Haarlemse gemeenteraad akkoord met structuurplan Zuid-Schalkwijk Verkeersongevallen in Haarlem Dit jaar slechts éénmaal kermis op Parklaan Bloemendaal schrijft Burger zinlening uit Toekomstige docenten uit Duitsland bezoeken Haarlem „Forum" met Verdi's Rigoletto in Haarlems schouwburg Sommige leden willen zich niet binden aan gemeentelijk plan voor Noord-Zuid-verbinding Haarlems Bloei'9 ziet van Lunapark af Aantrekkelijk voor kleine beleggers Van Hattum blijft in Beverwijk VOORWAARDEN HAARLEMMERLIEDE ONAANVAARDBAAR GENOEMD Raadslid v. d. Veldt stelt vragen over de tuinbouw gronden Een jaar geëist wegens valsheid in geschrifte Posttarieven voor vakbladen Folkloristische avond in „Zomerlust" Werk van reddings brigade nog weinig bekend Brood- en banket- b akker sleerlin gen tonen hun kunnen Expositie in Lagere Technische School Veiser reacties gelaakt DONDERDAG 28 MAART 1957 PAGINA 5 Met algemene stemmen heeft de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag zijn fiat gegeven aan het structuurplan „Schalkwijk". Alleen de heren SCHIPPERS en VAN VELSEN en mejuffrouw BOLSIUS van de KVP-fractie, alsmede de gehele WD-fractie maakten een voor behoud. Deze leden wensten zich niet te binden inzake de noord-zuidver binding, die door de gemeente onmiddellijk beoosten het Spaarne en door de Provincie veel meer oostelijk is gedacht. Nadat ir. A. van der Steldt, chef van de afdeling stadsontwikkeling van Openbare Werken gistermid dag in een onofficiële raadszitting het structuurplan had toegelicht, heb ben zeer vele raadsleden in de daarna gehouden openbare vergadering het woord gevoerd, zich daarbij al te vaak verliezend in allerlei details, die pas aan de orde komen wanneer het uitbreidingsplan in onderdelen wordt behandeld. Wethouder HAPPÉ wees daar terecht op, maar ging niettemin op alle vragen en opmerkingen uitvoerig in. Burgerlijke Stand Haarlem Wijkcentrum Streekplan Haarlemse rechtbank TURNWEDSTRIJDEN IN CONCERTGEBOUW Bridgedrive in H.K.B. Het actie-comité Parklaan heeft van het College van B. en W. van Haarlem een in zeer welwillende toon gesteld schrijven ontvangen in ant woord op de bezwaren van het comité tegen het houden van de kermis op de Parklaan. B. en W. delen hierin mede, dat zij de aangevoerde bezwaren „niet ongegrond" vinden en dat er maatregelen getroffen zijn om de over last voor de bewoners en de scholen zo gering mogelijk te doen zijn. „Haarlems Bloei" heeft afgezien van het voornemen deze zomer tijdens de feestweek een Lunapark te organiseren. Dit Lunapark zou waarschijn lijk op de Parklaan gevierd worden, omdat er geen andere plaats voor zou zijn. Nu er echter geen zomerkermis zal zyn, betekent dit, dat er dit jaar slechts éénmaal kermisvermakelijkheden op de Parklaan gehouden zullen worden. Het actie-comité is „Haarlems Bloei" dan ook zeer erkentelijk voor de beslissing geen kermis te organiseren. LIJDENSMEDITATIE SPAARNEKERK BLOEMENCORSO Veertien dagen vervroegd HA A RLEMMERLIEDE A. van Loon 25 jaar armmeester ZAND VOOR1 Schoolvoetbal SCHEIDSRECHTERS TE KORT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Ten aanzien van de annexatieplan nen deelde de wethouder mede, dat er overleg heeft plaatsgevonden tussen de gemeentebesturen van Haarlem en Haarlemmerliede. B. en W. van Haar lem hebben kennis genomen van het pre-advies dat hun collegae van Haar lemmerliede aan de raad aldaar heb ben toegezonden, en derhalve ook van de voorwaarden die deze gemeente ver bindt aan een eventuele gebiedsafstand. Wethouder Happé merkte op, dat deze voorwaarden nog niet voldoende bestu deerd waren, maar geloofde dat zij in hun huidige vorm /oor Haarlem be slist onaanvaardbaar waren. De heer SPEK (A.R.) had de mening van het College over dit onderwerp gevraagd. Mevr. SCHMITZ-PEPER (P.v.d.A.) kreeg van de wethouder te horen, dat Haarlem een dergelijke uitbreiding van tienduizend woningen zeker nodig heeft, gezien de groei van de bevolking en de verplaatsingen die nodig zullen zijn wanneer eenmaal de sanering ter hand genomen kan worden. Met de heren SPEK (A.R.) en VAN VELSEN (K.V.P.) was de wethouder het eens, dat de bevolking van Schalkwijk een af spiegeling dient te zijn van die van heel Haarlem. Het moet niet een wijk wor den met een bepaald odium. Er zal een gemengde bebouwing moeten ko men van hoog- en laagbouw, maar de percentages waarin beiden gerealiseerd zullen Worden staan nog niet vast. Wel iswaar weet men hoe men het zou moe ten doen, wanneer de toestand ideaal Het Haarlemse raadslid A. v. d. Veldt heeft B. en W. de volgende vra gen gesteld over het tuinbouwgebied in Haarlem-Zuid-West. Zijn B. en W. met ondergetekende van mening, dat de gronden ten westen van de Lorentzkade, de z.g.n. „Marce- lius- en Houtvaartgronden", sinds ge