strijd tussen AOG (4-5) Ernstige bezwaren tegen het zeer onvaste beleid van de regering EEN MAN UIT EEN STUK ENIGE VOORUITGANG IN SALARISOVERLEG Namaak-tank op Waalsdorpervlakte Op 84-jarige leeftijd Heren van DTS flink op schot Politicus van encyclopaedische humanistische eruditie Nieuw advies bastaardwoorden Vlagen van optimisme en pessimisme Negende partij remise Reorganisatie van het N.O.C. Held van een uitzonderlijke tijd Tegenvoorstel van de A.N.O.F. Inspecteur HANDBALCOMPETITIE Nieuwe spelling REGOUT (K.V.P.) IN EERSTE KAMER Botwinnik-Smyslov Prof. Rogier over kardinaal De Jóng ONDERWIJZERS PAGINA 7 WOENSDAG 27 MAART 1957 door L. J. SCHMIDT Amstelzwaluwen heeft het in de eer ste klasse tegen een incompleet Velsen (9 man) niet al te moeilijk gehad. Toch openden de Velsenaren de score en ga ven zelfs geruime tijd moedig partij. Het bleek echter, begrijpelijk, vergeef se moeite. De Amsterdammers plaats ten hun tegenstanders zestien maal voor een voldongen feit. Velsen schoot negen doelpunten bij elkaar. In dezelf de klasse deed het tweede elftal van Amstelzwaluwen, hoofdzakelijk samen gesteld uit junioren, het tegenoverge stelde. SVA richtte een waar schutters- festijn aan, dat resulteerde in een da verende zege van 320! Uitslagen, voor zover bekend: Dioce sane klasse dames: ADO-AOG 45; Zeevogels-TOB 1—6; ODOS-DCG 2—7; Ambon-Wilskracht Trn. 49; SVA- TYBB 43. Eerste klasse: Wilskr.Sp.* DTS (N) 5—2. Tweede klasse: NSV-Ro- da 3—3; De Meer-DCG 2 7—2: SVA 2- KDO 0—6. II B: DTS (A)-RKAV 2 6—4. Jun. A: Ambon-The Vict. 134. Jun. B: De Meer-DOS 92. Diocesane klasse heren A: HIOS-VDO 11—9; B: DTS-Westlandia 18—8; Wils kracht Trn-Quintus 58. Eerste klasse: A'zwal2-SVA 320; A'zwal.-Velsen 158; Ambon 2-Wilskr. Tm 2 52; DTS 3-DTS 2 4—6. De foto toont „le grand Edouard" ge zeten achter een bureau hij was in een periode van schijnbaar herstel het gelaat zwaar door de ziekte be proefd en getekend maar nog bijzonder wakker en wilskrachtig van uitdruk king. Achter hem staat glimlachend de mère-supérieure. Herriot, die, de bezet tingsjaren uitgezonderd, van 1905 tot aan zijn dood ononderbroken burgemeester van Lyon is geweest, heeft het, hoezeer ook laïcist en agnosticus, altijd bijzon der goed met de „zusters" kunnen vin den. In de voormiddag heeft zich giste ren kardinaal Gerlier, de aartsbisschop van Lyon, nog aan Herriots ziekbed be vonden. Bij het sterven van Herriot was o.a. aanwezig de huidige voorzitter van de Nationale Vergadering, de heer Le Troquer. Op het vernemen van de doods tijding schorste de Nationale Vergade ring, die hem in 1954 bij acclamatie tot haar erevoorzitter uitriep, gedurende drie uur haar zitting. Zij zal ongetwij feld beslissen dat Herriot een staatsbe grafenis krijgt. De president der republiek zegt in zijn condoleantietelegram aan mevrouw Herriot, dat „de republiek vandaag een van haar grootste burgers heeft verlo ren". Van „Agence France Presse" publi ceren wij nog de volgende gegevens over Herriots carrière. Edouard Herriot begon na zijn klassie ke opleiding op 18-jarige leeftijd met de studie voor leraar bij het Franse middelbaar onderwijs. Drie jaar later stond hij voor het eerst in Nantes voor de klas. In 1896 volgde zijn benoeming tot leraar aan een gymnasium te Lyon. In deze stad maakte hij zijn politieke carrière en is hij gestorven. In 1905 werd hij burgemeester van Lyon. Een halve eeuw lang wijdde hij zich met zijn gro te bestuursgaven aan het welzijn van de gemeente. Hij is bijvoorbeeld de op richter geweest van de jaarbeurs in de ze stad. Herriot is tevens een halve eeuw lang leider van de Franse radi cale socialistische partij geweest. Twee maal werd hij tot premier van Frank rijk benoemd en lange tijd was hij voor zitter van de Nationale Vergadering. In de jaren van de Duitse bezetting stond hij