Verdragen voor Euratom en de Europese markt Europ te Rome getekend Grote stap naar verwezen lijking van de droom van een Verenigd Europa Minister Luns: Nederland heeft vertrouwen in de toekomst Besprekingen over de stakingen in Engeland op niets uitgelopen Vakverenigingsleiders wilden het verschil delen Sneeuwjachten in V.S. duren nog voort Tot 1 juli nog oude melkprijs? Daarna 5 cent meer Jonge gezinnen in nood Hammarslcjöld niet naar Israël Tochtje naar buiten Parade ter ere van de Ruyter Voor f 85.- een Murillo? Handel tussen zes naties zal geleidelijk aan vrij worden Geen neerslag van betekenis Het weer Sovjet-duikboten in de Atlantische Oceaan Minister van Arbeid juicht te vroeg Tot nu elf mensen omgekomen Minder koude nacht DINSDAG 26 MAART 1957 o 80sfe JAARGANG No.. 26865 De ministers van Buitenlandse Zaken van België, Frankrijk, Italië, Lu xemburg en Nederland en de Westduitse Bondskanselier hebben gister avond te Rome de ontwerpverdragen voor de gemeenschappelijke fharkt en Euratom getekend. De ceremonie vond plaats in het oude Romeinse stadhuis, dat door Michelangelo is ontworpen en zich op de Kapitoolheuvel bevindt. Enkele uren voor de ondertekening gaven de staatslieden van „Klein Europa" uiting aan hun vastbeslotenheid de nieuwe verdragen te beschouwen als een grote stap naar verwezenlijking van de eeuwenoude droom van een Verenigd Europa. Op een inleidende bijeenkomst legden zij de gelofte af onmiddellijk te gaan werken aan de technische details van een volledige politieke integratie. Het verdrag der gemeenschappelijke markt beoogt de geleidelijke opheffing van tarieven en handelsquota onder de verdrags partners, verdeeld over een periode van 12 tot 17 jaar. Geleidelijk moet dus vrije handel tot stand komen tussen de zes naties met 160 miljoen zielen. Euratom is gericht op koppeling van de hulpbronnen der zes naties voor massale produktie van atoomenergie voor de industrie en de landbouw. Euratom houdt de belofte in van een industriële revolutie voor Europa op een zonder precedent zijnde schaal. Voorts kunnen deze verdragen hoop geven op bestendiging van de in vloed van Europa in de wereldpolitiek. Het ontstaan van een derde macht tussen de Verenigde Staten en Rusland lijkt thans mogelijk. Historisch gebeuren Grote schrede naar de eenwording Werkgevers verlangen meer concessies 1 M0T0R BR0MF1ETSKLEDING Directie: t II I LU ff L LLlvlÜ UI I L ÜUUI Iftll I M Mr. J. M. A. H. Luns, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, tijdens de ondertekening van het verdrag. Rechts dr. J. Linthorst Homan. De ondertekeningsplechtigheid werd overal in Europa per televisie uit gezonden. De „Horatii en Curiatii"- salon van het stadhuis was vol dele gatie-leden, Italiaanse ministers en kamerleden, buitenlandse diplomaten en ruim 200 journalisten. Terwijl de regen op de zwarte en witte keistenen van het plein voor het stadhuis spet terde, leidde kanselier Adenauer de staatslieden van „Klein Europa" de dubbele marmeren trap op, waarop een loper in de donkerrode en gou den kleuren lag, voorbij bakken rose azalea's in oude Romeinse sarcofa gen. Twaalf dienaren van de stad Rome, die met een helderrode veer versierde hoeden van zwart fluweel, met gouddraad afgezette wijnkleuri- ge kniebroeken en oranje-gele kou sen in zwarte pumps droegen, mar keerden de route. Ieder van hen droeg een banier van een wijk van Rome. Adenauer leidde de gedele geerden de zaal binnen. Voor hen uit liepen twee dienaren in 17de -eeuws costuum. De staatslieden, twee van elk land, zetten zich achter een ko lossale walnoten tafel, welke met een donker-rose kleed was afgedekt. Ach ter elk van hen stond een armstoel van goud en rose, elk met een kus sen waarop geborduurd S.P.Q.R., senatus populusque romanum, motto van het oude en mpderne Rome. Ach ter iedere delegatie zaten de assis tenten op vier rijen rose-en-gouden stoelen. Fotografen en T.V.