neraties bestemd voor de tuinbouw, slechts node aan deze bestemming die nen te worden onttrokken? Nu uw Col lege genoodzaakt is geworden een ge deelte van deze gronden te bestemmen voor de aanleg van de op zich dringend gewenste westelijke randweg, als ge volg waarvan het te betelen areaal weer kleiner is geworden, neemt ondergete kende aan dat uw College voor het nog resterende gedeelte gronden des te meer belangstelling heeft om deze voor hun oorspronkelijke bestemming te behou den. Is uw College daarom niet met onder getekende van mening, dat toegejuichd moet worden het initiatief van tuinders, om door toepassing van nieuwe cul tuurmethoden van het alsnog overblij vende areaal niet alleen niet minder, maar zelfs een veelvoud van de nor male koudegrond cultuur te verkrijgen? Als voorgaande vraag door uw College bevestigend wordt beantwoord, valt het ondergetekende op dat door uw College, althans volgens de aan hem gedane me dedelingen, geen gevolg zal worden ge geven aan verzoeken op een deel van deze gronden moderne cultuurmetho den toe te passen, speciaal de koude- glascultuur en daarvoor de glasopstan den te plaatsen. In de veronderstelling, dat vorenbe doelde cultuurmethoden bij voorbaat niet onmogelijk worden gemaakt door bepalingen in bebouwingsvoorschrif ten of uitbreidingsplannen meent on dergetekende te kunnen concluderen, dat eerst later de bezwaren daartegen bij uw College zijn opgekomen, welke bezwaren naar de mening van onder getekende niet zo overwegend kunnen zijn om de gevraagde toestemming te onthouden. Is uw College alsnog bereid, zo mo gelijk op korte termijn, dit in verband met het feit, dat elk langer uitstel scha de voor de tuinders betekent, ernstig na te gaan of aan deze vooral jonge tuinders gelegenheid moet worden ge geven hun vooruitstrevende inzichten, van belang voor hun toekomst maar ook van belang voor de stad Haarlem en omgeving zelf, volledig te realiseren? ONDERTROUWD: C. Groen en M. S. Hoppen brouwer; J. Strik en G. A. Wals; L. B. Vos en P. M. Kramer; H. Witte- k°ek en D. van Lune; H. S. Tiel Groe- nesiegp en pjj -ph. Menssink; H. Roo- denburg, en jj ottens; J. E. van Essen en E. w. j Franse; W. J. van Delden en H. Ouuo'lfF. S. W. Gelaudie en C. E. van der Linde; H. B. Chr. Kruisdijk en A. J- Ohjerhoek; L. de Wind en I. A. Wessels; I. Musch en H. M. H. Wei ter J. W. de Graaff en M. Th. Rijkes; T. van den Oever en j. J. Wit. GETROUWD: Chr. A. Doezie en J. M. C. Blom; F. P. C. de Wildt en A. van Vessem; K. J. A. Piass en Chr. Meijer; L. Chr. Beers en A: G. M. Veldt; R. Kuipers en Th. Roosen; F. L. Fens en C. van Rijn; W. J. Vink en G. Crombeen; F. de Laat en c. de Fouw; G. Schurman en G. A. Mus; W. van Oossanen en M. de Bree; J. van Duijn en H. M. Laarman; J. Hegi en G. E. Mus; A. Stravers en Th. van der Hejjde. GEBREN: A. Suijk-von der Mohlen, z.; H. van dtr Plas-Elkerbout, z.; A. A. van Angeren-Broekman, z.; j. M. den Ouden-Gordon, z.; M. J. E. G. Bastiae- nen-Wildeboer, d.A. F. Wottitz-Sper- ling, d.; J. S. L. Kerstholt-De Wit, d.; A. F. Fonkert-Olthoff, d. OVERLEDEN: C. Kok, 59 j., Cremer- straat. zou zijn, maar men moet rekening hou den met allerlei factoren, zoals het huis vestingsbeleid ten tijde van de woning nood. Men moet niet vergeten, aldus de heer Happé, dat het eerst te reali seren deel van Schalkwijk reeds 4200 woningen omvat en dat die bij het hui dige bouwtempo in ruim drie jaar neer gezet kunnen worden. De heren VAN VELSEN (K.V.P.) en SCHIPPERS (K.V.P.) kregen te horen, dat het middelpunt van de wijk welis waar getekend is, maar dat men zich nog geen concrete vorm heeft gedacht. Beide raadsleden hadden gepleit voor een aaneengesloten bebouwing rond een werkelijk plein, terwijl zij op de platte grond een open ruimte meenden t« hebben gezien, waarop hier en daar enkele centrale gebouwen geprojecteerd waren. Men moet nog zien hoe men het centrum van de nieuwe wijk het best kan ontwerpen. Ten aanzien van de bewoning deelde de wethouder mee, dat niet alleen jonge gezinnen in Schalk wijk een woning zullen vinden, maar dat ook naar leeftijdsopbouw de bevol king vande wijk een afspiegeling van de Haarlemse bevolking moet zijn. Dit houdt ook verband met het aantal ge projecteerde scholen. Met enkele jonge gezinnen, zou men er veel meer scho len moeten bouwen, die dan later ech ter, bij veroudering van de wijkbevol- king, weer leeg zouden komen te staan. De heer SPEK (A R.) en mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) hadden be zwaar tegen de ligging van het nieuwe ziekenhuis, terwijl de heer MENSINK (P.v.d.A.) die ligging juist bijzonder aantrekkelijk vond. De bezwaren rich ten zich vooral tegen het feit, dat het ziekenhuis zo dicht bij het rumoer van de wegen en bij de woonwijken is ge projecteerd. De wethouder wees erop, dat er altijd bezwaren zijn tegen een ziekenhuis in een woongebied, maar dat deze ligging verreweg de beste was, die men zich denken kan. Bovendien is er in Haarlem voor een nieuw zieken huis geen andere plaats beschikbaar dan in Schalkwijk. In antwoord op een vraag van de heer WILLEMSE (P.v.d.A.), deelde de wethouder mee, dat door de regenten van het Sint Eli sabeths Gasthuis een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag of er één cen traal ziekenhuis moet komen of meer dere ziekenhuizen. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) had voorgesteld de beslissing te laten rus ten over de vraag welke van beide ge meentelijke plannen gerealiseerd moet worden. B. en W. hadden na melijk één plan ingediend waarop de zuid-noordverbinding ingevolge de eigen inzichten onmiddellijk beoosten het Spaarne zou komen, en een an der plan waarin deze weg ten oosten van de bebouwing van Schalkwijk zou komen, zoals de provincie dat wil in het ontwerp-streekplan Kennemer- land. Dit tweede plan zou gereali seerd moeten worden, wanneer de provincie het Haarlemse plan voor een weg onmiddellijk beoosten het Spaarne verwerpt. Wethouder Happé en de heer PROPER (C.P.N.) wezen erop, dat de Haarlemse raad een of ficiéél bezwaarschrift heeft gestuurd naar G.S., tegen het provinciale plan. Men zou dus nu moeilijk een keus kunnen laten tussen beide plannen. De heer Schippers merkte echter op, dat hij en enige andere raadsleden hun stem geweigerd hadden aan het bezwaarschrift, omdat zij juist be zwaren hebben tegen het gemeente lijk plan. Hij voelde er weinig voor thans zijn stem te geven aan een plan, waarin die weg weer op de oude wijze was geprojecteerd. Een oplossing werd gevonden, doordat de leden die bezwaren hadden tegen de weg beoosten het Spaarne de aanteke ning kregen zich inzake de noord- zuidverbinding niet gebonden te ach ten. Aan de heer Hennevelt (C.P.N.) werd meegedeeld, dat de sanering van het Rozenpriëel en de doorbraak aldaar voorlopig nog niet uitgevoerd zullen worden. Medegedeeld werd, dat het verkeer over de Buitenrustbrug slechts geleidelijk aan zal worden geïntensi veerd en dat mettertijd de beide ande re bruggen die over het Spaarne zijn geprojecteerd, gereed zullen zijn om het overtollige verkeer af te voeren, en met name het verkeer naar en van Zandvoort. Van verschillende zijden werd gepleit voor meer groenstroken, meer volks tuintjes, meer schoolwerktuinen en meer sportvelden, zomogelijk zelfs bin nen de woonwijken. Het college nam van al deze wensen nota, maar wees erop, dat Schalkwijk in deze behoeften in zeer ruime mate voorziet. De heer SCHREURS (K.V.P.) pleitte tenslotte voor het behoud van de oude woonkern rond de molen langs het Spaarne, de woonkern van Zuid-Schalkwijk. De wet houder beloofde dat daarmee zoveel mogelijk rekening gehouden zal wor den, maar wees er ook op, dat deze kwestie pas definitief bekend wordt, wanneer het uitbreidingsplan in onder delen wordt vastgesteld. De wethouder gaf in de geest van de uiteenzetting over Schalkwijk, die wij in ons blad van Na een helder pleidooi, waarin hij stuk voor stuk de bezwarende feiten, die de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had ingebracht, had ontzenuwd, vroeg mr. J. Roggeveen vanmorgen vrijspraak voor een 43-jarige huismoe der uit Zaandam, die wegens valsheid in geschrifte voor de rechtbank terecht stond. Zij zou op een voor haar stief vader bestemde cheque een vals endos sement en een valse handtekening heb ben geplaatst en er op die wijze in geslaagd zijn een bedrag van ruim 600 te innen. De officier van justitie eiste tegen haar een jaar gevangenis straf onvoorwaardelijk en onmiddellij ke gevangenneming. De laatste eis werd door de rechtbank afgewezen. In maart van het vorig jaar zou de vrouw, die het huis van haar stiefva der schoonhield, drie cheques valselijk hebben geïnd. Na een voor de vrouw nog al intimiderend verhoor door de Rijksre cherche zou zij bekend hebben. Zij zou het delict gepleegd hebben omdat haar gezin in financiële moeilijkheden ver keerde. Vanmorgen ontkende zij wat haar ten laste werd gelegd, terwijl haar raadsman de rechtbank een aan tal briefjes van leveranciers overleg de, die ieder voor zich verklaarden, dat de vrouw in maart van het vorig jaar geen schulden had. Verder toonde mr. Roggeveen aan dat de verklaringen van de rechercheurs op sommige punten met elkaar in strijd waren, zodat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat de beschuldigingen in elkaar gezet waren. Het grafologisch onderzoek, dat de rapporteur ervan tot de conclusie had gebracht, dat het hand schrift van de verdachte identiek was aan het handschrift, dat op de achter zijde van de cheques was aangetroffen, noopte