Troepen van Saoedi-Arabië gebied van Akaba binnengerukt Vaart van Israëlische schepen door Suezkanaal waarschijnlijk voor Internationale Hof Sterke tegenstand zelfs tegen het verlenen van één concessie j BOELGANIN richt waarschuwing tot Noorwegen yus Chauffeur gedood bij botsing tussen twee vrachtauto's MEDEDELING Na het terugtrekken der Engelse strijdkrachten Suwirjo klaar met minister slijst Amerikaanse standpunt nog steeds niet uiteengezet Mr. v. d. Deure en echtgenote verongelukt Indien N.A.T.O.-plannen ten uitvoer worden gelegd zal het Noorse volk hier duur voor betalen Politieman tijdens onderzoek aange reden en dodelijk verwond Het weer LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN BRIEF AAN PREMIER GERHARDSEN WOENSDAG 27 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26866 De Libanon en Saoedi-Arabië hebben gisteravond ver klaard, dat de golf van Akaba „Arabisch territoriaal water" is en berichten uit Egypte verluiden dat Saoedi-Arabische strijdkrachten het gebied van Akaba binnenrukken. Zij zullen de haven van Akaba van de Engelse strijdkrachten overnemen, die teruggetrokken worden als gevolg van het beëindigen van het Engels-Jordaanse verdrag. De haven var Akaba is in Jordanië gelegen aan het diepste gedeelte van de Golf, tegenover de Israëlische haven Eilath. Eilath en Akaba zijn op een afstand van slechts enkele honderden meters van elkander gelegen. Hardi premier? Nieuwe corruptie-affaire „Noppen-kwestie" Rapid J.C.Enschede wordt overgespeeld aan onze abonnees die AUTOMATISCH gireren De doorvaart door het Suezkanaal Kras staaltje van verstrooidheid ISRAEL Toch fraude bij de leveringen aan de Kon. Landmacht Voorband van auto sprong Oud-voorzitter van de N.C.R.V. Sovjet-duikboten bij de Amerikaanse kust Puzzel in ochtendblad Proces-verbaal opgemaakt SU Teruggevonden dossier over de H. Bernadette Hongaarse bisschoppen confereren met regeringsautoriteiten Falcon popeline regenjassen Aanhoudend zacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Indonesische kabinetsformateur, Suwirjo, is vandaag gereed gekomen met de opstelling van een lijst van ministers. Naar de correspondent van het A.N.P. te Djakarta van betrouw bare zijde verneemt, is hp van plan de leider van de nationalistische frac tie in het parlement, Hardi, te belas ten met het premierschap. Maar in politieke kringen te Djakarta acht men het onwaarschijnlijk, dat Suwirjo voor de dag kan komen met een kabinet, dat op een meerderheid in het parlement ïal kunnen rekenen. Vier Islamitische partijen, de Masjumi, de Nahdatul Ula- ma, de Perti en de P.S.I.I. bereiden op het ogenblik een gemeenschappelijke verklaring over de vorming van een nieuw kabinet voor. De militaire politie te Bandung, die zich al eerder heeft geweerd in de strijd tegen de corruptie, heeft vandaag een groot aantal vooraanstaande politici opgeroepen voor een verhoor in verband met de z.g. „Hongkong barter," een illegale handelstransactie, waarmee een bedrag van honderden miljoenen rupiahs gemoeid zou zijn. Volgens het in Djakarta verschijnen de blad „Merdeka" behoren tot de op- geroepenen o.m. oud-vice-premier Zai- nul Arifin (Nahdatul Ulama), oud-mi nister Sumitro Djojohadikusumo en het parlementslid mr. Tan Po Goan (bei den van de socialistische P.S.I.het par lementslid Tjikwan (Masjumi), Arud- ji Kartawinata (voorzitter van de Is lamitische P.S.I.I.) en de oud-minis ters Iskaq en A. K. Gani (van de P.N.I.). (A.N.P.) De befaamde „noppen-wedstrijd" Rapid JC-Enschede is ongeldig verklaard. De wed strijd zal op 10 april a.s., op een woens dag dus, worden overgespeeld op het ter rein van Rapid JC. Indertijd zegevierde