De binnenlandse minimum prijzen 90% van de kostprijs HWP verliest promotie wedstrijd tegen Ha.S.G.2 EamamHB Kruiswoordraadsel r. SPORTCOMBINATIES NAAIMACHINES GRAMMOFOONPLATEN ERIC DE NOORMAN 1 Min. Zijlstra over benzine-prijs Minister Cals over vakantiespreiding Heeft Herriot zich nog met de Kerk verzoend? VERGADERING VAN „DE NARCIS PIANO'S ALPHENAAR Viering Bevrijdingsdag Trein rijdt op truck Grote materiële schade Marokkaans jongetje als verstekeling WIE „JA" ZEGT MOET OOK ZEGGEN 'T SILVER STOEPKE K.L.M. eert Prins en minister Algera DE SCHAAKCOMPETITIE Bauhaus behang Levensonderhoud niet duurder in februari Cocosnoten klotsten voortreffelijk. Concreet voorstel wordt uitgewerkt LOCOMOTIEF en RUDGE rijwielen ALPHENAAR Kardinaal Gerlier betracht discretie VRIJDAG 29 MAART 1957 PAGINA April doet wal hij wil. Dus een REGENJAS komt goed le pas. Egyptische katoen voer junioren v.a. f 29.50 voor heren vanaf f 39e— HEEMSTEDE Jaarvergadering katholieke bejaarden K.R.O.-televisie in Minervatheater Jan Strijbos over Texel Simon Garmiggelt voor Kunstkring R.-k. afdeling openbare leeszaal en bibliotheek Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Ouderraad neemt het voor schoolkinderen op Reinigingsrechten Tuinbouw en Plantkunde Benoeming ter secretarie Gemeentezaken ZANDVOORT Colberts 58, 44, 54 enz. Keuze uit méér dan 1 000 PANTALONS 29.75, 56.—, 59.75 enz. GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM TE LEF. 29049 ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 T oonkunstorkest Inclusief A.O.W.-premie echter stijging in 1957 Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel17768 99 Van de algemene ledenvergadering van de vereniging „De Narcis", welk donderdagmiddag in „De Nachtegaal" te Lisse onder voorzitterschap van de heer Th. Je Vroomen werd gehouden, i'j net grootste deel van de tijd besteed aan de discussie over de binnenlandse minimumprijzen die aan het Produkt- schap moeten worden geadviseerd. Het bestuur had daartoe een voorstel ter tafel gebracht waarin concrete prij zen waren genoemd doch uit de verga dering gingen stemmen op om deze prij zen „vlottend" vast te stellen op 90 pet. van de door het LEI berekende produk- tiekosten. Na diepgaande besprekingen werd het bestuursvoorstel verworpen en een voorste! in laatstgenoemde zin met grote meerderheid aanvaard. Advertentie aam VERTROUWEN SN AAM KLEDINGMAGAZIJN ANECANG HAARLEM De afdeling Heemstede van de katho lieke hond van bejaarden en gepensio neerden heeft gistermiddag in het jeugdhuis aan de Herenweg haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Schilling, gewaagde in zijn openingswoord van de groei van de ver eniging. De jaarverslagen van de se cretaris en de penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, mevrouw Blokker en de heren C. J. van Blijswijk en J. C. Behage werden herkozen. Na de pauze hielden de heren Vlas veld en Van Gent de leden bezig met een aanta! voordrachten, waarmee zij veel eer inlegden. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat op dinsdag 9 april in de kerk van Onze Lieve Vrouw Hemel vaart aan het Valkenburgerplein een H. Mis zal worden opgedragen. Daar na is er in gebouw Anno Santo gemeen schappelijk ontbijt. De leiding van deze ochtend berust bij kapelaan P. von Fi- senne. De K.R.O.