mr. Roggeveen de rechtbank te waarschuwen daar niet al te veel waarde aan te hechten. In het verleden is meer dan eens gelbeken dat een der gisteren pub liceè^en"am^ op velecatastrofale gevol- Uitspraak 11 april. vragen van vele raadsleden. Tengevolge van de zware regelval, die de wegen bijzonder glad maakte, zjjn gisteren in Haarlem 22 verkeers ongevallen door de politie aangetekend. In de tempeliersstraat kreeg een ze ventienjarig meisje 's morgens om acht uur een zware verwonding aan haar linkervoet, toen zij op een rijdende tram wilde springen, haar evenwicht verloor en met haar been onder een der wie len kwam. Het meisje werd in de Ma- riastichting opgenomen. Om half vier stak een 82-jarige Zand- voortse dame zonder voldoende op het verkeer te letten, de Wagenweg bij perceel 104 over. Zij werd gegrepen door een personenauto en moest met een schedelbasisfractuur, een kaak- en een linker onderbeenfractuur naar het Diakonessenhuis worden overgebracht. Eveneens om half vier gebeurde op de Rijksstraatweg in Haarlem-noord op de hoek van de Overtonweg een aan rijding, waarbij echter niemand licha melijk letsel opliep. Een bestelauto die in zuidelijke richting over de Rijks straatweg ging, wilde linksaf de Óver- tonstraat inrijden, waartoe de bestuur der de richtingsaanwijzer uitstak en voorsorteerde. Een achter hem rydende autobus van de N.Z.H, remde, slipte en botste tegen de achterzijde van de bestelauto, die zwaar werd beschadigd. De politie verzoekt getuigen van deze aanrijding zich voor het geven van in lichtingen bij haar te vervoegen. Om zes uur slipte een truck met oplegger op de Industrieweg. Het voer tuig gleed van het wegdek af en kan telde, waarna het op zijn zijkant in een Op 14 april aanstaande worden in het Haarlems Concertgebouw selectie-wed strijden gehouden voor de dames van het Nederlands keurkorps. Deze selec tie zal zes dames aanwijzen die op 16 mei aanstaande in Oslo deelnemen aan de landen-gymnastiekwedstrijd tegen Noorwegen. De gymnastiekvereniging Bato organiseert de wedstrijden in het Concertgebouw. De deelnemende dames zijn: de nationale kampioene Lenie Lens Dini Krul, Truusje Dam, Nel Sallé, Corrie Ruremonde, Thea Beekman, en de jeugdige turnsters van Bato: Bep Drommel en Rini de Wolf. De wed strijden beginnen om half drie. Ten bate van de Stichting Kinderbe waarplaatsen Haarlem zal dinsdag 9 april in het gebouw van de Haarlemse Kegel Bond in de Tempeliersstraat een bridge-drive worden gehouden. Deelneemsters kunnen zich vóór 5 april per paar opgeven bij J. Fabel, Spaamwouderstraat 82, tel. 14351. V Het verwacht verder, dat de rege lingen van B. en W. voor de kermis exploitanten zo weinig aantrekkelijk zullen zijn, dat zij hun tenten slechts één maal op de Parklaan zullen op slaan. Volgens de voorwaarden van B. en W. moet het geluid van de ker mistenten gedempt worden. Bij de scholen mogen geen kermisopstallen worden geplaatst. De plannen voor de opstallen moeten worden goedge keurd door de Brandweer, de Poli tie, de Dienst voor Hout en Plant soenen en de afdeling Financiën en Belastingen ter gemeentesecretarie. Er moet voorts een strook op de Park laan vrij blijven, die breed genoeg is om de bewoners de toegang tot hun huizen te waarborgen en die ook voor het verkeer de doorgang vrij zal laten. Er zal op het kermisterrein een open baar toilet worden ingericht, waarvan de toegang gratis zal zijn. De kermis zal gesloten zijn zondag 28 april, zaterdag 4 mei en zondag 5 mei. sloot belandde. Met twee kraanwagens kon men de truck met oplegger na veel moeite op de kant krijgen. Er gebeur den geen persoonlijke ongelukken. Om kwart voor negen gisteravond moest de verkeerspolitie uitrukken naar de Amsterdamsevaart nabij de Nagt- zaamstraat, waar een 49-jarige wielrijd- ster uit Haarlem geen voorrang had verleend aan een op de Amsterdamse vaart in zuidelijke richting rijdende per sonenauto. De wielrijdster kwam van de Nagtzaamstraat en wilde in ooste lijke richting de vaart opslaan. Zij kwam door de aanrijding te vallen en klaagde over pijn in de rug. Zij werd naar het Marine-hospitaal te Overveen overgebracht. De ingezetenen van Bloemendaal zul len binnenkort van hun gemeentebe stuur een enveloppe ontvangen, waar op het woord burgerzinlening voorkomt. Het gemeentebestuur doet bij het uit schrijven van een open obligatielening een beroep op de burgerzin van de be volking. De voorwaarden waartegen de lening wordt uitgeschreven blijven namelijk enigszins beneden die, welke gezien de huidige rentestand voor een lening zouden moeten worden geboden om een redelijke kans van slagen te krijgen. De rente van de Bloemendaalse burger zinlening zal 4,25 pet bedragen, maar de koers van uitgifte is een procent be neden de nominale waarde gesteld. De toekomstige houder van een obligatie zal dus iets meer dan 4,25 pet van zijn geld makeneen rente, die belangrijk hoger is dan die welke betrekkelijk kort geleden nog voor obligaties overheids lichamen werd geboden. Om het begrip „burgerzin" tot zijn recht te doen komen, zal het gemeen tebestuur niet alleen stukken van 1000 maar ook van 100 uitgeven. Ook de kleine spaarder zal dus aan de burgerzinlening kunnen deelnemen. Voor hem is de lening zelfs aantrek kelijk omdat bedragen van deze om vang als regel niet een rente van meer dan 4,25 pet kunnen geven. Voor een kleine spaarder kan dus nauwelijks van een „offer" worden gesproken. 