest bellen en radio- en televisiemen sen troffen reeds voorbereidingen voor uitzendingen. In de Indische staat Kerala hebben de communisten de absolute meerder heid in de provinciale assemblée ge kregen. Het wordt de eerste Indische staat met een communistisch bestuur. De communisten verwierven 60 van de 126 zetels, maar kunnen rekenen op de steun van vijf onafhankelijken. De Con- grespartjj heeft hier 43 zetels. (Reuter) erop, dat nog grote mogelijkheden op dit gebied aanwezig zijn. De plaatsbezetting steeg in 1956 tot 61,5 pet. (59,7) en de beladingsgraad tot 60,5 pet. (58,5). Ondanks de reeds van kracht gewor den tariefsverhogingen is de directie van mening, dat de kostenstijgingen, welke alle luchtvaartmij'en als gevolg van de voortdurende stijging van prij zen en lonen in de gehele wereld onder vinden, tot een verdere verhoging van de huidige tarieven, vooral voor het eer ste klasse- en luxevervoer, dienen te leiden. Het aantal personeelsleden steeg tot 16.008 (14.667) per uit. 1956, terwijl de vloot van de K.L.M. aan het eind van het afgelopen boekjaar bestond uit 83 vliegtuigen. In bestelling waren 41 vlieg tuigen. De Zwitserse federale openbare aan klager, René Dubois, heeft zelfmoord gepleegd, ildus is gisteren in een offi cieel communiqué te Bern meegedeeld. De 48-jarige Dubois, die ongeveer twee jaar openbaar aanklager is geweest, had de leiding van een onderzoek naar de juistheid van beweringen, dat een Inspecteur van politie telefoonlijnen naar de Egyptische ambassade had af getapt en op deze manier verkregen in lichtingen aan de Franse ambassade had verstrekt. In het communiqué wordt thans ge zegd, dat het onderzoek een ernstige aanwijzing heeft opgeleverd van de mogelijkheid, dat Dubois zelf onwettig inlichtingen aan een buitenlandse mo gendheid heeft verschaft. Deze hadden echter geen betrekking op Zwitserse aangelegenheden. René Dubois kreeg grote bekendheid door zijn optreden als openbare aankla ger tegen de vier Roemenen, die vorig jaar zomer de Roemeense legatie in Bern binnendrongen De naam van de inspecteur van politie, die de verslagen van telefoongesprekken aan een Franse agent zou hebben gege ven, is Max Ulrich. De Franse ambassade te Bern heeft ont kend ooit dergelijke informaties te heb ben ontvangen. Volgens officiële Zwitser se zijde zijn „tot op heden" nog geen „overtuigende bewijzen" gevonden. De eerste Franse atoomduikboot, de „Q-244", zal weldra op stapel worden gezet en binnen vier jaar zee kunnen kiezen, aldus heeft de adjunct-directeur van het studiecentrum voor kernener gie van Saclay, Baissas, gisteren mee gedeeld. De onderzeeboot, die ongeveer 5.000 ton zal meten, zal als opleidingsschip voor navigatie met atoomduikboten die nen. De atoomreactor zal op natuurlijk uranium werken, in tegenstelling tot die van de Amerikaanse „Nautilus", welke verrijkt uranium gebruikt. (A.F.P.) ??- Naar United Press uit betrouwbare bron in Washington verneemt begint de Nederlandse delegatie voor de luchtvaartonderhandelingen met de V.S. zich ongerust te maken over de trage gang van zaken bij de onder handelingen. De kernproblemen zijn nog niet aangesneden. Zij ziet ver band tussen deze vertraging en de bijeenkomst die de senaatscommissie voor de binnenlandse handel op ver zoek van senator Magnuson woensdag zal houden en waarin aandacht zal worden geschonken aan de protesten welke van de zijde der Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen geuit zijn tegen het verlenen van concessies aan de K.L.M. De Nederlandse delegatieleider, zo wordt in Washington vernomen, hoopt dat er geen verband bestaat tussen de trage gang der onderhandelingen en de bijeenkomst van de senaatscommissie. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal drs. Van der Beugel niet aarzelen op het hoogste politieke niveau een démar che te ondernemen. Ondanks de in zijn ogen „teleurstel lende traagheid", zo wordt in diplomar tieke kringen te Washington verklaard, heeft drs. Van der Beugel zijn hoop, dat tegen het eind van deze week een bevredigende overeenkomst is bereikt, niet opgegeven. In sommige Amerikaanse kringen is men ervan overtuigd dat de K.L.M. voor de Nederlandse economie zó be langrijk is, dat mislukken van de lucht vaartonderhandelingen een kleiner rendement van deze onderneming ten gevolge hebbende wel eens zouden kunnen leiden tot een zekere mate van defensie-beperking in Nederland. Niet alleen dat. De K.L.M. kweekt bovendien een niet te verwaarlozen reserve van jonge vliegers, en technisch personeel, waarvan de Nederlandse luchtmacht profiteert. Ook op dit punt is er een zekere samenhang tussen de K.L.M. en de Nederlandse defensie. De onderhandelingen hebben de in tense belangstelling van de Australische, Belgische en Zwitserse regeringen. De ze landen zullen namelijk binnenkort ook luchtvaartmissies naar Washington zenden, om evenals de K.L.M. conces sies voor routes binnen de Verenigde Staten te vragen. Wanneer de K.L.M. toestemming zou krijgen voor een aansluiting naar San Francisco of Los Angeles op de bestaan de luchtlijn Amsterdam-Montreal, zal vrijwel zeker de Australische regering toestemming vragen voor een luchtrou- te binnen Amerika zo is de heersende mening in diplomatieke kringen te Washington. Het verlenen van con cessies aan Nederland zou een prece dent scheppen. (U.P.) De industrieel Jan Bata, op het ogen blik verblijf houdend te Amsterdam, die in het proces met zijn neef Thomas Bata door de Hoge Raad der Neder landen is erkend als eigenaar van het gehele Bata-concern, is kandidaat ge steld voor de Nobelprijs voor de Vrede, als erkenning voor zijn kolonisatiewerk in Brazilië. Advertentie Advertentie geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op Uw tong, of de brand be daart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neu traliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al Wij etaleren nieuwe modellen Herenkamers, Zitkamers, Slaapkamers uit binnen- en buitenland. Op verzoek ontvangt U omgaand onze nieuwe meubeicatalogus. (aan het weteringcircuit) INTERIEURVERZORGING Ruim zeshonderd journalisten heb ben zaterdagmiddag in Tivoli te Utrecht een gezamenlijke bijeenkomst van leden der drie bij de Federatie van Nederlandse Journalisten aan gesloten kringen bijgewoond, waar na mens de besturen een uiteenzetting is gegeven van het verloop der onder handelingen tussen de federatie en de Nederlandse Dagbladpers over een nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalis ten. Aanvankelijk zou deze bijeen komst in Esplanade worden gehou den, doch de zaal bleek te klein voor deze grote opkomst, zodat men geza menlijk naar Tivoli trok. Aan het slot van de bijeenkomst werd de volgende verklaring aangenomen: „De leden van de Nederlandse Journa listen-Kring, de Katholieke Nederland se Journalisten-kring en de Pro testants-Christelijke Journalisten-Kring constateren dat de onderhandelingen, fï fPP f riifiïir' §r~^' v „Esplanade" was te klein om de vele honderden dagbladjournalisten te bevatten, die zaterdag naar Utrecht gekomen wa ren om te protesteren tegen het lange uitblijven van een nieuwe C.A.O. Daarom verhuisden zij naar Tivoli, waar de grote zaal ook maar net groot genoeg bleek. (Van onze Londense correspondènt) LONDEN, hedenmorgen De president van de Britse reken kamer Sir Frank Tribe heeft giste ren in een witboek bekend gemaakt, dat een som van 160 miljoen gul den is verspild aan de produktie van een Britse jeep voor het leger, een voertuig, dat nimmer in dienst is ge nomen. De regering plaatste de order in 1944, kort voor het eind van de oorlog. De eerste drie prototypes van het voertuig waren zo gebrek kig, dat in 1948 bevel werd gegeven geheel opnieuw te beginnen. Voor dat het leger de voertuigen zelfs maar geprobeerd had, werden er orders geplaatst voor leverantie van de jeeps in 1954 en de vier vol gende jaren. Eindelijk arriveerden de eerste nieuwe jeeps bij het le ger, welke hen probeerde. Het leger kwam tot de conclusie, dat de jeeps te moeilijk te behandelen waren, dat ze te groot, te zwaar, en te duur waren, dat het moeilijk was in en uit te stappen, dat er te weinig laad ruimte in was, en dat de voertuigen voortdurend in