Koningin geheel onverwacht op bezoek aan boord van de „Sibajak" Nog 55.000 Nederlanders in Indonesië Geleide projectielen nu in het middelpunt van de aandacht Kamerverhuurders klagen over te lage pensionprijzen 70«t Geen diocesane ouderraad in bisdom Haarlem Onrust bij de mijnen Verlies van 26 miljoen door verkoop van koelhuisboter Een levenswens vervuld Militaire werken in Den Helder gefotografeerd? Afweerkracht van leger door raketten aanzienlijk vergroot Vele bejaarden moeten in rusthuizen van te lage pensioenen leven grote tube Grote meerderheid der comité s wenst geleidelijke ontwikkeling Als U keelpijn hebt... RDTER5EPT Eigen vrouw overboden O. K. en W. be spaart 8 miljoen VERRASSING VOOR REPATRIËREN DEN 165.000 personen gerepatrieerd Journalisten ontslagen van rechtsvervolging Couponboekjes voor ziekenfondspremie per 1 april duurder Schoolgeld voor kweekscholen Princessen Beatrix en Irene in Carré HUM MINISTER STAF NAAR DE V.S. mor parelwitte tanden en een frisse Em.-rector J. Sommer t De Zeven Provinciën 5 april in Den Helder Alberto Mas-Cabré Bovengronders voelen zich achtergesteld bij onder gronders Bestedingsbeperking WOENSDAG 21 MAART 1957 PAGINA' v Normsla tube 44 ct 5 IM De A.O.W. Door reisbureaus vergeten? 85 c» „Wat een moment", stamelde de 73- jarige Ij. J. Weijzing. Hjj had met zijn vrouw zojuist zijn hut op de uit Indo nesië komende Sibajak verlaten om de gebruikelijke formaliteiten te gaan ver vullen. In de salon werden zij plotse ling voorgesteld aan de Koningin. HU kon zjjn oren niet geloven en werd nog beduusder toen H.M. hem verzocht ook hun acht kinderen van drie tot dertien jaar te gaan halen en daarna het ge sprek voort te zetten. „Hiermee is een levenswens vervuld" gaf hij na afloop te kennen. „Het was een onvergetelijk ogenblik". Weldra zat het tiental om de Konin gin geschaard m volgde er een lang en ongedwongen onderhoud. De man was 22 juni 1883 aan boord van het Nederlandse fregatschip Licht straal, toen zijn ouders met verlof naar Nederland gingen, ter hoogte van St. Helena geboren en daarom luidde zjjn eerste voornaam ook Lichtstraal. Geheel onverwacht heeft, zoals wij Nu de Sibajak voor het laatst als chartêrschip voor de Nederlandse re gering heeft gevaren zijn de globale cijfers bekend gewerden, die betrekking hebben op de repatriëring uit Indone sië. In deze cijfers zijn niet begrepen de Nederlanders, die na de tweede we reldoorlog naar Indonesië zijn vertrok ken en daar gebleven zijn of althans niet in Nederland terugkeerden. Vóór 1940 bedroeg het aantal Neder landers in Indonesië ongeveer 250.000. Na het einde van de tweede wereldoor log werd dit aantal geschat op 220.000. 1 Maart waren sinds het einde van de oorlog uit Indonesië gekomen ongeveer 165 000 personen. Op 55.000 wordt bet aantal geschat, dat op dat moment nog in Indonesië vertoefde. In 1956 zijn 18.500 personen gerepatrieerd. 1 Maart 1957 bedroeg het aantal op vangcentra in Nederland 285, het aantal gezinnen en personen in contractpen sions resp. 2504 en 10.853. Het aantal woningen, dat ter beschikking is ge komen van de gerepatrieerden sedert 1945 bedraagt ruw geschat 32.500 waarvan 17.500 ten behoeve van gezin nen, aangekomen na de souvereiniteits- overdracht. De kantonrechter te Den Helder heeft de twee journalisten, beiden uit Den Helder, aan wie het zonder toe stemming maken van fotografische op namen van militaire werken op de Ma rinehaven aldaar was ten laste gelegd, ontslagen van rechtsvervolging met op dracht tot teruggave van de in beslag genomen