Spelers misdragen zich bij Duitsland B-Nederland B Vijf spelers gewond van het veld; Van der Hoek breekt been AMSTERDAM DOET NIET ONDER VOOR FORTUNA ERE-DIVISIE Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Davitai Bedieningsgeld en arbeidstijd in het horecabedrijf DIOCESANE OUDERRAAD Semi-interland vol onsportwiteit Gelijk spel na levendige strijd Vast loon mogelijk bij herziening van de consumptieprijs Jeugd wint met ruim verschil SNELPON'ijmtderaarstestukkenaaneen lnspeeteur- Kielstra Drie jaar geëist tegen jeugdige inbrekers Wij luisteren naar Gelijk spel ondanks Duits overwicht Duits smartegeld vrij van belasting In hoger heroep Moderne gymnastiek SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 28 MAART 1957 PAGINA 7 Helmond verliezer in protest over terrein Interpellatie over leraren salarissen DE ACHILLES VERLOREN? Davitamon Westelijke amateurs veruit de minderen De snelste VELPON In bisdom Rotterdam door L. J. SCHMIDT Congres r.-k. leerkrachten bij V.G.L.O. MARKTBERICHTEN Op een terrein dat hoogstens nog wat zijn afmetingen betrof enige ge lijkenis met een voetbalveld vertoonde en onder zeer slechte weersomstan digheden heeft Nederland B in Essen een gelijk spel op Duitsland B be vochten. De Duitsers, die onlangs nog Oostenrijk B met 40 hebben ver slagen en zich ook sterker toonden dan de reserves voor het Oranjeteam, kwamen niet verder dan 33. Kort voor het einde hadden zij nog de lei ding met 31. Drie Nederlanders en twee Duitsers haalden het einde niet. Van der Hoek, Bleyenberg en Kruiver raakten in deze onbehoorlijk en zeer ruw gespeelde wedstrijd, die zelfs leidde tot een gooi- en smijtpartij vol persoonlijke rancunes, geblesseerd en moesten worden vervangen. Van der Hoek heeft, zo bleek later, zyn kuitbeen gebroken. Vooral in de tweede helft was het bar en boos, zoals de spelers zich gedroegen. De Duitsers wensten geen nederlaag en pakten de zaken van meet af fors aan. De Ne derlanders lieten zich niet slachtofferen en sloegen even hard terug. De gevolgen bleven niet uit. Wat men tenslotte te zien kreeg was weinig meer dan een onafgebroken demonstratie van onsportiviteit en gemeen spel. Dat de Duitsers beter voetbal speel den, is aan geen twijfel onderhevig. In het eerste half uur waren zi| het die constructief, weldoordacht spel lieten zien en die èn als team fen ook indi vidueel, een klasse boven de Neder landers stonden. Het verschil was zo groot, dat de aanvoerder Timmermans en zjjn mannen niet alleen alle zeilen moesten bijzetten, maar zelfs tot een soort van wanhoopsvoetbal hun toe vlucht moesten nemen om het hoofd boven water te houden. Gelukkig stond In het doel een Pieters Graafland, die tijdens de hele wedstrijd zijn topvorm handhaafde en pal stond onder het bom bardement, waaraan de gevaarlijke, strijdlustige, schotvaardige en beweeg lijke Duitse voorwaartsen hem onder wierpen. Het Nederlandse elftal hield onder deze zware druk een half uur stand, vaak met meer geluk dan wijsheid. Toen vond de uitnemende rechtsbuiten Klodt het net met een kopbal, die via de paal doel trof (1—0). Even te voren had spil van der Hoek na een botsing met Jagielski, de Duitse rechtsbinnen, op een brancard het veld moeten ver laten. Een minuut of tien later had Slechts drie ploegen zijn ingeschre ven voor de vijfentwintigste ,,Head of the River", het lange afstandkam pioenschap van de Amstel voor achten, dat op zondag 7 april verroeid wordt. De teams zijn: Njord, Aegir en Argo. Het Belgische militaire voetbalelftal heeft te Londen met 21 gewonnen van de Britse militaire ploeg. Het Duitse jeugdelftal heeft een over winning van 42 behaald op de Bel gische juniores. Klodt weer succes, nu met een door trap uit een corner, (20). Het hek leek van de dam. Men bereidde zich voor op een zware nederlaag en prees zich gelukkig, dat de rust inging zon der dat de score was gewijzigd. De Ne derlanders hadden zich hersteld van de malaise, veroorzaakt door de been breuk van Van der Hoek. Door de vele verwondingen onder de spelers moest