reparatie moesten. Kortom, de nieuwe jeep was een volkomen fiasco en men kon de som van 140 miljoen afschrijven, plus 20 miljoen gld. voor de extra onderde len. Donderdag zal het vijftig jaar gele den zijn, dat vier officieren van het voormalige Koninklijk Nederlands- Indische leger werden benoemd tot ridder vierde klasse der Militaire Wil lemsorde. Deze officieren werden tot ridder benoemd „als hebbende zich onderscheiden bij de krijgsverrichtin gen in Celebes gedurende het tijdvak van 12 juli 1905 tot 1 augustus 1906". Het zijn; luitenant-generaal titulair b. d. R. ten Seldam, luitenant-kolonel b.d. C. H. Eilers, luitenant-kolonel b.d. J. H. van Temmen en kapitein titulair b.d. M. Schouten. 1 mei zal het vijftig jaar geleden zijn, dat tot ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde werd benoemd kapitein b.d. W. F. H. Epke van het voormalige Koninklijk Nederlands-Indi sche leger terzake van zijn gedrag in Atjeh op 6 juni 1901. Michel van der Plas en de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. hebben resp. zondag en zaterdag voor de K.R.O. ten behoeve van de stichting van een gedachtenis-monument in de vorm van een grafkapel ter ere van kardinaal de Jong een rede gehouden. Michel van der Plas richtte zich vooral tot de jeugd. Hij herinnerde o.a. aan de Kromstafviering te Utrecht in 1953, toen katholiek Nederland zijn kar- dineel voor het laatst in zijn midden zag. „Het was een wankele zieke man, een gebogen hemelbestormer, een aan getaste geweldenaar. Wij waren daar om te vieren en wij hadden er trots en zelfbewust kunnen zjjn van volwassen heid. Maar er stond een enorm kruis op het terrein, en nooit vergeet ik dat, toen de viering beëindigd was, door de microfoon de massa werd verzocht: „Het stadion te verlaten onder het kruis door." Het was een technische aanwijzing, maar tegelijk een omgeroe pen bericht van diepe zin. Wij hadden, in plaats van trots heen te gaan, te vertrekken onder het kruis door; wij hadden als het ware te bukken daar onder, alvorens een nieuwe taak aan te vangen, zo geëmancipeerd als we wa ren. Niet zelfverzekerdheid, niet machtsverlangen, niet onverdraag zaamheid ingegeven door machtsbe- wust-zijn zou ons in een nieuwe eeuw kunnen staan, maar liefde in nederig heid. De gebogen kardinaal zelf had al het beeld kunnen zijn dat ons tot die gedachte dwong: de gebogen kardinaal van de voltooide emancipatie. De katholieke jengd van nu houdt niet van standbeelden of monumenten, en vallen voor personen en waarden niet van standbeelden of monumenten. Zij heeft er teveel zien oprichten, staan en vallen voor personen en waarden die haar afkeer inboezemen. Maar een 55 „Ik vermoed," merkte Legrand op, „dat hij blij was de grens gepasseerd te zijn, zonder dat hij was aangehouden, want natuurlijk heeft hij een voorraad bij zich. Niets was eenvoudiger dan hem aan te houden en te trachten die voorraad in beslag te nemen, maar dan stoppen we een gat, dat op een andere plaats opnieuw ontstaat. De handel in verdovende middelen neemt een angstwekkende omvang aan. Vanuit Nederland wordt in hoofdzaak opium gesmokkeld, die uit Aziatische landen door zeelieden aan boord van de schepen hier wordt gebracht. Er zijn centra, waar deze waar wordt ontvangen en van daaruit gedistribueerd. U begrijpt, dat één persoon onmogelijk een handel in deze ver giften kan drijven, daarvoor is een organisatie nodig, die kan inkopen, verpakken, vervoeren en aan de man brengen. Ik heb het vermoeden, dat die bewuste villa zo'n centrum is. Vervoer vindt voornamelijk plaats naar Amerika, waar een ruim afzetgebied is. Het is ellendig, dat dat goedje in de kleinste hoeveelheden kan worden vervoerd. Wanneer we al eens iemand inrekenen tijdens dat vervoer, dan heeft het alleen een preven tieve werking, we dwingen ze om voorzichtig te zijn, maar resultaat van belang boeken we daarmee niet. De Hollandse politie houdt dan ook vooral een wakend oog op binnengekomen schepen. Ik ben het met de Haagse politie eens, dat de heer Brentano het trait d'union vormt tussen het centrum Den Haag en het centrum Brussel. Maar