-televisie verzorgd zater dagavond 6 april in het Minvervathe- ater te Heemstede wederom een „Kro- codil-programma", dat rechtstreeks zal worden uitgezonden. Medewerkenden Zijn Nati Mistral, een beroemde Spaan se zangeres en filmster, Crazy Otto en zijn „crazy piano", het Hansen Kwar tet, les Morgans, de conferencier J. Bueno de Mesquita en het orkest ,,Ca- danz" onder leiding van Johnny Om- bach. In het Minerva-theater te Heemstede heeft Jan Strijbos gisteravond als toe gift op de wereldreizigersserie een in teressante causerie gehouden over het vogeleiland Texel. Zijn lezing lichtte de heer Strijbos toe met een aantal kleu renfilms. Aan de hand van deze films nam hij zijn: toehoorders mee op zoek naar de broedende tureluur, de vech tende kemphaantjes en de nog onbe holpen rondscharrelende jongen van de kievit. De Nederlandse avifauna blijkt groter te zijn dan wat de stadsmens ervan te zien krijgt. Texel is de enige plaats in West Europa, waar de lepe laars in groten getale hun eieren leg gen. Op dit maagdelijk eiland bouwen de waterhoentjes hun nesten in de riet zomen, leveren de komisch uitgedoste kemphaantjes hun schijngevechten, die belangstelling trekken van ver over de landsgrenzen. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring zal Simon Carmiggelt vrijdag 5 april, des avonds om kwart over acht, in de foyer van het Minerva-theater te Heemstede uit eigen werk lezen en voor dragen. Ontwikkelingslectuur: Bematzik: In het rjjk der Bidjogo; Hollema: Muur- tuinen; Richter: Maarten Luther en Ignatius van Loyola; Roland Holst: Romankunst als levensschool; Schuyt: Marianne's lusthof; Sinclair: Ballet der lage landen. Romans: Gerstad: Onder de zon van NieuwGuinea; Lange: Een geheel bij komstige figuur; Lützkendorf: De don kere jaren; Mulisch: Het zwarte licht; Panhuijsen: Gewoon bespottelijk; Sper ling: Ik ben Foe, de tijgerin. ONDERTROUWD: M. Keereweer en G. Burger: B. J. van Ewijk en H. C. van der Pols. GETROUWD: I. C. Collet en N. Si mons; D. M. van der Schrier en G. Slotboom; J. M. van der Aar en Th. C. Sluijter. GEBOREN: z. v. C. J. Doets en A. Kaemingk; z. v. H. de Wolff en H. Ter- wee; z. v. H. H. C. Zumpolle en M. W. S. Moorman; z. v. J. B. Kastelein en M. Boelhouwer; d. v. J. P, M. van den Berg en M. A. Scheffers; d. v. J. M. Tervoort en J. E. van Honschoten; z. v. J. H. van Westerhoven en I. E. Tim merman: z. v. W. J. M. Douwes en J. S. M. Stall. OVERLEDEN: H. Kuipers, 73 jr. P. C. van Lienen, 83 jr. S. Kwak—Kort- hof, 74 jr.; W. Kulk, 60 jr. Verder werd een nieuw keuringsregie, ment ter vervanging van het bestaan de. daterend uit 1938, goedgekeurd en deed prof, dr. E. v. Slogteren belang rijke mededelingen met betrekking tot het probleem van de bollenmijt. De voorzitter verwelkomde o.m. jhr. O. van Nispen tot Pannerden, algemeen voorzitter van Bloembollencultuur, prof dr. E. van Slogteren, alsmede de he ren v.d. Pol van Ce Plantenziektenkun- dige dienst, en Hes, perschef van de af deling inspectie van deze instelling. In zijn openingstoespraak stelde de heer De Vroomen vast dat de abnormaal zach te winter in geheel Europa sterk van in vloed is geweest op de bloemenhandel; speciaal in Engeland heeft dit funeste gevolgen. Dit, gevoegd bij de late Pasen van dit jaar, die voor de afzet van nar cissenbloemen zeer ongelegen komt, zal oorzaak zijn van een in financieel op zicht slecht seizoen in het buitenland Voorts deelde spr. mede dat 464.771 kg narcissen abnormaal was ingeleverd. In 1955 was dit kwantum rond 400.000 kg. Nadat het jaarverslag en het financi eel overzicht de revue waren gepasseerd werd het nieuwe keuringsreglement aan de orde gesteld. Het oude dateerde reeds van 1938 en moest in de loop der jaren herhaaldelijk in onderdelen aan de gewijzigde omstandigheden worden aan gepast. Het nieuwe reglement werd eenstemmig door de vergadering aan vaard. De binnenlandse minimumprijzen wa ren een bron van uitgebreide besprekin gen. In het voorstel van het bestuur wa ren de volgende prijzen genoteerd: Trom petten I 8, II 5,50, III 3,50. Andere narcissen I 5,50, II 4, III 2,50. Dit