toestellen. Hij achtte het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen, doch was van oordeel, dat dé op de foto's voorkomende beelden niet redelijk konden worden aangemerkt als militaire werken. Hij achtte het feit derhalve niet strafbaar. De militaire deskundigen van de ko ninklijke marine betoogden de nood zaak van geheimhouding van militaire zaken. Niet kon worden aangetoond, dat militaire werken op de foto's voor kwamen. Verdachten zeiden van een verbod tot fotograferen niet te hebben geweten. De verdedigers oordeelden op verschillende gronden het gepleegde feit niet strafbaar en concludeerden tot ontslag van rechtsvervolging. De officier van justitie, die van me ning was, dat zeer zeker militaire wer ken waren gefotografeerd, had veroor deling gevraagd tot f 25,- boete subs, vijf dagen. „iet ingang van 1 april zullen de prijzen der couponboekjes voor ziekenfondspremie behalve van die, welke bestemd zijn Voor de werkgevers van huispersoneel worden verhoogd. Dit betekent intussen niet, dat de premie verhoogd zou zijn. Voor de maandcouponboekjes bedraagt de verhoging circa 33 pet. en voor de overige boekjes 40 pet. (nierdoor worden de prijzen der dagcouponboekjes onderscheidenlijk I 7.en f 35.die der weekcouponboekjes 117.50, i 70.—, f 175.— en t 700.— en die der maand couponboekjes f 80.f 400.en f 800. De verhoging heeft tot gevolg, dat het voorschot op de premie, die de werkgevers aan de bedrijfsvereniging, waarbij zij zijn aangesloten verschuldigd zijn, groter wordt, waardoor de gelden, benodigd voor de ver plichte ziekenfondsverzekering vlotter ter beschikking komen. In 1862 bij de laat ste prijsverhoging der couponboekjes be droeg dat voorschot ca. 60 pet. van de to tale premie-opbrengst. In verband met de sindsdien opgetreden loonstijging en de ver hoging van het premiepercentage zou, in- rjhni de prijs der couponboekjes niet werd fj ^hoogd, het voorschot in 1957 naar schat- maar ca. 40 pet. van de totale Pn™, 1Pbrengst bedragen. thans ingevoerde prijsverhoging efl brem ie voorschot volgens raming tot 56 pet. der totale opbrengst. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer mee, dat de regering de schoolgelden voor leerlingen van kweekscholen niet wil afschaffen. Het gemiddelde ligt nu beneden de 25 en ais dit nog een belemmering vormt voör het bezoeken van een kweekschool dan kan een beurs worden toegekend. Het ligt overigens niet in het voornemen van de regering om buiten de bestaande regelingen voor beurzen en renteloze voorschotten aan de leerlingen van kweekscholen toelagen te verstrekken Voor de aan koop van boeken. reeds in een groot deel van onze vorige oplage konden berichten, Koningin Ju liana dinsdagmiddag een informeel be zoek gebracht aan de repatriërenden aan boord van de Sibajak. De Koningin arriveerde omstreeks een uur en verliet eerst tegen half vier de terreinen van de Koninklijke Rotter damse Lloyd nadat zij zich uitvoerig had laten voorlichten en vertrouwelijke en belangstellende gesprekken had ge voerd met verscheidene repatriërenden. H.M. gunde zich nauwelijks de tijd voor het nuttigen van een sandwich en een kopje koffie. De meeste passagiers, die zich rond de tafels verdrongen om de nodige inlichtingen en papieren te be komen zullen nauwelijks vermoed heb ben, dat onze landsvrouwe vlak naast hen in een onderhoud gewikkeld stond. Na het bezoek aan het noodhospitaal, waar kinderarts mej. Nyessen de „trots van het schip" toonde, n.l. de bijna tweejarige Humphrey Matthijssen het kind was ziek aan boord gekomen, maar