hoe? Er moeten besprekingen plaats vinden, dat kan niet anders, de waar moet worden afgeleverd en nu heb ik het vermoeden, dat dit niet op een kamer of zo gebeurt want dat is veel te gevaarlijk maar in openbare gelegenheden. Het zou prachtig zijn als u zoudt kunnen uitvinden, hóe dat contact tot stand komt. Hoe staat de heer Brentano tegenover u, ik bedoel, is hjj er van overtuigd dat u een betrouwbaar mede werkster bent, of ziet hij in u een handlangster van de politie? Heeft u daaromtrent enig vermoeden?" „Het antwoord op deze vraag is moeilijk te geven. Hij was zeer mededeelzaam en kwam er grif voor uit dat hij in verdovende middelen handelde, maar voegde er direct aan toe, dat ik daar geen bewijzen voor had." Ze wachtte even eii zei toen blozend: „Ik heb het gevoel, dat hij heel erg verliefd op me is Legrand lachte. „Ik kan me voorstellen dat het zo is, hij heeft blijkbaar geen slechte smaakIn u als aanstaand lid van de beruchte club, zal hij het nodige vertrou wen hebben, dat kunnen we wel aannemen, maar deze heren zijn uitermate geslepen. Het gaat er voor hen om, hun enorme verdiensten veilig te stellen en een ieder, die tracht roet in het eten te gooien, wordt als staatsvijand no. 1 beschouwd. Ze deinzen voor moord niet terug en zijn moeilijk ter verantwoor ding te roepen, omdat ze een zwervend bestaan lei den. Tegenover hun organisatie hebben wij een politie organisatie gesteld, die zich alleen bezig houdt met het bestrijden van de handel in narcotische midde len. Zo is Brentano ons allang bekend, maar de vent is zo glad als een aal. Ik hoop van harte, de zaak in de kern te kunnen aantasten, maar dit euvel zullen we nooit kunnen uitroeien, want er is veel te veel te verdienen met gering risico. U begrijpt wel, dat ik het prettig vind, dat u in de onmiddellijke na bijheid van Brentano bent." „Hij komt me straks halen om samen in Métropole te gaan eten." Inspecteur Legrand dacht even na. „Hu heeft natuurlijk gelegenheid genoeg gehad om zaken te doen, maaT dat soort lui is in hoge mate ij del, een eigenschap, die er dikwijls toe bijdraagt, hun ondergang te verhaasten. Ik acht het dan ook niet uitgesloten, dat hij in uw bijzijn een deel van zijn zaken zal afwerken, want hij wil in uw ogen een uitzonderlijk man zijn, een vent met branie, een organisator van formaat, die de politie om de tuin kan leiden. Ik verzoek u uiterst voorzichtig te zijn. Waar u ook heen gaat, overal zult u iemand van de politie dicht in uw buurt weten. Zodra u ons wilt meedelen, dat de persoon, die aan uw tafeltje komt of zit, bewijzen bij zich heeft, die een arrestatie wettigen, brengt u beide handen aan uw coiffure. En nu mademoiselle, dank ik u voor uw aange naam onderhoud. Ik wens u veel succes. Denk er om, dat u niet laat merken, dat u aan onze kant staat, dat is levensgevaarlijk. Ik ga nu, maar via de tuin. Au revoir mademoiselle!" Het was juist zes uur toen madame Gautier kwam zeggen, dat Brentano er was. „Meneer vraagt of hij op uw kamer mag komen." Alice liet de boodschap overbrengen, dat ze hem verwachtte. Brentano kwam binnen, in zijn hand een pakje dat hij op tafel deponeerde. „HaAliceal gereed voor vertrek?Wat zie je er snoezig uitje woont hier verbazend aardig en wat heb je je kamer gezellig ingericht, er zit sfeer in het geheel. Ik zie, dat je ook een lief hebster van antiek bent." Hij liep de kamer rond. „Wat een pracht van een vaas. In ons kasteel hadden we ook zulke prachtige dingennu is alles wegenfinniets aan te doen." Hij ging naar de tafel, nam het pakje zonder het open te maken, keek toen Alice strak aan en vroeg: „Ik reken er op, dat je tot onze club be hoort, wil je me daarop een pertinent antwoord geven?" Alice antwoordde rustig: „Ik behoor daar nog niet toe, maar zal er binnen niet al te lange tijd toe behoren, wanneer ik de baan bij Derby zal hebben aangenomen." Brentano lachte. „Dat doe je zeker. Je bent verre van rijk en als je de baan aanneemt ben je er in een paar jaar volkomen bovenop. Dat je hem zult accepteren staat voor mij vast." „Voor jouw verantwoording." (Wordt vervolgd) monument