HAARLEMMERLIEDE WIL ZUID-SCHALKWIJK SLECHTS ONDER VOOR WAARDEN AAN HAARLEM AFSTAAN Te veel ijver S. Brand SCHALKWIJK wordt een en zelfstandige woonwijk Groots opgezet plan streeft naar een ideale woontoestand moderne Halfweg bij Amsterdamwel aan lokkelijk maar niet te verwezenlijken Bazar in Pius X- school Kamerleden op het spoor in Heemstede TAXI 18000 WOENSDAG 21 MAART 1957 PAGINA 3 HOOGTEZON H. J. M AERTENS N.V. Inbraak in villa manlels, japonnen en deux pièces iegen populaire prijzen Ten bate van jeugd beweging in St.-Petrus en Paulusparochie Bejaarde bromfietser verzuimde voorrang te geven DODELIJK ONGEVAL IN HAARLEM Films Burgerlijke Stand Haarlem NHC Agrarische grond Watersport Ideale woontoestand Werken en wonen Voorlopig zes vrouwe lijke agenten in Haarlem Ernstig ongeluk in apparatenfabriek INBRAAK OPGELOST Beurs van Amsterdam Beurs van New York „De agrarische gemeenschap tussen de twee grote steden aan de noordrand van de randstad Holland wordt niet versterkt door samenvoegen van twee gemeenten." Dit schrijven B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de in hun praeadvies aan de gemeen teraad over het voorstel van Gedepu teerde Staten tot „opheffing van de gemeente en tot voeging ervan bij de gemeente Haarlemmermeer. In de vori ge raadsvergadering is reeds gebleken, dat de raadsleden geen voorstanders waren van het voorstel van G.S., dat de bevestiging van de belangen van het „agrarische tussengebied" beoog de. Tijdens de raadsvergadering van 2 april zal het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich definitief en naar verwacht mag worden afwijzend uitspreken over de samenvoeging. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer heeft hiertegen in beginsel geen bezwaren, „hoewel het niet streeft naar gebiedsuitbrei ding," naar in het raadsbesluit des tijds werd gesteld. Het afstaan aan Haarlem van het buurtje bij Spaarndam kunnen B. en W. van Haarlemmerliede niet goedkeu ren, omdat Haarlem daardoor een door- braakgelegenheid naar het oosten zou krijgen in een agrarisch gebied. De door G.S. bepleite groenstrook tussen de beide stedelijke agglomeraties zou dan meer bedreigd dan beschermd wor den. Als een argument tegen de sa menvoeging wordt ook aangevoerd dat Haarlemmerliede reeds meerdere ja ren als een agrarisch gebied geheel be schermd wordt, mede door de uitbrei- Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassau straat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2, Haarlem, Tel. 15228 Het is alweer enige tijd ge- «Sk» leden, dat het Nederlandse *1* volk voor de eerste keer het woord „bestedingsbeperking" vernam. Nadat de Sociaal Economi sche Raad haar advies had uitge bracht, heeft de regering haar stand punt bepaald: de overheid zou haar aandeel bijdragen in de nationale be stedingsbeperking. Een van de maat regelen die daartoe getroffen werd, is het uitzenden van een nota door de minister van Binnenlandse Zaken, gericht aan de gemeentebesturen. Ook de gemeenten zouden hun steentje moeten bijdragen. Samen zouden zij honderd miljoen aan bestedingen moeten beperken. Men kan daarover denken zoals men wil. Honderd miljoen is niet zo heel veel, wanneer men bedenkt, dat er meer dan duizend gemeenten be staan in ons land en dat het uitgaven- peil op de laatste begroting van Haar lem zich rond de 35 miljoen beweegt. Des te verwonderlijker is de gewel dige activiteit die sommige gemeente besturen zich getroosten om