het Nederlandse elftal nogal eens worden gewijzigd. Oorspron kelijk was de formatie: Voor: Van der Kuil, Kruiver, Bleyen berg, Timmermans en Rijnvis; midden: Walhout, Van der Hoek en Van Wissen. Na het uitvallen van Van der Hoek speelde men als volgt: Voor: Coenen, Van der Kuil, Bleyen berg, Timmermans en Rijnvis; midden: Kruiver, Walhout en Van Wissen. Toen Kruiver verdween, zagen de linies er zo uit: voor: Coenen, Van der Kuil, Bleyenberg, Timmermans en Rijnvis; midden: Tol, Walhout en Van Wissen. Na het uitvallen van Bleyenberg werd de opstelling: Voor: Coenen, Janssen, Tol, Van der Kuil en Rijnvis; midden: Van Wissen, Walhout en Timmermans. De laatste opstelling is zo niet de beste dan toch wel de succesrijkste geweest. Nadat Van Wissen de achterstand tot 21 had teruggebracht, Siedl er met een kopbal uit een voorzet van Müller 31 van had gemaakt en Janssen doel man Tilkowski voor de tweede maal had verslagen (32), volgde een laat ste kwartier, waarin niet alleen Van der Kuil met een strak schot van even buiten het strafschopgebied beide par tijen op gelijke voet bracht, (33) maar waarin de Duitsers op hun beurt duch tig moesten oppassen voor de geïmpro viseerde, vaak onbeholpen, maar met grote vastberadenheid uitgevoerde aan- valsstoten van de Nederlanders. Voor het overige ontbreekt ons de lust u nog meer te vertellen van de onspor tieve vertoning in Essen. De protestcommissie van de KNVB heeft woensdagavond het protest dat door Helmond is ingediend n.a.v. de wedstrijd VolendamHelmond afgewe zen. Helmond, dat met 52 verloor, had geprotesteerd tegen het goedkeu ren van het natte en modderige terrein door scheidsrechter van Male. De bekende zwemmer Korteweg is opgenomen in het St. Liduina-zieken- huis te Apeldoorn. Hij is te Apeldoorn aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen. De doktoren stelden een dubbele beenbreuk aan het rechter been en een hersenschudding vast. Eén van de drie keer, dat de onverzettelijke Pieters Graafland zijn hoofd moest buigen voor een schot van de Duitsers. Hier wordt de Ajax-doelman voor de eerste maal gepasseerd door rechtsbuiten Klttdt met wit shirt qp de achtergrond). (Van onze sportredacteur) Zo'n veertienduizend toeschouwers c|jn gisteravond ondanks het onaange name weer regen tot een uur voor de wedstrijd en een venijnig koude wind naar het Olympisch Stadion getogen. Daar haalden Amsterdam en Fortuna hun voor de competitie van de Ere-Dlvisie achterstallige wedstrijd in. Die toeschouwers hebben de kou fi naal vergeten. In het altijd wat flat terende licht van de tientellen schijn werpers beet Amsterdam nameljjk zo energiek van zich af, dat het Fortuna volkomen in bedwang hield, een ver diend gelijk spel uit het vuur sleepte en daardoor stadgenoot Ajax en FeU- enoord een goede dienst bewees. For tuna, dat bij een overwinning de lei ding zou hebben overgenomen in de Ere-Divisie, deelt nu met de twee roemruchtste clubs van Nederland de eerste plaats. Amsterdam was aanvankelijk de min dere op de wel natte maar voortreffe lijke grasmat van 's heren Bessems arena. Het hoofdstedelijke team miste in zijn spel de rechtlijnige opbouw die Fortuna demonstreerde. Toch kwam ook de Limburgse ploeg niet gemakkelijk tot doelpunten. Men mocht de altijd ge vaarlijke throughpass als voornaamste wapen lanceren, Amsterdam bleek over een bijzonder hechte defensie te be schikken. En waar de techniek en het spelinzicht tekort schoten, vergoedde de ijver veel. Zo kon Amsterdam de ba lans lange tijd in evenwicht houden. Gaandeweg echter kwam Fortuna tot een licht overwicht en toen volgde ook spoedig een doelpunt. De befaam de dieptepass, nu gebruikt door Ange- nent, bracht Carlier dwars door de barricade die Mesman en Van Hou ten meenden te hebben opgebouwd. Carlier snelde voort tot vlak bij de uit zijn doel gekomen Visser. Toen volgde een pass naar rechts en Ap pel stond prompt gereed om raak te schieten. was 01 en het leek of er meer weners zou(jen volgen. Er kwam er ook een, doch aan de andere kant. Midden