betekende voor alle prijsnormen een verhoging van 0,50 vergeleken bij vori jaar. De heer Th. de Boer (Hillegom) open de de discussie met te adviseren de prij zen te doen stellen op 90 pet van de door het LEI berekende kostprijs en dit per centage ook voor de toekomst te doen gelden. Verschillende leden vielen hem daarin bij terwijl anderen zelfs een per centage van 100 aanbeveelden. Het voor en tegen werd diepgaand besproken, de heer Overdevest (Wassenaar) vroeg zich echter af óf de prijzen wel moesten worden verhoogd. Na veel heen en weergepraat bracht de voorzitter de vraag van de heer Over devest Cis verhoging gewenst?) in stem ming bij zitten en opstaan. Alle aanwe zigen stonden op, zodat er geen twijfel over het antwoord op deze vraag bleek te bestaan. Op dezelfde wijze werd ge stemd over het bestuursvoorstel dat bij na unaniem werd verworpen. De heer De Boer had van zijn ad vies ,de prijzen vast te stellen op 90 pet. van de produktieprijs, een voor stel gemaakt. De voorzitter liet hier over schriftelijk stemmen en de uit slag van deze stemming was dat het werd aanvaard met 100 tegen 18 stem men en 2 blanco. Prof. dr. E. van Slogteren deed aan het einde van de bijeenkomst belang rijke mededelingen over'de ernstige ge varen die dreigen voor de export van narcissen, met name naar Engeland en Amerika, in verband met aantasting door Tarsonemus (bollenmijt. Zeer sterk werd de leden op het hart gedrukt de voorschriften van „De Narcis" met be trekking tot de bestrijding op te volgen. De ouderraad in de gemeente Bloe- mendaal heeft zich tot het gemeente bestuur gewend om een verkeersverbe- tering te verkrijgen bij de Graaf Flo- risschool aan de Vogelenzangseweg. De kinderen moeten hier de drukke weg oversteken, waar het verkeer raast langs de aan de school gebouwde wo ning van het hoofd. Er zijn al waar schuwingsborden „spelende kinderen" aangebracht. Binnenkort zal een zebra oversteekplaats worden aangegeven. Bovendien zal aan de oostelijke zijde van de Vogelenzangseweg een voetpad door het bos worden aangelegd tussen de Bekslaan en de Graaf Florisschool. Het bosgedeelte ging onlangs in eigen dom aan de gemeente Bloemendaal over, die nu het hekwerk enige meters achteruit zal zetten om er een voet pad te kunnen aanleggen. Met deze werkzaamheden is juist een begin ge maakt. Bij raadsbesluit van oktober 1956 zijn met terugwerkende kracht tot 1 janua ri van dat jaar reinigingsrechten voor de gemeente Bloemendaal ingevoerd. De inwoners hebben dezer dagen kort na elkaar twee aanslagen ontvangen over de jaren 1956 en 1957 voor de nieuwe belasting. Dit heeft onder een groot aantal ingezetenen nogal beroe ring gewekt. De telefoonlijnen van de dienst van P.W. en van de afdeling Fi nanciën van het raadhuis kwamen hier door roodgloeiend te staan. Voorheen moest men 1,80 per jaar betalen voor het huren van een vuilnisemmer. Voor twee emmers betaalde men een dubbel bedrag. Thans is de huur van een em mer op 2,50 per jaar gesteld en de reinigingsrechten voor de eerste em mer op 3,-. In hotel Rusthoek sprak de heer A. Jager, bestuurslid van de afdeling Bloe mendaal van Tuinbouw en Plantkunde, op de maandelijkse bijeenkomst van de ze vereniging over zomerbloemen. Hij besprak de eenjarige kruidachtige sier gewassen, een groep die de meest be langrijke is voor de verfraaiing van de tuinen en huiskamers. Kleuren-lichtbeelden van Kees Hana lichtten het gesprokene toe. Bij afwe zigheid van mr. E. W. J. Top, voorzit ter, sprak de secretaris mr, N. Ree ling Brouwer het inleidend en dank woord. Met ingang van 1 mei is ter secreta rie der gemeente Bloemendaal als adjunct-commies benoemd dë heer mr. H. M. Palm. Hij zal zijn nieuwe werk zaamheden gaan verrichten op de af delingen onderwijs en financiën. De heer Palm is thans als administratief ambtenaar werkzaam bij het Kanton gerecht in Amsterdam. Advertentie nieuw vanaf 1495. 