-cineasten verfilmden de plechtigheid. Soms maakten zij zo veel lawaai dat de speechende staatslieden haast niet te horen waren. Op zeker ogenblik liet de potige Luxemburgse premier, Jo seph Bech, zijn zware vuist op de ta fel neerkomen om stilte af te dwin- gen. Westduitse bondskanselier, j i "rad Adenauer, noemde de on dertekening een „historisch gebeuren." „Wp waren het niet eens over alle on derdelen der verdragen doch dat vorm de geen belemmering voor ons gemeen schappelijk besiuit Onze zes staten kunnen zich slechts staande houden door steeds nauwere samenwerking en zij kunnen zich ook slechts op deze wij ze in vrijheid blijven ontwikkelen en hun maatschappelijk peil verhogen. De ondertekening der verdragen alleen kan dit niet teweeg brengen. Zij moeten door de uitvoering ervan tot leven ko men. Deze taak moeten wp met kracht en vertrouwen vervullen. De toestand, waarin onze zes landen zich bevinden, is ernstig. Slechts Europese eenheid kan ons helpen de moeilijkheden te overwinnen. De Europese statenge meenschap streeft slechts vreedzame doeleinden na. Zij is tegen niemand ge richt en zij is bereid tot samenwerking met elke andere staat. Alle Europese landen kunnen tot de overeenkomsten inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom toetreden. Wij hebben voor landen, die menen niet als volledig lid te kunnen toetreden, de mogelijkheid geschapen tot nauwe samenwerking, in de eerste plaats door het in het leven roepen van een vrjjhandelsgebied," al dus de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Gaetano Martino, sprak in gelijkluidende bewoordingen als zijn Westduitse voorganger. De Franse minister van buiten landse zaken, Christian Pineau, legde de nadruk op de wens der zes staten om met andere naties „en met name met Groot-Brittannië," samen te wer ken. „Zonder het Verenigd Koninkrijk is het Europa, dat wij willeti bouwen, niet volledig," aldus Pineau, die ver volgde: „Er zijn nog twee moeilijkhe den te overwinnen. In de eerste plaats zal het noodzakelijk zijn bepaalde, be staande verdragen te veranderen en in de tweede plaats moeten wij er reke ning mee houden dat zekere West- europese landen nog een neutraliteits politiek voeren." De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, de geestelijke vader der twee onderteken de verdragen, verklaarde dat deze een „ingrijpende wijziging in de Europese manier van denken teweeg zullen bren gen, die zal leiden tot het prijsgeven van verouderde denkbeelden, hetgeen de intrede van een nieuw, meer op de opbouw gericht tijdperk, mogelijk zal maken." De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, verklaarde dat Europa, „indien het een onafhankelijke positie in de wereld wil blijven innemen en in staat wil blijven zich te ontwikkelen en zijn levensstandaard te verhogen of zelfs maar te handhaven geen andere keus heeft dan grotere economische en poli tieke eenheden te vormen en zo spoedig mogelijk de slagbomen tussen onze lan den neer te halen*'. Na de wens te hebben uitgesproken „dat het „nieuwe Europa", waarvoor thans het fundament is gelegd, verenigd, sterk en welvarend zal worden, zoals het was onder de Romeinse keizers", vervolgde minister Luns: „De ondertekening dezer twee verdra gen is een grote schrede in de richting van Europese eenwording. Zij maakt het mogelijk de voorwaarden te schep pen, om ons vasteland aan te passen aan de snelle vooruitgang van de mo derne techniek en de hieruit voortvloei ende internationale politieke en econo mische ontwikkeling. En ook de ontwik keling van de kernenergie vergt een krachtsinspanning, die de krachten der Europese landen afzonderlijk te boven zou gaan. Nederland ziet de toekomst thans met meer vertrouwen tegemoet, een toekomst, die zijn burgers groter stoffelijk welzijn zal brengen, en tevens een grotere bloei van geestelijke en culturele waarden mogelijk zal ma ken," aldus de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Na de redevoering van minister Luns begonnen Italiaanse functionarissen de twee in