4 Het gemeentebestuur verklaart dat het met een zekere schroom en uit bit tere noodzaak overgegaan is tot het uit schrijven van de lening. De kosten van het onderhoud zijn ook voor de gemeen te gestegen, en de uitkering uit het gemeentefonds is nog steeds uitermate laag voor Bloemendaal. Volgens de wet telijke bepalingen mag slechts tot een bepaald maximum, namelijk 25 pet van de vlottende schuld, aan kasgelden worden opgenomen. Dit maximum is thans bereikt. Als datum van storting voor de toe gewezen obligaties is 1 juli vastgesteld. De lening wordt aangegaan voor een looptijd van 20 jaar. Wanneer de in schrijvingen meer dan 500.000,- bedra gen, kan beursnotering worden aange vraagd. Bloemendaal hoopt echter dat er voor meer dan vijf ton zal worden ingeschreven. Er zijn in de gemeente enkele zeer dringende financieringsbe hoeften. Daartoe behoren 900.000,- ka pitaalsuitgaven voor het lager onder wijs, 150.000,- voor het gas- en water bedrijf, ruim 200.000,- voor de aanleg en verbetering van wegen en 130.000,- voor de op het lopende jaar drukken de uitgaven voor rioleringen, alsmede f 30.000,. voor de straatverlichting. Op zichzelf is de financiële positie van de gemee/ite Bloemendaal niet ongun stig. De schuld op lange termijn, waar van de jaarlijkse lasten voor rente en aflossing uit de gewone middelen wor den bestreden, bedroeg 1 januari van dit jaar 3.806.304,-. Dit wil dus zeggen een gemiddelde schuld van 193,- per hoofd van de bevolking. Ter vergelij king diene, dat deze schuld in Velsen Een groep toekomstige docenten uit Duitsland, afgestudeerden van het Stu- dienseminar te Münster, hebben gisteren een bezoek aan Haarlem gebracht om het middelbaar onderwijs hier ter ste de te leren kennen. Het Studienseminar is een staatsin stelling, welke een didactische en al gemeen vormende cursus geeft aan stu denten, die hun universitaire studie voltooid hebben en als docent bij het onderwijs werkzaam willen zijn. Zij zijn verplicht de cursus op het Seminar een instituut, dat in ons land niet bekend is, te volgen. Aan het eerste trimester van dit schooljaar hebben verschillende Neder landse rectoren, onder wie pater V. Hut- jens van het Mendelcollege, het Semi nar bezocht en bij die gelegenheid zeg den de Duitsers toe bij een eventueel bezoek aan Nederland ook een kijkje in Haarlem te nemen. Dat is gisteren gebeurd. Ruim veertig toekomstige do centen, zowel mannen als vrouwen, heb ben onder leiding van dr. Lohmeijer, de rector van het Seminar, tijdens hun tour nee door Nederland kennis kunnen ma ken met het middelbaar onderwijs in Haarlem. Hun commentaar was een al lofprijzing. In de ochtenduren bezocht een groep het Marnix van Sint Aldegondelyceum aan de Planetenlaan en 'een andere groep het Mendelcollege aan de Irion- weg. De Duitsers woonden verschillen de lessen bij en naar pater Hutjens ons mededeelde, lieten zij zich uiter mate prijzend uit over de scholen. Zij vonden het bijzonder gelukkig, dat bij de bouw niet alleen met de schoonheid maar ook met de eenvoud rekening was gehouden, in tegenstelling tot som mige Duitse middelbare scholen, waar Teletypeband Sm. men bij alle schrijnende woningnood van de scholen kleine paleisjes pleegt te maken. Het gezelschap nam nog een kijkje in het Coornhertlyceum aan de Chry santhemumlaan en werd in het vroege middaguur door de heer H. P. Baard rondgeleid door het Frans Halsmu seum. Onder leiding van dr. C. Spoel- der maakten zij vervolgens een tocht door oud-Haarlem en later in de mid- (Van onze Haagse redactie) De posttarieven voor vakbladen, wel ke als drukwerk beschouwd moeten worden, zullen vanaf 1 april 1957 van twee cent per 50 gram verhoogd worden tot vier cent per 50 gram. Het tarief voor vakbladen, welke niet als druk werk beschouwd worden, hetgeen mo menteel 0,7 cent per 50 gram bedraagt, zal per 1 oktober verhoogd worden tot een cent per 50 gram. Of een vakblad door de posterijen als vakblad en niet als drukwerk be schouwd zal worden hangt af van het ge wicht van het blad en het percentage van de inhoud, dat met advertenties gevuld wordt. Een blad dat minder weegt dan 