de mi nisteriële nota uit te voeren. Het Haarlemse College van B. en W. be hoort tot dezulken. Ijverig schrapt men allerlei zaken van de lijst van uit te voeren werken of aan te kopen goederen. Daarvan wordt voortdurend melding gemaakt bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, zodat men aan de Dreef wel een bijzonder goede indruk moet krijgen van de Haarlemse bestuurderen. Het is juist, dat Haarlem het zijne bijdraagt aan de algemene bestedings beperking. Maar men moet niet over drijven. Men krijgt sterk de indruk, dat op zuiver ambtelijke wijze een ministeriële richtlijn wordt uitge voerd, in plaats van dat men die op bestuurlijke wijze behandelt. Haar lem is daar al eerder het slachtoffer van geworden. Wij hebben daar reeds op gewezen, toen de woningbouwnota verscheen verleden najaar. Men houdt zich keurig netjes aan alle voorschrif ten en bepalingen en laat zich intus sen alle voordelen ontglippen, die anderen in de wacht weten te slepen, die meer initiatief ontwikkelen, in ventiever zijn en misschien ook bru taler. Het gevolg daarvan kan zijn, dat Haarlem straks eens te meer ach ter het net gevist blijkt te hebben. In dit verband is het goed eraan te herinneren, dat B. en W. Gedeputeer de Staten hebben laten weten, dat zij ervan hebben afgezien hotel „Royal" aan te kopen, dat voor een kwart miljoen was aangeboden aan de ge meente. Het College wijst er vol trots op, dat ook deze derving een Haar lemse bijdrage is aan de bestedings beperking. Hoe de reactie bij Gede puteerde Staten zal zijn, is ons niet bekend, maar wij weten wel, dat straks, wanneer men tot reorganisatie van het Stationsplein zal overgaan, de gemeente moet kunnen beschik ken over het pand, waarin thans hotel ..Royal' is ondergebracht. De nieuwe ®ige«aar zal het hotel voor een be langrijk bedrag moeten laten verbou wen. Aankoop- en verbouwingsprijs zullen straks bij de onteigening ver goed moeten worden. Gevreesd moet worden, dat men van de zijde der gemeente niet klaar komt met een bedrag van een half miljoen, laat staan van een kwart miljoen. Dit is slechts een voorbeeld. Beste dingsbeperking is goed, mits men het belang van de gemeente en vooral van de financiële positie der gemeen te nauwkeurig in het oog houdt. Het begint er op te lijken, dat roen het woord „bestedingsbeperking" gaat gebruiken als toverstokje, waarmee men elk plan en elk initiatief onmid dellijk kan wegtoveren. En zelfs schijnt het, dat men hier en daar het begrip „bestedingsbeperking" han teert om het gebrek aan eigen bestuurlijke visie te masker au. dingsplannen. Haarlemmermeer geeft daarentegen een teruggang te zien van het agrarische karakter. In het bijzon der geldt dit voor het dorp Zwanen burg, dat Haarlemmerliede afsluit van de rest van Haarlemmermeer. B. en W. van Haarlemmerliede willen dan ook geen samenvoeging van Zwanen burg bij hun gemeente bepleiten. Door de excentrische ligging ten opzichte van de kernen van de Haarlemmermeer kan Haarlemmerliede nooit een integrerend gedeelte worden van een nieuwe ge meente Haarlemmermeer. Het praeadvies somt vervolgens vijf voorwaarden op voor de ge- biedsafstand van Zuid-Schalkwijk aan Haarlem. In de eerste plaats wil Haar lemmerliede dat Spaarndam-West door Haarlem als compensatie wordt gege ven en dat Haarlem het verzet staakt tegen het voornemen een uitbreidings plan voor Snaarndam vast te stel len. Van G.S. wil Haarlemmerliede de verzekering dat de plannen voor