in een offensief van Fortuna leidde een uitval tot een massaal hoofdstedelijk optreden. Er dreigde gevaar toen Tol- meyer van do rand van het straf schopgebied een harde schuiver in For tune's doelmond zond. Plotseling ge. loofde niemand meer wat hij zag. Van der Sluis wilde de bal iets van rich ting veranderen in de hoop zó te kun nen scoren. HU trapte echter mis. Toen kreeg ook Van der Hart geen vat op de bal en miste met als gevolg dat de bal langs de verblufte De Munck in het doel schoof. Die gelijkmaker inspireerde Amster dam. Fortuna kreeg heel de wedstrijd geen kans meer om opnieuw een offen sief te ontketenen. De partijen waren volkomen aan elkaar gewaagd. De aan vallen golfden op en neer. Wel bleven de pogingen van Fortuna meer gevaar Inhouden omdat zo nu en dan de diepte- werd gebruikt, maar er «tond te- genover dat Boskamp een grootse vorm demonstreerde in zijn duels met Ange- nent en dat de overige hoofdstedelijke verdedigers met raffinement de buiten- spelval hanteerden. Vooral Appel liep er grif in. Slechts één keer nog werd hij gevaarlijk. Toen echter werkte doel man Visser de bal met de hulp van de lat het veld weer in. Aan de andere zijde constateerde men weliswaar dat de aanvallen van Amsterdam kwalitatief minder waren dan die van Fortuna, maar tot tweemaal toe is De Munck nog gepasseerd. Beide keren had scheidsrechter Beltman echter een over treding geconstateerd. Zo bleef het 1—1; een juiste uitslag van een levendige wedstrijd. De interpellatie in de Tweede Kamer van mevrouw Fortanier-De Wit be treffende het salarisbeleid ten aanzien van de leraren en de wetenschappe lijke ambtenaren in verband met de verhoging van de salarissen van hogere rijksambtenaren, is thans definitief vastgesteld op woensdag 10 april. AmsterdamFortuna 11. Amsterdam: Tolmeyer. Fortuna: Ap pel. 14.000. Fortuna 26 15 4 7 34 60—37 Feijenoord 26 14 6 6 34 67—40 Ajax 26 15 4 7 34 48—35 MVV 25 12 8 5 32 39—24 Enschede 24 11 9 4 31 59—33 VVV 26 13 5 8 31 39—36 PSV 26 13 2 11 28 67—55 DOS 26 13 1 12 27 63—58 NAC 26 10 7 9 27 45—48 Amsterdam 26 10 7 9 27 38—44 Sparta 25 7 10 8 24 48—49 Rapid JC 25 9 5 11 23 46—49 NO AD 25 8 6 11 22 38—45 BW 26 9 3 14 21 56—62 GVAV 25 6 8 11 20 35—47 Elinkwijk 26 8 3 15 19 44—70 Willem II 25 5 4 16 14 40—62 Eindhoven 26 4 4 18 12 25—63 Men acht het zo goed als zeker dat de Duitse coaster Achilles niet meer kan worden gered. Het schip boort zich met de dag dieper in de zand bodem van de Westerschelde bij West- kapelle, waar het is gestrand. Advertentie Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées Een 10 voor gezondheid hoge vjtaminewaarde K-V. Ojul**' ORGANON OSS (Van onze. correspondent) De vereniging met de lange naam van: Nederlandse katholieke bond van hotel, café- en restaurant geëmployeer den met de sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel Sint Antonius hield zich woensdag en vandaag in Culem- borg bezig met tal van maatschappe lijke vraagstukken. Verschillende er van waren reeds genoemd in de ope ningsrede van de nieuwe bondsvoorzit ter J. J. van der Veer. Hij stelde on der meer deze belangrijke kwestie: Wil men komen tot een behoorlijke ar beidstijd, dan moet het wisselvallige van het bedieningsgeld totaal verdwe nen. Wie op bedieningsgeld werken, moeten ervan overtuigd raken, dat het worde gecalculeerd in de verkoopprijs van de consumptie en dat voor het bedieningsgeld een behoorlijk vast loon in de plaats komt. Verder heeft de heer v. d. Veer bepleit een behoorlijke betaling van overwerk. En ook andere noodzakelijke vernieuwingen had hij op het oog: Men maakt zich in de horecabedrij ven zorg voor wat betreft de toene ming van beroepsziekte in de vorm van platvoeten of spataderen, ruggegraat- ziekte, maaglijden of overspanning. De oorzaak daarvan noemde de voorzit ter in de meeste gevallen de lange werktijden. Dat wordt erger naarmate het tekort op de arbeidsmarkt groter wordt. Meegedeeld werd, dat ingaande 1 juli a.s. het bedrijfspensioen voor het film-, bioscoop- en theaterbedrijf