55 gram en niet voor meer dan vijftig procent met advertenties ge vuld is, wordt als „vakblad" beschouwd en komt voor het geringere tarief in aanmerking. De posterijen zullen regel matig steekproeven nemen. Indien meerdere malen blijkt: dat de adver- tentieinhoud de vijftig procent overtreft, wordt een blad voortaan als drukwerk beschouwd. Weegt het echter minder dan 55 gram, dan kan men bij het vol doen aan bepaalde vooraschriften een re ductie verwerven van maximaal 30 pet. dag werden zij in het stadhuis ontvan gen waar wethouder D. J. A. Geluk de gasten toesprak en een pleidooi hield voor de samengroeiing van de jeugd der verschillende landen ter bevorde ring van de Europese eenheid. Het programma bevatte nog ver schillende andere aantrekkelijke pun ten, waarvan het meest interessante ongetwijfeld was een voorstelling door de middelbare schooljeugd in de aula van het gemeentelijk gymnasium. Het Haarlems Interscholair Comité had uit de onlangs gegeven programma's van delnterscholaire een attractief inter nationaal programma samengesteld van muziek, voordracht, dans en to neel. Het gebodene werd door de gas ten bijzonder geapprecieerd. Omstreeks tien uur des avonds ver zamelden de Duitsers en Haarlemse docenten zich in Brinkmann, waar zij tijdens een gezellig samenzijn uitvoerig van gedachten konden wisselen. Naar pastoor W. C. van Gastele ons mededeelt, wordt de lijdensmeditatie bijvoorbeeld 826,- bedraagt, in Zand voort meer dan 700,-. De uitkeringen uit de ondernemingsbelasting zijn voor eengemeente als Bloemendaal bijzon der laag, daar er weinig ondernemin gen zijn. De kosten daarentegen zijn hoog te noemen, al was het slechts in verband met het verzorgingspeil van de gemeente en de recreatieve waar den. „Bloemendaal is de tuin van de randstad Holland," verklaarde burge meester dr. D. H. Peereboom Voller. „De gemeente moet hiervoor de kosten opbrengen, maar ontvangt er vrijwel geen inkomsten uit." Het corso-comité Hillegom heeft be sloten het bloemencorso wegens de snelle bloei van de hyacinten en enige andere bloemsoorten, veertien dagen eerder te doen houden dan was aangekondigd. Het corso wordt nu gehouden 13 april. De heer A. van Loon, Liewegje 14 te Haarlemmerliede, viert zondag 31 maart zijn 25-jarig jubileum als arm meester van de parochie van Sint Ja cobus de Meerdere te Spaarndam. Hij is sinds jaren voorzitter van het arm bestuur. Om tien uur zal de plechtige Hoogmis ter intentie van de jubilaris worden opgedragen door pastoor Bern. G. H. Keijer. De buurtvereniging „De Wurf' hield woensdagavond in „Zomerlust" een Zandvoortse folkloristische avond. Het was inderdaad een oud-Zandvoortse aangelegenheid, want reeds vóór het aanvangsuur was de zaal tot de laatste plaats gevuld met een publiek, dat voor het merendeel luisterde naar klinkende Zandvoortse namen. De voorzitter, de heer Suurland, was er kennelijk enigs zins verlegen mee, dat hij niet tot de oude Zandvoorters behoorde maar tot de „import" gerekend moest worden. Hij wist zijn prestige enigszins te her stellen door te verhalen hoe hij als kleine jongen reeds naar Zandvoort kwam en aan het dorpsleven deelnam en er nu al meer dan tien jaren woont. Voor de pauze werden films vertoond die een beeld gaven van het Zandvoort in de voor-oorlogse jaren; ook de jaar lijkse uitstapjes van de ouden van da gen in 1937 en 1949 waren op het witte doek te zien. Het deed het Zandvoortse hart goed toen na de pauze de leden van „De Wurf" in de oude klederdracht ten to nele verschenen en onder de titel „beel den uit mijn kinderjaren" verschillende taferelen uit het Zandvoortse leven op voerden. De dames Gansner-Van der Bos en Jongsma-Schuiten hielden een samenspraak welke door korte schetsjes werd afgewisseld. De kwaliteit der bad gasten werd ook vergeleken: vroeger kwamen er veel „echte rijke lui", nu heeft men veel badgasten-van-de-kin derbijslag. Het strand was het middel punt van de toneel-bedrijvigheid en vooral de visafslag waarbij de heer Ter mes als afslager fungeerde temidden van kooplustige en twistzieke vrouwen gaf een levendig en duidelijk beeld van het leven zoals dat vroeger in Zand voort werd geleefd. De opvoering werd besloten met een daverende Zandvoort se bruiloft in het café vein „Jans de Kraai". De heer P. van der Mije uit Zand voort heeft op een bijeenkomst van de Contact Commissie Kustbrigades van de K.N.B.R.D. gesproken over het werk van de reddingsbrigades langs de kust. Hij stelde dat het bij de oprichting van nieuwe kustbrigades van belang is van te voren te overwegen waar de strandpost gevestigd wordt. Deze moet op een vast punt komen. Spr. drong er bjj de vertegenwoordigers van de in de kerk aan het Spaarne deze week kustbrigades op aan in de brigade zo niet gehouden zondag 