Verzoek Humanistisch Verbond leidt tot een lang durig debat NZHVM kampt met groot personeelstekort Gevolg: lagere frequentie op sommige lijnen T Nieuwbouw van nijverheids scholen is in gevaar REMBRANDT NAAIMACHINES Subsidie voor de seizoen- feestverlichting Zomerdienst gaat in op 5 mei ERie DE NOORMAN KAMERMEERDERHEID VOOR LANDBOUWWET VERZEKERD Minister Mansholt doet enkele belangrijke concessies Hoe spelen de r.-k. clubs? Schoenwinkeliers tegen verlaging winstmarges Van Deursen's Speciaalzaak KRUISWOORDRAADSEL Minister Hofstra staat financiering met kasgeld toe Gemeenteraad van Zandvoort PASSAGE WYNAND FOCK1NK Programma Teisterbant Van Gelder 12% (onv.) waarvan 10 stock Eerste Kamer keurt verhoging van loon grens goed WOENSDAG 21 MAART 1957 PAGINA Brixon Costuums f 124 - f 184 „MET ONGEDEKTEN HOOFDE" Rondvraag Mode-avond en kapstok „SISSI", de jonge Keizerin „De Kapitein van Köpenick' Dierenbescherming Kandidaten voor het bestuur Afscheid bij Droste ZwanenburgAmsterdam de jonge Schiedammer jenever van voor de gezelligste tijdpassering L_J per liter kelderjles f 7.80 ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VETERAAN VAN DIJK WINT IN ETTEN Jubileum bij de Kamer van Koophandel HaJEc-h. Here. Faillissementen Mr. Gremers ere-voorzitter „Weten en Werken" Departement wil van 30 naar 18 Harry Mulisch wint Bijenkorf-prijs VOOR BÉTERE POOTAARBAPPELEN *-• r~ sè u Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag De jam voor mannen ZWAARDEMAKER De dinsdagavond gehouden vergade ring van de Zandvoortse gemeenteraad begon met de installatie van de heer L. J. van der Werff (PI. B.) als lid van de raad (vacature Slagveld). Bü de subsidiëring aan muziekver enigingen hield de heer SLEGERS (K.V.P.) een beschouwing over de jeugd. Deze is doorgaans goed van zak geld voorzien en daarom mag ook een offer van hen worden gevraagd voor hun ontspanningsverenigingen. Spr.'s ondervinding is deze, dat de liefde tot de vereniging groeit naarmate men er meer offers voor moet brengen. Hoewel het slechts om bedragen van 100 of 200 ging, ontspon zich een i 'gebreide discussie welke tot resul taat had dat Zandvoorts mannenkoor en ,,De stem des volks" elk 100 subsidie kregen; een voorstel om de accordeon vereniging 200 te geven werd met 12 3 stemmen aanvaard. De burgemeester brak tijdens de dis cussie een lans voor de jeugd. Hij acht te deze zeker niet minder dan die van vroegere generaties. Bij de meer dan honderd Zandvoortse verenigingen zijn er verschillende, waarin de jeugd haar plaats vindt. De raad had deze avond veel aan dacht voor kleine bedragen. De drie winkelstraatverenigingen hadden een subsidie van 3.000 gevraagd voor de seizoen-feestverlichting. B. en W. stel den voor 200 te geven aan de Kerk straat en de Haltestraat, maar de Grote Krocht uit te zonderen, omdat die geen cijfers wilde verstrekken. Dit laatste bleek op een misverstand te berusten. Na breedvoerige discussie kreeg de Grote Krocht ook 200 subsidie. De heer Pomper van ,,Bad Riche" kreeg de verlangde medewerking voor de stichting van een caravan-park aan de Noord-Boulevard. De benodigde grond werd hem in erfpacht gegeven en gedeeltelijk voor 10 jaren verhuurd. Het Humanistisch Verbond te Zand voort had zich tot de raad gewend omdat het niet was uitgenodigd zitting te nemen in het bestuur van de door de gemeente opgerichte ..Stichting ge meenschapshuis Zandvoort". Deze stich ting had al te kennen gegeven, het Hu manistisch Verbond te zullen aanvaar den als deelnemer, maar dit verbond wenste als een soort „eerherstel" (waar vier kerkgenootschappen wél werden uitgenodigd) een verklaring van de raad. B. en W. verklaarden, dat de raad zich kon