Rapid met 43. Het Gemeente-Girokantoor te Am sterdam en de Postcheque- en Giro dienst hebben zich, in verband met de prijsverhoging met ingang van 1 april a.s., bereid verklaard, mede te werken aan het wijzigen der be dragen welke automatisch op onze girorekening worden overgeschreven. Het Gem. Girokantoor zal de mach- Ringen voor de kwartaalabonnemen- met 0.50 en voor de maand- abonnernenten met 0.15 ambtshalve verhogen. Het Post-Girokantoor zal trachten de maand- en kwartaalmachtigingen tijdig te wijzigen. Slaagt het kantoor hierin, dan vindt voor april en het 2e kwartaal reeds overschrijving van de nieuwe prijs plaats. Is tijdige wijziging echter niet mogelijk dan vindt eerst overschrij ving van de oude abonnementsprijs plaats en later van een suppletie betaling. Beide girokantoren zouden het op prijs stellen, wanneer onze abonnees zélf geen opdracht geven om de over schrijving te wijzigen. Mochten er abonnees zijn die tegen deze gang van zaken bezwaar heb ben, dan zal onmiddellijk tot terug storting worden overgegaan. DE ADMINISTRATIE De gemeenschappelijke Libanees-Sa- oedische mededeling wordt gedaan in een communiqué, dat uitgegeven werd na het staats-bezoek van de Libanese president Camille Chamoun aan koning Saoed. Het communiqué verklaarde, dat de twee landen „er de nadruk op leggen, dat de wateren van de Golf van Akaba en van de Straat van Tiran zuiver Ara bische territoriale wateren zjjn." Te Cairo is bekendgemaakt, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld vandaag per vliegtuig via Beiroet naar New York vertrekt. Een woordvoerder der V.N. zei, dat het overleg tussen Hammar skjöld en de Egyptische regering „nuttig is geweest". Te New York zal de secre taris-generaal van gedachten wisselen met de belanghebbende partijen. Het is niet uitgesloten, dat hij binnenkort weer een bezoek aan het Midden-Oosten zal brengen, aldus de woordvoerder. Naar van gewoonlijk betrouwbare buitenlandse diplomatieke zijde te Cai ro wordt vernomen, is er „aanzienlijke voortgang" gemaakt bij het overleg van Hammarskjöld met Nasser. De kwestie van de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal is nog niet definitief geregeld, maar z;j zal waar schijnlijk aan het Internationale Ge rechtshof te Den Haag worden voorge legd. Volgens genoemde zegsman is het nog niet zeker, of een adviserend oor deel van het Hof zal worden gevraagd dan wel of de kwestie als geschil zal worden voorgelegd. Volgens genoemde zegsman is het onwaarschijnlijk, dat Egypte voor het ogenblik de kwestie van de vaart door de Golf van Akaba aan de orde zal stellen, maar dit betekent nog niet, dat Jordanië en Saoedi-Arabië eenzelfde standpunt zullen innemen. Egypte zou er geen bezwaar tegen hebben! dat het internationale politieleger in de strook langs de Golf is gelegerd. Ten aanzien van de positie van het politieleger in Gaza zou over het alge meen ook aanzienlijke voortgang zijn Een dezer' dagen vond een man een portefeuille met 1400 Deense kronen, ongeveer 740 gulden, in het Deense stadje Kolding. Hij bracht haar netjes naar de politie. De po litie gaf hem de portefeuille echter gisteren terug, omdat zij tussen de papieren in de portefeuille een per soonsbewijs had gevonden met zijn naam en adres. Het bleek zijn eigen portefeuille te zijn. De man wist niet, dat hij haar kwijt was. (Rtr) geboekt. Egypte zou niet van plan zijn, leger- of politie-eenheden naar de kust strook te zenden. Ook voor de komst van Hammarskjöld zou het niet het plan daartoe hebben gehad. Naar verluidt zal de Egyptische burgerlijke gouverneur de orde en rust handhaven met hulp van de inheemse politie. Tegen een geza