voor de kardinaal, voor de herder, in wie zij tegelijkertijd onwrik baar Godsvertrouwen en nederige lief de belichaamd blijft zien, zo'n monu ment \oor zo'n Prins van de Kerk wil zü mee helpen oprichten. Want dat mo nument zal voor haar een voortdurende herinnering zijn aan de taak die zij zichzelf gesteld wil zien, omdat het al leen maar goed leven is voor een taak: voor een hoge taak in de vlakte waar men woont. De heer Middelhuis heeft getuigd van de dankbare herinnering aan de held haftige figuur van de aartsbisschop ten tijde van de oorlog, de man met wie, volgens de bezetter, niet te praten viel. De man, die eenzaam overeind bleef toen onze machtige organisaties ten on der gingen. De reus naar lichaam en geest, die het onrecht bleef bestrijden, die openlijk en fier én als geestelijk herder én als Nederlander verzet bood. Zich speciaal richtend tot de katho lieke arbeiders zei spreker: Nu wij weer vrjj en sterk kunnen en mogen getuigen door onze grootste katholieke sociale organisatie, is het onze ere- plicht door onze volle medewerking en ons aller persoonlijke bijdrage dat mo nument mede te helpen maken tot een spontaan getuigen, dat het is en blijft: trouw om trouw. Toen wij gedurende enige jaren allen zwijgen moesten en slechts illegaal iets konden doen, nam onze kardinaal het eenzaam en sterk én als katholiek én als Nederlander ook voor ons op. Dat was zijn trouw om trouw. Nu kunnen wij door het aantal van onze bijdrage iets groots mee tot stand brengen in de vorm van een waardige rustplaats voor deze grote dode. Aan een wetenschappelijke proef, waarbij men wilde vaststellen hoeveel mensen kunnen verdragen onder de omstandigheden, die zich voordoen na een vliegramp in de wildernis - een proef die genomen werd in het oerwoud van Frans Equatoriaal Afrika - is voor tijdig een einde gekomen, omdat elf van de menselijke proefkonijnen de be proevingen na achttien dagen niet meer bleken te kunnen doorstaan. Het elfta] is opgenomen in een ziekenhuis in Yaounde. Er waren twee vrouwen bij de expeditie, die op 4 maart op weg ging en een maand lang alle ontberin gen wilde meemaken, die men na een vliegramp in de wildernis ondergaat. (U.P.) Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kapelaan van de St.-Bavo te Rotterdam de wel- eerw. heer S. A. Bruin, die kapelaan was te Loosduinen; tot kapelaan van de H. Martinus te Hillegom de weleerw. heer J. de Bouvere, die kapelaan was te Pijnacker en tot kapelaan te Pijn- acker de weleerw. heer W. J. Kleyn, die kapelaan was te Hillegom. begonnen op 15 juni 1956. nog steeds geen resultaat hebben opgeleverd. Daar bij roepen zij in herinnering, dat van de zijde hunner besturen reeds op 9 fe bruari 1956 stappen zijn ondernomen voor het openen van onderhandelingen met de Nederlandse Dagbladpers (de organisatie van dagbladondernemin gen). Dit late begin en het daarna ge volgde zeer langzame verloop der on derhandelingen waarvoor de weder partij verantwoordelijk moet worden ge acht vormen een bron van ernstige ontstemming, temeer waar een en an der straks mogelijk tot nieuwe verwik kelingen zal kunnen leiden met betrek king tot het tijdstip van ingang der nieuwe C.A.O. Indien de onderhavige besprekingen alsnog tot een aanvaard baar resultaat mochten leiden, dient naar hun mening als datum van in werkingtreding der nieuwe C.A.O. 1 januari 1957 te worden aangewezen. Bo vendien betreuren de leden der drie Nederlandse joumalistenorganisaties de geschetste gang van zaken, omdat de positie der journalisten in het dagblad bedrijf reeds een pijnlijke achterstand vertoont bij die van de maatschappelij ke groepen, waarmee zij in de C.A.O's 1948 en 1950 vergelijkbaar werden ge acht doch welke, aanvankelijk door de N.D.P. erkende, vergelijkbaarheid la ter door de dagbladdirecteuren is ver worpen. Ook gelet op de honorering van zjjn collega in verschillende lan den die vergelijkbaar zijn, verkeert de Nederlandse journalist in een achterge stelde positie. Een bijzondere teleurstelling vormde in dit verband wel de uitzonderings situatie, waarin de Nederlandse dag bladjournalisten