onderweg reeds twee kilo in ge wicht toegenomen onderhield H. M. zich in de salon op het promenadedek met de geestelijke verzorgers, ds. E. Schroten, Ned. Hervormd predikant uit Harmeien en pater A. Vlooswijk SVD uit Flores, alsmede met de maatschappe lijk werkster, mej. P. A. J. M. van Thiel en de boordambtenaar van het ministerie van maatschappelijk werk P. C. A. Beekelaar. In diezelfde salon had de Koningin ook ongedwongen gesprekken met di verse echtparen. Het echtpaar Cohen, dat in gezel schap was van de vie/ kinderen en grootmama en nog niet wist waar men onderdak zou krijgen, ontving uit han den van de Koningin de kaart met het toekomstig adres: pension Danman te Amersfoort. Enthousiast waren de reacties van hen, die de eer genoten met de Konin gin een gesprek te hebben. De vertrou wenwekkende toon, waarop H.M. met hen sprak, stelde hen spoedig op hun gemak en zo kwam het vrij spoedig tot confidenties en het uiten van verlan gens voor de toekomst. Eerst toen het merendeel van de pas sagiers reeds hei; schip had verlaten, stapte ook de Koningin aan wal. Zij stapte pas in de koninklijke auto na zich tevoren vergewist te hebben van de foede gang van zaken in de loods, waar e laatste formaliteiten voor de passa giers moesten worden vervuld. De prinsessen Beatrix en Irene heb ben dinsdagavond een bezoek gebracht aan theater Carré in Amsterdam, waar de Franse chansonnier Charles Trenet optrad. Vrijwel onopgemerkt door het publiek hebben zfi met enkele vriendinnen en mej. A. A. Broers, verzorgster der prinsessen, voorin de zaal gezeten en het repertoire van Charles T luister Geheel onverwacht heeft H. M. Koningin Juliana dinsdagmiddag in Rotterdam een informeel bezoek gebracht aan de repa triërenden aan boord van de „Sibajak", ook al omdat dit schip terugkeerde van zijn laatste charterreis voor de Neder landse regering. Men ziet Hare Majesteit hier in de rooksalon tweede klasse in gesprek met de heer en mevrouw J. Cohen-Oeij Sick Nio, die met hun vier kinderen in Rotterdam aankwamen. De Landsvrouwe deelde deze familie persoonlijk mede, dat zij zal worden ondergebracht in een pension te Amersfoort. repertoire van Charles Trenet be- d. De Nederlandse vakbond voor pen sion-, rusthuis-, kamerverhuur- en aan verwante bedrijven, kortweg genaamd Peruka-federatié, heeft in Believue te Amsterdam zijn tweede jaarcongres ge houden. Deze bond, twee jaar geleden ontstaan door een fusie van de organisa ties Peruka en De Federatie, telt thans 3.000 leden, die ongeveer 60 pet. ver tegenwoordigen van de bedrijfstak. On geveer 700 leden uit alle delen van het land woonden het congres bij. De landelijk voorzitter van de orga nisatie, de heer H. Smit uit Utrecht, besprak in zijn openingsrede allereerst de prijzenkwestie: De stijgende kosten, alsook de komende huurverhoging, bren gen onafwendbaar de noodzaak de pen sionprijzen te verhogen. Op verzoek van de minister heeft het hoofdbestuur geen advies tot uniforme prijsverhoging aan zijn leden doen uitgaan, maar toch moet men de kostprijs „in de gaten houden" om tenslotte niet zelf met de Advertentie WsÊÊÊÊÊÊÊÊ&m (Van onze verslaggever) Ongeveer 250 bestuursleden, verte genwoordigende 60 van de ruim 100 in het bisdom Haarlem bestaan de oudercomité's hebben dinsdagavond op een door de Werkgroep ter voorbe reiding van een nationale katholieke ouderraad belegde vergadering In Kras- napolsky te Amsterdam, uitvoerig ge discussieerd over het al of niet verkie zen van een eigen diocesane ouderraad waaruit afgevaardigden voor de nationale