zal gaan werken. En het bestuur tracht een re geling over loon en arbeidsvoorwaarden te bereiken voor personeel in de pen- sioenbedrijven. Ter afsluiting van de bondsraadsver gadering heeft de plaatsvervangend geestelijk adviseur pater C. H. van de Leemputte O.E.S.A. een inleiding ge- Het Nederlands jeugdelftal heeft rl woensdagavond in Haarlem een goede Indruk achtergelaten en met 41 een ruime en zeer verdiende overwinning behaald op het westelijk amateur elf tal. Het was vooral de voorhoede van de Nederlandse jeugd, met name de middenvoor Sleven (V.V.V.), die tot een alleszins hoopgevende presta tie kwam. De jeugdploeg vormde on middellijk een hechte formatie in te genstelling tot het amateurelftal. Na de rust, die met 30 was inge gaan door doelpunten van Sleven, kwam de amateurploeg wat beter voor de dag. Men kpn door hard werken aan het technisch veel betere spel van het jeugdelftal geruime tijd het hoofd bie den. Zelfs wist linksbuiten Bult (DCG) bij een scrimmage een tegenpunt te scoren, maar de overwinning der jeugd in gevaar brengen gelukte met. Bij een der vele goed opgezette aanvallen der jeugd bracht Luyten (NAC) de stand zelfs op 4—1. Advertentie houden over het onderwerp: menselijke verhoudingen. Ook in de horecabedrijven wil men het onderwijs bevorderen. Woensdag middag is daarover gesproken door drs. J. I. van Djjke, secretaris van de stichting vakonderwijs horecabedrijf. Meer in het bijzonder over de opleiding van employe's sprak de zeereerw. heer J. G. H. Spronck, regent van de mid delbare hotelschool te Maastricht. Tijdens een woensdagmiddag in het Gemeentemuseum in Den Haag gehou den bijeenkomst van de vertegenwoordi gers van de oudercomité's in het bis dom Rotterdam is een voorlopige dio cesane ouderraad voor dit diocees op gericht. Rotterdam is het vierde Ne derlandse bisdom, waar de oprichting van de diocesane ouderraad zijn beslag heeft gekregen. Eerder werden deze raden samengesteld in de bisdommen Den Bosch, Groningen en Utrecht. De bijeenkomst was georganiseerd door de werkgroep ter voorbereiding van een nationale katholieke ouderraad. Vertegenwoordigd waren ruim tachtig van de ruim honderd in het bisdom Rotterdam bestaande oudercomité's. De leiding van de bijeenkomst was in han den van de heer J. Polman, die in de genoemde werkgroep het diocees Rot terdam vertegenwoordigt. Nadat de heer F. P. C. de Koek een inleiding had gehouden over het ont staan en de taak van de oudercomité's, werd besloten een voorlopige diocesa ne ouderraad samen te stellen, die na een jaar een definitief karakter zal krij gen. Door het bisdom te verdelen in een aantal kringen Den Haag, Rot terdam, Leiden, Voorburg, Gouda en Schiedam werd bereikt dat de af gevaardigden vrij spoedig kwamen tot een kandidaatstelling. In de ouderraad zullen zeven personen zitting hebben, te weten twee verte genwoordigers uit de kring Rotterdam, nog nader door de Rotterdamse ouder raad aan te wijzen, de heer J. H. M. Koenen namens de kring Den Haag, de heer A. J. van Haasteren namens de kring Leiden, de heer J. M. H. van Emmerik namens de kring Voorburg, de heer J. Polman namens de kring Gouda en mevrouw R. Verkaik namens de kring Schiedam. Minister H. Hofstra heeft goedgekeurd dat de door de Duitse Bondsrepubliek op grond van het „Bundesenschadi- gungsgesetz" aan bepaalde categorieën slachtoffers van het nazi-bewind ineens of periodiek uitgekeerde schadevergoe dingen alle van inkomstenbelasting zijn vrijgesteld, in verband met de om standigheid, dat deze vergoedingen in belangrijke mate het karakter van smartegeld dragen. Reeds onherroepelijk vaststaande aan- slagen in de inkomstenbelasting, mede betrekking hebbende op deze uitkerin gen zullen door de Inspecteurs op ver zoek van de belanghebbenden worden herzien. Oorspronkelijke politieroman 58 Ze huppelde, meer dan ze liep, naar Brentano toe, die dadelijk een gesprek in het Italiaans met haar begon. Ze luisterde gespannen en keek even naar de bar, waaruit Alice de gevolgtrekking maakte, dat hij haar