terecht zijn gekomen, die in het kader van de gedifferentieer de loonvorming per 1 september 1956 een salarisverhoging van slechts 3 procent hebben verkregen. Dit laatste gevoegd bij de reeds bestaande zorgwekken de achterstand, heeft de journalistiek in Nederland in een noodtoestand ge bracht. Terecht heeft de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journa listen reeds voordien, in een rede op 26 mei 1956 te Haarlem, de noodzake lijkheid betoogd van een „zeer ingrij pende verandering, teneinde de crisis waarin de journalistiek thans verkeert, af te wenden". De verwachting bij het begin der thans lopende onderhande lingen mocht dan ook zijn, dat de we derpartij hiervoor begrip zou weten op te brengen. De huidige gang van zaken dwingt tot een ernstig woord van protest. Niet alleen immers dreigt hierdoor de on derwaardering van de journalist te wor den gecontinueerd, maar ook moeten met grote zorg tegemoet worden gezien de gevolgen hiervan voor voorlichting en vorming der publieke opinie in Ne derland. Met kracht doen de leden der joumalistenorganisaties die vrezen dat hun streven om door een aan hoge eisen beantwoordende vakopleiding de journalistiek nog te verbeteren, ver geefs zal zijn, wanneer tegelijkertijd ook niet een economisch aantrekkelijker perspectief geopend wordt daarom een ernstig, openbaar beroep op de N. D.P. om al deze schadelijke gevolgen te voorkomen. Het afwenden van een conflict en het bevorderen dat de lopende onderhan delingen over een nieuwe C.A.O. als nog tot een snel en bevredigend resul taat zullen leiden, zouden naar hun me ning hiertoe de eerste noodzakelijke stappen betekenen. De leden van de drie joumalistenorganisaties, gehoord de uiteenzetting namens hun bésturen over het verloop der onderhandelingen, spreken hun vertrouwen uit in de on derhandelingsdelegatie. Tenslotte heb ben de leden, met het oog op de toe komst aan de besturen van de drie bij de federatie aangesloten journalistenor ganisaties onder ogen gebracht de wen selijkheid van spoedmaatregelen, die tot versterking van de bestaande weer- standskassen kunnen leiden," zo be sluit de verklaring. „Vele jonge mensen zijn thans het roer kwijt. Zij zijn wantrouwend, on rustig en ontevreden. Zij kunnen zich niet verenigen met de wereld, die hen omringt. Zij verlangen naar grondige vernieuwing, doch twijfelen er aan of deze wel mogelijk is. Maar er zijn ook anderen, die vol vertrouwen en verlangen naar deze vernieuwing uit zien. Gelukkig vormen de laatsten de grootste groep", aldus sprak de Heilige Vader gistermorgen tijdens een grootse ontvangst van 50.000 jongens en meisjes van de Romeinse middelbare scholen in de St. Pieter. Paus Pius XII wees er zijn toehoor ders op, dat zij de verschillende leer vakken niet moeten beoordelen naar hun onmiddellijk nut Hij zei letterlijk: „Jullie weten niet wat het leven brengt Jullie weten evenmin in welke richting jullie carrière je zal voeren. Bij het openslaan van een boek of bij het be gin van een les, moeten jullie niet vragen: Wat heb ik er aan? Zeg niet: Ik word ingenieur, wat kan mij nu filo sofie schelen. Of, ik word advocaat wat heb ik aan natuurkunde. Hoe breder en dieper de basis der geeste lijke ontwikkeling is, hoe meer voor deel men ervan in het leven heeft Vooral de kennis van het Latijn en de geschiedenis, aldus de Heilige Va- dgr, zijn van onschatbare waarde". (K.N.P.) Te Delft is zondag op 83-jarige leef tijd overleden de emeritus-rector J. M. C. Nuijen, die 12 september 1873 te 's-Gravenhage werd geboren en pries ter werd gewijd 15 augustus 1897. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Voor schoten, Bermebroek. Amsterdam (H. Bonifacius), Voorburg en Alkmaar (H. Laurentiis). Te Ooltgensplaat werd hij 28 februari 1913 pastoor en vervolgens was hij enige tijd assistent te 's-Gra venhage (H. Jozef). Voorts was hij pas toor te Moordrecht en 'sHeerenhoek en laatstelijk rector van het r.-k. Weeshuis te 's-Gravenhage. Eervol ontslag uit de geestelijke bediening werd hem 4 maart 1933 verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3