mi Salzburger Marionetten in Minerva te Heemstede OMROEPERS Geloof en Wetenschap PROF. ROBERT GARRIC HOUDT BOEIENDE INLEIDING OVER BLAISE PASCAL Hoe spelen de r.-k. clubs? Kostelijke opvoeringen van Die Fledermaus en Die Zauberflöte Kennismaking met Groenland NAAIMACHINES De sigaren van de Farao I a Alfredo Oscar P o DONDERDAG 28 MAART 1957 PAGINA 9 v -1 5 Nieuw leven Mysticus - baby-verzorging Ronde van Beverwijk Twist in wielerclub „Kennemerland" Volleybal VERRASSEND GELIJK SPEL VAN H.B.C. TEGEN C.I.O.S. Afscheid P. Koomen V olksuniversiteit Katholiek Vrouwengilde ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 D. van Santen kwart eeuw bij Stoops bad Mej. A. Cool geridderd Haarlemse middenstand SANTPOORT VRACHTWAGEN IN VOORTUIN 110 si JOxAts vX" P - Plaatsing geschiedt 16 cent per mm-hoogte Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden Te huur gevraagd Te huur aangeb. Woningruil Pensions Hypotheken enz. Te koop gevraagd Te koop aangeb. Muziek instrumenten, Radio, enz. Lessen Diversen Auto's, Motoren, Bromfietsen e.d. hem tot nadenken. In korte tijd weet hi) zijn hele familie tot het Jansenisme over te halen. Uit die tijd stamt zijn contact met het Jansenistisch bolwerk Port-Royal, hoewel dit contact heel wat spaarzamer is geweest dan men altijd gemeend heeft. Port-Royal is de oor zaak van een maandenlange verwijde ring tussen hem en zijn zuster Jacque line aan wie hij felle, hartstochtelijke brieven schrijft om haar tot andere gedachten te brengen. Dan volgt een periode van eenzaam heid in Parijs, een periode die een gro te kloof in zijn leven brengt. Vanaf dat ogenblik gaat hij zich met ai zijn vurig heid en felheid werpen op het religieu ze vraagstuk. Desalniettemin is het werk, waarmee hij zich bezig houdt, het ontwerpen van een nieuwe metho de voor het leesonderwijs voor kinde ren. Pascal hield zich met de groten der aarde bezig, zogoed als met de kin deren. Hij kende geen dimensies. In zijn „Mémorial" zijn de grondslagen van zijn nieuwe leven neergelegd. Pas cal gunde zich ondanks zijn zwakke ge zondheid geen rust, was op 30-jarige leeftijd reeds altijd ziek en moest de laatste vier jaren van zijn leven een metalen gordel dragen, om zijn zieke lichaam overeind te kunnen houden. Maar in die laatste vier jaren zijn zijn prachtige „Gedachten" ontstaan, korte notities, losse gedachten over allerlei onderwerpen. Het heeft zijn uitgevers veel moeite gekost om wijs te worden uit de wanor de van de papieren die hij naliet. In zijn „Gedachten" heeft men pas de laatste tijd een zeker systeem kunnen ontdekken. Daarmee heeft Pascal zich willen richten tot de vrijdenkers en de wankelmoedigen. Hij confronteert de zwakke mens met de machtige God. Hij houdt de mens een spiegel voor, waar in de lezer zichzelf moet ontdekken. Hij vraagt hen: ..Wie ziit ge?" en „Hoe hebt ge uzelf leren kennen?" In deze apologie van het christendom tracht Pascal de mens' te ondermijnen. Hij volgt een methode die zowel wetenschap pelijk is, als moralistisch. Hij wijst op de wet van oorzaak en gevolg en op de onzekerheid, die de mens van nature eigen is omdat hij zelfs van de juistheid van de natuurwetten niet zeker is. Hij stelt sociale en politieke stelsels op los se schroeven. Daartegenover bestaat slechts de ze kerheid van de waarheid in het religi euze. Alleen de religie is in staat om alle raadselen waarmee de mens zich omgeven weet, op te lossen. Bovendien is er in de mens één principe, dat hem boven al het andere geschapene stelt: de gedachte, zodat zelfs de minst be gaafde nog een vorst is in de schepping. God getuigt in de wereld van Zichzelf, zegt Pascal: „Dieu parle bien de Dieu!" Over Christus schrijft hij als de Ver losser, de Middelaar en de Bevrijder, maar de laatste