zijn voorgevoelen had meegedeeld. Ondertussen keek Alice rond, zag twee heren bin nenkomen, die op barkrukken plaats namen en da delijk in druk gesprek waren. Zij zou er geen aan dacht aan geschonken hebben, wanneer niet één van hen naar de revers van z'n jas had gegrepen. Toch bracht de aanwezigheid van politie haar geen gevoel van rust, integendeel, zij begreep, dat de ontknoping naderde, voelde zich uiterst gespannen. Wat zou er gebeuren? Brentano had zijn gesprek met de nieuw aange komene beëindigd en wendde zich tot Alice. „Neem me niet kwalijk dat ik Anlta niet dadelijk aan je heb voorgesteld, maar ik moest haar onver wijld de situatie uiteenzetten. Laat ik je nu dan voor stellen, mademoiselle Anito Rovero, Italiaanse, uit RomeMademoiselle van Veen, Hollandse, woont in Brussel." Alice verwonderde er zich over, dat zjj niet di rect weggingen, waarom wachten als er gevaar zou dreigen? Brentano scheen er anders over te den ken, bestelde opnieuw likeur en animeerde een ge sprek, dat in het Frans werd gevoerd. Niet zonder bewondering keek Alice naar de lief tallig* verschijning, die zich volkomen ongedwongen gaf, terwijl toch een allergevaarlijkst spelletje werd gespeeld. Plotseling zocht ze naar haar sigarettenkoker, die, zoals te verwachten was, geen enkele sigaret be vatte. „Wat vervelend, nou heb ik vergeten sigaretten mee te nemen en ik rook alleen Camel" Brentano greep In zijn zak, waaruit hij een pakje Camel haalde, dat ze lachend afweerde. „Neen, Antonio, ik denk er niet aan je van je laatste sigaretten te beroven." Ze keerde zich om en riep: „Umberto, heb je ook Camels, ik heb mijn sigaretten vergeten". „Ik zal even kijken mademoiselle, zeker weten doe ik het niet." Na enige ogenblikken kwam Umberto met een dienblad met likeur en een pakje Camel. „Voila mademoiselle, u heeft geluk, mijn laatste pakje, ze worden hier nog al veel gevraagd." „Ziezo," dacht Alice, „eindelijk heeft ze het be wuste pakje, maar waarom al die omhaal? Brentano of UmDerto hadden het haar toch kunnen geven." De deur ging open en tot verbazing van Alice verscheen inspecteur Legrand, die héél erg op zijn gemak rondkeek en deed alsof hij Brentano helemaal niet verwacht had. HU liep op hem toe en zei vrien delijk: „Ah monsieur le comte, wat heb ik u in lang niet gezien. Wilt u me even aan uw dames voor stellen." Brentano bleef doodkalm, maar durfde niet te pro testeren, toen Legrand ongevraagd plaats nam. „En waaraan heb ik het genoegen te danken, in specteur, u ongevraagd in ons gezelschap te zien?" „Ik vrees," zei Legrand, „dat het genoegen maar van korte duur zal zijn. Als ik alleen met van ge dachten zou willen wisselen, dan zou ik de dames verzoeken ons alleen te laten, maar tot mijn spijt moet ik ook u, mademoiselles, in mijn vragen be trekken." „Ik begrijp u blijkbaar niet goed," zei Alice. „U komt hier toch zeker niet in uw functie van inspec teur, want dan moet ik protesteren. Wij hebben niets gedaan, dat een ondervraging rechtvaardigt." Legrand bleef volkomen onbewogen. „Het spijt me zeer mademoiselle, maar ik denk er anders over." Hij wendde zich tot Anita. „Mag ik het pakje Camel hebben, dat u zoeven van de barkeeper heeft ontvangen?" „Maar natuurlek meneer de inspecteur," antwoord de Anita met een innemend lachje. „Heeft u uw si garetten vergeten? Neemt u er gerust een van mij." Zij overhandigde hem het pakje. „U wilt het wel openen. Ik zou er zelf ook graag een opsteken." Legrand nam het pakje met een beleefd lachje in ontvangst, wenkte één van de beide politieman nen, die achter hem waren gaan staan en gaf het hem met de woorden: „Kük het eens even goed na." Alice ontdekte tot haar verbazing, dat ze spUt gevoelde, dat Anita in de val gelopen was en het spelletje in hun nadeel beslist zou worden. Anita, daarentegen, was opgesprongen en riep ver ontwaardigd „Hier mün sigaretten, wie geeft u het recht ze rnjj af te nemen?" „Dat recht neem ik mademoiselle," zei Legrand rustig en wendde zich tot Brentano. ,,U is voor een paar dagen in Brussel, monsieur