5 jaar garantie KRUISWEG 49 - HAARLEM B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het voorschot, toegestaan aan de woningbouwvereniging „Patrimoni um" voor de bouw van 192 arbeiderswo ningen en 9 garages in Delftwijk, te verhogen met 194.600 teneinde over te kunnen gaan tot het aanleggen van een centraal antenne-systeem. Om dezelf de redenen stellen B. en W. de raad voor het voorschot aan „Zorgvliet" te verhogen met 145.200 ten behoeve van de aanleg van een centraal antenne systeem op haar 128 woningen, haar dagwinkel en 18 garages in Delftwijk. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de huur van het pand Jans- weg 9 en enige stukken grond aan de Ripperdastraat, aan de N.V. Haarlem- sche Auto Centrale voor onbepaalde tijd te verlengen. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft besloten de officiële viering van de bevrijding dit jaar te doen plaats hebben op maandag 6 mei. De jaarlijks aubade van de schoolkinderen aan de burgemeester ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, zal, daar 30 april dit jaar in de paasvakantie valt, tevens op 6 mei plaatsvinden. De schoolkinderen zullen op die dag vrijaf hebben. De door knipperlichten beveiligde over weg in de Zwolse Weg te Raalte in het baanvak ZwolleAlmelo is gistermorgen om half zeven een „Blauwe Engel", afkom stig uit Zwolle, op een truck met opleg ger uit Weerden gereden. De trein is ontspoord en er werd grote materiële schade aangericht, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De oplegger was geladen met boomstam men. De rails zijn ter plaatse over grote af stand vernield. De gehele knipperlichtin- stallatie is omvergerukt en de vracht wagen is vernield. Volgens verklaringen zouden de knipperlichten ten tijde van het ongeluk normaal gewerkt hebben. (Van onze Rotterdamse redactie) Het personeel van het Rotterdamse hoofdbureau van politie heeft zich gister morgen geamuseerd met het dertienjarig Marokkaantje, kroesig en met fonkelen de ogen, dat zich de vorige week vrijdag in Casablanca ongemerkt aan boord van het Duitse vrachtschip „Heinrich Ho- nold" had weten te begeven en pas tij dens de reis naar Rotterdam ontdekt werd. De jonge verstekeling, die de schoonklinkende naam „Ali Ben Abdel- lah Belyazide" draagt, is gistermorgen door de rivierpolitie van boord gehaald onder hevig protest van de Duitse sche pelingen, die hun on^eno e gast mg - pend vertroeteld hadden en van top tot teen van nieuwe kleren hadden voorzien. Het parmantige kereltje wist de agenten duidelijk te maken, dat hij van huis was weggelopen, omdat zijn moeder overle den en zijn vader hertrouwd was. Des ondanks is Ali gistermiddag weer aan boord gezet van -een schip met bestem ming Casablanca. Tot die tijd hebben de agenten van het hoofdbureau op hun beurt de verwennerij voortgezet en het ondernemende Marokkaantje met limo nade en snoep overladen. 47. De dfie Zeeschuimers, die begrijpen, dat ze toch niets meer te verliezen hebben, maar alles te winnen, als ze de Noorman zouden kunnen overmees teren, vechten als duivels, zodat Eric grote moeite heeft zich staande te houden. Maar dan klinkt een woeste strijdkreet van het voordek en Svein Langtand beent met grote passen naderbij. De piraten raken een moment in verwarring en hiervan maakt Eric snel gebruik om er één uit te schakelen. Verder dan de eerste komt hij echter niet, want als bij afspraak wenden de kerels zich om en springen in de rivier. „Hè, oplichters, wat zijn dat voor manieren om een goed, gevecht