Nog 500.000 man sluiten zich aan bij Britse staking Werkgevers schijnen niet erg toegeeflijk gezind te zijn LIMBURGSE kolen worden duurder Egypte stelt begin april het Suezkanaal open IJlbesoek van A Ier aan New York EISENHOWER HOOPT OP SPOEDIGE REGELING rJ. J. VAN KOOTEIT Franse studenten staken Amerikanen in Perzië vermoord door bandieten De „Edgar Bonnet" gelicht Nederlands vrachtschip te Suez het kanaal binnengevaren Warschau-pact wordt versterkt Vandaag belangrijke ontmoeting Dulles—Van der Beugel Compromis nog niet V uurwerkf abriek explodeert uitgesloten Economische belangen van Amerikaanse luchtvaartondernemin gen allesbeheersend Sovjet-nota aan Noorivegen onverdedigbaar Het weer Kerkvervolging in Hongarije laait weer op HET LAATSTE OBSTAKEL Suedine Damesjasjes f 45.- DONDERDAG 28 MAART 1957 80sfe JAARGANG No. 26867 Communisten actief Ook professoren en lectoren Amerikaanse gaan echter omlaag OP EIGEN VOORWAARDEN De luchtvaartonderhan delingen met de .S. In Mexico President Eisenhower Opklaringen Houtplein 20 - Telefoon 12000 Grote Houstr. 140 Tel. 12549 De houding van Dulles Bisschop van Vacs geïnterneerd Verdere inkrimping van Pools leger BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimetef hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds teL 21544. (Van onze Londense correspondent) Bij de stakingen in de scheepsbouwindustrie en de metaalverwerkende Industrieën in Engeland zijn op het ogenblik al 1.200.000 man betrokken, maar gisteren besloten de vakverenigingsieiders de staking nog uit te brei den, zulks omdat de werkgevers tot heden niet hebben willen toegeven. Derhalve zullen, behoudens een onverwachte wending in het conflict, zater dag om twaalf uur in de middag 500.000 arbeiders in en rondom Londen eveneens het werk neerleggen. Wat betreft de vakverenigingen blijft de situatie deze dat zij bereid zijn in plaats van een loonsverhoging van tien procent vijf procent te aanvaarden, doch slechts als een interimconcessie, en met verwerping van de eis van de werkgevers dat zij zich zullen ver plichten gedurende een jaar geen nieuwe loonsverhoging te vragen. Indien deze beide voorwaarden worden vervuld, zijn de vakverenigingen bereid de rest van hun eisen, en dit houdt o.m. in een extra 2,5 procent loons verhoging boven het minimum van vijf procent, voor te leggen aan een hof van onderzoek. Vandaag komen de werkgevers bijeen om zich opnieuw te beraden over de vraag of de betrokken industrieën zich kunnen veroorloven jaarlijks 700 mil joen gulden extra aan lonen uit te ke ren om de arbeidsvrede te herstellen. Het ziet er evenwel naar uit dat de werkgevers niet erg toegeeflijk gezind zullen blijken. Want gisteren nam een deel van de werkgevers drastische re presailles tegen de arbeiders. Een deel van de metaalverwerken de en aanverwante industrieën heeft sedert lange tijd de arbeiders, het gaat hier om 1.250.000 arbeiders, een minimum loon gegarandeerd gelijk aan het loon voor vier dagen arbeid per week. Dit hield in, dat indien een fabriek het slachtoffer zou worden van stakingen in andere bedrijven of bijvoorbeeld in het vervoerswezen, en zij de arbeid zou moeten staken, de arbeiders per week hun minimum loon voor vier dagen werken zouden ontvangen. Gisteren hebben de werk gevers deze garantie geannuleerd. Zij besloten, eveneens de bestaande onderhandelingsovereenkomsten. met de vakbonden op te heffen. Als er een werkelijk conflict ontstaat, zoals in de huidige staking, plegen deze overeen komsten genegeerd te worden. Het besluit van de werkgevers om de garantie voor een minimumloon van vier dagen per week op te heffen zal onmiddellijk zijn uitwerking hebben in die industrieën waar niet gestaakt wordt, maar waar de arbeid reeds wordt belemmerd door het staken van leveranties van machinerie en onder delen door de stilgelegde industrieën. Gisteren wierp een socialistisch La gerhuislid enig licht op de wijze waarop de communisten in Engeland de situ atie uitbuiten. Hg verklaarde dat zij reeds geslaagd waren om de instructies van de vakverenigingleiders dusdanig te verdraaien dat de grootste staalfabriek in het graafschap Lancashire de vorige zaterdag in staking was gegaan, of schoon dit bedrijf niet voorkwam op de lijst van de vakverenigingen voor die in dustrieën die werden aangewezen voor de eerste fase van de stakingen. De minister van