term bezigt hjj het liefst. Dan is het alsof hij schrijft vanuit een persoonlijke ontmoeting. Tenslotte sprak prof. Garric over Blaise Pascal als mysticus, over de schoonheid van zijn gebeden, die vaak de gebedstoon overschrijden en tot BLAISE PASCAL In een uiterst boeiend en geladen be toog heeft de Nijmeegse hoogleraar, prof. Robert Garric, dinsdagavond een helaas te gering aantal leden van „Ge loof en Wetenschap" ingeleid in de per soon en het werk van Blaise Pascal. Zoals het goede gebruik bij G W wil, sprak mr. F. Vorstman een uiterst ver zorgd voor- en nawoord. Professor Gar ric behandelde voor de pauze uitvoerig de levensgeschiedenis van Pascal en hij besprak nadien de geestelijke ach tergrond van Pascals geschriften. Prof. Garric wijdde in 1949 zijn inaugurale rede aan de Nijmeegse universiteit aan het onderwerp „l'Actualité de Pascal", en herinnerde er ook dinsdagavond aan, dat Pascals geschriften, hoewel driehon derd jaar oud, nog altijd uiterst modern ZÜn. Pascal is 39 jaar oud geworden. Hij is in 1623 in Clermont-Ferrant geboren, in de schaduw van de kathedraal, in één der zwartgranieten huizen, die deze ernstige landstreek kenmerken. Zijn moedér heeft hij nooit gekend, hetgeen wellicht zijn teruggetrokken aard ver klaart. Bij zjjn vader ontving hij zijn opleiding, een gedegen, serieuze studie. Reeds op 13-jarige leeftijd vestigde hij zich te Parijs, waar hij de gast was bij de eerste families der stad. Twee jaar later voerde hij gesprekken met kar dinaal De Richelieu, want toen reeds werd zijn genialiteit druk besproken. Op 16-jarige leeftijd voegde hij zich "bij zijn vader in Rouaan, die daar financier was en ten wiens gerieve hij een reken machine uitvond. Daar ook hield hij Zich druk met natuurkunde bezig, één eeuw vóór de natuurkunde elders al gemeen onderwerp van studie werd. Tot zijn zes en twintigste jaar is Blai se Pascal een conformistische katho liek, een gewoonte-gelovige geweest, maar gesprekken met twee eenvoudige, Jansenistische Normandiërs brachten Advertentie n «r r mystiek worden. Dat spreekt het dui delijkst uit het slot van de brief, waarin hij de nacht van zijn „tweede bekering" beschrijft: „Feu, joie, joie, pleure de joie". Troostrijk is hij .wanneer hij over Calvarië spreekt, waar Christus voor ieder der mensen een druppel bloed ver goten heeft. Blaise Pascal is nooit tevreden ge weest met wat hij bereikte. En hij heeft ontzettend veel bereikt: als schrijver, als natuur- en wiskundige, als psycholoog en geschiedschrijver, als denker en als theoloog. Maar steeds zocht hij dieper door te drin gen in de kern, het wezen der dingen. Hij was de Jansenistische leer toege daan, maar is nooit feitelijk lid van de Jansenistische secte geweest. Port Royal heeft hem nooit geheel binnen haar muren gesloten, omdat voor Pascal Christus de stellingen van Port Royal verre te boven ging. Aan de Ronde van Beverwijk op 5 mei zal o.a. worden deelgenomen door een aantal Deense en Belgische wiel renners. Intussen is naar aanleiding van deze ronde een ernstige twist gerezen binnen de kring van de organiserende Beverwijkse rennersclub „Iïennemer- land". 5 mei wordt namelijk tevens een etappewedstrijd in België verreden. Een drietal vooraanstaande renners van „Kennemerland" hoopt hiervoor een uit nodiging te krijgen. Het bestuur, dat deze renners nodig heeft in de Ronde van Beverwijk, heeft deelneming aan de etappewedstrijd in België verboden op straffe van uitsluiting van deelneming aan de Ronde van Nederland. Tijdens de woensdag gehouden ver gadering is hierover een zo hoog lopen de twist gerezen, dat voorzitter P. Schip per de vergadering stante pede verliet, waarop vice-voorzitter Henneman ver klaarde, dat het gehele bestuur achter de voorzitter staat en wanneer de ren ners niet voor 1 april voor de Ronde van Beverwijk hebben ingeschreven, de Rennersclub „Kennemerland" niet aan de Ronde van Nederland zal deel nemen. (Zondag 31 maart) 1. H.B.C.