katholieke ouderraad zullen worden aan gewezen. Ondanks het vurig pleidooi van de heer F. Engel, voorzitter van de werkgroep, is zijn voorstel uiteindelijk niet aange nomen: 42 cOmité'S stemden tégen, 14 voor en 2 blanco. In de diocesane ouderraad zou Amster dam twee afgevaardigden krijgen, de Zaanstreek één, West-Friesland en de Wieringermeèr één, Alkmaar en omge ving één, Haarlem en Kennémerland één of twee en de IJmond één. In de bisdommen Groningen, Utrecht en 's-Hertogenbösch bestaat sinds kort wel een diocesaan verband. Rotterdam zal zich hedenavond moeten uitspreken en Roermond en Breda zullen nog vol gen. Aannemende dat de drie laatstge noemde bisdommen ook tot eên dioce sane overkoepeling zullen beslui ten Volgens de heer Engél ligt dit wel in de lijn dér verwachtingen zal het afzijdige Haarlem dus Ook niét met twee afgevaardigden vertegenwoordigd zijn in de te creëren katholieke natio nale ouderraad. Dit besluit hield overigens niet in dat de vergadering niet wenste mee te wer ken aan de oprichting van beide insti tuten. Men wilde evenwel het normale ontwikkelingsproces niet forceren en liever van het kleine naar het grote toe groeien. In Amsterdam b.v. hebben de meeste ouder-comité's hun handen nog vol om tot samenwerking op kleine schaal te geraken. Over een jaar zal de kwestie opnieuw aan de orde worden gesteld. Aan het begin van de avond gaf de heer Engel nog een exposé over de activiteiten van de werkgroep sedert oktober 1955 en schetste hij de taak van de diocesane raden, die Uit ten minste 7 leden zullen bestaan en voor vier jaar worden gekozen. De katholieke natio nale raad zal worden samengesteld uit twee vertegenwoordigers per diocees. Voorlopig zouden de daarin gekozenen slechts voor een jaar plaats nemen. De heer F. de Koek uit Wassenaar gaf vervolgens een gedetailleerde uit eenzetting over historie, het principe en de taak van de oudercomité's. Van de gelegenheid tot vragen stéllen werd maar een matig gébruik gemaakt, om dat de uiteenzetting reeds bleek ver werkt te zijn in eên brochure die zo bleek uit gemaakte opmerkingen de meeste aanwezigen reeds hadden ge- IcZGIl. Er zijn thans 600 4 700 katholieke oudercomité's ln Nederland én het is de bedoeling dat er uiteindelijk 5000 ko men. consequenties van een te veel uit el kaar lopen van kost- en verkoopprijs te blijven zitten, ried de voorzitter aan. Overigens bestaat er volgens spreker geen absolute prijsstop, zoals wel eens ten onrechte wordt beweerd. Een prijs verhoging mag volgens de voorzitter echter niet boven de draagkracht van de consument uitgaan. Heeft men in de pensionbedrijven veelal jeugdige gas ten, die door het ontvangen van loon- ronden met de stijgende pensionprij zen meegroeien, in de rusthuizen zijn de gasten dikwijls afhankelijk van be perkte pensioenen, die bij de werke lijkheid ten achter blijven. Talrijke ouden van dagen vinden in vele rusthuizen tegen abnormaal lage prijzen, die voor de exploitant nauwelijks enige winst laten, onderdak. De voorzitter vroeg zich af waar het heen moet als dé A.O.W. voor vele van deze mensen wordt „weg-aangepast" en de exploitant voor de keus staat om alle kostprqsstUgingen maar voor eigen rekening te nemen of deze oud jes op straat te zetten. Het ts niet zo, dat de exploitant zich nu maar plot seling gaat verrijken met de uitkering die aan zijn gasten ten goede zou moe ten komen. Ook de kamerverhuurders kunnen vol gens de voorzitter zich niet aan het stij gende peil van het levensonderhoud aan passen, daar de richtlijnen voor deze