Arbeid verklaarde hierop dat hij op de hoogte was van dit feit en dat hem eveneens bekend was dat deze stakingen in de fabrieken van de Lancashire Steel Corporation het ge volg waren van communistische intri ges en dat zij waren begonnen tegen de zin van de meerderheid van het perso neel. Ztoals eerder is bericht, is het de be doeling van de vakverenigingen de sta kingen stelselmatig uit te breiden tot dat volgende week alle arbeiders in de metaalverwerkende industrieën, drie miljoen in getal, in staking zullen zijn. Verreweg het grootste gedeelte der 170.000 Franse studenten heeft gehoor gegeven aan de oproep om gisteren te staken ter ondersteuning van de eis, dat de Franse regering een bedrag van een miljard frank uittrekt voor het ver lenen van beurzen. Ook professoren en lectoren van de faculteiten der letteren en wijsbegeerte staakten, omdat zij verstoken 'ijn gebleven van de salaris verhoging, die is toegekend aan hun collega's, die zich bezig houden met onderzoekingen op het gebied van de natuurkunde. De Perzische minister van buiten landse zaken heeft gisteren de Ameri kaanse ambassadeur in Teheran na mens zijn regering verontschuldigingen aangeboden voor de moord op twee Amerikanen, gepleegd door bandieten uit Beloetsjistan in het grensgebied tussen Pakistan en Perzië. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de politie op 25 maart in de bergen van het gebied van Zahedan de onthoofde lijken van twee Amerika nen en vijf Perzen heeft gevonden. De vrouw van een der Amerikanen, die deel uitmaakte van de groep, is naar men aanneemt door de bandieten ont voerd. Militaire- en politie-eenheden, gesteund door de luchtmacht zullen de bandieten trachten op te sporen. (Van onze parlementaire redactie) De prijs van de Limburgse kolen zal per 1 juli omhoog gaan. Minister Zijl stra deed deze onthulling woensdag in de Eerste Kamer, waar de begroting van de Staatsmijnen werd behandeld. De verhoging noemde hij onvermijdelijk in verband met de gestegen kosten in dit arbeidsintensieve bedrijf. Hij had echter een kleine troost. De Amerikaan se kolen, die de laatste jaren in steeds groter hoeveelheden worden geïmpor teerd, worden goedkoper. De Franse generaal De Jussieu-Pont- carral is ter beschikking van het geal lieerde hoofdkwartier gesteld om op te treden als assistent van generaal Spei- del. aldus heeft de Franse minister van defensie Bourges-Maunoury, bekendge maakt. Vanaf het dek van de Nederlandse sleepboot „Atlas" volgden vI. n. r. foto boven) de plaatsvervangend secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, dr. Ralph Bunche, de secretaris generaal Dag Hammarskjöld en de commandant van de politiestrijdkrach- ten der V. N., generaal-majoor Edson Burns (geheel rechts), het optakelen van de „Edgar Bonnet", het laatste ob stakel in het Suezkanaal. In welingelichte kringen te Caïro is vernomen dat de Egyptische regering het Suezkanaal begin april voor het normale scheepvaartverkeer zal open stellen op haar eigen voorwaarden, en zonder voorafgaand internationaal over leg. In een Egyptisch memorandum, dat aan de diplomaten van zeven mo gendheden werd overhandigd wordt vol gens diplomatieke kringen niet gespro ken over internationaal overleg betref fende het beheer en de instandhouding van deze waterweg. Evenmin wordt ech ter de deur voor dergelijke onderhan- Ter gelegenheid van de tweede ont vangst van de Hongaarse premier Ka- dar in Moskou heeft premier Boelganin van de Sovjet-Unie verklaard, dat in verband met de slechter geworden in ternationale situatie de Sovjet-Unie en andere socialistische landen het pact van Warschau zullen versterken. Hij verklaarde voorts, dat het Sovjet- leger gereed is de resultaten van de so cialistische opbouw in Hongarije en an dere socialistische landen te bescher men. De Russische premier beschuldig de de Joegoslavische regering ervan het bewind van Nagy te hebben ge steund en geïnspireerd. Anderzijds zei hij echter, alles te zullen doen om de ideologische geschillen tussen de Sov jet-Unie en Joegoslavië te elimineren. delingen gesloten. Het 499 ton metende Nederlandse vrachtschip „Casablanca" is gisteren te Suez het kanaal binnen gevaren en het 2.425 ton metende Griekse schip „Agia Varvara" voer het kanaal by Port Saï'd binnen. Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld is een van de resultaten van de besprekingen tussen de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, en de Egyptische presi dent, Nasser, te Caïro, geweest, dat Egypte het vraagstuk van het recht van Israël op vrije vaart door het Suez kanaal naar het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag wil verwijzen. De Indische minister zonder porte feuille, Krisjna Menon, heeft gisteren in het Indische parlement eveneens ver klaard dat Egypte geen bezwaar maakt de kwestie voor het Internationaal Ge rechtshof te brengen. De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, en een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken, hebben gisteren echter verl'/aard dat zij de oplossing van het vraagstuk inzake de scheepvaart in de Golf van Akaba niet afhankelijk laten stellen van een uitspraak van het In ternationaal Gerechtshof. Dit gaat der halve in tegen de opvatting van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dulles, die deze week op zijn persconferentie meedeelde dat hg gaarne zag dat de kwestie naar het Internationaal Gerechtshof werd ver wezen. Pineau verklaarde gisteren bo vendien in de Nationale Vergadering, dat de Franse regering haar bondgeno ten ervan in kennis heeft gesteld, dat zij de aanspraken, welke Egypte op het gehele bedrag van de tolgelden van het Suezkanaal doet gelden, niet kan aanvaarden. (U.P., Reuter) Tengevolge van een ontploffing van verscheidene tonnen dynamiet in een vuurwerkfabriek op vgf km afstand van de Mexicaanse hoofdstad hebben giste ren 26 mensen het leven verloren. Er zijn twintig vermisten. Voorts liepen 122 personen ernstige verwondingen op Zes van hen liggen op sterven. Onge veer honderd mensen werden licht ge wond. Drie blokken arbeiderswoningen werden vernield. Er deden zich met een tussentijd van een kwartier twee ontploffingen voor, die een krater van 27 meter middellijn en drie meter diepte sloegen. In de na- bijliggende buitenwijken van Mexico- City eft op het vliegveld op twee km afstand werden ruiten vernield. Vier brandweerlieden, die terstond na de eer ste explosie op het terrein waren ver schenen, lieten het leven bij de volgende ontploffing. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door onachtzaamheid van de vrouw van de bewaker van de fabriek. De vonken van een oven, die zij in haar afwezigheid had laten branden, zouden op kruit zijn gevallen. De Mexicaanse autoriteiten hebben strengere maatregelen voor con trole op het gebruik .van ontplofbare middelen aangekondigd. (Rtr.-AFP) De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, heeft in de afgelopen dagen een kort bezoek aan de Verenigde Staten gebracht. De heer Aler, die maan dagavond uit Nederland vertrok, heeft o.m. in New York contact gehad met de KKLM-organisatie aldaar en in Washing ton met de Nederlandse delegatie, die op het ogenblik voor ons land de lucht vaartonderhandelingen met de Verenig de Staten voert. De heer Aler is woensdagochtend reeds in ons land teruggekeerd. Drs. van der Beugel, de leider van de Nederlandse delegatie bij de luchtvaart- besprekingen in Washington, heeft woensdagmiddag een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Christian Herter. Na afloop verklaarde hij: ,.Wij zijn tot geen enkel besluit gekomen". Drs. van der Beugel zei. dat er in de V.S. een krachtig verzet is tegen inwilli ging van de Nederlandse verlangens. Volgens hem konden de verslaggevers zelf hun conclusie trekken uit het feit, dat hij voor woensdag en vandaag extra bijeenkomsten heeft gearrangeerd met de plaatsvervangende onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy, die hij woensdagochtend had gesproken, met onderminister Herter en met minister Dulles. Laatstgenoemde zou hij van middag ontmoeten. De leider van de Nederlandse dele gatie zei te verwachten, dat binnen enkele dagen zal blijken of het overleg een succes of een mislukking is. De mogelijkheid van een compromis acht hij niet uitgesloten. Drs. van der Beugel betreurde het, dat de delegatie alleen met de Amerikaanse regering contact heeft en niet tegelijk van Magnuson verschenen. De meer derheid in de commissie voor de bur gerluchtvaart, en alle leden van de Air Transport Association zijn sterk tegen de gevraagde concessies. Amerikaanse binnenlandse luchtvaart- I functionarissen hebben medegedeeld, dat de K.L.M.