menlijk patrouilleren van deze politie met het internationale leger langs de bestandsgrens zouden de Egyptenaren geen bezwaar maken. Degenen die zich aan grensschendingen schuldig maken, zouden door de internationale politie macht worden aangewezen en vervol gens door de inheemse politie worden aangehouden en gestraft. Naar men verwacht, zal generaal Wheeler, die namens de V.N. het ber gingswerk in het Suezkanaal leidt, be kendmaken dat deze werkzaamheden tussen I en 5 april zullen zijn voltooid. Onmiddellijk daarop zal Egypte het ka naal voor geopend verklaren en zijn standpunt inzake de betaling van de tol gelden uiteenzetten. Enige medewer kers van Hammarskjöld, onder wie dr. Bunche, zullen nog een week te Cairo blijven. Een watertruck van de Verenigde Naties staat vernield in het Deense kamp in de Gaza-strook bij de bestandslijn. Midden in het kamp liep de auto op ■en mijn en werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden, een Noorse soldaat en een Deense sergeant, bleven ongedeerd. ISRAEL EN Z*JN BUURSTATEN Turkije Cyprus<3* f Sync ^sJsraN ©Damascus SYRIË Saoedi-Arab» NaWoes ©Amman Jeruzalem MIDDELLANDSE ZEE Ken* Rumani EGYPT 8 Cairo Shan KunhHa Nakhla Memphis* SINAI DE VERDELING VAN JERUZALEM A-Zemma SAOEDI- ARABIE EGYPTE El Minja R Ghanb Israel (£53 Jordanië 200 km NODE ZEE In welingelichte kringen in Wash ington wordt vernomen dat de Ame rikaanse delegatie naar de Neder lands - Amerikaanse luchtvaartonder handelingen te Washington eerst een uiteenzetting van het Amerikaanse standpunt zal geven wanneer vandaag enkele functionarissen van het minis terie van buitenlandse zaken, die bij de onderhandelingen betrokken zijn, in de senaatscommissie voor de bin nenlandse handel zouden hebben uit eengezet wat het Amerikaanse stand punt zal worden. Senator Magnuson, die deze commis sie voorzit, heeft gevraagd dat de func tionarissen eerst de commissie ter be oordeling voorleggen wat zij als basis van het Amerikaanse onderhandelings standpunt overwogen hebben. Inmiddels wordt uit diplomatieke krin gen gemeld dat de Nederlandse dele gatieleider, staatssecretaris dr. van der Beugel over dit oponthoud zeer ontevre den is. Men was al teleurgesteld toen het Amerikaanse standpunt niet vóór het weekeinde uiteengezet was, en wil de er bovendien naar streven de onder handelingen voor 1 april, de dag waar op het bezoek van minister' Staf aan de V.S. begint, afgewikkeld te hebben. In kringen van regeringsfunctionaris sen heerst de veronderstelling dat het Amerikaans ministerie van buitenland se zaken nog steeds voorstander is van een concessie voor de K.L.M. voor een rechtstreekse verbinding van New York Drieduizend flessen whisky werden dezer dagen door de douane van Colombo op de rotsen in zee stuk gegooid: het betrof hier een zending uit Nederland, die door de geadresseerde om onbekende redenen werd geweigerd. Hoe de vissen hebben gereageerd, vermeldt de historie niet naar Curaqao, of van een verlenging van de bestaande route Amsterdam - Montreal tot Californië of Houston, Te xas. Maar functionarissen van het State Department zouden tegen het verlenen van de beide concessies zjjn. Bovendien begint de tegenstand tegen het verlenen van zelfs één van beide concessies aan de Nederlanders toe te nemen. Betrouwbare zegslieden zeiden dins dagavond dat de Civil Aeronautic Board, de commissie van toezicht op de Amerikaanse burgerluchtvaart, die sterk vertegenwoordigd is in de Ame rikaanse onderhandelingsdelegatie, blijft vasthouden aan haar standpunt dat de K.L.M. geen concessies dient te verkrijgen. De Civil Aeronautic Board zou niet van oordeel zijn dat de door Eisenho