le comte? En gaan de zaken nogal naar wens?" Vóór Brentano antwoord had kunnen geven, deel de de politieman Legrand mee, dat in het pakje niets verdachts gevonden was. Allee was stom van verbazing. Anita was opnieuw opgesprongen. „Het spUt me Antonio, maar onder deze omstan digheden kan ik niet langer hier blijven, ik ga." ,,U zult het niet ver brengen mademoiselle, daar om moet ik u raden, rustig te blijven zitten," maar Anita was door het dolle heen, rende de bar uit en kwakte de deur achter zich dicht. Legrand glim lachte raadselachtig. De andere gasten hadden de bar ongehinderd verlaten. „En nu herhaal ik mijn vraag aan u, monsieur Ie comte, gaan de zaken nog al naar wens?" (Wordt vervolgd) De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft tegen een 21-jarige kantoorbediende en een 21-ja- rige scheepstuiger, beiden uit Rotter dam, ieder een gevangenisstraf van drie jaar, door te brengen in een jeugd- omdat z<j in- en bij een van deze inbraken een nachtwaker hadden mishandeld. De jongemannen behoorden tot een bende van negen leden, die in de afge lopen jaren een zeer groot aantal inbra ken hebben gepleegd in Rotterdam, Wassenaar, Delft en Voorburg. Al de leden van deze bende waren door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld. Alleen deze twee jongeman nen waren van hun vonnis drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest in beroep gekomen. In de schouwburg te Deventer is woensdag een congres gehouden van de diocesane bond van katholieke leerkrach ten bij het Voortgezet Lager Onderwijs. Na een huishoudelijke vergadering, waarin verschillende mededelingen om trent het V.G.L.O. werden gedaan, heeft fr. Rodulfus uit Utrecht een in leiding gehouden over „ritme en ritmi sche muziek." In een les over ritmi sche muziek aan een aantal jongens en meisjes behandelde hij vervolgens het inheemse ritme van de Afrikaanse ne gerbevolking sinds 1500, de moderne uitvloeisels daarvan en de invloed van de jazz op de amusementsmuziek. 's Middags heeft de heer F. G. M. Schurink gesproken over de moder ne gymnastiek. Na een historisch over zicht van de lichamelijke oefening te hebben gegeven betoogde hij, dat in de laatste tientallen jaren zich een tota le vernieuwing in het gymnastiekon derwijs heeft voltrokken. Onder „moder ne gymnastiek" vallen de begrippen „bewegingsvorming" en „bewegings scholing." Het dynamische is op de voor grond getreden en men ziet nu zeer ge varieerde vormen van beweging, al dan niet met behulp van materiaal. Deze in nieuwe banen geleide licha melijke vorming is van grote beteke nis voor de psychische gesteldheid van de menselijke persoonlijkheid. De licha melijke vorming dient dan ook volgens spreker een veel grotere plaats in de opvoeding te krijgen, dan tot dusver ge bruikelijk was. Ze is reeds te lang als een stiefkind behandeld. Ook deze inleiding werd met een les aan leerlingen van het Geert Groote College verduidelijkt. VEILING POELDIJK, 27 maart. Andij- cie 21—36 ct. Spinazie 2034 ct. Stoolsla 17—24 ct. Prei A 10—17 ct. A2 10—11 ct. B2 1011 ct. Rabarber 3042 ct. Witlof 16—25 ct. Appelen: Lombartscalvilie 26 ct. Jonathan 22 ct. alles per kg. Sla A f 12.00 —16.00, A2 f 6.50—13.50, B f 8.50—12.50, B2 f 5.00—10.50. C f 5.00—7.00. C2 f 5.00—6.50 per 100 stuks. Bloemkool 2557 ct. per st.. Peterselie f 2.50—7.00, Selderij f 4.75—8.00, Raapstelen f 3.60—6.30, Radijs f 12.00—22.00. alles per 100 bos. Aanvoer: andijvie 51.000 kg. spinazie 56.000 kg. prei 5.000 kg, ra barber 3.400 kg, raapstelen 27.000 bos, sel derij 5.000 bos, peterselie 6.000 bos, radijs 5.500 bos, sla 110.000 stuks. KAASMARKT WOERDEN, 27 mrt. Aan voer 1 partij. Notering f 2.61. ABBEDIJK 27 te R'dam. ANNENKERK 27 te R'dam. ALBLASSERDUK p. 28 Key West n. Havre. ANGOLAKUST 28 te Amst. ARGOS p. 28 Kp. Gata n. Amst. ATLAS 27 te Catania. AARDIJK 27 te Newport News. ARIADNE 27 te Lissabon. ALGENIB 27 te Casablanca. AKKRUMDIJK p. 27 Natal n. New York. ALPHACCA p. 28 Paramaribo n. R. Jan. ARGOS p. 28 Kp. Pata n. Amst. ALKAID 28 te Rotterdam. ASTRID NAESS p. 28 Kaapstad n. Dakar. ALDERAMIN p. 27 Kaap Verde n. Las P. AMSTELLAND p. 28 te St.