bepalen tot het constateren van de feiten. Mevr. Mol (P.v.d.A.) was het daarmede niet eens. Zij wenste een po sitieve verklaring van de raad. De heer LINDEMAN (K.V.P.) kon als lid van het stichtingsbestuur verklaren, dat dit met algemene stemmen had besloten zich uit te spreken vóór opname van het H.V. Spr.'s fractie had aanvankelijk in principe geen bezwaar tegen het amen dement van mevr. Mol. Men moet alle groeperingen in het bestuur opnemen, maar spr. had bezwaar tegen opname van de communisten omdat htm stre ven is gericht tegen de bestaande staats rechtelijke orde. Spr. belichtte nog dat het standpunt der K.V.P.-fractie is een erkenning van het bestaan van het H.V. als groepering en uiteraard niet een bewijs van instemming met het a-gods dienstig streven van het H.V. Spr. citeerde in dit verband het Doopsgezind weekblad waarin opvattin gen onder de jeugdbeweging van het H.V. worden kenbaar gemaakt omtrent het huwelijk, die voor elk christen on aanvaardbaar zijn. In de jeugdkampen worden als echtparen beschouwd de on gehuwde paren die verklaren, dat zij zich als gehuwd willen beschouwd zien. De heer TATES (V.V.D.) meende dat het H.V. in de stichting thuis hoort. De heer GOSEN (A.R.) meende dat het H.V. veel te hoog te paard zit en de raad wil voorschrijven wat hij te doen heeft. Spr. sloot zich wat de doelstel ling van het H.V. betreft aan bij de heer Lindeman. Wethouder V. D. WERFF (C.H.) zei dat het H.V. zonder opzet er buiten was gehouden. Maar het H.V. wil nu hebben dat de raad nog „hoera" gaat roepen als het wordt toegelaten. De VOORZITTER zei dat het college de vraag omtrent de toela ting van het H.V. in eerste instantie aan het stichtingsbestuur wilde overla ten. Het college heeft daartegen geen bezwaar. Met het huidige voorstel komt het H.V. voldoende aan zijn trek. Mevr. MOL (P.v.d.A.) vond het verschrikke lijk wat de burgemeester had gezegd, want spreekster had begrepen dat de voorzitter bedoelde te zeggen, dat spreekster optrad met ruggesteun van een functionaris van het H.V. Spr. vond het betoog van de heer Lindeman min derwaardig. Spr. was van huis uit ka tholiek en was daar nu geen lid meer van. De VOORZITTER zei dat hij nim mer heeft bedoeld mevr. Mol in de schoenen te schuiven dat zij niet als raadslid maar als exponent van het H.V. sprak. De heer LINDEMAN lichtte nog toe, dat spr.'s betoog alleen bedoeld was om te illustreren, waarom hij als katholiek de beginselen van het H.V. verwerpelijk acht. De heer SLEGERS (K.V.P.) betoogde dat het H.V. poogt de door God gestelde orde te verstoren door het geloof in het Godsbestaan aan te tasten. Het is dan ook de plicht van de Christenen om het H.V. te bestrij den. Tenslotte werd met 96 stemmen aangenomen het voorstel van mevr. Mol om uit te spreken dat het H.V. in de stichting Gemeenschapshuis be hoort te worden opgenomen. Tegen Advertentie Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 1543S - Haarlem „Moeten de vrouwelijke bezoe kers van de publieke tribune van de gemeenteraad met ongedekten hoofde de raadsvergadering bijwo nen?" Deze vraag stelde de heer Breure (V.V.D.) bij de rondvraag van de Zandvoortse gemeenteraad. Spreker had het reglement van or de bestudeerd, waarin staat, dat de toehoorders met ongedekten hoofde en zonder te roken de vergadering mogen bijwonen. De voorzitter wees er op, dat de bepaling kenne l-ijk alleen geldt voor mannelijke toehoorders. stemden de K.V.P.