wer geschreven circulaire aan al wie bij de luchtvaartonderhandelingen een rol spelen, moet worden opgevat als een aanmoediging tot het sluiten van een overeenkomst. De Nederlandse delegatieleider is echter wel van opvatting dat deze cir culaire, die later in Eisenhowers brief aan dr. Drees min of meer herhaald en bekrachtigd is, in feite aandringt op het bereiken van een overeenkomst. Staatssecretaris van der Beugel schijnt van mening te zjjn dat zjjn mis sie mislukken zal. Hij vermoedde dat ai toen in plenaire zitting met functio narissen van het departement van bui tenlandse zaken duideljjk bleek, dat zjj in een opzetteljjk vertraagd tempo werk ten. Acht dagen is reeds onderhandeld, maar nog steeds is het Amerikaanse standpunt niet uiteengezet. Drs. van der Beugel en de leden van de Nederlandse delegatie hebben in piivékring uiting gegeven aan hun teleurstelling. De ple naire zitting van maandag duurde der tig minuten, en werd verdaagd zonder dat enig resultaat werd bereikt. De zit ting van dinsdag was even kort, en le verde evenmin enig succes op. Onder leiding van de Officier van Justitie te 's-Gravenhage, gaat de Ko ninklijke Marechaussee nog steeds door met het opsporingsonderzoek in de zaak van de leveranties aan de Koninklijke Landmacht door een n.v. te 's-Graven hage. In tegenstelling tot vroegere be richten, welke zonder medeweten van het parket van de officier van justitie zijn gedaan, staat nog geenszins vast dat er bij de leveringen van onderde len voor ailitaire voertuigen voor de Koninklijke Landmacht 'geen fraude zou zijn gepleegd. De officier zal, zo weet het ANP thans te melden, zeker een dagvaarding uitbrengen of een gerech telijk vooronderzoek verzoeken. Bij een auto-ongeluk op rijksweg 12 onder Maarsbergen zijn dinsdagmiddag de 67-jarige Bennekomse advocaat en procureur mr. A. van der Deure, oud voorzitter van de N.C.R.V., en zijn echt genote om het leven gekomen. Kort voor mr. van der Deure een voor hem rijdende vrachtauto met aanhang wagen zou passeren, sprong zijn rech ter voorband. De auto botste daardoor tegen de linkerachterzijde van de aan hangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw van der Deure wa ren op slag dood. Mr. van der Deure was van 1924 tot 1947 voorzitter van de N.C.R.V. Voorts Is hij lid geweest van gedeputeerde Sta ten van Gelderland en secretaris van de eerste staatscommissie voor de ra dio,-omroep (de commissie Ruys de Beerenbrouck). De bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, admiraal Wright, heeft gisteren te Washington verklaard dat de Russische onderzeeërs over „nieu we mogelijkheden" beschikken om de Amerikaanse kust met bestuurbare pro jectielen aan te vallen. De duikboten waren volgens de admiraal „dicht genoeg bij onze kust waargenomen om ons te verontrusten". Hij is van mening dat het oogmerk van het Sovjet-bouwpro gramma voor een onderzeevloot duide lijk is „ons van onze bondgenoten over zee te scheiden", maar in geval van oorlog zouden de Verenigde Staten de be dreiging afweren „door de duikboten- produktie bij de bron te vernietigen". In overleg met de officier van justitie is proces-verbaal opgemaakt tegen de directie van een Rotterdams ochtend blad waarin wekelijks een „puzzel met inzetten" is opgenomen. De bedoeling is een rechterlijke uitspraak te krijgen over de vraag of deze puzzel al dan niet in strijd is met de loterijwet. Er is verder een onderzoek ingesteld naar de in Rotterdam gevestigde eerste Nederlandse puzzelpool, die nu zijn werkzaamheden heeft gestaakt. De Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft zijn Noorse ambtge noot. Einar Gerhardsen, in een 19 