bedrijven zijn vastgelegd in de huur wet. Ook hier is z.i. aanpassing aan het zich regelmatig wijzigende indexcijfer geboden. Uit een onlangs gehouden enquête is komen vast te Staan dat 62 pet. der pension- en kamerverhuurbedrijven en 93 pet. der rusthuizen zijn gevestigd uit volstrekt zakelijke motieven. Dit als antwoord op een dikwijls gestelde vraag of men werkelijk een pension begint als er letterlijk geen andere mogelijkhe den meer zijn. Naar de mening van de voorzitter wordt bij de vraag of uitbreiding van de hotelaccommodatie nodig is, veel te eenzijdig naar de groot-hotellerie geke ken en vergeet men wat het kleine hotel te bieden heeft. „Weten de buitenlandse reisbureaus van het bestaan van het grote aantal kleinere hotels in Neder land, die tegen zeer attractieve prijzen maar zonder overdadige luxe voor de buitenlanders open staan?", aldus de voorzitter. De vice-voorzitter van de bond, de heer H. Meijer, vestigde er vervolgens de aandacht op dat er, door de grotere woningnood, geen sector in het bedrijfs leven is, waar zozeer het licht van de publiciteit op schijnt. Hij wees op de z.i. onderbetaling tengevolge van de toepassing van de huurwet, waarin vol gens spreker vele lacunes zijn. De heer Meijer eiste voor de leden van de bond het recht op bestaansze- krheld en ook het recht „op 14 dagen vakantie." Hy zette uiteen hoe moei lijk het is zich te ontdoen van huur ders. Alleen wanbetaling kan nog een reden voor ontruiming van de kamers zijn. Ook de kleine hotels en pensions kam pen vaak met dezelfde moeilijkheden. Dan is er volgens de heer Meijer nog het euvel dat vele gezinnen, die voor zichzelf een grote ruimte met veel ka mers verlangen en ook verkrijgen, 's zomers wel de gelegenheid vinden deze kamers tegen goede prijzen te ver huren. En wanneer de accommodatie dan niet aan de eisen voldoet, dan is dit, volgens de heer Meijern een schan de tegenover het buitenland. Prof. mr. P. J. Oud behandelde de vele problemen, verband houdende met de sociale zekerheid dér zelfstandige ondernemers. Vannacht is in het St.-Willibrordus- pension te Wassenaar overleden de emeritus-rector J. Sommer, die 9 mei 1887 te 's-Gravenhage werd geboren en 15 augustus 1915 priester werd ge wijd, Hij was eerst assistent te Delft (H. Hippolytus) en daarna kapelaan te 's Heerenhoek, Bodegraven, Rijpwete- ring, Voorburg, Heemskerk, Schoten en Amsterdam (St.-Hubertuskapel). Daar na was hij assistent te Scheveningen (H. Antonius Abt) en tenslotte rector van de zusters aan het Ingenhouszplein in Den Haag. Hij kreeg 6 juni 1928 eer vol ontslag uit de bediening. Dinsdag is per Vliegtuig naar oost- Afrika vertrokken mej. H. Schaars uit Didarti, die vanwege het Kardinaal van Rossum-institüut voor drie jaar is uit gezonden. Zij wordt als verpleegster te werk gestéld in het ziekenhuis te Sumve nabij Mwanza waar mej. dr Schroedêr reeds arbeidt. De kruiser „De Zeven Provinciën" verbleef van 15 tot 24 maart in de om geving van San Juan op Porto Rico, waar het schip deelnam aan gezamen lijke oefeningen met Canadese en Ame rikaanse vlooteenheden. BIJ een bezoek aan Sint Maarten op 24 maart maakten de opvarenden van „De Zeven Provinciën" een autotocht over het eiland. Na dit bezoek werd de terugreis naar Nederland aanvaard. „De Zeven Provinciën" wordt 5 april in Den Helder verwacht. Minister Cals zal nog nader in over leg treden met zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat over de door deze voorgenomen beperking van onrenda bele netten van de draadomroep. De be windsman, die dit meedeelt in zijn me morie van antwoord aar de Eerste Ka mer, acht een dergelijk overleg nuttig, omdat vele aspecten van dit vraag stuk „niet geheel parallel lopen". De minister voor defensie, ir C. Staf, is dinsdagavond per K.L.M.