-fractie en de heren W. v. d. Werff (C.H.), L. J. v. d. Werff (P.B.) en Gosen (A.R.). Bij de rondvraag maakte de heer KONING (A.Z.B.) aanmerking op het feit, dat de garage van de gemeentebe drijven welke kortgeleden aan de Tolweg was gebouwd nu wordt gebruikt voor de stalling van particuliere auto's zon der dat daarvoor vergoeding wordt ge geven. De BURGEMEESTER zei dat hij zijn eigen auto daar stalde en dat met spr.'s toestemming een ambtenaar van de bedrijven daar zijn kleine auto stalt. Een derde auto was afkomstig van iemand die aan de omheining van het terrein heeft gewerkt. De heer KONING (A.Z.B.) maakte aanmerking op het feit, dat de aanne mer van het helmplanten op het cir cuitterrein zijn geld niet heeft ontvan gen. Spr. had kritiek op het beleid van de dienst van publieke werken. Wet houder V. D. WERFF vond dit optre den van de heer Koning onsportief om dat deze net zo min verstand heeft van helmplanten als spr. De dienst heeft aanmerkingen op het werk; de betaling wordt dan oo:k terecht opge schort. „Bestedingsbeperking is een afschu welijk modewoord geworden en een kap stok om allerlei urgente en noodzake lijke dingen aan op te hangen." Dit zei Zandvoorts burgemeester toen de be stedingsbeperking als argument werd gebezigd om een extra subsidie van f 100 aan een accordeonvereniging te onthouden. Over de financiën van Zand voort liet de burgemeester zich opti mistisch uit. „Het is nog lang niet zo, dat de gemeentekas leeg is," zo eindig de de burgemeester zijn betoog. Advertentie t/m Donderdag Vrijdag lachen om Heinz Rühmann Voor het bestuur van de vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem e.o., dat vrijdag 29 maart tij dens de jaarvergadering in hotel „De Leeuwerik" wordt samengesteld, zjjn vanwege een tiental leden zeven kan didaten gesteld, t.w. de heren A. Qua- kernaat (aftredend voorzitter), M. G. Beukenkamp (aftredend bestuurslid), M. G. de Bock, A. J. van der Hoeven. K. J. Aanstoot, C. Wubbels en F. M. Heer- kens Thijssen. Op 1 april zal de heer H. Boersma wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid nemen van Droste's Cacao- en Choc, fabrieken N.V.. waarbij hij 27 jaar werkzaam is geweest. De heer Boersma was geruime tijd stoker en de laatste jaren nachtwa ker. De Noord Znidhollandsche Vervoers Maatschappij kampt op het ogenblik met een groot personeelstekort. Als ge volg daarvan zullen verschillende lijnen van het bedrijf worden gereduceerd en zal de frequentie op bepaalde lijnen worden verminderd. Het tekort aan personeel doet zich het sterkst in Zuid- Holland gelden. „Wij hebben genoeg materieel, maar te weinig mensen," al dus de directeur van de NZHVM, de heer J. J. Jurrissen, gistermiddag op een persconferentie in Haarlem. Het aantrekken van mengen uit de zoge naamde migratiegebieden van ons land uit Noord- en Zuid-Nederland voor namelijk is niet helemaal een succes geworden, omdat het huisvesten van dat personeel nogal wat moeilijkheden opleverde. Verschillende van deze men sen trokken weer naar hun geboorte grond. Het zier er echter naar uit, dat binnenkort alle „vreemdelingen" zo als migranten door het NZH-personeel wel worden aangeduid een woning hebben. Dat is mede te danken aan de voortreffelijke hulpvaardigheid van het Haarlemse huisvestingsbureau. De zes entwintig Hongaren, die het bedrijf op het ogenblik in dienst heeft, doen hun werk uitstekend. De directie stelt alles in het werk om de gezinnen van deze personeelsleden naar Nederland te la ten overkomen. Tot nog toe heeft men van de zijde van de Hongaarse autori teiten geen hinder ondervonden. De nieuwe zomerdienstregeling gaat dit jaar in op zondag 5 mei, enkele we ken eerder dan het tijdstip, waarop de zomerdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen van kracht wordt. Er zijn hier en daar wat wijzigingen in het dienstrooster aangebracht, voorna melijk ten gevolge van het personeels tekort. Ongewijzigd nagenoeg