blauw ingebonden verdragen de rij ministers langs te dragen. Op hen volgde burgemeester Umberto Tu- pini, die aan elk een kleine gouden me daille overhandigde, die speciaal voor deze gelegenheid geslagen was. Toen het laatste verdrag minister Luns be reikte, verkondigden de kerkklokken van Rome dat de plechtigheid voorbij was. Het was toen 18.50 uur. Een aantal communistische studen ten, dat te Rome pamfletten ronddeel de, waarin tegen de ondertekening der verdragen wordt geprotesteerd, kwam op de top van de Kapitoolheuvel chris ten-democratische collega's tegen, die vlaggen en banieren met zich voerden. De communisten werden op de vlucht gejaagd. De politie greep niet in. Radio Moskou verklaarde gisteravond, dat de ondertekende verdragen „nimmer ten uitvoer zullen worden gelegd" en dat zij „eenzelfde einde zullen vinden als het verdrag voor een Europese verde digingsgemeenschap, dat drie jaar ge leden door de Franse Nationale Verga dering werd verworpen." Volgens admiraal Jerauld Wright, de bevelhebber van de Amerikaanse Atlan tische vloot, verschijnen Russische on derzeeboten in steeds groteren getale in de Atlantische Oceaan. (Reuter) H. K. H. Prinses Wilhelmina heejt zich op haar buiten de Ruygenhoek te Sche- veningen een hit aangeschaft. Maandag maakte zij haar eerste ritje. Zij werd begeleid door een lid van haar personeel op de fiets. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Vele uren lang werd gisteren op het Britse ministerie van Arbeid onderhan deld tussen werkgevers en vakvereni gingsvertegenwoordigers in de scheeps- bouwindustrie en het leek er zozeer op dat men tot een vergelijk zou komen, dat de minister van Arbeid, Iain Mac- leod, optimistische geluiden deed horen in het Lagerhuis over de andere staking, die van de arbeiders in de metaalver werkende industrieën. Want het werd als vaststaand aangenomen dat deze laatste en grotere staking, waarbij een miljoen arbeiders zijn betrokken, min of meer als vanzelfsprekend beëindigd zou worden als de scheepsbouwarbei- ders tot een overeenkomst zouden ko men met de werkgevers. Maar het is tenslotte allemaal op niets uitgelopen. De onderhandelingen op het ministerie van Arbeid werden een mislukking. De arbeiders hadden een loonsver hoging van tien procent geëist, de werkgevers verklaarden zich gisteren bereid vijf procent te geven. Maar de vakverenigingsleiders schenen te den ken dat de werkgevers nu werkelijk op de loop waren en verklaarden niet minder dan 7,5 procent te willen aan vaarden. Het ging evenwel niet alleen om het bedrag van de loonsverhoging. De werkgevers verlangden eveneens andere concessies van de arbeiders, namelijk het einde van de talrijke wilde stakingen op de Britse werven en een toezegging dat de bonden na toekenning van een nieuwe loonsverhoging gedu rende een jaar af zouden zien van nieuwe looneisen. De werkgevers dachten hier bij natuurlijk aan wat het vorig jaar gebeurde, toen zjj zich schikten in de eisen' tot loonsverhoging, en zij twee maanden later opnieuw werden bena derd met eisen voor een tweede ronde. Ook hebben de werkgevers geëist dat er een eind zal komen aan de z.g. „re strictieve praktijken" en aan de „afba keningsdisputen". Dit is een oude klacht van de werkgevers in de scheepsbouw- industrie. De Britse arbeiders in deze industrie behoren niet tot een enkele vakbond, doch zijn leden van enige tien tallen diverse bonden, en de leden van deze diverse bonden zijn erg kieskeurig en erg gesteld op hun „rechten". Indien men behoort tot een bond van De ergste sneeuwstormen die sinds jaren in de Amerikaanse staat Texas hebben gewoed, zijn gisteren bedaard. Reddingspoegen zijn evenwel nog in de weer. In het Midden-Westen duren de sneeuwjachten voort en verlammen het verkeer en de verbindingen in ve le delen van acht staten. Een trein met 400 passagiers en ongeveer 7.500 automobilisten zouden gestrand zijn. Elf mensen zijn tot nu toe in de sneeuw stormen omgekomen. arbeiders in de