maart gedateerde brief, die donderdag j.l. door de Russische ambassadeur te Oslo werd overhandigd, gewaarschuwd voor het „gevaar" dat Noorwegen be dreigt, nu op zijn gebied bases worden gebouwd, die bedoeld zijn om eventueel tegen de Sovjet-Unie te worden ge bruikt". „De Russische regering ver zoekt de Noorse autoriteiten echter niet Noorwegen van vandaag op morgen uit de N.A.T.O. te doen treden," aldus Boel- ganins brief. Boelganin zegt verder, dat de „nieuwe aspecten van de Ameri kaanse politiek", speciaal „wat betreft het leveren van atoomwapens aan N.A.T.O.-landen, een onmetelijk gevaar voor Noorwegen inhouden". Hij schrijft, dat „verscheidene landen thans de kou de oorlog krachtiger voeren" en hij ver wijst in dit verband naar het voorne men der Verenigde Staten om „mili taire eenheden in het Nabije Oosten te gebruiken, met atoomwapens uitgeruste Amerikaanse troepen in N.A.T.O.-lan den te legeren en atoomwapens aan West-Duitsland en andere N.A.T.O.-lan den te leveren." De Sovjet-premier meent dat „een der gelijk optreden slechts het gevaar van een nieuwe oorlog naderbij kan bren gen" en volgens hem „is dit ook de be doeling van deze staten, daar een op vreedzame samenwerking en internatio nale ontspanning gerichte politiek blijk baar niet in de smaak van alle landen valt". Na met voldoening gewag te heb ben gemaakt van de Noorse politiek om niet toe te staan dat buitenlandse mi litaire eenheden in Noorwegen worden gelegerd, vervolgt Boelganin: „Doch in dien de plannen der N.A.T.O.-strategen ten uitvoer worden gelegd, zal het Noor se volk hier duur voor betalen. Er wor den thans immers bases in Noorwegen gebouwd, waarvan de kosten door an dere landen worden gedragen. In dit verband wil ik verklaren dat de Sovjet-Unie op de krachtigst moge lijke wijze zal reageren, indien agressie ve handelingen jegens haar zouden wor den ondernomen. Zij zou haar aanval lers een vernietigende slag toebrengen en zij zou desgelijks handelen m.b.t. de nabij de Russische grens gelegen ba ses", aldus de Sovjet-premier. Boelganin vervolgt: „De opstellers van de agressieve plannen jegens de Sovjet-Unie hopen, dat zij bescherming tullen genieten door de grote afstand, waarop zjj zich van Russisch gebied be vinden en zij verwachten dat de landen, die als springplank moeten dienen voor aanvallen op de Sovjet-Unie, de met moderne wapens uitgevoerde Russische tegenaanval zullen ondergaan. Doch de ze landen vergissen zich. De ontwikke ling der militaire techniek en meer spe ciaal de vervaardiging van raketten maakt, dat er niet langer een afstand op aarde is, die door de modernste wa pens niet kan worden overbrugd". De Sovjet-premier schrijft dan, dat de „Noorse politiek m.b.t. buitenlandse ba ses onder de huidige omstandigheden het vraagstuk niet geheel oplost". Voor de eerste maal in zijn geschiedenis maakt Noorwegen deel uit van een mi litair bondgenootschap, dat gericht is tegen een grote nabuurstaat. Ook heeft Noorwegen moeten toelaten, dat bui tenlandse staven op zijn gebied worden gelegerd. Er zijn reeds plannen opge steld, die voorzien in het gebruik der Noorse koopvaardijvloot voor militaire doeleinden der N.A.T.O.", aldus Boel ganin. De brief besluit met verzekeringen van de „vriendschappelijke en vreedza me bedoelingen, waardoor de Russi sche politiek t.a.v. Noorwegen en alle Noordeuropese landen wordt geken merkt". Hieraan wordt echter toegevoegd, dat „het tot stand komen van grotere vei ligheid in Noord-Europa in vele geval len afhankelijk is van de vraag, of de Noorse regering bereid is weerstand te bieden aan de druk der buitenlandse agressieve krachten, die een conflict tussen de