zo in de war te schoppen", tiert de lange Sak- ser en blakend van strijdlust wil hij hen naspringen. Maar de Noorman houdt hem lachend tegen. „Je staat boven op je goud, Sveintje", zegt hij, „dat schijn je nog niet eens te beseffen". De reus staat meteen stokstijf stil, maakt dan met een verheerlijkt gezicht een paar passen over het dek. „Wat een mooi bootje is het toch", snuift hij, „met al dat goud van binnen. Tja, laat ik nou oppassen, dat me niks overkomt, anders heb ik er niks aan, zogezegd. Ik had waarachtig wel meegesleurd kunnen worden door de stroom, of doodgewoon in de modder kunnen blijven steken bijvoorbeeld. Een mens kan niet voorzichtig genoeg zijn, eh?" Inmiddels zijn Nahenah en Masoi aan boord geklommen. „De zeekrijgers zijn verslagen, oh broeder", meldt Masoi. „Enkelen zijn de wouden ingevlucht, maar mijn krijgers zullen hen vinden. Ook de twee, die overboord sprongen, hebben hun loon gehad". „Het loon der hebzucht", mom pelt Eric voor zich uit. Dan richt hij zich op. „Zonder uw hulp zou het nooit gegaan zijn", zegt hij tot de twee donkere krijgers Ik weet niet, hoe ik u dan ken moet". „Wij rookten samen de pijp des verbonds, oh machtig opperhoofd", antwoordt Masoi ernstig. „Beweert hij nou, dat ze ons hielpen, alleen omdat wij die rookwolken ingeslikt hebben?" mompelt Svein binnensmonds. „Wij zul len thans de pijp roken op de overwinning en op de eeuwige broederschap", besluit Masoi, „want beter geschenk kan een krijger niet verlangen". „Als ik ze daarmee gelukkig kan maken", gromt Svein, „dan zal ik zoveel rook inslikken, dat het mijn oren uitkomt. Een man moet ten slotte zijn dankbaar heid tonen". Advertentie Advertentie Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 Haarlem-Noord CONSTANT VERLOVINGSRINGEN v.a. 42.50 per paar. De kleine zaak met de grootste keuze (Van onze Haagse redactie) Als straks de prijzen van aardoliepro- dukten door internationale oorzaken weer gaan zakken, zal het effect daar van op de Nederlandse prijzen minder opzienbarend zijn dan in andere West- ëuropese landen. De prijsstijging was in ons land geringer, maar zij zal daaren tegen van langere auui zijn. Het onder staande staatje, dat de prijsstijging voor benzine in verschillende Westeuropese landen weergeeft, werd woensdag door minister Zijlstra aan de Eerste Kamer verstrekt. Zwitserland, 8 cent; Engeland, 4.5 cent; België, 2,5 cent; Nederland 1.6 cent. D minister gaf de Kamer ook een in zicht in de opbouw van de kostprijs van een pakje sigaretten van 80 cent. De overheid krijgt van dit bedrag 53,6 cent in de vorm van accijns, de industrie in casseert 16,8 cent, waarvan dan 9 cent nodig is om de grondstoffen te betalen, terwijl tenslotte de handel (grossier en winkelier) een marge van 9,6 cent ge niet. De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler heeft donderdag te 's-Gra- venhage Z.K.H. de Prins der Nederlan den en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, geïnstal leerd als leden van de „World Society of skippers of the Flying Dutchman". De heer Aler heeft de Prins en de mi nister vervolgens de bij dit lidmaat schap behorende oorkonde en een spe ciaal logboek overhandigd. Het lidmaat schap van deze exclusieve „Society" is beperkt tot luchtpassagiers die min stens een miljoen kilometer per K.L.M. hebben gevlogen of tot hen die hebben bijgedragen tot de bloei van de burger luchtvaart. Hoewel het aantal leden van deze club reeds enkele honderden be draagt, verspreid over de gehele we reld, zijn de lidmaatschapskaarten num mer een en nummer twee gereserveerd voor de Prins en minister Algera. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Woensdag 3 april, 's avonds 8 uur, zal het Toonkunstorkest o.l.v. Marinus Adam, een uitvoering geven in het Con certgebouw. Solistische medewerking verlenen leden van het Toonkunstorkest en leerlingen der school. Voor de schaakverenigingen Uit Haarlem en omgeving zijn de bonds- competities achter de rug. Slechts en kele clubs moeten nog promotiewed strijden spelen. In de overgangsklasse van de Noord- Hollandse Schaak Bond kwam de laat ste ontmoeting tot een beslissing. Schaaklust uit Andijk en Bloemendaal speelden gelijk. Deze uitslag betekent voor Bloemendaal de degradatie. Het protest van 't Oosten in de "eerste klasse betreffende de wedstrijd tegen De Uil (Hillegom) werd afgewezen. Door deze beslissing is Rolland thans officieel kampioen. De Overveners zul len nu nog een tweetal promotiewed strijden tegen het Beverwijker Weenink spelen om uit te maken wie de plaats van Bloemendaal in de overgangs klasse gaat innemen. Doordat Bloe mendaal 2 tegen Het Oude Slot niet verder kwam dan een gelijk spel, pro moveren de reserves van Aalsmeer naar de tweede klasse. In dezelfde afdeling speelden Halfweg 2 en S.S.C.H. een beslissingswedstrijd voor de bezetting van de laatste plaats. Door de spoor wegschakers een 5)4414-nederlaag toe te brengen, wisten de schakers uit Halfweg zich in de derde klasse te handhaven. De r.-k. schaakclub H. W. P. speelde haar eerste promotiewedstrijd tegen het tweede tiental van het Haarlems Schaak Gezelschap. Na een spannende strijd boekten de Ha. S. G.'ers een 46-overwinning. Op 5 april zal het treffen plaats vinden bij Ha. S. G. In dien H. W. P. het eerste klasserschap wil heroveren, zal het in elk geval deze ontmoeting tot een goed einde moeten brengen. De eindstanden in de afdelingen, waarin verenigingen uit Haarlem en omgeving uitkomen, luiden: IA N. H. S. B. K. N. S. B. Overgangsklasse Hilversum 7 12 Pat-Mat 5 9 Staunton 7 12 Zaandam II 5 7 VAS II 7 10 Kijk-Uit 5 6 Ha.S.G. 7 8 Heemstede 5 5 Haarlem 7 6 Schaaklust 5 2 Bussum 7 4 Bloemendaal 5 1 Apeldoorn 7 2 De Dom 7 2 IA 1B Weenink 5 10 Rolland 5 8 Opposotie 5 8 't Oosten 5 7 MSC 5 5 Aalsmeer 5 6 Pat-Mat II 5 4 Halfweg 5 6 Schaakmat 5 3 Haarlem II 5 2 Castricum 5 0 De Uil 5 1 2 B 2C Zaandam III 8 8 Ha.S.G. II 5 10 Saende 5 7 Santpoort 5 8 Krommenie 5 7 Zaandam V 5 5 Purmerend 5 6 Kijk-Uit III 5 3 Kijk-Uit II 5 2 't Oosten II 5 3 Pat-Mat III 5 0 Heemstede III 5 1 2D 3 C HWP 5 8 Rolland II 5 8 Hoofddorp 5 6 Kijk-Uit IV 5 6 Zandvoort 5 6 Bl'daal III 5 6 Haarlem III 5 4 Pat-Mat IV 5 5 Heemstede II 5 4 Weenink II 5 4 Ha.S.G. III 5 2 HWP II 5 1 3D 4 C Aalsmeer I 5 9 't Oosten III 4 8 Bloemend. II 5 8 Santpoort II 4 6 Kennemerl. 5 5 't Schouwtje 4 4 Het O. Slot 5 4 Weenink IV 4 2 Halfweg II 6 4 Heemstede IV 4 0 SSCH 6 2 4 D Zandvoort II 4 8 De Torens 4 4 Weenink III 4 3 Het O. Slot II 4 3 De Uil II 4 2 Advertentie Zeer exclusief Ook leverbaar via uw behanger. Alleenverkoop Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 11657 Het C.B.S. heeft het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van hand- en hoofdarbeidersgezinnen per 15 februari vastgesteld. Er vonden in de periode 15 januari - 15 februari enkele prijsstijgingen plaats met name voor ontbijtkoek, "thee, mar garine, kaas, behangselpapier, water, gas, elektriciteit en de tarieven voor lokaal vervoer. De invloed van deze prijsstijgingen werd gecompenseerd door een daling van de indexcijfers voor aardappelen, groenten, fruit, peul vruchten, eieren, vlees en vis. Daardoor bleef het indexcijfer, zoals dat per 15 januari is gepubliceerd (op basis 1951 100) onveranderd op 110. Zoals reeds eerder werd medege deeld is in dit indexcijfer nog geen re kening gehouden met de invioed van de invoering der Algemene