—Hollandia 2. ZandvoortmeeuwenD.E.M. 3. Vitesse—C.S.V. 4. A.D.O.—H.S.V. 5. TerrasvogelsVelsen 6. T.Y.B.B.Roodenburg 7. V.V.S.B.—G.D.A. 8. Geel WitOnze Gezellen 9. U.S.V.U.—Hollandia 10. MeerburgS.J.C. De inzendingen moeten uiterlijk zater dag in ons bezit zijn. De opvoering van de operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss door het Salzburger Marionetten theater die gisteren in Minerva werd gegeven, heeft de bezoekers enige uren van kostelijk genot bezorgd. De intrige is met al z'n onbenulligheid nog inge wikkeld genoeg, een knappe kop zou er zelfs een dissertatie over kunnen schrij ven, doch dat eenmaal op zij gezet, blijft de verrukkelijke muziek van de Walskoning Johann Strauss over en het fijn-humoristische, geraffineerd-knappe spel met de poppen. Alles stond op een beschaafd niveau, alleen een Nurks zou zich misschien kunnen ergeren aan de flirtations, die door op dat gebied nogal onvakkundige mannen werden verricht. De gevangenisdirecteur Frank had, als de ongelukkige bezitter van een enorm bonpoint, toch op z'n tien vingers kunnen natellen dat hij niet de geringste kans had de charmante Adèle te veroveren. Bovendien had hij een krullebol die hij alleen kon kammen met spons en zeemleerlap. Hij werd als pop meesterlijk uitgebeeld, evenals de andere verliefde sukkels (één werd per ongeluk verliefd op z'n eigen vrouw!) De dame's-poppen waren om door een ringetje te halen, de gehele bespeling getuigde van grote virtuositeit. Bewondering verdienden ook de prach tige decor's en lichteffecten. De klank- weergave door Decca-Londen had niet beter kunnen zijn, niet minder dan het Weens Philharmonisch Orkest en het koor van de Weense Opera waren op de band vastgelegd. Het geheel stond onder leiding van prof. Hermann Aicher. T. de Vr. Yoor drie bijzondere U.L.O.-scholen uit de gemeente Heemstede werd 's middags de opera „Die Zau berflöte" van Mozart gespeeld. De muziek van de Wiener Philharmoniker, het Wiener Staatsoperakoor en de meest prominente solisten, het geheel onder leiding van Rudolf Moralt, was op de band vastgelegd. Het Minverva-theater dat zich uitstekend leent voor derge lijke voorstellingen, heeft in de jeugd van deze middag grotendeels een dank baar publiek gehad. Intussen frappeer de dit terecht wereldberoemde poppen spel wederom door de grote artistici teit, die van de gehele voorstelling uit ging. Tijdens de uitvoering ben ik een kijkje achter de schermen gaan nemen. Mijn respect voor deze kunst is hierna zo mogelijk nog groter geworden. De mensen die hier aan de touwtjes trek ken, moeten wel grote kunstenaars zijn, en tevens een grondige kennis van de partituur bezitten. Niettemin bekoorde deze „Zauberflöte" op een zeer apar te manier. Voor décors, enscering en spel de grootste lof, en een posthu- me hulde aan solisten, koor en orkest van de Festspiele 1952.Heemstede heeft hiermede de primeur gehad van een groot cultureel gebeuren, waarbij het alleen maar te betreuren viel, dat het cpenbare U.L.O.-onderwijs (om welke redenen dan ook) verstek moest laten gaan. Helaas konden ook enkele kin deren de hoge entrée-kosten niet be steden. Was hier geen taak voor de gemeente Heemstede weggelegd om een dergelijk hoogstaand artistiek-cultureel evenement voor de schooljeugd te sub sidiëren? J. L. Het herenteam van HBC heeft woens dagavond in het Krelagehuis tegen het sterke Cios uit Overveen voor een ver rassing gezorgd door gelijk te spelen. Hierdoor is Velox weer iets dichter bij de kampioenstitel gekomen. De eerste set ging voor HBC verlo ren (1215) maar in de