31 maart, maar veel mogelijk iedereen in te schakelen vrijdag 29 maart, motgen dus, 's avonds opdat niet al het werk door een enke- om half acht. ling moet worden verzet. In de Haarlemse stadsschouwburg heeft de jonge opera-groep „Forum" uit Enschede, woensdagavond een al leszins aanvaardbare, zelfs bij vlagen een aangrijpende uitvoering gegeven van Verdi's meesterwerk „Rigoletto". Wat „Forum" woensdagavond in de „Rigo letto" heeft gepresteerd, dwingt grote bewondering af. De gestalte van Rigo letto werd scherp omlijnd voor ogen ge- gesteld, niet het minst door de muziek van het genie Verdi. Achter al het afsto tende in deze opera, zoals de lichtzin nigheid van de hertog, de laaghartig heid van het gedrocht Rigoletto, die zich niet ontziet een verongelijkte ongeluk kige laaghartig te honen, en die ogen blikkelijk tot een moord bereid is wan neer hem overkomt wat hij een ander aangedaan heeft, openbaart zich een diep menselijk leed. Het geheel dezer opera ademt psychisch en psysiek een realis me van de hoogste rang, die recht streeks uit de menselijke samenleving gegrepen is. De muziek is, ik zei het reeds, van een allure die alleen Verdi vermocht te geven. De hoofdrol van de nar Rigoletto berustte in handen van Bert Bijnen, die er beslist een aangrij pende creatie van wist te geven. Zijn spel was intens doorleefd en zijn vo cale kwaliteiten waren van dien aard, dat ik ze bij meer bekende operagezel schappen wel eens minder heb gehoord. In Anneke van de Graaf bezit Forum een uitstekende kracht. Zij heeft als Gil- da, de dochter van Rigoletto, een uit muntende indruk gemaakt waaraan haar gestalte en uiterlijk geenszins af breuk hebben gedaan. Hoewel ik soms meende te merken dat de hoogte niet meer de glans had van enige jaren ge leden, heeft zij haar partij nog uitzon derlijk mooi gezongen. De tenor Peter van Zon als de lichtzinnige hertog van Mantua paste zich bij dit gezelschap zeer goed aan, hoewel ik soms zijn stem van iets grotere allure zou wensen. Hier stond echter tegenover dat zijn acteer- vermogen zeker niet van talent was ont bloot. De ruige stem van Jan Duive- man was geknipt voor de rol van de i bandiet Sparafucile. Bovendien vertoon de zijn spel een natuuurlijkheid die men iedere operazanger zou toewensen. An nie Steiner, als de zuster van Spara fucile, deed als actrice niet voor alle hierboven genoemden onder, alleen haar stem is te gevoileerd om voortdurend te blijven boeien. De overige rollen waren eveneens voorbeeldig bezet en het ge heel bewoog zich op het niveau van de hoofdrolvertolksters en -vertolkers. De jonge Duitse dirigent Gustav Fülle- born leidde het orkest der Nederland se orkestvereniging op bekwame wijze. Het orkest zelf was niet buitengewoon, maar ook niet bepaald slecht te noemen. De costuums van Charles Roelofsz vol deden uitstekend. Men diene echter re kening te houden met het aanpassings vermogen in kleine theaters in de pro vincie. Uit dit oogpunt bekeken volde den de decors zeer zeker. Alles b(j elkaar genomen, een vol waardige „Rigoletto", die door de ma tig bezette schouwburg met groot en thousiasme is ontvangen. J. L. Voor het 26ste schoolvoetbaltoemooi in Haarlem, dat tijdens de Paasvakan tie de jeugd weer op aangename wijze zal bezig houden, vreest men te weinig scheidsrechter ste kunnen animeren. De commissie schoolvoetbal doet een beroep op degenen, die zich een of meer ochtenden of middagen omstreeks Pasen kunnen vrijmaken om zich be schikbaar te stellen voor het leiden van deze wedstrijden. Uiteraard is enige ken nis van de spelregels bijzonder aan te bevelen. Misschien zijn er studenten en arbeiders, die in continubedrijven werken, die het schoolvoetbaltoemooi door hun medewerking tot een succes zouden willen maken. Men kan zich opgeven bij de heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galenstraat 12, Haarlem, tel. 17051. In de bakkerylokalen van de Lagere Technische School aan de Kleverpark weg was gisteren een tentoonstelling georganiseerd van werkstukken der leerlingen van de cursus brood- en ban ketbakkerij. Ir. J. Berdenis van Berle- kom,' voorzitter van de raad van be stuur der Vereniging voor Nijverheids onderwijs te Haarlem, opende de ten toonstelling 's middags tijdens een bij eenkomst. die door verschillende geno digden uit kringen van het nijverheids onderwijs en van de bakkersorganisa ties werd bijgewoond. In de openings toespraak bracht de spreker dank aan de heren de Jong en de Boer. leraren van de cursus, voor hun voorbereiden de werk, en aan de Haarlemse Bak kerspatroonsorganisaties voor hun in zending. De tentoonstelling gaf niet alleen werk van brood- en banketbakkersleer lingen te zien. maar ook het „werk van de praktijk", van de patroons, die banket, gebak en verschillende