-vliegtuig naar New York vertrokken om met de Amerikaanse defensie-autoriteiten en in het bijzonder met zijn collega Wilson besprekingen te voeren over toekoms tige Amerikaanse wapenhulp aan ops land. De besprekingen zullen 1, 2 en 3 april in Washington worden gevoerd. Op schiphol heeft minister Staf uit voerig uiteengezet, waarom hij naar de Verenigde Staten gaat. Het doel is diep gaande besprekingen te houden met daaraan verbonden een algemene oriën tatie over die zaken, waarmee de Ame rikanen Nederland op het gebied van de defensie kunnen helpen. Dit geldt voor de levering van de conventionele wa pens voor leger en luchtmacht en ook voor de marine, waarvoor de leveran ties reeds worden verscheept. Minister Staf legde de nadruk op het feit, dat Ne derland moet proheren de begroting slui tend te krijgen. Er moet gestreefd wor den naar verlichting vati de begroting. Aan de orde zal worden gesteld de pro cedure van de hulpverlening en die van de voorziening van onderdelen voor de krijgsmacht, een probleem, waarvoor de minister reeds geruime tijd een op lossing tracht te vinden en dat hij nu in Washington zal aansnijden. Welke consequenties zitten er verder voor Nederland aan vast ten aanzien van het gebruik van rockets en missi les? zo vroeg de minister zich af. Te weinig weten wij in Nederland welke eisen moeten worden gesteld aan de or ganisatie en de opleiding van personeel. Twee punten zijn verder in het bijzonder van groot belang. Op de eerste plaats zal ook Nederland op de hoogte die nen te komen van de research en de verdere ontwikkeling van deze wapens. En voorts staat minister Staf op het standpunt, dat meer uitwisseling over nieuwe ontwikkelingen op dit gebied ge wenst is. In de tweede plaats is het van be lang, dat gestreefd dient te worden naar een verdere integratie op het gebied van wapens voor de luchtver dediging. Op de diverse bases van marine, land- en luchtmacht in Ame rika zal hü zich op de hoogte stellen van de vorderingen, die gemaakt zijn ten opzichte van de geleide projectie len. Wat het Nederlandse leger betreft, dit zou de beschikking moeten hebben Advertentie ICR ONtiMETHNG VAN MOND- EN KFflHtHTI Sinds zondag 10 februari j.l. is de rust in het gezin van de heer Alber to Mès-Cabré lelijk verstoord geweest en nog is de span ning niet helemaal gebroken zolang niet door Spaanse des kundigen is uitge maakt, dat het schil derij, dat hij op een boedelveiling in Hilversum voor f 85 kocht, een authen tieke Murillo is. Het was een regen achtige zondag, toen de heer Mas-Cabré nog even een straatje omliep en in het bewuste ge bouw binnenwipte, waar die dag kijk dag was. Daar deed hij de ontdekking van zijn leven: een oud schilderij, een Madonna-kop voor stellend, gevat in een echte Spaanse baroklijst, waarop een koperen plaat je met de nauwe lijks leesbare naam: Murillo B. Estiban. Thuis gekomen greep hij onmid dellijk naar een reproduktie van een van de werken van de grote Spaanse meester, en langzamerhand groeide de overtuiging, dat een idee, waar hij reeds langer mee gespeeld had, werkelijkheid zou gaan worden. W oensdag ochtend zouden ongeveer 400 schilderijen, waaronder het ver moedelijke meesterwerk, onder de hamer komen. Na twee eindeloze dagen waren de heer en mevrouw Mas-Cabré woensdagmorgen al vroeg pre sent op de