volgende sets kwamen Hilterman en de zijnen er goed in en zagen kans de achterstand om te zetten in een 21 voorsprong (158 en 158). Ofschoon HBC ook in de laatste set nog goede winstkan sen kreeg, slaagden de Heemstedena ren er niet in de volle winst te beha len. Ondanks de grote tegenstand van Onze Gezellen (dames) in de wedstrijd tegen Vesmia, ging de winst toch naar het laatste team. Onze Gezellen had in de laatste set een behoorlijke voor sprong, doch niet voldoende voor de winst. Het damesteam van Die Raeckse kwam door een stevige 40 overwin ning op Rapiditas '31 weer iets dichter bij de kampioenstitel. De dames van HBC speelden met het zeer verjongde team een uitstekende wedstrijd tegen MHBS. Slechts met grote moeite slaag den de MHBS meisjes er in de volle buit in de wacht te slepen. De uitslagen waren: Dames: OVRAVelox 30; Gios 3 PWN 13; Onze GezellenVesmia 13; Die Raeckse 2HVS 13; Sizo 2WSH 22; DSSSpaarnestad 2— 2; HBC—MHBS 13; Boru—Die Raeck se 5 13; Electra 4JBS 04; Die RaeckseRapiditas '31 40. HerenHBC—Cios 22Cios II— Gios 13; EclectaDie Raeckse 2 2 2; HVS 2Santpoort 03; Cios 2 Ready 3—1; HBC 2—PWN 2—2; Velox 2Eclecta 3 3; Eclecta 2PSVH 2 3—0; AW—WIK 3—0. De heer P. Koomen, expediteur bij de PTT, voorzitter van het jubileum fonds van dat bedrijf, voorzitter van het kantinebestuur van het postgebouw aan de Baljuwslaan, beheerder van de ze kantine en correspondent van het personeelsfonds, zal zaterdag wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd de dienst verlaten. Op de zelfde dag zal hem om 11 uur des mor gens in de kantine van het postgebouw aan de Baljuwslaan een afscheid wor den bereid. Voor de volksuniversiteit, waarin op genomen de Haarlemse Kunstgemeen schap, heeft Anthony van Kampen gis teravond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum zeer boeiende bijzonderheden verteld over de enige kolonie van Denemarken: Groenland, waarnaar hij twee jaar geleden met de bekende radio-reporter Siebe van der Zee een zes maanden durende reis heeft gemaakt. Het reisverhaal werd verlevendigd door een tijdens de tocht opgenomen film, getiteld „Continent der Eenzamen," en een fraaie kleurenfilm. Anthony van Kampen verhaalde op meeslepende wflze van hun fascineren de zomerreis, welkij zij om verschil lende redenen ondernamen. Zij hadden gelezen dat in Zuid-Groenland over blijfselen te vinden zouden zij van de eerste nederzettingen der Noormannen, o.a. gedeelten van een kathedraal. Bo vendien leek het hun iets groots en on vergetelijks om de ontzagwekkende ijs kap te zien, die met een oppervlakte van 2miljoen vierkante meter zich als een stolp om Groenland uitstrekt. Deze kap, een gigantische hoeveelheid sneeuw, smelt volgens recente waarne mingen, onder meer door een vijftal Franse geleerden, de laatste 22 jaar veel sneller dan voorheen, waarmee de klimaatswijziging in Europa van de laatste jaren verband zou hebben. Ten slotte wilden de beide journalisten 's we relds meest noordelijke plaatsje zien, het haast legendarische Thule, een fak- torij, waar zich tot voor kort de laat ste stam eskimo's bevond. Vanwege de vestiging van een Amerikaanse le gerbasis aldaar is de stam ongeveer 110 kilometer noordwaarts getrokken, waar haar leden ver van iedere be schaving hun leven slijten. Groenland, dat 32 maal zo groot is als Nederland, kent een honderdtal echt Hollandse namen. Dit is te danken aan onze voorvaderen, walvisvaarders, die zich in de zestiende en zeventiende eeuw in het zuidelijk deel van het lege, kou de en nauwelijks te bewonen wereld deel een bestaan verworven. In de hoofd stad van het land, die omgeven is door rauw, wild gebergte met tal van onheil spellende spelonken en fjorden, wonen een paar honderd Groenlanders en wat Denen, die de