Sovjet-Unie en Noorwegen willen verwekken en er op uit zijn een gespannen toestand aan de noordelijke grens van Rusland te doen ontstaan". De Nederlandse Jantjes in de West kunnen het uitstekend vinden met de bevol king, jong en oud. Tijdens een partij van een oliemaatschappij fungeerden enige van hen als oppas, en dit ging hun, zo te zien, voortreffelijk af. Dinsdag te ongeveer middernacht is de 26-jarige vrachtautochauffeur P. H. Brouwershaven uit Gorinchem, vader van vier kinderen, gedood, toen hij met zijn vrachtwagen met oplegger op de rijksweg 12 onder de gemeente Wouden berg van achteren op een stilstaande vrachtauto met oplegger botste. Tijdens het onderzoek, dat de rijks politie vanmorgen naar deze botsing instelde is een van de politiemannen, die op de weg bezig was. door een militaire vrachtauto overreden en ge dood. Een vrachtauto met trekker van een expeditiefirma uit Amsterdam stond dinsdagavond met een kapotte band rechts van de weg in de richting Utrecht, met brandende achterlichten geparkeerd. De bemanning van vier personen stond daar al van 8 uur af op een reserveband te wachten die uit Amsterdam moest komen. Ongeveer middernacht botste een trekker met oplegger van een firma uit Gorinchem en beladen met stalen buizen van achteren op de stilstaande vracht auto. Als gevolg van de hevige schok schoten de buizen door de cabine, waar door de chauffeur op slag werd gedood. Hij was de enige inzittende. Van de vier personen van de Amserdamse auto, die zich op de weg bevonden, werden er twee licht gewond en kwamen de an deren met de schrik vrij. De twee ge wonden zijn naar een ziekenhuis over gebracht Terwijl een verkeersgroep van de rijkspolitie Bilthoven en twee politie mannen van de rijkspolitie Woudenberg bezig waren met het onderzoek, naderde een waarschijnlijk militaire auto welke niet werd opgemerkt door de ongeveer 46-jarige opperwachtmeester C. Com peer uit Bilthoven. De man werd ge grepen en op slag gedood. Nadere gegevens ontbreken nog. De „Journal de la Grotte" te Lourdes meldt dat het persoonlijk dossier van de politiecommissaris Jacomet, waarin ver slagen voorkomen van de verhoren van Bernadette Soubirous over de verschij ningen die zij in 1858 heeft gehad, is teruggevonden en aan de kerkelijke autoriteiten te Lourdes is overhandigd. Men hoopt aan de hand van dit docu ment verschillende bijzonderheden in de geschiedenis van Bernadette te kunnen ophelderen. Ook bevat het dossier ver schillende brieven van hooggeplaatste personen uit die tijd aan de commissaris, o.a. van de bisschop van Tarbes. Het dossier was tot 1939 in het bezit van de familie van Jacomet gebleven en werd toen aan een geestelijke in het departement „Haute Savoie" ten ge schenke gegeven, in wiens huis het na een van kerkelijke zijde ingesteld onder zoek is teruggevonden. In Boedapest is gisteren, naar radio Boedapest meldt, een conferentie ge houden tussen de bisschoppen van het tand, en hoge regeringsfunctionarissen. Tjjdens deze conferentie werden „za ken van kerkelijk belang" behandeld. Op 4 april zullen de bisschoppen ver gaderen om een nabeschouwing te hou den van de gisteren belegde conferen tie. Wat er besproken werd meldde radio Boedapest niet. Slechts werd be richt dat de aanwezige bisschoppen geleid werden door mgr. Josef Grösz, aartsbisschop van Kalocsai, Advertentie BARTEL10RISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. 80LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen of motregen maar later ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere tempera turen. Zon: 6.27-19.08 Maan; 5.01-16.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1