blij ven de Haarlemse stadslijnen, de lijn Haarlem-Leiden, de tramlijn Leiden- Katwijk en Leiden-Noordwijk en de bus lijn Haarlem-Den Haag. Alleen zal op deze route de Zwarteweg tussen Noord- wijk en Noordwijkerhout worden ver meden in verband met de smalle breed te van de weg. Men zal met ingang van 1 april over de provinciale weg gaan rijden. Als gevolg van de geringe bei langstelling zal de buslijn Sassenheim- Oegstgeest-Leiden alleen op forensen tijden worden gereden. De lijn Leiden- Voorhout-Noordwijkerhout zal met in gang van de nieuwe dienstregeling om de veertig minuten worden gereden. *De verbinding Haarlem-I Jmuiden over de Rijksstraatweg wordt in de zo mer tot aan het IJmuidense strand doorgetrokken. Niet alleen terwille van de honderden badgasten, maar ook ter- wille van het personeel van de ver schillende industrieën, waarvan het aantal in dat gebied steeds groter wordt. In verband met het personeels tekort zal de dienst met éénmanswa- gens worden onderhouden. De diensten Haarlem - Bloemendaal - Zandvoort- strand en Heemstede - Zandvoort zullen zoals vorige zomer worden gereden. Dat is ook het geval met de route Voor- schoten-Wassenaarseslag. De lijn Lei den - Valkenburg (vliegveld) - Katwijk wordt gereduceerd tot Leiden - Valken burg (vliegveld). Over lijn 4 in Haar lem kan nog gezegd worden, dat zij in Overveen de route Bloemendaalse- weg-Dompvloedslaan-Willem de Zwij- gerlaan-Julianalaan zal volgen. Zoals wij reeds eerder hebben be richt zal met ingang van 1 april tus sen Zwanenburg en Amsterdam een buslijn worden opengesteld ter gedeel telijke verlichting van de tramlijn Zand- voort-Amsterdam. De vervanging van de tram door de bus op dit traject zou aanvankelijk in januari van dit jaar een feit geworden zijn. Toen echter bleek, dat die datum niet gehandhaafd kon worden heeft het gemeentebestuur van Amsterdam de NZHVM toestemming gegeven de tramexploitatie tot 1 sep tember van dit jaar voort te zetten. Zij het onder bepaalde voorwaarden. Die voorwaarden houden in. dat vanaf 1 april nog slechts tramtreinen mogen komen, die- zijn samengesteld uit ten hoogste drie rijtuigen en verder dat in de morgen- en middagspitsuren het aan tal ritten geleidelijk aan moet worden beperkt, zodanig, dat in juli en augus tus nog hoogstens veertien tramtreinen rijden. De NZHVM heeft daarop een aantal maatregelen genomen, die aan de Am sterdamse voorwaarden tegemoet ko men. In Zwanenburg start de bus op de IJtochtkade en rijdt dan via de Frie- dalaan, Lindenlaan, Kastanjeplein naar de Zwanenburgerdijk, via Halfweg over de Oranje Nassaulaan en Rijksweg naar Amsterdam over Multatuliweg, Hoofdweg, Jan van Galenstraat, Hugo de Grootstraat, Nassaukade, de Clercq- straat naar de Marnixstraat. Tot Zwa nenburg is de weg terug hetzelfde. In Zwanenburg is de route Dennenlaan, Wilgenlaan, Kastanjelaan, IJtochtkade. Over de route in Zwanenburg is de directie nog niet helemaal tevreden en het is niet uitgesloten, dat binnen enke le weken daarin een wijziging komt. De plaatsbewijzen voor de bus zijn op de tram niet geldig. Omgekeerd zijn tram kaarten niet geldig op de bussen. In dien mocht blijken, dat het aantal reizi gers voor de tram zo groot is, dat zij in de spitsuren niet met de tram kunnen worden vervoerd, zullen bussen worden ingelegd, die hun eindpunt zullen heb ben in de Spuistraat. Tenminste dat is de bedoeling. Over deze kwestie moet nog met de gemeente Amsterdam wor den gepraat. De directie hoopt, dat wanneer per 1 september de lijn Zandvoort Haarlem Amsterdam met bussen zal worden gereden, „nieuw West" in voldoende mate in de route kan wor den opgenomen. De hier vermelde wij zigingen zullen van kracht worden, in dien de rijkshoofdinspecteurs van ver keer in Noord- en Zuidholland hun goedkeuring daaraan hebben gege ven. Aan het begin van de bijeenkomst zei de heer Jurrissen voorstander te zijn van regionale verkeersregeling. Vooral in de drukke maanden zou een derge lijke regeling bijzonder goede resulta ten opleveren, waardoor vertragingen van soms zestig minuten niet meer zou den behoeven voor te komen. 