brood soorten hadden geëxposeerd. Glunde rend van gepaste trots toonden de leer lingen hun werkstukken, ontstaan tij dens het ene uur per week, dat zij „praktijkles" hebben. Er was een gro te verscheidenheid in broden, die aller lei vormen en grootten vertoonden, en in gebaksoorten, die soms met wonder lijke figuren bespoten waren. De heer K. J. Dijkstra hield een toespraak tot de genodigden die van alles rijke lijk konden genieten als voorzitter van de Haarlemse Bakkerspatroonsor ganisatie. Hij wees op het grote belang van et handwerk in het bakkersbe drijf, een ambacht, dat meer en meer gemechaniseerd dreigt te worden. Het geëxposeerde toonde aan, dat het oude handwerk nog steeds verstaan wordt, ook door de jonge generatie in de brood- en banketbakkerswereld. Aan de tentoonstelling was ook een „blinde keuring" verbonden van tarwe- en witbroden, door de leerlingen ver vaardigd. Op een tafel lagen moten brood, voorzien van nummers. De gemeenteraad van Beverwijk heeft woensdag met algemene stem men besloten gronden en opstallen be horende tot het historische buiten Scheybeeck te verkopen aan de firma Van Hattum en Blankevoort ten behoe ve van de uitbreiding van haar sinds jaren te Beverwijk gevestigde kantoren. Aan deze beslissing is een lange, onverkwikkelijke geschiedenis voor afgegaan. Aanvankelijk waren, mede door de haast die de firma had, be sprekingen met het gemeentebestuur van Beverwijk op niets uitgelopen. De firma wendde zich dan ook tot de ge meente Velsen, in de veronderstelling daar sneller gronden te kunnen ver krijgen. Velsen besloot in principe de ze ter beschikking te stellen, maar voordat een definitieve afspraak werd gemaakt, heeft de nieuwe burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruins- ma, toen hij er zeker van was. dat de firma Van Hattum niet aan Velsen de finitief was gebonden, nieuwe bespre kingen aangeknoopt met Van Hattum, die resulteerden in het bovengenoem de raadsbesluit. In Velsen heeft men zich over deze gang van zaken zeer verontwaardigd getoond. Wethouder Verbeek van Open bare Werken eiste, dat Beverwijk de firma erop zou wijzen, dat zij moreel en materieel verplicht was in te gaan op de aanbieding van Velsen en dat het nieuwe Beverwijkse voorstel zou wor den ingetrokken. Men noemde de kwes tie een aangelegenheid, die de IJmond- samenwerking in groot gevaar bracht. De burgemeester van Beverwijk is niet ingegaan op het verlangen van Velsen, waarop dit gemeentebestuur de raad een z.g. nota van Hattum voorlegde, die in de raadsvergadering van Vel sen een voor Beverwijk en de nieuwe burgemeester zeer onprettige reactie veroorzaakte. In een officiële verkla ring heeft burgemeester J. G. S. Bruins, ma van Beverwijk zich gisteren dan ook tegen hetgeen in Velsen was opge merkt vrij fel verzet. De onschendbaar heid van de raad is in Velsen gehan teerd, zo zeide hij, om grove beschul digingen en verdachtmakingen te uiten in een grof en onzakelijk debat. Hij constateerde, dat hij pas tot het doen van voorstellen was overgegaan, nadat hij er zeker van was, dat de firma nog vrij stond tegenover Velsen. Hoewel hy de teleurstelling van het gemeentebe stuur van Velsen begrijpen kon, merk te hij op. dat dergelijke zaken menig gemeentebestuur overkomen, zonder dat dit aanleiding geeft tot jammeren. Beverwijk heeft de zaak nuchter beke ken en ziet de kwestie zuiver als een gemeentelijke aangelegenheid, die met intergemeentelijke IJmondzaken niets van doen heeft. Niet Beverwijk, maar Velsen door de wijze waarop het de kwestie van Hattum behandelt, brengt de samenwerking in gevaar. De burge meester verklaarde tenslotte, dat wat hem betreft het incident hiermee ge sloten is. (Niet officiële koersen) Vorlg Opening slot 28/3 3% Ned. 1953 92% S% Ned. 1953 90% 3% Ned. 1956 90 iooA 3% Ned. 1948 85% 3% Ned. 1950 86% 3% Ned. 1954 87 3',4 Ned. 1955 1 86% 3-3% Ned 1947 87 A 87 3 Ned 62-64 bel. fac. 91% 91ft Inschr Grtbk 1946 3 86% Ned. HandeJ Mti cert 166 A.K.U 194% 194 Van Berkel's Patent 171% Calvé-Delft cert 305 Van Gelder 201 Kon. Hoogvens cert 297 Unilever Cert. 363% 364 Ned. Kabel 266 Philips 252% 250ft Kon. Petroleum 179% 178,60 „Amsterdam" Rubber 80 79ft Roll Amerika Lijn 165% 166 Kon. Ned. Stoomb. MtJ 152% 151ft Ned Scbeepv Unie 175 174ft H.VA 89 Del) MIJ. Cert. .93% A'dam 2% '561 91% A'dam '56 U 100% A'dam in 100% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrle General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic 6teeJ Royal Dutch Shell (Jnlon Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater 33. Steel 26/3 61% 42% 73% 56% 39% 110% 37% 33% 50% 47% 79% 43(4 42% 33% 58% Stemming: 27/2 63% 42% 73% 58% 39% 111% 37% 33% 50% 47 80% 43% 42% 34 58%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5