Ouderdomswet, welke, zoals men zich zal herinneren, op 1 januari j.l. is ingegaan en waar voor een premie wordt geheven, welke met ingang van genoemde datum aan leiding heeft gegeven tot een algemene loonherziening. Thans is echter ook een indexcijfer berekend, waarin de invloed van de A.O.W. wel is verwerkt. Zowel voor januari als voor februari blijkt het in dexcijfer inclusief de invloed van A.O. W. 115'te zijn. Bij deze berekening is uiteraard uit gegaan van de principiële grondslagen van het indexcijfer, dat rekent met een constant pakket goederen en diensten. Dienovereenkomstig is uitsluitend het deel van de premie der A.O.W. in aan merking genomen, dat .kan worden be schouwd als de huidige prijs voor de aanspraken op ouderdomsuitkering, wel ke de gezinnen met een inkomen van 3.000 - 5.000 reeds in het basisjaar 1951 hadden. De vermeerdering van de aanspraken, welke het gevolg was van de invoering van de A.O.W. bleef dus bij de berekening van het indexcijfer buiten beschouwing. Vandaar het ver schil tussen de hoogte van de premie en de berekende invioed op het index cijfer. T~~\ ertig centen kostten de cocos- M noten, die een venter op de Amsterdamse Nieuwendijk donderdag luidkeels aanprees. Voor zo een Jcoopje wilde menigeen wel eens klappermelk drinken. De harige vruchten klotsten bij het schudden zeer betrouwbaar, want klotsen is voor de ervaren huisvrouw het te ken van goede waar. Helaas, toen een koper een gat in de bast s'.oeg en met een verheerlijkt gezicht de noot ten hemel hief, was de reactie niet prettig. Met vies gezicht spoog hij het vocht uit en barstte bepaald niet in aanprijzingen los. De politie kwam er aan te pas toen bleek, dat alle noten volkomen bedorven en beschimmeld waren. Aan het bureau Warmoesstraat bekende de scharre- laar zijn euveldaad. Voor een prikje had hij een partij van 1500 bedorven en uitgedroogde cocosnoten gekocht. Zorgvuldig had hij een gaatje in de bast geboord en er water in laten lopen. Het gat had hij weer gedicht met stopverf. Er was klots genoeg, maar de klappen had hij niet voor zien. Met een innig bedroefd gezicht liet hij zich verbaliseren. De negotie „verstehrt", en nu ook nog een boete. Horizontaal: 1. vaartuig; 3. vrucht; 5. bovenlipversiersel; 7. dwaas; 9. dun; 11. soort onderwijs (afk.); 13. grote kamer; 15. het zijn; 16. pers. voornaamw.; 17. groente; 19. deel van de voet; 21. guit; 23. winst; 27. in dat geval; 28. meubel; 32. verbrandingsrest; 33. zeepwater; 35. Engelse luchtmacht (afk.); 36. zangnoot; 37. nakomelingschap; 38. schelle kreet; 39. Chinese maat; 41. artikel (afk.); 43. regu, 45. vader; 47. vloerbedekking; 49. niet snugger; 51. ketting zonder eind; 53. muziekinstrument 54. putemmertje; 57. jongensnaam; 60. op dit moment; 61. bloem; 63. vaartuig; 65. naschrift (Lat. afk.); 67. muurholte; 68. deel van het oor; 69. uitheems zoogdier; 70. klont aarde; 71. deel van een geweer. Verticaal: 1. toiletartikel; 2. bez. voor naamw.; 3. spoedig; 4. vehoogde toon; 5. wintervoertuig; 6. kledingstuk; 8. liefkozing; 10. Europeaan; 12. voorzetsel; 14. gebied; 15. geestdrift; 16. voorzetsel; 18. onbehouwen; 20. bep. hoofdtelwoord; 22. vis; 23. bevel; 24. verlaagde toon; 25. bestaat; 26. windrichting; 28. deel van een couponblad 29. bijwoord; 30. jon gensnaam; 31. soort onderwijs (afk.) 34. kern; 35. gebogen bot; 39. maanstand (afk.); 40. Frans pers. voornaamw.; 41. als eerder (afk); 42. vis; 44. windrichting (afk.); 45. onmeetbaar getal; 46. water in Brabant; 48. boom; 49. lekkernij 50. zuivelprodukt; 52. knaagdier; 54. uitroep- 55. Europese vulkaan; 56. vogeleigen- schap; 57. Engels telwoord; 58. vertaler; 59. voorzetsel; 60. getal; 62. Nederlandse luchtmacht (afk.); 