45. Nu de strijd het einde nadert, kan Eric een beter beeld van de toestand krijgen en het eerste wat hij bedenkt, als hij eens om zich heen kijkt, is, dat het aantal piraten hem erg tegenvalt. „Er waren er toch veel meer, toen ze met elkaar aan het vechten waren", mompelt hij en dan begrijpt hij het ineens. „Snel, Svein", roept hij zijn makker toe, „er moet een stelletje van die schurken de benen genomen hebben. De rivier is hier vlak bij. Er achteraan!" Nahenah, enkele Keltische krijgers en een paar van Masoi's mannen, die zijn woorden gehoord hebben, voegen zich bij hem en in looppas gaat het door het kreupelhout. „Daar gaan ze", bijt Erie Nahenah toe. „Snijd hun de pas af.. We moeten tussen hen en de boot komen!" Aan boord van de Dra- kar tuurt Oude Glum ingespannen landwaarts, waar de geluiden hem ver tellen, dat er gevochten wordt. Dan ziet hij eensklaps gestalten tussen de bomen opduiken en hij vloekt binnensmonds, als hij de reusachtige Sakser herkent. „De Noorman is er ook bij", hijgt hij even later geschrokken. „Dat gaat daar mis, jongens", roept hij de drie andere wachters op het schip toe. „Dat gaat helemaal mis en ik heb geen zin en geen tijd om te blijven kijken, hóe mis het gaat. Hijs het zeil, en een beetje vlug", snauwt hij, als hij hei drietal ziet aarzelen. „Waarom gaan we onze makkers niet helpen?" oppert er een. „Om gelijk met hen in de pan gehakt te worden zeker! Niets daar van, daar is ouwe Glum te slim voor, hèhè". „En hoe moeten we met ons vieren de boot hanteren, bij Thor?" merkt een ander aarzelend op. „Het moet, en dan moet het", gromt Glum met onfeilbare logica. „Of willen jullie hier rondlummelen tot die helse Noorman ons vieren aan de ra knoopt!?" Het drietal treuzelt niet langer. De mannen begrijpen, dat, zoals Glum het voorstelt, er eigenlijk weinig keus is. Terwijl zij zich haasten, Glums bevelen uit te voeren, grijpt de grimmige aanvoerder de helmstok. En eensklaps barst hij in een schaterlach uit. „Dat is eigenlijk de mooiste mop van mijn leven. Daar gaan we nu, met een schuit vol goud, en maar vier man om die buit te delen". Advertentie GST: •IMrvn (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt heeft flinke bres sen geschoten in de verdediging die de Tweede Kamer had opgebouwd tegen het invoeren van een nieuwe Landbouwwet met verstrekkende macht over produktie, afzet, prijzen, koop en verkoop. De overtuiging groeit dat een minister van landbouw in Nederland over deze ruime be voegdheden moet kunnen beschik ken, om in staat te zijn marktorde- nend op te treden, een behoorlijk land bouwbeleid te kunnen voeren. Wel heeft het parlement op enkele be langrijke punten zijn zin gekregen. De minister heeft allereerst zijn be voegdheden enigszins afgepaald. De heffingen die hij kan doen ingaan, zul len alleen betrekking hebben op land- bouwprodukten die tevens voedings middelen zijn voor mens en dier. Hui den, of wol of tabak vallen daarbuiten, liet dr. Mansholt er ter geruststelling van de K.V.P. op volgen. Zelfs pruim tabak, zo verzekerde hij, om te laten Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De Haarlemmer Ben van Dijk heeft in Etten (N.Br.) een wielerwedstrijd voor veteranen gewonnen. Sinds verle den jaar mei had Van Dijk, vanwege een vrij ernstige val in Zundert, niet meer aan wedstrijden deelgenomen. Zijn tegenstanders in Etten waren al len Brabanders. De uitslag luidt; 1. B. van Dijk, Haar lem; 2. J. v. Hooydonk, Zundert; 3. M. de Bruin, Roosendaal; 4. P. Maas, Roosendaal; 5. W. de Ridder, Terhey- den; 6. M. v. d. Beemt, Etten. De komende wedstrijden waaraan Van Dijk zal deelnemen zijn: 14 april in Brasschaet; 21 april in Oostham; 4 mei in Hoogstraten (allen België) en 12 mei in Tilburg. 