metaalverwerkende in dustrie is het een misdaad om hout aan te raken, en omgekeerd. Men zal zich herinneren hoe er het vorig jaar maan den achtereen werd gestaakt op een scheepswerf in het noorden, omdat de arbeiders het er niet over eens kon den worden wie aluminiumplaten moest vastschroeven aan de houten scheeps wand van een bananenschip, houtbewer kers of metaalbewerkers. Het is niet teveel gezegd dat Groot- Brittannië op het terrein van de ar beidsverdeling een vernederende kinder achtigheid toont. Op het gebied van de arbeidsbetrekkingen in het algemeen, en dit geldt ook voor de onderlinge verhou dingen tussen Britse vakbonden, kan Engeland nauwelijks worden gerekend tot 's werelds volwassen naties, tenzij men aanneemt, zoals sommigen doen, dat hier slechts sprake is van haat en nijd. Na de mislukking van de besprekingen van gisteren deelde de minister van Ar beid aan het Lagerhuis mede, dat hü een hof van onderzoek zal benoemen en dat hij een beroep heeft gedaan op de arbeiders terug 5 keren tot hun werk terwijl het hof zijn onderzoek uitvoert Dit is een verkapte verklaring van wan hoop. (Van onze Haagse redactie) De melkprijs in het gesaneerde wes ten van het land pleegt ieder half jaar met een cent verhoogd of verlaagd te worden, omdat anders de slijtersmarge, welke 6,5 cent per liter bedraagt, niet op een nrijs in hele centen per liter melk zou uitkomen. Op 1 april zou de A.V.M., de vereniging van melkslijters in West-Ntderland, weer het advies moeten geven tot een prijsverlaging met een cent. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft daar reeds schrifte lijk op aangedrongen. Tot nu toe is dat advies echter niet gekomen. De A.V.M. meent dat de prijsverhoging van melk met zes cent per 1 juli tot een omzet daling zal leiden, waardoor de slijters aan een marge van 6,5 cent niet meer genoeg zullen hebben. In kringen van het produktschap zui vel schijnt men niet onwelwillend te staan tegenover de houding van de A.V.M. Sommigen voelen ook voor het instandhouden van de huidige prijs tot 1 juli, waardoor de prijsverhoging op die datum niet zes cent, maar slechts vijf cent zou hoeven te bedragen. Het teveel dat de slijters in de periode van 1 april-1 juli ontvangen, zou dan op een rekeningcourant geboekt worden, waardoor de stijging in ieder geval ge durende langere tijd tot vijf cent be perkt kan blijven. Men kan dan later nog zien of de slijtersmarge door het teruglopen van de omzet verhoogd zou moeten worden. Voorkomen is dan in ieder geval, dat de consumentenprijs binnen minimale tijd een maximum aantal wijzigingen zou moeten onder gaan. Met een grote militaire parade, waar aan ongeveer 500 manschappen deelna men, heeft de koninklijke marine maan dag in Den Helder de 350ste geboorte dag van luitenant-admiraal Michiel Adraanszoon de Ruyter herdacht. De parade werd gehouden op de grote steiger van het nieuwe haventer rein, waar op de daar gelegen gelijk namige kruiser De Ruyter bovendien 600 manschappen stonden aangetreden. Talrijke militaire en burgerlijke auto riteiten woonden de plechtigheid bij, o.a. de minister van marine, ir. C. Staf, de staatssecretaris van marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper en de voorzitter van het nationaal comité De Ruyterherdenking, het Tweede Kamer lid G. Ritmeester. De commandant zeemacht Neder land, schout-bij-nacht G. B. Fortuyn, sprak een herdenkingsrede uit. De Gezinsraad heeft aan de mi nisters van maatschappelijk werk en volkshuisvesting een rapport uitgebracht, waarin met klem van argumenten bij de rege ring wordt aangedrongen, in het aan gezicht van de voortwoekerende wo ningnood een nationale noodtoestand af te kondigen. Niet om de gemoede ren te verontrusten, doch om door een officieel beroep op de bevolking deze er toe te brengen, zich met al le kracht voor de bestrijding van deze ramp in te zetten. Tot deze conclusie kwam de Ge zinsraad na een onderzoek, waarbij hem tot taak was gesteld na te