-Vincent. AM PENAN p. 27 St.-Helena n. Kaapstad. ALUDRA 3 april te IJmulden verw. ALIOTH p. 27 Fernando Noronha n. Ant. AXELDIJK p. 27 Azoren n. Houston. ATTIS p. 27 Sambrero edl. n. Amst. BOREAS 26 te Istanbul. BUSSUM p. 27 Kaap Verde n. Perz. Golf. BANDA 27 te Assab. BALONG 27 te Ras Tanura. BARENTSZ 27 te Semarang. BILLITON p. 27 Sabang n. Singapore. GHANAKUST 27 te Takoradi. CAMITIA p. 28 Casquets n. Rotterdam. CASTULA p 27 Terschelling n. Kopenha. CALTEX UTRECHT 26 v. Puntax Cardon n. Europa. 1 .CALTEX DELFT 27 te Avonmouth. CINULIA p. 27 Dungeness n. Harburg. CORILLA 27 dwars Singapore n. Auckl. CRANIA 27 v. Melbourne n. Adelaide. CERONIA p. 27 Comoren n. Port Elizabeth. DUIVENDRECHT 27 te R'dam. DIDO 26 te Faro. DUIVENDIJK 27 te New York. DONGEDIJK p. 28 Te Antwerpen. ESSO DEN HAAG p. 28 Wight n. Key West voor onderz. EENHOORN 26 v. Algiers n. Calamata. ENGGANO p. 28 Gibraltar n. Dakar. ESSO AMSTERDAM p. 28 Monr. n. Ant. ENA 27 te Stanlow. GADILA 27 te Singapore. GOOILAND 27 te Rio Janeiro. GORDIAS 27 te Beyrouth. GUINEE KUST 27 te Lagos. HAARLEM 27 te Curasao. HELDER 27 te Ciudad Trujillo. HELENA 27 te Trinidad. HERSILIA 27 te Paramaribo. HOOGKERK p. 27 Kaap Leeuwin n. Adel. HYDRA 27 te Hamburg. HECTQR 26 te Savona. HESTIA 26 te Baltimore. HISPANIA p. 28 Lands End n. Bilbao. HILVERSUM p. 27 Beira n. Perz Golf. HERMES 27 te Corlnto. JOSEPH FRERING 26 te Monrovia. KERMIA p. 28 Eastlondon n. Fahaheel. KINDERDIJK 27 te Norfolk. KARIMATA 26 v. Colombo n. Durban. KELLIA p. 28 Lands End n. Curasao. KIELDRECHT 27 te Marseille. KOTA BAROE p. 28 Durban n. R'dam. KLOOSTERDIJK 28 te New York verw. LEKKERKERK 27 te Las Palmas. LOUIS LANTSZ 27 te Las Palmas. LUNA p. 28 Casablanca n. Tunis. LIEVE VROUWEKERK p. 28 Ouessant n. Las Palmas. LETO 26 v. Belfast n. Hampton Roads. MERWEDE 29 te Bremen verw. METULA 27 te Geelong. MALEA 26 te Shimutzu. MATARAM p. 27 Kaap Blanco n. Napels. MACOMA 27 te Abadan. MEERKERK 27 te Marseille. MYONIA p. 27 Socotra n. Abadan. MAAS 27 te Guanta. MUIDERKERK 27 dwars St.-Helena n. D. MIRZA p. 27 Kudat n. Nligata. MERWELLOYD p. 37 Kaap St.-Vincent B. Bona. MANTO 27 te Gdynia. MAASLLOYD p. 28 Eastlonden n. Belawan. NOTOS p. 27 Dungeness n. Alexandrie. NERO 29 v. Bordeau vla La Pallice n. Am. OLDEKERK 27 te Amst. OMMENKERK p. 28 Kp. Frio n. Las P. OBERON 27 v. Pto Ordaz n. Londen. OSIRIS 27 v. Barranguilla n. Philadelphia. OVERIJSEL 27 te Duinkerken. OOTMARSUM P. 28 Tampa n. Houston. PRINS PHILIPS WILLEM p. 28 Lands End n. Montreal. PRINS FREDERIK WILLEM 27 te Ant. PRINS WILLEM Hl p. 27 Kaap Blanco n. Genua. PEPERKUST 27 te Novo Redondo. PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK 26 v. St.-John n. Havre. PYGMALION 27 te Jacksonville. POSEIDON p. 27 Azoren n. Amst. PRINS WILLEM V p. 28 Finisterre n. Berg PURFÏNA NEDERLAND p. 27 Masiral n. Durban. RIOUW 27 te Belawan. ROEBIAH 27 te Kaapstad. ROELF, 26 te Odense. RAKI. 27 te Philadelphia. SALATIGA, 27 te Singapore. SAROENA, 27 te Pladju. SENEGALKUST, 27 te Antwerpen. SOMMELSDIJK, 27 te Philadelphia. SOESTDIJK. 27 te New Orleans. STAD ARNHEM, p. 27 Oporto n. Melilla. STAD DORDRECHT, p. 28 Ouess. n. Glbr. STAD MAASSLUIS, p. 28 Ouess. n. IJm. STEENWIJK. p. 28 Wight n. Rotterdam. STRAAT TORRES, p. 28 Penang n. Belaw. SILINDOENG, 27 te Brisbane. STATUE OF LIBERTY. 27 te Lavera. TRAJANUS, 28 te Havre verw. TIBERIUS, 26 v. Pta del Cada n. Barbados. TARA, 27 te B. Aires. TAWALI, 27 te Abadan. TANKHAVEN IH. 27 te Singapore. TJITJALENKA, p. 27 Tourane n. Singap. THEMISTO, 26 v. Falmouth n. Albany. TOMOCYCLUS. p. 28 Lands End n. Curasao. TRITON, p. 28 te Londen. TITUS, 27 v. New York n. Port au Prince. TJISADANE, 26 v. Pt Louis n. Singapore. THELIDOMUS. 27 te Curacao. TIBIA, p. 27 Burlings n. Thameshaven. VAN NECK, p. 27 Cooktown n. Surabaia. VLIST, 27 op 400 mijl zw Lands End n. Rotterdam. WELTEVREDEN. 