1 April herdenkt de heer J. S. de Vries, administrateur bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, het feit dat hij 25 jaar in dienst is van de Kamer van Koophandel. Op 30 maart zal hij door het bestuur der Kamer worden gehul digd. Advertentie dit mark garandaart 0 de sterkste matree tot op heden gemaakt dankzij de gepatenteerde binnenvering volgens het Amerikaanse systeem D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 26 maart geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 25 maart geëindigd het faillissement van: A. A. van der Sijde, administrateur, destijds wonende te Haarlem, Prinsessekade 45, thans wonende te Hoorn. Rechter-commissarismr. N. Smits. Curator: mr. L. S. Römelingh, advo caat en procureur te Haarlem, Zijlstraat 47 rood. Tijdens de slotbijeenkomst van de 100-jarige vereniging „Weten en Wer ken" te Haarlem," welke donderdag avond 28 maart inhet gebouw der Vrij zinnig Hervormden aan de Vestestraat 1 gehouden wordt en waarin mevrouw Rolien Numan voordragen zal: „Het volk van Ur en Kanaan," zal de burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, ge ïnstalleerd worden tot ere-voorzitter. uitkomen dat het begrip voedingsmid del ruim wordt getrokken. Voorts zei hij, dat deze wet alleen voor „normale omstandigheden" geldt, maar dit is een heel rekbaar begrip. Alleen oorlog en staat van beleg valt er niet onder. Een economische crisis mogelijk, een crisis in de landbouw, zelfs een internationale, zeker wel. Een andere tegemoetkoming aan de wensen van de K.V.P. was, dat zoveel mogelijk op het gebied der marktorde ning zal worden overgelaten aan het be drijfsleven zelf, zoals dat in produkt- en bedrijfschappen is georganiseerd. Staatssecretaris drs. Schmelzer kwam persoonlijk de belangrijkheid uiteenzet ten van het pionierswerk, dat thans door de p.b.o. kan worden ondernomen. „Het gaat om de zelfwerkzaamheid van een uiterst belangrijk gebied van onze na tionale economie," zo verzekerde hij. Minder duidelijk zijn de mogelijkhe den die het parlement zal krijgen om de daden van de minister te controle ren. Volgens dr. Mansholt is het niet nodig dit anders te doen dan door ge bruik te maken van het recht van vra gen stellen, van interpelleren en van het debatteren bij de jaarlijkse begroting. Maar mr. Biesheuvel (A.R.) hield vast aan zijn amendement, dat iedere alge mene maatregel van bestuur eerst in de vorm van een wetsontwerp door beide Kamers wil laten aanvaarden. Dat zou werken als de vertraagde film en dus tegen de opzet van de hele wet indrui sen, aldus de minister. Hij voelde even min iets voor het idee van de heer Van Dijk (V.V.D.), om apart aan de Kamer een toelichting te zenden bij ie dere maatregel van bestuur die wordt genomen, om zo als het ware controle uit te lokken. Dat zou zijn consequen ties kunnen hebben voor mijn ambt genoten, zo concludeerde de minister, maar hij was opvallend soepel en liet het oordeel aan de Kamer over. Ook de gedachte van drs. Janssen (K.V.P.) om de Kamer dertig dagen tijd te ge ven om voor iedere maatregel van be stuur zo nodig parlementaire behande ling te vragen vond hij niet gewenst, alle besluiten op grond van deze wet Een niet onbelangrijke concessie