bekend als tegenstander van de po litiek van Vichy. Hij werd door de Duit sers gevangengenomen, maar wist later te vluchten. In 1945 keerde hij naar Frankrijk terug. Tot 1954 was hij we derom voorzitter van de Nationale Ver gadering. In januari van dit jaar legde hij deze functie neer na zich met kracht te hebben geweerd tegen het plan tot vorming van een Europese defensie gemeenschap. Zijn laatste levensjaren werden ver bitterd door tegenstellingen in zijn par tij, welke tenslotte in oktober van het vorig jaar uitliepen op c splitsing. Hoe wel hij naar zijn zeggen niet langer voor zitter van de partij kon zijn, bleef hij tot zijn dood scheidsrechter tussen de aanhangers van de rechtervleugel onder André Morice en de volgelingen van Mendès-France. Laatstgenoemde had zijn sympathie. Op de Waalsdorpervlakte werd dinsdag een demonstratie gegeven met de eerste van een achttiental dummy-tanks, die de cavalerie gaat gebruiken, om de toe komstige tankchauffeurs te oefenen in de eerste samenwerking tussen infanterie en tankwapen. De schijntank bestaat uit een DAF-drietonner, waar men met houten schotten het profiel van een Centurion-tank aan gegeven heeft. Men bereikt hiermee enorme brandstofbesparing. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Gisteravond brachten in grote koppen de latere edities van de Parijse avond bladen, voor wie het nog niet door de radio gehoord hadden het nieuws, dat sinds enige dagen te verwachten was: Edouard Herriot is dood. Het mag his torisch nieuws heten, tenminste in zo verre als met Herriot een politieke fi guur is heengegaan, die gedurende een bijzonder getourmenteerde periode van Frankrijks moderne geschiedenis op het politieke toneel een dominerende rol ge speeld heeft. Velen zagen in hem een ware belichaming van het Franse re- publikanisme van Jacobtfnse stempel. Door anderen, vooral te vinden in de gelederen van zijn eigen partij, de ra dicaal-socialisten, werd hij de laatste jaren vereerd als een soort levende fe tisj. Over de waarde en juistheid van Her riots politieke idealen, initiatieven en invloed het „cartel des gauches" van 1924 was zijn belangrijkste instrument bestaan zeer uiteenlopende apprecia ties. Dat hij doorgaans placht op te tre den, zelfs te vechten met allure wordt niet betwist. Wat zijn persoonlijkheid bovendien een bijzondere klasse gaf was zijn wel encyclopaedisch genoemde humanis tische eruditie en belangstelling. Hij had derhalve een zeer hoog geculti veerde geest, zoals men hier zegt. Daarbij een waar talent voor het ge schreven en gesproken woord, en een enorm werkvermogen. Zijn politieke activiteit belette hem niet ook nog een letterkundig oeuvre te publice ren, o.a. een „Vie de Beethoven", dat goed genoeg werd bevonden om hem tot de Académie Frangaise toe te la ten. Herriot is gestorven op 84-jarige leef tijd. De middageditie van „Paris Pres se" bracht tegelijk met de fatale af loop in uitzicht stellende laatste corp- muniqué's, de laatste f6tö van „de pré sident". De foto is genomen in het nabij Lyon gelegendoor zusters religieuzen geleide ziekenhuis van Sainte Euggénie, waar hij sinds maanden verpleegd werd. De negende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwlnnik en Smyslov Is bij de veertigste zet remise gegeven. Botwlnnik speelde met wit. De stand is nu 54 in het voordeel van Smyslov. Het verloop van de partij was als volgt: BOTWINNIK SMYSLOV 1. c2c4 Pg8—f6 2. Pbl—c3 g7—g6 3. g2go Lf8-g7 4. Lflg2 0—0 5. d2d4 d7d6 6. Pgl—f3 c7c6 7. 