een watersportgebied met zandwin ning in de Verenigde Binnenpolders worden opgegeven. Deze plannen zijn in het streekplan-ontwerp voor Zuid- Kennemerland opgenomen. Ook wordt de verzekering gevraagd, dat de oostgrens van de gemeente Haarlemmerliede met Amsterdam zal worden gerectificeerd langs het ont worpen „boogkanaal." In aansluiting met het Haarlemse uitbreidingsplan „Parkwijk" wil Haarlemmerliede me dewerking verlenen aan het ontwer pen van een uitbreidingsplan voor een gedeelte van de Zuiderpolder, met zo veel mogelijk behoud van het agrari sche en recreatieve karakter. Haarlem merliede wil in geen geval industrie in de ontworpen bebouwing van Zuid- Schalkwijk door Haarlem. In het Haar lemse structuurplan voor Schalkwijk worden zestien hectare voor industrie bestemd. Van G.S. wordt medewerking gevraagd, dat deze agrarisch blijven. Industrialisatie zal naar B. en W. opmerken opnieuw de noodzaak van woningbouw oproepen. In het streek plan willen zij zien opgenomen, dat in Zuid-Schalkwijk geen woningen mogen worden gebouwd buiten de gronden, die daartoe door het structuurplan zijn aangewezen. De agrarische belangen zullen naar in het praeadvies voorts wordt opgemerkt door de samenvoeging van Haarlemmerliede met Haarlem mermeer niet gediend, maar veeleer verzwakt worden, daar in de Haarlem mermeer, en met name in Zwanen burg, G.S. meer ruimte laten voor in dustriële bestemmingen. De samenvoeging van Halfweg met Amsterdam, die tijdens de laatste raads vergadering ter sprake werd gebracht, achten B. en W. aanlokkelijk voor Half weg, omdat men daar dan zou kunnen profiteren van de service van de grote stad. Het achterland blijft dan echter zonder kern, zodat het niet te ver wachten is, dat deze suggestie ooit kan worden gerealiseerd. Vannacht is er ingebroken in de villa van de familie Maks aan de Bentveldweg te Bentveld. De ongenode bezoekers zijn bin nengekomen aan de achterzijde van het huis, waar zij een glas-in-loodraampje heb ben ingedrukt. Door uitstedigheid van de bewoners kan de omvang van wat er gesto len is nog niet worden vastgesteld. Toen de inspecteur van politie, de heer Dauma, die met het onderzoek van deze in braak was belast, vannacht naar het politie bureau terugkeerde, reed op de Zandvoort- selaan een auto voor hem, waarvan de be stuurder in kennelijke staat verkeerde. In het dorp wist de heer Dauma de auto in te halen en de bestuurder aan te houden. Die werd overgebracht naar het bureau, waar zijn rijbewijs in beslag genomen werd. Advertentie Koninginneweg 71 Haarlem Chice aparie De nog jonge parochie van Sint Pe trus en Paulus in Haarlem-Noord heeft niet alleen de zorg om zo spoedig mo gelijk in een waardig Godshuis te ker ken, zij heeft ook vele andere zorgen. Een daarvan is die voor de jeugdbe weging, die nog maar pas is opge richt en die verstoken is van vrijwel alles, wat bij het spel van de jeugd nodig is. Er moet dus veel geld ko men en daarom heeft een speciale com missie besloten een flink opgezette ba zar te houden. Liefhebbers de organisatoren ver wachten iedere katholiek uit Haarlem- Noord kunnen zaterdag 30 maart (van 20 tot 23 uur) en zondag 31 maart (van 12.30 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur) terecht in de Pius X-school aan de Reviusstraat, welke vrij gemakke lijk met lijn 1 is te bereiken. Naar ons werd 'medegedeeld, is er veel werk verzet om de bazar te doen slagen. Winkeliers en andere parochi anen hebben fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Enfin, de Noorderlingen moeten dat zelf maar gaan zien. Een 67-jarige Haarlemmer gaf gis termiddag om tien minuten voor vijf, rijdende op een bromfiets, geen voor rang aan een van rechts komende taxi. Het gebeurde op de kruising van de Middenweg met de Overtonstraat. De taxi ging in zuidelijke richting over de Middenweg, de bejaarde bromfietser naar de Perseusstraat. Er ontstond een aanrijding, waardoor een 23-jarige verpleegster, die van de duo van de bromfiets werd geslingerd, een herseri- schudding opliep. Zij werd in het Diako- nessenhuis ter verpleging opgenomen: De bromfiets bleef ongedeerd. Een tragisch bedrijfsongeval op het terrein van een machinefabriek in de Waarderpolder te Haarlem heeft giste ren het leven gekost aan een vijftig jarige machinebankwerker uit Haar lem, de heer J. Chr. Boeree. In de fabriek werden timmerwerkzaamheden verricht losstaand van het werk in het bedrijf zelf. Omstreeks drie uur strui kelde een 39-jarige timmerman op een steiger, waardoor een zware, vier me ter lange balk van vijftien meter hoog te omlaagsuisde. De balk viel op de grond tegen het Hoofd van de machine bankwerker. Deze liep een zware her senschudding op. Hij werd overgebracht naar het Grote Gasthuis, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. CINEMA PALACE: Duivel in zijde, volw., 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Het geheim van de vijf gra ven, 14 j„ 2.30, 7, 9.15. LIDO: In de sloppen van een wereldstad, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Mannen in het wit. Strikt volw., 2, 7, 9.15. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, a. 1., 2. 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en m. donderdagmiddag: Moor dende handen, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Mijn kleine Hongaarse Piroschka, alle leeft., 2.15, 7, 9.15. Donderdag 28 maart •t Stoofke: Jaarvergadering katholieke bejaarden, 2.30 uur. Minerva: Lezing door Jan P. Strijbos over het vogeleiland Texel, 8.15 u. Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Her man Heyermans" met George en Marga ret, 8 uur (dil.). GEBOREN: M. Th. van Zijl-Schuite- maker, z.; H. P. J. Ruigrok-Vierweij- zer, z.; J. B. de Jonge-van Kempen, z.; A. J. E. Boerée-ten Wolde, z.; A. C. Schilders-Verhagen, d.; Th. M. H. Meijer-Drost, d. ONDERTROUWD: G. J. Hess en H. Young; K. van Zadelhoff en J. Hangjas; J. H. Abbink en L. G. C. Noordzij; F. Braspenning en E. W. Leautaud; W Wijkhuijzen en H. G. van Kampen; S. Veldhuis en J. M. Jochem. GETROUWD: J. A: van der Horst en C. M. van den Aakster; Chr. W. van Lutterveld en E. P. C. Pal; L. H. C. Scheewe en W. L. Fortgens; A. R. de Boer en B. de Vries. OVERLEDEN: M. Hogendoorn, 60 j., Diecfrikstraat; J. P. Meijer, 65 j-, Gast- huisvest; D. J. Bijl, 60 j.. Schotersingel; C. J. Kamp, 2 j., Gasthuisvest; H. M. van Rijn, 57 j., Spionkopstraat; J. Th. Korthoven, 57 J., Vrouwehekstraat; J. W. de Graaff, 90 j., Abeelstraat; P. Boersma-den Adel, 82 j. Jan van Wal- réstraat; H. V. J. E. Haitsma Muiier- Surie, 74 j., Kamperlaan. De plattegrond hierboven geeft een algemeen beeld van de geprojecteerde stadsuitbreiding SchalkwijkDuide lijk ziet men, dat het gebied wordt omsloten door het (Zuider Buiten-) Spaarne in het westen, de Ringvaart in het zuiden en oosten, en de Schip- holweg in het noorden. Nog juist onderaan op de tekening ziet men de samenvloeiing van Ringvaart en