zaken besturen. Zij wa ren de twee nieuwsgierige reizigers uit het zuiden zeer behulpzaam. De ijskap, waarheen Van Kampen en Van der Zee na een maandenlang verblijf aan de westkust per gammele coaster voeren, was slechts met behulp van een aantal Franse geleerden, die er al jarenlang onderzoekingen verrichten, te bereiken. Een zeldzame belevenis op deze kap is. dat er geen enkele vorm van leven valt waar te nemen. Het is er een volmaakt steriele wereld, waarin al leen het geluid gehoord wordt van on- dersneeuwse en bovensneeuwse rivie ren. Met een kleine Deense iisbreker zijn beiden naar Thule gegaan, dat voor heen nog nooit door Nederlanders was bezocht. In dit niemandsland zagen zij tot hun verwondering een vuurrode brievenbus, die eens per jaar wordt ge leegd. Pater Piron O.E.S.A. zal vrijdagavond het allegorische spel „Elckerlvc" voor dragen in de Kroonzaal van café-restau rant Brinkmann voor de leden van de Groep Gilde van de Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging, afde ling Haarlem. De avond zal om acht uur aanvangen. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De heer D. van Santen, Kerkweg 35 te Santpoort, was dinsdag een kwart eeuw in dienst bij de N.V. Stoops bad. Ter gelegenheid daarvan werd hij met zijn echtgenote en beide kinderen dins dagmiddag in de turnzaal van het ge bouw ontvangen door directie en be stuur. Het bestuur werd vertegenwoor digd door de heer J. W. Kramer, die een geschenk onder enveloppe aanbood en zijn waardering er over uitsprak, dat de jubilaris een man van weinig woorden, maar van grote daden was. De directeur van het bad, de heer Schultink wees er op, dat de jubilaris, die als tuinman in dienst was getreden, meer dan zijn plicht had gedaan. Hij bood hem de oorkonde van het bedrijf aan. Namens de tennissers, die van de ba nen van Stoops bad gebruik maken, sprak de voorzitter van de vereniging „Duinlust" de heer J. R. van Wjjk. Een groot schilderij in lijst werd aangebo den door de heer C. L. de Wolf namens het gehele personeel van Stoops bad. Tenslotte kwam de heer J. Hesseling, bloemist en buurman van Stoop, de ju bilaris dank zeggen voor zijn vaak be reidwillige hulp. onder aanbieding van fraaie bloemen. Bij K. B. is mej. A. L Cool, be stuurslid van diverse maatschappelijke instellingen te Haarlem, wonende al daar, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan de Kampervest 33 heeft de Hor logerie Herman Mulder een speciaal zaak geopend in medailles, bekers, vaantjes en andere tropheeën. De zaak is modern ingericht en ruim gesorteerd. De collectie zal een eldorado zjjn voor sport- en clubleiders. Achter de nieuwe winkel is een reparatie-atelier inge richt. De bestuurder van een vrachtauto kon op de rijksweg naar Haarlem een vóór hem remmende personenauto al leen maar ontwijken door naar links te zwenken. Op dat moment kwam uit de richting Haarlem ook een personen auto. Voor de bestuurder van de vracht auto zat er toen niets anders op, dan nog meer naar links te gaan. De wa gen reed over de grasberm en het rij wielpad dwars door een ligustrumhaag de voortuin van een woning in. Even wijdig aan de woning, op welgemeten 10 centimeter afstand van de muur, kwam de wagen tot stilstand. De wo ning draagt de naam Weltevreden. Op de rijksweg te Santpoort verleen de de bestuurder van een personenauto, die uit de richting Haarle mkwam en linksaf de Hoofdstraat in wilde rijden, geen voorrang aan een op de rijksweg in de richting Haarlem rijdende brom fietser. De bromfietser P. J. H. uit Hil- legom, werd gegrepen. Hij is met een gebroken linker been en een hoofdwon de in het Antoniusziekenhuis te IJmui den-Oost opgenomen. Pnmjwe Zullen ze we! krijgen. Luister goedHoog heid yvAMW* 2 ie je daarginds - 't Is het r<z<3m irt t rnidderi •■VI Tore r koord richt je op 1 uliliiï inniïiiliit door Hergè, copyright Casterman 72-57 CoavrigM P I. 8. Bo» 6 Cop«*Hogeft Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt. ETALEUR heeft nog 1 a 2 dagen p. w. disponibel. Br. onder no. 1277. Gevraagd ENIGE NETTE MEISJES om in onze wasserij opgeleid te worden. Helder en schoon werk. Haak Was- verzorgers N.V., Mr. Cornelis- straat 33-35, Haarlem. Gevraagd R.