0—0 Lc8—f5 8. Pf3h4 Lf5e6 9. d4d5 c6 x c5 10. c4 x d5 Le6—d7 11. Lel—e3 Pb8a6 12. Le3—d4 Dd8a5 13. Tfl—el Pa6c5 14. e2e4 Pc5a4 15. Pc3 x a4 Das x a4 16. b2b3 Da4a3 17. f2—f4 Ld7b5 18. e4e5 Pff>—d7 19. e5—e6 Lg7 x d4t 20. Ddl x d4 Da3c5 21. Ph4—f3 f7 x e6 22. d5 x e6 Pd7—f6 23. Tal—cl Dc5—h5 24. Pf3g5 Lb5—c6 25. Lg2 x c6 b7 x e6 26. Tel x c6 P«—g4 27. h2h4 h7—h6 28. Pg5—f7 Kg8h7 29. b3b4 Ta8c8 30. Tc6 x c8 Tf8 x c8 31. Pf7xd6 e7xd6 32. Dd4 x a7 Kh7—h8 33. Da7d7 Tc8—c3 34. Dd7—d8t Kh8h7 35. Dd8d7t Kh7—h8 36. Dd7—d8t Kh8—h7 37. Dd8—d"t Kh7—h8 38. Dd7—d8t JOi8—h7 39. Dd&—d7+ Kh7—h8 40. Dd7—d8t Kh7—h8 Remise. fect moet hebben. Hij betreurde het, dat aan de prijsverlaging over het alge meen veel minder aandacht geschon ken wordt. De heer Molenaar (V.V.D.) meende, dat de minister zich niet tot globaal ingrijpen beperkt en veel te veel op de stoel van de ondernemer poogt te gaan zitten, waarmee de drei ging van een dirigistisch prijsbeleid steeds groter wordt. De heer Hellema (A.R.), die zich in driekwart van zijn rede beijverde om minister Zijlstra's beleid te sauveren, kon evenmin waar derende woorden uiten over het stabi lisatiebeleid, hetwelk hij een gevaar achtte voor de rechtszekerheid. De be trokkenen staan immers machteloos te genover de beslissingen van het depar tement van economische zaken, terwijl de Staten-Generaal geen richtlijnen ter beschikking stellen waaraan zij het prijsbeleid van de minister zouden kun nen toetsen. Er moeten volgens de heer Hellema rechtsregels en een beroeps- mogelijkheid komen. Hij pleitte voor de instelling van een adviescollege van competente personen, dat bemiddeling zou kunnen verlenen bij meningsver schillen tussen bedrijfsleven en minis terie. (Van onze parlementaire redactie) Het Eerste Kamerlid Regout (K.V.P.) heeft dinsdag bij de behan deling van de begroting van econo mische zaken kritiek geleverd op het casuistische prijsstabilisatiebeleid van minister Zijlstra. Hij zei voor stander te zijn van een meer globale controle, waarbij de primaire verant woordelijkheid voor de prijsvorming bij de ondernemer moet blijven. Hij betwijfelde of het rechtstreeks ingrij pen van de minister wel zo goed is voor de ontwikkeling van het loon- en prijspeil. Op het ogenblik zit er in het stabilisatiebeleid geen vaste lijn en de maatregelen, die worden toege past hebben nog maar weinig met vrijheid te maken. Er zijn te veel duistere punten en het stabilisatie schip lekt aan alle kanten. Niette min moet het drijvende worden ge houden. Geen benijdenswaardige taak voor de minister. De heer Koops (K.V.P.), sprekend voor de middenstand, meende dat de grote publiciteit welke aan prijsverho ging in de détailhandelssector gegeven wordt, nadelig is voor de middenstand en bovendien een prijsverhogend ef- deze tot dusverre nauwelijks opgemerk te prelaat een leider, die in het bijna onaandoenlijke beslissingen op zijn ant woorden en adviseren een plechtanker werd voor miljoenen, een rots om op te steunen voor de ontelbaren, die niet tot zijn kudde behoorden. Wie vroeger vóór de zware periode van 1940—1945 van helden sprak, zag wuivende vederbossen en hoorde hoog dravende retorica. Wij weten nu beter en glimlachen wat om de valse romantiek van de cultus der fiere helden. Zo mees muilde ook de Kardinaal als iemand van zijn heldenmoed uithaalde. „Wat wilt U? Er blijft mij niets anders over", ver klaarde hij doodnuchter als men hem zijn onverzettelijkheid prees. En inder daad hij leek een granieten muur, een ba- zalten zeewering en bezat toch geen strijdbare natuur. Hij was slechts een waarachtig man, die niet veinzen kon. De heldenmoed, waarmee hij heel ons volk heeft geschraagd, was het produkt van die waarheidsliefde. Zeker behoorde deze Kardinaal tot de groten, die onsterfelijken van ons volk, maar hij wist het zelf niet en zou ver wonderde ogen opgezet hebben als iemand het hem verteld had. Hij vond zichzelf zo gewoon the common placed man Wij weten dat hij dat niet was en wij willen dit het nage slacht inprenten. Wij die Kardinaal de Jong gekend hebben, zullen hem niet vergeten. Een duurzaam gedenkteken, naar zijn hart