Z.B. Spaarne. De grenslijn, die gedeeltelijk door het Z.B. Spaarne loopt, geeft de scheiding aan tussen Haarlem en Heemstede; eenzelfde lijn door de Singvaart geeft de toekomstigeaf bakening aan tussen de gemeente Haarlem en Haarlemmerliede-Spaarn- woude. Het gebouw links beneden tussen Z.B. Spaarne en de bebouwing van Heemstede is het seminarie Ha- geveld. De vier woonkwadranten van de nieuwe stadsuitbreiding zijn in de tekening door schaduwing aangeduid. Tussen dit klavierblad van vier en de Schipholweg zijn geprojecteerd een strook met sportcomplexen en (rechts) een terrein voor volkstui nen. Tussen bebouwing en Ring vaart zijn van boven naar beneden achtereenvolgens geprojecteerd: de begraafplaats (20 h.a.), de ijsbaan, de rioohvater-zuiveringsinstallatie en een bedrijfsterrein (16 h.a.). In het zuid-oosten zal tussen bebouwing en Ringvaart een strook agrarisch ge bied gereserveerd blijven. Tussen de woonwijken en het Z.B. Spaarne zijn, ten westen van de daar ont worpen weg, geprojecteerd van bo ven naar beneden: een helihaven (4 h.a.), een sportcomplex voor de bestaande wijken, een bijzondere N.O.-school met aangrenzend het ter rein voor „Nazorg" (5.5 h.a.); daar onder opnieuw een klein sportcom plex, een park (ter hoogte van de bekende molen aan het Z.B. Spaarne) en schooltuinen plus volkstuinen. In gezelschap van de leden van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer, heeft vanmorgen de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, een bezoek gebracht aan de spoor- wegwerken te Heemstede. Met een speciale trein arriveerde het gezelschap ongeveer kwart over tien in Heemstede, waarna het onder leiding van ir. F. C. de Nie, plaatsvervangend chef van de afdeling nieuwe werken van de dienst Weg en Werken der N. S., een geanimeerde rondgang over het werk maakte. Omstreeks kwart over elf vertrokken de Kamerleden naar Schiedam en Rotterdam. De foto laat zien, hoe ir. Den Hollander al wijzend zijn gasten tekst en uitleg geeft. Het structuurplan „Schalkwijk" is het enige uitbreidingsplan, waarin de dienst Stadsontwikkeling van Openbare Werken haar inzichten in zake de stedebouw volledig kan rea liseren. Aangezien Schalkwijk de laatste uitbreidingsmogelijkheid van Haarlem is, betekent dit tevens, dat deze nieuwe wijk de laatste kans is om een moderne woonwijk aan het Haarlemse stadbeeld toe te voegen. Vanmiddag heeft de gemeenteraad in besloten vergadering geluisterd naar een uiteenzetting van ir. A. van der Steldt, de chef van de afdeling stadsontwikkeling. Daarin heeft de stedebouwkundige zijn inzichten om trent de opbouw van Schalkwijk uit de doeken gedaan. Daarna is de raad in openbare zitting bijeengekomen om van gedachten te wisselen over dit structuurplan. Het uitbreidingsplan Schalkwijk wordt aldus ir. van der Steldt voor een groot deel bepaald door het verkeer. Het verkeer uit het zuiden en het oosten, dat Haarlem tot doel heeft, moet een behoorlijke toegangsweg krij- en. Enerzijds zal dat geschieden via de Schipholweg, die daartoe verdub beld zal worden. Maar het verkeer uit het zuiden en het zuid-oosten moet een eigen verbinding krijgen. Vandaar dat de dienst Stadsontwikkeling een weg beoosten het Spaarne heeft geprojec teerd, die dus westelijk ioopt van de bebouwing van Schalkwijk. Deze weg krijgt, evenals de Schipholweg in de toekomst, ongelijkvloerse kruisingen en mondt tenslotte op de Schipholweg uit, ongeveer vierhonderd meter ten oos