64. zangstem; 66. dof. Horizontaal: 1. service - aks; 2. Peel - Amstel; 3. assaut - thee; 4. stem - se rene; 5. men; 6. enveloppen; 7. cedille - i.e.; 8. rationeel; 9. adem - e.o. - N.T.; 10. kunst - Indië; 11. in - eik - vega. Vertikaal: 1. spasme - kaki; 2. eest - N.C. - dun; 3. reserveren; 4. vlam - Edamse; 5. klit - t.i.; 6. Cats - olie; 7. Em. - emplooi; 8. strepen - N.V.; 9. Athe ne-ende; 10. keen-nietig; 11. sleep-el - e.a. Minister Cals heeft donderdag in de Tweede Kamer medegedeeld dat na de mislukking om te komen tot een regeling inzake de vakantiespreiding, die jarenlang getraineerd heeft, thans een concreet voorstel wordt uitgewerkt op het departement van O., K. en W. dat aan een aantal instanties voor ad vies zal worden gestuurd. Mevr. Hero ma-Meilink (P.v.d.A.) had de minister gevraagd of hjj niet van oordeel was dat meer had kunnen worden bereikt om te voorkomen dat grote culturele en sociologische belangen worden ge schaad, doordat van de vakantie in ons land eigenlijk niet voldoende kan wor den geprofiteerd. De minister heeft een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de lijdensge schiedenis die met deze zaak na de oor log is ondervonden en de nadruk ge legd op de bezwaren die vooral in het onderwijs bestaan, waarbij de examen kwestie een grote rol speelt. Wanneer de wettelijke regeling tegemoet kan worden gezien kon hij nog niet mede delen. Wel verwacht hij, dat thans een snellere werkwijze zal worden gevon den dan voorheen toen men trachtte met een zeer breed samengestelde com missie te werken. Minister Cals heeft medegedeeld dat de kosten voor de maaltijden, die in Delft aan de studenten worden gege ven, na de verhoging van 90 cent tot een gulden, verband houden met de stijging Advertentie Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Groningen-Delfzijl werd gister morgen om kwart voor elf een personen auto gegrepen door de dieseltrein, die om 11.15 uit Groningen in Appingedam moest aankomen. De bestuurder van de auto, de ongeveer 60-jarige landbouwer S. G. W. uit Oosterwijtwerd, werd zwaar gewond. Hij is naar het academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht. van de algemene kosten. Vergelijkt men deze prijzen met maaltijden die elders worden verstrekt dan kan echter eer der van een prijsvermindering worden gesproken, omdat daar de stijgingen nog groter zijn. Hij moest de mening bestrijden van de heer Gortzak, dat het gebruik van deze maaltijden zou verminderen. Er is juist een stijging geweest van 276000 maaltijden in 1955 tot 318000 in 1956. Advertentie ALLE MERKEN KRUISWEG 49 - HAARLEM (Van onze Parijse correspondent) Heeft Herriot zich op zijn sterfbed met de Kerk verzoend? In antwoord op die vraag vernemen wjj, dat men het in gezaghebbende katholieke kringen te Parfls als zeker meent te kunnen be schouwen, dat de aartsbisschop van Ly on, kardinaal Gerlier, Herriot reeds maandag, tijdens een bezoek dat hij hem toen (daags voor zijn sterven dus) heeft gebracht, de Laatste Sacramen ten heeft toegediend. Dit zon zijn ge schied met volledige instemming van Herriot en van diens vrouw. Indien dit bericht op waarheid berust, zou dit dus een verzoening met de Kerk „in extre mis" impliceren. De kardinaal-aartsbisschop van Lyon zou het ter voorkoming van ongewenste beroering niet opportuun achten aan de ze verzoening uitdrukkelijke bekendheid te geven. Wij vernemen voorts, dat kardinaal Gerlier sinds het .begin van Herriots ziekte, nu twee maanden geleden, de staatsman voortdurend heeft bezocht. Tussen de aartsbisschop van Lyon en de burgemeester van Lyon bestonden banden van vriendschap en wederzijd se waardering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2