boedelveiling met het geld, waarover een normaal gezin met drie kinderen op de helft van de maand nog beschikken kan. Met de zenuwen tot het uiterste gespannen deed de heer Mds-Cabré het openings bod van f 50. Hier en daar verwondering, „f 55", zei een stem achter in de zaal. „f 60" zei mevrouw Mds-Cabré. Zo ging het door tot f 75. „f 80" zei mevrouw Mas-Cabré. Daarna bleef het stil. „f 85", zei mijnheer Mds- Cabré. Maar dat kwam van de zenuwen! Niemand ging hoger zelfs mevrouw Mds-Cabré niet en daarmee was de hoogste bieder eigenaar van het schilderij, dat misschien een vermogen vertegenwoordigt. De hamerslag van de veilingmeester maakte een einde aan een schier ondraaglijke spanning, die overigens door geen der talrijke aanwezigen werd gevoeld. Het schilderij hing 's avonds in de slaapkamer en nu ging men zich eens rustig bezinnen op de weg, die zou bewandeld moeten worden. Door toevallige omstandigheden kwam de heer Mds-Cabré, die vertaler-omroeper is by de Wereldomroep, in aanraking met de heer J. Schouten, directeur van het Goudse museum, het Catharina-Gasthuis in Gouda. Aan hem deelde hij het eerst zijn kostbaar vermoeden mee. Blij met de goede raad zich in verbinding te stellen met het Rijksmu seum, togen de heer en mevrouw Mds-Cabré enkele dagen later naar de hoofdstad. De directeur A. van Schendel durfde over de authenticiteit van het schilderstuk, dat in ieder geval bijzonder waardevol is en zeker 300 jaar oud, het laatste woord niet uit te spreken. Dat zal moeten gebeuren door Spaanse deskundigen, met wie ondertussen contact is opge nomen. In afwachting van dit verlossende laatste woord is het werk ondertussen van de slaapkamer van het echtpaar Mds-Cabré verhuisd naar een veilige kluis op de bank. Het spreekt bijna voor zich, dat de heer Mds-Cabré sinds 13 februari j.l. alles wat hij over de grote Spaanse schilder te pakken kon krijgen heeft doorgelezen en bekeken. Dat het juist een Spanjaard moest zijn de heer Mds-Cabré werd 48 jaar geleden in Barcelona geboren die deze ontdekking deed, is misschien niet helemaal toeval. Sinds 1940 verblijft hij ,in Nederland, na zes jaar eerder op een congres in Valencia zijn Vrouw, een Rotterdamse, te hebben leren kennen. Die hem in deze spannende dagen trouw terzijde heeft gestaan. En het hem dan ook hele maal niet kwalijk neemt, dal hij „die f 80.van haar" niet genoeg vond. Het was eigenlijk ook te weinig, en daar dreigt de heer Mds-Cabré wel gelijk in te krijgen. Groot gelijk. over artillerieprojectielen van het ty- PÜ Honest John. De afweerkracht van ons leger wordt met deze conventio nele raket aanzienlijk vergroot. Over de- peHonest John. De afweerkracht van vergadering in december van het vo rig jaar te Parijs gesproken en daar heeft Nederland en de toezegging ge kregen van Amerikaanse leveranties van dit wapen. „De Amerikanen moeten ons raad ge ven, wat wij op dit gebied nodig heb ben aldus minister Staf. „Met deze algemene oriëntatie en besprekingen in grote lijnen zal ik het pad kunnen effe nen voor de deskundigen, die zich daar na met het vraagstuk moeten bezig houden." Wat de marine betreft, de belang- telling van minister Staf gaat uit naar de raket voor de bestrijding van on derzeeboten en naar andere, meer een voudige middelen voor dit onderdeel van de defensie. Ten aanzien van de uitrus ting van onze marine met geleide pro jectielen was ministetr Staf van oor deel, dat onze schepen hiervoor niet geschikt zijn. Belangrijk is het punt: wat is het schip voor de toekomst? Men moet dit probleem op