beraamd, en door de verenigde offerbereidheid van geheel de vaderlandse, katholieke gemeenschap tot stand gebracht, zal de faam van zijn heldhaftige deugd overdragen aan de genen, die na ons komen. achteren geborsteld haar met duidelijke sporen van ondulatie. Zijn kleding was té goed verzorgd, het geheel maakte een week-vrouwelijke indruk. Ook Brentano was niet uitbundig in zijn welkomstbetui gingen. Hetzelfde spelletje herhaalde zich. Zijn sigaretten koker, die ook leeg bleek te zijn, werd gevuld me' een pakje uit de tas van Alice. Opnieuw verschikte zij haar chignon. Het jongmens scheen het maar matig te vinden, had het niet naar zijn zin. Hij stapte al heel gauw op, waarna ook Alice en Brentano de dancing ver lieten. Deze komedie herhaalde zich nog een keer in een bar aan de Boulevard Anspach. Nadat zij ook deze bar verlaten hadden en weer in de auto hadden plaats genomen, zei Brentano: „Ziezo, dat hebben we er weer prachtig afgebracht, nog één keer en dan is het voor vanavond gebeurd, voor morgen zullen we nog wel verder afspreken." „Waar gaan we nu heen?", vroeg Alice, die met verlangen naar het einde van de beproeving uitzag. „Als je het niet al te vervelend vindt, gaan we naar een bar in de Avenue Louis, daarna mag jij zeggen, wat we zullen gaan doen." „Dat weet ik nu alnaar huis gaan, ik ben doodmoe." „Dan maak ik het zo kort mogelijk. Onze bijeen komsten houden we morgen overdag, waardoor we de hele avond vrij zijn, want overmorgen ga ik weer terug". Toen de auto de Avenue Louis inzwenkte, zag Alice vlak achter hen een andere wagen. Brentano had daar geen erg in en stopte voor een bar. Hij werd door de barkeeper hartelijk ontvangen. Het was een Italiaan, die in rad Italiaans een verhaal begon waar aan Brentano weinig aandacht schonk, geheel in be slag genomen als hij was door het geleiden van Alice naar een geschikte zitplaats. Alice had haar tas op het tafeltje gezet en keek rond. De bar zelf nam de grootste plaats in van de gezellige ruimte. Er waren maar enkele bezoekers. De krukken aan de bar waren verlaten en drukten op het geheel een sfeer van afwachten op de komst van gasten, die komen moesten doch zich lieten wachten. Aan kleine tafeltjes tegen de muur zaten slechts twee paren, elk in druk, fluisterend gesprek. Oorspronkelijke politieroman „Dat is ze zeker. Je zult wel gemerkt hebben, dat ze heel beschaafd isook al een oorlogs slachtoffer. Haar man werd door de Duitsers ge fusilleerd. Ze heeft alles verloren wat ze bezat en dat, gevoegd bij de ellende die zfj heeft meegemaakt, heeft haar verbitterd. Niets kan haar meer schelen, ze is voor alles onverschillig geworden. Ze vertelde me, dat ze gezworen had, het leven van de goede kant te zullen nemen. Enfin, dat is haar zaak, de buit is binnen. Je hebt het perfect gedaan. Al had de halve politiemacht om ons heen gestaan, dan waren ze knap geweest als ze iets hadden gemerkt." Hij hief met een overwinnaarslachje zijn glas op en dronk Alice toe. „Op ons succes voor het heden en de toekomst Ik zal even afrekenen, dan gaan we naar Saint Sauveur." Ook daar was het stampvol, Het leek wel of heel Brussel die avond zijn zinnen gezet had op een uit gangetje naar dat paleis van vermaak. Het kostte dan ook geen geringe moeite een tafeltje te be machtigen, maar ten slotte slaagde Brentano daarin. De stille hulde, die de heren Alice met hun ogen brachten, streelde in niet geringe mate zijn ijdelheid Geperst tussen tafels en stoelen was er maar weinig gelegenheid tot het voeren van een gesprek. Het duurde niet lang, of een jongmens wrong zich naar hen toe. Brentano stelde hem aan Alice voor. Hij was Fransman en kwam uit Parijs. Alice had dadelijk een gevoel van weerzin, dat zij niet van zich af kon zetten. Hij droeg lang, naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7