ten van de Buitenrustbrug, die eveneens in de toekomst verdubbeld zal worden. Dat kruispunten van de Schipholweg en de noord-zuidverbinding langs de Spaarne-oever is gedacht als een dub bele rotonde, waarvan de binnenste ring hoog gelegen zal zijn en bestemd is om het snelverkeer te verwerken, terwijl de laaggelegen buitenste ring bedoeld is voor het langzame verkeer. Er bestaat echter een discongruentie tussen de weg die de afdeling Stads ontwikkeling heeft geprojecteerd, en de noord-zuidverbinding die gedacht is in het ontwerp-streekplan Kennemerland. In dit laatste plan Is de noord-zuid verbinding gedacht beoosten de be bouwing van Schalkwijk en dan komt dus ook de dubbele rotonde aanzienlijk verder naar het oosten te liggen op de Schipholweg. De Planologische dienst van de provincie heeft goedgevonden, dat Haarlem ijvert voor het eigen ont werp, mits er ruimte gereserveerd blijft om eventueel de door de provin cie gedachte weg te realiseren. Een op lossing heeft men nu gevonden door beoosten de .bebouwing van Schalkwijk een ruime groenstrook te reserveren. De afdeling Stadsontwikkeling gaat van de mening uit dat het verkeer dat uit het zuiden komt slechts voor een gering gedeelte zin heeft om ten zuiden van Schalkwijk eerst een eind oostwaarts te rijden, om pas later de zuid-noordverbinding in de richting Schipholweg te kiezen en daarna weer westwaarts in de richting Haar lem te rüden, zoals het ontwerp- streekplan wil. In plaats daarvan kan men beter een meer westelijk gele gen zuid-noordverbinding tot stand brengen, volgens de afdeling stadsont wikkeling, en wel onmiddellijk beoos ten het Spaarne. Bovendien ontlast men dan de Heemsteedse Dreef, waar men met grote parkeermoeilijkheden zit en waar in de toekomst, omdat die door de bebouwde kom voert, mogelijk een snelheidsbeperking verplicht ge steld gaat worden. Langs de zuidrand van Schalkwijk is ongeveer 100 ha agrarische grond Teletypeband Sm. dacht, ingevolge de wensen van de ont werpers van het streekplan Kennemer land. Langs de zuidelijke en oostelijke rand van de bebouwing van Schalkwijk is dan een gewone stadsrandweg ge projecteerd, die rechtstreeks verbin ding heeft met de stadsrandweg beoos ten Parkwijk, door de Waarderpolder en via de brug over het Spaarne tegen over de Zaanenlaan naar Haarlem noord. Het regionaal verkeer uit het oosten in de richting Zandvoort zal via de Schipholweg, de dubbele rotonde via een nieuw aan te leggen weg en over een brug over het Spaarne bi) de Span jaardslaan worden geleid. Bij Heemstede is bovendien een nieu we brug over het Spaarne geprojec teerd. omdat in de omgeving van de Wagenaarlaan en de Caesar Franck- laan aldaar een nieuw uitbreidingsplan gerealiseerd zal worden, welke nieu we wijk ook vanaf Schalkwijk bereik baar moet zijn. Over de voorzieningen aan een Zui derbegraafplaats, sportvelden, volkstui nen, de Nazorg, de helihaven en par ken hebben wij bij een vorige gelegen heid reeds gesproken. Gerekend wordt, dat in Schalkwijk ongeveer 40.000 per sonen zullen komen wonen. Zij zullen verdeeld worden over vier ongeveer even grote woonkwadranten. Wanneer het gehele gebied tussen het Spaarne en de Ringvaart zonder meer opge hoogd zou worden, zou dit in tijden van zware regenval ongetwijfeld afwa- teringsbezwaren met zich meebrengen. Daarom heeft men Schalkwijk doorsne den met een oost-westgracht en een halve noord-zuidgracht. Deze grachten kunnen bovendien gebruikt