langere termijn zien en men zal waarschijniyk in 1958 reeds met meer omlijnde plannen kun nen komen, welke vanzelfsprekend een aantal jaren van uitvoering vergen. Tenslotte sneed minister Staf de mo gelijkheid van atoomaandrijving van schepen aan. Ook hierover zal hij besprekingen in de Verenigde Staten voeren. „Maar hieraan kunnen wij zelf ook iets doen. Wij moeten in eigen land deskundigen krijgen, die hiervan op de hoogte zijn." Het bezoek van minister Staf aan de Verenigde Staten zal negen dagen du ren. Zondag komen op verzoek van het hoofdbestuur van de katholieke mijn- werkersbond alle besturen van Lim burgse en oostelijk-Brabantse afdelin gen bfjeen in verband met de huidige situatie ln het mijnbedrijf. Er heerst ernstige ontevredenheid bij de boven grondse arbeiders over de arbeidslonen en -voorwaarden. De vergadering zal zich beraden over eventueel te nemen maatregelen. Op verzoek van de werk nemers-leden in het dagelijks bestuur is de Mijnindustrieraad voor zaterdag morgen bijeen geroepen. Op enkele plaatsen hebben zich bo vengronds kleme stakingen voorgedaan, doch de mijnwerkersbond heeft uitbrei ding ervan kunnen voorkomen. In de Mijnindustrieraad zullen de arbeiders van de werkgevers bepaalde toezeggin gen verlangen ten aanzien van de bo- vengronders. Deze worden naar hun mening achtergesteld bij de onder grondse werkers, voor wie de regering wel de nodige stappen wil doen. O.a. zal de verkorte werkweek wel toepas sing vinden bij de ondergronders, ter wijl dat in tegenstelling met België en Duitsland, in Limburg niet volledig voor de bovengronders net geval is. Ook de werving van bovengrondse ar beiders door de bemiddeling van aan nemers leidt tot verhoudingen, welke bij vele mijnwerkers ontevredenheid veroorzaken. De geforceerde verkoop van koelhuis- boter heeft een verlies opgeleverd van 26 miljoen gulden. Minister Mansholt deelt dit mede in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Meel (K.V.P.). De weersomstandigheden van het vorig jaar hebben, aldus de be windsman, een meer dan normale bo- terproduktie veroorzaakt, ook in de ons omringende landen. Als gevolg hiervan lagen medio januari 1957 138.000 ton boter in de koelhuizen opgeslagen. De ze moesten worden geruimd voor te verwachten produktiestijging in het nieuwe seizoen. Een aanvankelijke prijsverlaging van 3',40 tot 2,65 per kilo leverde niet de gewenste afzet in het binnenland op, zodat een groot deel te gen concurrerende prijzen moest wor den geëxporteerd. Inmiddels heeft net produktschap voor zuivel maatregelen in studie geno men om voor de toekomst een soortge lijke ontwikkeling te voorkomen. Het ministerie van O.K. en W. heeft ln het verleden 9.000,per Jaar uit- §egeven voor een directe telefoonver- inding Den HaagHilversum ten be hoeve van de regeringscommissaris voor de radio. Dit blijkt uit een nota van minister Cals over de voorgenomen bestedingsbeperking op zijn departe ment. De post is namelijk geschrapt. Andere posten, waarop wordt beperkt zqn o.a.:uitstel Hogeschoolgebouw Til burg 770.000, bijzondere universiteiten en hogescholen 500.000 bijzonder V.H.M.O. en middelbaar onderwijs 490.000, kleu teronderwijs 500.000, nijverheidsonder wijs voor meisjes 700.000. Het totaal bedrag van de beste dingsbeperking bij het ministerie van O.K. en W. is voorlopig vastgesteld op 8 miljoen. Inmiddels beraadt het ka binet zich ingevolge de in de Tweede Ka mer aanvaarde motie Jansen (KVP) wel ke verdere beperkingen kunnen worden aangebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5