-route op New York per jaar 15 miljoen dollar waard is, ter wijl daarentegen de Amerikaanse lucht lijnen op Nederland een miljoen dollar waard zijn. De K.L.M., zo voeren deze zegslie den aan, gebruikt zijn route op New York voornamelijk om passagiers te winnen voor zijn routes in Europa, het Midden- en Nabije Oosten, en Azië. Met dat doel zijn de aansluitingen op Schiphol alle van korte tijdsduur. Verder voeren zij aan dat de route van Amsterdam via Montreal (dit tra ject bestaat reeds) naar Houston en Mexico City per maand slechts vier passagiers voor Houston (van Amster dam af) zou opleveren, maar 86 van Houston naar Amsterdam, en de overi ge steden die de K.L.M. van Amsterdam af bereikt. De route AmsterdamMontrealLos Angelës zou per maand, zo hebben ver der functionarissen van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen berekend, negen passagiers van Amsterdam naar Los Angeles opleveren, maar 648 pas sagiers per maand van Los Angeles naar Amsterdam, en andere steden in het net van de K.L.M. De lijn AmsterdamNew YorkCura sao zou de K.L.M. per jaar 195.000 dol lar waard zijn, zo werd verder berekend. Maar de aansluiting op Zuidamerikaan- se verbindingen zou de waarde tot elf miljoen dollar per jaar verhogen. „De Russische nota, waarin wordt verklaard dat het Noorse volk „er duur voor zal betalen," wanneer het toe staat dat delen van zijn land worden gebruikt voor de aanleg var bases, die tegen de Sovjet-Unie zouden kunnen worden gebruikt, is onverdedigbaar," aldus heeft president Eisenhower van de Verenigde Staten gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. De president zei dit in antwoord op een vraag over hetgeen een verslaggever een „schending van het Handvest der Verenigde Naties" noemde, omdat de Sovjet-Unie Noorwegen in haar nota „met geweld dreigt." Eisenho.ver verklaarde dat de Ver enigde Staten het recht van elk land erkennen cm de maatregelen te nemen, die het voor zgn veiligheid noodzake lijk acht. „Russische verklaringen in de geest van de jongste Sovjet-nota aan Noorwegen zijn daarom volstrekt on verdedigbaar," aldus Eisenhower, die voorts verklaarde niets te weten om trent enig streven of plan, dat heeft ge leid tot deze Sovjet-beschuldiging aan het adres van de Noorse regering. President Eisenhower heeft woensdag op zgn wekelijkse persconferentie ge zegd te hopen, dat de Verenigde Sta ten en Nederland spoedig een regeling zullen vinden bij de huidige luchtvaart onderhandelingen. Een Nederlandse verslaggever zei op de persconferentie, dat de onderhande lingen niet schijnen op te schieten. De ze journalist vroeg de president of hij van plan was daar iets aan te doen. De president antwoordde, dat hij niet de autoriteit is, die in dergelijke kwesties een overeenkomst aangaat. Hij is de autoriteit, aan wie een dergelijke overeenkomst ter goedkeuring wordt voorgelegd. Hij zei de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, schrif telijk te hebben meegedeeld, dat hij alles zal doen om een welwillende be studering van dit probleem te be spoedigen. Eisenhower zei dit te hebben gedaan en te geloven, dat de onderhandelaars spoedig tot een akkoord zullen kunnen komen. Warren G. Magnuson, de voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor de binnenlandse handel, heeft zich woensdag beraden over de onderhan delingen. Als resultaat van zijn overwe gingen deelde hij United Press mede „geen luchtvaartroutes aan buitenlandse maatschappijen te willen geven ten koste van de economische toestand der binnen landse luchtvaartondernemingen". Functionarissen van het departe ment van buitenlandse zaken, leden van de commissie voor de burger luchtvaart en van de Air Transport Association zijn voor de commissie Xdvertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM - Hl. 13439 FERD. B0LS1R. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Zon: 6.25-19.10 Maan: 5.21-17.30 Advertentie SOLEX de eerste en de beste v.a. 349'^ met het congres. Hij zei, dat de Neder landse onderhandelaars zowel vóór als na de bijeenkomst van de senaatscom missie voor buitenlandse handel hadden gehoord over het binnenlandse verzet in de Verenigde Staten tegen uitbreiding van de activiteit van buitenland se luchtvaartmaatschappijen in het land. In dit verband merkte hij op. dat de V.S. niet het enige land zijn. waar men zowel met binnenlandse als met buitenlandse factoren rekening moet houden. „Op een zeker ogenblik moet men kiezen", aldus de Nederlandse dele gatie-leider. De commentaar, welke president Eisenhower op zijn persconferentie bad gegeven op de luchtvaartonderhandelin gen. zag drs. van der Bengel als een be vestiging van de Nederlandse mening, dat de president het overleg met grote belangstelling en sympathie volgt en dat hij zal doen, wat in zijn vermogen ligt om dit te doen slagen. De delegatieleider zei voorts, dat er tot dusver bij de onderhandelingen ..veel te veel tijd is gebruikt voor het uitwisselen van het dogmatisme van de luchtvaart- politiek, zonder tot de kern van de zaak te komen". Hij weigerde echter bijzon derheden te vertellen, op grond van een afspraak tussen de twee delegaties. Drs. van der Beugel zei te verwachten, dat hij volgende week woensdag Wash ington zal verlaten, na maandag en dins dag aldaar besprekingen te hebben ge voerd met minister Staf. Als het er naar uit zou zien, dat men tot een akkoord kan komen hetgeen in het komende weekeinde wel duidelijk zal zijn zou het overleg wellicht maandag en dinsdag worden voorgezet. Van Amerikaanse zgde. wordt, zo be richt U.P., het onderhoud van drs. van der Beugel met minister Foster Dnlles van grote betekenis geacht. Men meent, dat niet één lid van de Amerikaanse de legatie de verantwoordelijkheid op zich wenst te nemen, voor men daartoe van zeer hoog niveau directe opdracht heeft ontvangen. Een dergelijke opdracht van Dulles wordt onontbeerlijk geacht voor een gunstige beslissing op de Nederland se wensen. Van Nederlandse zijde is men van oordeel, dat de toekomstige vriend schappelijke betrekkingen tassen Ne derland en de Verenigde Staten voor een aanzienlijk deel van znlk een gebaar afhangen. Waar het op neerkomt, zo wordt van goed-ingelichte zijde aangevoerd, is of een N.A.T.O,-bondgenoot genoegdoening zal krijgen of dat de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen reden tot tevreden heid hebben. Volgens berichten uit Hongarije, heb ben de communisten de bisschop van Vacz, mgr. J. Petery, geïnterneerd. De abt van het West-Hongaarse Cis- terciënserklooster Zirc, prelaat Endre- dy» en een vroegere secretaris van kar dinaal Mindszenty, mgr. Zakar, zijn ge arresteerd. Mgr. Zakar werd na het proces tegen kardinaal Mindszenty ge vangen genomen doch tijdens de ok- toberopstand van Hongarije bes-rijd. Behalve deze arrestaties wijzen ook andere tekenen erop, dat de communis tische regering het er opnieuw op aan legt de kerk onder staatstoezicht te brengen. Radio Boedapest heeft een bekend making gepubliceerd over een verorde ning van de regering ten aanzien van benoemingen van kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders. Volgens deze bepa ling moeten alle benoemingen voor ker kelijke ambten eerst de goedkeuring van de regering of van het ministerie van vorming verkrijgen. Onder de maat regel vallen alle benoemingen, verplaat singen en ontslagen sinds 1 oktober 1956. De nieuwe maatregel richt zich kennelijk tegen de beslissingen. die de kerkelijke overheid tegen de ,,vre- despriesters" heeft genomen. Ook over het godsdienstonderricht heeft de regering een decreet uitgevaar digd. De regering wijst erop. dat men het godsdienstonderricht als een ,,pri- vé-aangelegenheidvan de staatsbur gers moet beschouwen, zulks in de geest van het regeringsdecreet van 1949, dat sprak van een niet verplicht gods dienstonderricht. De beslissing hieraan wel dan niet deel te nemen dient een ieder te respecteren, zo heet het ver der in het decreet. Over de duur van het onderricht merkt het verder op, dat dit wekelijks twee uur buiten het ver plichte lesrooster om mag bedragen. De regering bedreigt allen, die het godsdienstonderwijs ..voor een politiek doel misbruiken of die ouders in hun beslissing met geweld of met bedrei gingen beïnvloeden". Zij heeft bepaald, dat ouders slechts bij het begin van het schooljaar schriftelijk te kennen kunnen geven, dat zij voor hun kinderen gods dienstonderricht willen. (K.N.P.) De Poolse regering heeft besloten de omvang van de strgdkrachten met nog eens 44.500 iua„ te verminderen, zo meldt het officiële Poolse persbureau P.A.P. Het besluit is ingegeven door de wens hij te dragen aan oplossing van de ontwapeningskwestie en de Poolse economie te ontlasten, aldus dit bericht. (A.F.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1