gaan, of bij de verdeling van de beschik bare woonruimte verdere voorzienin gen moeten, resp. kunnen worden getroffen voor de huisvesting van jonge gezinnen. Zoals te verwachten was, bleek het probleem van de huis- vesting van jonggehuwden niet geïso leerd van het woningvraagstuk als zodanig. Wat er ook aan de distri butie van woonruimte nog kan wor den verbeterd, het is niet mogelijk tot een enigszins afdoend soelaas te komen, wanneer niet met grote spoed ingrijpende maatregelen worden ge troffen, die ver boven het tot dus ver gepresteerde uitgaan. Het oordeel, dat de Gezinsraad zich op grond van eigen ervaring en door het contact met psychiaters, sociale diensten e.d. over de woningsituatie van jonggehuwden heeft gevormd, komt neer op de erkenning van een noodtoestand in optima forma. Tal van psycho-somatische en typisch neurotische klachten bleken een ge volg van de woningomstandigheden te zijn. Het betreft hier geenszins uitzonderingsgevallen. In Nederland zijn circa 220.000 gezinnen van twee of meer personen, van wie verre weg het grootste gedeelte jonggehuw den, inwonend. Over het algemeen voldoet deze inwoning niet aan mi nimale eisen van ruimte, indeling van het huis en mogelijkheden om in vrijheid te leven. Het gevolg is on gunstige beïnvloeding, ja zelfs mis vorming en ondermijning van huwe lijks- en gezinsleven. Niet alleen aan de zijde van de vrouw, doch ook aan die van de man, wiens arbeids prestatie daardoor achteruitloopt in een tijd, waarin voortdurend op ver dere opvoering van de produktiviteit wordt aangedrongen. (Vervolg op pagina 4) De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Dag Hammarskjöld, die op het ogenblik in Egypte besprekingen voert, zal waarschijnlijk vandaag nog naar New York terugkeren. Hij brengt geen bezoek aan Israël. Dit is gisteravond in kringen van de Verenigde Naties te Cairo meegedeeld. In buitenlandse di plomatieke kringen te Cairo beschouwt men het feit, dat Hammarskjöld niet voor een bezoek aan Israël werd uitge nodigd en dat hjj uit Cairo naar New York zal terugkeren, zonder dit land te hebben bezocht, als tekenend voor de spanning, die thans tussen de Ver enigde Naties en Israël heerst. (P.euter) Het front van een kleine depressie bereikte vannacht ons land. Voordien waren er langdurige opklaringen met het gevolg, dat de nacht kouder was dan voorheen. Op tal van plaatsen werden minimum temperaturen van 4 of 5 gra den gemeten. Alleen in het uiterste zuidwesten van het land kwam het kwik niet beneden 7 of 8 graden. De depressie zal op enkele plaatsen wat lichte regen brengen. Ook achter het front kan hier en daar nog wat re gen vallen, maar de neerslag zal van weinig betekenis zijn. Doordat er veel bewolking blijft, zai de komende nacht minder koud worden dan de voorgaan de. Op een boedelveiling in Hil versum is de heer Mas- Cabré, Spaans medewerker van de Wereldomroep, voor vijf entachtig gulden eigenaar gewor den van een schilderij, dat na derhand bij een onderzoek door deskundigen niet slechts driehon derd jaar en van bijzondere waar de geacht wordt, maar dat moge lijk nog een echte Murillo zal blijken te zijn. Dat laatste zal, hoopt men, in Madrid worden uit gemaakt door deskundigen van het Prado. Op de veiling viel het schilderij niet bijzonder op, al ontdekte de heer Mas-Cabré een koperen plaatje op de lijst, met de naam Murillo Estaban. Er werd een beetje gelachen, toen hij het aan dachtig bekeek. Hij zette in op vijftig gulden, werd enkele malen overboden, maar kreeg het toch voor vijfentachtig gulden. Advertentie BARTÉLJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLST*. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting eot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vry veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Zon: 6.29—19.07. Maan: 4.39—15.21 m£ÉS NIFIIWF HAARIFMSCHE COURANT Hoofdredacties'Drs. R vTlIN^ri'w.'severliv ^VSJTJITSSP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1