28 Monrovia n. Hollandia. ALCYONE, 27 v. Norfolk n. Rotterdam. ARKELDIJK, 27 v. New York n. Kaapst. A VERDIJK, 28 te Rotterdam. BORNEO, 28 te Makassar. FELIPES, 27 rede Tj, Prlok. GAASTERKERK, 28 te Durban. GABONKUST, 28 te Accra. GANYMEDES, 27 te Hamburg. JASON, 28 te New Orleans. KENIA, 29 te Freetown verw. KOTA AGOENG, 29 te Rotterdam verw. MACUBA. 28 te Oslo. PASSAGIERSSCHEPEN JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. p. 2T Rockhampton n. Surabaia. MAASDAM, 27 te Rotterdam. RIJNDAM, p. 27 Nantuckett n. Cobh. STATENDAM. 27 te New York. WILLEM RUYS, p. 28 Fintst. n. Djakarta. ZUIDERKRUIS, 27 te New York. ORANJE, 28 te Prlok. JAGERSFONTEIN 28 te Pt. Elisabeth. ORANJESTAD 28 van Trinidad n. Dover. VRIJDAG m. 13.30 C conc. 14.40 Gram. 1630 HILVERSUM I, 402 m VARA: 7.00 °,rk- ,eonc. 21.00 FUmmuz. 22.45 Twee Nws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. Planos. 8.50 Vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 Hammondorgel en zang. 10.45 Kleuters. 11.05 Fluit en klavecimbel. 11.35 Wat doe je voor de kost. AVRO12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.25 Tiroler muz. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Jeugd. 14.50 BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 Lichte muz. 13.15 Dansmuz. 13.45 Ork. conc. 14.30 Gram. 16.30 Gram. 16.45 Lichte muz. 17.30 Orgelspel. 18.00 Dans muz. 18.45 Koorzang. 19.00 Gevar. muz. 20.30 Gevar. muz. 22.00 Gevar. muz. 23.20 Dansmuz. 0.15 Lichte muz. NDR - WDR 309 m12.00 Gram. Gevar. progr. VARA16.00 Gram. 16.20 1315 Amus. muz. 14.00 Operettemuz. Muz. caus. 17.00 Jeugd. 17.30 Dansmuz. 16.00 Franse muz. 1720 Instr. Trio. 17.45 18.00 Nws. 18.15 Act. 1820 Verz. progr. Lichte muz. 23.20 Moderne muz. 0.10 18.50 Caus. 19.00 Jeugd. 19.10 Klankb. Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. VPRO: 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boeken. 20.15 Cello en piano. 20.35 Caus. 20.45 Caus. VARA: 21.00 Latijns strljkork. 21.25 Interv. 22.10 Bui- tenl. overz. 22.25 Amus. muz. VPRO 22.40 Caus. 22.50 Prot. pr. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Oratorium (3e deel). 23.50 Gram. FRANKRIJK nat. progr. 347 m: 12.30 Ork. conc. 18.30 Kamermuz. 19.01 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.50 Gram. 22.45 Intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.02 Gram. 17J.0 Lichte muz. 18.00 Omr. ork. 18.20 Pianorecital. 20.00 Symf ork. 21.00 Symf. ork. 21.35 Symf. ork. 22.11 Gram. 22.25 Zang en clavecimbel. HILVERSUM H, 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Gram. 9.35 Omr. ork. 10.30 Prot. pr. 11.00 Orgelspel. 11.30 Hoorsp. 12.06 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. trio. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.50 Kamerkoor. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinbouwpraat- je. 16.15 Gram. 16.30 Hoorn en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Jeugd. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Kon. Mil. kapel. 18.50 Cursus Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Regerlngsuitz. 19.20 Regerlnfcsuitz. 19.30 Een goed woord voor een goede BELG. TELEVISIEPROGRAMMA S zaak. 19.35 Strljkkwart. 20.20 Gram. Vlaamse uitz.19.00 Strip. 19.06 Re- 20.30 Hoorsp. 21.00 Radlofilharm. ork. bus. 19.30 Nws. 20.00 Schippernaast 22.15 Gram. 22.25 Lichte muz. 22.45 Mathilde. 20.40 Filmrep. 21.05 Nieuwe Prot. pr. 23.00 Nws. 23.15 Muzikale films. 21.35 Bezoek aan de Kathedraal caus. 23.45 Gram. van Wells. 22.05 Pianorecital. 22.20 Nws. ENGELAND BBC, home service 330 en Journ. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Ork. conc. 15.36 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Gram. 20.30 Ork. conc. 22.35 Chansons. ENGELAND, BBC uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagboek enHoe de weekbladen het zien. (op 224 en 41 m.). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 17.00 Caus. 17.30-18.00 Progr. over Hei delberg. 20.00 Journ. en weerber. 20.20 Caus. 20.50 Cabaret. 21.50-22.10 Progr.- weekoverz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7