worden voor het beoefenen van kleine water sport. Men denkt zich de breedte van deze grachten ongeveer als die van de Jan Gijzenvaart en de Delft. De opbouw van Schalkwijk is ge dacht in de richting noord-zuid en oost west. Men zal daarbij aanvankelijk re kening moeten houden met het feit, dat een gedeelte van het gebied thans tot de gemeente Haarlemmerliede be hoort en dus nog geannexeerd moet worden. Het woonkwadraat in het noord oosten zal dus nog voor de annexatie ge heel gerealiseerd kunnen worden, even als een gedeelte van het noord-westelij ke woonkwadraat. Wanneer alles mee loopt, hoopt men dit najaar met de op hoging van Schalkwijk te kunnen begin nen en een jaar daarna zal men waar schijnlijk de eerste woningen kunnen beginnen te bouwen. Voor de ophoging alleen van het Haarlemse deel van Schalkwijk heeft men circa 3 miljoen m3 grond nodig en deze ophoging zal wel enkele jaren in beslag nemen. Voor de ophoging van het geheel zal 8 a 10 miljoen m3 nodig zijn. Men zal dan gaan bouwen in de richting west-oost. Bij de opbouw van Schalkwijk zal men uitgaan van de ideale woontoe stand, die naar men hoopt omstreeks 1976 zal bestaan. Geen rekening zal dus worden gehouden met de speciale eisen, die de huidige woningnood stelt. Er is een differentiatieschema opge steld, waarin behalve met de meest wenselijke differentiatie naar het aan tal kamers ook rekening is gehouden met die naar het aantal bedden, waar bij men dan ervan uitgaat, dat in de toekomst een tweede woonvertrek nor maal zal zijn. Dit tweede woonvertrek zal aanvankelijk dus nog gebruikt kun nen worden als slaapvertrek. Voor de bejaarden zal men twee- en driekamerwoningen bouwen en wel in de verhouding vijftig-vijftig. Op die ma nier hoopt men reeds onmiddellijk bij het in gebruik nemen van Schalkwijk een groot aantal bejaarden definitief te kunnen helpen. Voor grotere woningen zal aanvankelijk relatief minder plaats zijn. Voor Schalkwijk heeft men bere kend, dat er 26 pet twee- en driekamer woningen zullen komen voor twee per sonen. 31,5 pet vierkamerkoningen voor 3 en 4 personen, 33.5 pet vijfkamerwo ningen voor 4, 5 of 6 personen en 9 pet woningen van minstens 6 kamers voor 7 of meer personen. Van het totaal aan tal van ongeveer 10.000 woningen zal slechts 27 pet uit ééngezinswoningen be staan en de rest uit hogere of lagere flatwoningen. De bedoeling is. dat uiteindelijk de genen die in Schalkwijk werken er ook kunnen wonen. Men wil in dit stads deel komen tot een gelijke bevolkings opbouw als die voor heel Haarlem geldt. Vermoedelijk zal men aanvankelijk niet geheel aan die eis kunnen voldoen in verband met de bestaande huisvestings moeilijkheden. Over de aanleg van één grote, of verschillende kleinere ijsba nen is men het nog niet eens, maar er blijft voor dit doel ruimte gereserveerd. Ook is men het nog niet eens over de zwembadvoorzieningen, maar dat er zwemgelegenheid zal komen, is zeker. Het hart van Schalkwijk zal gevormd worden door een soort city, zoals ook de z.g. new towns rond Londen die ken nen. Dit is opgezet als een verhard gedeelte, dat speciaal een voetgangers- domein zal zijn. Op dit verhard gedeel te treft men de centrale voorzienin gen, zoals een of fwee bioscopen, waarvan er één theatercapaciteiten zou kunnen bezitten, een aantal centrale winkels en zalencomplexen. Ieder woon- kwadrant krijgt zijn eigen lagere scho len, voorzover die te bezetten zijn. Blij ken er voor bepaalde categorieën, bij voorbeeld voor de gereformeerden, in één kwadrant te weinig leerlingen te zijn dan worden daarvoor scholen gebouwd in de groenstroken tussen de kwadran ten. Ditzelfde geldt voor U.L.O.