-K. MEISJE om samen met mevr. het huish. te doen. Dag. van 8,30 tot 5 uur. Pr. werkkring, goed loon. Weekends vrij. Mevr. Schulte, Oosterduinweg 247, Aerdenhout, Tel. 26304. FLINKE HULP gevraagd voor enkele ochtenden per week. 20. Dagmeisje aanwezig. Joh. Verhulstweg 70, Sant poort-Station. GevraagdR.-K. HULP in de HUISHOUDING in gezin met 3 kinderen schoolgaand Prettige werkkring. Goed salaris. Mevr. Jansen, Fred. Hendriklaan 53, Haarlem-Z„ Tel. 35121. AANK. of LEERL.-KAPSTER Maison Zuyd, Bloemend.weg 232, Overveen, Telef. 23508. Voll. vakantie. Gevraagd NOODHULP voor huis of zaak of beiden voor hele of halve week. Levens- middelenbedrijf Hoes, Stuijve- santpleln 11. Gevraagd NET MEISJE, niet jonger dan 20 jaar, voor hele of halve dagen. Zelfstandig kunnende werken. Goed loon. Mevrouw P. Hoogeveen, Adr. Pauwlaan 23, Tel. 38566. NET MEISJE gevr. voor 3 of 4 ocht. p. week. Zomerlaan 1, Heemstede. Een CONTROLEUSE voor lingerie-atelier ter opleiding. „NOBELT", Leidsevaart 442, Haarlem, Telef. 38955. Aanm. 8-12 en 2-5.15 uur of na tel. afspraak. Enkele NAAISTERS. Lingerie atelier „NOBELT", Leidse vaart 442, Haarlem, Tel. 38955. Aanm. 8-12 en 2-5.15 of na tel. afspraak. HOVENIERS en HALFWAS gevr. H. G. Hekelaar, Amp- zingstraat 6, HaaTlem. NET MEISJE gevraagd voor onderhoud winkel, kantoor, magazijn, etc. van 9-4 uur. Aanm. Vakkledingmagazijn Hensen, Paarlaarsteeg 1. Haarlem. Wegens uitbreiding gevraagd handige AANK. KAPSTER en ook een NOODHULP; gewend met goed publiek om te gaan. Maison Trieny, Grote Hout str. 26 rd. (boven fa. Vogel zang). HULP IN DE HUISH. voor de dag, in jong middenst. gezin met 2 kind. Verlaat, Bloemen- daalseweg 96, Bloemendaal, Tel. 24213. WERKSTER gevr. voor de ochtenduren. Schakel, Zijl- weg 82, Tel. 21588. Gevr. NET MEISJE v.d.e.n. in gezin met 2 schoolg. kind. Prettige werkkring. Hoog sal. Mevr. J. de Vries, Vogelen- zangseweg 16, Aerdenhout, Tel. 26513. Gevraagd ZELFSTANDIGE HULP IN DE HUISHOUDING voor de dag in klein gezin. Kleverparkweg 73, Haarlem. WERKSTER gevr. voor 1 12 ocht. of midd. p. w. Mevr. van Bouwdijk Bastiaanse, De Genestetlaan 5, Driehuis. Gevraagd wegens uitbreiding personeel le en 2e KAPSTER of KAPPER. H. Wakker, Ged. Oude Gracht 98, Tel. 20837. Gevr. WERKSTER. 3 ocht. p. w1 1,25 p. u. Mevrouw Stevens, Julianalaan 4, Over veen. In Textielzaak AANK. OF volslagen VERKOOPSTER. Hoog loon. Mol, Gen. Cronjé- straat 68, Tel. 17278. JONGEN gevraagd, leeftijd 14 a 15 jaar, voor opleiding magazijnbediende. N.V. Ed. Kimman Co., Zijlweg 35, Haarlem. Banketbakkerij Bijman. Wij vragen een NETTE VER KOOPSTER voor onze zaak Stuijvesantplein 31. V.g.g.v. Aanm. na 7 uur. Haarlem-N. Gevr. WERKSTER. 3 ocht. p. w. Mevr. Leeflang, Nieuwe Groenmarkt 8. NETTE WERKSTER gevraagd voor 3 4 middagen per w. Bilars, Hasselaersplein 27. Gevr. KINDEROPPAS voor enige midd. p. w. bij 2 kl. kinderen. Br. no. 1329. FLINK MEISJE of werkster gevr. voor 3 4 ocht. p. w. Aanm. Schotersingel 83. BOERENKNECHT gevraagd. W. H. van Schie, Hoofdstraat 108, Santpoort. Wij hebben plaats voor enige DAMES op de afdelingen Expeditie, Strijkzaal, Con- tröle en Naaikamer. Ook oudere dames komen in aan merking. Gehuwd geen be zwaar. De werktijd kan in overleg worden geregeld. Bij gebleken geschiktheid hoog loon. Chem. Wasserij Haver- schmidt Klaje. Brouwers vaart 74-88, Haarlem. Alleenstaande dame zoekt 2 KAMERS en KEUKEN, goede stand, liefst Haarlem-Noord. Brieven onder no. 30546. Echtp., middelb. leeft., zonder kinderen, zoekt vrije BOVEN- ETAGE in Heemstede of omg. Br. no. 1298. Heer op leeftijd zoekt ON- GEM. ZIT-SLAAPKAMER m of zonder pension. Brieven no. 1275. Wie helpt ons. Jong echtpaar zoekt 2 KAM. KEUKEN. Omgeving Haarlem-Z.