van de minister was voorts, dat hij een amendement heeft overgenomen, waar door het mogelijk zal worden dat op genomen, beroep mogelijk is bij het college van beroep voor het bedrijfs leven. De socialisten hebben nog getracht via een achterdeurtje de voedselvoorzie ning als zelfstandig doel in deze wet naar voren te brengen. Zij wilden de „verzorging van de belangen van de af nemers" direct onder de bevoegdheid van de minister van landbouw bren gen. Maar hoe socialistisch minister dr. Mansholt ook denkt, zoals hij zelf wel eens met trots gezegd heeft, daar kon hij niet aan beginnen. „Dat is het terrein van mijn ambtgenoot van economische zaken en ik wil moeilijk heden liever voorkomen," zo betoog de hij tegen zijn partijgenoot Vondeling. Een amendement van deze partijgenoot zal wel worden verworpen. Over de wet en de amendementen kan eerst donderdag gestemd worden. Vandaag gaat de Kamer zich in de politiewet verdiepen. Voor de Haarlemse Sociëteit Teister bant zal de heer Jos Lodewijks op 3 april een causerie houden over het on derwerp „Vreemde gedachten over mo derne kunst." 17 April spreken de heren David Koning en Harry Mulisch over tegengestelde strevingen bij het moder ne toneel. Zij verlevendigen hun beto gen door het draaien van grammofoon platen. In de maand mei staan er voor de leden van Teisterbant drie bijeen komsten op het programma. 1 Mei is de jaarlijkse Chaplin-avond, waarop Jan Brants de twee-acters The Pawn shop en Behind the screen zal inleiden. Na de pauze volgen reprises van The Adventurer en The rink. Deze avond wordt gehouden in de Kroonzaal van Brinkmann. 15 Mei is de Teisterbant- componistenavond en 29 mei een histo rische avond. Het Vrouwenkoor Zigea onder leiding van mevrouw Rie Vring-Servaas geeft woensdag 3 april 's-avonds om acht uur in de tuin van het Gemeentelijk Con certgebouw een concert. Het koor wordt begeleid door mevrouw W. P. Stenger- van der Velden, terwijl de pianiste, me juffrouw Berthe Davelaar, haar mede werking verleent. Uitgevoerd wordt on der meer Missa in Honorem Angelorum van Tom de Vries. (Zondag 31 maart) H.B.C.Hollandia ZandvoortmeeuwenD.E.M. VitesseC.S.V. A.D.O.—H.S.V. TerrasvogelsVelsen T.Y.B.B.Roodenburg V.V.S.B.G.D.A. Geel WitOnze Gezellen U.S.V.U.—Hollandia MeerburgS.J.C. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. De inzendingen moeten uiterlijk zater dag in ons bezit zijn. De r.k. Bond van Schoenwinkeliers is sterk gekant tegen het voornemen dat het departement van Economische Za ken koestert om de winstmarges in de schoenenbranche te verlagen. De winst marge vast te stellen op 18-23 procent, zoals het departement voorstaat, is voor de organisaties van schoenwinke liers veel te rigoureus. Dit deelde de secretaris van de r.k. Bond, mr. G. P. W. M. Remmen dinsdagmorgen mede op de Bondsvergadering die in Amster dam is gehouden. De feitelijke winstmarge van de schoenwinkeliers ligt op het ogenblik tussen de 30 en 33 procent. De schoen winkeliers constateren dat drie kwart van de schoenenzaken een bruto winst heeft van niet hoger dan 14.000 per jaar, waarvan alle kosten dus nog moe ten worden afgetrokken. De organisa tie is van mening dat het departement van Economische Zaken bij de onder handelingen onjuist te werk gaat. Het ministerie wil niet alleen praten over prijsstabilisatie, maar ook over de mar geverlaging, die wel zo drastisch is dat de organisatie van verdere onderhan delingen op deze basis wordt afgeschrok ken. Het departement voert verder on derhandelingen zonder kennis van de feiten, aldus de bondssecretaris. De literatuurprijs 1957 van de N.V. De Bijenkorf is toegekend aan Harry Mulisch voor zijn werk „Het zwarte