-scho len e.d. Er zullen in heel Schalkwijk twee ka tholieke parochiekerken gebouwd wor den met bijbehorende voorzieningen, als ook twee hervormde kerken en een ge reformeerde kerk. Het spreekt vanzelf, dat al deze plannen nog slechts provi sorisch zijn. Zij zullen definitief wor den vastgelegd in het uitbreidingsplan in onderdelen, dat dit najaar vermoe delijk gereed komt. Aavertentie Op 1 april zullen zes vrouwelijke agenten bij de Haarlemse politie in dienst treden. Zij zullen een negen maanden durende intergemeentelijke opleiding krijgen voor het-behalen van het politiediploma. Daarna zullen zij op straat hun werkzaamheden gaan verrichten. Vermoedelijk zal men dus begin volgend jaar de eerste Haarlem se agente aan het werk kunnen zien. De zes vrouwelijke adspiranten vor men een vierde gedeelte van het aan tal kandidaten, dat dit jaar de opleiding volgt. Deze wordt niet meer gegeven op het ClOS-terrein in Overveen, maar in een schoollokaal in Haarlem. Drie van de zes toekomstige agenten zijn Haarlemsen, een is er afkomstig uit Zandvoort, een uit Rotterdam en zelfs een uit Limburg. Hun leeftijd is gemid deld 24 jaar. De 27-jarige Zandvoortse monteur R. 1« gisterenmorgen in de Colpitt-apparatenfa- briek te Zandvoort met zijn neus in aan raking gekomen met een apparaat, dat on der stroom stond. Kordaat optreden van een collega en van de directeur van het bedrijf voorkwam, dat de monteur geëlectrocuteerd werd. Met ernstige brandwonden aan het hoofd werd hij naar het Elisabeth's Gast huis te Haarlem overgebracht. Ofschoon zijn toestand ernstig is, is er geen direct ge vaar voor zijn leven. Het ongeluk gebeurde in de montagehal van de hoogfrequent-apparaten. Daar waren enkele monteurs bezig met het stellen van deze machines. Aangenomen wordt, dat R. zich bij zijn werk te ver naar voren heeft gebogen, waardoor zijn neus in aanraking kwam met het onder stroom staande ap paraat. Een door de politie te Heemstede aan gehouden 23-jarige lasser uit Haarlem, heeft bekend een inbraak te hebben ge pleegd in een bouwkeet aan de Schip holweg, waarbij gereedschappen zijn ont vreemd voor een waarde van tweedui zend gulden. INtet officiële koersen) Vorig Opening slot 27/3 3»,4 Ned 1953 92)4 3% Ned 1953 90% 3% Ned 1956 90% 90% 314 Ned 1948 85A 314 Ned 1950 86)4 314 Ned 1954 87 314 Ned 1955 1 87% 3-3)4 Ned 1947 873Z 87% 3 Ned 62-64 bel fac. 91% 91v* Inschr GrtbK 1946 3 86% Ned. Handel Mil cert 165 A.K 0 191)4 193% Van Berkel's Patent Calvè-Delft cert 304% Van Gelder 196 Kon Hoogvens cert Unilever Cert. 361% 363% Ned Kabel 270 1 Philips 2493,4 252% Kon Petroleuro 178.10 179.50 ..Amsterdam" Rubber 803,4 80% Hol) Amerika Lijn 167)4 166% Kon Ned Stoomb. Mt) 154)4 152 Ned Scheepv Unie 176% 176% H VA 90 Deli Ml). Cert. 93-8b A'dam 214 '56 I 91)', A dam '56 U 100), A'daro UI 100% 25/3 26/S Anaconda Copper 52"- 61*4 Bethlehem Steel 41% 4214 Chrysler Corp 72% 731^ Genera] Electrlo 563, 5674 General Motors 391^ 391, Kennecott Copper no 110% Montgomery Ward 3754 37*4 Radio Corp. 3314 3314 Republic Steel 50 50% Royal Dutch 4644 471, Shell Onion Oil 78'2 79% Southern Pacific 42% 43% Southern Railway 41% 42% Tidewater 34% 33°,4 U.S. Steel 57% 58% Stemming! verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3