-W., Overveen. Br. no. 1292. ZOMERHUISJES, 6 persoons, te huur te Ermelo en te Bak- kum van 1/6 tot 20/7 en v.a. 17/8. Br. no. 1305. GARAGE In Haariem-Zuid- Oost. Tel. 35027. WONINGRUIL; SPOED! Aangeboden half jaar gratis wonen te Zwolle bij woning- ruil met Heemstede of oml. gem. Br. no. 1322. NIEUWBOUWWONING TE BRUNSSUM (L.), bev. door lopende kamer, keuken, drie slaapk., kelder en schuur, voor- en achtertuin. Gevr. gelijke woning omg. Hillegom of Lisse. Inl. Meidoomstr. 22, Hillegom. Aangeb. BEN.HUIS, bev. 2 k„ keuk., gang, w.c., serre, tuin, schuur. Gevr.: groter huis. Br. no. 1303. Aangeboden te Beverwijk le ETAGE duplex, bev. 3 kam., keuken, bade., zolder en schuur. Gevr. soortgel. of 2 kamerwoning te Haarlem. Er. no. 1290. Heer zoekt gezell. ZIT-SL.- KAMER met voll. pens., omg. IJmuiden. Br. no. 1279. R.-k. weduwe zoekt op goede stand GEZELLIG PENSION, liefst met huiselijk verkeer. Ziet gaarne haar woon-slaap kamer op de parterre-etage. Brieven onder no. 1285. AANGEBODEN gelden op le hypotheek 4%% tot elk be drag. Te bevr. v. d. Vondel laan 30, Driehuis-Velsen, Tel. K 2550-6108. GOUD, ZILVER, JUWELEN, bloedkoralen-granaten, enfin., alles op juweliersgebied koopt Eggersman, Grote Houtstraat 164, Tel. 12410 (bij de Hout taf ug), Haarlem. KINDERWAGEN, uitneemb. en opvouwbare, model 1956. Br. m. pr. onder no. 1281. LOMPEN, IJZER, METALEN, ZOLDEROPR. worden tegen de hoogste prijs gehaald. E. Stoelman, Gasthuisstr. 28, Tel. 15090, b. d. Botermarkt. HANDELSHUIS, Leidsestraat 41, telefoon 14832, koopt alles. Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoelen, tafels en zolderopr. KINDERFIETS, 6-11 jaar, defect geen bezwaar. S. Molenaar, Kerkweg 1 a, Spaamwoude. Volop prima JONGE HEN NEN. Hoenderpark, Sehalk- wijkerweg 130, Tel. 18203. HERENKOSTUUMS, regen jassen, mantelkostuums, Jer seypakjes, mantels, kinder- mantels, regenmantels, etc. v.a. 5.- p. mnd. Coupeur bezoekt U met kollektie aan huis. Br. onder no. 7971. NIEUWE STOFZUIGERS f 79.met voll. garantie. Van fabriek naar verbruiker. Vraagt gratis demonstratie. Dr. Leijdsstraat 11 rd.. Telefoon 18593. TUINBANKEN vanaf 20.- Borneostr. 30, Haarlem-N. POOTAARDAPPELEN - ver koop nog 14 dagen. Beunder's Tuinbouwinrichting. Kleine Houtstraat 41, Telefoon 13920, Haarlem. RUDGE HER. SPORTRÏJW. a. n. te k. Breestraat 28 zw., Haarlem. BESTELAUTO'S. Volkswagens - Ford. Van 500 tot 1000 kg. Volksbusjes - luxe auto's. Hopman, Jon de Braijstraat 2, Telefoon 12448. NIEUWE BABYBOX met vlonder 15.50, boxkleed 1 7.95, kinderstoel 17.25. Frans Halsstraat 4 trekbel, Tel. 17352. DE NIEUWSTE OPELS 20 per dag, 200 km. Nu ook rij lessen in Opel Rekord '57 6 per vol uur. A. de Boer, Nw. Kerksplein 4-6. Het is niet alleen de beste, maar ook de hoogste tijd voor het planten van CHA- LOTTEN. Beunder's Tuin bouwinrichting. Kl. Houtstr. 41, Telefoon 18920, Haarlem. MORRIS OXFORD '49, te k. Gerevid. motor met garantie- bew. Benz. 1-13. Banden 90%. Tel. 22613. BOEKENKAST, grote fraaie eiken, geheel uitneembaar. LEDIKANT, prima, compleet met matras en nachtkastje. Br. onder no. 1274. Div. HAND- en TRAPXAAI- MACH. Te bevr. zaterd. 2-6 Tempeliersstraat 64. VAKMAN BIEDT AAN: Compl. gelakt slaapk. ameubl. 345, slaapkamer met lits- jumeaux en kaptafel 425. 2- en 3- en 4-deurs linnen kasten h. en 1. 145, 185, 225, Kind.led. vanaf 33 -, Commodes 67.50. Diverse keukenkasten en tafels. Tuin bank 28.50. Tuinameublem. 