licht." De jury, bestaande uit Anna Bla- man, Jeanne van SchaikWilling, Remco Campert, Ben van Eysselsteyn en Mau rice Roelants (voorzitter), besloot daar toe met 3 tegen 2 stemmen. Aan aandeelhouders van de Kon. Pa pierfabrieken van Gelder Zonen zal worden voorgesteld het dividend over 1956, zowel op de preferente, als op de gewone aandelen, vast te stellen op 12 pet. (onv.), waarvan 10 pet. in gewone aandelen. De mogelijkheid zal worden geopend om het stockdividend desge wenst te verkrijgen in de vorm van een certificaat van gewoon aandeel van 100 nominaal. Advertentie HET ADRES sinds 1851 Ged. Oude Gracht 107 - Tel. 14245 3 V S 9 /O /J >V ✓f J6 '9 /s 20 U U 2T t-9 Jo Horizontaal: 1. uitroep; 4. groet; 7. op de wijze van; 10. bestemming; 11. op dit ogenblik; 12. verlaagde toon; 13. plaats in Duitsland; 16. schoorsteenvuil; 19. geestelijke; 20. inwendig orgaan; 21. lol; 23. anno (afk.); 24. uitroep; 26. klap; 28. gewicht; 29. nieuwe wereldtaal; 30. meis jesnaam. Verticaal: 1. voorzetsel; 2. vereniging; 3. vlaktemaat; 4. reeds; 5. deel v. h. been; 6. wandversiering; 8. raam; 9. wilddief; 14. familielid; 15. dwaas; 17. deel v. h. hoofd; 18. aanzien; 20. hoofddeksel; 22. deel v. d. mond; 23. vriend (Fr.); 25. deel v. Amerika (afk.); 27. rivier in Italië? 28. onder andere (afk.). Horizontaal: 1. kabinet - mijl; 2. alleen - pal; 3. realiteit; 4. gems - A.E.; 5. bum per - ante; 6. ijs - en - Ate; 7. naar - soe zen; 8. nakomeling; 9. acrobaat - t.t.; 10. rede-anemie; 11. snik-Noë. Verticaal; 1. karabijn - arm; 2. ale-usan ce; 3. blaam - aards; 4. iel - perkoen; 5. neigen - Ob; 6. enter - smaak; 7. Em. - toean; 8. Pisa - Elten; 9. mat - nazi - M.O.; 10. ijl - attentie; 11. zeeëngte. Advertentie Zwaardemaker Orange Marmelade (Van onze parlementaire redacteur) „Het nijverheidsonderwijs lijdt in ernstige mate aan gebrek aan kapi taal voor de nieuwbouw en de nood zakelijke uitbreiding. Vele scholen huizen in schuren en op zolders. Wan neer de Tweede Kamer binnenkort een industriereis onderneemt dan zal het nuttig zijn wanneer zij ook deze noodgevallen zou bezien", aldus de heer Engelbertink (K.V.P.) in de Tweede Kamer bij de behandeling van een wetsontwerp waarbij uitbrei ding wordt gevraagd van de mogelijk heid om garanties te geven door het Rijk voor leningen ten behoeve van het nijverheidsonderwijs. De garantie wordt voor 1957 uitgebreid met 44 miljoen en komt in totaal van 275 op 400 miljoen. De Tweede Kamer heeft de wet aan genomen, maar van de zijde van de dat er grote moeilijkheden nog onopge lost zullen blijven wanneer de rege ring de financiering zelf niet helpt be vorderen. Minister Cals kon de Kamer medede len dat de minister van Financiën heeft toegestaan dat voor het middelbaar on derwijs en het nijverheidsonderwijs kasgeldleningen worden verstrekt tot bedragen van 15 miljoen voor reeds in aanbouw zijnde scholen en 17 miljoen voor werken die ongeveer bestedings- klaar zijn. De minister was zich intussen be wust, dat hiermee de moeilijkheden slechts voor een klein gedeelte worden opgelost, maar zo spoedig mogelijk zal na overleg in het kabinet deze zaak op nieuw aan de orde worden gesteld. De situatie op de geldmarkt zal daarbij in ogenschouw moeten worden genomen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdag met 48-12 stemmen een verhoging van de loongrens goedgekeurd voor een aantal sociale verzekeringswetten. De verhoging van f 6000 tot f 6900 per jaar gaat met terugwerkende kracht in per 1 januari 1957. In verband hiermee is de Sociale Verzekeringsbank reeds op deze beslissing vooruitgelopen. De V.V.D. en de C.H. stemden tegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2