85. J. Rietman. Joh. de Breukstraat 30, Tel. 18788. TELEVISIE OF RADIO bij P. Wilkes slaagt u zó! Ged. Oude Gracht 11. Occasion BABY-PIANO'S v.a. R50.Duitse Studiepiano 395.Ook in huur met recht van koop. A. Benner Co.. Ambonplein 14-18, A'dam-O. ZWARTE PIANO te koop. Frans fabrik. Prijs 275. Zomerlaan 1, Heemstede. 80 PERZISCHE TAPIJTEN tegen zeer lage prijs. Inkoop, verkoop. Mijer, Kinderhuis- vest 19. PIANO, Rönisch, te koop, pr. instrument, zr. mooie klank. J. Antoni. Turfmarkt 8, na 6 uur. H. SCHRIFT, nieuw. leer. in etui. 25.-. Br. no. 1314. HOUT, TRIPLEX, BOARDS, op maat gezaagd en ge schaafd. Ab van Roode, Schalkwijkerstraat 50, t/o Coöp. Tel. 21743. Ook zater- dagsmidd. geopend. AUTORIJSCHOOL P. VAN DIEST. Overtonweg 7, Berck- heydestraat 19, Tel. 15593. AUTORIJSCHOOL C. W. van MEETEREN. Nieuwe Ford Versailles, 7.- per uur. Or. Nassaulaen 28, Dompvloeds- laan la. Overveen, Tel. 23081. RADIO 39.50, Uitschuif taf el 12.50, FL Salamander kachel 17.50. Oorfauteuil 17 50. Hon- denmand 3.50, Vier stoelen 12.50, Eiken opbergkastje 19.50, éénpers. spiraal matras 8.50. Bureaustoel 4.75, Rieten tuinstoel 3.50, Boekenkastje 5.75, Tuingieter 2.50. Huistrap 5.75. Drie-delig kapok matras f 15.Kinderschrijfbureau 12.50, Tweepers. Auping matr. 14.50. Jansstraat 39, Tel. 15639. 10% KORTING op Uw over- hemden en al Uw ander fijn- goed. mits gebracht en ge haald bij Wasserij EVERS. Brouwersvaart 58-60. Goedkope SCHRIJF MACHINES met 1 jaar gar. vindt U alleen bij Loerakker, Kleine Houtstraat 81 (naast bioscoop). Tel. 20171. Bet. kan desgew. ger. worden zonder renteber. Inkoop - Verhuur. OVERGORDIJNEN VERVEN, zijden lampekappen stomen. Chem. wasserij en ververij Keyser, Lorentzplein 25 - Soendaplein 37. ZAAITIJD VOOR ANDIJVIE SLA WORTELEN DOPERWTEN enz. enz. Beunder's Tuinbouwinricht., Kl. Houtstraat 41, TeL 18920, Haarlem. 20 KORTING op stoom- goederen, mits gebracht en gehaald aan de fabriek Lorentzplein 25 of fiL voor H.-N. Soendaplein 37. Voor Beverwijk, Zeestraat 68; voor IJmuiden, Trompstraat 37. Chemische Wasserij Ververij Keyser. Z.g.a.n. WITTE ENGELSE KINDERWAGEN en blanke wieg. Te bevr. na 6 u. Gelder landlaan 20 A, Heemstede. OVERHEMDEN NAAR MAAT In elk gewenst model vanaf 19.75. Van Ziji's Heren modes. Anegang 17, Haarlem. Tel. 12685. VOOR FOTO'S aan huis. Foto Scherpenhuyzen. Staten Bolwerk 6, Tel. 20095. Foto Walbrecht. Spaamwouderstr. 21, Tel. 15551. NIEUWE AUTO'S. Speciaal wintertarief. Ook lange ter mijnen. Autoverhuur Holi days, Ged. Oude Gracht 70, Haarlem. Telef. 10454, b.g.g. K 2507-3152. VERMAGERING 2 pond per beh. (geheel uitwendige beh.) Mi a Niessen, alleen telef on. afspr. 35027. IK ZOEK EEN LEUKE R.-K. VRIENDIN, 32 jaar. Brieven onder no. 1284. AUTOVERHUUR ATLAS Volkswagens. Ostadestraat 7 (Kleverpark), Telefoon 20314. Voor privé of zaak. 'n SCHRIJFMACHINE verlicht Uw taak. Schrijfmachines, telmachines reeds v.a. 3.- p. w. Geheim houding verzekerd. Vraag in lichtingen. Br. ond. no. 30341. ALLEEN GARAGE KRIJNEN verhuurt uitsluitend Opeis Rekord 1957. Nw. Kerksplein 12, Telefoon 10041, Haarlem. D.- en H.SPORTFIETS, a. n. en h.fiets 55. Drappenier- straat 6. JAPONNEN in 24 uur. Maak loon v.a. t 8.50. Modeljapon nen, ook in grote maten, ge- etaleerd, nu extra voordelig. Maison Tiny, Paul Kruger- straat 30, Haarlem. Aangeb. OPEL REKORD 1954 met open dak. Financiering mogelijk. Donkerelaan 24, Bloemendaal. D.SPORTRIJW. als nw. en d.rijw. trom.rem. 65. Rijks straatweg 285, H.-N. BIJ- OF RETOURLADING gevraagd richting Dordrecht, Brede en Zierikzee. Verhui zing en Transporten. Tempo, Rozenstr. 13, TeL 20020-12525. PEUGEOT 203 te k. In pr. St. Gen. Cronjéstraat 67 rd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9